Een klein vredig landje, Belemmering van den handel in Amerikaansche fondsen. m Molest-verzekering drukt op de opbrengst der coupons. In vloed van vredesgeruchten op de Amsterdamsche beurs. Voor- en nadeelen voor de scheepvaart. Prijsreactie op de producten-markten. ENGELSCH-AMERIKAANSCHE RUILHANDEL. HET OPTREDEN DER RUSSEN IN POLEN, PERSKRONIEK. Strikte neutraliteit. Aan den rand van den oorlog Het groothertogdom heelt een legertje van 375 soldaten! Dapper optreden van een marconist. Financieel economisch weekoverzicht. v r De handel in Amerikaansche fondsen op de Amsterdamsche beurs wordt er, door den oorlögstoes|tand, alle,s behalve ge makkelijker op. Arbitrage in Amerikaan sche fondsen kan niet meer plaats vin den, nu het telegrafische verkeer geheel ontwricht is. Maar ook de verzending van Amerikaansche aandeelen en obliga- tiën en het incasseerens van cojupont van deze stukken ontmoet groote moeilijkhe den. In de eerste plaats reeds wegens de vertraging in het scheepvaartverkeer, waardoor de waarde-papieren veel langer onderweg blijven dan vroeger en wegens het risico, dat transport ter zee friet zich meebrengt tot dekking waarvan een hooge molest-premie moet worden be taald. Op de Amsterdamsche beurs werden naar men weet, geen origineele Ameri kaansche aandeelen verhandeld, doch door Administratie-kantoren daartegen uitgegeven certificaten. Breidt de vraag naar Amerikaansche shares zich uit, dan moeten de Administratie-kantoren,, alvo rens tot afgifte van nieuwe certificaten te kunnen overgaan, in het bezit zijn van de origineele stukken. Deze doen zij we der van de hand, wanneer er geruimen tijd aanbod van certificaten is en er dus een teveel blijkt te bestaan. Het systeem kan natuurlijk slechts dan werken, indien de origineele stukken vrijelijk en zonde: veel vertraging heen en weer verzonden kunnen worden en dit juist is door de te genwoordige omstandigheden vrijwel on mogelijk geworden. Naar het „Hbld." de zer dagen mededeelde, worden thans on derhandelingen gevoerd, om tot een rege ling te komen, waardoor het voortdurend heen en weer zenden zooveel mogelijk vermeden zou kunnen worden. Gedacht wordt aan de deponeering van de origi neele stukken bij de Trustee in de Ver. Staten in plaats van bij het Amsterdam sche Administratiekantoor. Aan een der gelijke regeling zijn echter bezwaren van fiscalen en technischen aard verbonden, die tot dusverre nog niet konden worden opgeheven, hoewel men hoopt, ze te zul len overwinnen. Men zal ook moeten trachten een op lossing te vinden voor de belemmeringen in het transport van waardepapieren, voortspruitende uit den eisch der Engel- sche regeering tot het ontvangen van een waarborg, dat de betreffende stuk ken niet afkomstig zijn van of bestemd zijn voor een onderdaan van een vijande lijk land. Slechts coupons en effecten, vergezeld van een „non-enem'y-declarati- on" ontkomen aan het gevaar, door de Engelschen te worden geconfiskeerd, wan neer het schip, waarmede zij vervoerd worden, wordt aangehouden. In verband met het risico, dat een en ander met zich medebrengt, nemen de banken en com missionairs coupons, dividenden en losba re effecten van overzeesche landen slechts ter incasseerinsg aan; betaling van het provenu vindt eerst plaats, nadat dit werkelijk ter beschikking is gekomen, na tuurlijk onder aftrek van de, betrekkelijk hooge kosten van verzending en verze kering, die op ca 5 van het waardebe- drag zijn te stellen. Bij verkoop van Ame rikaansche coupons op de open markt wordt de koers van den dollar op 1,76 berekend, waarbij dan geen verdere Ros ten komen. Zoowel op de eene als op de andere manier ziet de houder van Ame rikaansche fondsen de opbrengst hiervan opnieuw met 5 verminderen. is het tamelijk hebben meege- de New Op de Amsterdamsche beurs koersverloop van locale fondsen onregelmatig geweest. Tijdelijk wij hier hetzelfde verschijnsel maakt, dat de vorige week op Yorksche beurs viel waar te nemen; ge ruchten volgens welke „achter de coulis sen der hooge politiek" ernstige vredes pogingen zouden worden ondernomen, hebben geleid tot aanbod van aandeelen. welker voorafgegane koersstijging vrijwel gehee]^ op de verwachting van oorlogs winsten gebaseerd was geweest Daarte genover hebben aandeelen van maatschap pijen, waarvoor groote nadeelen van een oorlog gevreesd worden, tijdelijk een koersherstel te zien gegeven.'Tot de laat ste behoort een onderneming als Philips' Gloeilampen, en eveneens Lever BroS -en' Unilever, Aku's en de meeste zuiver bin- nenlandsche industrieele ondernemingen. De eerstgenoemde groep omvat behalve de scheepvaartmaatschappijen ook de Indische cultures, de Koninklijke Petro leum Mij. e.d De koersdaling beperkte zich evenwel tot enkele percenten, waar uit wel blijkt, dat de „vredes-verwachtin- gen" vooralsnog niet zeer hoog gespan nen zijn Zoolang de vredeskansen nog zóó on zeker zijn heeft het weinig zin, nader in te gaan op de eventueele gevolgen, die ttr ®lu'ten van een vrede voor het be rt™® z°u hebben. Wij volstaan er miliar,l*5 mede, op te merken, dat de sti- bedrijvi'ghewJke de oorl°gsorders aan de twijnen, terwm^; weliswaar z°u ver" groote voorraden aanwezigheid van probleem zou e!^VeneenS een er>"stig aan den andere! kantT"^' maar dat leiding zou hebben tot eneUrS f"e ming, indien een vrede tot - voorwaarden tot stand zoodanige wereld zou worden w"! k°men' dat de aan stem- vooralsnog een perspectief: „zu schön um wahr zu sein!" Bij de beoordeeling van de vooruitzichten van het Nederlandsche bedrijfslèven is men in den jongsten tjjd al te zeer geneigd al leen overwegingen, verband houdend met den oorlogstoestand, te doen gelden, terwijl men weinig of geen oog heeft voor de ver betering, die reeds eerder was ingetreden. Een symptoom van deze verbetering is de aankondiging van een interim-dividend van 8 door de Vereenigde Blikfabrieken op rekening van het loopende boekjaar, terwijl over 1938, toen geen interim-dividend werd betaald, in totaal slechts 6% werd uit gekeerd. Dat de directie in dezen onzekeren tijd tot de uitkeering besloten heeft, wjjst er wel op, dat zij de toekomst met vertrou wen tegemoet ziet. Voor de meeste Nederlandsche bedrijfs takken is de kwestie van aanvoer van grondstoffen de grootste moeilijkheid, waar mede zij te kampen zullen krijgen, maar ook de belemmering van den export stelt velen voor ernstige problemen. Eerst lang zamerhand zal de ontwikkeling gedurende den oorlog zich gaan afteekenen, en zal men de voor- en nadeelen voor bepaalde bedrijfstakken en ondernemingen duidelij ker kunnen onderkennen. Zoo is het nog geenszins zeker, dat de voordeelen, die de scheepvaart aan den oor logstoestand ontleent, zooveel grooter zul len blijken te zijn dan de nadeelen, welke deze haar berokkent, dat een aanzienlijke koersverhooging der aandeelen gewettigd is. Vooralsnog moet worden geconstateerd, dat de diensten >der vaste lijnen tengevolge van het aanhouden de rsehepen in Enge land ten zeerste ontwricht zijn, en dat ten gevolge van de vertraging, de verhooging der gages, de molest-verzekering enz. de kosten aanzienlijk zijn gestegen. Daartegen over staat dan het voordeel der aanzien lijke verhooging der vracht- en passagiers tarieven, bij de vaststelling waarvan wel ruim rekening zal zijn gehouden met de diverse ongunstige factoren. Voor onze Indische cultuurondernemin- gen is de voor tal van producten ingetre den prijsstijging en de nog te verwachten toeneming van de vraag van groote betee- kenis, maar voor een vlotte afwerking der verkoopen zijn de verschepingsmogelijkhe den een eerste voorwaarde. In de afgeloo- pen week zijn de meeste prijzen trouwens ingezakt. Rubberaandeelen werden speciaal ongunstig beïnvloed door de ingetreden prijsactie voor het product. Bij de beoor deeling van de vooruitzichten der rubber- markt dient men ter dege rekening te hou den met 't uitvallen van Duitschland en Rus land als groote verbruikers. Ook is er kans, dat het gebrek aan ruwe rubber in deze landen tot een uitbreiding van den aan maak van sythetische rubber zal leiden en wellicht zal hiermede een verbetering der fabricage gepaard gaan, die in vredestijden de rubbercultuur voor nieuwe problemen zal stellen. Op de binnenlandsche beleggingsmarkt gaven staatsfondsen blijk van iets groote ren weerstand; verschillende pandbrieven konden, na de scherpe reactie der vorige week eenig herstel boeken. een overzicht van het Hieronder volgt koersverloop 3%3 Nederland 84848414 4 Rotterd. Hyp. Bk. 8790 3% Utr. Hyp. Bk. 81%—83% Lever Bros 95%—92%—93%—89%—90% Philips 130 —126 —135 —126—127 Kon. Petroleum 300281284% A'dam Rubber 200189%192 Deli Bat. Rubber 164%—148 Serbadjadi 108%—102% Ned. Scheepv. Unie 124116118% H.V.A. 383—371—374 Deli Bat. Tabak 110%—109% Deli Mij. 154—149—150 Het Engelsche ministerie van voorlich ting deelt mede, dat de eerste levering van katoen overeenkomstig het ruilhandelsver drag tusschen Engeland en de Ver. Staten binnenkort uit de Ver. Staten wordt ver wacht. Bij deze overeenkomst zal Engeland katoen ontvangen tegen betaling in rub ber. In totaal zal Engeland 600.000 balen katoen ontvangen, welke door het ministerie der voorreden op bepaalde plaatsen in het land zullen worden opgeslagen. EEN CANADEESCH EXPEDITIECORPS. Reuter meldt uit Ottawa: Volgens een verklaring van het Canadeesche ministerie van Defensie zullen alle gedeelten van Ca nada vertegenwoordigd zijn in een divisie van Canadeesche strijdkrachten, die over zee zullen optreden. De Sovjet-Russische troepen hebben thans de geheele Poolsch-Hongaarsche grens bezet en de stroom van vluchtelingen van Polen naar Hongarije is gestaakt. De laatste vluchtelingen, die in Hongarije zijn aangekomen, hebben volgens het Fran- sche nieuwsbureau Havas verklaard, dat door de houding van de Sovjet-Russische troepen onmogelijk werd gemaakt de Pool- sche troepen in Galicië te ontplooien. De commandanten van sommige eenheden van het Roode leger deelden mede, dat zjj met de Polen op zouden rukken naar Berlijn en lieten de Poolsche troepen geheel met rust. Later omsingelden zij de Polen en eischten, dat zij de wapens zouden neerleggen. De vluchtelingen spraken ook over gevallen, waarin alleen de officieren van het Pool sche leger door de Russen gevangen wer den genomen. Verder deelden zij mede, dat in sommige streken, vooral ;nabij Pikolaiof, de aan komst van de Russen aanleiding is geweest tot terreur. Tijdens de eerste dagen van hun aankomst herstelden de Russen de orde in zekere mate en bewaarden zij een cor recte houding jegens de bevolking. De plaatselijke communistische comité's gingen evenwel onmiddellijk over tot het arres tereen gebukf' .^vaaronc'er zij jaren ach- teeren van de Grieksch-Katholieke geeste gegaan. Dit is echter lijkheid en van de grootgrondbezitters. O In het gisteren verschenen nummer van „De Journalist", het officieel orgaan van den Ned. Journalistenkring, wordt een uit voerig artikel gewijd aan de taak van de pers in de huidige moeilijke omstandighe den. Het blad betoogt, dat de toestand thans heel anders is dan in 1914, omdat men ditmaal veel meer voor een „ideologi- schen oorlog" staat. En het vervolgt dan: „In dezen oorlog is ons land doordat het de instellingen huldigt van een van de partijen in het conflict gebracht in een positie, welke zijn houding al bij voorbaat voor de andere partij verdacht zou kunnen maken, indien wij ons niet voortdurend voor oogen houden, dat wij neutraal willen zijn. Hierbij komt, dat deze andere partij uiterst gevoelig is voor kritiek op haar ide ologie en aan het begrip neutraliteit een heel andere beteekenis toekent, dan men vroeger algemeen en thans in de meeste landen nog doet. Volgens die opvatting moet de neutraliteit zich ook uitstrekken op geestelijk gebied. Men zal hiertegenover aanvoeren, dat wij die opvatting niet behoeven te deelen, dat wij, zooals dat heet, leven in een vrij land en dat wij gelukkig nog vrij zijn in het uiten van onze meening. Daarin heeft men natuurlijk principieel gelijk. Het komt er maar op aan, hoe men zijn meening uit en hierbij spreekt nu juist de verantwoorde lijkheid van den journalist een groote rol. Men behoeft zijn meening niet onder stoe len of banken te steken, doch men is ver plicht haar op zakelijke, zoo men wil acade mische wijze te uiten, dat zij de stemming van welke partij ook tegenover ons land niet verstoort. Bij de voorbereiding van Duitschlands optreden tegen Polen, zoowel als voordien ten aanzien van Tsjechoslowakije heeft de Duitsche propaganda tot in de allerhoogste instantie een druk gebruik gemaakt van hetgeen er in de bladen van die landen ge schreven was en werd, waarbij niet alleen gebruik werd gemaakt van artikelen in de voornaamste dagbladen, doch ook van die uit allerlei kleine of althans politiek onbe- teekenende organen. Wil men inderdaad, dat ons land in dit conflict onzijdig blijve, dan verschaffe men niet door zijn schrijven of door den opmaak van zijn courant aan welke oorlogvoerende partij ook gegevens, waaruit later wapenen tegen onze neutra liteit gesmeed zouden kunnen worden. Dit is de groote, extra verantwoordelijkheid, welke den Nederlandschen journalist naast zijn gewone verantwoordelijkheid van wa re berichtgeving en eerlijke voorlichting thans is opgelegd." Onder leiding van militairen worden thans in het inundatie-gebied verschil lende kazematten gemaakt. Het werk in een der bouwDutten (Van onzen specialen verslaggever) LUXEMBURG, 27 Sept. Als men hier in Luxemburg enkele dagen rondwandelt, komt men eigenlijk tot de conclusie, dat er toch maar bitter weinig te beleven valt voor een krantenman. In dit gezegende landje gebeurt ook inderdaad niets, dat de belangstelling zou kunnen heb ben van het buitenland. Interesseert het u soms, dat er hier óók weinig suiker te krij gen is en dat het zout even schaarsch is geworden? Het is nog altijd een gezellig land, waar het goed eten en drinken is, waar de ronde humor aan de stamtafel de lach doet schal len, waar de vriendelijke huisvrouw U een gastvrij onthaal bezorgt. Het is nog altijd het land, waar de meisjes goedlachsch zijn en voor een pretje klaar. Maar de kermis sen zijn afgeschaft en van overheidswege wordt alles gedaan om het openbare le ven zoo sober en eenvoudig moglelijk te houden. Met den oorlog vlak naast de deur be houdt Luxemburg angstvallig zijn neutrali teit. Buitenlandschen journalisten wordt met grooten nadruk op het hart gedrukt toch vooral niets sensationeels te schrijven en hun reportages te beperken tot wat er in Luxemburg zelf gebeurt en in geen geval melding te maken van alles wat er over de grens voorvalt. Maar daar zijn wij nu juist voor gekomen! En als men langs de Moe zel wandelt kan men zijn oogen toch moei lijk in zijn zak steken. Overigens is. deze officieele voorzichtig heid wel te waardeeren. Daaruit blijkt, dat het Luxemburg ernst is met zijn houding van volstrekte neutraliteit en onzijdigheid, hoewel het kleinste broertje van de Oslo- staten bij lange na niet in staat is zijn gren zen tegen aanvallen te verdedigen. Er is hier een leger en nog wel een be roepsleger! Maar het is een leger, dat al leen dienst doet bij officieele gebeurtenis sen, zooals bij het bezoek, dat de Fransche president dezen zomer aan de Grootherto gin heeft gebracht. Dit leger heeft geen kanonnen of zjj zijn minstens honderd jaar oud het heeft geen vliegtuigen en geen tanks, geen mitrailleurs en geen lucht afweergeschut. Misschien, dat men nu gas maskers heeft aangeschaft, maar dat is dan ook beslist de eenige moderne outillage! Verder zijn het aardige, beleefde jongens en de discipline zit er goed in. Zulk een miniatuur-leger kan natuur lijk niets uitrichten, maar het hoeft ook niets te doen, want in 1914 zijn de Duit- schers geen moeilijkheden in den weg ge legd en bij een eventueelen volgenden keer zou het weer precies eender zijn. De Lü- xemburgers waren al blij genoeg dat huis en hof gespaard bleven! Zouden zij dan nog gaan vechten, met de kans, dat hun land hetzelfde lot zou ondergaan als België in den wereldoorlog? Toch heeft de Luxemburgsche regeering gemeend haar houding eenigen achtergrond te moeten gevendoor een uitbreiding van het leger. Er werd gelegenheid gegeven aan jongelui, die er iets voor voelden, om dienst te nemen in het leger. Nu zijn er ook inderdaad 125 soldaten bij gekomen, zoodat het Luxemburgsche leger thans 375 man telt. Laten wij hier onmiddellijk aan toevoe gen, dat wij dit niet vermelden om onze goede vrienden belachelijk te maken. De banden tusschen Nederland en het Groot hertogdom zijn door de historie heen zoo nauw geworden, dat allerminst in dezen tijd alles achterwege gelaten dient te worden om een verkeerden indruk te vesti gen. Zoo ernstig als de toestand daar aan den oever van de Moezel is, zoo zwaar als de wereld thans getroffen wordt door een herhaalden oorlogsbrand, zoo diep treft het ons in het hart, dat aan den rand van dien oorlog een klein vredig landje ligt, dat met angst en vreezen luistert naar het kanon gedonder van achter de bergen. Hier vrede en rust, maar een bang hart; daar oorlog en haat en harten van staal en vuur; hier slechts 375 man en daar ginds honderdduizenden en deze honderdduizenden zien den dood in de oogenIn Echter- nach maken sommigen zich bezorgd, omdat men nog niet heelemaal gereed is met de voorzorgsmaatregelen der luchtbescherming en daar doet het gezegde opgeld: „Wir sit- zen auf 'n Pulverfass und schauen mit dem Auge ins Kanonenloch". Maar in zijn hart gelooft men, dat het wel zal losloopen. Lu xemburg zelf is geheel gereed en menige Nederlandsche luchtbeschermings-specialist zal daar zijn hart kunnen ophalen aan het geen er op het gebied van schuilkelders is tot stand gebracht. Officieel neutraalmaar in de har ten en op de tongen der menschen is neu traliteit onbestaanbaar en evenals iedere Nederlander houdt ook iedere Luxembur ger er zjjn eigen meening op na, heeft iedereen hier zijn sympathieën en antipa thieën. Langs de Duitsche grens is de tegen stelling tusschen pro en contra natuurlijk sterker dan in het binnenland, maar aan wat er zoo voorvalt merkt men toch wel, dat er uitgesproken meeningen heerschen. Iets wat in ons land onbestaanbaar is, komt hier thans vrij vaak voor. Een Ne derlander, hoe sterk hij ook daartoe ge neigd zou zijn, bedenkt zich op het oogen- blik wel tweemaal, eer hij zich zou aanmel den als vrijwilliger in een der strijdende legers. Hij loopt in de eerste plaats de kans zijn leven te verliezen, hij is er voorts ze ker van dat hij bij een eventueele terug keer zijn nationaliteit verloren heeft. Wij kennen echter verscheidene Luxemburgers, die zich kort na het uitbreken van de vij andelijkheden bij de Fransche militaire autoriteiten hebben aangemeld als vrijwilli ger. Zij zijn op het oogenblik nog niet in werkelijken dienst en wij weten ook niet of het Fransche leger hen ooit als soldaat zal aannemen, doch een feit is, dat zij hun diensten hebben aangeboden. Dat hebben zij kunnen doen zonder gevaar hun Lxembur- gerschap te verliezen. De Luxemburgsche regeering kan hier dus niet op grond van de wet ingrijpen hoewel zij een dergelijke manifestatie ze ker nadeelig oordeelt voor haar politiek. Waar zij wel zorgvuldig voor waakt is de Het Britsche ministerie van voorlichting 4b verhaalt van een radio-telegrafist van het tot zinken gebrachte schip „Manaar", die twee keer zijn leven heeft gewaagd om op varenden van zijn schip te redden. Toen het schip op 6 September j.l. door een Duitsch duikboot voor de Portugeesche kust tot zinken werd gebracht, heeft de radiotelegrafist Turner S.O.S.-seinen uit gezonden tot vrijwel de geheele bemanning in de booten was gegaan Daarop ontplofte evenwel een granaat, welke Turner be wusteloos sloeg en een inlander doodde. Toen Turner weer bij kennis kwam, hoorde hij een anderen inlander om hulp roepen. Hij wist een leege boot te bereiken en naar het schip terug te varen, zoodat hij den gewonden man kon redden. VERSCHEPINGEN UIT CANADA NAAR ENGELAND. Reuter, bericht uit Canada: Geconvoyeer- de schepen met ladingen tarwe, metalen en industrieproducten, vertrekken regelma tig uit de Atlantische havens van Canada en komen alle veilig in Britsche havens aan, zoo meldt de „Newspaper Globe and Mail", die hieraan toevoegt: „Volgens de beste inlichtingen is geen enkel der schepen door Duitsche duikbooten bedreigd." integriteit van haar rechtspositie en tegen spionnage wordt steng opgetreden. Vele Luxemburgers in het grensgebied zijn geboortig uit Duitschland, velen hebben er familie en hun sympathie gaat tegen al les in ook nu nog naar het gebied aan den overkant van het water. Maar er zijn er ook, die zich ervoor leenen hun nieu we vaderland een slechten dienst te bewij zen en men fluistert in sommige grens- plaatsjes reeds over een keurig gereed lig gend plan voor het geval de Duitschers hier zouden binnenvallen. Men wijst elkaar, als men 's avonds zijn wandelingetje maakt, den man aan, die volgens iedereen de aanstaan de gouwleider is en inderdaad, hij ziet er een beetje Duitsch uit. Er komt misschien veel ongegronde angst en te hoog opgevoerde antipathie bij, zoo is de volksmeening nu eenmaal. Het is echter nog slechts enkele dagen geleden dat in Diekirch iemand gearresteerd is, die een brief naar de overzij wilde versturen, waar in zich uitknipsels bevonden van Luxem burgsche kranten. Al deze uitknipsels be vatten anti-nationaal-socialistische uitingen. En in den brief bevond zich bovendien nog een lijstje met namen van persoonlijkheden, welker meening niet strookte met de op vattingen, die tegenwoordig in Duitschland gehuldigd worden. Zoo heeft ook dit landje zijn moeilijkhe den en het is wel goed hier eens het licht op te laten vallen. Het vecht naar twee zij den, naar binnen en naar buiten, maar het vecht met de wapens van den geest en het leeft voort in het vaste vertrouwen, dat ook nu weer het goede oude land gespaard zal worden voor de oorlogsramp, ook al komt deze over het zoozeer geliefde „Litze- bürg"

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7