trxttciuJe CaGOESCHE COURANT) Duitschland houdt vast aan zijn koloniale eischen. De zee-oorlog eischt weer vele slachtoffers. BELASTINGVERHOGING, Duitsche waarschuwing aan Amerikaansche schepen. Hitler en Mussolini willen een Europeesche conferentie bijeenroepen. Italië's verlangens in de Middellandsche Zee weer op het tapijt. „Er is niets gebeurd, dat niet weer kan worden goedgemaakt." De Russische invloed in de Oosfzeelanden. Britsche vliegtuigen boven Berlijn Uitbreiding van den Engelsch- Russischen handel? Het wetsontwerp tot heffing van extra opcenten op de gemeente fondsbelasting thans ingediend. Tegen „verdachte handelingen". De Nieuw Amsterdam" blijft in Amerika. JAARSMA, FABER OF AHDERE KACHELS. A. VAN ROON, Langeviele 62, Cavaleristen der lichting 1924 zullen afzwaaien. Een algemeene Nederlandsche Invoercentrale. Een aantal Scandinavische schepen in den grond geboord. Deensch schip wilde vluchten, doch werd getorpedeerd. Waarschuwing aan Deensche havens. jjXJMMER 233 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG 3 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Het bezoek van den Italiaanschcn mi nister van Buitenlandsche /akengraaf Ciano\ aan Berlijn is maar kort geweest doch lang genoeg om waarschijnlijk van wereld-historische beteekenis te worden Allereerst is gebleken hoe Duitschland zich de toekomst van Polen denkt. Er komt een nieuwe Poolsche staat, als Duitsch protectoraat. In dezen nieuwen staat worden niet de door Rusland bezette gebieden en de districten, welke het voor werp van de oorspronkelijke Duitsche eischen waren, opgenomen. Doch de besprekingen te Berlijn zqn van verder reikend belang geweest. Zij heb ben gelegenheid gegeven zooals het ra diostation Rome gisteravond mededeelde tot beslissingen van Duitschland en Ita lië in verband met den nieuwen toestand. Deze besluiten beoogen een rechtvaardi gen vrede. Voor dezen vrede zullen nog deze week waarschijnlijk voorstellen worden gedaan. Duitschland en Italië zullen allereerst voorstellen een Europeesche conferentie samen te roepen, „tot regeling van de ko loniale vraagstukken en de problemen, be treffende de Middellandsche Zee, die voor Italië van vitaal belang zijn." Het blijkt dus, dat Duitschland zijn ko loniale eischen niet laat varen. Intusschen is het wellicht de moeite waard erop te wijzen, dat Hitier hieraan steeds vastge houden heeft, maar tegelijkertijd gezegd heeft, dat Duitschland hierom geen oor log zal voeren. Het is echter haast onmo gelijk te gelooven, dat hij denkt niet al leen zijn geweldig vergrooten invloed Ir» Oost-Europa te kunnen behouden,- maar daarbij nog goedschiks toezeggingen van Frankrijk en Engeland te krijgen op kolo niaal gebied. Het ziet er wel naar uit, dat Italië aan Duitschland zijn steun beloofd heeft. Daartegenover staat dan natuurlijk Duitschlands steun aan de Italiaansche eischen in de Middellandsche Zee, en la ter. De beteekenis van de reis van Ciano naar Berlijn werd gisteren door de Ita liaansche avondbladen krachtig in het licht getrokken. De „Giornale d'Italia" ver klaarde: De reis moet niet beschouwd worden als een op zichzelf staande ge beurtenis, maar hoort thuis in het kader van die politiek, wele Duitschland en Italië hebben ontwikkeld met het oog op het algemeene doel van een vrede met rechtvaardigheid. Deze politiek is reeds op vitale punten van het vasteland op ge lukkige wijze ten uitvoer gelegd. De ver maningen en tijdige initiatieven van Ber lijn en Rome zijn echter niet aanvaard en een vrede der rechtvaardigheid is af gewezen. Aldus is een toestand ontstaan, die een deel van Europa in oorlog heeft gestort. Italië heeft zich daardoor echter niet laten ontmoedigen. De actie, die de duce ter redding van den vrede heeft on dernomen is bekend en door de tegen standers zoowel als door alle volkeren van Europa gewaardeerd. Deze actie is op iedere wijze voortgezet. In zijn rede van 23 September heeft Mussolini zich boven de partijen geplaatst en nogmaals regee ringen en volkeren aangemaand om tot de realiteit te komen en tot het inzicht van de nutteloosheid en het gevaar van een oorlog. Tegelijkertijd heeft Italië verhinderd, dat het conflict zich uitbreid de tot de Middellandsche Zee en den Balkan. Deze weloverlegde houding sfêmt niet alleen overeen met de belangen en uiteindelijke doelstellingen van Duitsch land, maar ook met den wensch van al le volkeren van Europa, die met zorg het voortschrijden van dit onzekere dra ma aanschouwen, dat boven hun cultuur hangt. Ondanks het feit, dat reeds ver scheidene weken zijn voorbijgegaan, is niets gebeurd, dat niet weer goedgemaakt zou kunnen worden. gedachte van een op rechtvaardig- heid gegrondvesten vrede, die beant woordt aan de rechtvaardige wenschen er v°lkeren en tegelijkertijd Europa een ange periode van veiligheid' en van rus- lgen socialen vooruitgang waarborgt, an dooi geen enkele regeering en voor- ook door geen enkel volk afgewezen worden. ziet Westelijke mogendheden en r-„en r en daar twee stroomingen van Z°U willen hopen, dat de gezonde, kranV,t„Un v,erantwoordelijkheid bewuste od dio n overhand kregen spoed W toestemmen in een ramp Concessies voor treinvervoer door Litauen? Nog steeds is de Sovjet-Russische diplo matie zeer actief. Met Duitschland wordt steeds voeling gehouden en het is onder goedkeuring van Berlijn, dat Rusland zijn invloed in de Oostzeelanden gedurig uit breidt. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat Rusland van Litauen concessies zal eischen ten aanzien van den vroegeren Russischen spoorweg, die door Litausch gebied naar de Letlandsche haven Libau ioopt. Daartegenover zou de Sovjet-Unie dan aan Litauen zekere rechten toestaan in de streek van Wilna, de vroegere Litausche hoofdstad, die in 1923 door Polen bezet was. Zondag en Maandag zijn in de huidige Li tausche hoofdstad Kaunas kabinetszittingen gehouden, waarin besloten is tot een nieuwe regeling der wederzijdsche betrekkingen op grond van den huidigen Oost-Europeeschen toestand. De minister van Buitenlandsche Zaken Urbsys, is vandaag per vliegtuig naar Mos kou vertrokken. De Letlandsche minister Munters is daar gisteren reeds aangekomen en heeft een onderhoud gehad met de Sovjet-autoriteiten. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Sovjet-Rusland ernaar streeft, een pact van wederzijdschen bijstand en een han delsverdrag met Letland te sluiten, waar door de Sovet-invloed in de Baltische lan den zich verder uitbreidt. Het Russisch Estlandsche pact brengt practisch de Golf van Riga onder Russische controle. De ha ven van Riga, die door een spoorlijn met Moskou verbonden is, verzekert de Sovjet scheepvaart een ijsvrije haven in de Balti sche wateren. Russisch-Estlandsch verdrag van kracht geworden. De president der Estlandsche republiek, Paeps, heeft het EstlandschRussische ver drag van wederzijdschen bijstand geratifi ceerd. Ook te Moskou is dit inmiddels ge schied, zoodat het verdrag thans van kracht geworden is. Over de besprekingen van den Turkschen minister Saradjogloe te Moskou wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Men gelooft, dat hij op den terugweg in de Roemeen- sche havenplaats Constantsa den Roemeen- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Gafencu, zal ontmoeten. Reuter verneemt, dat de Engelsche lucht strijdkrachten vanochtend vroeg tijdens een verkenningsvlucht boven Berlijn en Pots dam, strooibiljetten hebben uitgeworpen. Omtrent den inhoud van deze biljetten, de eerste welke boven Berlijn werden uitge worpen, wordt niets onthuld. Uit Engelsche bron wordt bericht, dat in den vorigen nacht ook reeds Britsche vlieg tuigen boven Berlijn geweest zijn. Ten aanzien van dit bericht schrijft het Duitsche Nieuwsbureau, dat de bewoners van Noord-Duitschland, Berlijn en Postdam dan klaarblijkelijk goed geslapen hebben, want zij hebben niets van dergelijke vijan delijke vliegtuigen gemerkt. Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alle- handa" meldt, dat Rusland den geheelen petroleumuitvoer naar Engeland en de Britsche dominions gestaakt heeft. Uit Londen komt daarentegen het be richt, dat daar met een Russische delegatie besprekingen begonnen zijn om den handel tusschen Engeland en Rusland uit te breiden. Zelfs zouden reeds bepaalde maatregelen daarvoor zijn vastgesteld. KANONNEN OP BRITSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN. De Braziliaansche bladen melden, dat de laatste dagen met kanonnen gewapende Engelsche koopvaardijschepen de haven van Rio de Janeiro zijn binnengeloopen. De bemanning was versterkt met matrozen der Britsche marine. Deze schepen zijn op grond van de Braziliaansche neutraliteits- wet met oorlogsschepen gelijkgesteld. OORLOGSBELASTING VOOR JODEN IN PALESTINA. Een vergadering van vertegenwoordigers van alle Joodsche kringen in Palestina heeft den president van den Joodschen nati- onalen raad gemachtigd onmiddellijk de in ning van een oorlogsbelasting te organisee- ren. Eerst zal een belasting op het inkomen en daarna een op onroerend goed afgekon digd worden. De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat den titel draagt „Tijdelijke voorzienin gen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks". Zooals reeds in de millioenennota was aangekon digd, ligt het in het voornemen der regee ring het thans aanhangige ontwerp van wet tot heffing van een nationale inkom sten- en winstbelasting in te trekken. Te vens is daarbij medegedeeld, langs welken weg de minister zich voorstelt de noodige versterking der middelen te vinden. Als eerste en voorloopige maatregel aldus de memorie van toelichting tot het thans ingediende wetsontwerp komt daarbij in aanmerking de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting. Artikel 1 van het ontwerp luidt: „Ten bate van het rijk worden geheven: a. 15 Opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het belasting jaar, loopende van 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940; b. 45 Opcenten op de aanslagen in de ge meentefondsbelasting over 't belastingjaar, loopende van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941". De memorie van toelichting teekent hier bij aan: Bp een raming van 65.000,000 voor de opbrengst van de hoofdsom dier belasting zullen de voorgestelde 45 opcenten ongeveer f 30.000.000 opbrengen. Van dit bedrag komt evenwel slechts tweederden ten bate van het dienstjaar 1940, het overige een derde ten bate van het jaar 1941. Teneinde voor het dienstjaar 1940 de volle bate van 30.000.000 te verkrijgen, is het noodig, dat op de aanslagen in de gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1939—1940 alsnog 15 opcenten worden geheven, wel ker opbrengst dan geheel ten bate van het dienstjaar 1940 moet worden gebracht (ar tikel 3 van het ontwerp). Voorzooveel noodig wijst de minister er op, dat de onderwerpelijke opcenten be stemd zijn tot dekking van een tekort op den gewonen dienst der rijksbegrooting, waarbij met de bijzondere uitgaven in ver band met den internationalen toestand nog geen rekening is gehouden. De regeering der Ver. Staten heeft van Duitschland een nota ontvangen, waarin zij wordt gewaarschuwd tegen het „verdachte gedrag" van schepen der Ver. Staten in de wateren om Frankrijk en Groot-Brittannië. In de nota wordt verklaard: Niet neutra- Ie koopvaarders hebben herhaalde malen geprobeerd in de wateren om Groot-Brit- tannië en Frankrijk te probeeren te ont snappen aan het recht van de Duitsche zee strijdkrachten, schepen aan te houden en te onderzoeken. Voorts hebben zij herhaalde lijk de verdenking op zich geladen door hun onbehoorlijk gedrag. Koopvaardijschepen der Ver. Staten wordt in hun eigen belang aangeraden geen wijzigingen te brengen in hun koers of de gebruikmaking van hun radiotoestellen bij het waarnemen van Duit sche vlootstrijdkrachten. Zij worden gewaarschuwd tegen het zig zag-varen en het niet gehoorzamen aan het bevel te stoppen of het aanvaarden van een convooi door vlootstrijdkrachten van mo gendheden, welke met Duitschland in oor log zijn. He_t Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft de nota in han den gesteld van de maritieme commissie, welke de koopvaardij en de havenautoritei ten op de hoogte heeft gesteld. JJ Gisteren zou de „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn uit New York naar Amsterdam vertrekken. Zooals men weet zou dit vlaggeschip der H.A.L. dan bij aankomst in Nederland worden opgelegd. Naar thans gemeld wordt, heeft de directie besloten de „Nieuw Amsterdam" vooreerst nog niet uit Amerika naar Europa te laten vertrekken. De passagiers die voor de terug reis van het schip reeds hadden geboekt zijn thans per s s. „Zaandam", van dezelfde maatschappij naar Nederland afgereisd. De H.A.L. wil thans trachten met de „Nieuw Amsterdam" in de Amerikaansche wateren toeristenreizen te organiseeren, om op deze wijze tevens de belangen van het talrijke personeel te kunnen dienen. Koopt nu nog contant Uw Middelburg. (Ingez. Med.) Eenige dagen geleden meldden wij, dat de manschappen van de gemobiliseerde lichting 1924 kans hadden, wanneer de voor eerste oefening in October opgeroepenen voldoen de geoefend zijn, naar huis te worden ge zonden. Thans is besloten dat de gemobili- seerden van de lichting 1924, die tot de ca valerie behooren, wellicht nog deze week zullen afzwaaien. Dit beteekent dus slechts een klein contigent. De andere gemobili- seerden der lichting 1924 zullen nog wel eenige maanden moeten wachten voor zij naar huis kunnen. Wellicht zal zulks in het voorjaar van 1940 het geval kunnen zijn, althans wanneer de mobilisatie ook dan nog voortduurt. Zal binnenkort worden opgericht. Krachtens de Invoernoodwet-1939 kan de regeering, zooals men weet, overgaan tot oprichting van een lichaam, dat namens den minister van Economische Zaken in voervergunningen zal verleenen. Deze amb telijke instantie zal in hoofdzaak dezelfde functie hebben als in den vorigen oorlog de N.O.T. vervulde, welke een particuliere in stelling was. Naar de Tel. verneemt kan thans spoedig de oprichting worden te gemoet gezien van de Algemeene Nederlandsche Invoercentra le, welke in de wandeling wel de A.N.I.C. zal heeten en met de leiding waarvan, naar verluidt, zal worden belast de heer J. F. Posthuma, hoofd van het reeds eenige ja ren bestaande Crisis-Invoerbureau. Bijgestaan door een uit het bedrijfsleven te vormen commissie van advies, zal de A.N.I.C. te zijner tijd invoervergunningen verleenen, waarbij vooral van beteekenis is de erkenning van de door de oorlogvoeren de staten te verlangen garantie, dat de in te voeren goederen voor gebruik in Neder land bestemd zijn en derhalve niet tot con trabande kunnen worden bestempeld. Het heeft er allen schijn van, dat de Duitschers hun duikbootactie verplaatst hebben van het onmiddellijke oorlogster rein naar het economische terrein, d. w. z. dat zij met zoo gering mogelijke ver- lieskans voor zichzelf den vijand zooveel mogelijk hinderen door zijn aanvoer te belemmeren. Vooral de Scandinavische landen on dervinden daarvan de nadeeien, want zoo wel Engeland als Duitschland hebben practisch alle goederen die voor den vij and bestemd zijn. tot contrabande ver klaard. Het is te begrijpen, dat dit voor den handel der neutralen uiterst nadee- lig is Op de Panama-conferentie heeft de Zuid-Amerikaansche staat Chili bv. reeds zijn misnoegen over deze handelwijze uit gesproken en voorgesteld om stappen te doen, welke een gunstigen invloed op dit probleem zouden kunnen hebben. De Chileensche minister van Buiten landsche Zaken, Ortega, heeft tegenover het blad „El Chileno" verklaard, dat het begrip oorlogscontrabande beperkt moet blijven tot artikelen, die voor oorlogsda den gebruikt worden. Chili kan de uitbreiding der contraban- delijst niet aanvaarden, daar de neutra len daardoor gedwongen zouden worden tot deelneming aan een economisc'nen oor log. Chili houdt aan deze opvatting vast. Intusschen trachten de Duitschers dui delijk den aanvoer uit Scandinavië naar Engeland volkomen te blokkeeren In de laatste dagen zijn niet minder dan 45 schepen uit Zweden, Finland en Dene marken door Duitsche duikbooten aange houden. Naast het duitbootgevaar ondervindt de scheepvaart der Scandinavische landen veel hinder van de mijnenvelden in de Oostzee. Dat geldt ook voor de Deensche haven Esbjerg, vanwaar voor den oor log groote hoeveelheden levensmiddelen naar Groot-Britannië werden verscheept, speciaal eieren en bacon. Opnieuw Zweedsche schepen aangehouden. Gisteren zijn bij het Zweedsche eiland Oeland acht Zweedsche stoomschepen door Duitsche vliegtuigen en het artillerie- instructieschip „Bremse" in beslag geno men. Het Zweedsche stoomschip „Gun" op weg naar Antwerpen, is in het Skagerak door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De uit achttien koppen bestaande beman ning is door een Deensch schip gered. De gezagvoerder van de „Gun" heeft in een interview na zijn aankomst in Hel- singborg verklaard, dat hij met twee van zijn mannen bevel hadden gekregen om aan boord van de duikboot te gaan, ter wijl een Duitsche officier en drie man schappen aan boord gingen van de ,G,un" om het schip tot zinken te bren gen. Intusschen verscheen een Britsche duikboot en de Duitsche onderzeeër dook onder, mét de Zweden aan boord. Hij bleef zeven uur onder water. Gedurende dien tijd vuurde de duikboot drie torpe do's af, welke, naar de duikbootkapitein verklaarde, den Britschen onderzeeër tot zinken moesten hebben gebracht. De duikbootkapitein verklaarde, dat hij het Deensche stoomschip „Vendia" tot zinken had gebracht. Hij had klaarblijkelijk uit voerige inlichtingen omtrent de „Gun" Hij vroeg mij bijvoorbeeld, waar de la ding was, die bestemd was voor de Belgi sche regeering," Het opperbevel van de Duitsche mari ne deelt mede: Het Deensche stoomschip Vendia" is op 30 September des morgens door een Duitsche duikboot op de gebruikelijke wij ze ten behoeve van vaststelling der na tionaliteit en landing gesommeerd te stop pen. Het trachtte zich door vluchten aan dtoorzoekihg te onttrekken. Toen het stoomschip daarop door de duikboot gedwongen werd te stoppen, trachtte het de duikboot te rammen. Tegen deze flag rante vijandelijke daad trad de duikboot onmiddellijk op met wapengeweld door het stoomschip met een torpedoschot tot zinken te brengen. Het overlevende deel der bemanning werd door de duikboot op gepikt en op een gewaarschuwd Deensch stoomschip overgebracht. ESCORTEERING DOOR ZWEEDSCHE OORLOGSSCHEPEN? Het Zweedsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft bericht ontvangen, dat het Zweedsche schip „Algeria" meten de 1617 ton en op weg naar Genua met een lading ruw ijzer en houtpulp, naar de Duitsche haven Kiel is opgebracht. Het Zweedsche „Kungsholm" van de Zwe denAmerika lijn is te Gothenburg aange komen met een vertraging van zes dagen, gedurende welke het is opgehouden te Kirkwall in Schotland. De kapitein ver klaarde, dat een Britsche kruiser het schip naar Kirkwall heeft opgebracht, waar de lading nauwkeurig onderzocht werd. Er werden echter geen passagiers van boord gehaald en er is geen lading in beslag ge nomen. Het Zweedsche dagblad „Allehanda" verklaart op grond van gegevens van ge zaghebbende zijde' dat binnenkort vloot- eskortes gegeven zullen worden aan sche pen in de Zweedsche territoriale wateren. Dit besluit is genomen als gevolg van de recente inbreuken op de neutraliteitsbepa- lingen, waarbij o m. gepoogd is Zweed sche schepen te dwingen de territoriale wateren te verlaten. De escortes zullen bestaan uit torpedobootjagers en andere oorlogsschepen De schepen zijn gewaar schuwd, dat zij geen hulp moeten ver wachten wanneer zij buiten de territoriale grenzen komen. FIX SCI 1 SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Finsche schip „Baltic" met tien man aan boord, is gisteren voor de kust van het Deensche eiland Seeland op een mijn ge- loopen. Alle tien opvarenden zijn omgekomen Reuter meldt uit Kopenhagen: „Alle havens in de nabijheid van de plaats, waar de Duitsche duikboot, na de Gun" tot zinken gebracht te hebben, onderdook, zijn gewaarschuwd, dat zich een duikboot in de buurt bevindt. Men gelooft, dat de Duitschers er thans op uit zijn, evenals in den laatsten oorlog, alles tot zinken te brengen, wat zjj in het oog krijgen, om te trachten voorraden te verkrijgen en de neutrale landen te dwingen in de Duit sche wenschen toe te stemmen." Britsch schip tot zinken gebracht. Het Engelsche ministerie van voorlich ting deelt mede, dat het Britsche stoom schip „Clement" in het Zu'delijke deel van. den Atlantischen Oceaan door een gewa- penden aanvaller tot zinken is gebracht. Vijftien overlevenden van de „Clement" zijn door het Braziliaansche ss ..Itatinga" aan boord genomen, toen zij in een open boot tusschen Pernambuco en Alagoas dreven. Zij vertelden, dat de rest van de bemanning in drie booten de ..Clement" had verlaten alvorens het schip was ge zonken, De gezagvierder was door de Duitschers gevangen genomen. Na vruch teloos naar de drie booten te hebben ge zocht, heeft het Braziliaansche schip de Engelschen aan land gezet. De „Clement" is niet aangehouden door een duikboot, doch door een schip, dat zij aanduiden als een kruiser. Men acht het niet onmogelijk, dat hier een Duitsch „vestzak-slagschip" opereert.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1