STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE LAATSTE BERICHTEN MIDDELBURG GOES VLISSINGEN WEERBERICHT ZUID-BEVELAND NOORD-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. KERKNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Motorrijtuigenbelasting betaalbaar per maand? A.N.W.B. en K.N.A.C. dringen bij den minister op dezen maatregel aan. Raad van Krabbendijke. De aanval op het K.L.M.- vliegtuig. Spijtbetuiging der Duitsche regeering. EEN TOCHT LANGS HET WESTELIJK FRONT. Duitsch graan voor België? Loopjongen stal een kruidenierswinkel bij elkaar. MOTORRIJDER GESLIPT. Gisteren moest een militaire motorrijder, komende uit de richting van de Gortstraat en rijdende naar de Burg, plotseling heftig remmen voor een auto welke uit de Lange Delft komende, in de richting van de Noord straat reed. Bij het krachtig remmen kwam de motorrijder te slippen. De motor werd bij den val beschadigd, terwijl de berijder lichte verwondingen aan de handen be kwam. DE ACHTERLICHTJES. Ook gisteren heeft de politie verschillen de personen bekeurd, die op hun rijwiel geen rood achterlichtje hadden, dat aan de gestelde eischen voldeed, en waarbij o.m. het lampje ontbrak, de draden niet in orde waren etc. Was de installatie wel in orde, doch brandde het lampje niet, dan werd volstaan met een waarschuwing. DE DEUREN STONDEN OPEN. Hedennacht omstreeks 2 uur constateer de de nachtveiligheidsdienst, dat de deuren van het magazijn „de Roode Toren" op de Markt geheel open stonden. De controleur vatte post voor het gebouw en wist maatregelen te nemen voor telefo nische waarschuwing der politie, die spoe dig ter plaatse kwam. Te samen met een intusschen ook gewaarschuwden winkelbe diende is toen een onderzoek ingesteld en bleek er niets, ook niet uit de cassa ver mist te zijn. Het gebeurde bewijst echter dat de nachtveiligheidsdienst nauwlettend toezicht houdt. H. BONNET, f Te Amsterdam is op 47-jarigen leeftijd overleden de heer H. Bonnet, die gedurende vele jaren hoofd is geweest van de Herv. school op den Zuidsingel. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in de badinrichting bedroeg heden 64 graden. BENOEMING LEERAREN RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. Bij beschikking van den minister tfan economische zaken zijn voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 November 1940, we derom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool alhier de heeren W. 't Hooft en ir. J. Versteeg, beiden alhier, en E. Visscher te Middelburg. DE MARKTDAG. Gestremd verkeer. De marktdag scheen gisteren wat druk ker te zijn dan vorige week, al misten we nog steeds verscheidene kooplieden, die an ders trouw met volgeladen kramen aanwe zig zijn. De „redevoeringen" der standwerkers wa ren weer geheel gericht op de enorme prijs- verhooging, die te wachten zou zijn. Eén der kooplieden verkocht lakens voor één gulden, die hijzelf weer voor twee gulden in zou moeten koopen, en die hij over een maand graag voor vijf gulden kwijt zou kunnen. Hij schold zichzelf dan ook voor een groote sufferd uit. Doch zijn genegen heid voor de Goesenaars had hem toch naar Goes doen komen. Toen desondanks niemand kocht veranderde zijn genegenheid en schold hij de Goesenaars uit voor slaap koppen. Dat hielp beter, want nu was er een vrouw van buiten, die toonde niet tot de slaapkoppen te behooren... Bijzonder druk was het op het Kerk plein waar de vrachtauto's der bodedien sten bijna klem opgesteld waren en de auto's, vrachtkarren en handwagens, die van beide zijden het plein opkwamen, tel kens het geheeie verkeer stremden tot met veel geschreeuw en moeizaam ma noeuvreeren, er nu dan wat beweging in de opgepakte voertuigen kwam. Het is wel zeer hard noodig, dat hier spoedig ingegrepen wordt! Auto contra wagon. Op het veilingterrein kwam gistermiddag een truck met oplegger van de Fa. Jong- broer te Rotterdam bij het manoeuvreeren op de rails juist terwijl een wagon passeer de. De auto legde het af, doch werd slechts licht beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen er niet bij voor. OORLOGSDIENSTEN. En de bijzondere scholen Burgemeester Van Dusseldorp heeft de zer dagen geconfereerd met de besturen der bijzondere scholen in verband met het gerucht, dat het aan personeel ver boden zou zijn 'hun diensten te verleenen aan Roode Kruis en Luchtbescherming. Op deze conferenties bleek burgemeester Van Dusseldorp echter, naar hij ons me dedeelde, dat van een verbod geen sprake was. Alleen had men, zoo het personeel zich voor deze diensten zou opgeven moeilijkheden gevreesd voor het onder wijs ook betreffende de salarieering. De burgemeester heeft er echter op gewe zen, dat verzuim van onderwijzend perso neel in dienst van de luchtbescherming of het Roode Kruis, volgens een minis- trieele circulaire als „wettig verzuim" aangemerkt mag worden, en dat ook geen storing voor den gang van het onderwijs behoeft gevreesd te worden omdat* het onderwijzend personeel alleen geroepen zal worden om dienst te doen in tijd van oorlog, of wanneer de gemeente geheel vol zou zitten met militairen en in beide gevallen zouden de scholen toch gesloten worden. De schoolbesturen hebben hierop toe gezegd, het onderwijzend personeel van een en aricier op de hoogte te zullen stel len en het op zijn plicht in deze te zullen wijzen. VERGADERING HOOFDBESTUUR Z. L. M. Diverse onderwerpen in verband met de tijdsomstandigheden be sproken. Onder leiding van mr. P. Dieleman, al gemeen voorzitter der Z. L. M vergaderde Maandag jl. het hoofdbestuur der Zeeuw- sche Landbouw-Maatsehappij in de „Prins van Oranje" te Goes De vergadering werd op een vroeger tijdstip gehouden dan gewoonlijk, in ver band met de buitengewone omstandighe den waarin de landbouw tengevolge van de mobilisatie is komen te verkeeren. In verband met zijn benoeming tot Pro vinciaal Voedselcommiss.aris voor Zeeland werd de secretaris der Maatschappij, ir J. D. Dorst, ontheven uit laatstgenoemde functie en gedurende de periode dat hij de ze bekleedt op non-activiteit geplaatst. Het Dagelijksch Bestuur werit machti ging verleend tot het benoemen van een ambtenaar ter voorziening in de werk zaamheden van het Secretariaat. Nadat de voorzitter mededeeling had gedaan over de werkzaamheid der Z. L. M. sedert de vorige Hoofdbestuursverga dering, werd een aantal onderwerpen be handeld, die verband hielden met de maat regelen, welke de Regeering voor de voedselvoorziening heeft getroffen. O.mi. sprak het Hoofdbestuur zijn ern stige ontstemming uit over de prijzen, welke de Regeering heeft vastgesteld voor de granen, peulvruchten en fijne zaden van oogst 1939. Deze prijzen komen vrijwel overeen met de richtprijzen welke vorig jaar door de Regeering zijn vastgesteld, Hieruit blijkt naar de meening van het Hoofdbestuur, dat de Regeering zich op het standpunt stelt dat slechts de bedrijven in stand moeten blijven, zonder dat er naar ge streefd wordt den landbouwer een rede lijk bestaan te verschaffen. Algemeen was men van oordeel, dat de prijzen der landbouwproducten., welke aan de Regeering moeten worden gele verd, dienen te worden verhoogd, temeer nu verschillende bedrijfsbenoodigdheden reeds belangrijk in prijs zijn gestegen. Daarbij komt dat verschillende verbou wers geruimen tijd voor de mobilisatie reeds producten in voorkoop hebben ver kocht tegen hoogere prijzen dan thans zijn vastgesteld. Besloten werd een schrijven aan het Landbouw-Comité te zenden met ver zoek bij de Regeering met kracht aan te dringen op het verhoogen der prijzen van de landbouwproducten. Tevens werd verzocht in verband met het opstellen van het zaaiplan de prijzen der landbouwproducten voor oogst 1940 zoo spoedig mogelijk bekend te maken. Voorts werd het veevoedervraagstuk besproken. De vastgestelde normen voor het verstrekken van krachtvoer aan werkpaarden werden geheel onvoldoende geacht, terwijl het beschikbaarstellen van krachtvoer voor veulens noodzakelijk werd geoordeeld. Aangedrongen werd op het beschikbaar stellen van grootere hoeveelheden kracht voer voor de kleibouwstreken in najaar en voorjaar, dus in den tijd dat hef mees te werk van de paarden wordt gevergd. Medegedeeld werd dat door de Inten dance in Zeeland 1500 ton hooi zal worden gevorderd. Hiervoor zal een provinciale hooicommissie van 3 personen worden ingesteld. Het Hoofdbestuur heeft als vertegenwoordiger der Z L. M. in deze commissie benoemd de heer W. de Buck te Meliskerke. Wat het aardappelvraagstuk betreft, heeft liet Hoofdbestuur zich op het stand punt geplaatst, dat zoo mogelijk export in ruime mate moet kunnen plaats vin den; in het bijzonder geldt dit voor de goedgekeurde pootaardappelen, terwijl verzocht zal worden een prijsregeling voor de aardappelen vast te stellen. Nadat het Urgentieprogramma 1939 van het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-Comité en de begrooting voor het boekjaar 1939-1940 waren goedgekeurd, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. PASSAGIERS VAN DE „JOHAN DE WITT" TE VLISSINGEN AANGEKOMEN. De stoomvaartmaatschappij Zeeland, die door den oorlog ten gronde gericht dreigt te worden, ondervindt anderzijds van dien zelfden oorlog toch eenig voordeel. Sinds alle schepen door de Engelschen aangehou den worden, is de Zeeland in de gelegen heid om van .de Indische mailbooten, die gedwongen worden in Tilbury Docks hun goederen te lossen, de passagiers over te nemen. Moch dit geregeld gebeuren, dan zou dat een belangrijke verbetering der sombere vooruitzichten voor de „Zeeland" zijn. Waren het vorige week bijna 200 passa giers van de „Indrapoera" (die nog steeds in Londen ligt), gistermiddag om half drie kwam de „Oranje Nassau" met 263 passa giers van de „Johan de Witt" aan, en Vlis- singen genoot voor de tweede maal de on gewone drukte, die de aankomst van een paar honderd Indische verlofgangers met zich brengt. De „Johan de Witt" vertrok op 16 Augus tus uit Batavia, en de reis verliep normaal tot Gibraltar. Hier werd het schip door En- gelsche oorlogsschepen aangehouden en moest het een dag voor Gibraltar blijven liggen. Vervolgens heeft het in Lissabon de lading tin, die voor Duitschland bestemd was, gelost. Het oponthoud duurde ruim een week. Daarna zette het schip de reis voort om in Downs weer aangehouden te worden. Op last der Engelsche marine voer het schip naar Tilbury Docks voor een on derzoek. De passagiers konden op de „Oran je Nassau" overstappen. De „Johan de Witt" had ook den hof meester, die er van verdacht wordt in Am sterdam zijn vrouw te hebben vermoord, en haar lijk in een koffer te hebben ver stopt aan boord. Deze is echter niet op de „Oranje Nassau" overgegaan.- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Gedeeltelijk bewolkt, plaatse lijk enkele buitjes, weinig verandering in temperatuur, geen neerslag van beteekenis, meest matige wind uit N.-richtingen. UKKEL: Verwachting voor hedenavond en -nacht: Iets hardere wind uit het Noord-Oosten. Over het algemeen mooi weer. In den nacht mist. De barometer stijgt. Do. 28 Sept. Zon op: 6 h 56; onder: 18 h 45. Licht op: 19 h 15. Maan op: 18 h 33; onder: 6 h 42. V.M.: 28 September. Hoog- en Laagwster te Vlisslngen: September. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 27 1.46 13.49 7.58 20.24 Donderdag 28 2.13 14.17 8.27 20.55 Vrijdag 29 2.42 14.45 8.56 21 95 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 27 3.29 15.41 9.07 21.21 Donderdag 28 4.02 16.13 9.36 21.51 Vrijdag 29 4.34 16.45 10.05 22.19 EET MEER MOSSELEN. Naar de Zierik. Nwsbode meldt schijnt het Centraal Verkoopkantoor voor Mosse len voornemens te zijn een actie te organi- seeren, teneinde het mosselenverbruik in het binnenland te stimuleeren. Reeds dik wijls heeft men zich afgevraagd waarom een dergelijke propaganda achterwegen bleef en in vergaderingen kwam dikwijls de noodzakelijkheid daarvan naar voren: Mosselen vormen toch, wanneer ze goed zijn klaargemaakt, een smakelijk en krach tig voedsel en wanneer een goede reclame campagne wordt opgezet zal een vermeer dering van het gebruik zeker niet uitblij ven. Zoo kan dan misschien in het verlies van het afzetgebied in Engeland worden vergoed, daar thans naar Engeland niets meer wordt verzonden. De verzending naar België is tamelijk normaal en de vrees dat de internationale verwikkelingen ook op dit belangrijke afzetgebied van invloed zou zijn is gelukkig tot heden nog niet bewaar heid geworden. Het bericht, dat voor de levertraan productie mosselen, die een groote hoeveel heid vitamine c bevatten, in meerdere mate dan voorheen zullen worden toegepast, wet tigt de hoop, dat ook het verbruik der in dustriemosselen, die zooals bekend te Arne- muiden worden afgeleverd om daar op een bijzondere wijze te worden gekookt, zal toe nemen. HOEDEKENSKERKE. Naar wij verne men zal het onderwijzend personeel der O. L. school alhier bij de Kroon in beroep gaan tegen het besluit van Ged. Staten dezer pro vincie, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit van 20 Feb. 1939 werd bevolen alsnog gelden uit qe gemeente-kas beschik baar te stellen voor de stichting van een bijzondere school. YERSEKE. Naar wij vernemen is de im port van Zeeuwsche oesters naar Engeland niet me.er toegelaten. Wel werden pogingen in het werk gesteld om daarin verandering te brengen, tot heden zonder reslutaat. COLIJNSPLAAT. Benoemd tegen 1 Jan. a.s. tot onderwijzeres aan de Chr. school, mej. J. Flipse te S t. L a u r e n s, thans kweekeling te Meliskerke. TWEE ZINNETJES. Een onzer correspondenten in Zeeuwsch Vlaanderen schrijft ons: Bij toeval kwam mij een briefkaart in handen die gedateerd was 18 September 1939, en afkomstig was van een eenvoudl ge vrouw uit een plaats in het vroegere Oostenrijk. De briefkaart was gericht aan een familielid van die vrouw en begon met de gebruikelijke belangstellende vragen naar huisgenooten en huiselijke omstan digheden. Zonder verband met de rest van die briefkaart stonden de volgende twee zinnetjes: „Du wirst sicherlich viel Angst aus- stehen bei den vielen Bombenangriffen der Englander. Dass diese Herren noch immer nicht den Frieden haben wollen ist unverstandlich" (Je zult zeker wel bang zijn bij de vele bomaanvallen door de Engelschen. Dat deze heeren nog altijd niet den vrede willen, is onbegrijpelijk). PASTOOR BEKKERING, f Op 47-jarigen leeftijd is gisteravond pas toor A. J. Bekkering, pastoor van de paro chie Schiebroek te Amsterdam overleden Hij was o.m. kapelaan te Vli'ssingen Zondag 1 October a.s. zal ds. J. D. v.d. Velden, emeritus predikant der Geref. kerk van Kralingen, thans woonachtig te Rotterdam, zijn 80-sten verjaardag vieren. In 1887 werd ds. v. d. Velden bevestigd te Buitenpost. In 1889 vertrók hij naar Maasland, welke standplaats hij in 1892 met Middel burg verwisselde. In 1897 vertrok hij naar Klundert en 4 Sept. 1902 te Kralin gen. Tot 25 Sept. 1929, toen hem eervol emeritaat verleend werd, heeft hij de kerk van Kralingen gediend. STAATSLOTERIJ. (Trekking van gisteren). Prijzen van 70. 6341 6346 10244 Nieten. 1071 1088 4683 4709 4719 13617 18952 19848 Amsterdam 1936-3%85% Zeeuws. Hyp. B-3% Cities Service Cy. P. 1958 5 50% 50% A Amsterd. Bank 101%103% A Ned. Gist- en Spiritusf. "382344 A De Schelde N B. 38%39 C Am. Smelt en Ref. 4344% A Houth. Alberts 83 C Chesapeake en Ohio 32%34 C Pref. Kansas City -South 15%16% C Union Pac. Rr. 7980 Ned. 38 1000-3 84—S4 O. Indië 37 1000-3 83%—83% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 162%—162% A N.I. Hbk. 600 110—112% C Ned. H. M. 1000 82—82% A v. Berkels Pat. 35 C Calvé-Delft 69 A Lever-Bros en Unilever 95%92(4-93% A Philips Gem. B. afg. 133%—128-26 C Am. Car en Foundry 26%-28% -27% C Anaconda Cop. 26%26%-% C Bethlehem St. 68%—70%-69% C Intt. Nickel Cy. 36% C Kennec Copper 32%32%-33 C Rep. Steel 21%—21%-% C U. States St. C. 57%—58%-59% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpiji 283%—293%-89% C Cpntin. Oil Cy. 21%—22%-% C Phillips Petr Comp. 33%—33% C Shell Union O.C. 11%—11%-12% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 119%—121%-22 A H.V. Amsterdam 386383-78 A Java Cult. Mij. 210210 A N.I. Suiker U. 218—218 A Deli Batavia 113-112-10 C Deli Mij. 1000 151%—150%-49 Rubber Tabak Philips HVA prettig Olie Schepen Amerika Obl.Markt Unilever Markt KoninkJ. Suiker ge«epoaeai«4 A Senembah 124125 C Baltimore en Ohio 6%— 6%-6% C Southern Pac. Cy. 12%—15-14% A Southern Rlw. 13%—16% A Amst. Rubb. C 199-202-199 A Deli-Bat. Rubb. 157%—152-50% A Hessa Rubber 113%—112 A Serbadjadi SR. 107108 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7,50% 7.51 Berlijn 75.— 75.— Parijs 4,26 4,26 Brussel 31,75 31,85 New-York 1,87% 1,88 De dreigende benzine-distributie doet ve le automobilisten de vraag stellen of deze distributie hen binnenkort niet zal noodza ken hun auto of motor buiten bedrijf te stellen en of het in verband daarmede wel gewenscht is opnieuw motorrijtuigenbelas ting (wegenbelasting) te betalen, wanneer hun kaart is verloopen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich daarom thans met een adres tot den Minis ter van Financiën gewend, waarin zjj be- toogen, dat van den belastingbetaler niet verlangd kan worden, dat hij zijn belasting wederom voor drie maanden vooruit zal be talen met de groote kans, dat deze beta ling vrijwel nutteloos zal blijken, indien binnenkort het gebruik van het motorrij tuig beperkt of geheel onmogelijk gemaakt zal worden tengevolge van wettelijke be palingen of van een beroep op de automo bilisten en motorrijders in het algemeen belang. A.N.W.B. en K.N.A.C. verzoeken den Mi nister te willen bevorderen, dat betaling der motorrijtuigenbelasting voortaan per maand zal kunnen geschieden. Dit verzoek achten de verkeersbonden ook in het be lang van de schatkist. Indien immers de be taling per drie maanden vooruit gehand haafd blijft, is te verwachten, dat veel mo torrijtuigen gedurende den winter zullen worden opgelegd. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Voor kennisgeving wer den aangenomen. Een besluit van den Raad der gemeente Burgh om dit jaar geen ker mis het houden; een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de aangeboden ge- lukwenschen ter gelegenheid van H. M.'s verjaardag. Hierna werd besloten om bij de eerst volgende begrootingswijziging den post uit gaven voor steunverleening en werkver schaffing te verlagen, zulks op instigatie van Ged. Staten. Op aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur werden de aftre dende leden de heer de Goffau en Zweedijk herbenoemd. -» Hierna kwam aan de orde een verzoek van de school in de Julianastraat om me dewerking te verleenen tot het beschikbaar stellen van gelden ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920, voor den aankoop van gor dijnen. Z.h.st. werd besloten deze medewer king te verleenen en gelden beschikbaar te stellen. De voorz. deelde mede, dat als hulp van den havenmeester in de komende bieten; campagne aan te zullen stellen den heer Butijn. Vervolgens deelde de voorzitter nog me de dat een kleine verandering is gekomen in de distributieregeling. Z.h.st. werd besloten tot het in gebruik geven van een verlicht en verwarmd school lokaal aan verschillende onderwijsinrich tingen voorzoover dit beschikbaar is. B. en W. werden gemachtigd, om een kasgeldleening aan te gaan tegen een ver hoogd rentepercentage, terwijl tevens werd vastgesteld de gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woningtoezicht. B. en W. werden verder gemachtigd om de afbraak van de afgebroken speelplaats openbaar te verkoopen. Bij de rondvraag vroeg de heer D e Jonge of niet een betere verlichting kan worden aangebracht, waarop de voorz. antwoordde, dat binnenkort de verlichting weer zal worden ontstoken. Op een vraag van den heer Markusse of de raadsagenda's niet wat laat waren rondgestuurd, zeide de voor z. dat deze Raad spoedig bijeen moest worden geroe pen in verband met de te sluiten kasgeld leening, maar dat in gewone omstandighe den dit vroeger gebeurt. De heer De Jonge vroeg nog of niet eenige verbetering kan worden aange bracht aan den lijkwagen, waarop de voorz. antwoordde dat dit bij de begroo ting ter sprake komt. O De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend hebben' de Duitsche zaak gelastigde namens de Duitsche regeering, en de Duitsche luchtvaartattaché namens generaal-veldmaarschalk Goering als opper bevelhebber van de Duitsche lucht macht op het ministerie van Buitenland- sche Zaken leedwezen betuigd over het feit, dat een Duitsche vliegboot gistermid dag ten Noord-Westen van Helgoland ten gevolge van een ongelukkige samenloop van omstandigheden het K.L.M.-vliegtuig „Mees" beschoten heeft. (Een uitvoerig verslag van deze beschie ting, waarbij een Zweedsch passagier doo- delijk werd getroffen, vindt men op pag. 1 van het tweede blad). Een speciale correspondent van het Deensche dagblad „Politiken", die een drie- daagsch bezoek aan het Duitsche Westelijke front gebracht heeft, schrijft: Enorme massa's Duitsche troepen van het Oostelijk front zijn thans geheel gereed achter de Siégfriedlinie. Aken is thans bij na geheel leeg, evenals de meeste steden langs de -Siegfriedlinie. Tallooze treinen vervoeren vrouwen en kinderen, ouden van dagen en invaliden naar Mainz en Frank fort aan de Main, vanwaar zij in kleine groepjes over geheel Duitschland worden verspreid en bij voorkeur naar vrienden of bloedverwanten worden gezonden. Nergens ziet men gasmaskers en de bevolking ge looft niet, dat er eenig gevaar uit de lucht te duchten valt. In verband met de economische onder handelingen tusschen België en Duitsch land, die te Brussel gevoerd werden, ver luidt, dat Duitschland aan België heeft aangeboden een vrij aanzienlijke hoeveel heid graan te leveren, meldt de Tel. Dit heeft aanvankelijk wel wat verwondering in België gewekt. Het voorstel blijkt alles zins gedaan te zijn. Het wordt hier in ver band gebracht met het verlangen van Duitschland om tot allen prijs zijn handels positie in België te handhaven en een sterk ruilobject te hebben. o Bij een groote zaak in kruidenierswaren te 's-Gravenhage worden de loopjongens van tijd tot tijd gecontroleerd. Bij een 14- jarigen loopjongen werden zoo gisteren door den winkelchef een blikje sardines, een paar rollen pepermunt en enkele.ont bijtkoeken gevonden. Dit was reden om den jongen op staanden voet te ontslaan en naar huis te zenden. Thuis vertelde de jongen huilende, dat hij een ongelukje met zijn fiets had gehad en dat dat de reden van zijn ontslag was. De groote broer be gaf zich onmiddellijk naar den chef om te vragen, of het nu wel noodig was zijn broertje voor een dergelijke futiliteit te ontslaan. Doch toen hij de ware toedracht vernam, was hij in het geheel niet ver wonderd. De jongen had thuis een geheel kruideniersbedrijfje. Hij kon immers de goederen tegen inkoopsprijs verkrijgen? De groote broer moest toen echter hooren, dat dit in 't geheel niet het geval was en door den chef werd de politie er in ge kend. Deze is in het woonhuis van den jongen eens een kijkje gaan nemen en vond daar op zolder een zich gestadig uit breidende kruidenierswinkel. De onder en wegnemende knaap had zelf een win kelopstand en een bureautje getimmerd en ook weegschalen en correspondentie ont braken niet. Door den jeugdigen zaken man werd n.l. geregeld offerte gevraagd aan verschillende groote zaken. Het was allemaal prachtig in orde, doch helaas waren de waren, die in den toekomstige winkel verkocht werden, alle afkomstig uit de zaak, waar hij in dienst was ge weest. Hij dreef hierin handel met familie en kennissen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2