C&GOESCHE COURANT Nauwe samenwerking tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Het einde van Warschau. Als de oorlog voortduurt: gezamenlijke maatregelen. Een Algemeen Steuncomité 1939 in wording. Polen wordt door de beide landen opgeslokt. Polen verdwijnt van de landkaart. ECONOMISCHE PLANNEN. Hakenkruis en Sovjetster aan één tafel. De hakenkruisvlag op Moskou's vliegveld! Voorloopig Engelsch commentaar. Op initiatief van Prinses Juliana. H.M. DE KONINGIN NAAR DE SPOORWEGTENTOONSTELLING, Ons kopje thee wordt duurder. Koopt nu nog contant Uw JAARSMA, FABER OF ANDERE KACHELS. A. VAN R00N, Langeviele 62, Middelburg. (Ingez. Med.) De recruten krijgen verlof. Met ingang van 1 October vier dagen per maand. Aanvoer van kapok uit Indië. De portvrijdom van en voor militairen. ONZE VLIEGERS OPGESTEGEN. Behoeftige Nederlanders in het buitenland. De laatste tegenstand in Polen is thans gebroken. UIT DE KELDERLUIKEN Een nieuwe vredesconferentie? Ontzaglijke rookkolommen stegen op, toen Zondag 24 September Warschau andermaal ten prooi was aan hevige bombardementen. De uitwerking van een voltreffer J_ y - J het ats- sch den iwe itie. NUMMER 230 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave CV. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. HIII IIII ■■■ui I I Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De besprekingen tusschen rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribben- trop en de Sovjet-Russische staatslieden, den chef der regeering en volkscommissa ris van Buitenlandsche Zaken Molotof en den heer Stalin, zijn in tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur te Mos kou, graaf Von der Schulenburg, in den loop van den nacht teneinde gebracht. Als resultaat der onderhandelingen zijn de volgende overeenkomsten ondertee kend: Nadat de regeering van het Duitsche Rijk en de regeering der Sovjet-Unie door het vandaag onderteekende verdrag de uit het verval van den Poolschen staat voortvloeiende kwesties definitief hebben geregeld, en daarmee een zeker funda ment hebben geschapen voor een duur- zamen vrede in Oost-Europa, geven zij overeenstemmend uitdrukking aan de op vatting, dat het in overeenstemming zou zijn met de werkelijke belangen van alle volkeren aan den thans tusschen Duitsch land eenerzjjds en Engeland en Frankrijk anderzijds bestaanden oorlogstoestand een einde te maken. De beide regeeringen zullen daarom haar gemeenschappelijke bemoeiingen, eventueel in overleg met andere bevrien de mogendheden, erop richten dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Mochten evenwel de bemoeiingen dei- beide regeeringen zonJSer resultaat blij- vter^, dan zou daarmede het feit zijn vast gesteld dat Engeland en Frankrijk ver antwoordelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog, in welk geval de regeeringen van Duitschland en van vie Sovjet-Unie el kander wederzijds over de vereisehte maatregelen zullen raadplegen. De Duitsche regeering en die der Sovjet- Unie beschouwen het na het uiteenvallen van den tot nu toe bestaan hebbenden Pool schen staat uitsluitend als haar taak in deze gebieden de orde en rust te herstel len en den daar wonenden bevolkingen een in overeenstemming mef den volks aard zijnd vreedzaam bestaan te verze keren. Te dien einde zijn zij het over het volgende eens geworden Zij stellen als grens van de belangen der wederzijdsche rijken in het gebied van den tot nu bestaan hebbenden Poolschen staat de linie vast, welke in bijgaande kaart is aangegeven en welke in een aanvullend protocol nader zal worden om schreven. (De kaart zal heden aan de pers worden vrijgegeven Red. Mi- C.) Beide partijen erkennen deze grens als definitief en zullen iedere inmenging van derde mogendheden in deze regeling van de hand wijzen. In de gebieden ten Westen van de aan gegeven lijn neemt de Duitsche rijksre- geering de vereisehte nieuwe regeling van staatszaken op zich, in de gebieden ten Oosten ervan de regeering der Sovjet- Unie. De regeering van het Duitsche rijk en de regeering der Sovjet-Unie beschouwen vorenstaande regeling als een zeker fun dament voor een voortgaande ontwikke ling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen haar volken. Dit verdrag wordt geratificeerd en de ratificatie-oorkonden zullen zoo spoèuig mogelijk te Berlijn worden uitgewisseld Het verdrag treedt met de onderteeke- ning in werking. De voorzitter van den .Russischen raad van volkscommissarissen en volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken Molotof, heeft in een schrijven aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Won Ribbentrop verklaard, dat de regeering der Sovjet-Unie op grond en in den zin van de bereikte algemeene politieke over eenkomst van zins is met alle middelen de economische betrekkingen en het goederenvervoer tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te ontwikkelen. Te dien einde zal door beide partijen een economisch program worden opgesteld op grond, waarvan de Sovjet-Unie aan Duitschland grondstoffen zal leveren, wel ke Duitschland zijnerzijds door industri- eele, over langen tijd loopende, leveranties zal compenseeren. Daarbij zullen beide partijen dit economische program zooda nig opzetten, dat het Duitsch-Sovjet-Rus- sische goederenverkeer voor wat zijn vo lume aangaat het in het verleden be reikte maximum weer zal bereiken. Beide regeeringen zullen voor de tenuitvoerleg ging van vorenstaande maatregelen on verwijld de vereisehte instructies geven en er voor zorgen, dat onderhandelingen zoo snel mogelijk zullen worden gevoerd en ten einde gebracht. Von Ribbentrop heeft hierop bevesti gend geantwoord. Reuter seint uit Moskou: „Vooraan staande bolsjewiki, zooals Stalin, Molotof, Worosjilof, Kaganowitsj, Mikojan, Potem- kin en Lozovsky, hebben hun vroegere Na zi-vijanden tijdens een banket op het Kreml geëerd. Geen vertegenwoordiger van een Westelijke mogendheid is zoo te Moskou ge- feteerd. Tot de dischgenooten van Von Rib bentrop behoorden twee Joden, Lazar Ka ganowitsj en Abraham Lozovsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat Von Rib bentrop met Joden aan tafel zat. Volgens mededeeling uit Duitsche bron werd het banket gekenmerkt door een zeer hartelijke atmosfeer. In de wederzijdsche toespraken gaf men uiting aan den wil tot verdere sa menwerking en goede buurbetrekkingen". Toen Von Ribbentrop hedenmorgen uit Moskou vertrok, was het administratiege bouw van het vliegveld versierd met vlag gen van het Duitsche Rijk en van de Sov jet-Unie. Na langs de eere-compagnie van het luchtwapen, welke zich op het vlieg veld had opgesteld, te zijn geschreden, heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken hartelijk afscheid genomen van de vele aanwezige autoriteiten. Reuter meldt uit Londen: Hoewel geen officieele reactie op het Duitsch-Russische pact in de ochtenduren vernomen was, wordt, volgens den diplomatieken corres pondent van Reuter, in welingelichte krin gen in de Engelsche hoofdstad uiteengezet: 1. Chamberlain heeft in zijn jongste ver klaring gezegd, dat de Russische actie niet van invloed zou zijn op de vastberadenheid van Groot-Brittannië en Frankrijk den oor log voort te zetten, totdat hun bedoelingen zullen zijn verwezenlijkt;. 2. Hoewel het overleg voorstelt met vriendschappelijk gezihde mogendheden voor een regeling van den staat van oorlog tusschen Engeland, Frankrijk en Duitsch land sluit het Russisch-Duitsche pact ie dere inmenging uit in de te Moskou be reikte regeling inzake Polen. 3. Hoewel het pact de voortzetting van den oorlog onder oogen ziet, voorziet het alleen in overleg tusschen Duitschland en Rusland, met andere woorden Duitschland zou moeten betalen met verdere concessies voor een eventueele militaire hulp van Rusland. 4. Hoewel het duidelijk is, wien de Rus sen en de Duitschers op het oog hebben bij hun uitdrukking „vriendschappelijk ge zinde mogendheden" zal het niet makkelijk vallen, neutralen te krijgen om het voorge stelde initiatief te nemen, daar dit zou neerkomen op het onderschrijven, althans vergoelijken van de verkrachting van Po len. Men besluit met te verklaren, dat het onnoodig is te zeggen, dat de Britsche re geering onmiddellijk overleg zal plegen met de Fransche regeering over de hou ding, welke zij zullen aannemen ten aan zien van de Russisch-Dirtsche transactie. Naar wij vernemen, wordt op initiatief van H. K. H. Prinses Juliana de oprichting voorbereid van een „Algemeen Steuncomi té 1939", tot leniging van nooden, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere nooden en de Koninklijke Vereeniging voor steun aan miliciens zijn uitgenoodigd hun organisaties voor dat doel beschikbaar te stellen. Nadere mededeelingen omtrent sa menstelling en werkwijze van het comité zijn binnen enkele dagen te verwachten. PRINSES BEZOEKT ROODE KRUIS. H K H Prinses Juliana heeft heden deelgenomen aan de gewone wekelijksche vergadering van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om op a.s. Zaterdagochtend, te ongeveer 10.45 uur, een bezoek te brengen aan de Spoorwegtentoonstelling „De Trein 18381939", welke door de gemeente Am sterdam in samenwerking met de Ned. Spoorwegen en met steun der regeering op de terreinen aan het Frederiksplein wordt gehouden. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld is de kleinhandelsprijs van thee met ingang van heden twee cent per ons verhoogd. De regeering heeft hieraan haar goedkeuring gehecht, daar de prijzen in den groothandel ook gestegen zijn door het duurder worden der zeevrachten en de hoogere verzekeringspremies. Zooals wij onlangs mededeelden, zou de verlofregeling voor de gemo'oiliseerden niet gelden voor de recruten, die voor de eerste oefening onder de wapenen zijn. Thans is echter ook voor deze categorie militairen een regeling afgekomen. Zij krijgen met ingang van 1 October, twee maal per m nd 48 uur verlof. In verband met verschillende klachten, welke ontvangen zijn over abnormale prijs- verhooging van kapok, wordt vernomen, dat van regeeringswege maatregelen zijn genomen om binnen enkele dagen een be langrijke hoeveelheid kapok van Neder- landsch-Indië naar Nederland te versche pen. Deze kapok zal tegen de in Augustus gel dende prijzen op de markt worden gebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat briefkaarten en couranten beneden het ge wicht van 100 gram aan en van militai ren in werkelijken dienst beneden den rang van officier alleen vrij van port zijn voor zoover het binnenlandsch verkeer betreft. Voor het buitenland bestemde correspon dentie moet in ieder geval normaal ge frankeerd worden. De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van de melding van twee vreemde vliegtuigen in het Noord- Oosten des lands zijn gisterochtend om 11 uur vliegpatrouilles uitgezonden. De vreemde vliegtuigen bleken inmid dels ons rechtsgebied te hebben verlaten. Het Tweede Kamerlid de heer de Mar- chant et d'Ansembourg heeft aan den mi nister van Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat een groot aantal in het buitenland vertoevende Nederlandsche gezinnen, waaronder vele, die door de arbeidsinspecties gedwongen werden in het buitenland werk te zoeken, en waarvan het hoofd tengevolge van de mobilisatie in werkelijken dienst is geko men, in groote moeilijkheden verkeeren? 2. Zijn reeds maatregelen genomen of in overweging om deze gezinnen op volkomen gelijkwaardige wijze te behandelen als die, welke in Nederland verblijven? 3. Indien vraag 2 in ontkennenden zin moet worden beantwoord, is de minister dan bereid, te bevorderen, dat aan de be trokken gezinnen o f de gelegenheid wordt geboden door financieele hulp der over- he'd naar Nederland te komen, of dat De berichten van Duitsche zijde over de laatste oogenblikken van Warschau als Poolsche stad, zijn alle vol bewondering voor de manier, waarop de Polen zich tot het moment van de overgave verdedigd heb ben. De „Deutsche Dienst" schrijft: De intocht der Duitsche troepen in de hoofdstad van den ineengestorten Poolschen staat is voorbereid voor Vrijdag. Twee volle dagen waren noodig om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche zjjde moesten alle troepeneenheden, die in totaal nog ongeveer 120.000 man omvat ten, op de hoogte gebracht worden. Zij krij gen bevel op welke punten zij de wapens moeten neerleggen. Overgavecommando's moeten worden aangesteld en in contact worden gebracht met de Duitsche delega ties. Bovendien moeten de belangrijkste punten der stad in het bijzonder beveiligd worden, opdat sabotage van den aanvang af verhinderd worden zal. In een millioe- nenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systematisch ter verdediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ontwapening van de ge- heele bevolking. Voorts moet de verzorging van de civiele bevolking worden verzorgd, moet vastgesteld worden hoe de gewonden worden overgegeven en hoe zij medisch ver zorgd zullen worden. In de vesting Modlin zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting is sterk en heeft zich verdedigd tot Warschau zich overgaf. Met Warschau en Modlin zijn de laatste weerstandsnesten in het hart van Polen opgeheven. De slag om Warschau heeft, naar het D.N.B. meldt, reeds eergisteren tegen den middag zijn einde bereikt. Omtrent de laatste gevechten verluidt, dat in den nacht van Woensdag nog op vele plaatsen Duitsche artillerie gedwongen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voorwaarts dringen. Van alle kanten werd op hen ge vuurd. ook van de daken en uit kelderlui ken. De infanterie werd bijzonder gesteund door de artillerie en het luchtwapen. Woensdagmorgen werd den troepen be kend gemaakt, dat de stedelijke comman dant de onvoorwaardelijke overgave der stad had onderteekend. Terstond werd het vuren gestaakt. De Polen schoten in de voorste linies tot den namiddag door. De verdediging van Warschau deelde gisteren mede, dat het vuur alle opslag plaatsen voor levensmiddelen had vernield en dat het voedselgebrek zich wreed deed voelen. Het aantal gewonden bedroeg ongeveer 16,000 soldaten en 20.000 burgers. Het is niet mogelijk het juiste aantal dooden en gewonden op te geven, aangezien verschei- denehospitalen door het bombardement zijn vernield. Men moest de gewonden her haaldelijk van de eene plaats naar de an dere brengen. In verband hiermede wer den de hygiënische omstandigheden met den dag slechter en epidemieën dreigden. De Duitsche opperbevel bericht: Het afmarcheeren der ontwapende bezet ting van Warschau begint vanavond en zal twee tot drie dagen duren. Het binnenrukken van de Duitsche troe pen is daarom pas vastgesteld tegen den 2den October. Er zijn hulpmaatregelen in geleid voor de verpleging en de sanitaire verzorging der burgerbevolking. De vesting Modlin heeft onder den indruk der Duitsche aanvallen, alsmede tengevolge van de ver murwing door het artillerievuur en de uit geworpen bommen onvoorwaardelijk geca pituleerd. De bijzonderheden inzake de overgave zullen volgens aanwijzing van legergroep Noord door het corpscommando van de bij Modlin gelegerde troepen worden vastge steld. In de vesting bevinden zich ongeveer twaalfhonderd officieren en dertigduizend minderen en in het geheel vierduizend ge wonden. De Engelsche pers publiceerde heden morgen onder sensationeele opschriften het bericht over een bijeenroeping vai\ een vredesconferentie door Berlijn en Moskóu, waarvoor een neutrale mogendheid zou worden uitgenoodigd. Er worden, volgens deze berichten, drie voorwaarden gesteld: le Het lot van Po len zal alleen door Duitschand en Sov jet-Rusland worden geregeld; 2e ontwa pening van Polen; 3e Vaststelling van nieuwe grenzen. Indien deze voorwaarden niet mochten worden ingewilligd, dan zou het voor Frankrijk en Engeland een totale oorlog worden. Uit andere bron wordt gemeld, dat op de conferentie voorstellen zouden kunnen worden behandeld, volgens welke op den duur een algemeene ontwapening tot stand zou kunnen komen. Op economisch gebied zou men moeten streven naar een bevrediging van aller behoeften. Als dit „vredesoffensief" mislukt, meent men, dat Duitschland zal overgaan tot een krachtigen luchtoorlog met het doel den aanvoer van Engeland zooveel moge lijk te belemmeren. hun de kostwinnersvergoeding wordt over gemaakt op zulk een wijze, dat snelle uit betaling verzekerd is?

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1