$eetttxr#cfye s* H 1940 BENZINE Middelburg's Gemeente- (&GOESCHE COURANT Sovjet-Rusland eischt waarschijnlijk waarborgen van Estland. Nederland en het gevaar uit de lucht. 16 cent per liter. Demobilisatie van de lichting 1924 wordt overwogen. De kwestie van de „Orzel" is a" uv onbegrijpelijk." De Ned. Ver. voor luchtbescherming is actief. IfWrbaJdSIDTthe en Limburg z«n de" Het autoverkeer in Duitschland slechts mogelijk met speciale vergunning. Warschau is nog slechts een puinhoop. Duitschland heeft een slechten koop gesloten." Er moest opnieuw een belasting-bijdrage van het Rijk worden geraamd, ditmaal van bijna 88.000. De bsnzins en de petroleum zijn duurder geworden. Het vliegongeluk te Haamstede. De kostwinnersvergoeding voor de gemobiliseerden wordt verhoogd. Wanneer de lichting 1940 afgericht is. Ruilhandel te verwachten tusschen Nederland en België. NUMMER 228 18g« JAARGANG TWEE BLADEN P tyv'oxrÏTicV&le (gr. -5,55 3. 7,00 8,00 Molto ANP, liede- 12,00 0 Om- Zang 8,20 8,50 —11,20 8,40 10,40 jrk. en „Zuid- —6,50, >nen 6, sgevers -9,50, H 1,50- 0, Prei -6,50, Aard- 1,50, ïas 1 per 100 idem Krop- 10 st. per 100 Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te jUDDELBURG-' St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Fost- piro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE «T.AIÏ HIDDELBUR6SCHE COURANT WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bp vooruitbetaling. grieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. ■yr Het heeft op het oogenblik den schijn, dat de Sovjet-Unie aan de regeering van Estland eischen heeft gesteld, waardoor ge waarborgd moet worden, dat gebeurtenis sen zooals met de „Orzel" gepasseerd zijn, in de toekomst niet meer kunnen voorko men. Zooals men zich herinnert, is de Pool sche duikboot „Orzel" uit de haven van Tal linn ontsnapt, terwijl het schip zoogenaamd zwaar beschadigd was. Gisteren opperden wij reeds de veronder stelling, dat de Estlandsche minister Selter, die een bezoek bracht aan Moskou, wel eens heel andere dingen zou hebben kunnen hooren dan voorstellen over verlenging van het handelsverdrag, wat de officieele beweegreden voor zijn reis was. Het blijkt thans, dat Selter heden weer naar Moskou is teruggevlogen. Gisteren is de gezant van Estland te Mos kou, Rey, per vliegtuig naar Estland ver trokken, om de Russisch-Estlandsche on derhandelingen te bespoedigen. Het is weinig waarschijnlijk, dat al deze haast is om de verlenging van een han delsverdrag. Een officieel communiqué, in Moskou uitgegeven, laat dan ook duidelijk zien, dat er over dat onderwerp in het geheel niet gesproken is. Het communiqué luidt: Een geheime duikbootbasis? „In verband met het feit, dat de uitleg der Estlandsche Regeering over de omstan digheden, waarin een te Tallinn geïnter neerde Poolsche duikboot in onbekende richting is verdwenen, onbevredigend was gebleken, zqn tusschen Estland en de Sov jet-Unie onderhandelingen geopend over maatregelen tot beveiliging van de Sovjet wateren tegen manoeuvres van vreemde duikbooten, die zich in de Baltische wate ren schuil houden. Volgens de verklaringen der Estlandsche regeering was een Poolsche duikboot de Estlandsche wateren binnengeloopen „met een machine-defect, dat haar manoeuvree ring belette". Het is ehter onbegrijpelijk, hoe onder deze omstandigheden de bescha digde duikboot aan haar bewaking kon ont snappen en uit de haven der Estlandsche hoofdstad kon vluchten. Men acht het hoogst waarschijnlijk, dat te Tallinn de duikboot gerepareerd is en waarschijnlijk van brandstof voorzien, en zoo kon ontsnap pen. Indien men rekening houdt met het feit, dat volgens een rapport uit Leningrad gisteren op twee plaatsen in de Loegabaai periscopen van onbekende duikbooten zijn gezien, kan men tot de conclusie komen, dat eenige onbekende duikbooten ergens bij de Estlandsche kust een geheime basis hebben. In verband met deze omstandigheden krijgt het vraagstuk van de beveiliging der Sov jet-wateren tegen de manoeuvres van zich schuil houdende duikbooten groote betee- kenis". VERMOEDELIJK RUSSISCHE CONTRöLE. Het heeft er dus allen schijn van, dat Rusland een soort garantie wenscht van de Estlandsche regeering, dat een dergelijke basis niet bestaat- of, zoo zij bestaan heeft, niet meer zal worden gebruikt. En dat men in Moskou genoegen zal ne men met een verklaring in dien zin van de Estlandsche regeering, is in verband met den toon van het officieele communiqué welhaast niet te verwachten. Vermoede lijk zal Moskou voorstellen eenige Russische contEple-officieren te stationneeren in Est landsche havens. Het is bekend, dat Rusland er toch reeds lang naar streeft meer invloed te krijgen in de havens der Oostzeestaten, speciaal de havens van Estland. Met het oog daarop is het volgende Reu- ter-bericht zeker ook van beteekenis. In de Lithausche hoofdstad Kaunas be schouwt men de onderhandelnigen tusschen Sovjet-Rusland en Estland over handels aangelegenheden als van belang voor de verdere betrekkingen tusschen Sovjet-Rus land en de andere Baltische landen. Er wordt gemeld, dat het nieuwe Rus sisch-Estlandsche handelsverdrag, inhou dende zekere faciliteiten voor den Sovjet- handel en de Sovjetvloot in Estlandsche ha vens, mogelijk heden zal worden ondertee kend. RUSSISCHE TROEPEN AAN DE GRENS Hedenmorgen werd bericht, dat een Russisch leger zou zijn verschenen aan de grens van Es'tland. Dit bericht is niet bevestigd. Als het waar is, dat de Sovjet-Unie fa ciliteiten krijgt in de havens van Estland, dan zal hier naar alle waarschijnlijkheid binnen niet al te langen tijd een oorlogs haven ontstaan. De plotselinge terugkeer van Selter uit Moskou is volgens het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" te verklaren uit de noodzakelijkheid overleg te plegen over twee Russische eischen, die het karakter dragen van een ultimatum. Rusland, aldus het blad, zou een vloot- basis eischen, zoomede een controle op den geheelen buitenlandschen handel van Estland. In de Estlandsche hoofdstad Tallinn zou groote zenuwachtigheid heerschen. lande, bedrijfsbescherming, het inrichten van schuilplaatsen en een algemeen over zicht van de bestrijding van strijdgassen. Met de samenstelling van een handleiding voor instructeurs is men dezer dagen ge reed gekomen. Met den bond van exploitanten van ra diocentrales is een regeling getroffen, waar door de plaatselijke radiocentrales weke lijks een radiolezing kunnen verzorgen. De ze lezingen dragen een uniform karakter. Zij worden slechts aangevuld met bijzonder heden naargelang van speciale plaatselijke omstandigheden. Vermeld kan voorts nog worden, dat de zer dagen overeenkomsten zijn gesloten met de commissie, die de organisatie van de zelfbescherming van 4000 gestichten van weldadigheid en armenzorg tegen het luchtgevaar instrueert. hf». Het is te begrijpen, dat in de laatste maanden de activiteit op het gebied der luchtbescherming belangrijk vergroot is. Met de stijging van de internationale spanningen begonnen de menschen in te zien, dat het noodig is zichzelf te bescher men tegen het gevaar, dat in een modernen oorlog uit de lucht dreigt. Het ledental van de Ned. Ver. voor luchtbescherming steeg aanmerkelijk Sinds Maart 1939 is het aantal afdeelin- gen geklomen van 357 op 496. Het aantal leden steeg van 92.000 tot 166.377. kaii ronder twijfel veilig aannemen, men 626 ers thans nog zeer snel toene- De snelle groei van de vereeniging heeft met zich meegebracht dat vele nieuwe in- formatiebureaux moesten worden ingericht, om alle vragen uit het publiek te kunnen beantwoorden. Deze gang van zaken geeft reden tot tevredenheid. Hierbij mag niet verzuimd worden erop te wijzen dat men gedurende den laatsten tijd steeds meer is gaan inzien, dat -het voeren van instructie op uniforme basis voor het geheels |.,nr1 noodzakelijk moet worden genoemd De .aMlleling Propaganda van de vereeni ging heeft zeer veel werk verricht Het gaan „Luchtgevaar" heeft thans een onW van 175.000 exemplaren. Daarnaast is een studieorgaan opgericht voor hen, die lei dende functies in de luchtbescherminesnr" ganisaties bekleeden. Teneinde een nauwere plaatselijke sa menwerking tot stand te brengen, is het in stituut der territoriale verbanden opge richt, waardoor nog meer eenheid in het luchtbeschermingswerk tot stand kan wor den gebracht. In deze territoriale verban den, welke provinciegewijs zijn of nog wor- nreS?8Tlcht' wordt een aantal afdeelingen eel Frt rS°S samengebracht. In Gronin- provincies l w °?geriCht Met andere ëindigd doch het°zVeïleS n0g wel niet ge" dit rninV ,1 Zlet er naar uit> dat op zal worde alle Provincies medewerking re sSmenf V?rleend' waardoor een straffe? Vrmr rt mogelijk wordt. pen ter hLd°ek°mst zullen vele onderwer- haad genomen worden. De uitgave handelen°m 6reïd Van vier brochures, welke - over luchtbescherming ten platte Van 21 Sept. af mogen in Duitschland alleen nog auto's rijden, waarvoor een speciale vergunning der bevoegde instan ties is verkregen, meldt de Tel. Deze auto's krijgen op het nummerbord een roode haak gestempeld. De vergunning wordt over het algemeen slechts verstrekt voor auto's met een cylinderinhoud van minder dan 2,5 liter en voor motorrijwie len met een cylinderinhoud van minder dan 500 cm3, nadat bewezen is, dat een verder gebruik In het algemeen belang is. De zwaardere wagens en motorrijwielen verdwijnen volkomen uit het verkeer. In de verordening heet het verder, dat het dringend aan te bevelen is, over te gaan tot het rijden met lichtere wagens. Bovendien wordt van de rijders, die reeds een vergunning met een rooden haak ver kregen hebben, verwacht, dat zij een an deren wagen aanschaffen met een cylin derinhoud van hoogstens 1,7 liter. Bij mis bruik wordt de vergunning met den rooden haak oogenblikkelijk ingetrokken Als misbruik wordt beschouwd het ge bruik van een auto in het stadsverkeer als een openbaar vervoermiddel ter be schikking staat, of met een wagen een verren afstand afleggen, terwijl de reis per spoor mogelijk is. 200 vliegtuigen bombardeeren de stad. De zender van Warschau deelde gister avond mede: „De een en twintigste dag van het beleg van Warschau is thans aan gebroken en de laatste 24 uur waren nog verschrikkelijker dan de voorafgaande da gen. Met een onderbreking van 24 uur- werden wij voortdurend gebombardeerd door tweehonderd vliegtuigen en zwaar geschut. Honderden brandbommen heb ben talrijke branden veroorzaakt. De meeste openbare gebouwen staan in vlammen. Het aantal branden is waar schijnlijk grooter dan vijftig. De brand weer en de burgerij bestrijden het vuur met den grootsten heldenmoed, doch haar taak wordt bemoeilijkt door het tekort aan water. Ook de voedseltoestand is moeilijk, vooral door de belemmering der distributie door de aanhoudende bombar dementen. De honderden paarden die door granaten gedood worden, worden onmid dellijk geslacht en onder de bevolking verdeeld. De openbare diensten verrich ten wonderen". Het communiqué van het commando te Warschau berichtte gisteren: ,„De afge- loopen nacht en de dag van heden zijn de moeilijkste momenten van het beleg ge weest. De Duitschers gingen over tot een stelselmatige verwoesting der stad door zwaar geschut en vliegtuigen. Van het aanbreken van den dag af vlogen de toe stellen b\j tientallen over Warschau; zij bombardeeren het centrum en hebben door brandbommen honderden branden veroorzaakt. Acht Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Poolsche mili tairen, die zich in de buitenwijken bevin den, hebben minder te bjden gehad dan de bewoners, daar de bombardementen vooral tegen de burgerbevolking gericht waren met het doel, dat het moreel ge schokt zou worden. Bewoners werden ge dood en huizen verwoest. Het aantal slachtoffers kan niet geschat worden. Warschau is nog slechts een puinhoop. Het verkeer in zekere straten is moeilijk of onmogelijk geworden door de branden Reuter meldt uit Londen: Een speciale correspondent van de „Ti mes" meldt van de Litausche grens naar aanleiding van het bezoek van Von Ribben- trop aan Moskou, dat „Duitschland een slechten koop heeft gesloten met betrek king tot de demarcatielpn in Polen". Naar het schijnt, aldus de correspondent beschouwt Duitschland de demarcatielün nog steeds als tijdelijk. Doch indien Mos kou dit ook doet, dan is dat niet met de be doeling in Oostelijke richting terug te trek ken. Dat Moskou de bezetting der Sovjets op zijn minst als duurzaam beschouwt, wordt weerspiegeld door de gepubliceerde verklaringen en de algemeene en grondige invoering van het Sovjetstelsel. De koop met Hitier heeftden Sovjet-invloed, welke reeds overal tusschen Oostzee en Zwarte Zee wordt gevoeld, enorm doen toenemen, terwijl de tegeninvloed van Duitschland, welke tot nu toe heeft bestaan, vrijwel is verdwenen, daar Duitschland getoond heeft niet in staat te zqn weerstand te bieden aan den eisch van Stalin met betrekking tot de verdeelingslijn in Polen. Men gelooft, dat Duitschland thans al wat Sovjet-Rusland in Oost-Pruisen en zelfs op den Balkan zou vragen, zal moeten in willigen, tenzij het in staat is in het Wes ten een bliksemoverwinning te behalen en aldus zijn handen vrp te maken om met den nieuwen vriend, die het op zijn drem pel heeft toegelaten, af te rekenen." en de verwoestingen. De laatste buiten- landsche legaties hebben vanmiddag de stad moeten verlaten. Op Duitse" voorstel zouden zij zich naar de Duitsche linies begeven, doch toen zij uit de stad wilden gaan, was het bombardement zoo hevig, dat zij besloten te blijven. Het ingesloten Modlin blijft zich dapper verdedigen. Het garnizoen der stad houdt stand op de rookende puinhoopen en verdedigt zich heldhaftig." B. en W. van Middelburg hebben den Raad aangeboden het ontwerp-begrooting voor 1940 met die voor de bedrijven en de diensten. Evenals vorige jaren hebben zy de begrooting slechts sluitend kunnen ma ken door het ramen van een extra-bijdrage in de kosten van werkloosheidsvoorzienin gen en van een belastingbijdrage, ditmaal groot 87.937.91, tegen 102.291.03, uit getrokken voor 1939. De laatste bijdrage ingesteld voor ge meenten, welke moeiiykheden ondervinden tengevolge van de inperking van haar be lastinggebied krachtens de Werkloosheids subsidiewet, mag hoogstens worden ge raamd op een bedrag, gelijk aan de belas tingopbrengsten, welke geacht kunnen wor den naar het werkloosheidssubsidiefonds te zijn gebracht, welk bedrag voor den dienst 1940 door B. en W. is becijferd op rond 104.700. De begrooting is opgemaakt geheel vol gens de thans nog geldende bepalingen o.a. van de Werkloosheidssubsidiewet. Deze Wet echter is slechts van kracht tot en met het jaar 1939, zoodat zeer binnenkort nieu we bepalingen zijn te verwachten, waarvan het gevolg kan zijn, dat dit ontwerp-begroo ting op verschillende punten belangrijke herziening zal moeten ondergaan. Hoewel de vorige regeering reeds zeer belangrijke voorstellen terzake bij de Staten-Generaal had ingediend waarvan de aanneming ingrijpende herzieningen van dit ontwerp- begrooting zou hebben noodig gemaakt is op dit oogenblik nog niets terzake be kend van de plannen der laatst opgetreden regeering, zoodat bij het opmaken der be grooting met de thans nog geldende voor schriften en bepalingen moest worden re kening gehouden. Een tweede zeer belangrijke factor, waar door het begrootingsbeeld sterk zou kun nen veranderen, is de thans bestaande in ternationale toestand. Met name ten aan zien van de bedrijven en van de voorzie ningen voor luchtbescherming kan een be- langrijke wyziging hiervan het gevolg zijn. Uit den aard der zaak is hiervan op dit oogenblik nog niets met eenige zekerheid te voorspellen. B. en W. kunnen dan ook be zwaarlijk anders doen dan de begrooting in dienen op grond van gegevens en becpfe- ringen, van vóór den kort geleden ingetre den bijzonderen toestand en rekening hou dende met de bestaande wettelijke bepa lingen. Mocht de regeering zeer binnen kort met andere wetteiyke maatregelen ten aanzien van de financieele verhouding en/of werkloosheidskosten komen, dan zal uit den aard der zaak deze begrooting bij nota van wijzigingen of bij afzonder lijke wijziging daaraan moeten worden aan gepast. Hoewel de begrooting met een nadeelig slot van den dienst 1938 van 22111.48 welk bedrag intusschen in verband met het voorstel met betrekking tot de voorloopige vaststelling der gemeenterekening '38 opliep met f 8716,28 moet worden verhoogd, kan dit nadeel volledig worden opgevangen door de geraamde restant-uitkeering van extra- en belastingbijdragen over datzelfde jaar ad 27093.52. De ramingen van de posten voor werkverschaffing en steunverleening moe ten uiteraard als stelposten worden be schouwd. Daarbij is zooveel mogelijk ge zien naar de werkelijke uitgaven over 1938. Vanzelfsprekend hangt een juiste raming ten nauwste samen met de objecten, welke eventueel in werkverschaffing zullen wor den uitgevoerd en met den stand der werk loosheid. Er zijn enkele zeer samengestelde nieuwe posten en wel ten aanzien van de steunver leening aan kleine landbouwers en de spaarregeling voor den B-steun. Deze, voor het resultaat der begrooting van betrekke- lük gering belang zijnde, posten zijn opge nomen op voorschrift van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ten aanzien van de subsidieering van muziekkorpsen meenen B. en W. te moeten voorstellen ook de muziekvereeniging „St. Caecilia" in de geldende regeling te betrek ken, daar ook deze vereeniging openbare concerten geeft. Als gevolg daarvan is de betreffende post 90 hooger geraamd. Het subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur moest, krachtens de aanvankelijke raming van dat bestuur 6800 hooger wor den geraamd. Nader is gebleken, dat vol staan kan worden met een verhooging van 3100, zoodat in dit opzicht de gemeente- begrooting 3700 gunstiger wordt. B. en W. hebben een bedrag van 500 geraamd voor advertefttie- en reclamekos ten. De omschryving van dezen post is met opzet ruim gekozen om B. en W. de gele genheid te geven het voorgestelde bedrag te kunnen gebruiken op de wijze, die hun op een bepaald moment het meest geschikt voorkomt, indien althans de algemeene toe stand de uitgave niet nutteloos zou maken. Eenige reclame, meer speciaal gericht op het doel Middelburg als woonstad te ver kiezen, lijkt B. en W. naast de door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gemaakte en te maken reclame, zeer ge- wenscht. Evenals vorig jaar is ook thans weer een verzoek om subsidieering ontvangen van de Gewestelijke Landstormcommissie. Ook nu stellen B. en W. voor aan dat verzoek niet te voldoen. Voor de begrooting van het waterleiding bedrijf is bij den post „wateropbrengst" re kening gehouden met een verlaging van het maximum abonnementsbedrag per 1 No vember 1940 van 42 op 36, terwijl tevens rekening is gehouden met een naar de meening van B. en W. wenschelijk geachte verlaging voor grootverbruikers. Nader hebben zij gemeend, zulks met het oog op de onzekere toestanden, deze herziening niet te moeten voorstellen. Bij de raming van het stroomverbruik over 1940 is rekening gehouden met een niet onbelangrijke stijging, voornamelijk van volgens het vastrechttarief afgeleverde kWh, welke stijging is gebaseerd op het verbruik over de eerste maanden van 1939 De Vereenigde Garagehouders op Walcheren maken bekend, dat de prijs der benzine met ingang van heden, 27 September, is vastge steld op llngez. Med.j Ook van gasolie en huisbrandolie zijn de prijzen gestegen. Naar wij vernemen, is de prijs van ben zine met ingang van heden voor levering aan de tankauto met 1% cent per liter verhoogd, ten gevolge waarvan de benzine geleverd aan de pompen thans 15% cent per liter kost. De prijzen van petroleum, gasolie en huisbrandoliën zijn met 1% cent per liter verhoogd. Deze prijsverhoogingen komen niet on verwacht, daar reeds dadelijk na het uitbre ken van den oorlog de zeevrachttarieven en de molestpremiën sterk zijn opgeloopen, terwijl bovendien de wereldmarktprijzen van petroleum-producten zijn gestegen. Omtrent het vliegongeluk dat gistermor gen op het vliegveld Haamstede is gebeurd, en waarbij een militair vliegtuig bij de lan ding over den kop is geslagen en vernield, kan nog worden gemeld dat de beide slacht offers waren de adspirant-reserve-luite- nant-vlieger Jongkind en de adspirant-re- serve-luitenant-waarnemer Hubrechtse. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Reeds eenigen tijd is in voorbereiding een verhooging van de kostwinnersvergoe ding voor de gemobiliseerden. Hét hoog ste bedrag dezer vergoeding, dat dan zal kunnen worden verstrekt, wordt daarbij gebracht van 2,50 op 3,per dag. In bijzondere gevallen zou dit~ laatste be drag overschreden kunnen worden. De in voering van deze nieuwe regeling der kostwinnersvergoeding zal wellicht bin nen enkele dagen worden ingevoerd. Nu in de eerste dagen van October de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag kunnen rijzen of de oudste van de thans gemobiliseerde lichtingen, name lijk die van 1924, niet naar huis wordt ge zonden. Naar de Msb. in dit verband verneemt, wordt inderdaad overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te de- mobiliseeren, wanneer de manschappen der lichting 1940 zijn afgericht. Voor de verschillende wapenen is de tijd voor het verkrijgen van voldoende ge oefendheid verschillend. Voor de infante rie duurt hij 5 a 6 maanden. Een definitief besluit is intusschen, zoo als men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen. Veel zal daarbij ook afhangen van de ontwikkeling van de omstandighe den. Het eerste contact is reeds tot stand gekomen. Het is te verwachten, dat er een grootere samenwerking dan tot dusver zal komen tusschen Nederland en België. Nederland beschikt over een groote koopvaardqvloot en over een zeker landbouwoverschot en België hoopt zpn industrieproducten te kun nen ruilen tegen voortbrengselen van onzen landbouw en artikelen aangevoerd door on ze handelsvloot. Het eerste contact tusschen Den Haag en Brussel is reeds tot stand gekomen. In Bel gië is een aankoop-commissie-gevormd, met als voorzitter de heer P. Kronacker. Deze heeft een bezoek van eenige dagen aan Den Haag gebracht en heeft medegedeeld, dat hp over de resultaten van dit eerste contact ten zeerste tevreden was. Hq acht het waarschijniyk, dat er een soort uitwisseling zal komen van Belgische tegen Nederlandsche producten. Hij liet zich niet uit over de manier, waarop hy zich deze georganiseerd denkt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1