Het drama van een neutrale brug. GEMENGD NIEUWS No. 359.300: Aan den rand van den oorlog Waarom Schengen beroemd werd. In gevaarlijk gebied. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. DE „OLDENBARNEVELT" OM DE KAAP NAAR INDIë. Het was geen grapje met de valsche guldens. „Zou je me niet eens een echte geven?" Watervliegtuig in Indië verongelukt Eén doode. DE BESCHIETING VAN DE „MEES". HET VUUR VERNIELDE DEN OOGST. MILITAIREN OP WEG NAAR EEN ONTSPANNINGSAVOND VERONGELUKT. EEN STROOSCHUUR-KAMPEMENT GEHEEL UITGEBRAND. POOLSCHE VLIEGERS IN SCHOTLAND GEDAALD. ONZE ABONNEES, welke gewoon zijn elk kwartaal het door hen verschuldigde abonnements geld te gireeren hetzij automatisch dan wel door gewone overschrijving worden beleefd verzocht dit van heden af te doen overschrijven op onze nieuwe postcheque- en girorekening: De Administratie. KERKNIEUWS NIEUWE UITGAVEN. RADIO-PROGRAMMA (Van onzen specialen verslaggever). WELLENSTEIN. In den uitersten Zu.d-Oosthoek van Lu xemburg ligt Mondort welbekend onder de Nederlanders die het groothertogdom be zocht hebben. Maar wat men niet kent in dezen kleinen driehoek, dat zijn de lieflijke dorpjes Bürmeringen, Elvingen, Remer- schen, Wellenstein en Schengen, kleine boerenplaatsjepy waar vriendelijke, goed moedige lieden wonen, die een eerlijke lief de in hun hart koesteren voor hun schoone land. Schengen is nu wereldberoemd, he laas. Want zijn beroemdheid dankt het aan de tragiek van den oorlog. De eerste te mogen zijn is meestal een vorm van eerbetoon. Ik heb de eer geno ten de laatste vreemdeling te zijn, die in Schengen toegelaten werd. Ondanks hun aangeboren gemoedelijkheid, treedt de gen darme nu streng op en niemand heeft meer eenige kans om door de afzetting heen te glippen, zelfs niet enkele Amerikaansche collega's, die door de wijnbergen naar be neden trachtten te komen. Zij waren trou wens bljj, dat zij aan de kogels van den overkant ontsnapten en gaven zich gaarne over aan de veilige handen van de gen darmen. Scnengen is gesloten voor iedereen, die er met te maken heeiu Siecnts enkele boe ren komen er overaag terug om nun vee te voeren en te urenKen. Len paar knech ten brengen er den nacnt door, maar ver der is het dorp verlaten, het verblijf is er te gevaarlek geworden. Van Bürmeringen voert een weg door de velden en tusscnen de boomgaarden door naar boven, waar op een heuvel een water reservoir is gebouwd. Vandaar heeft men een prachtig uitzicnt op het lVXoezeidal en op den hoek, waar de Moezel uit Frankrijk komt en de drie grenslijnen elkander ont moeten. Daar ligt Schengen in al zijn een zaamheid, met het kasteeltje, het kerkje en de enkele tientallen huizen, waaruit het bestaat. Van hier uit is er eigenlijk niets te zien. Toch komt er op het heuveltje van het water-reservoir nog andere dan jour nalistieke belangstelling. Een groote wa gen stopt en daar stijgt een klein gezel schap uit, dat op de gendarmes, die den Nederlandschen kranteman ter begeleiding meegegeven waren, kennelijk indruk maakt. Het blijkt de Luxemburgsche minis ter van buitenlandsche zaken, dr. Joseph Bech, te zijn, die vergezeld was van den Amerikaanschen gezant in Brussel, Davis, die tevens in Luxemburg geaccrediteerd is, een attaché en diens echtgenoote. Het ge zelschapje bestijgt het heuveltje en neemt met belangstelling kennis van al hetgeen hier te zien en te vernemen was. Verder wagen deze officieele persoonlijkheden zich niet. De lucht is helder. De herfstdag wordt weer begunstigd door een warm zonnetje, die de ochtendnevels verdreven heeft. Maar in de dalen hangt nog een laatste dun rag als een blauw waas over de velden. Zwaar wordt er nu geschoten aan het front. Duidelijk hoort men de schoten af gaan en even later in den vijandelijken bo dem inslaan, waarop onmiddellijk een ant woord volgt, even zwaar, dreunend en aan houdend. Het moet vooral de zware Engelsche ar tillerie zijn, die de laatste dagen en nach ten tot groote activiteit gekomen is. Het zijn 45 cm kanonnen, die in samenwerking met de luchtmacht groote uitwerking heb ben. Nadat een bepaald doel door de lucht- verkenners is gevonden, worden een of meer schpten afgevuurd en onmiddellijk daarop stijgt weer een vliegtuig op om de uitwerking ervan te controleeren. Was de richting niet goed, of zijn er andere ""facto ren geweest, waardoor de zware granaten geen doel getroffen hebben, dan wordt de stand gereviseerd en begint het van voren af aan. Deze Engelsche artillerie schijnt pas kort hier aan het front te zijn. De bevolking heeft dit kunnen constateeren aan het zwaardere geluid, dat van over de bergen kwam. De Fransche artillerie munt uit door nauwkeurigheid. Aan de overzijde van Schengen loopt een weg over de bergen de bosschen in naar het binnenland. Deze weg is vernield door granaten, die achter elkan der zijn ingeslagen in de as van den weg over een afstand van enkele honderden meters! Strijd is er nu niet meer aan den over kant. Als men boven Schengen in de ber gen staat is nog juist het Duitsche dorpje Perl te zien, dat nu tusschen de beide fron ten ligt. De Duitschers hebben eerst een aanval gedaan op het Fransche plaatsje Sierck, enkele kilometers ten Zuidoosten van Schengen.- Deze aanval werd afgesla gen en beantwoord met een tegenaanval, tengevolge waarvan de Duitschers enkele kilometers op eigen gebied werden terug gedrongen en zelfs Perl moesten prijsge ven.-De Fransche soldaten zijn weliswaar in Perl* geweest, doch zij hebben zich weer teruggetrokken, om zich te beveiligen te gen een eventueelen aanval in de flank. Het front' loopt, zooals in een der vorige brieven reeds werd uiteengezet, Zuidooste lijk en indien nu de Franschen op dit punt teveel naar het Noorden zouden doordrin gen, kon dat weieens te gevaarlijk zijn. Daarom is Perl nu „niemandsland", waar geen strijd is. De Franschen bekommeren zich op het oogenblik toch niet om de Moe zel, vandaar dat het hier zoo rustig is. Het drama van de Schengen brug. Enkele weken geleden was het hier niet zoo kalm. Toen leefde de bevolking in angst en vreezen wat er gebeuren zou, want men wist, dat de brug op springen stond. Ieder oogenblik konden de Duitschers, die de brug „op scherp gesteld" hadden, een kleine handle overhalen en dan zou er van de mooie ijzeren brug, niet veel meer over blijven. Totdat de zaak nog verhaast werd door iemand, d,e aan dit werk nog wat verdienen wilde! Hij wist uoor te dringen tot de Franschen, dien hij vertelde waar de electrische leiding liep, waarmede het dy namiet tot ontploffing gebracht zou moeten worden. Op een goeden morgen verscheen daarop een kleine Fransche tank, die tot taak nad deze leiding te vernielen en welke na gedanen arbeid rustig op Fransch ge bied terugkeerde, onder beschutting van 't artillerievuur. Maar de Duitschers zonden gedurende den nacht een patrouille naar de brug en lieten er toen geen gras meer over groeien. Den volgenden morgen vloog de brug in de lucht; onherstelbaar vernield zakten de overspanningen in het vliedende water van de Moezel en nu ligt de wirwar van ijzer er nog. De brug heeft de bevolking van het Luxemburgsche overigens enkele slapeloo- ze nachten bezorgd. Men wist niet, wan neer het gebeuren zou en verwachtte, dat de ontploffing 's nachts zou komen. Ver scheidene nachten zijn daarom de bewo ners de bergen ingevlucht, waar men zich ook al niet bijster veilig voelde, want de Franschen schoten groene lichtkogels af en één nacht vermengde het gedonder van het geschut zich nog met een werkelijk on weer. De bewoners van het kasteel, twee oude dames uit het geslacht Collard, één van de oudste families van Luxemburg, zijn uit angst tweemaal naar de hoofdstad ge vlucht en weer teruggekomen. Nu is iedereen verdwenen. Een enkele gendarme fietst er rond. Het is er inderdaad gevaarlijk. Het is voorgekomen, dat op een stillen middag een gendarme over den weg reed en dat een granaatscherf in het voor wiel van zijn fiets sloeg. Enkele boeren knechts in de wijnbergen kregen enkele kogels toegezonden, toen zij zaten te roo- ken! Nu ligt de berg Markus met zijn oude wijngaard er stil en verlaten en hoe het met den oogst moet, weet men nog niet. Het kerkje roept de vrome dorpelingen niet meer op tot den Mis, geen stap weer klinkt in de leege smalle straatjes met hun kop pige keien. Schengen is aan den oorlog ten offer gevallen. En in de kleine voorkamer van een oude boerenwoning in Wellenstein ratelt een machine; geen machinegeweer, maar een schrijfmachine. Na een maal, dat niet an ders dan „geweldig" genoemd kan worden, met ham die smolt op de tong, is de Hol lander, die hier zulk een gastvrij onthaal vond, aan het werk gegaan. Terwijl achter de beschuttende bergen de kanonnen nog steeds dreunen 0 (Zitting van 27 September 1939). OVERTREDING VAN DE WET OP DE EVENREDIGE VRACHTVERDEEUENG. De Kantonrechter spreekt vrij. Gisteren had de commissionair G. J. D. uit Kruiningen zich voor den kanton rechter te verantwoorden wegens een overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, volgens welke wet in het binnenland te water geen vrachten vervoerd mogen worden zonder voorken nis van de bevrachtingscommissie. Verd. zou in het begin van Juni den vrachtschipper A'. Muller aangenomen hebben om een lading aardappelen van Dinteloord naar Gent te brengen. Toen het schip echter in Terneuzen was aan gekomen, werd order gegeven de aardap pelen te lossen;. Hierdoor kwam verd. in overtreding met bovengenoemde wet, aangezien de bevrachtingscommissie niet gewaarschuwd was. Voor Gent was zulks niet noodig geweest, aangezien de wet niet geldt voor vrachten naar het buiten land. Maar ook na de reis is de aangifte niet geschied. Als getuige werd het eerst gehoord de schipper A. Muller. Deze verklaarde, dat begin Juni de scheepsbevrachter J. Smits als bemiddelaar voor G. J, D. bij hem was gekomen en met hem overeengeko men was, dat hij een lading aardappelen van Dinteloord naar Gent zou brengen. Het woord Terneuzen werd niet genoemd, er werd zelfs in het geheel niet gespro ken over de mogelijkheid, dat de vracht vóór het einddoel gelost zou kunnen wor den. In Terneuzen echter stond een klerk van het Scheepsagentuur De Meiei> het schip op te wachten en gaf order, de vracht over te laden op het zeeschip „Sel- ma" met bestemming Spanjev> wat ge schied is. De tweede get. J. Smits verklaarde, dat verd. hem opdracht had gegeven een schip naar Gent te charteren;, Daarbij had verd. op de mogelijkheid gewezen, dat het einddoel ook Terneuzen zou kun nen zijn, doch hij achtte deze kans zoo gering, dat get. Smits het niet noodig oordeelde, den schipper daarvan in ken nis te stellen. Verd. lichtte deze verklaring nader toe. Hij liet het transport aannemen naar Gent, omdat hij zeker wist, de aardappe len daar kwijt te zullen raken. Hij waa echter met een zekere Chr. H. Louis- se uit Terneuzen aan het onderhandelen over deze partij, en op den avond van den dag van afvaart was de koop gesloten, zoodat de bestemming dus Terneuzen was geworden! Verd. was er echter in zijn hart van overtuigd, dat bij de keuring al daar de lading wel afgekeurd zou wor den, aangezien het laat in het seizoen was en de aardappelen „versleten" waren. Hij heeft nog getracht den schipper te waarschuwen, doch daar deze reeds afge varen was, is deze poging mislukt. In Ter neuzen werd inderdaad een gedeelte van de partij afgekeurd. De ambtenaar van het O.M, las uit het proces-verbaal een verklaring van verd. O LANDELIJK COMITé VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Men schrijft ons: .Teneinde de samenwerking van de voor standers van het openbaar onderwijs zoo sterk mogelijk te concentreeren is, na eeni ge voorbesprekingen, o.a. ook met de ver schillende politieke partijen, op 20 Septem ber j.l. door de samenwerkende organisa ties een permanent comité gesticht, dat zal zijn het centrale middelpunt van alle te voeren acties en propaganda ten bate van het openbaar onderwijs. Dit Comité zal dragen den naam van: Landelijk Comité voor de Openbare School, waaronder blijft werken het reeds bestaan de comité van dien naam als de afdeeling propaganda. -Aangesloten zijn: Volksonderwijs en de Ned. Ouderraad; het Ned. Ond. Genootschap, de Bond van Ned. Onderw., de Ver. van Hoofden van scholen in Nederland, Ver. voor M.U.L.O, de Bond van Onderwijzeressen bij het Voorb. Onderwijs en het Ned. Verbond van V akver eenigingen. Adres: Kantoor Volksonderwijs, Alex. Boersstraat 13, Amsterdam (Z.) Het m. s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. Nederland is gisteravond onder commando van gezagvoerder P. J. Bakker naar Indië vertrokken met ruim 700 passa giers aan boord. Het schip zal om Kaap de Goede Hoop varen, waardoor de reis wel vierduizend mijl langer wordt, maar waartegenover staat, dat een deel van dien langeren reis- duur weer wordt ingeloopen, doordat min der havens worden aangeloopen en door dat het oponthoud in het Suezkanaal wordt vermeden. Binnen ongeveer dertig uur va rens na het vertrek is het schip uit de ge vaarlijke zone. Op het voordek liggen de paravanes, de beveiliging tegen mijnen, die voor het schip zee kiest, worden gemon teerd. Aan Bak- en stuurboord, aan voor- en achterschip zijn groote Nederlandsche vlaggen geschilderd. Op het sloependek zijn schijnwerpers gericht op een Nederlandsche vlag. Zoo zijn alle maatregelen voor de vei ligheid van schip, passagiers en bemanning genomen. Ook zal de Oldenbarnevelt varen met buiten boord gedraaide sloepen. FOTOGRAAF TE BATAVIA GEARRESTEERD. Spiomiage. Naar de „Java Bode" verneemt is te Ba tavia een vroegere pers-fotograaf gearre steerd, die tijdens luchtkarteeringswerk foto's had genomen van defensiewerken in Australisch Nieuw-Guinea en deze den Ja- panschen consul-genëraal te Batavia had aangeboden. Deze zaak is nog derder in onderzoek. voor, waarin deze zeide: Ik heb opzette lijk nagelaten den schipper de bestemming mede te deelen, daar deze anders mis schien niet buiten de bevrachtingscommis sie om zou willen laden. Verd. legde dit zóó uit, dat de commissie de zaak te lang zou hebben opgehouden, en verd. was er toch van overtuigd dat het schip wel naat Gent zou gaan. Een van de zeer vele duis tere punten in deze zaak. De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde, nl. het den schipper door opzettelijke migleiding een strafbare handeling doen begaan, wettig en over tuigend bewezen en eischte een boete van 100 subs. 10 dagen hechtenis. Verd. verzekerde nogmaals, get. Muller niet opzettelijk niet gewaarschuwjd te hebben; bovendien was dat een zaak die den scheepsbevrachter Smits aanging. De kantonrechter achtte het feit niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. o Een oud-Indisch militair stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht, wegens het uitgeven van nagemaakte guldens. „Het was maar een grapje, ik bedoelde er niets kwaads mee" verdedigde de oude fuselier zich. „Maar u hebt dat „grapje" drie maal uitgehaaldrepliceerde de president. Verd. had in een slijterij jenever ge kocht. Reeds twee maal had de winkel juffrouw een valsche gulden in haar toon banklade gevonden Het waren slecht na gemaakte geldstukken, klaarblijkelijk het werk van een dilettant, op het gebied van de valsche munterij. Toen de rustende militair voor de der de maal een maatje jenever haalde en met zijn privébetaalmiddel zijn alcoholi sche genoegens poogde te voldoen, merk te de winkeljuffrouw heel kalm op „Zou je me nu niet eens een echte geven?" De zonderlinge klant lachte, mompelde iets over een grapje en liet rinkelend een echte gulden op de toonbank vallen. De juffrouw had intusschen een wenk gegeven en de man vond de deur geslo ten. Even later kwam de politie binnen. Ter zitting vertelde de man, dat hij on der invloed van alcohol was, toen hij de nagemaakte guldens had uitgegeven. Indertijd had iemand hem de tinnen gul dens gegeven en in een feestroes had hij ze uitgegeven1. De rijksmuntmeester, die als deskun dige werd gehoord, sprak van „ama- teurswerk" door een knutselaar ge maakt. Het leek hem geen ernstige po ging om valsch geld te maken. De officier van justitie vond het ver haal over het grapje niet erg aannemelijk, temeer niet, daar verdachte liefst drie maal met een tinnen gulden drank had gekocht. Het over verd. uitgebrachte re- classeeringsrapport luidt niet ongunstig en mede in verband hiermede vorderde de officier een voorwaardelijke gèvange- nisstraf van acht maanden met een proef tijd van drie jaar onder toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoho listen. Voorts zal verdachte schadevergoe- Aneta verneemt, dat bij Banka een wa tervliegtuig in neergestort. Van de inzitten den kwam de officiervlieger tweede -klasse H. J. Stoutjesdijk om het leven, terwijl een andere inzittende niet ernstig werd gewond. De Duitsche zaakgelastigde te Stockholm heeft zich naar hetZweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven om na mens zijn regeering de verontschuldigingen aan te bieden voor het dooden van een Zweedsch onderdaan bp het beschieten van het Nederlandsche vliegtuig „Mees" boven de Noordzee. De van Duitsche zijde betreurde vergis sing van de beschieting van een Neder- landsch verkeersvliegtuig door een Duitsch watervliegtuig zal, naar van welingelichte zijde wordt verklaard, noch op de normale uitvoering van het luchtverkeer Malmoe KopenhagenAmsterdam, noch op de aan staande hervatting van de luchtverBinding tusschen Kopenhagen en Berlijn door de Deensche luchtvaartmaatschappij invloed hebben, aangezien het zonder twijfel om n zuivere vergissing gaat. Gisteren is te Beest (Gld.) brand ontstaan in een hooiberg, staande achter de boerde rij van de wed. Beverloo. Door den sterken wind sloegen de vlammen weldra over naar de naastgelegen boerderij van den heer Van Kampen, welke in een oogwenk brandde als een fakkel. Slechts enkele op het land wer kende personen zagen den brand woeden, snelden te hulp en slaagden er in den in boedel naar buiten te dragen. Een zware vonkenregen vloog over de rond de boerde rij staande hooi- en korenmijten en zette alles in vlammen. De brandspuit uit Beesd was vrij spoedig ter plaatse. Ondanks haar optreden vatte ook een gevulde hooiberg vlam. Deze werd eveneens een prooi van het vuur. Hierna wist men verdere uitbreiding te voorkomen en bleven de woonhuizen voor een deel be houden. Ekele honderden mud koren alsme de vele landbouwgereedschappen en een drietal nieuwe fietsen gingen door den brand verloren. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De nablussching vorderde geruimen tijd. Gisteravond is op de Generaal van Heutsz- laan te Baarn een ernstig ongeluk gebeurd met een militaire vrachtauto, waarin tien militairen waren gezeten, die op weg wa ren naar een ontspanningsavond. Vermoedelijk doordat met te groote snel heid werd gereden is de wagen, bij het uit wijken voor twee personenauto's, in den berm van den weg terecht gekomen en ge kanteld. Alle inzittenden werden gewond. Drie of vier van hen verkeeren in ernsti- gen toestand. Met ziekenauto's uit Soest en Hilversum zijn de slachtoffers naar het zie kenhuis te Baarn en de militaire hospita len te Amersfoort en Utrecht vervoerd. De vrachtauto werd zeer zwaar bescha digd. Gistermiddag neett een hevige brand ge woed in een strooschuur gelegen aan den rijksstraatweg LeidenUtrecht te Nieuwer- brug (Z.H.). De schuur brandde geheel uit en slechts door het krachtdadig ingrijpen van de ge alarmeerde brandweren uit Woerden, Riet veld en Nieuwer brug kon uitbreiding wor den voorkomen. In de schuur waren ongeveer 200 mili tairen ingekwartierd. Vrijwel alle uitrus tingsstukken en eigendommen van deze mi litairen gingen in de vlammen verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade is aanzienlijk. Naar de oor zaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. AUTO GEGREPEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gisteravond omstreeks half acht is op den onbewaakten spoorwegovergang te Barger- erfscheidenveen een personenauto, waar mede de heer Kats van een zakenreis terug kwam, door den trein Emmen-Zwolle ge grepen. De auto werd ongeveer twintig me ter meegesleurd en kwam daarna, met ver nielde voorzijde, in een sloot terecht. De heer Kats kwam er, gezien de ravage, be trekkelijk goed af. Hij brak een been en kreeg een blessure aan den schouder. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hij naar huis gebracht. DOLLE WOLF BRACHT VERSCHRIKKING. Een dolle wolf heeft in de nabijheid van Bagdad (Irak) 35 personen aangevallen en wonden toegebracht. Tot nu toe zijn vijf personen aan de wonden bezweken. De wolf werd na een klopjacht van twee da gen neergelegd. Naar de „Daily Herald" meldt, zijn Maan dag op een vliegveld in Schotland drie kleine Poolsche gevechtsvliegtuigen ge daald, waarin zich negen Poolsche vliegers bevonden. Zij hadden een moeilijke en ge vaarlijke tocht gemaakt van Polen uit. De vliegers wilden naar het Westelijk front gaan om weer aan de gevechten deel te nemen. Voorloopig zijn de Polen echter vastgehouden. PAMFLETTENREGEN OP HET WITTE HUIS. Een door een vrouw bestuurd vliegtuig heeft boven het Witte Huis, het paleis van den president der Ver. Staten, een procla matie met pacifistischen inhoud uitgewor pen. De autoriteiten hebben dit feit gerappor teerd en hier aan toegevoegd, dat deze proclamatie afkomstig was van een orga nisatie van vrouwelijke pacifisten. ding aan den winkelier moeten betalen. De rechtbank zal op 11 October vonnis wijzen. O A.s. Zondag herdenkt ds. C. Reijnier- se, em. predikant te Ellecom, den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned, Herv. Kerk aanvaardden Cornells Reijnierse werd 17 Maart 1872 te Koudekerke (Z.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Middelburg en studeerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht theologie: In 1899 werd hij can- didaat in Drente en 1 Oct1, van dat jaar deed hij zijn intrede in zijn eerste ge meente te Wilhelminadorp In 1907 vertrok hjj naar Vollenhove om 23 Juni 1918 te Haaften in zijn laatste ge meente te Vorden te worden bevestigd, aan welke gemeente hij zich verbond, sprekende over Joh. 3 16. De jubilaris diende de gemeente van Vorden tot aan zijn emeritaat, dat hem 1 Oct 1937 om gezondheidsredenen eer vol verleend werd. Ds. Reijnierse was cri- ba-quaestor van den ring Zutphen en tal van jaren lid van de classicale besturen van Kampen en van Zutphen* Van 1918 tot 1937 was hij voorzitter van de Prin ses Julainaschool te Wildenborch bij Vor den. Veel heeft hij ook gedaan voor de zaak der drankbestrijding. 15 Jaar was hij secretaris van het district Gelderland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. Na zijn emeritaat vestigde hij zich met terwoon te Ellecom. Geref. Kerk. D. van Swigchem, cand te Middelburg is beroepen te Bloemendaal (als hulppre diker). Zeeland door de Eeuwen heen. De 17e aflevering van „Zeeland door de eeuwen heen", verschenen bij de firma G. W. den Boer, uitgevers te Middelburg, voltoo.t de geschiedenis van het rechtswe zen in Zeeland met een beschrijving van het Zeeuwsche en Vlaamsche dijk- en water schapsrecht. Een uitvoerige opgave wijst den weg door de rijke literatuur over de Zeeuwsche rechtsinstellingen. Het tweede deel dezer aflevering bevat een gedeelte van de beschrijving van het kerkelijk leven en wel het gedeelte, dat handelt over de kerk der middeleeuwen. Uitvoerige mede- deelingen over de stichting der afzonder lijke parochies en de vestigingen der kloos terorden vindt men reeds in het eerste deel van het werk. Als gewoonlijk bevat deze aflevering weer vier pagina's met illustraties. O VRIJDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA. 10,40 VPRO. 11,00—12,00 VARA. 8,00 Event. Ber. ANP, Gram. 10,00 Morgenwijding. 10,20 Declamatie. 10,40 Pianovoordracht. 11,10 Declamatie. 11,30 Gram. 12,00 AVRO-Amusementsorkest. 12,45 Event. Berichten ANP., gram. I,15 Palladians. 2,00 Declamatie. 2,30 Vi ool en piano. 3,00 Puszta-ork. 3,30 AVR.O- Dansork. 4,00 Gram. met toel. 4,30—5,00 Cello en piano. 5,05 Voor de kinderen. 5,30 Zang met pianobegeli. 5,50 Orgelspel.. 6,30 Letterk. overz. 6,50 Gram. 7,00 VARA- Kalender. 7,05 Causerie. 7,23 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Cyclus „De boeken van de Bijbel." 8,00 Zang en piano. 8,30 Cyclus „De boodschap van het Vrijz. Protestan tisme." 9,00 Vraag en antwoord. 9,15 Fragmenten uit de operette „Eva". 10,15 Puzzle-uitzi. 10,30 Gram. 10,40 Avondwfj- ding. 11,00 Ber. ANP. 11,10 Jazzmuz, (gr. pl.) 11,40—12,00 Gram. HILVERSUM H 301.5 M. Alg! Progr., verzorgd door de KRO. 8j,00—9,15 en 10,00 Gram, 11,30 Cau serie. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 Paul Wjjnappeljs strijkensemble (1,00—1,20 Gram.) 1,50 Gram. 2,00 Orgelconc. en gram' 3,00 Declamatie, 3^20 KRO-ork. 4,00 Gram, 5,15 KRO-Melodisten en so list. 6,00 Dansmuz. (gr. pl,6,20 Gram. 7,00 Ber. 7,15 Causeriel 7,35 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 KRO-New Style Artists en solist. (9,009,45 RadiotooneeDi. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Lajos Veres en zijn ork. II,00—12,00 Grami. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ont vangen. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. Geen opgave ontvan gen. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram 12,50 en 1,30 Om- roepork. 1,502,20 Gram. 5,20 Omroep- dansork 5,50 Vioolvoordr. 6,25 Granj- 7,20 Dansmuz. (gr. pl.) 7,45 Gram. 8,20 Ont- spanningsprogr;, voor soldaten. 9;,05en 9,50 Omroepork. en soliste. 10,30—11,20 Omroepdansork. 484 m: 12,20 Gram. 12,50 Radio-ork. en gram. 6,35 en 7,05 Gram. 7,35 Dansmuz. (gr. pl.) 8,20 Uitz. voor soldaten,8,50 en 9,35 Omroepsymphonie-ork. 10,10 en 10,30—11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,40 Berlijnsch Philharmonisch ork. 9,40 Ra- diotooneel. 10,20 Ber. 10,40 Qmroepklein- ork. 11,00 Ber,. 11,20 Omroepork. 12,20 3,20 Nachtconc. Electr. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6