kroniek van den dag De Amateur Detective. Het K. L. M. vliegtuig „Mees" bij Helgoland beschoten. Er komt een regeling voor zakenverloven. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 193». No. 228. Nu de oorlog in Polen is afgeloopen. Hamsteraars liepen in de val. 16,000 kg graan in beslag genomen. Een Zweedsch passagier gedood door een mitrailleurkogel. De nationaliteit van den aanvaller nog onbekend. DE „MEES" WAS OP WEG VAN ZWEDEN NAAR NEDERLAND. Een vlug tikken St. Joh. Chr. De aanvaller was een Duitscher. Uitstel van eerste oefening om studiebelangen. De maatregelen tegen prijsopdrijving. O We leven thans, wat de oorlogs- en daar mee samenhangende gebeurtenissen betreft, in een overgangsstadium. De oorlog in Po len is zoo goed als beëindigd Warschau's heldhaftige verdediging kan den algemee- nen stand van zaken slechts weinig veran deren en de twee overwinnaars hebben den buit voorloopig verdeeld. Duitschland zou nu gelegenheid krijgen, het gros van zijn troepen naar 't Westelijk front over te brengen, waar het eerlang een veel groo- tere activiteit zou ontwikkelen, indien blijkt, dat Italië's „vredesoffensief" door Berlijn met veel instemming begroet op besliste afwijzing van den kant der „en tente cordiale" stuit. Men schijnt in de Duit- sche hoofdstad nog altijd aan de mogelijk heid van een spoedigen vrede te gelooven, ja men spreekt er over „verrassingen", die nog deze week op komst zouden zijn en het politieke aspect ten eenenmale zouden wij zigen. Ter motiveering van dit optimisme doet dan veelal de redeneering opgeld, dat Engeland en Frankrijk de dwaasheid om tegen het Duitsch-Russische blok op te tornen, moeten inzien en dat Londen want daar gaat het in laatste instantie om onder den druk der omstandigheden eieren voor zijn geld zal kiezen. Deze en dergelijke verhalen, mogen wel licht den Duitschen en ook anderen burgers moed en hoop geven, wij voor ons blijven sceptisch gestemd over de mogelijk heid van vrede in de naaste toekomst en met name omtrent Engeland's geneigdheid, daaraan mede te werken. De officieele ver klaringen wijzen totnutoe geenszins die richting uit en wat méér is: ook de stem ming van het Britsche volk doet zulks aller minst. Onpartijdige waarnemers te Londen getuigen allen van den „ijzigen" ernst, waarmee de Britten, na lang aan den vrede te hebben geloofd, ten oorlog zijn getogen; wèl heerscht er hier en daar eenige onte vredenheid, maar deze geldt noch de prin- cipieele kwesties, noch de beslissing, in het begin dezer maand genomen. In Duitschland wordt thans nog al wat ophef gemaakt van Mussolini's betoog, dat de Westelijke groote mogendheden hun mo- reele rechtvaardiging voor den strijd tegen het Derde Rijk hebben verloren door zich van een oorlogsverklaring aan Rusland te onthouden. Hierop wordt van Britsche zijde geantwoord, dat men er voor bedankt, Duitschland wind in de zeilen te blazen door een Britsch-Fransche oorlogsverkla ring aan de Sovjet-Unie. Het met de Pool- sche regeering gesloten verdrag van bij stand was weliswaar niet naar de letter, maar dan toch naar den geest hoofdzake lijk gericht tegen Duitsche agressie. Men wil het Duitsch-Russische blok niet conso- lideeren door een daad, die Polen niet zou helpen, terwijl slechts Duitschland er pro fijt van kan trekken. Berlijn zal op deze argumentatie wellicht repliceeren, dat zijn solidariteit met Moskou nü reeds volkomen is. Ten bewijze daarvan moet de vastgestelde demarcatielijn in Po len dienen, die vermoedelijk straks een de finitieve grens zal vormen; van een z.g. rompstaat onder Duitsch-Russisch toezicht wordt de laatste dagen steeds minder ge- Naar het Engehch van Anthony Berkeley. l). HOOFDSTUK I. Mijnheer Chitterwick krijgt de kans van zijn leven. Voor den echten Londenaar is het Picea- dilly-hotel eigenlijk pas in de tweede plaats hotel. Hij ziet weliswaar, als hij bescheiden in zijn hoekje van de prachtig met imitatie marmer versierde hall zit, de draaiing van een trap en de liften, die den heelen dag 0p en neer gaan en vreemd uitziende provin cialen naar hoogere regionen vervoerd; maar voor de stamgasten van het Picca- dilly-hotel beteekent de hall hetzelfde, als Monte Carlo voor de rijke, uitgaande we reld van Europa; de hall is hun trots, hun Mekka en de plaats waar zjj elkaar rendez vous geven. De indrukwekkende sfeer van veel ver- gu dsel en marmer, het groote aantal stoe- ®n .a elties, de bezige bedienstertjes, die hestafr 6 Veel aandacht schenken aan de zirh n™ngen Van de andere gasten, zonder zoem on °nZe dorst te bekommeren, het ge- allps hocJfg0ns' de gezellige atmosfeer, dit Maar ,0UWen ze met een zekeren trots, toch dat V°°rnaamste van de hall is lende vertel 811 5^ de meeste verschil- standen en ?enwoordigers van alle rangen, beroepen, menschen met een in rept. Intusschen hebben Wij reeds aange toond, dat het Duitsche Rijk zich ter wille van de Russische vriendschap geweldige opofferingen moest getroosten en bij nadere beschouwing zijn die offers er vooral niet minder op gebleken. Rusland krijgt verre weg het grootste deel van het Poolsche ge bied en meer dan 14 millioen van de 32 millioen inwoners, die Polen-blijkens de tel ling van 1931 bezat. De demarcatielijn wijst zelfs een deel van Warschau, n.l. het rechts van de Weichsel gelegen Praga, den Russen toe. Misschien heeft de omstandigheid, dat deze voorstad grootendeels door Joden wordt bewoond, hier een woordje meege sproken. Van de zestien Poolsche wojwode- schappen of provinciën bezetten de Sovjet troepen er zeven gehéél en drie (Warschau, Lwow en Bialystok) gedeeltelijk, de twee laatstgenoemde echter grootendeels. Reeds thans zijn zij bezig, het hun voorloopig toe gewezen territorium volledig te sovjetisee- ren, wat er op wijst, dat ze er denken te blijven. Berlijn en Moskou hebben weliswaar hun aanval op Polen trachten te rechtvaardi gen, door een beroep op de „bloed-en-grond"- leer te doen, maar de Berlijnsche correspon dent van de Neue Zürcher Ztg. stelt in het licht, dat zij zich bij het uitstippelen der de marcatielinie al zeer weinig om die leer hebben bekommerd. Als men van de in 1931 gehouden Poolsche volkstelling uitgaat, komt men tot de slotsom, dat ongeveer 8 millioen Polen, 4,4 millioen Oekrainers, een millioen Wit-Russen en ruim een millioen Joden onder Russische heerschappij komen. Ook al betwijfelt men, of de tellers wel steeds objectief zijn gebleven, dan nóg staat het als een paal boven water, dat Rusland's expansiedrang geenszins stil houdt bij de taalgrens, maar groote deelen der zuiver Poolsche bevolking bij de Sovjet-Unie in lijft. Duitschland van zijn kant zal wel de pro vinciën Pommerellen, Posen en Silezië an- nexeeren, die tezamen pl.m. 4 millioen Po len tegenover circa 400,000 Duitschers tel len. Een aanwijzing daarvoor zien wij in het feit, dat van heden af Poolsch Opper- Sïlezië weer met Duitsch-Silezië is ver- eenigd en de douane naar de oude rijks grens verlegd. Blijft de resT van het in Duitsche handen zijnde gebied min of meer zelfstandig, dan wordt dit een staat of protectoraat met 10 millioen Polen, meer dan een millioen Joden en een eveneens 400,000 zielen tellende Duitsche minderheid. Volgens den reeds geciteerden correspon dent zou het in het voornemen liggen, een zwak en afhankelijk protectoraat te stich ten en verklaart dit plan althans ten deele de groote tegemoetkoming jegens Rusland, waarvan bij het vaststellen der demarcatie lijn blijk is gegeven. Indien men de gebieds- en bevolkingsfactoren combineert, schijnt Polen in twee ongeveer gelijkwaardige stukken te zijn verdeeld en aldus een com promis bereikt, waarvan de twee erbij be trokken groote mogendheden zich de noo- dige winst voorstellen. De politie in verschillende plaatsen op de Veluwe heeft bij talrijke personen huis zoeking gedaan in verband met hun op gave voor inventariseering. Hierbij is komen vast te staan, dat vele groote voorraden niet waren aangegeven. Verder bleek, dat sommige lieden producten ver voerden, waarvan het transport verboden is. In Kootwijk yverd bij een zekere G. v d. B. een hoeveelheid van 16,000 kg graan aangetroffen, welke niet was aangegeven De geheele voorraad is in beslag genomen. In Barneveld vervoerde zekere T. een kwantum veevoeder, dat niet gedekt was door de vereischte documenten Ook deze voorraad is in beslag genomen. Een win kelier in die gemeente H., bleek in het bezit van een groote, partij suiker, welke evenmin was aangegeven. Ook deze par tij werd opgeëischt. In andere plaatsen oefent de politie in samenwerking met ambtenaren van het departement van Econ. Zaken even eens een nauwgezette controle uit. Gistermiddag landde op Schiphol de vlieg tuigbestuurder Moil met heV Douglas D.C. 3 vliegtuig PHASM, de „Mees". Hij rap porteerde om 14.10 uur op 120 km ten Noord-Westen van Helgoland, vliegende op 800 meter hoogte, door eeh onbekend vlieg tuig te zijn beschoten. Het was een watervliegtuig, voorzien van drijvers en hij zag deze machine later in Oostelijke richting naar Helgoland afbui gen. De stewardes, mejuffrouw Wynoldi, be merkte, dat er iets niet in orde was, waar op zij zich naar de stuurhut begaf om den gezagvoerder te waarschuwen. De boord werktuigkundige vergezelde de stewardes naar de cabine en bemerkte aan een aantal kogelgaten, dat de machine was beschoten. Er waren negen passagiers aan boord. Eén van de passagiers bleek getroffen te zijn. Het was een Zweedsch ingenieur, genaamd Gustav Robert Lamm, oud 38 jaar, wonende te Malmö. De heer Lamm was op weg naar Brussel voor een bezoek aan een schoenenfabriek. Dr. Slotboom van de K.L.M. werd onmid dellijk gewaarschuwd, evenals de officier van justitie. Dr. Slotboom constateerde, dat de heer Lamm yvas overleden. Mej. Wynoldi had den heer Lamm hulp verleend. Hij had slechts gezegd: „It is a gun" (het is een geweer) en was daarna bewegingloos in den stoel blijven zitten Aan boord bleven alle passagiers en de bemanning rustig. Gezien de ernstige schade, welke door de beschieting was aangericht, is het ver lies van één menschenleven bij dit ongeval nog buiten verwachting weinigDe fa milie van den heer Lamm en de autoritei ten zijn van dit voorval onmiddellijk in ken nis gesteld. De beschieting van het K.L.M.-vliegtuig, op weg van Malmö via Kopenhagen naar Schiphol, heeft in luchtvaartkringen een diepen indruk gemaakt. Tot nog toe kon den de reeds tot het uiterste beperkte lucht lijnen ongehinderd gevlogen worden. An ders dan bjj de scheepvaart, waar groote ladingen vervoerd kunnen worden, die door de oorlogvoerende partijen als contrabande zouden kunnen worden beschouwd, vervoe ren de verkeersvliegtuigen der K.L.M. uit sluitend passagiers en post van het eene neutrale land naar het andere, vliegend over uitsluitend neutraal gebied. De duide lijk, sedert het uitbreken van den oorlog aangebrachte naam „Holland" in zeer groo te letters, aan onder- en bovenkant op romp en vleugels geschilderd, kan geen twijfel laten omtrent de nationaliteit der K.L.M.-vliegtuigen en deze aanduiding is vooral uit de lucht reeds op grooten af stand zichtbaar. Daarbij komt, dat geen der luchtvaart maatschappijen van de oorlogvoerende lan den Douglas-machines gebruikt of in bezit heeft, met uitzondering van de weinige Douglasvliegtuigen, waarover de Duitschers kunnen beschikken sedert de Tsjechische luchtvaartmaatschappij C.L.S., na de aan sluiting van Tsjecho-Slovakije bij het rijk, is opgeheven. Het vliegtuig, dat de K.L.M.-machine aanviel, heeft recht achter het toestel ge vlogen, zoodat het noch uit de cabine, noch uit de cockpit was waar te nemen. Daar door had de stewardes, mej. Wynoldi, die, zooals gebruikelijk is, achter in de machine stond, het eerst iets van de beschieting waargenomen. komen tusschen ruw geschat honderd vijftig en duizend pond per jaar, met el kaar in contact brengt. Aan hen, die ge wend zijn, hun oogen te gebruiken, geven al die tegenstrijdigheden een voortdurende aanleiding tot amusement. Ambrose Chitterwick vond het altijd een groot genoegen de menschelijke natuur te bestudeeren. Verder bezocht hij af en toe eens de hall van het Piccadilly-hotel om I zijn tante te ontvluchten. Op dezen bewusten middag was mijnheer Chitterwick er wel buitengewoon vroeg verschenen. Het was nog maar net half drie; het koffiedrinken na tafel was nog in vollen gang. Mijnheer Chitterwick vond slechts met veel moeite een leeg tafeltje in werkelijkheid had een gewichtige, maar welwillende zaalchef hem, nadat hij drie maal hulpeloos door de hall gedwaald had en meende gezien te hebben, dat er geen enkel plaatsje vrij was, erheen geloodst en nu viel hij in een stoel neer, waarin hij als het ware- wegzonk. Hij had in de lunchroom van een groot warenhuis slecht gegeten en niet voor de eerste maal onoverwinnelijken afkeer van zijn tante tegen clubs verwenscht. Maar zij had er nu eenmaal iets tegen en als Chit- terwick's tante eenmaal ergens iets tegen had Jammer genoeg had zij niets tegen groote warenhuizen en daar Chitterwick verschil lende boodschappen voor haar te doen had, onder andere ook stalen uitzoeken voor nieuwe huiskamergordijnen, en hij in Chis- wick met de lunch niet' thuis verwacht werd, was hij als het ware gedwongen zijn twaalfuurtje te midden van gordijnen te gebruiken. Nu bestelde hij een kopje koffie om weer een beetje op zijn verhaal te komen en De mond, de tong, de lippen der ouders zijn als zoovele leerboeken waaruit de kinderen onderricht nemen en waarvan ze afkijken. voegde er, als zoenoffer, nog een glaasje benedictine aan toe. Voor zoover hem be kend was, had zijn tante tegen benedictine minder in te brengen, dan tegen clubs. Niet temin zette hij met het verheven gevoel weer eens eigen baas te zijn, na even ge proefd te hebben, tevreden zijn glas neer en liet zijn blikken bedachtzaam dwalen over zijn onmiddellijke omgeving. Het was duidelijk te zien, dat hij eenigszins teleurge steld was; hij had blijkbaar heel iets an ders verwacht. Er waren heelemaal geen pikante contrasten onder de verschillende bezoekers. Een paar tafels van hem af, maar toch zóó, dat niets hem het uitzicht benam, zat, met den rug naar één van de marmeren zuilen, een oude dame, tot wie Chitterwick zich dadelijk voelde aangetrokken. Chitter wick hield veel van oudere dames, ten minste als zij niet te veel met zijn tante gemeen hadden. Deze dame nu had hoege naamd niets van zijn tante weg. Ten eer ste was zij alleen en ten tweede had zij niet de minste uitdrukking van autoriteit in haar gelaat, noch in haar houding. Integendeel, op haar gezicht stonden ver warring en onwil te lezen; net alsof zjj zich niet verklareïi kon, hoe ter wereld zij hier heen gekomen was en hoe zjj er later weer vandaan moest komen. Het was nogal dui delijk, dat zij niet hoorde tot hen, die Picca- Zij hoorde een vlug tikken, waarvan zij de oorzaak aanvankelijk niet kon thuis brengen, doch dat later het geluid der ko gels op de beplating van het Douglasvlieg- tuig bleek te zijn. Dank zij haar tegenwoordigheid van geest en kordaat optreden, is er geen pa niek onder de passagiers in de machine ontstaan. Zij waarschuwde direct den ge zagvoerder, die op geringere hoogte ging vliegen, waarna het achtervolgende vlieg tuig den aanval opgaf en zich verwijderde. Doordat de oorlogsmachine recht achter het K.L.M.-toestel vloog, toen de onbeken de aanvaller het vuur opende, werd het Douglas-toestel uitsluitend aan de achter zijde geraakt. De kogels drongen voorname lijk de bagageruimte binnen, doch enkele drongen door de wanden, die bagageruimte scheiden van het toilet en de cabine en kwamen zoo in de cabine terecht. De Zweedsche heer Lamm, die op zoo ongelukkige wijze om het leven is geko men, zat in den achtersten stoel, ter rech terzijde van de cabine. De kogel drong door den wand en door de dik bepolsterde rug leuning van de fauteuil in den rug van den heer Lamm, die daarna nog slechts kort leefde. Als door een wonder bleef mej. Wynoldi, die achter in de cabine stond, gespaard. Na aankomst op Schiphol is de „Mees" ran een nauwkeurige inspectie onderwor pen. De romp, vooral de metalen beplating van staart en bagageruimte, bleek met ver scheidene kogelgaten doorzeefd. Ook een der vleugels is door kogels getroffen en pas bij aankomst op Schiphol bemerkte men, dat dientengevolge een der benzine tanks was lek geschoten. AANVALLER ONBEKEND. Doordat het aanvallende vliegtuig voort durend in dezelfde lijn als de „Mees" ach ter de K.L.M.-machine heeft gevlogen, kon men de nationaliteit niet vaststellen, om dat het, toen het eenmaal uit deze lijn af boog, zeer snel verdwenen was. Niettemin kan verwacht worden, dat in de machine en in elk geval in het stoffelijk overschot van het slachtoffer, kogels ge vonden zullen worden, die opheldering kun nen geven omtrent hun herkomst en der halve omtrent de nationaliteit van het vliegtuig, dat den onberaden aanval op een neutrale verkeersmachine heeft gedaan. Den leden der bemanning zal een uitvoe rig verhoor worden afgenomen, teneinde nauwkeurig den juisten gang van zaken te kunnen reconstrueeren. Naar wij vernemen, heeft de regeering zich omstandig over het gebeurde laten in lichten en is zij terzake aanstonds een on derzoek aangevangen. Zij is thans nog en kele gegevens wachtende, die noodig zijn om te kunnen bepalen welke stappen te dezen genomen dienen te worden. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: „Op 26 September tegen 14.30 uur is een Nederlandsch verkeersvliegtuig door een Duitsch watervliegtuig beschoten. Dit voor val is het gevolg van een ongelukkigen sa menloop van omstandigheden. Het aange vallen vliegtuig geleek op een bekend vij andelijk gevechtsvliegtuigtype en was niet door een op grooten afstand zichtbaar ken- teeken als neutraal verkeersvliegtuig te herkennen. Onder de bestaande weersom standigheden kon men eerst op zeer kor ten afstand de nationaliteit van het vlieg tuig herkennen aan de letters op romp en vleugels. Bovendien werd de indruk, dat men met een vijandelijk vliegtuig te doen had, versterkt, doordat het verkeersvlieg tuig blijkbaar bij het ontdekken van het Duitsche vliegtuig trachtte zich in de wol ken aan een achtervolging te onttrekken. dilly na de lunch, noch tot hen die het voor diner met hun aanwezigheid vereer den. Chitterwick begon, daar er niemand an ders voor in aanmerking kwam, met haar zijn lievelingsspel te spelen: detective. Terwijl Chitterwick zich weer eens op zijn wetenschappelijk onderzoek voorbereidt willen wij het spel eens omdraaien en zijn verschijning eens een oogenblik onder loupe nemen. Hij was zoo op het eerste gezicht een fi nancieel onafhankelijk heer van middelba ren leeftijd met een pince-nez zonder rand op zijn zeer korten neus, een rood, bolrond gezicht, minder haren, dan hij vroeger eens bezeten moest hebben. Naast zijn goedhar tigheid had hij één stokpaardje en dat was criminologie. In het onderhavige geval zou Chitterwick niet erg ver met zijn spel opschieten. Hij had vlug enkele voor de hand liggen de gevolgtrekkingen gemaakt. De dame in kwestie was tusschen zestig en vijfenzestig jaar oud; haar door de zon gebruind ge zicht en de markante arendsneus en haar heldere oogen deden vermoeden, dat zij niet alleen buiten woonde, maar tot den landadel behoorde. De ring aan haar linker hand net geen twijfel over: zij was getrouwd of weduwe en door haar autoritaire houding die ondanks haar zenuwachtigheid naar voren kwam, trok Chitterwick de conclusie, dat zij weduwe was. Haar kleeding was volstrekt niet modern, terwijl zij toch ook weer niet erg ten achter was met de mode; zij was eenvoudig en buitengewoon doelmatig gekleed. Het wa ren de kleeren van een vrouw, die voldoende onafhankelijkheid bezit om juist dat te dragen wat haar smaak was en die dus niet verplicht is aan te trekken, wat de eerste de beste Fransche kleermaker voor haar De Regeeringspersdienst meldt: In opdracht van den minister van Defen sie worden voorbereidingen getroffen voor een regeling van zakenverloven en voor het verleenen van uitstel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationale politieke om standigheden dit, rekening houdende met de noodzakelijke paraatheid van de weer macht, gêdoogen, ligt het verder in het voornemen in de meest dringende gevallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaamde zakenverloven over te gaan. Nader zal worden bekend gemaakt, wan neer en op welke wijze aanvragen voor de ze verloven kunnen worden ingediend. Ten aanzien van het verleenen van uit stel van eerste oefening voor studiebelan gen, wordt het volgende bepaald. In het algemeen zal alleen uitstel van eerste oefening worden verleend of uitstel van het nog te vervullen gedeelte van deze oefening. Dit geldt derhalve voor personen die nog niet zijn ingelijfd of althans voor het meerendeel de eerste oefening nog niet hebben volbracht. Voor dit uitstel zullen in aanmerking kunnen komen personen, die het einddiploma H.B.S. of gymnasium of een dergelijk diploma nog moeten behalen. Verder is het de bedoeling uitstel voor een zekeren duur te verleenen aan hen, die hun studie aan een universiteit of overeenkom stige instelling binnen een jaar zullen be ëindigen. Het hierbedoelde uitstel voor studiebe langen kan terstond en bij ongezegeld ver zoek worden aangevraagd bij den minister van Defensie. Wie in militairen dienst is, moet het verzoek indienen door tusschen- komst van zijn compagnies- of overeenkom- stigen commandant. Bij elke aanvraag betreffende studiebe langen moet een verklaring worden ge voegd, waaruit blijkt, in welk stadium de opleiding of studie verkeert. Zulk een ver klaring behoort te zijn afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. De minister van Econ. Zaken deelt met betrekking tot de prijspol.tiek het volgende mede. Als regel zal blijven gelden tenzij in bijzondere gevallen anders is bepaald dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de artikelen gold in Augs. 1939, als prijsopdrijving zal worden be schouwd en derhave verboden is, tenzij de ze verhooging' door aantoonbare verhoo ging van den kostprijs gemotiveerd is. De bezwaren, welke aan dezen regel on getwijfeld zijn verbonden, wegen niet op tegen de gevaren, welke ontstaan bij een ongecontroleerde prijsbeweging. Sommige der bezwaren worden grooter naarmate de huidige omstandigheden langer duren. Met inachtneming van het bovenstaande begin sel is de minister bereid zooveel mogelij k aan deze bezwaren tegemoet te komen. Om te voorkomen, dat schade geleden wordt, o.a. tengevolge van verkoop van hetzelfde artikel tegen verschillende prij zen, zal de minister verzoeken om deze be zwaren te ondervangen, onderzoeken en voor de daarvoor in aanmerking komende artikelen of groepen van artikelen een bil lijke regeling treffen. Op het oogenblik, dat de nationaliteit van het Nederlandsche toestel duidelijk vast stond, staakte de bemanning van het Duit sche vliegtuig het vuur. De Nederlandsche machine kon haar vlucht voortzetten. De bemanning van het Duitsche toestel kan met het oog op de moeilijke weersomstan digheden en het ondoelmatige uiterlijk en manoeuvreeren van het Nederlandsch vlieg tuig geen verwijt gemaakt worden, hoezeer het voorval ook moet worden betreurd." uitkiest. Een nette, oude dame, stelde Chitterwick vast, maar met een ongemakkelijk sterken wil. Misschien is zij Op dat oogenblik worden Chitterwick's overpeinzingen plotseling onderbroken. Naast de oude dame stond een leege stoel, waarop zij haar tasch gelegd had. Een man, een tamelijk groote man met vuurrood haar was dien stoel genaderd, had haar taschje opgenomen en het aan haar overge reikt. Vervolgens had hij zich in dien stoel, na een korten groet, laten neervallen. De oude dame keerde zich,, zichtbaar opge lucht, tot hem. Chitterwick keek met groote belangstel ling hoe zij zich met elkaar onderhielden. „Dus daarop heeft zij zitten wachten", dacht hij. „Wat kan dat voor een man zijn? Ongetwijfeld een of ander familielid van haar. Misschien haar zoon? Maar ze zien er heelemaal niet uit als moeder en zoon. Lieve deugd, wat ziet die arme vrouw slecht! Typisch, dat ik dat nog niet eerder gemerkt heb. Wat kijkt zij hem aan! Zij heeft beslist haar bril verloren. Dat wijst op nalatigheid, een gebrek in haar karak ter, dat mij nog niet opgevallen was. Neen, zij maakt heusch geen slordigen indruk, heelemaal niet, integendeel zou ik eerder gezegd hebben. Aha! nu ben ik er. Waar schijnlijk was zij altijd trotsch op haar goe de oogen; als uitstekend paardrijdster had zij den vos het eerst van allen opgemerkt; zooiets moest het zijn; en nu wil zij niet toegeven, dat haar oogen slechter worden. Zooiets komt wel met haar weezen over een, maar wat praat zij opgewonden! 't Ts net of (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5