mr UIT DE PROVINCIE „ALGEMEilE HAIIDELSKEIMIS PBIIAarnhem p/x>spo.cfus YERSEKE M. J. GOEMAN GEMENGD NIEUWS De kleinste pannenboeren krijgen de grootste klappen. WALCHEREN Z. VLAANDEREN W.D. middenstanders fvo/g een VAN DE BELGISCHE KUST. o (Van onzen b ij zon deren correspondent) YERSEKE. In het jaar 1937 toen de oes tercultuur dreigde ten onder te gaan, nam de gemeente Yerseke daartegen ook zijn maatregelen. Een dier maatregelen was, dat de menschen die door omstandigheden werkloos waren geworden door de gemeen te aan pannen (collecteurs) werden gehol pen. Ieder, die daarvoor in aanmerking kwam kregen toen 20.000 pannen. Deze menschen mochten dat seizoen steun blijven trekken, totdat ze hun oestertjes, welke op deze pannen zouden groeien, hadden ven kocht. Dat seizoen was er tamelijk veel oesterbroed, zoodat velen hun schuld aan de gemeente konden betalen. De pannen kosten per 20.000, (waarbij de kalk die er voor noödig was) inbegrepen 350 plus 6 rente. Ze werden van dien tijd af uitgeslo ten van den steun, zoodat dit voor de ge meente een hèele uitkomst was. In het sei zoen 1938/'39 werden de pannen weer uit gelegd maar door de ongunstige weersom standigheden en doordat de onderlinge con currentie in de consumptieoesters groot was, hetwelk voornamelijk kwam door den grooten import uit Frankrijk, was de prijs voor de oesters, die van deze pannen waren gekomen ook veel lager dan 't vorig sei zoen, zoodat het voor de menschen donker uitzag. De Gemeenteraad besloot dan ook hen weer te steunen; er werd 6000 uit getrokken om z.g. den prijs, die gedaald was van 4 op 3.50 per 1000 te stimuleeren door aankoop. Maar toen de prijs bekend gemaakt werd, was hij nog lager dan dien van de kweekers. Toen besloot de vereeni- ging ,,De Zeeuwsche Oester" om een ver zoek te richten tot onze regeering om steun. De regeering besloot 60.000 uit te trek ken. In het gemeentehuis en in het haven kantoor had men een circulaire opgehangen met de voorwaarden die als 't volgt luiden; Ieder die in het seizoen 1938/'39 minder pannen had uitgelegd dan in het seizoen 39/40 kreeg uitgekeerd naar het seizoen 38/39. Hij die in het seizoen 38/39 meer pan nen had uitgelegd kreeg dan naar het aan tal uitgekeerd dat hij in het seizoen 39/40 had uitgelegd, zoodat altijd voor het minste kwantum werd uitbetaald. Er zou uitge keerd worden 1 cent per pan zoo werden der menschen ten kantore van de Contro leurs der Visscherijen uitgelegd, met dien verstande, dat er 10 zou afgetrokken worden van de pannen die stuk waren ge gaan. Toen de pannen in het water waren gebracht, kwam er evenwel bericht van de Visscherij-Centrale, waarin opgave werd ge vraagd van de pannen die in het seizoen 38/39 waren uitgelegd en van het seizoen 39/40, waarin stond dat hij die dit seizoen niet zooveel pannen had uitgelegd als het vorig seizoen niet in aanmerking kwam voor steun!! Toen men o.a. bij onzen burge meester vroeg hoe zooiets nu mogelijk was zei hij, dat dat op een vergissing moest be rusten, maar tot heden toe (het is nu on geveer 2 maanden geleden) krijgen er nog menschen bericht dat ze uitgesloten zijn en blijven. Ongeveer 40 pannenboeren zijn daarvan nu de dupe. Deze categorie is van de armste panneboeren, daar de oesterkweeker-panne- boeren, die pachters zijn van Staatsgronden 10.000 pannen cadeau hebben gekregen, waardoor ze hun verlies aan gebroken pan nen hebben kunnen dekken. Nu ligt het toch zeker niet in de bedoeling van de re geering, dat de eene 10.000 pannen krijgt en daarop ook nog 100 en een gewezen steun trekker, die deze pannen duur heeft moeten koopen 'plus 6 rente niets krijgt. Velen onder hun zijn er dan ook wanhopig onder. Omdat ze vast op den steun hadden gere kend, hebben ze schulden gemaakt voor het bewerken en vervoeren van hun pannen. En nu het tijd wordt om die pannen weer terug te halen/ wat weer met vele onkosten ge paard gaat, zijn er zelfs geen centen voor huishuur en levensbehoeften. Om nu wat te verdienen, zou men op het land moeten gaan werken en de pannen maar laten staan of ze binnenhalen en schuld op schuld maken. Velen die hard hebben gewerkt en daarmee het eerste jaar 600 hebben verdient en nu in het tweede jaar ongeveer 300 zijn er erger aan tee dan iemand die voortdurend heeft gestempeld. Men lijdt niet alleen gebrek, maar heeft daarbij schulden gemaakt voor het bedrijf. Zooals het zich nu laat aanzien met den oorlag over de grenzen is er geen uitkomst O. EN W. SOUBURG. Het nieuwe ge meentehuis zal voor de ingezetenen dezer gemeente tp bezichtingen zijn op Zaterdag 7 October a.s. des namiddags van 2 tot 5 uur en op Woensdag 11 October des avonds van 7 tof 10 uur. Voor niet Souburgers is het te bezichtigen op dezelfde dagen en uren als hierboven vermeld tegen betaling van 0.10 per per soon. Personen beneden den leeftijd van 16 jaar zullen niet worden toegelaten. Te West-Souburg aan de Van Doorn laan is men thans met man en macht bezig aan het bouwen van een barak, waarin binnen weinige dagen militairen zullen worden gelegerd. Hierdoor zal aan de Marnixschool weer haar oorspronkelijke bestemming kunnen worden gegeven. Het is niet uitgesloten, dat ook de andere scholen binnen afzienbaren tijd zullen wor den ontruimd. Met de meest welwillende medewerking der militaire overheid worden krachtige pogingen in het werk gesteld, om gedaan te krijgen, barakken op te trekken ook voor de troepen die te Oost-Souburg zijn ondergebracht. Wanneer deze pogingen onverhoopt niet mochten slagen is de bouw van een nood- school in uitzicht gesteld. Het onderwijs wordt intusschen voor alle scholen zoo goed mogelijk voortgezet in de beide kerken, een villa en een schuur. Zelfs de Beatrix-kleuterschool heeft men kunnen onderbrengen in een geschikt pand aan den Bermweg. Vrijdagmorgen is op de hofstede van den landbouwer A. W. aan de Vrijburg straat brand ontstaan. Vlammen uit een oven, waarin aan den bovenkant een gat was geraakt, tastten een daarboven gele gen zoldering aan, die spoedig in brand ge raakte. Met twee minimax wist men er ger te voorkomen. DOMBURG. Voor het hulpziekenhuis „Westhove", hetwelk geleidelijk ingericht zal worden door de gezamelijke 19 gemeen ten op Walcheren en in tijd van nood in gebruik genomen wordt, zijn vrijwillige vrouwelijke hulpkrachten in deze gemeente opgeroepen. Een achttal dames, die zich hiervoor heb ben opgeroepen volgen thans een cursus onder leiding van zuster G. Traas. Het ligt in het voornemen om deze cur sisten na volbrachte studie een maand prac- tisch te laten werken in een ziekenhuis. POMBURG. Alhier is een collecte gehou den ten bate van den arbeid onder de mi litairen die opgebracht heeft de som van 24. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENS—MALDEGHEM N.V. In de Vrijdag te Middelburg gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoomtram-Maatschap pij BreskensMaldeghem N.V., gevestigd te Breskens, heeft de directeur, de heer H. Sonneveld, het verslag over het boekjaar 1938 uitgebracht. Hieraan ontleenen wij: „Zooals in ons vorig verslag reeds werd vermeld, is bij eiken vervoersfactor een stijging waar te nemen, uitgezonderd bij het suikerbietenvervoer. De oogst hiervan was abnormaal slecht, zoodat de gemiddelde opbrengst in onze streek circa 20 lager was dan normaal verwacht had mogen worden. Ondanks de groote vermindering van ontvangsten voor het suikerbietenver voer zijn wij er in geslaagd het verlies over' 1938 niet hooger te doen zijn dan in 1937. Het jaar 1939 liet zich tot heden goed aanzien. Ook mag verwacht worden, dat de opbrengst van de suikerbieten normaal zal zijn, zoodat, wanneer de sombere oorlogs dreiging met al haar nadeelen niet zou zijn gekomen, het jaar 1939 een naar omstan digheden bevredigend beeld zou vertoonen. Ons doel in dezen ernstigen tijd zal zijn, ons nuttig vervoersapparaat zoo goed moge lijk ten dienste van belanghebbenden te hou den, al ons personeel zooveel mogelijk ar beid te geven, alsmede onze crediteuren naar vermogen te voldoen. Evenals in 1937 was het mogelijk na over- lejg met het Comité tot behartiging van de belangen van obligatiehouders over te gaan tot inlossing van achterstallige coupons. Werd in 1937 één coupon ingelost, in 1938 zijn de twee oudste achterstallige coupons ingelost en wel één op 1 Juli 1938 en één op 2 Januari 1939 tegen dezelfde geredu ceerde bedragen. Vervoerd werden per tram 46.079.000 kg (in 1937: 51,764.000 kg) en per vrachtauto 25.310.000 kg (19.542.000 kg). De autobus sen legden af 288.218 km, (in 1937 260.674) de vrachtauto's 175.791 km (140.868) en de trams 147.000 km (136.000). (De balans en verlies- en winstrekening werden reeds in ons blad van 21 dezer ge publiceerd.) De vergadering keurde de jaarstukken goed en verleende directeur en Commissa rissen décharge. De aftredende commissa rissen, mr. J. J. Heyse te Middelburg en de heer S. A. Waller te Rotterdam werden met algemeene stemmen herkozen. CADZAND. Het comité voor ontwikkeling en ontspanning der alhier gelegerde mili tairen, dat een paar weken geleden werd gevormd, opende Donderdagavond j.l. een militair tehuis op de duinen. Na een inleidend woord van kapitein Van de Velde, waarin deze dank bracht aan het comité en aan de burgerij van Cadzand, die getoond had door haar krachtigen finan- cieelen steun een warm hart te hebben voor de van heinde en ver gekomen soldaten, releveerde ds. Visser, voorzitter van het comité de pogingen, die gedaan zijn om een localiteit te vinden. Herhaaldelijk, aldus spr., vischte het comité achter het net; was er ruimte gevonden, militaire autori teiten legden er beslag op. Dank zij de tus- schenkomst van kapitein Van de Velde is nu in dit oude badhuis een localiteit inge ruimd, die min of meer een tehuis voor de militairen worden kan. Het eigen tehuis, dat verlaten werd en waarin vrouw en kin deren, of vader en moeder achterbleven, vervangen, neen! dat kan het niet; het blijft surrogaat. Toch ook wel waardevol. Als, zei spr., de op wacht staanden door den regen worden gestriemd en kil gemaakt, zal de warme kachel in dit tehuis, een kop kof fie of thee verkwikken. Wil een gevoel van eenzaamheid en verlangen naar de zijnen het soldatenhart down maken, op de tafels hier zal goede lectuur liggen, die opbeurt en zal ook hier gewezen worden op Hem, die zich het licht der wereld noemde, waar door angst en donkerheid wijken. Zoo kan en wil ook dit tehuis een spelonk Adullam's worden. Biddend, beval spr. dit tehuis aan in de hoede van Hem, die de onverganke lijke is en een toevlucht voor allen, die Zijn hulp inroepen. Voor deze opening bestond groote be langstelling; ruim zestig militairen waren present. Van het gemeentebestuur, dat eveneens uitgenoodigd w!as, waren beide wethouders met den secretaris aanwezig. Ds. Visser bracht allen aanwezigen dank voor hun belangstelling. In een heel aar dige speech huldigde de sergeant Krooshof het comité en de menschen van Cadzand; het door hem ingestelde „leve ds. Visser werd krachtig ondersteund. Hierna werden thee, koffie en een sigaar aangeboden. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. IJZENDIJKE Donderdagavond verga derde alhier de afdeeling „IJzendijke" van de Nederlandsche Vereeniging vooï Luchtbescherming. De opkomst was ge ring. Tot vierde bestuurslid werd gekozen de heer K de Vries. Burgemeester Von Bönninghausen hield een voordracht over nassieve luchtbescherming door de burger bevolking. schriff el. opleid, voor het examen onder de beproefde leiding van (Ingez. Med.) Aan onze abonné's in bovengenoemde gemeente deelen wij mede, dat met in gang van 1 October a,s. als agent van ons blad is aangesteld de Heer Oude Torenstraat 27. In verband hiermee zullen de abonné's nu voortaan ons blad niet meer per post, maar door den agent bezorgd krijgen. Nieuwe abonnementen en adverten ties voor ons blad kunnen derhalve thans ook aan dit adres worden opgegeven. DE DIRECTIE. Aan het Westelijk front. Een Fransch gemotoriseerd convooi op weg naar vooruitgeschoven posten op Duitsch grondgebied. O VROUW PLEEGDE CHANTAGE. Een groot aantal slachtoffers. De zedenpolitie te Amsterdam heeft een vrouw gearresteerd, die op verschillende personen chantage toepaste. Een zeer groot aantal menschen is door de praktijken de zer vrouw gedupeerd, mefüt de Tel. Op de meest geslepen wijze, o.m. door zich voor te doen als een dame van standing, wist zij allerlei lieden, waaronder er zijn die belangrijke posities bekleeden, in haar strikken te verwarren. Het heeft tal van slachtoffers handen vol geld gekost om bevrijd te raken van de vrouw, die hen steeds weer opnieuw lastig viel. Bedragen van honderd, tweehonderd, achthonderd, ja zelfs duizend gulden waren geen zeldzame sommen, die zij wist los te krijgen van haar slachtoffers, die helaas veel te lang wachtten met zich bij de politie te beklagen. De zedenpolitie kende deze dame met haar goede manieren reeds jaren. Zij wist ook op welk een slinksche wijze zij in ken nis kwam met heeren, die aanvankelijk volkomen te goeder trouw met haar spra ken, wanneer zij zich onder een voorwend sel voorstelde. Maar wie niet terstond haar raffinement doorzag en inging op haar oogenschijnlijk volkomen correcte gedrag en haar voorstelling van zaken kon er op re kenen spoedig diep ongelukkig te worden. DE DAG VAN DEN POSTZEGEL. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in ons land den dag van den postzegel worden gevierd. Als datum voor deze her denking is 9 October gekozen, namelijk de datum. Waarop in 1874 door onze re geering de stichtingsacte der Internatio- (Eigen correspondentie.) Lieb Vaterland, magsl ruhig sein. De goede Belgen behoeven niet meer te beven noch te sidderen tot op de grond vesten van hun corpus wegens dreigend oorlogsgevaar; ook dienen ze niet meer te duchten dat zij, ingeval van oorlog er niet zegevierend uit zouden komen. Van nu af is het vaderland definitief gered. Ter bescherming van de kust heeft het zooveelste regiment van het zooveelste dit en het zooveelste dat (nauwkeuriger weet ik het niet en al zou ik het weten, dan zou het toch niet verteld mogen worden) zijn intrede gedaan te Oostende. Naast den chef-trommelaar-hoornblazer marcheerde een uitgezochte korporaal; fier als een pauw, met een hondje, een mascot te zijn naam is: Qa Va aan een lei band. En de korporaal, dien men met zijn arm zalig streepje niet beziet, deelde nu voor minstens de helft in de uitbundige „admi- ratie" van de sjieke dames en hupsche freu les. Was hij niet als vereenzelvigd met zijn hondje, net als 'n kindermeisje saam met den kleuter van haar madam, dien zij met 'n riemeke onder de armpjes leert loopen? En onze korporaal kreeg het maar te hooren: Ah, qu'il est jolien hij dacht dat dit op hem sloeg en stak zijn trompet- neus nog een paar centimeter hooger de lucht in. 't Was een reuzesukses. Onze Kakies liepen nog eens zoo kranig en den rijen voetpad-vullende toekijkers hadden bij deze Blijde Intrede geen luiste rende ooren meer voor de begeesterende klanken van de muziekkapel, ze hadden nog slechts oogen om het keffertje Qa-Va te bewonderen met een heel gamma ononder broken uitroepteekens, van: Pauv'p'tite béte! af tot: Vief la mascotte en Vief la Belgique! toe. En patriottische tranen polychromisch zonbeschenen parels van aandoening en al teratie biggelden langs de vele geme- niede facies. Toen op de Groote Markt voor het stad huis plechtig de Brabesonne werd geblazen, stond Ga-Va even stram als de meest ge decoreerde officier van zijn reeds vóór de vuurlinie beroemd wordend regiment, 't Was 'n indrukwekkend schouwspel, hart roerend en majestatisch tevens. Hoe het mormel zoo tot mascotte verhe ven werd? Tijdens de groote Legeroefeningen werd 't dier ergens, verdwaald, opgeraapt en mee genomen naar de kazerne. Men had het schoon in 't Fransch en in 't Vlaamsch te ondervragen en te onderhooren aangaande herkomst, stamboom, taal: het beest gaf geen kik. Zoodat men, net als voor den „Onbekenden Soldaat" in het duister tast nale Postume mede werd onderteekend. In verschillende steden zullen herden kingen en tentoonstellingen worden ge houden. Het hoofdbestuur der P.T.T. verleent zijn medewerking, zoodat de correspon dentie, welke gepost wordt op de ten toonstellingen te Amsterdam, Utrecht of Breda, voorzien zal worden van een bij zondere afstempeling. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE OVERSCHIE. Moeder omgekomen; kind onge deerd. Cl Gistermiddag is een zeer efnstig onge luk gebeurd op den Kleiweg te Overschie. Mevr. J. K B. uit Vlaardinger-Ambacht reed, met haar zoontje op den bagagedra ger, per fiets van Hillegersberg naar Overschie. Zij werd gepasseerd door een auto uit Hillegersberg, welke echter kort daarna moest stoppen om een tegenligger te laten passeeren. Deze tegenligger, een vrachtauto, bestuurd door Js. N. uit Over schie, werd door mevr. K niet opgemerkt. Zij reed aan de linkerzijde langs de per sonenauto, welke haar juist was gepas seerd. De bestuurder van de naderende vrachtauto kj on, ondanks hevig remmen, een botsing niet meer voorkomen. Mevr K. werd gegrepen en over den weg ge slingerd In stervenden toestand is zij naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam overgebracht, waar zij bij haar aankomst overleed. Haar zoontje, dat geen letsel kreeg, werd voorloopig bij bewoners van den Kleiweg ondergebracht. VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA. Slechts twee wedstrijden voor afd. B worden morgen gespeeld (GoesWalcheren is uitgesteld). De ontmoeting tusschen Mid delburg en R C.S. kan interessant worden. In de oefenwedstrijden heeft R.C.S. bewe zen geen slecht elftal te bezitten. En ook Middelburg met haar jonge krachten heeft reeds behoorlijke resultaten behaald. Beide elftallen wegen dus vermoedelijk wel tegen elkaar op. Ook De Zeeuwen en Zeelandia zullen el kaar niet veel ontloopen. Wellicht geeft het terreinvoordeel bij De Zeeuwen den door slag voor een kleine zege. Het verdere programma luidt: Afd. B.: MiddelburgR.C.S, De Zeeuwen- Zeelandia. Afd. F.: SluiskilAxel, HulstTern. Boys, BiervlietCorn. Boys. Afd. G.: Aardenburg—Oostburg, Bres kensHoofdplaat, Terneuzen-Schoondijke. Afd. H.: Vlissingen IIGoesehe Boys; H.K.C.—Middelburg II. ZWEMMEN. COR KINT VERBETERT WERELD RECORD 150 YARDS RUGSLAG. In het Sportfondsenbad te Rotterdam heeft Cor Kint gisteravond opnieuw bewe zen in buitengewonen vorm te zijn: zij slaagde er in het wereldrecord over 150 yards rugslag, dat sedert 10 November 1938 op naam stond van Irene van Feggelen met 1 min. 43.3 sec., met 1,2 seconden te verbe teren en te brengen op 1 min. 42.1 sec. Binnen twee weken tijds heeft Cor Kint dus reeds drie wereldrecords op den rug slag op haar naam gebracht. Van de vijf wereldrecords op den rugslag zijn er thans drie in het bezit van Cor Kint, de twee overige, op de 200 en 400 meter, staan op naam van Irene van Feggelen. en de netelige vraag mag gesteld: Is 't nu eigenlijk een Vlaming of 'n Waal? Salomo in de omlijsting van den Com mandant bemoeide zich met het geval en besliste, volgens artikel zooveel van het Wetboek: aangezien en nogmaals aange zien het bewezen is dat de vierpootige op Waalsch domein gevonden werd, hij dus slechts een Waal zijn kon. Veronderstellen dat het een Duitsche spion of 'n Sudeet zou zijn, was bepaald onaannemelijk. Van daar den franschen naam. Maar ten einde het beestje bij Waal en Vlaming aanminnig te maken, werd het een driekleurig lint aan den hals gedaan. 't Hondeke werd gewetensvol den mili tairen paardendokter overhandigd, die het in alle regelen der kunst van snuit tot staart onderzocht of het aireede was gevac cineerd, geen herbergier was van onge- wenschte vreemdelingen, van colorado-ke- vers of ander pluimgedierte. Toen moest er een naam verzonnen wor den en het honden-gebroed plechtig bij het leger worden ingelijfd. Bij die gelegenheid verorberden de officieren vele glazen Port en de soldaten EX-Port en 't werd een feest van belang, haast een verbroederingsfeest tusschen hoog en laag en slechts door su bordinatie op het laatste oogenblik voorko men. We bezitten thans een regiments-mascot- t'eGa-Va! Ga-Va! En bij den aanstaanden „Frischen Krieg" zouden de vijanden ons wel eens kunnen benijden en het deerlijk aan den lijve ondervinden. En waarom niet? Hebben eenige eeuwen geleden domme ganzen de Romeinen niet gered? Zij bevonden zich bij toeval binnen de vesting van het Romeinsche Kapitool en wekten de ingedutte krijgers door hun gekwek op het oogenblik dat de omsinge lende Gallen ten aanval gingen. Als „beloo ning" werden onze gansjes den Goden op gedragen, opgevuld en in het Kapitool be waard. Ze staan er nog. Waarom zou, bij gebeurlijken oorlog Ga- Va niet een ingeslapen schildwacht of ver kenner of sluismeester kunnen wakker kef fen en aldus het leger en België redden? Geef acht op den hond! Cave caem! Geef acht! Wat ge nu ook te zien zult krijgen? Dat er door onze preutsche dames uit na-aperij méér honden en nog minder kinderen zul len worden gekocht. Dat's patriottisch nu, minder lastig en: goedkooper. En ze zullen natuurlijk Ga-Va heeten. Oui ma chère. Wat er ook van zij of van komen mogen de Duitschers hebben hun ganzen-parade- marsch, eten kanonnen in stee van boter, zijn weliswaar van West tot Oost en van kop tot teen gewapend in gewapend beton. Maar ocharme, die sukkelaars: wij hebben een mascotte. En als de Engelschen met hun schepen een landing zouden willen uitvoeren, dan zetten we onze mascotte boven op een duin, da's afdoende. Fest steht und treu die Wacht, die Wacht am Waar pas enkele weken geleden nog door zon gebruinde kinderen trippelden, daar snijden nu soldaten met de bajonnet op het geweer u den weg af. In de duinen zitten, spijts het zomersche weer, geen kampeer ders rondom hun pic-nic, maar zoekt een gehelmde gestalte met een verrekijker den hemel en den zeespiegel af. Daar en ginds liggen oorlogYoerende lan den, die vliegtuigen uitsturen en wier oor logsbodems de zeeën doorkruisen. En nu dient de wacht opgetrokken om te verhin deren dat ons land in den kamp zou wor den meegesleurd en eens te meer zou wor den het slagveld van Europa. Die wacht is sterk en sekuur. Reeds in de steden, die naar de kust voe ren, is dat merkbaar aan de geweldige le- gerdrukte die daar heerscht. Maar de knooppunten van de kustverde diging liggen elders, ver van het khaki-ge- woel en auto-geros: een lange bochtige landweg omzoomd door scheefgewaaide boomen. Op zulke onverwachte plaatsen staan de batterijen luchtafweergeschut, prachtig in het landschap „ingewerkt", daar zijn de kilometers lange met takken en lisch gecamoufleerde loopgraven. Dichter bij de zee, in de duinen, zijn weer andere verdedigingsmiddelen. Hier zijn ze niet tégen den hemel, maar naar het water gericht. De waterwegen, die het binnenland met de zee verbinden, worden op een zeer bij zondere wijze beschermd met machinegewe ren en mortieren. Verderop staan in bree- den kring zware stukken geschut, die tot ver in zee dragen. Ook de schuilplaatsen (kazematten) en stellingen, die tijdens den wereldoorlog door de Duitschers langs het strand werden aangelegd, zijn in gebruik genomen. De kust heeft daarddor vanzelfsprekend een uitzicht gekregen, dat scherp afsteekt bij den aanblik, die het nog vorige maand bood. De badgasten? er zijn er nog wel, maar men kan ze op de vingers tellen. Ze zijn vervangen door soldaten, die fietsen langs de wegen, in de duinen luieren of ge dwongen zonnebaden nemen met den helm op het hoofd en het geweer aan den schou der. Ook in de andere richtingen werd voor de verdediging gezorgd. Vooral tegen het binnentrekken van tanks en gemotoriseer de troepen werd met versperringen en anti- tankkanonen een verdedigingslijn aange legd. Gelukkig maar, dat het alles nog slechts voorzorgsmaatregelen zijn en dat de solda ten, hier en daar, bij een waterloop nog ge legenheid kunnen vinden rustig te hengelen naar een extratje bij hun avondmaal, ter wijl hun kameraden bij de kanonnen naast de brug trouw de wacht houden. Cust Waghter.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6