Lusteloos "AKK£RtJBS_ De Amateur Detective HUIS HO|UDPROBLE MEN IN MOBILISATIETIJD tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant goesche courant) van vrijdag 29 september 1939. No. 230. KRONIEK VAN OEN DAG kats m. Plezierrijden met autosjjop Zondag verboden. Het einde. Voorraadvorming en hamsteren. Het bewa ren van levensmiddelen. Geregeld aanvullen van den voorraad. Toon het vertrouwen waard te zijn. Jam maken zonder suiker. Vervoer met bussen, taxi's en huurauto's toegestaan. Britsche vliegtuigen boven ons land. (Ingez. Med.) Schriftelijke opleiding tot verkeersvlieger. Het mag bij de K.L.M. niet stilstaan DE RADIO IN DIENST VAN DE JUSTITIE. SCHADELOOSSTELLING VOOR VORDERINGEN. De Poolsche hoofdstad is nu ook in het bezit van de Duitschers; althans wat er van overgebleven is. In één groote puinhoop zou Warschau verkeerd zijn. Niet onwaarschijn lijk na een beleg van verscheidene dagen, waarbij een dubbel bombardement plaats vond: door de artillerie rondom de sad en door de luchtmacht. Men kan zich maar be ter niet al te veel in de verschrikkingen van dit alles verdiepen. Warschau moet dagenlang (een hel geweest zijn, huivering wekkend van massale ellende. Het hoofd der militaire verdediging Li- pinski, heeft gemeend, dat hij tot het uiterste stand diende te houden. Eerst na dat de Poolsche hoofdstad plat gebombar deerd was, en verder verzet ondoenlijk werd gaf hij zich over. Een dapper man, deze Lipinski, zonder twijfel. Maar trok hij zijn dapperheid niet in het absurde? HQ moet toch geweten hebben, dat vrijwel ge heel Polen reeds onder den voet was ge- loopen, toen hij ruim een week geleden, ter wijl Warschau geheel omsingeld was, be sloot om tot het uiterste vol te houden. Hij moet ook geweten hebben, dat hij met dit besluit de Poolsche hoofdstad aan een gron dige vernietiging en honderdduizenden bur gers (vrouwen, kinderen, grijsaards in- incluis) aan een afschuwelijken dood en een onbeschrijfelijke ellende bloot stelde. Daar om begrijpen wij niet, wat er in dezen man is omgegaan, toen hij zijn wonderbaarlijk besluit nam. Warschau is nu de rampzalig ste stad van de wereld geworden Tot zekere hoogte is de totale moed van Polen, om het op een oorlog aan te laten komen, achteraf even onbegrijpelijk als de incidenteele dapperheid van Lipinski. De laatste weken van Augustus stroomde de Poolsche pers over van manhaftige rheto- riek ten aanzien van Polen's militaire kracht. Men kon zelfs lezen van „den slag bij Berlijn", waarin den Duitschen „erfvij and" de genadestoot zou worden toege bracht! De praktijk is echter geweest, dat de Poolsche republiek in drie weken tijds onder den voet werd geloopen. Groote veld slagen vonden nergens plaats. Dag aan dag trokken de Duitsche legers verder. Het ver zet, dat ze ontmoetten werd in de meeste gevallen in weinige uren gebroken. Alleen plaatselijk is er nu en dan hevig gevochten. Van het Poolsche luchtwapen vernam men bijna niets. Voor den oorlog heette het, dat dit wapen geducht zou zijn en den Duitschers handen vol werk zou geven. De werkelijkheid is geworden, dat het kleine deel, dat zich in den strijd begaf, in een ommezien werd verpletterd, terwijl de rest de wijk naar het buitenland nam. Er is nu vooral in Engeland, critiek ge oefend op den Poolschen generalen staf, die de verdediging van het land zeer onvol doende zou hebben voorbereid en bovendien volkomen onkundig zou zijn geweest van de aanvalskracht der Duitsche wapenen. In het bijzonder neemt men het dien generalen staf kwalijk, dat nergens deugdelijke verde digingslinies werden aangelegd, zelfs niet in den eenvoudigen vorm van loopgraven. Deze critiek is begrijpelijk. De militaire verdediging van Polen moet inderdaad heel slecht zijn voorbereid. Als men hiermee ver gelijkt het groote woord, dat Polen in de afgeloopen maanden sprak, krijgt de zaak zelfs een erbarmelijk aanzien. Eigenaardig is het intusschen eveneens, dat Engeland en Frankrijk blijkbaar niet op de hoogte waren van de onvoldoende voorbereidingen der Polen. Men had mogen verwachten, dat de beide Westersche mo gendheden, nadat ze Warschau hun steun hadden toegezegd, zich eenige kennis van den Poolschen militairen toestand zouden hebben vergaard. Wij kunnen ons nauwe lijks voorstellen, dat ze de Poolsche regee ring zouden zijn blijven adviseeren het been volkomen strak te houden tegen Duitschland, indien ze zulks deugdelijk wa ren gaan doen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent i. S. VERSPRILLE. Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 3). Zij leunde achterover in haar stoel met het hoofd tegen de zuil aan. Het leek wel of zjj sliep. Haar mond stond een beetje open en zag er uit alsof zij op een gege ven oogenblik zou beginnen te snorken. Chitterwick was werkelijk ontdaan. Het zien van een vreemde, die in het openbaar slaapt, is altijd een beetje stootend, maar deze dame hier, was toch wel de laatste van wie men een dergelijk vergrijp tegen de goede zeden verwacht zou hebben. Dat liet geen twijfel. Slechts een paar meter was zij verwijderd van den heer Chitter wick, die thans haar snorken duidelijk kon hooren. Het was werkelijk uiterst veront rustend en storend. Wat Chitterwick nog het meest plaagde was de gedachte aan de schaamte, die de oude dame zou voelen, zoodra zij bemerken zou, wat zjj gedaan had. Reeds keken een paar menschen, die in haar buurt zaten, nieuwsgierig in haar richting. Mijnheer Chitterwick hoorde ze gichelen en fluiste ren en dat vond hij pijnlijk. Eigenlijk zou het beter zijn als iemand haar wakker maakte, zoodat zij zich niet langer bela chelijk zou maken. Maar wie moest dat doen? Goed beschouwd kwam alleen Chit terwick hiervoor in aanmerking. Hij liet een paar minuten voorbij gaan en pijnigde intusschen zijn hersenen met de vraag, hoe (Van een huisnoud-leerares). Zooals ik u de vorige week heb aange kondigd, zal ik u nu een en ander vertel len over het bewaren van levensmiddelen, speciaal die, welke u, misschien in voorraad heeft. In mijn eerste artikel heb ik u met een enkel woord mogen wijzen op het verkeerde van „hamsteren" in dezen tijd. Zooals ieder weet, is dit niet alleen verkeerd, maar zelfs verboden, zoodat nu gelukkig een einde is gekomen aan den wantoestand van onver standig en overmatig inkoopen van allerlei waren. Daar er misschien onder u velen zijn die gehoor hebben gegeven aan de eenige maanden geleden van overheidswege gegeven raad, langzamerhand voorraad in te slaan, leek het mij wel op zijn plaats in deze rubriek te spreken over de wijze, waar op men levensmiddelen het beste langeren tijd kan bewaren. Voor degenen, aan wie het verschil tus- schen „hamsteren" en „voorraadvorming" nog niet geheel duidelijk mocht -zijn, haal ik een definitie aan, die ik in September 1938 in een courant las, kort na de angstige dagen, die wij toen beleefd hebben. De de finitie luidde aldus: „Hamsteren is voor raad vormen in een ongunstigen tijd voor den Staat, terwijl daarentegen voorraad vorming hamsteren is, in een voor den Staat gunstigen tijd". De schrijver raadde voorraadvorming ten sterkte aan en wij hopen dat vele huisvrou wen dezen raad hebben opgevolgd, zoodat zij nu een goed gevulde provisiekast heb ben. Eenige wenken betreffende het bewa ren van deze levensmiddelenvoorraad vol gen hieronder. Donker, droog, koel en afgesloten. In de eerste plaats moet de ruimte, waar alles opgeborgen is, zoodanig zijn, dat er niets kan bederven, dus donker, daar som mige levensmiddelen (b.v. vet) het licht niet verdragen; droog, omdat haast alle voedsel door vocht bederft; koel, omdat ook bij warmte de kans van bederf grooter is. De waren zelf moeten zoo goed mogelijk zijn afgesloten van de lucht, daar deze bac- terieën kan bevatten, die bederf veroorza ken; het is daarom aan te raden, de levens middelen zooveel mogelijk in hun orgineele verpakking te bewaren, deze sluit het beste de lucht af. Is aan al deze voorwaarden voldaan, dan moeten wij in de tweede plaats bedenken, flat niet alle waren evenlang houdbaar zijn. Sommige voedingsmiddelen, (vooral de me lige, zooals bloem, havermout, griesmeel, vermicelli) vormen na eenigen tijd aan de oppervlakte draden, hetgeen een begin van bederf is. Hebt u dus hiervan een hoeveelheid in geslagen, dan zult u goed doen, deze lang zamerhand op te gebruiken. Zoo u ze op de goede wijze hebt bewaard, n.l. in ponds pakken met den datum van inkoop erop vermeld, is het gemakkelijk te zien, welk pakje aan de beurt is om gebruikt te wor den. Langer dan 2 maanden wordt niet voor de houdbaarheid van deze levensmid delen ingestaan; ook de smaak wordt na dien tijd minder goed. Aanvullen. Zorgt u er wel voor, uw voorraad zoo veel mogelijk op peil te houden, dus vult u deze aan, met de versche gekochte waar, die u in een kleine hoeveelheid, voldoende voor het gezin voor één week, tegelijk kunt krijgen. Zoodoende blijft uw voorraad even groot, maar verscher, en kunt u alles be waren voor den tijd, (laten wij hopen, dat deze nooit komt!) waarin er werkelijk ge brek aan levensmiddelen zou zijn. Suiker, thee, koffie, olie, vet enz., zijn, vooral in de origineele verpakking in blik bewaard, lang houdbaar; hiervoor is lang- hij dit het beste aan zou leggen. Eindelijk besloot hij de oude dame zachtjes op den schouder te tikken en haar dan haar tasch te geven, met de opmerking er bij, dat die op den grond was gevallen. Dat was een aannemelijk voorwendsel en niet erg ge zocht. Toen Chitterwick opstond, meende hij, dat het snorken van de oude dame al een beetje zachter geworden was. Terwijl hij naar haar toe ging, was hij er van over tuigd, en op het moment, dat hij naast haar stond, snorkte ze heelemaal niet meer. Maar volgens haar houding was zij nog in diepen slaap verzonken. Zij lag eenvoudig in haar stoel; inderdaad, zij lag, daar was geen ander woord voor. Chitterwick tikte haar nerveus op den schouder, terwijl hij een groot aantal oogen op zich gericht voelde. Er gebeurde niets. Hij probeerde het nog eens; weer kreeg hij geen antwoord en nu verloor Am brose Chitterwick, niet omdat hij zich het middelpunt voelde van de algemeene be langstelling, zijn geduld. Hij pakte de oude dame stevig vast en schudde haar. Het resultaat was verrassend. Haar hoofd zonk in een onnaturljjke houding op haar schouder, haar handen gleden van haar schoot; zij scheen op haar stoel in elkaar te zakken. Chitterwick vergat alles om zich heen en tilde, heelemaal ontsteld, haar hoofd zachtjes omhoog. Een blik op haar gesloten oogen en de sterke lucht van amandelen zeiden hem ge noeg. De oude dame was dood was onder zijn oogen gestorven. HOOFDSTUK II. Ooggetuigen. Naderhand was Chitterwick niet weinig tevreden over zich zelf, in verband met zijn handelswijze direct na de tragische ontdek king mee te deelen, nam hij rustig en vol- zamerhand vernieuwen van den voorraad dus niet nöodig. Zout wordt, zoo het niet zeer droog wordt bewaard, op den duur vochtig; mengt u er wat rijstkorrels door, dan blijft het droog, daar deze het vocht opnemen. (Dit is ook een afdoend middel tegen het vochtig wor den van tafelzout, waardoor het niet meer strooibaar is; eenige korrels rijst in een zoutstrooier zijn al voldoende, om het zout droog te houden. Pakjes maizena, custard en aardappel meel kunt u onbeperkten tijd goed houden, zoo ook specerijen, mits goed afgesloten. Gedroogde peulvruchten, als boonen en erwten blijven plm. 6 maanden goed; ze moeten vooral zeer droog, koel en luchtig bewaard worden, opdat ze niet gaan ont- lriemeft (b.v. opgeborgen in sloopjes). De inkoop van levensmiddelen. Wat de inkoop van levensmiddelen be treft, daar valt niet veel van te zeggen. Van overheidswege is dit goed geregeld, en als iedereen, zoowel winkelier als kooper. zich aan de gestelde regels houdt, zullen we hopen, dat, wat de niet ingevoerde produc ten betreft, er in het land nog langen tijd genoeg voorraad is voor het dagelijksch onderhoud van het geheele volk. Hiervoor is natuurlijk ieders medewerking broodnoo- dig. U weet, dat de regeering het „bonnen- stelsel" weer heeft afgeschaft, zoodat nu de inkoopen niet meer in duplo genoteerd be hoeven te worden. Hiermede heeft de re geering laten blijken, dat zij vertrouwen stelt in het Nederlandsche volk; dat zij er op rekent, dat ieder juist zooveel inkoopt als voor het gezin in één week noodig is. Welnu, Nederlandsche huisvrouw, het is aan u om dit in u gesteldé vertrouwen niet te beschamen. Laat het ij een eer zijn, te weten, dat gij op deze wijze uw land ook een dienst bewijst. Vele mannen zijn opge roepen tot den grooten dienst voor het va derland; de vrouwen blijven thuis en ver richten hun kleine diensten ten behoeve van het gezin. Iedere goede daad hieraan verricht, komt tenslotte toch ten goede aan het geheele land. En laten wij dit ook niet vergeten: de regeering heeft reeds zoovele en zware zorgen; wij behoeven deze niet nog zwaarder te maken, maar' kunnen ze integendeel helpen verlichten door in de kleinigheden, die ons zijn toevertrouwd, eerlijk en precies te wezen. Jam zonder suiker. Twee mededeelingen tot slot: le. Een dame heeft me gevraagd, iets over het gebruik van de hooikist te ver tellen; aan dit verzoek wordt de volgende week voldaan. 2e. In mijn vorig artikel beloofde ik u, jam te maken zonder suiker. Het is mij in derdaad gelukt een goed smeerbare jam te vervaardigen van pruimen, opekta (is noodig voor het stijf worden, daar de sui ker ontbreekt), sukristol (in den handel verkrijgbaar in doosjes van 400 stuks, prijs 25 ct.) en citroensap (beslist noodig voor den goeden smaak). De smaak van deze jam lijkt niet op die van de gewoon be reide jam; de vruchtensmaak komt niet ge heel tot z'n recht, terwijl de nasmaak in den mond eenigszins weeïg en bitter is. Hoewel het succes dus niet onverdeeld gun stig is, bestaat toch de mogelijkheid, om jam te bereiden zonder suiker, als is de houdbaarheid ervan natuurlijk nog niet be wezen. De prijs van deze jam is vrij hoog, daar opekta duur is; wel is de zoetstof veel goedkooper dan suiker, ze geeft echter geen massa, zoodat men van een bepaalde hoeveelheid vruchten veel minder jam krijgt, dan met gebruik van suiker. De bereiding is precies, zooals deze voor opekta gebruikt wordt, aangegeven, daar bij rekening houdende dat, zoo de zoetstof 500 maal zoeter is dan suiker, 400 tabletjes Zoodra de menschen zullen hebben ontdekt, hoeveel vreugde en genot ook zonder het bezit van geld verkregen kan worden, zal de heerschappij van het goud ten einde zijn. komen beheerscht naast de overledene plaats, ofschoon zijn hart van opwinding te keer ging als een stoommachine en hij eigenlijk ten einde raad was. Hij tikte met het lepeltje tegen het leege koffiekopje, dat nog op het tafeltje voor de oude dame stond en hij dacht slechts aan twee dingen. Ten eerste geen opschudding te verwekken en ten tweede, dat het lijk door niemand mocht worden aangeroerd, vóór de politie de si tuatie had opgenomen. Op het nadrukkelijk tikken van den heer Chitterwick kwam een dienster, met een uitdrukking'op haar gezicht alsof ze zeg gen wilde: „kun je me nu niet even met rust laten", direct aanloopen. Chitterwick had echter geen tijd om op haar gevoelens in te gaan. „Wilt u den directeur verzoeken een oogenblik hier te komen?" vroeg hij, vóór zij gelegenheid had iets te zeggen. „Als u betalen wilt", zei ze een beetje bedeesd, „ben ik „Er is geen sprake van betalen", onder brak Chitterwick haar kortaf. „Gaat u als 't u belieft direct den directeur halen". De juffrouw verdween en een oogenblik later kwam de chef. „Ik vrees, zei deze vlug, „dat de directeur „De directeur moet komen", was Chitter wick hem voor, „en direct". „De chef liet zich niet uit het veld slaan. ..Als u zoo vriendelijk zou willen zijn en mjj uw bezwaren meedeelen, dan verzeker De minister van Econ. Zaken heeft de volgende beschikking uitgevaardigd. Het is verboden op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen na des voor- middags vijf uur benzine of benzol te ver bruiken tot het doen rijden van motorrij tuigen. Deze beschikking verstaat onder alge meen erkende Christelijke feestdagen: den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinkster dag, alsmede den eersten en tweeden Kerst dag. Van het verbod is uitgezonderd het ver bruiken van benzine of benzol tot het doen rijden van: militaire motorrijtuigen; motorrijtuigen, in gebruik bjj openbare diensten en bedrijven; motorrijtuigen, in gebruik bij leden van het Corps Diplomatique, van het corps con sulaire en van het Permanente hof van int. justitie; motorrijtuigen, in gebruik bij geneeshee- ren, verloskundigen en verplegers, ten be hoeve van de uitoefening van hun beroep; motorrijtuigen ziekenvervoer; motorrijtuigen, in gebruik bp geestelijken, ten behoeve van de uitoefening van hun ambt; motorrijtuigen, dienende voor begra fenissen motorrijtuigen, als bedoeld in art. 1, on der f, van het „Reglement autovervoer per sonen" (taxi's en huurauto's) motorrijtuigen niet dienende en niet in gericht voor het vervoer van personen; motorrijtuigen, voorzien van een door of namens den chef van den generalen staf afgegeven bewijs van vrijen doortocht. Deze beschikking treedt met ingang van heden 29 September, in werking. De Regeeringspersdienst meldt: In de pers is vermeld, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag boven plaat sen in het midden en Oosten van ons land motorgeronk is waargenomen. Als uitkomst van officieele onderzoe kingen is komen vast te staan, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag op zeer groote hoogte boven ons land en kele vreemde vliegtuigen in Oost-Weste lijke richting gepasseerd moeten zijn. Daar er op verschillende plaatsen in het Oosten van het land in het Duitsch gestelde Britsche propaganda-pamfletten gevonden zijn, kan worden aangenomen dat het uit Duitschland terugkeerende Britsche vliegtuigen zijn geweest. Blijkens de ontvangen rapporten zijn de vliegtuigen door ons luchtafweergeschut op verschillende plaatsen onder vuur ge nomen. OPNIEUW EEN VREEMD VLIEGTUIG GESIGNALEERD. De Regeeringspersdienst meldt: Omstreeks middernacht is in het midden des lands een vlucht waargenomen van een vliegtuig van onbekende nationaliteit. Na dere gegevens worden afgewacht. opgelost moeten worden in L. kokend water, hetgeen voldoende is voor 5 kg vruchten. Als u de jam eens probeert te maken, wensch ik u veel succes; vergeet u dan vooral niet eenige druppels citroensap toe te voegen; dit maakt de smaak beslist beter. ik u, dat „Gaat u nu oogenblikkelijk den direc teur halen", siste Chitterwick. De chef ver dween en eenigen tijd daarna kwam een piekfijne jongeman, die afkeurend op Chit terwick neerzag. „Bent u de directeur?" stootte Chitter wick uit, trillend van opwinding. „De directeur is zeer bezet", zei de jon geman koeltjes. „Maar als u zoo goed wilt zijn en mij de zaak even uitleggen „De zaak uitleggen? Het is een zaak op leven en dood!" „Als die dame ziek is", zei de jongeman, in 't geheel niet van zijn stuk gebracht, „dan is er wel een dokter in het hotel". Chitterwick stond op en keek hem vlak in 't gezicht. „Haal dan den dokter en den dfrecteur", zei hij veel vlug. „Deze dame is dood!" De jongeman was ineens verdwenen. Dit maal kwam de directeur werkelijk. Het was een intelligente man, die de si tuatie dadelijk begreep. Chitterwick ver klaarde hem en den dokter met een paar woorden, hoe hij de oude dame had hooren snurken, naar haar was toegegaan om haar wakker te maken en toen tot de ontdekking was gekomen, dat zij dood was. De directeur maakte enkele gebaren en wenkte met de hand tegen iemand in de verte en als door tooverij werd een barricade van schermen om de plaats van de misdaad opgesteld. Al dus onzichtbaar geworden voor het nog aanwezige publiek, stelde de dokter een oppervlakkig onderzoek in, zonder het li chaam, meer dan strikt noodzakelijk, aan te raken. „Inderdaad, ze is dood", stelde hij vast. „En ik zou bijna kunnen zweren, dat zij blauwzuur of iets dergelijks heeft ingeno men. Jakijk eens even, is dat niet een fleschje, dat ze in haar hand heeft?" Uit een van de handen van de dame Moe en a igemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder! Wj Evenals in vorige jaren had de K. L. M. ook thans een cursus georganiseerd om militaire vliegers in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen voor het be wijs van geschiktheid als verkeersvlieger Het spreekt echter vanzelf, dat de mo bilisatie de uitvoering hiervan onmogelijk maakt. De militare vliegers blijven allen in actieven dienst. Toch heeft de K L. M, gemeend maat regelen te moeten nemen om, zoodra een uitbreiding van het luchtverkeer weer mogelijk is, een voldoende aantal ver keersvliegers beschikbaar te hebben. Daarom werd dezer dagen besloten om speciaal voor militaire vliegers een schrif telijken cursus voor verkeersvlieger te organiseeren, Hierdoor wordt 'aan velen de gelegenheid geboden zich nu reeds voor te bereiden op een werkkring in de burgerluchtvaart, nadat in Europa wee? normale omstandigheden zijn ingetreden. Verscheidene K.L.M.-piloten die thans in militairen dienst zijn geroepen, zegden reeds toe, dat zij gaarne bereid zijn om dezen winter de cursisten, die zich in hetzelfde garnizoen bevinden, leiding te geven bij hun studie. In een circulaire aan de procureurs-ge neraal, fungeerende directeuren van politie en aan de inspecteurs der Kon. marechaus- sée en der Rijksveldwacht, deelt de minister van justitie mede, dat hij het reeds gerui- men tijd noodig oordeelde de beschikking te hebben over een middel, waarmede hij in spoedeischende aangelegenheden alle po- litie-autoriteiten en/of andere daarvoor in aanmerking komende instanties op korten termijn mededeelingen kan doen geworden en eventueel instructies kan geven. Op grond daarvan is de minister met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken over eengekomen, dat, te rekenen van 1 Octo ber a.s. af de zakelijke omroepzender, wer kende op de golflengte 1205 m, ter beschik king van het departement van justitie zal worden gesteld op Maandag tot en met Vrijdag van 17.0017.09 uur, op Zaterdag van 15.0015.09 uur en op Zondag van 13.00—13.09 uur. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat personen aan wie, door de militaire au toriteiten een bewijs van ter-beschikking stelling is uitgereikt krachtens de Alg. Vorderingswet 1938, zich voor de betaling van schadeloosstelling kunnen wenden tot den administrateur van de militaire autoriteit, die gevorderd heeft. Naam, rang en functie van deze militai re autoriteit staan zoowel op het vorde ringsformulier als op het bewijs van ter beschikking-stelling vermeld. STEUN AAN TELERS VAN TUENBOUWGEWASSEN, De minister van Econ. Zaken heeft be paald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler zijn aangesloten bij de Ned Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een be drag van ten hoogste 1,455,000. kwam de hals van een klein fleschje juist even te voorschijn. De dokter boog zich over het koffiekopje op de tafel en rook er aan. „Inderdaad, het is blauwzuur", zei hij. „Zij heeft het met de koffie ingenomen". „Zelfmoord?" vroeg de directeur lako- niek. „Het ziet er wel naar uii", stemde dok ter toe. Nu kwam Chitterwick tusschen beiden. „Maar ruzult er toch de politie bij halen, nietwaar?" De directeur deelde hem mede, dat hij, alvorens zijn kantoor te verlaten, daartoe reeds opdracht had gegeven. „Goed, goed", zei mijnheer Chitterwick. „En toch, als u daar geen bezwaar tegen zoudt hebben „Nu?" vroeg de directeur. „Hoofdinspecteur Moresby van Scotland Yard. Ik ken hem zoo'n beetje. Ik dacht er over hem op te bellen". „Nu, de politie zal toch wel voldoende zijn", meende de directeur. „Scotland Yard zal zich niet druk maken om een zelf moord". „Neen, zeker niet", stemde Chitterwick toe. „Maar was het wel zelfmoord?" En weg was hij. Gelukkig was hoofdinspecteur Maresby in zijn kamer, toen Chitterwick de verbin ding met Scotland Yard tot stand gebracht had. „Mijnheer Chitterwick?" vroeg deze met joviale stem. „Maar natuurlijk herinner ik mij u wel. U bent toch een vriend van mijn heer Sheringham, is het niet?" „Ik bel u uit Piccadilly-Palace op", zei Chittterwick. „Hier is iets ontzettends ge beurd. Vreeselijk. En vlak voor mijn oogen". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5