STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Zaken doen als gewoonlijk. GOES VLISSINGEN WALCHEREN NOORD-BEVELAND LANDBOUW - - De slagzin van dezen tijd. En het moedige devies van den za kenman, die het economisch leven van zijn land tegen ern stige schokken wenscht te behoeden. De positie van Roemenië. WIJZIGING AMBTENAREN-REGLEMENT. Overwerk of geen overwerk? Aan den Raad worden ter vaststelling aangeboden een aantal wijzigingen en aan vullingen van het ambtenarenreglement, voornamelijk tengevolge van ministrieele aanwijzingen, en voorts in verband met in gekomen verzoeken van personeelsorgani saties. Eén der voornaamste aanvullingen is die van art. 14, als volgt luidende: „De ambtenaar is verplicht, indien hfl daartoe door den Burgemeester wordt aan gewezen, in tijden van oorlog of oorlogsge vaar diensten te verrichten voor de be scherming der bevolking tegen aanvallen uit de lucht en in tijden van vrede deel te nemen aan de oefeningen elementaire oefeningen inbegrepen die door den Bur gemeester in verband met de uitvoering der wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen noodig worden geoordeeld." „Het op aanwijzing van den Burgemees ter buiten de normale werktijden deelne men aan oefeningen elementaire oefe ningen inbegrepen in verband met de uitvoering van de wet betreffende de be scherming tegen luchtaanvallen, wordt niet als overwerk aangemerkt." B. en W. merken hier in een „toelich ting" bij op: „Bij de wet van 23 April 1936, Staatsblad no. 302, tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, is aan de gemeente een bijzondere taak opgelegd. Voor de uit voering der aan de gemeente opgelegde verplichting is het uiteraard noodzakelijk, dat ook het personeel in dienst der ge meente medewerking verleent. Teneinde de verplichting van het per soneel buiten twijfel te stellen is het ge- wenscht, dat bepalingen in het leven wor den geroepen, waarin wordt vastgesteld, dat de opdrachten, welke door den burge meester ingevolge genoemde wet worden gegeven als „dienst" worden aangemerkt. Door deze bepaling wordt tevens bereikt, dat de ambtenaren bij ongeschiktheid ten gevolge van die diensten recht hebben op verhoogd invaliditeitspensioen. Een ander punt, dat hierbij onder het oog moet worden gezien, betreft de vraag of voor het deelnemen aan oefeningen, enz. buiten de normale diensturen verricht, ver goeding voor overwerk moet worden gege ven. Hieromtrent bestaan verschillende meeningen: Een aantal gemeenten beant woordt de vraag ontkennend op grond van het feit, dat de vrijwilligers, die in vrijen tijd worden opgeleid en aan de oefeningen deelnemen, daarvoor ook geen enkele ver goeding ontvangen. In andere gemeenten wordt als compensatie een of meer vrije dagen gegeven öf het werk wordt als over werk beschouwd, wanneer in een kalen- derweek meer dan drie uren buiten den gewonen diensttijd dienst is gedaan. In het laatste geyal zou de laatste zinsnede van het vierde lid „wordt niet als overwerk aangemerkt" als volgt kunnen luiden: „wordt als overwerk aangemerkt", voor zoover de tijdsduur meer dan 3 uur per week bedraagt". Ook de aanvulling van art. 25 met het volgende vierde lid, dient vermelding: „Aan ambtenaren, aan wie in verband met de uitvoering der noodzakelijk te ver richten werkzaamheden geen vrij van dienst kan worden gegeven op nationale feest dagen, zal op een anderen dag verlof wor den verleend." Voorts betreffen de veranderingen der overwerkvergoedingen, uitkeeringen aan weduwen, wachtgeldregeling enz. Eveneens zijn bijgevoegd eenige wijzigin gen der arbeidsovereenkomstenverordening betreffende hoofdzakelijk de vergoedingen aan arbeiders die door militairen dienst, ziekte of ongeval verhinderd zijn arbeid te verrichten, en het op arbeidscontract in dienst nemen van personen belast met werkzaamheden van afloopenden aard. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. Sies, magazijnknecht, van Zierikzee, Papegaaistraat 17; J. Anto- nisse, bakkersknecht, van Den Haag, W. Zelleweg 13; M. N. J. Dingemanse, zonder, van Pinner (Gr.Br.), Westwal 30a r B. J. Bakker, techn. ambt. P.T.T., van Breda, Klokstraat 3; A. Laven, kleermaker, van Wissenkerke, De Ruijterlaan 20; K. C. van Spronsen, journalist, van Apeldoorn, Wil- helminastraat 24; J. M. L. van Damme, onderwijzeres, van Etten c.a., Gr. Kade 2; K. Schrijver, machinist gr. vaart, van Curasao, Middelb. straat 28; L. J. Zuijd- weg, dienstb., van Schore, Wilhelminastr. 4; J. v. d. Woude, leeraar, van Utrecht, Beestenmarkt 14; M. Hoefkens, verpleeg ster, van Grijpskerke, Oostwal 31; G. W. Knottnerus, hulp huish., van Slochteren, Oostsingel 84; W. G. Zembsch, zonder, van Zandvoort, Violenstraat 8; C. de Wee en gezin, schippersknecht, van Duitschland, Westerstraat 12; P. v. d. Geest en gezin, leeraar, van Amsterdam, Wilhelminastraat 23; P. v. d. Berg-Gelok, zonder, van Rot terdam, Scheldestraat 8; C. Post-Ilmer, zon der, van Middelburg, Couwervestraat 54; J. de Jonge, dienstbode, van Kattendijke, Vo- gelzangsweg 40; Wed. J. Dijkstra, zonder, van Amsterdam, Wilhelminastraat 23; A. A. Huijsse, dienstbode, van Schiedam, Vlas- markt 10; Wed. D. de Graaff, zonder, van Kattendijke, Vogelzangsweg 40; C. A. Cle ment, winkelbed., van Breda, Rimmeland- plein 7; D. J. Teklenburg, instrumentma ker, van Leeuwarden, Leliestraat 15. Vertrokken: J. Adriaanse, smidskn., van Nieuwstraat 51 naar Colijnsplaat; C. W. de Kruijter, zonder, van Bierkade 5 naar Amsterdam; W. den Boer en gezin, timmerman, van Heernisseweg 26 naar Vlissingen; A. Y. A. Looijen, zonder, van Ganzepoortstraat 6 naar Leiden; L. J. Kar- reman, Ieerl. verpleegster, van Oostwal 31 naar Rotterdam; Andr. Baarenss, mach. gr. vaart, van Oostsingel 6 naar Vlissingen; J. Vleugel, mach. gr. vaart, van 's Heer Hen- drikskinderenstraat 56 naar Vlissingen; J. M. Traas, onderwijzer, van Papegaaistraat 5 naar Serooskerke; A. v. Bendegem, win kelbediende, van Rimmelandplein 7 naar Sas van Gent; T. Paardekooper, dienstb., van 's H. Hendrikskinderenstraat 56 naar 's H. Arendskerke; H. J. M. Heeren en echtgen., winkelier van L. Vorststraat 80 naar Middelburg; A. Oudeman en gezin, Zeebaden. Gedurende de week van 22 tot en met 28 September werden 410 zeebaden geno men, waarvan 326 in het gewone en 84 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 69 en van het water 62% graden. Het badbedrjjf en het stranstoelenterrein zullen Zaterdag 30 September worden ge sloten. Het Nollebosch blijft tot 1 November geopend. Op veler verzoek zal het Nollebosch tot 1 November ais. geopend blijven. ARNEMUIDEN. Benoemd als kweeke- linge met akte aan de openbare lagere school alhier mej, H. Ji van der Eijk te Vlissingen, zulks in de vacature wegens ontslagname als zoodanig van mej. C. H. de Pree. OOSTKAPELLE. Alhier wordt door dok ter C. v. d. Harst een cursus gegeven voor E.H.B.O. Er nemen 28 meisjes aan deel. Hiervan wordt een zestal opgeleid voor hulpverpleegster, ten behoeve van het nood ziekenhuis Westhove. De oefeningen worden tweemaal per week gehouden in een lokaal naast de open bare school welk lokaal is aangewezen voor noodverbandpalats ten behoeve der lucht bescherming. KORTGENE. De veerboot, welke den dienst onderhoudt tusschen het Kortgeen- sche- en Wolfaartsdijksche Veer zal Zon dag 1 Oct van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. niet varen, daar ze dan in reparatie zal zijn. De dienst zal waargenomen worden door de „Zuidvliet", welke anders de dienst on derhoudt tusschen VeereKamperland. Automobilisten gelieven van één en an der goede nota te nemen, daar de „Zuid- vliet" niet geschikt is, om veel auto's tege lijk over te zetten. ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Vergadering dagelijksch bestuur. Het dagelijksch bestuur der Z. L. M. ver gaderde *deze week in het Landbouwhuis te Goes onder voorzitterschap van mr.. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking. Prijzen landbouwproducten. Het dage lijksch bestuur heeft kennis genomen van de prijzen welke de Regeering voor de gra nen, peulvruchten en fijne zaden, welke door haar worden ingenomen, heeft vastge steld. Het dagelijksch bestuur acht deze prijzen in hooge mate teleurstellend. In het bijzonder geldt dit voor den prijs van schok kererwten, witte en bruine boonen, karwij, en blauwmaanzaad. Uit een recent bericht in de bladen werd vernomen dat in het buitenland voor kar- wijzaad 41 per 100 kg werd besteed (vast gestelde prijs hier 28) en dat Hongarije een groot gedeelte van zijn oogst blauw maanzaad voor 50 per 100 kg (vastgestel de prijs hier 25) naar Amerika heeft ver kocht. Verschillende verbouwers hebben hun producten in voorkoop, voordat deze prijzen bekend waren, tegen hoogere prijzen ver kocht dan thans door de Regeering zijn be kend gemaakt. In de vaststelling dezer prijzen ziet het dagelijksch bestuur een miskenning van den boerenstand, daar hieruit blijkt, dat de Re geering slechts de instandhouding der be drijven en geen loonend bestaan van den boer wenscht. Onder deze omstandigheden wordt de taak van den boerenstand als producent van landbouwproducten een zeer moeilijke, daar bezwaarlijk kan worden verwacht, dat de zoo noodzakelijke medewerking voor het verkrijgen van een zoo groot mogelijken en zoo goed mogelijken oogst kan worden ver kregen indien een redelijk bestaan van den boer niet in uitzicht wordt gesteld. Besloten werd bij het Landbouw-Comité met kracht aan te dringen op het vaststel len van alleszins redelijk hoogere prijzen voor de landbouwproducten, waarbij het geenszins noodig is dat de toestand van 19141918 zich herhaald. Het dagelijksch bestuur is er geenszins gerust op, dat bij de thans geldende prijzen een ieder zich tot het uiterste zal inspan nen ter verkrijging van een zoo groot mo gelijke opbrengst en dat zooveel mogelijk aan de Regeering zal worden geleverd, eerder vreest zij een geest van verzet bij de uitvoering van de voorgeschreven maat regelen. Prijzen oogst 1940. Het dagelijksch be stuur is van meening dat de Regeering haar standpunt met betrekking tot de prijzen voor oogst 1940 zoo spoedig mogelijk be kend dient te maken in verband met het opmaken van het bouwplan. De Regeering dient er naar te streven een zoo groot mogelijke binnenlandsche productie van landbouwgewassen te ver krijgen en zulks zal het beste kunnen wor den bereikt door het volgen van een juiste adj. comm. P.T.T., van Tulpstraat 77 naar Rijswijk; C. J. v. Zweeden, zonder, van M. Smallegangebuurt 23 naar Haarlem; J. C. Koedijk, koopman, van A. v. Westerwijk- buurt naar Rotterdam; M. C. Snoek Schouwenaar, zonder, van Vogelzangsweg 15 naar Curacao; F. v. d. Lelie, bouwk. opzichter, van Wilhelminastraat 16 naar Kloetinge; S. C. Zuijdwegt, dienstb., van Klokstraat 5 naar Rilland-Bath; A. v. d. Broeke en gezin, carrosseriebouwer, van Zuidvlietstraat 6 naar Veere; N. Krijnsen, dienstb., van v. d. Goeskade 57 naar Vlis singen; A. P. Kikke, huishoudster, van Nieuwstraat 49 naar Soest. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, bracht deze week een bezoek aan het nieuwe gemeentehuis te O. en V/. Souburg. Voor den ingang van het fraaie gebouw v. I. n. r. burgemeester Stemerding, de Commissaris der Koningin, de beide wethouders, de heeren Priester en Goedbloed, en de gemeente -secretaris, de heer Gabrielse. prijspolitiek ten aanzien van de landbouw producten. Dit zal moeten zijn een doelbe wuste welvaartspolitiek. Maatregelen t.a.v. aardappelen. Beslo ten werd bjj het Landbouw-Comité aan te dringen op de totstandkoming van een prijsregeling voor de aardappelen. De mo gelijkheid tot uitvoer van aardappelen dient te worden bevorderd, in de eerste plaats voor de goedgekeurde pootaardappelen, doch ook voor de consumptieaardappelen der grove soorten. Nu er geen gelegenheid bestaat tot dena- turatie van aardappelen, acht het Dage lijksch bestuur het billijk, dat zoo dena- turatie achterwege blijft, de teeltheffing welke is gestort, wordt terugbetaald. Hier op zal de aandacht worden gevestigd. Afschaffing teeltregeling rundvee. Het dagelijksch bestuur is van oordeel, dat het ernstige overweging verdient thans met het oog op de vleeschvoorziening in ons land, tot afschaffing der teeltregeling voor het rundvee over te gaan. Het vleeschverbruik is de laatste jaren in ons land teruggeloopen, mede dank zij de hooge lasten die hierop drukken. Verwacht mag tevens worden dat bij afschaffing der teeltregeling de betere soorten kwaliteit vleesch aan de markt zal komen, waardoor het vleeschverbruik wordt gestimuleerd. Beschikbaarstelling krachtvoer. Be sproken werden de voor de maand Septem ber gewijzigde normen voor beschikbaar stelling van krachtvoer. Alhoewel door de aangebrachte wijzigingen in de normen wel eenige verbetering is verkregen, is het da gelijksch bestuur van oordeel, dat voor werkpaarden in herfst en voorjaar op de kleibouwbedrijven een grooter rantsoen krachtvoer niet kan worden gemist. Ook de toewijzing van krachtvoeder aan paarden in verband met de oppervlakte grasland, waarbij in het geheel geen rekening is ge houden met den grond die bewerkt moet worden (denk aan de tegenstelling zware klei-zand) acht het dagelijksch bestuur on bevredigd. Voor veulens dient het geheele jaar krachtvoer te worden beschikbaar gesteld. Besloten werd in de vergadering van het Landbouw-Comité hierop met nadruk de aandacht te vestigen. Veterinaire Gezondheidscommissie. Medegedeeld werd, dat het in het voorne men ligt om in elke provincie een gezond heidsdienst voor vee in te stellen. Hierbij zal de praktjjk zooveel mogelijk moeten wor den ingeschakeld. Vooral bij de bestrijding van mond- en klauwzeer zal deze instelling zeer nuttig werk kunnen verrichten. Kostwinnersvergoeding landarbeiders. De regeling inzake de kostwinnersvergoe ding voor dienstplichtigen houdt in dat op deze vergoeding het door de thuis blijvende huisgenooten uit eigen arbeid verdiende loon in mindering wordt gebracht. Een der zusterorganisaties heeft op het onjuiste van dit standpunt de aandacht ge vestigd. Het dagelijksch bestuur heeft zich er me de vereenigd, dat. er bij den Minister van Defensie op wordt aangedrongen de rege ling zoodanig te willen herzien dat bij ge mis aan geregeld werk van de thuis zijnde gezinsleden de eigen verdiensten met inci- denteelen arbeid behouden mag blijven. Algemeene vergadering Z.L.M. Uit verschillende kringen is de wensch naar vo ren gekomen tot het beleggen van een algemeene vergadering te Goes, waar de moeilijkheden welke voor het bedrijf zijn gerezen, kunnen worden besproken. Voor deze vergadering zal een spreker worden uitgenoodigd die een en ander zal toelichten. De datum waarop deze vergade ring zal worden gehouden zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Hooivordering. Medegedeeld werd dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de vordering van hooi in Zee land tot een hoeveelheid van 1500 ton. In de hiervoor ingestelde commissie, die de in name zal regelen heeft voor de Z.L.M. zit ting de heer W. de Buck te Meliskerke. Landbouwdagen Z.L.M. De landbouw- dagen der Z.L.M. zullen in den zomer van 1940 in Noord-Beveland worden gehouden. Voor zoover thans bekend, ligt het niet in het voornemen van het kringbestuur een kringtentoonstelling te houden. Toen de wereld in 1914 door den groo- ten oorlog werd overrompeld en het be staan van verschillende landen door mili tair geweld werd bedreigd, was er nog een ander gevaar, dat de onthutste vol keren boven het hoofd hing: het gevaar van den economischen chaos. Ons maatschappelijk leven is uiterst in gewikkeld Er is maar weinig noodig om dit gecombineerde raderwerk in de war te brengen en een verlamming van het eco nomisch leven te veroorzaken. Het oorlogsgevaar heeft een dergelijke tendena. De burger dreigt in een paniekstem ming te komen en zich zelf te zien als een individu, dat met niemand anders heeft te maken, dater alleen maar over denkt hoe het zich zelf kan reddenHij denkt maar aan één ding: als ik er maar zon der schade tusschenuit kom Hij houdt zijn opdrachten in, hij staakt zijn betalingen. Zijn voorbeeld werkt aanstekelijk Zijn vriend, zijn buurman, zijn concur rent nemen het parool over Als ik maar gered benLaat de we reld maar branden, laat het economisch leven maar ontredderd worden. Laat het spook der revolutie zijn kans maar krij gen als ikikik Deze wijze van redeneeren, als hier nog van redeneeren kan worden gesproken, getuigt niet alleen van gebrek aan kalm te en aan durf, zij openbaart niet alleen het egoïsme van hem, die zoo spreekt, ze levert ook het bewijs van een schro melijk gebrek aan inzicht. Bezit vooronderstelt immers een orde lijke samenleving, waarin zekere alge meene regels worden nageleefd. Bezit bestaat immers voor een groot, zoo niet het grootste, deel uit de ver plichtingen, die uit het gebruik van het bezit voortvloeien, uit de ingewikkelde oneindig gevarieerde onderlinge verhou dingen van debiteur en crediteur? Ieder een is toch de debiteur of de crediteur van iedereen? Een maatschappij waar ieder zich van zijn verplichtingen ontheven acht, is als een overvolle bioscoopzaal waar een pa niek is ontstaan, omdat iemand brand heeft geroepen. De menschen verdringen elkaar in blinden angst. Ze zien den uit gang "niet meer waardoor ze zich nog gemakkelijk hadden kunnen redden als ze kalm gebleven waren. Zeker, het stopzetten van een opdracht, het niet ten uitvoerbrengen van reeds ge maakte plannen, het tijdelijk staken Van betalingen, zullen nog niet direct een maatschappelijken chaos veroorzaken. Vanuit individueel standpunt beschouwd, lijkt een dergelijke gedragslijn misschien nog wel een daad van „wijs beleid". Maat schappelijk bezien echter begeeft men zich op een hellend vlak. Het „sauve qui peut" van den een heeft de paniek van den ander tot gevolg. Iedere handeling van dergelijken aard vormt een schakel van den keten der algemeene radeloos heid, die ten slotte de maatschappij naar den afgrond sleept. Dit gevaar dat in 1914 Engeland be dreigde, werd door de Engelschen aller minst onderschat. Men zette de tanden op elkaar en de leus „Business as usual" (zaken doen ,als gewoonlijk), werd aan geheven. Het bleek een slagzin te zijn van groo- te moreele kracht Zaken doen als gewoonlijk. Dat geldt ook voor ons. Dat geldt ook voor U. Dat geldt voor geheel het Nederland- sche volk. Zaken doen als gewoonlijk Uit dit devies spreekt de stille, weinig ophef makende moed van den koopman? van den industrieel, die kalm zijn gang gaat en zijn land een belangrijken dienst bewijst door het economisch leven voor ernstige schokken te bewaren. Zaken doen als gewoonlijk, dat gelde' in het bijzonder voor hen, die in rustiger tijden overtuigd waren, dat reclame de wereld doet draaien, dat reclame is de sti-- muleerende kracht, dat reclame in deze dagen, méér dan geld, de „nerveus rerum" is, dat reclame een vernuftiger en doel treffender distributie apparaat is, dan een ingewikkeld, star distributie-„systeem". Het „moed, beleid en trouw" gelde niet alleen voor den Nederlandschen soldaat, maar ook voor den strijder in de zaken wereld, die zijn vreedzame wapens: het kanon der advertenties, den bommenwer per der buitenreclame, den mitrailleur der direct-mail en den schijnwerper van; de- reclamefilm, èn' in eigen èn in 's lands be lang niet mag laten verroesten en die tot zijn parool moet maken: de beste verdediging is de aanval. („Revue der Reclame''). Men heeft in de Roemeensche hoofdstad Boekarest met een zekere verlichting ken nis genomen van de geruchten, volgens welke de besprekingen te Moskou met Von Ribbentrop en Saradjogloe zouden leiden tot een Zwarte Zee-pact. Een dergelijk voor stel is maanden geleden niet-formeel door Litwinof naar voren gebracht, doch men is er toen niet op ingegaan, omdat de klei nere landen de Duitsche reactie op een Russisch initiatief vreesden. Nu Duitschland en Rusland het waar schijnlijk eens zijn over de ontwerpen, die aan de kleine staten zullen worden voorge legd, zullen deze staten waarschijnlijk elk voorstel aanvaarden, dat hun rust zou ver zekeren en tegelijkertijd hun onschendbaar heid zou handhaven. Concessies aan Bulgarije? De „Neue Zürcher Zeitung" meldt uit Bel grado, dat, teneinde in staat te stellen de neutraliteit der landen van Zuid-Europa te verzekeren, besprekingen zouden zijn ge voerd voor een compromis tusschen Bul garije, Roemenië en Rusland. Uit Sofia ontvangen berichten behelzen, dat Woensdag een conferentie van twee uur is gehouden tusschen den Bulgaarschen pre mier en den Sovjet-gezant. Te Belgrado liep het gerucht, dat Roemenië aan Bulgarije zekere deelen van de Zuidelijke Dobroedsje zou afstaan. Rusland zou daartegenover af zien van het opwerpen der kwestie Bessa- rabië. Officieele bevestiging dezer geruch ten kon nog niet worden verkregen. De Roemeensche legatie in Londen ver zoekt den Roemeensehen burgers, die in Groot-Brittannië en Noord-Ierland wonen en die behooren tot de reserve van leger, luchtmacht of marine van Roemenië zich te melden bij de bureaux van den Roemeen sehen militairen attaché in Londen. In de Roemeensche grensplaats zijn zeven vliegtuigen die van Warschau kwamen, ge daald. Aan boord bevonden zich Poolsche officieren, terwijl de toestellen door Tsje chen bestuurd werden. De groep was met negen vliegtuigen opgestegen, doch twee toestellen waren door de Sovjettroepen neergeschoten. In officieele kringen te Londen wordt vernomen, dat veertien Blenheim-bommen- werpers kortelings door Roemeensche pilo ten uit Engeland naar Roemenië zijn ge vlogen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6