BRONBEEK" GAAT ZWEMMEN. DAMMEN >eien. Maar velen laten verstek gaan De Fransche communistische partij is ontbonden. De torpedeering van neutrale schepen. Voor de talrijke kinderen, die uit de Engelsche groote steden geëvacueerd zijn, worden thans op het Britsche platteland scholen gebouwd De beslissing over Polen. De Britsche strijdkrachten in Frankrijk. Rusland en Roemenië. De „Tien Geboden" voor den Duitschen soldaat. 's HEER ARENDSKERKE. Onder de wapenen. int OP Libre lucht- talf en pp een h ge- igeveer pro- igeveer ontplof- een pte van pn te- ellen of bhtdoel- rig wa- heeft tisfonds stich- ile als inge- [ler uit- tuin- eun zal van JÜK. e te Koog |el van rijwiel I raakte, lachter- en was chot is IZaan- |G. Istelling Ids zeer werd Ing de Imeni. labij de Iterdam een 24 jaar in de voor waar- en weg een 2e jon- pn van en. Hij et Wil- papie- man Hchtin- het orgere- vijk is liker. heeft range- cand. feegers, Ind. te aan- land- bfficie- feserve- Kalm- M (Van on s e e r d e n zen gemobili- verslaggever). Profiteerend van den mooien nazomer zijn tot deze week alle compagnieën van ons bataljon geregeld gaan zwemmen in het natuurbad vlak buiten de stad. Drie kwart van de manschappen stelt dat op hoogen prijs, maar de rest weet zich geen raad om maar een motief te vinden, dat hun dit zwembad besparen kan. Een der luitenants van een onzer com pagnieën vertelde mij, dat den eersten keer, toen hij met zijn mannen natuur- bad-waarts toog, ongeveer de helft de kleeren niet uittrok. Toen hij hun de re den vroeg het was een dag van stra lende zonneschijn, en de temperatuur van het water bedroeg twintig graden kreeg hij het volgende waschlijstje te no- teeren: twee hadden bronchitis gehad, drie hadden last van de hoest, één leed aan niersteenen, een tobde met oorbezwa- ren, twee gingen nooit in het water, één nam zelf altijd een bad, vier verkouden, een had het „op de borst", twee exceem, een met een oude longontsteking;, een met een maagkwaal, twee rheumatiek, een met stijve beenen, drie konden niet „buiten" baden, een kon niet tegen koud water, een had vroeger pleuris gehad, twee bleken nog stijf van het voetballen en drie hadden onoverkomelijke bezwaren tegen het zich in het openbaar uitkleeden Plichtsgetrouw noteerde de luitenant alle klachten, en sprak daarna zijn scha re dienstweigeraars als volgt toe:. „Man nen, zouden jullie dan in elk geval de voeten willen wasschen?" De meeste heeren gaven te kennen, dat ze toevallig juist den vorigen avond de voeten gewasschen hadden. „Nou trek dan de schoenen en kousen maar uit, dan zullen we die zaak eens controleeren", repliceerde de luit. Waarop het koor der niet-zwemmers schoorvoetend ter kennen gaf, dat ze den luit graag wilden toezeggen, vanavond een voetbad te zullen nemen In de wandeling wordt deze water- vreezende compagnie thans „Bronbeek' genoemd. Nu mag men zeggen van den militairen dienst wat men wil, maar een feit is het dat de meeste jongens physiek in uitste kende conditie verkeeren, dank zij de groote plaats, welke voor sport, gymnas tiek en zwemmen op de diensttableaux is ingeruimd. Ook de exercitie en marsch oefeningen zijn voortreffelijke middelen om stijve spieren wat te rekken en opkomen de embonpoints te doen slinken. Het toeval wil, dat wij in onze gelederen een leeraar M.O gymnastiek hebben, die reeds vanaf den eersten dag onze com pagnie kennis heeft doen maken/ met de Niels Buhk methode, de op wetenschappe lijke basis gegrondveste gymnastiek-beoe- fening, waarbij geen enkel spiertje onge bruikt wordt gelaten. Je hoorde ze de eerste dagen kraken, die stijve botten en ongebruikte spierbun dels, en verscheidene enthousiastelingen liepen enkele dagen in een allerzonderling ste houding lang den weg, maar nu loopt het al veel vlotter. Met de afstandsmarsehen gaat het even eens crescendo. Eerst liepen we met moeite tien kilometer, zonder eenige uitrusting, en kwamen zweetend en hijgend thuis, nu hebben we de eerste 30 km marsch, met volledige bepakking er al op zitten, zonder één uitvaller. Voetballen doen we tegenwoordig alle maal; des morgens om half acht, wanneer de zon nèt boven de boomen uitkomt en het gras nog nat is van de dauw, rennen we al achter het bruine monster aan, en op het tijdstip, waarop men in het bur gerleven zich aan tafel pleegt te begeven voor het ontbijt, zitten wij reeds puffend en zweetend tegen het hek van het sport veld, koopen pruimen en limonade van de als uit den grond opgedoken zoetelaars, terwijl de zon ons zoo ongemerkt een die- Per tintje bruin bakt. Zwemmen? Onze compagnie is er dol op. wie niet zwemmen kan, meldt zich hom01}?611 soldaat-leeraar gymnastiek, die van deezeeebhtemtetSi,nSelen gaat bijbrengen Rij uitstek nuttige en gezonde ...e v°rig.e week is voor het laatst Havas meldt uit Parijs: De Fransche ministerraad heeft besloten de Fransche Communistische partij te ont binden. De minister van binnenlandsche zaken, Albert Sarraut, heeft den president het decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij de Communistische partij wordt ontbonden. Volgens dit decreet worden alle groepen, die verbonden zijn met de Com munistische partij, eveneens ontbonden en wordt verboden alle geschriften van de partij en de verbonden groepen te publi- ceeren, te verspreiden of te propageeren. Hetzelfde geldt voor de geschriften van de Derde Internationale. Een Duitsche verklaring. Zooals gemeld is, zijn eenige Finsche en Zweedsche schepen, die met hout en cellu lose geladen óp weg waren naar Engeland, door Duitsche duikbooten tot zinken ge bracht. Deutsche Dienst" stelt ten aanzien hier van vast: „Nadat Engeland, overeenkomstig zijn zeerooverstraditie, met miskenning van het volkenrecht, onmiddellijk na het begin van den oorlog een lijst van contrabande heeft gepubliceerd, welke veel verder ging dan de Duitsche maatregelen, welke streng overeenkomstig het volkenrecht waren, heeft Duitschland zich genoodzaakt gezien uit zelfverdediging de genomen maatrege len te wijzigen bij de wet van 12 Sept. De in deze wet vervatte lijst van contra bande is aan alle neutrale mogendheden door de Duitsche diplomatieke vertegen woordigers bekend gemaakt. Overeenkomstig deze wet zijn stoffen, welke kunnen dienen tot het vervaardigen van kruit en springstof onvoorwaardelijke contrabande. Iedere vakman weet, dat cellulose wordt gebruikt bij het vervaardigen van springstoffen. Bovendien volgt Duitschland hierbij het voorbeeld van Engeland, dta op 15 September officieel heeft medegedeeld, dat een neutraal schip, geladen met papier voor Duitschland, was opgebracht. De commandanten van de Duitsche on derzeeërs hebben derhalve overeenkomstig hun plicht gehandeld, toen zij het overbren gen van de ladingen cellulose naar Enge land verhinderden, want vandaar zou de cellulose in den vorm van springstof voor het gebruik tegen de Duitschè soldaten aan het front, zijn teruggekeerd. Overeenkom stig de bepalingen van het zee-krijgsrecht en de ridderlijke traditie van de Duitsche marine, is de bemanning van deze schepen gered en met de meeste voorkomendheid behandeld. Ook hout is contrabande, wanneer men het beschouwt als een stof welke dient tot het vervaardigen van onvoorwaardelijke contrabande. Ieder, die door het optreden van Duit sche zeestrijdkrachten overeenkomstig het prijsrecht, schade heeft geleden, kan zich wenden tot het Duitsche Prijshof in Ham burg, dat is samengesteld uit onafhanke lijke rechters, die alles was hen wordt voor gelegd, objectief bestudeeren. Wanneer de door Engeland op geweten- looze en lichtzinnige wijze ontketende, on zinnige oorlog den handel van de neutrale mogendheden ernstig schade doet, dan be treurt Duitschland dit zeer, doch dan moe ten deze neutrale machten in ieder geval weten waar de onverbeterlijke oorlogshit sers zitten, die "uit hun gemakkelijke bu reaustoelen hun vastberadenheid betuigen de waarachtig constructieve vredeskrachten in Europa een jarenlangen oorlog op te dringen. Wanneer dus Duitschland, dat in het Westen geen enkel oorlogsdoel bezit en zich slechts verdedigt tegen den Engelschen anval, de voor de Engelschen tot het voortzetten van den oorlog benoodigde goe deren belet te vervoeren, dan bewijst het hiermede een dienst aan het herstel van den wereldvrede aan alle neutrale landen, die verlangen naar het einde van den oorlog". van sport, in de open lucht gezwommen, maar ons garnizoensstadje is ook een overdekte bad- img zoodat we den heelen winter door de blijven beoefenen. ^sport kunnen Tenminste... als we hier den heelen winter blijven! Dat schijnt nog n;et heele" maal vast te staan; Over den duur der mobilisatie maakt memand zich hier veel illusies D™ton- gens hebben er zich al op ingesteld de ze den heelen winter nog wel onder d-> wapenen zullen blijven; de optimisten dié m den beginne durfden beweren dat w„ met drie weken thuis zouden zijn bXhZ sindsdien hun inzichten grondig gewijzigd Een der meisjes uit de buurt vroeg dSé week onzen schildwacht: „Soldaat, als de ze oorlog nu weer tachtig jaar duurt blijft u dan al die tachtig jaren in onze school liggen?" Toen de schildwacht ver klaarde, dat dit inderdaad wel eens het geval zou kunnen zijn, heerscljte er on der de hem omringende leerplichtige jeugd een geweldig vroolijke stemming. Deze leeftijd kent nu eenmaal geen medelijden! alle scholen, zonder eenige uit het door "hlitairen bezet zijn, en wordt éirwiis toch ook door moet gaan, UitzonderlHtP i6t 00genbI'k op de meest v„ nPlaat^n 168 gegeven: hl g* van het snortvoia in de kleedlokalen tooneelzadl in °P het P°dium van een al, waar maar In" ®ocleteit> kortom over- wijzer tesamen 40,klnderen en een onder- Voor de leerkralhtpnaC-htakUnnen worden geen Drelifl v ls deze toestand lang fe»»«t DE RANTSOENEERING IN DUITSCHLAND. De Duitsche omroep heeft onder meer medegedeeld, dat de minister voor de voed selvoorziening maatregelen heeft getroffen om de rantsoeneering ook toe te passen op producenten van levensmiddelen, die zich met hun eigen producten voeden. Voortaan zullen de boeren dus niet meer zelf een zekere hoeveelheid van hun productievoor- raad voor eigen gebruik kunnen reservee ren. Zij zullen zich tevreden moeten stellen met het officieele rantsoen. Goedkoope karnemelk. Begin vorige week maakten we een marsch met onze compagnie, en toevallig of was het geen toeval? viel de eerste groote rust juist in de nabijheid van een fiksche melkfabriek. Meteen dromden de jongens rond den ingang: „Hé, baas, verkoop je ook fleschjes melk?" „Nee, jongens, het gaat hier alleen in het groot!" „Karnemelk dan?" „Ook niet. Ma&r hebben jullie trék in karnemelk? Wacht den maar even!" De baas komt aansjouwen met een 40- liter bus, tot den rand gevuld riiet ver- sehe, roomige karnemelk, en met tien kroezen: „Ga je gang maar!" De karnemlk wordt met koppen vol uit de bus geschept, en het hoogtepeil zakt ziender oogen. Wanneer de heele kompie ten slotte de buik heeft gevuld rest nog een bodempje karnemelk in de bus. Vijf-en-dertig liter zijn Jn de bodem- looze soldatenmagen leeggegoten De vaandrig gaat naar binnen en zoekt den baas op: „Hoeveel krijgt u van mij?" De baas krabt zich eens achter het oor, en zegt: „Och, ik ben zelf de eigenaar niet, anders zou ik zeggen, laat u 't maar zitten. Weet u wat, geeft u een kwartje dan ben ik verantwoord." Als de troep verder marcheert, klinken er drie hoera's voor de directie van de melkfabriek. Op uitnoodiging van de regeering der Sovjet-Unie zal de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, he den, 27 September, te Moskou aankomen om te spreken over de vraagstukken, wel ke zich voordoen door de ontwikkeling der zaken in Polen. „Een onwrikbare grondslag." Het Duitsche Neiuwsbureau meldt uil Moskou: „Het bericht, dat de Dujitsche minister van Buitenlandsche Zaken, heden te Moskou zou aankomen, heeft in diplo matieke en buitenlandsche kringen een zeer diepen indruk gemaakt. Men ziet in dit tweede bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou een nieuw bewijs, dat .de Duitsch-Russische samenwerking den on- wrikbaren grondslag voor de komende reorganisatie van Oost-Pruisen vormt. WAT DOET DUITSCHLAND IN HET WESTEN? Het officieuse Hongaarsche blad „Pes ter Lloyd" schrijft, dat een Duitsch-Rus sische overeenkomst zou bestaan voor de regeling der in Polen te volgen politiek. Duitschland zou slechts belangen laten gelden voor het Poolsche gebied ten Wes ten van de demarcatielijn. De officieuse correspondent zegt, dat Berlijn het herstel van de grenzen van 1914 als een mini mum beschouwt. Uitgebreide militaire en economische voorbereidingen doen ver wachten, dat Duitschland den strijd mei Engeland en Frankrijk met groote be slistheid heeft ingezet. De verdedigende houding in het Westen beteekent waar schijnlijk niet, dat men in het defensier zal blijven. Langs de geheele Poolsch-Hongaarsche grens, aldus vervolgt het blad, zijn thans Russische troepen waargenomen. De Rus sen blijven overal acht tot tien kilometer van de grens en vermijden een officieel contact met de Hongaarsche autoriteiten. De correspondent onderstelt, dat deze voorloopige houding wordt aangenomen in afwachting van het herstel der diplo matieke betrekkingen en hij komt tot de slotsom, dat Rusland een verhouding van goede nabuurschap zoekt. Uit de Oekraï ne wordt vernomen, dat een begin ge maakt is met de Sovjet-propaganda in het bezette gebied. Door auto's en zelfs vliegtuigen aangevoerde boeken en bro chures met pan-Russische en communisti sche propaganda worden uitgedeeld. ZWEDEN PROTESTEERT TE BERLIJN, De Zweedsche gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering een protest tegen het torpedeeren van het Zweedsche s.s. „Ger- trud Bratt" overhandigd. In dit protest be houdt de Zweedsche regeering zich het recht tot het eischen van schadevergoeding voor, zoowel voor haarzelf als voor de eigenaars. Eenzelfde stap is gedaan in verband met het tot zinken brengen van het Zweedsche stoomschip „Silesia". o Men praat over „den volgenden stap". Een ooggetuige seint van „ergens in Frankrijk" het volgende aan Reuter: „Britsche troepen en transporten blij ven aankomen en naar de hun toegewe zen plaatsen trekken. De generale staf werkt hard maar niemand weet iets van de plannen, die uitgewerkt worden en alle rangen praten over „den volgenden stap". In café's en afgelegen hotels in het land maken de officieren en manschappen plannen met betrekking tot den loop van den oorlog waarbij veel strategische ver nuftigheid ten toon wordt gespreid. Bij afwezigheid van iedere bepaalde militaire inlichting trekken de politieke en econo mische aspecten van het conflict een maximale belangstellng. De eerste Britsche artillerie-afdeelingen worden thans in Frankrijk geïnstalleerd Bij een bezoek aan het hoofdkwartier van een dezer afdeelingen liepen wij tusschen een dubbele rij van kanonnen, voorwa gens, vrachtauto's, gemotoriseerde draad looze uitrusting en vervoermiddelen van allerlei soort, alles gecamoufleerd. Fran sche officieren en soldaten spreken over het Britsche materiaal met een deskun dig critisch oordeel. De geweldige wiel banden, camouflage-netten en andere technische bijzonderheden wekken hun ongeveinsde bewondering." In officieele Roemeensche kringen ont kent men, dat de geruchten over een span ning tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië juist zouden zijn. De geruchten over mili taire incidenten en de sluiting van de grens worden fantastisch genoemd. De oude grens is normaal open voor het verkeer en de be trekkingen verloopen normaal op grondslag van neutraliteit. In officieele kringen herinnert men aan de jongste verklaring'van neutraliteit, wel ke door den Sovjet-volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, is gegeven aan den Roemeenschen gezant te Moskou. Ook de commandanten van de Sovjet-Rus sische troepen aan de Roemeensche grens verklaren een volmaakte neutraliteit te wenschen. Reuter verneemt in de Roemeensche hoofdstad Boekarest, nader, dat de Russi sche verzekering, volgens welke de Roe meensche neutraliteit ontzien zou worden, in de laatste 24 uur herhaald is. Zoowel in officieele als in andere kringen gaf men uiting aan zijn verwondering over het be richt betreffende een mogelijken Russi- schen aanslag op Bessarabië, het thans Roe meensche gebied, dat vroeger aan Rusland behoorde. Het is een feit, dat de Russen langs de grensrivier versterkte liniën had den aangelegd en de troepen in deze streek onlangs hadden versterkt. Roemenië heeft eenige weken geleden bij wijze van voor zorgsmaatregel meer troepen naar Bessara bië gezonden en inderhaast een verdedi gingslinie langs de Dnjiestr opgeworpen Nadat deze week in vele kringen een ze ker pessimisme ten aanzien van de Rus sische bedoelingen viel waar te nemen, uit te men zich gisteren in meer hoopvolle be woordingen. ZWITSERLAND VERSTERKT ZIJN GRENZEN. In geheel Zwitserland is het kalm, al is men ten volle bereid aan iedere gebeurlijk heid het hoofd te bieden. Er bestaat geen vrees voor een aanranding van de zoo lang geëerbiedigde neutraliteit van het land. Een Fransche inval wordt volkomen uitge sloten geacht, terwijl een Duitsche aanval ook als zeer onwaarschijnlijk wordt be schouwd. Deskundigen zetten uiteen, dat een mo gelijke toegangsweg tusschen het Zwarte Woud en het meer van Constanz ongunstig is voor een offensief van een groot leger. Er zijn alle noodige maatregelen genomen om de grenswerken te versterken. Een stelsel van duurzame versterkinswer- ken wordt aangevuld met terreinwerken, die beoogen iedere poging tot binnendrin gen te verijdelen. In de bergdistricten richten de soldaten barakken in. De troepen ontvangen een in tensief onderricht in alle moderne wapens. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN. Achterweg A 90b, Zierikzee. o- Het volgend fraaie probleem van de hand van den bekenden Oostburgschen proble mist, den heer I. Porrey, troffen we aan in „Het Damspel" van 17 Maart 1938. Auteur: I. Porrey, Oostburg. 1 2 3 4 5 „Geen wreedheid, plundering, mishandeling ol beleediging. De Duitsche pers heeft gisteren gepu bliceerd de „Tien Geboden" voor de oor logvoering door den Duitschen soldaat, welke ieder Duitsch soldaat in zijn zak boekje heeft staan. Deze luiden: De Duitsche soldaat strijdt ridderlijk voor de overwinning van zijn volk. Wreed heid en nutteloos vernielen zijn zijner on waardig. De strijder moet in uniform gekleed zijn of een van ver zichtbaar kenteeken dragen. In burgerkleeding strijden is ver boden. Een tegenstander, die zich overgeeft, mag niet gedood worden, ook niet de franc-tireur of spion. Deze zullen hun rechtvaardige straf van de rechtbank krij gen. Krijgsgevangenen mogen niet mishan deld of beleedigd worden. Wapens, plan nen en aanteekeningen moeten worden af genomen; van hun bezit mag anders niets wor'den genomen. Dum-dum kogels zijn verboden; kogels mogen niet in dergelijke worden omge vormd. Het Roode Kruis is onschendbaar;" ge kwetste tegenstanders moeten menschelijk worden Behandeld; geneeskundig perso neel en geestelijken mogen in hun ge neeskundige taak en zielzorg niet worden gehinderd. De burgerbevolking is onschendbaar. De soldaat mag niet plunderen of moed willig vernielen. Historische monumenten en gebouwen, welke zijn gewijd aan Gods dienst, kunst, wetenschap of weldadigheid, moeten in het bijzonder worden gespaard. Van de burgerbevolking kan alleen op bevel van oommandanten en tegen scha deloosstelling dienstverrichting worden vereischt. Neutraal gebied mag noch door betre den, noch door overvliegen, noch door beschieten in de oorlogshandeling worden betrokken. Waneer een Duitsch soldaat in gevan genschap raakt, dan moet hij naam en rang opgeven. In geen geval mag hij spreken over zijn troependeel en over mi litaire, politieke of economische toestan den op Duitsch gebied. Hij mag zich noch door beloften, noch door dreigementen la ten overhalen, Overtreding van deze voorschriften is strafbaar. Wanneer de vijand handelt te gen deze punten, dan moet dit worden gemeld. Vergeldingsmaatregelen zijn slechts toe te passen op bevel van de hoogere troepleiding. 46 4? 48 49 50 Cijferstand: Zwart 9 schijven op 7, 9, 10, 12, 13, 17, 22, 23, 35, Dam op 46. Wit 13 schijven op 16, 21, 25, 33, 36, 39, 40, 42, 44, 45 en 47--49. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht binnen 14 dagen na plaatsing bij de Redac tie onder motto Damrubriek. Oplossingen der problemen. Het in onze rubriek van 2 September j.l. aangeboden vraagstuk van W. B. Monsma te Groningen had den volgenden stand: Zwart 8 schijven op 9, 10, 15, 18, 19, 23, 28 en 36. Wit 8 schijven op 29, 30, 34, 38 40, 42 en 47. Gevraagd werd op den eersten zet van wit de sterkste verdediging voor zwart aan te geven. Het antwoord luidt als volgt: 2924! 28—33; 24x4 33x24; 4x22 15—20; 22—33 10—15; 33—29 24x33; 38x18 20—24; 18—12 15—20; 12—8 20—25; 8—2 25—30 en 34x25 waarna zwart verloren staat, want op 2429 volgt 224 en 25x14. Als geheel een vernuftige constructie, welke den samensteller alle eer aandoet. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren A. C. en H. M. S., beide te Goes. Het in onze rubriek van 6 Sept. aange boden probleem van B. Kramer te Maastricht had den volgenden cijferstand: Zwart 10 schijven op 79, 12, 18—20, 24, 27 en 33. Wit 10 schijven op 21, 32, 34, 35, 42, 44, 45 en 48—50. De fraaie ontleding verloopt hier aldus: 2117! 27x47 (meerslag); 4842! 12x21; 34—29!! 47x38; 35—30! 24x35; 29—24! 20x29; 49—43 38x40; 45x1 18—22; 140!!!! 35x44 en 50x26. Schitterend. Vooral de zet 140 na den gedwongen zet 18—22 is hier buitengewoon fraai ge construeerd. Het verwondert ons dan ook niet, dat de auteur destijds met dit pro bleem een eersten prijs behaalde. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. te Middelburg en A. C. en H. M. S„ beide te Goes. ihmnMiimrfiw en Advertentiën voor dit tUI wortel aangenomen door den Agent A f, 4 PLASSCHDE.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7