VOOR DEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. iu„ STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS ONZE ABONNEES, No. 359.300. KERKNIEUWS MIDDELBURG VLISSINGEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND Franco is voor vrede. Z. VLAANDEREN O.D. Raad van Cadzand. O "-"■1 O DE VERKOOPDAGEN TEN BATE i. VAN DE SCHOOL VOOR B.L.O. Er was gisterenmiddag een groote be langstelling bij de opening van den bazaar uitgaande van de afdeeling Middelburg van den Nederl. Chr. Vrouwenbond, die gehou den wordt in de woning van mevrouw Quarles van Ufford. Mevrouw BrouwerCappon, presidente van de afdeeling van den N.C.V.B. heeft in het bijzonder den Commissaris der Ko ningin en andere autoriteiten welkom ge- heeten en zich daarop gericht tot mevrouw Quarles van Ufford en mevrouw Van Wal- ré de Bordes. Toen de moeilijkheden zich gingen voor doen, die de tijdsomstandigheden mede brachten, heeft men overleg gepleegd met de eere-presidente en kwam men tot be sluit een en ander sober en eenvoudig in te richten en stelde mevrouw Quarles haar woning beschikbaar. Haar naam zal in gou den letters in het boek van de afdeeling worden vermeld, zij is met recht de eerste vrouw van Zeeland. Twee der leden boden nu aan de echtge- noote van den Commissaris der Koningin en aan die van den burgemeester een tuil bloemen aan. Mevrouw Brouwer wees er nog op, dat men medewerking heeft uit alle kringen H. M. de Koningin schonk een belangrijke gift. De N.C.V.B. heeft zich wel even af gevraagd of het op haar weg lag dezen ba zaar de organiseeren, maar dit bleef maar kort een vraag. Dank bracht spr. tenslotte aan allen, die giften of goederen schon ken. Ds. J. W. Dippel, voorzitter van het be stuur der school, herinnerde aan de opening in November 1938. Daarvoor was moed en durf noodig, want er is voor dit onderwijs nog geen gelijkstelling. Wel be taalt het rijk de salarissen maar verder moet bijna alles van het particulier initi atief komen. Toch heeft men de zaak voort gezet, mede omdat er in geheel Zeeland nog niet zulk een school was. Men heeft het er op gewaagd en is begonnen, maar de zorgen bleven bestaan. Nu is het een school voor alle kinderen, waar de naam van God en die van Jezus Christus niet behoeven te worden verzwegen. Men heeft niet gelet op de verdeeldheid op kerkelijk gebied, en begreep, dat waar men voor 50 jaar zooveel Christelijke scholen kon stichten men nu toch deze eene gezamenlijk moest oprich ten. Vooral nu het Rijk, de provincie en de gemeenten iets bijdragen en men ook ver trouwd heeft op de harten der vrouwen als er hulp zou moeten worden geboden aan het misdeelde kind. Spr. bracht dank aan alle dames van den N.C.V.B. Spr. hoopte, dat de dames samen met de heeren goede resultaten voor de kas der school zullen be reiken. Spesiale hulde bracht spr. aan mevrouw Quarles van Ufford, die zulk een belang rijk deel heeft gehad aan het doorgaan van den bazaar. Men had veel grootere plan nen, en spr.is mevrouw Quarles en den Commissaris der Koningin zeer dankbaar voor het alstaan van hun huis. Ook me vrouw Walré de Bordes dankte spr. voor haar belangstelling en dit tenslotte ook de andere dames en heeren. Mevrouw Quarles van Ufford, bracht dank aan de beide vorige sprekers voor de tot haar gerichte woorden. Toen spr. van de plannen vernam, waren deze haar zeer symphatiek. Het eerste plan was het hou den van een groot opgezetten bazaar en met een echt feestelijk karakter. Maar ook zooals nu de verkoopdagen gehouden wor den kan veel ten goede komen aan de school, welke inrichting dit volkomen ver dient. Spr. wekte op flink te koopen en verklaarde hiermede den bazaar voor ge opend. Direct werd met den verkoop aangevan gen en in korten tijd was reeds veel van eigenaar veranderd. Het bleef" des middags druk tot het uur van pauzeeren. Des avonds is het zeer druk geweest en het resultaat van dezen eersten dag was dan ook bijzonder bevredigend en overtrof de verwachting van de dames, die zich weken aaneen hebben ingespannen om te bereiken, wat nu te aanschouwen was. Als het ook heden druk loopt in de huize Abdij, dan zal zeker een mooi bedrag aan de school voor B.L.O. kunnen worden afge dragen. Met de Staatscourant van 3 October ziin verzonden afdrukken van de statuten van de Vereeniging tot Instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps, alhier ge vestigd. HET BREIEN VOOR DE MILITAIREN. Er is de laatste dagen meermalen ge schreven over het breien van allerlei arti kelen, die in den winter onze militairen te gen al te felle koude zullen kunnen be schermen. Daarbjj is zeker bij velen, die daaraan zouden willen medewerken, de raag opgekomen, waar men de daarvoor door de regeering te verstrekken wol zal kunnen inslaan. Wij kunnen thans ten opzichte van Mid delburg melden, dat het Bestuur der Mid- delburgsche Padvindsters heeft besloten de distributie van de wol ter hand te nemen. Het heeft, de wol reeds aangevraagd en als deze ontvangen is, zal zij iederen middag tusschen 4 en 6 tegen de door de regee ring vast te stellen voorwaarden te beko men zijn bij mevrouw Van Randwijk, Los- kade 21. welke gewoon zijn elk kwartaal het door hen verschuldigde abonnements geld te gireeren hetzij automatisch dan wel door gewone overschrijving worden beleefd verzocht dit van heden af te doen overschrijven op onze nieuwe postchèque- en girorekening: De Administratie. o AANVANG BIETENCAMPAGNE! Gistermiddag is de campagne aangevan gen aan de Coöperatieve' Beetwortelsui kerfabriek „Roosendaal" te Roosendaal. De campagne aan de Coöp. Beetwortel suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord" te Stampersgat nam heden een aanvang. DE „ZEELAND" BRENGT WEER INDI -PAS SAGIERS. De Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat blijkens uit Londen ontvangen bericht, de passagiers, die per m.s. „Tabl- an" uit Indië vertrokken zijn thans per maatschappij „Zeeland" van Engeland naar Nederland overkomen. De „Zeeland"-boot met de passagiers van de „Tabian" wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Donderdag middag te Vlissingen verwacht. PRIJSOPDRIJVING. Groote partij schoenen in beslag genomen. Door de politie is Dinsdagavond een flin ke partij schoenen in beslag genomen in het schoenenmagazijn „Bata" aan de Walstraat. De oorzaak van deze in beslag neming, die een groote publieke belangstelling trok, moet gelegen zijn in prijsopdrijving. Loodswezen. Met ingang van 1 Oct. j.l. is de hulpzee- loods W. van Leeuwen benoemd-tot zeeloods en de hulpbinnenloods C. J. Wielinga tot binnenloods. DE WERKLOOSHEID. In onze gemeente staan deze week als werkzoekenden ingeschreven 405 personen, tegen de vorige week 400 personen. In de werkverschaffing werden geplaatst 140 per sonen, waarvan 28 in de plantsoenen. AAGTEKERKEI. Gevonden voorwerpen. 1 rijwielbelastingmerk. Te bevragen ge meenteveldwachter Aagtekerke. NISSE. Maandagavond j.l. toen het 10- jarig meisje van den heer D. alhier met haar rijwiel over de Dorpsstraat reed ging het stuur van haar rijwiel los, waardoor zij viel en voorover met haar hoofd op de straat* terecht kwam. Door toegeschoten hulp werd zij naar huis gebracht. Zij was aan neus en mond gewond. Laat in den avond werd de hulp van dokter Van de Made nog ingeroepen, die den toestand niet ernstig inzag. -Onder de kudde schapen van den heer L. alhier is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Dit is het eerste geval sinds Jan. j.l. Zitting van Dinsdag 3 October. VREEMDE HANEN EN HET HOK. De aanklacht wegens mishandeling is het met de regelmatigheid van een goedloopen- de klok terugkeerende gerecht op het po- litierechterlijk menu, dat toch al op weinig variatie kan bogen. Gisteren echter was er een apart sausje over het gerecht gegoten: de mishandelden waren gemobiliseerden. Het rijtje veldgrijze uniformen op de ge tuigenbanken bood een ongewonen aan blik, en men kon zich moeilijk voorstellen, dat deze stoere knapen mishandeld zouden zijn. Doch uit de getuigenverklaringen bleek, dat de dappere landsverdedigers te gen de overmacht niet opgewassen .waren geweest, en wie weet wat er gebeurd zou zijn, ware de politie niet tusschenbeide ge komen. Op 5 Augs. j.l. (heuglijke dag!) was er feest in Retranchement, en de drie wapen broeders P. J. Mareel, J. P. Dingemanse en H. Paulussen besloten het feest met hun aanwezigheid op te gaan luisteren. Zij kwa men, zagen enhun uniformen verover den op slag de harten van de dorpsche schoonen, en ze zweefden nu met deze, dan met gene over den dansvloer. Dit wekte in hooge mate het misnoegen op van de man nelijke dorpelingen, die hun aandeelen in de gunst van de meisjes met sprongen za gen zakken. Ze waren van oordeel, dat het do vaderlandsliefde te ver gedreven zou zijn, als ze hun meisjes zonder slag of stoot aan dienstplichtige soldaten zouden afstaan; te meer daar in dien tijd nog niet gedacht werd aan de oprichting van een burger comité tot ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerden. Het anti-militairisme in de zaal groeide met de minuut, en toen een zekere J. L. de gelegenheid waarnam om H. Paulussen een bloedneus te slaan, was dit het sein voor de anderen om eveneens tot den aanval over te gaan. Plotseling zag elk der drie landsverdedigers zich omringd door woe dende burgers, die allen hun beste beentje voorzetten bij het uitdeelen van onvader landslievende stompen en slagen. De sol daten verdedigden zich zoo goed ze konden, doch het zou wellicht slecht voor lïen af- geloopen zijn, als de surveilleerende wacht meester van de marechaussee C. Pooter niet. op het lawaai afgekomen was en met den arm van het wettelijk gezag de orde hersteld had. Bij het opnemen van de aangerichte scha de kon worden vastgesteld, dat H. Paulus sen een dik opgezette neus had en J. P. Dingemanse een bloeduitstorting op één oog. Van de daders vielen J. L., J. J. G. en J. de S. met zekerheid aan te wijzen. Enkele dagen later, bij confrontatie met hun slachtoffers, gaven zij hun wandaden toe. Geen der verdachten was ter rechtszitting Door dokter Van de Made van 's Heer- Arendskerke werd Maandagavond j.l. alhier een cursus begonnen voor eerste hulp bjj Ongelukken. Aan den cursus nemen alle afdeelingshoofden van de luchtbescherming deel. Voorts berichtte dit college, dat het geen goedkeuring hechten zou aan een raadsbe sluit, waarbij den gemeentegeneesheer een niet gevraagd eervol ontslag werd verleend, zoo dit niet vergezeld ging van een be hoorlijke schadeloosstelling. Aan het comité voor ontwikkeling en ontspanning der in deze gemeente geleger de militairen werd het gratis gebruik toe gestaan van een schoollokaal, met dien ver stande, dat in overleg met den burgemees ter de dagen worden vastgesteld, waarop van dit lokaal gebruik zou worden ge maakt. Een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van een inge zetene tot het gedeeltelijk betalen van een rekening, wegens geneeskundige behande ling van een inmiddels overleden familielid, werd verworpen. De inwilliging van het verzoek geschiedde enkel uit piëteit jegens den afgestorvene. Aan de gemeente 's-Heerenhoek werd een bedrag van 8000 verstrekt als kasgeld- leening, in verband daarmede werd de be grooting voor 1939 gewijzigd. Bij de rondvraag informeerde een der le den, of de ligger van wegen en voetpaden, tot welks vernieuwing bijna drie jaar ge leden besloten werd, thans bij den daartoe aangewezen ingenieur te Goes berust. De v o o r z. antwoordde ontkennend. Hij zal dengene, die met het opmaken van den legger is belast opnieuw aansporen voort gang te maken. verschenen, en bij verstek werd elk veroor deeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Bovendien zijn hun kansen, in aanmerking te komen voor bovengenoemd burger comité verkeken! LANDBOUWCRISIS-ORGANISATIE OPGELICHT. Het is merkwaardig, hoe sommige men- schen in staat zijn om, hoewel de bewij zen van hun schuld zich torenhoog opsta pelen, hardnekkig hun onschuld te blijven volhouden. Dat is allemaal goed en wel als men inderdaad onschuldig is, maar wanneer dat niet het geval js, is er toch voor dit volhouden moed noodig en een flinke dosis optimisme. Tot welke van de beide categorieën de 41-jarige landbou wer A. K. te Driewegen behoorde, oor- deele men zelf Het mannetje, dat met de pet op den rug voor de vertegenwoordigers van Vrouwe Justitia stond en er op het eerste gezicht wel allerminst als een oplichter uitzag, stond terecht wegens valschheid in geschrifte, gepleegd in de maand Mei 1936. Hij was aangesloten bij de Land bouwcrisis-organisatie en zou op een beschrijvingsbiljet opgegeven hebben, dat de door hem in cultuur gebracht grond 4,93 ha omvatte, terwijl later bleek dat dit 6,24 ha was. De kwestie is nl., dat kleine landbouwers, die een bouwopper vlakte beneden 5 ha bewerken, recht heb ben op een uitkeering, terwijl landbou wers met meer grond daarop géén aan spraak kunnen laten gelden. Verd. had in 1936 en 1937 deze valsche opgave gedaan, zoodat hij in ;die jaren 35 steun ontving Na 1937 echter was hij bedrijfsleider bij zijn .oom geworden en het land was aan drie andere land bouwers verpacht. En dit was voor verd noodlottig geworden, want uit hun pacht- contracten bleek, dat de drie stukken land tesamen een oppervlakte van 6 ha 24 a hadden. Ook uit de schriftelijke ver klaring van den vader van verd, J. K., bleek dit. Verd. hield ondanks deze verpletterende bewijzen vol, dat de oppervlakte niet meer dan 4 ha 93 a bedroeg, en om deze bewering te staven toonde hij drie qul- tanties, die zijn vader hem gegeven zou hebben voor de pachtsom; een daarvan was 23 November 1936 gedateerd. Bij na dere besvhouwing van deze quitanties ont stak de politierechter in toorn De ze gels waren van dit jaar! De officier van justitie achtte de ters- iaste gelegde valschheid in geschrifte dan ook wettig en overtuigend bewezen, en eischte, gezien ook de houding van verd. een flinke straf, nl. 1 maand gevangenis straf. Koppig hield verd, vol, dat hij het niet gedaan had, doch voor deze bewering had de politierechter slechts een verachtelijk „ach" over. Uitspraak drie weken gevan genisstraf, waarbij de politierechter verd den raad gaf, de valsche quitanties goed weg te stoppen en nooit meer nan iemand te laten zien, aangezien dat we] eens ge vaarlijk zou kunnen worden. Ds. W. B. H. van Linschoten jubileert. De Zending van de Geref. Kerken in Zeeland. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Sneek gehouden zitting in de voorloopige kostenberekening voor de Zending een bedrag van f 7,000 uit getrokken voor de zendende kerk te Mid delburg ten behoeve van de zending te Ma- gelang, het zendingsveld van de Geref. Kerken van Zeeland. DS. D. HOEK. Ds. D. Hoek, predikant bij de Geref. Kerk te Enkhuizen, heeft tegen 1 Febr. 1940 emeritaat aangevraagd wegens het berei ken van den 70-jarigen leeftijd. Ds. Hoek werd, naar de Stand, meldt, op 27 Jan. 1870 te Noordwijk geboren. Aan vankelijk scheen hij niet voor theoloog be stemd hij is in het tuindersvak geweest maar later werd de weg tot studie ge opend. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen en deed op 18 Juni 1901 zijn candidaatsexamen. Op 17 Nov. 1901 werd he predikant te Heinkenszand en op 8 Jan. 1905 ging hij naar Zwijndrecht. Daar heeft ds. Hoek zich ook op politiek en schoolgebied bewogen. Htf was redacteur van de A.R. „Maas- en Merwedebode" en heeft in de buurtschap Groote Lindt een Chr. school opgericht. In de bijna 30 jaren, die ds. Hoek te Enk huizen heeft gestaan, hij werd 7 Aug. 1910 bevestigd is hij op politiek gebied niet meer zoo op den voorgrond getreden VERSCHIL VAN INZICHT INZAKE DIEFSTAL. De 46-jarige koopman Th. C. v. H. te Middelburg kwam voor wegens diefstal van een rijwiel. Op 2 Augustus jl. had een kennis, A. J. B., hemverzocht even op zijn fiets Ce passen. Verd redeneerde: „Het is pre cies hetzelfde, of ik bij de fiets blijf, of de fiets bij mij." Hij kweet zich naar de letter van zijn taak, tenminste zooals hij die opvatte, en nam de fiets mee. „Het was niet mijn bedoeling hem te stelen'"', verklaarde verd, maar de poli tierechter informeerde hoe hij 't voor 17,50 te koop aanbieden van de fiets dan wel beliefde te noemen. „Geen stelen", vond verd. Hij kreeg daarop van den politierechter het volgende te hooren: „Je hebt de fiets zelfs achterge laten bü den caféhouder als pand voor een schuld, die je bij hem had. Zal ik je eens iets zeggen? Je drinkt te veel bier." Verd. zweeg plotseling, liet het hoofd hangen en gaf alles toe. Zijn broer zou mis schien iets voor hem kunnen doen, en de meneer van de R. K. reclasseering zou hem ook helpen als hij goed oppaste. „Nu, dit lijkt toch niet veel op goed oppassen meende de politierechter. De officier van juistitie eischte, gezien de omstandigheden, een voorwaardelijke ge- vangenissraf van 2 maanden met een proef tijd van 2 jaar en onder toezichtstelling van de R. K. reclasseeringsvereeniging te Mid delburg; hieraan verbonden 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter deed uitspraak conform den eisch en raadde verd. aan, vooral van het bier af te blijven. Verd., hevig onder den indruk, accepteerde het vonnis en droop af. DIEFSTAL UIT MUNTGASMETERS. Er kwamen twee gevallen ter behande ling voor, waarin de verdachten onder ver breking van de verzegeling geld uit een gasmeter hadden weggenomen. Het eerste geval betrof de 45-jarige weduwe J. v. d. D. te Middelburg. Ze verklaarde het geld noodig te hebben gehad, maar dit oude motief wordt even vaak afgewezen als het als excuus gelan ceerd stond. Bovendien was het niet de eerste keer dat verdachte terecht stond, ze is al vier maal veroordeeld, en vorig jaar zelfs tot 3 weken gevangenis straf voor precies dezelfde zwakheid jegens muntmeters. De officier van justitie eischte, haar straflijst in aanmerking genomen, 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal. Uitspraak conform den eisch. De 33-jarige molenaarsknecht S. J. P. kwam er genadiger af, aangezien hij werk loos is en vijf kinderen heeft. Bovendien heeft hij nog nooit een veroordeeling gehad, ofschoon hij wèl eenige malen gewaar schuwd is. De eisch luidde: 14 dagen gevan genisstraf doch de uitspraak was: 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar; hieraan verbonden een geldboete van 10 subs 5 dagen hechtenis. Zooals de kraandrijver in de suiker fabriek de bietenbergen ziet groeien, die de voorraden voor de nieuwe campagne beteekenen al was hij een trouw lid der A.R. kiesver-- eeniging. Op schoolgebied heeft hij zich wel doen gelden. Hij was in 1918 een der op richters en is nog voorzitter van de Groen van Prinstererschool voor Chr. Mulo. Maar uiteraard lag zijn arbeid in de eerste plaats ojp kerkelijk terrein. Met grooten ijver en bekwaamheid heeft hij het kerkelijk leven in Enkhuizen geleid. Tot enkele jaren gele den deed hij allen arbeid in deze gemeente van omstreeks 1500 zielen geheel alleen;; pas in den laatsten tijd wordt hij door een hulpprediker bijgestaan. En ondanks dezen drukken ambtelijken arbeid, vond hij gele genheid tot het werk van Zendingsdeputaat en heeft hij zich als scriba van deputaten voor de Zuiderzeewerken intens bezig ge houden met de geestelijke verzorging van de Zuiderzeewerkers en van de kolonisten in de nieuwe polders. In de stichting van de kerken te Slootdorp, Middenmeer en Wie- ringerwerf heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Verschillende keeren nam ds. Hoek deel aan de Generale Synode. Ook thans is hij op de Synode aanwezig. Aan de kerkelijke pers heeft ds. Hoek bijna steeds gewerkt; eerst aan het Zeeuwsch kerkblad, daarna aan het Noordhollandsch Kerkblad, thans ook aan het Calvinistisch Weekblad. Van zijn hand verscheen een uitvoerige verhandeling over het Boek der Richteren en een over den Profeet Amos. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. C. van Uchelen te Meppel is beroe pen te Amsterdam (vac. wijlen ds. Klooster man). Ds. J. E. Uitman te Groningen is beroe pen te Amsterdam (vac. dr. Engelberts). Ds. R. Schippers te Wanswerd heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. Ds. A. J. van Sluijs te Zonnemaire heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. O WEDSTRIJDPROGRAMMA Z.V.B. Afdeeling A: Goes 3Kapelle 1; H.K.C. 2 Cortgene 1; Vlissingen 3Ierseke 1; Mid delburg 3De Zeeuwen 3. Afdeeling B: Walcheren 3—Walcheren 2; E.M.M. 3—Middelb. Boys; Domburg 1— R.C.S. 3; R.C.S. 2—Zeeuwen 4 Afdeeling C: Hontenisse 2Hontenisse 1; S.V.O. 1—Hoek 1; Ria 1—Tern. Boys 2. Afdeeling DBreskens 3Groede 1Oost burg 2Breskens 2; Aardenburg 2—Schoon- dijke 2. Adspiranten: R.C.S.—Middelburg A; Mid delburg B—Vlissingen A. Zaterdag: R.C.V.—Walcheren. Met het oog op het Russische gevaar. Reuter meldt uit Madrid: Generaal Franco heeft een interview toe gestaan aan de twee belangrijkste dagbla den van Madrid. Daarin heeft hij o.m. ver klaard, dat de opmarsch van Rusland in Europa een zaak van den diepsten ernst is. „Niemand kan dat feit verhelen. Met het oog op hetgeen reeds gebeurd is, is het noodzakelijk, dat men snel tot overeenstem ming komt over de stappen tot vermijding van grootere schade. Het kwaad moet tot een minimum beperkt worden, opdat er niet uit het Oosten van Europa nieuwe tn krachtiger gevaren komen voor den geest van Europa. Dit kan niet bereikt worden zonder vrede in West-Europa. Duitschland behoort een voldoend sterke en hechte slagboom te zijn voor de oriënteering van Europa naar de politieke en sociale doeleinden van het groote en zich uitbreidende Rusland". „Nog nooit aldus Franco is een oor log ondernomen onder zoo ongunstige om standigheden als thans. We kunnen consta- teeren, dat de blindheid van sommige re geerders slechts werd geëvenaard door de kortzichtigheid van hun generale staven. Franco deelde mede, dat hij enkele dagen na het uitbreken van den oorlog bij de „de mocratische mogenheden" stappen heeft ge daan en voorstellen indiende om te voor komen dat Polen van de kaart van Europa zou verdwijnen. „Ik ben er vast van overtuigd", zeide Franco, „dat dit verhinderd had kunnen worden. Spanje is bereid om alles te <joen wat in zijn vermogen ligt, zonder beperking of voorbehoud, om de huidige oorlogvoeren den te verzoenen." TERNEUZEN. Gedurende de afgeloopen maand zijn in totaal langs de westsluis te Terneuzen opgevaren: 70 zeeschepen me tende 129,557 B.R.T., en afgeschut 77 zee schepen met een gezamenljjken tonnenin houd van 148,630 B.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen de cijfers: opgesehut 187 zeeschepen 341,220 B.R.T., en afge schut 177 zeeschepen 309,398 B.R.T. De schade welke het reeds gemelde Nederlandsche s.s. „Jonge Johanna" aan een ducdalf te Terneuzen heeft toegebracht, wordt geschat op 8500. Het schip bevindt zich nog te Gent. CADZAND. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig met kennisgeving wet houder I. M. de Bruijne. Medegedeeld werd, dat van H. M. de Koningin een dankbetuiging was ingeko men voor den gelukwensch met de geboorte van Prinses Irene. Van Ged. Staten werd goedgekeurd terugontvangen het uitbrei dingsplan der gemeente met bebouwings voorschriften. A.s. Vrijdag herdenkt ds. W. B. H. van Linschoten, emeritus predikant te Zeist den dag, waarop hjj voor een halve eeuw het predikambt in de Ned. Herv.. Kerk aanvaardde. Willem Bernard Henri van Linschoten werd 9 Nov. 1864 te Zutphen, waar zjjn vader hoofd eener Chr. school was, ge boren. Hij ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Middelburg en studeerde aan de R. U. te Leiden. In 1889 candidaat geworden in Noord-Holland, werd hij 6 Oct. van dat jaar door zgn studievriend, ds. F. Oberman te Oud-Vosse- m e e r in zijn eerste gemeente beves tigd, waaraan hg zich verbond, sprekende over Hand. 4 12. 20 Dec. 1891 werd de jubilaris door ds. H. Mond van Dinteloord bevestigd te Vars- seveld, waar hjj intrede deed met Jes. 23 vers 6. Hier heeft ds. Van Linschoten niet minder dan 46 jaar gearbeid, totdat het Prov. kerkbestuur van Gelderland hem na een diensttijd van 48 jaar met ingang van 1 Nov. 1936 eervol emeritaat verleen de, waarna hij zich metterwoon te Zeist vestigde. Ds. Van Linschoten heeft zich voor al les op zjjn pastoralen .arbeid geconcen treerd. Op verschillende plaatsen in den Gelderschen Achterhoek hield hg lezingen over dogmatische en historische onderwer pen, terwijl hij in de serie „Stemmen uit Jeruzalem" meerdere preeken heeft ge publiceerd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6