forvtrtttctule $eettw0cfye &GOESCHE COURANT Een nieuwe ramp voor s onze marine. Engeland gaat door tot het doel bereikt is. Rusland wenscht verdragen met Letland en Finland. De mijnenveger „Jan van Gelder op een mijn gestooten. Vermoedelijk zes dooden. De Koningin toont Haar deelneming. Opnieuw zijn vier Zeeuwen voor het vaderland gevallen. Zal Hitier aanbieden al te treden? Gaan de Duitschers torpedeeren zonder waarschuwing;? Nederlandsch oorlogsschip aangevaren door een Britsche vrachtboot. Letlandsch minister reeds naar Moskou. Churchill verwacht duikboot- aanvallen op groote schaal. Wat zal Italië doen? Turkije overlegt met Moskou en Londen. Xl MMKK 232 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MAANDAG OCTOBER 1939 MIDDËLBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tariel op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. «90»! .—^£32 Opnjeuw heeft een ramp de Nederland- sche marine getroffen. Tijdens werkzaam heden aan boord van Hr. Ms. „Jan van Gel der" heeft gistermiddag nabij Terschelling een ongeluk plaats gehad, dat het leven kostte aan naar alle waarschijnlijkheid zes opvarenden. De Kon. Marine betreurt drie dooden, den korporaal-konstabel Grootjans, den matroos eerste klasse Bimmel en de korporaal ma chinist J. A. Kruisland, die hedenmorgen aan zijn zware verwondingen is overleden. Vermist worden de luitenant ter zee derde klasse der Kon. Marine reserve Donker, schipper Leenders en majoor-machinist Strous. Er zijn twee zwaar gewonden, nl. de kwartiermeester Van Eyk, en de aspirant kwartiermeester Arends. Verder zijn vier marineschepelingen licht gewond. Het schip, waarop de betrokkenen dien den, Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gel der", is beschadigd. De onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Den Helder gereed gehou den vliegtuigen met geneeskundig perso neel behoefden niet op te stijgen, daar ter plaatse voldoende geneeskundige hulp aan wezig was. Nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt ingesteld. WEER EEN AVOND VAN ROUW, Nog is de herinnering aan de ramp, wel ke op 9 September den mijnenveger „Wil lem van Ewijck" trof, in de gedachten van het Nederlandsche volk levendig, of een tweede, zij het gelukkig niet zóo groote ramp, treft de marine, die met een zestal gezinnen in rouw gedompeld wordt om het verlies van drie dooden en drie vermisten. De oorzaak van het ongeluk is, dat het vaartuig, een zusterschip van de „Willem van Ewijck", van achteren door een mijn werd geraakt. Een explosie volgde, waarbij het schip ernstig beschadigd werd, doch dank zij het waterdichte schot drijvende bleef. Het feit, dat het schip niet mid scheeps getroffen werd, zooals bij de „Wil lem van Ewijck" het geval was, is oorzaak, dat de ramp niet dien ontzettenden om vang heeft aangenomen als de ramp der „Van Ewijck". Het verschrikkelijke nieuws was al spoe dig in Den Helder bekend. Tegen het vallen van den avond werd het terrein bij den aanlegsteiger ontruimd en werd de weg naar het Marine-hóspitaal vrijgemaakt. Twee ziekenauto's van het hospitaal en een personenauto met een roo- de Kruisvlag bedekt, reden tot bij den aan legsteiger, terwijl twee groote grijze mari ne-autobussen hier eveneens arriveerden. Verplegers in witte jassen stonden in af wachting. Om kwart over zeven werden de lichten van den mijnenveger „Abraham van der Hulst" voor den haveningang zichtbaar. Langzaam stoomde het schip de haven bin nen. In het schijnsel van de sterke lampen aan boord zag men hoe de brancards met de zwaar gewonden en de overledenen in de ziekenauto's werden geschoven. Langzaam reden de wagens naar het hospitaal, waar alles in gereedheid was gebracht om de zwaargewonden onmiddellijk te helpen. In de twee groote bussen werden de licht gewonden en de andere opvarenden van den mijnenveger weggebracht. Het werd hierop stil aan boord van de „Abraham van der Hulst". Het talrijke publiek, dat in den kouden Westerstorm het droeve schouwspel had gadegeslagen, ging zwijgend stadwaarts. Aan de buitenhaven daalde een zwarte avond, een avond van rouw. HET SCHIP. De mijnenveger „Jan van Gelder" be hoorde, evenals de „Willem van Ewijck" tot de serie van acht mijnenvegers, welke in de afgeloopen twee jaar zijn gebouwd en waarvan er vier in Ned. Indië zijn gestati- onneerd. De „Jan van Gelder" is gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam en op 13 Septem ber 1937 in dienst gesteld. Het schip is be wapend met een kanon en heeft een machi nevermogen van zestienhonderd p.k. De commandant van de „Jan van Gelder" is luitenant ter zee der eerste klasse G. Y. C. Fraser. H. M. de Koningin heeft den opperbe velhebber van land- én zeemacht opgedra gen aan de nagelaten Betrekkingen van de bij de ramp van Hr. Ms ,Jan van Gelder" omgekomenen haar deelneming te betuigen en tevens te informeeren naar den toestand van de gewonde slachtoffers Een foto van eten r^iinp^no^ ■>.- til' '£t--y£o-'locui meae kei aroeve ongeluk gebeurde. De nog versch in het geheugen liggende ramp van de „Willem van Ewijck" heeft vele slachtoffers geëischt, waaronder ver schillende Zeeuwen, die bij de handhaving van Nederlands neutraliteit zijn gevallen voor hun vaderland. Nu heeft onze koninklijke marine weer een ernstig ongeluk getroffen. Zes opvaren den van de „Jan van Gelder", de mijnenleg- ger, die gistermiddag nabij Terschelling op een mqn stootte, hebben het leven, verloren. Tot deze zes man behooren vier Zeeuwen. De matroos der le klasse J. Bimmel woonde te Vlissingen, en was gebo ren te Domburg, terwijl de korporaal konstabel C. Grootjans te Souburg woon achtig was. De heer Grootjans was te Mid delburg geboren. Hij is 40 jaar, gehuwd en vader van 1 kind. 0 Grootjans was reeds gepensioneerd, maar hij moest in verband met de mobilisatie weer in dienst treden. Nog niet lang gele den was hij uit Indië teruggekeerd. Van de vermisten was de schipper, ser geant majoor B. Leenders eveneens te Sou burg woonachtig, terwijl de vermiste ma joor machinist K. Strous te Vlissingen woonde. Beide laatstgenoemden waren ge huwd. De korporaal torpedomaker J. Bosdijk, afkomstig uit Middelburg, die ook tot de opvarer^n van de „Jan van Gelder" be hoorde, werd bij het ongeluk niet gewond. Volgens den politieken correspondent van het Engelsch blad „Daily Mirror" zou Hit- Ier in zijn a.s. „vredesrede" in den Rijksdag kunnen aanbieden af te treden ten gunste van Goering, indien Frankrijk en Engeland de vredesaanbiedingen zouden aannemen. Hitier zou dan verklaren Groot-Duitsch- land te hebben gegrondvest en zich voortaan te zullen gaan wijden aan kunst en letteren! (Het spreekt vanzelf, dat dit merkwaar dige bericht geheel voor rekening van het Engelsche blad, dat wel eens eerder fanta seerde, blijft. Red.) Elf dooden bij het tot zinken brengen van een Deensch schip. Het Britsche ministerie van voorlich ting deelt mede, dat de admiraliteit tot alle Britsche koopvaardijschepen de vol gende boodschap heeft gericht: „Uit de Duitsche radio hebben wij het volgende opgevangen: Verscheidene Duit sche duikbooten zijn de laatste dagen aan gevallen door Britsche koopvaardijsche pen. Tot dusver, zoo beweert de Duitsche radio, hebben de Duitsche duikbooten het internationale recht in acht genomen door de koopvaardijschepen altijd te waarschu wen alvorens aan te vallen. Thans echter zal Duitschland vergel dingsmaatregelen moeten nemen door elk :;chïp van de Btlitsche koopvaardijvloot te eeschouwen als een oorlogsschip Het bovenstaande, zoo voegt de Engel sche admiraliteit aan de betreffende bood schap toe, is_ natuurlijk volkomen onwaar. Het kan echter duiden op een wijziging in de politiek van oorlogvoeren der Duit sche duikbooten en gij dient daarop voor bereid te zijn." DEENSCH SCHIP GETORPE DEERD. Reuter bericht: Het Deensche stoom schip „Vendia" is Zaterdag ter hoogte van Hanstholm op de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht^ Elf leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De zes andere opvarenden van de „Ven dia" zijn door de duikboot gered en door een Deensch schip overgenomen. Zoodra de bemanning der „Vendia"' de duikboot in het oog kreeg, stopte het schip, doch de duikboot, die geen enkel teeken had gegeven, vuurde tweemaal op het Deen sche schip, tengevolge waarvan zich een ontploffing voordeed. De ,sVenata" voer in ballast naar de Clide (Eng.) om een lading steenkolen te halen. Van officieele Duitsche zijde wordt ge meld, dat in het Skagerak en het Katte gat in de laatste paar dagen 45 stoom schepen door Duitsche torpedobooten en torpedoboot jagers op contrabande zijn doorzocht. Een deel hiervan is opgebracht. Minstens drie, en waarschijnlijk vier Deensche schepen zijn, naar door Reuter gemeld wordt, aangehouden en voor on derzoek naar Duitsche havens geleid. De Deensche gezant te Berlijn heeft opdracht gekregen stappen voor spoedige vrijgave der schepen te ondernemen. Het Zweedsche stoomschip „Aspen" dat met een lading papier en houtpulp op weg was naar Antwerpen, is door een Duitsch oorlogsschip is beslag genomen en naar Kiel opgebracht. Ook het Let- landsche schip „Imanta" is naar Kiel op gebracht. De Enéelschman stopte eerst na Herhaalde sommatie. De Regeeringspersdienst meldt: Hedennacht heeft het Britsche stoom schip „Lindisfarme" bij het uitloopen van den Nieuwen Waterweg het Nederlandsche buitenbewakingsvaartuig Hr. Ms. Z 7 aan gevaren. Het Britsche schip gaf pas na herhaalde sommatie met een scherp schot gevolg aan het sein tot stoppen. Het schip werd daarna door Hr. Ms. Z 7 opgebracht naar Hoek van Holland. Daar is de kwestie onderzocht en proces verbaal opgemaakt van de aanvaring en het niet voldoen aan een sommatie door een Nederlandsch oorlogsschip binnen de Ne derlandsche territoriale wateren. Het schip is om 2 uur in den ochtend vrij gegeven en heeft de reis vervolgd. Hr. Ms. Z 7 heeft bij de aanvaring geen waarneembare schade opgeloopen. DE KOSTWINNERSVERGOEDING. De Regeeringspersdienst meldt: Bij de vaststelling van de kostwinners vergoeding wordt in het algemeen rekening gehouden met de inkomsten, waarover het gezin nog kan beschikken gedurende den tijd, dat de dienstplichtige zich in wer- kelijken dienst bevindt. Het ligt in het voornemen daarin binnenkort eenige ver andering te brengen. Ten eerste zullen de geldelijke verdien sten van de achterblijvende gezinsleden in het algemeen voor ten hoogste het twee derde gedeelte worden medegerekend. Verder bestaat het plan om met zoo danige verdiensten in het geheel geen re kening te houden, indien deze verdiensten voortvloeien uit werkzaamheden, die slechts voor korten tijd gedurende een be paald gedeelte van het jaar kunnen wor- Volgens een bericht uit Moskou heeft radio-Moskou medegedeeld, dat de Sov jet-Unie binnenkort Finland en Letland zal voorstellen verdragen met Rusland te sluiten, analoog aan het Russisch-Est- landsche pact. Naar officieel wordt medegedeeld, is het kabinet van Letland Zondag onder voorzitterschap van president Ulmanis in buitengewone zitting bijeengekomen. Na dat de minister van buitenlandsche zaken rapport had uitgebracht over de te Mos kou gesloten verdragen tusschen de Sov jet-Unie en Estland en tusschen de Sov jet-Unie en Duitschland, kwam men tot de conclusie, dat deze verdragen zoo ver strekkende veranderingen in den politie ken toestand van Oost-Europa hebben ge bracht, dat ook Letland zich genoopt ziet tot een onderzoek zijner betrekkingen op buitenlandsch politiek gebied. In de eer ste plaats moet gestreefd worden naar een aanvullende opheldering der Let- landsche betrekkingen met de Sovjet- Unie. Met dit doel heeft de regeering den minister van BuiTelandsche Zaken, Mun- igen ters, opgedragen, zich onverwijld naar Moskou te begeven, om zich in directe verbinding met de Sovjet-regeering te stellen. Munters is reeds heden van Riga ver trokken. den verricht (bijv. in verband met de bie tencampagne). Gezinsleden van gemobiliseerden hebben dus belang bij het verrichten van loonge- venden arbeid. -- De Britsche minister van marine, Chur chill, heeft Zondag voor den Britschen om roep een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Nu wij begonnen zijn, zullen wij met Gods hulp en in de overtuiging, dat wij de verdedigers van beschaving en vrijheid zijn, tot het einde voortgaan." Rusland heeft zijn macht aangewend voor het volgen van een koelbloedige politiek van eigenbelang. We zouden gewenscht kunnen hebben, dat de Russische legers daar, waar zij zich thans bevinden, zouden staan als bondgenooten van Polen en niet als indringers, maar dat zij zieh daar bevin den, is een duidelijke noodzaak voor de Russische veiligheid. Door een mist van onzekerheid kunnen wij een zeer eenvoudige belangengemeen schap ontdekken, die tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland bestaat en moet ver hinderen, dat de Nat.-Socialisten den vlam van den oorlog tot in de Balkanlanden en Turkije dragen. De duikbootaanval op het leven van En geland heeft tot dusverre geen succes ge had. De Britsche vloot jaagt dag en nacht op de duikbooten. In de afgeloopen ,weex is geen enkel Engelsch schip tot zinken ge bracht of zelfs maar gemolesteerd en En geland heeft thans 150.000 zeer gewenschte leveranties meer gekregen dan het geval zou zijn geweest indien de oorlog niet was uitgebroken. Ik hoop, dat de dag zal komen, aldus Churchill, waarop de admiraliteit de sche pen van alle landen zal kunnén uitnoodigen zich bij de Britsche convooien te voegen en deze schepen op hun reizen zal kunnen be veiligen tegen een redelijke vergoeding. Men moet verwachten, dat de duikbootaan- vallen op den wereldhandel ter zee op groo- ter schaal hernieuwd zullen worden. De regeering heeft aanwijzingen gegeven voor de voorbereiding op een oorlog van tenminste drie jaar. Dat beteekent niet, dat de zege niet in korter tijd behaald zou kunnen worden. Hitier kon zeggen, wanneer de oorlog zou beginnen, doch hij of zijn opvolgers kunnen niet zeggen wanneer de strijd zal eindigen. De oorlog begon toen hij het wil de en zal slechts eindigen wanneer wij er van overtuigd zijn dat hij genoeg gehad heeft. Volgens een Duitsch blad marcheert het samen met Duitschland. De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano, is Zaterdag avond te Berlijn aangekomen. Dit bezoek trekt in wijden kring de aandacht in verband met het streven van Duitschland en Rusland om nu Polen veroverd is een eind te maken aan den oorlog in het Westen. Bfj de sluiting van het Duitsch-Russisch verdrag is gewezen op de mogelijkheid om, in overleg met „andere bevriende mogendheden", voorstellen te Soen tot het beëindigen van den oorlog. Reeds da delijk heeft men toen algemeen begrepen, dat hier Italië bedoeld werd. Ciano werd gister door Hitier ontvan gen en heeft daarna diverse besprekin gen gevoerd. De Berlijnsche correspondent" van jhet „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op, dat Ciano reeds dikwijls op belangrijke oogenblikken in de geschiedenis van het nieuwe Duitsche Rijk te Berlijn vertoefd heeft. De vriendschap, zoo schrijft het blad, van de beide mogendheden aan deze en gene zijde van de Alpen, is ook in deze, aan beslissingen zoo rijke dagen, geble ken. Die vriendschap is een factor, waarmede de Westelijke mogendheden 1 air tijd rekening moeten houden. De groote beteekenis van het 'Italiaansche bezoek blijkt uit de bijzondere hedendaagsche si tuatie. Telkens wanneer keerpunten in de ontwikkeling ontstonden, heeft Euro pa Duitschland en Italië gemeenschappe lijk aan de conferentietafel gezien. Zoo is het ook dezen keer. Beide mogendheden jzullen in de kp- mende dagen zich hun marschrichting 'dui delijk voor oogen stellen, zooals zij: dgze naast elkaar denken in te slaan. Ook te Londen is het bericht van Cia- no's bezoek aan Berlijn met groote be langstelling ontvangen. GRAAF CIANO REEDS UIT BERLIJN VERTROKKEN, -Het bezoek van den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, aan Berlijn heeft slechts kort ge duurd. Ciano is nl. vanmiddag weer naar Rome vertrokken. Bij het vertrek waren o.m. aanwezig de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en vooraanstaande personen uit staat, weermacht én partij. Het is opvallend, dat op het oogenbiik Turksche diplomaten besprekingen houden te Moskou, terwijl er ook een Turksche missie onderweg is naar Londen. De Turk sche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, is gisteren weer op het Krem lin ontvangen door Stalin en den Russi- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Molotov. Hierbij was een aantal andere Turksche en Russische autoriteiten aanwe zig. De conferentie duurde langer dan vier uur. Saradjogloe schijnt van tevoren ver klaard te hebben, dat een Russisch-Turksch verdrag niet in strijd behoefde te zijn met de Turksche verplichtingen aan Engeland en Frankrijk. Zeer waarschijnlijk heeft hij gisteren daarop de Russische zienswijze te hooren gekregen. Zaterdag had Saradjogloe besprekingen gevoerd met den Britschen ambassadeur en den Franschen zaakgelastigde te Mos- kou. De Turksche diplomatieke missie naar Londen staat onder leiding van generaal Orbay. Volgens Reuter is het doel ben mi litaire, financieele en economische rege ling tusschen Engeland en Turkije te- be spreken. Generaal Orbay is reeds eërder te Londen geweest en heeft toen besprekingen gevoerd over de leverantie van wapens.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1