STADSNIEUWS KRONIEK VAN DEN DAG De veldtocht in Polen is geëindigd Steeds meer troepen naar het Westelijk front. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939. No. 226. Precaire situatie voor Roemenië. EEN ZOON VAN Z'N VADER. „Het zal wel 150 jaar duren eer Polen weer opstaat." „NA TWEE DAGEN REEDS VERLOREN." MIDDELBURG CONCERTEN IN DEN SCHOUWBURG. Ontwikkeling en ontspanning van militairen. Centrale Raad van Advies geïnstalleerd, Duitschland heeft 1.5 millioen man in de Siegfriedlinie. ENGELSCHE SOLDATEN NAAR FRANKRIJK. De z.g. demarcatielijn in Polen is thans vastgesteld, of beter: haar vaststelling is aan de openbaarheid prijs gegeven. Duitsch- land en Rusland waren er reeds over tot overeenstemming gekomen, alvorens de Duitsche veldtocht in Polen begon. Wat hierbij wel zeer in het oog springt is de groote omvang van de Russische buit. Ge heel Oost- en een groot deel van Zuid-Po len komt aan de Sovjet-Unie; iets meer dan de helft van het totale grondgebied der onder den voet geloopen Poolsche republiek. Duitschland zal zich daartegenover waar schijnlijk tevreden moeten stellen met het bezit van den Corridor en een stukje van Opper-Silezië. Het blijft althans waarschijn lijk, dat het eigenlijke (midden-) Polen, met Warschau als hoofdstad een nieuwe Pool sche staat zal worden. Moskou heeft zich zijn steun aan het Der de Rijk dus duur laten betalen, ook wat de uitvoering betreft: pas nadat de Pool sche legers vrijwel geheel uit elkaar waren geslagen door de Duitsche troepen, kwam het roode leger in beweging om Oost- en Zuid-Polen te bezetten. Zonder noemens waardige offers kon dit zich nu in het be zit stellen van de Russische buit. Het valt op, dat Hitier dezen prijs voor den steun der Sovjets heeft willen betalen; vooral ook nu een directe verbinding tus- schen Duitschland en Roemenië er door verhinderd wordt. Het'Poolsche gebied, dat aan Roemenië grenst is Sovjet-gebied ge worden. Men heeft steeds den indruk gekre gen, dat Duitschland bij zijn expansie-plan nen ten aanzien van Z.O.-Europa in het bij zonder op de bodem-rijkdommen (graan, petroleum en verschillende ertsen) van Roemenië aasde. Heeft Berlijn zich dat nu uit het hoofd gezet? Voor Roemenië wordt de toestand desal niettemin uiterst precair. Ook van Sovjet- Rusland heeft men te Boekarest nooit veel goeds verwacht. Zuks vanwege het bezit van Bessarabië, dat voor den oorlog aan Rusland toebehoorde en dat Roemenië bij de vredesverdragen in de wacht sleepte. Moskou heeft zijn aanspraken op dit gebied steeds gehandhaafd. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat de Sovjet-regeering nu binnen zeer afzienbaren tijd met eischen aan Boe karest tot afstand van Bessarabië voor den dag zal komen. Roemenië heeft dan verder nog rekening te houden met Hongarije en Bulgarije: het rijke Zevenburgen, dat voor den oorlog Hongaarsch was, en de Dobroedsja, welke Bulgaarsch was, kreeg het immers ook toegewezen. Hongarije en Bulgarije kunnen dit evenmin vergeten als Rusland het ver lies van Bessarabië. Met het oog op dit alles moet men con- stateeren, dat Roemenië op het oogenblik den meest bedreigden staat in Europa vormt. Van alle kanten liggen er vijanden op de loer. Men kan zich nauwelijks voor stellen, dat het vandaag of morgen niet zal worden aangevallen. Wellicht zou de eenige uitkomst voor Boekarest zijn, dat het opnieuw met Mos kou probeerde aan te pappen en Bessarabië opofferde, om de andere bedreigde gebie den te kunnen behouden. Een paar jaar ge leden, toen de bekwame Titulescu Roe- meensch minister van buitenlandsche za ken was, ontstond er een zekere toenade ring tusschen Boekarest en Moskou. Ti tulescu meende, dat Roemenië steun bij Sovjet-Rusland moest zoeken. De tegen standers dezer politiek wisten hem echter een beentje te lichten en van dat moment af, werden de betrekkingen tusschen Mos kou en Boekarest weer uiterst koel. Bessarabië heeft nooit veel beteekenis voor Roemenië gehad. Economisch is het gebied geheel op Zuid-West Rusland (met de belangrijke haven Odessa) georienteerd. Sinds het van Rusland werd afgescheurd is er een proces van verarming opgetreden. Uit dezen hoofde zou het verlies er van voor Roemenië dus niet bijster groot zijn. Het staat overigens natuurlijk nog te be zien, of Moskou bereid kan worden gevon den voor den prijs van Bessarabië het Roe- meensehe koninkrijk de hand boven het hoofd te houden. Allerwegen blijft men zich afvragen, of het Derde Rijk en de Sovjet- Unie ten aanzien van Zuid-Oost-Europa niet eenzelfde verdeelingsplan hebben op gesteld, als zulks ten aanzien van Polen het Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. - 68). Gordon streek met zijn vingers door zijn haar en vervolgde: „Er is nog meer te bepraten. Ik zal ook maar van het begin af aan vertellen. Ik wil, dat u goed de drijfveer van mijn han delingen zult begrijpen. Het was een unieke gelegenheid, die me werd geboden. Zoo'n gelegenheid, die je niet voorbij mag laten gaan." Zijn vader knikte en Gordon ging ge makkelijker in zijn stoel zitten. „Ja vader", ging hjj even later voort, „ik heb me heelemaal in deze zaak inge werkt. Ik heb van die gelegenheid volop gebruik gemaakt met het resultaat, dat ik nu vijfhonderd duizend dollar in mjjn zak heb en ik wil ze u overhandigen ter vereffening van mijn oude rekeningen, u moet niet vergeten, dat ik nog acht weken heb voor mijn zes maanden om zijn. Als ik u de heele geschiedenis in kleuren en geu ren verteld heb, zult u moeten toegeven, dat ik door de noodige omkooperij en an dere oneerlijkheden, waarover ik eenigen tpd geleden tegen u heb gesproken, mijn doel heb bereikt. Vader, ik heb uw groote gevoel voor humor steeds bewonderd, maar hoe u de wijze, waarop ik u heb behandeld zult opnemen, kan ik niet raden". Gordon vertelde verder, hoe alles was toegegaan, terwijl zijn vader rookend zat te luisteren. De jongere man sloeg de sphinx- achtige gestalte gade. Hij begon te vertel- Naar het D.N.H meldt, heeft het op perbevel van de Duitsche weermacht be kend gemaakt, dat de veldtocht in Polen is geëindigd! In een aaneengesloten reeks vernietigende slagen, waarvan de groot ste en beslissendste slag in den Weiehsel- bocht was, is het Poolsche millioenenleger verslagen, gevangen genomen ö'f uiteen gedreven. Geen enkele der Poolsche actie ve of reserve-divisies, geen enkele der zelfstandige brigades etc. is aan dit lot ontkomen. Slechts brokstukken van afzonderlijke korpsen konden zich door te vluchten naar de moerasgebieden van Oost-Polen aan de onmiddellijke vernietiging 'onttrek ken. Zij worden daar verslagen door de Sovjet-Russische troepen. Van de gehfe- le Poolsche weermacht strijdt op het oogenblik nog slechts een minimaal res tant op een hopeloozen post in Warschau, in Modlin en op het schiereiland Hela. Dat dit nog mogelijk is, is te danken uit sluitend aan het opzettelijke ontzien door onze troepen en het feit. dat wij rekening houden met de Poolsche burgerbevolking. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt me de: Een hooge geestelijke, die in- Roeme nië een onderhoud heeft gehad met den Poolschen president Moscicki en mei maarschalk Smigly Rydz, heeft verklaard, dat Moscicki een gebroken indruk maak te en had gezegd, dat het wel 150 jaar zal duren voordat Polen weer zal opstaan. Daarbij zou hij geen bitter woord tegen Duitschland hebben gebruikt. Op de vraag of men in Polen de kracht van Duitsch land niet heeft gekend, antwoordde Mos cicki: men kende de kwaliteit van het Duitsche leger, doch wist niet, dat de Duitsche bewapening in de laatste vier jaar kwantitatief zoo ver was gekomen. Het was angstwekkend zoo snel als de Duitsche troepen in Polen optraden. Op de vraag of het juist was, dat Duitsche vliegers vergiftigde bonbons hebben uit gestrooid verklaarde Moscicki aldus het D.N B. daarvan kan geen sprake zijn. Maarschalk Smigly Rydz werd ge vraagd, of hij niet had geweten dat de Polen den Duitschers geen weerstand kon den bieden, Hij antwoordde dat hij reeds den tweeden dag had gezien, dat de oor log verloren was. Alle verbindingen wa ren verbroken Elke legergroep heeft zelf standig moeten vechten. Op dezen twee den dag zou hij vastbesloten zijn geweest vrede te maken, doch de Engelschen had den verklaard, dat hij dit in geen geval mocht doen Zij zouden den Polen te land, te water en in de lucht actief te hulp ko men. De Poolsche regeering had van En- gelsche zijde zelfs bericht gekregen, ai- dus besluit het D N.B. het verslag van het onderhoud, dat de Engelschen reeds op de Westerplatte meestreden." BURGEMEESTER VAN WESTWOUD GESCHORST. De burgemeester der gemeente Westwoud (N.H.) is in verband met het onderzoek in zake de gemeentefinanciën voor drie maan den geschorst. Tot plaatsvervanger is voor dien tijd be noemd de heer J. Schrijnder, burgemeester van Grootebroek. (Tel.) geval bleek te zijn. Dit ligt tot zekere hoog te in de lijn der jongste politieke ontwik keling. Voor Roemenië behoeft men dan geen illusies meer te koesteren, ook al heeft het een garantie van Frankrijk en Enge land. Evenmin als aan Polen, zullen Frank rijk en Engeland aan Roemenië directe mi litaire hulp vermogen te verleenen. En de weermacht van het land zelf is zeer waar schijnlijk nog minder sterk dan die van Po len. len vanaf het oogenblik, dat hjj een spoor kaartje naar Seattle had gekocht tot het oogenblik, waarop hjj de kamer was komen binnenstormen, om zijn meisje te hulp te snellen, waar hij echter wist, dat haar niet het minste gevaar dreigde. Hij sloeg niets over, spaarde niemand, Slosson niet en zichzelf ook niet. In alle finesses vertelde hij, hoe hij den spoorweg had behandeld. De millionnair luisterde zonder een en kel woord te zeggen. Hij wou niets missen van hetgeen deze jongen zijn eigen jon gen hem te vertellen had en zijn vader lijke trots groeide. Gordon besloot zijn verhaal aldus: „Ik moet nog opmerken, dat ik dat alles niet alleen heb gedaan. Ik heb de hulp ge had van de twee oolijkste snaken, die ik ken, verder van een door en door eerlijk mensch en tenslotte van het liefste en bes te meisje ter wereld, het meisje, dat u al dien tjjd hier heeft verzorgd. Ze is over alle bezwaren heengestapt om mij te helpen, terwijl haar vader mijn methodes nooit heeft goedgekeurd. Dat is alles, vader. Ik kan me indenken, dat u het geval niet zoo bar lollig vindt, maar tenslotte hebt u me er op uitgestuurd om dat geld te verdienen op welke wijze, dat kwam er niet op aan en dat heb ik gedaan, nog binnen den vastgestelden tijd en ik breng tenslotte nog een vrouw mee naar huis. Ik kan nu op mijn eigen beenen staan, zooals u dat steeds hebt gewild. Bent u het er mee eens of niet?" Zijn vaders onbewogenheid had Gordon er toe gebracht meer te zeggen, dan hij van plan was, maar hij meende elk woord van wat hij zei en had er zijn vader niets minder lief om. Maar nu hij op een ant woord wachtte, voelde hij zich wel wat on- G. IIOLLEMA t Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen is Zaterdagmiddag alhier overleden de hr. G. Hollema, die als aannemer groote bekendheid niet alleen nier en in de pro vincie Zeeland maar ook buiten haar gren zen genoot. Dit moge o.a. blijken uit zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Aannemersbond. Hier ter stede maakte de overledene deel uit van 't bestuur der Middenstandsvereeniging „Han delsbelang". Hij genoot als zoodanig en ook in andere kringen, waarmede hij in aanra king kwam, aller waardeering en vriend schap. Zijn plotseling heengaan is dan ook door zeer velen met groote ontsteltenis vernomen. Het stoffelijk overschot zal Dins dagmiddag aan den schoot der aarde wor den toevertrouwd. AANLEG VAN TROTTOIRS. Een verzoek van B. en W. aan de bewoners, om medewerking. Aan de eigenaren van panden gelegen aan de Lange- en Korte Delft, Lange Viele en Pottenmarkt, is door B. en W. een circu laire gezonden in verband met de plannen om in die straten trottoirs aan te leggen. Zij wijzen er op, dat de bestrating van de Lange- en Korte Delft van dien aard is, dat verbetering daarvan gewenscht is. De voor genomen voetgangerstrottoirs in die straat en de Langeviele en Pottenmarkt zouden worden gemaakt onmiddellijk aansluitend tegen de gevels der woonhuizen en winkels. Hierdoor zal het publiek op rustige wijze de étalages kunnen bezichtigen. De thans bestaande toestand leent zich allerminst voor een wandeling langs die étalages en veelal maakt de voetganger dan ook ge bruik van den eigenlijken rijweg, iets wat bovendien tot allerlei verkeersgevaren aan leiding geeft. Aan de eigenaars der panden is nu verzocht goed te vinden, dat de stoep wordt opgeruimd en door een tegeltrottoir vervangen. Alle kosten van opruiming en vervanging der stoepen, benevens waar noodig opruiming van hekjes, wijziging of vernieuwing van kelderluiken enz., neemt de gemeente op zich, zoodat voor de eigenaars hieraan geenerlei uitgaven ver bonden zijn. Overdracht van eigendom behoeft bij de zen gang van zaken niet te geschieden. Verzocht voor 10 October op een ingeslo ten formulier toestemming te verleenen. MUZIEKUITVOERING UITGESTELD. Toen het Zaterdag veel en in den nacht van Zaterdag op Zondag niet minder hard geregend had, was het in de Abdij vrij dras sig op de plaats, waar de muzikanten zou den moeten zitten en het bleef ook Zondag morgen zoo dreigend, dat besloten werd de Abdijuitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps uit te stellen tot a.s. Zondag in de hoop, dat de maand October met goed weer zal inzetten. In aansluiting op het bericht van Vrij dag jl. betreffende de samenwerking van de Kon Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" en de „Vereeniging voor Instrumentale Muziek" vernemen wij nog, dat de generale repetities en de concer ten, resp. op 30 en 31 Januari 1940 en 3 en 4 April d,a.v„ zullen worden gegeven in den gerestaureerden schouwburg aan het Molenwater. Ook de repetities zullen waarschijnlijk in den schouwburg worden gehouden, en wel in de groote bovenzaal; daarover wordt nog met den pachter onderhandeld Gelijk men weet, is de concertzaal door de militairen gerequireerd. De vereeni- gingen moesten dientengevolge om zien naar een andere localiteit. Zij hebben deze dus nu in den schouwburg gevonden LOOP DER BEVOLKING. Van 1522 September zijn in deze ge meente Ingekomen: J. Koeman, geb. Leijn- se, zonder, Koudekerke, Nederstraat 1; J. Poelman, slager, Ierseke, Brakstraat 36; W. F. K. Lenshoek, zonder, Kloetinge, Rot- terdamsche Kade 39; F. M. A. Keijsers, Vlissingen, Lange Burg 18; W. F. den Hol lander, vertegenwoordiger, Breda, St. Jan straat 44; F. O. Radespiel, kellner, Amster dam, Lange Delft 24; J. J. van Wingen, zonder, Noordwelle, Koepoortstraat 10; J. C. Merk, zonder, Schiedam, Pottenmarkt 9; A. C. Gude, hulp in de huishouding, Parijs, Nadorstweg 42b; mej. C. Schoute, zonder, Weenen, Zuidsingel 94a; Wed. L. Schnitzer, geb. Mühlen, zonder, Krefeld, Zuidsingel 108; mej. A. Dommanschet, zonder, Goes, Klein Vlaanderen 67; F. G. C. Buijse, zon der, Serang (N. Indië), Park de Griffioen 3; A. Beije, zonder, Zierikzee, Spanjaard straat 6; mej. A. Janssen, zonder, IJzendij- ke, Zuidsingel 106; J. Plansoen, verzeke ringsagent, Koudekerke, Klein Vlaanderen 14; A. Hollebrandse, landarbeider, Grijps- kerke, Seisweg 97; R. J. Alberg, kinderjuf frouw, Leiden, Markt 12; W. F. A. van 't Hoff, timmerman, Dordrecht, Vlasmarkt 15; L. Ver linde, huishoudster, Rotterdam- sche Kade 13; M. Ch. de Bruijne, zonder, Serooskerke, Vlasmarkt 14. Vertrokken: J. P. R. Schilt, zonder, Rotterdamsche Kade 43, Sint Laurens, Noordweg B 49; E. Bom, dienstbode, Rot terdamsche Kade 43, Sint Laurens, Noord- weg B 49; K. M. van Heumen, boekhoud ster, Lange Delft 24, Groningen, Nassaulaan 32a'; G. Kieboom, lasscher, echtgenoote en 1 kind, Langeviele 5bov„ Rotterdam, Ver schoorstraat 63; R. Veltman Fruin, zonder, Heerengracht 116, Leiden, Rapenburg 68; A. E. Vermaas, verpleegster, Noordpoort- plein 2, Vlissingen, Badhuisstraat 114; J. J. van Leeuwen, zonder, Dam 10, Leus den, Schuttershoef; mej. A. A. C. van Leeuwen, zonder, Dam 10, Utrecht, Buijs Ballotstraat 56; D. J. Janse, zonder, en echtgenoote, Penninghoek 63, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 269; C. Tange, dienst bode, Londensche Kade 7, O. en W. Sou burg, Middelburgsche Weg 118; J. M. Dees, expediteur, echtgenoote en 1 kind, St. Jan straat 25, Wissenkerke, Hof Schoonoord; mej. C. L. Goudzwaard, zonder, K. Noord straat 38, Rijnsburg, Oegstgeester weg 65; H. A. van de Pas, schoenmaker, Achter de Houttuinen 14, Boxtel, Molenstraat 77; L. H. Leidekker, scheepstimmerman, echtge noote en 2 kinderen, Gortstraat 43, Vlissin gen, Lammenstraat 10; mej. L. J. Hmer, zonder, Veersche Singel 230, Goes, Cóuwer- vestraat 54; mej. J. J. Vogel, zonder, Se- geerssingel 2, Grfjpskerke, Middelburgsche straat 23; mej. R. Adelaar, zonder, Hen drikstraat 21, Zwolle, Emmawijk 23; mej. A. C. W. Fernhout, zonder, Dam 10, Am sterdam, Prinsengracht 925; M. Wonder- gem, zonder, Bogardstraat 18, Valburg, Zet ten, Heldringsgestichten; C. M. Bolier, dienstbode, Spuistraat 14, Arnhem, Klaren- daalsche weg 154; J. de Munck, onderwij- zér, Noordbolwerk 27, Gouda, Burgvlietka- de 4; mej. A. M. J. Verrijk, zonder, Ver- werijstraat 19, Zaandam, Tolstraat 11; mej. D. Sijtema, zonder, Nieuwe Haven 11, Kou dekerke, Breeweg D 208; C. den Engelsen, assistent Rijkslandbouw voor), dienst, Rou- aansche Kaai 29, Koudekerke, Breeweg D 208; T. Suurmond, kinderjuffrouw, Noord- weg 145, Utrecht, Emmalaan 22; C. H. Kloote, machinist, Koepoortstraat 10, Zie rikzee, Pietercelistraat C 363. De opperbevelhebber van de land- en zeemacht heeft Zaterdag den „Centralen raad van advies inzake ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde militai ren" geïnstalleerd De raad, waarvan Z.K.H. Prins Bern- hard het eerevoorzitterschap heeft aan vaard, is thans als volgt samengesteld: Voorz jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, le den: G. W. F. van Hoeven, referendaris van Sociale Zaken; dr> H:. Brugmans, voorz. van het Inst. voor Arbeidersontwik keling; mr. dr J. Donner, oud-minister van justitie, lid van den Hoogen Raad; dr. J. Eykman, voorz van de ver: Ne derlands Volkskracht; prof. J E. de Quay, hoogleeraar aan de R.K. hooge- school te Tilburg en J. D. S. Paters, ka pitein van den generalen staf, algemeen hoofdkwartier. De opperbevelhebber hield bij deze in stallatie een rede, waarin hij als grond beginselen voor het werk van den Cen tralen raad noemde: 1. Het ontwikkelings- en ontspannings werk is van ingrijpenden invloed op den geest en de tucht in den troep en mitsdien in de eerste plaats een militaire aangelegenheid. 2 De organisatie van dezen arbeid zal zoodanig moeten zijn, dat eenerzijds. een centrale leiding daarvan is verzekerd, an derzijds zulks ter bevordering van een voortdurend en nauw contact met den troep een juiste en ver doorgevoerde decentralisatie in uitvoering mogelijk is. 3. Hetgeen den soldaat wordt geboden, moet aan hooge eischen voldoenl 4. Het ontwikkelings- en ontspannings- Een arm man is hij, die niet kan schertsen, maar armer nog is hij, die niets dan schertsen kan. Rückert. zeker. De millionnair stond op en liep door de kamer naar het venster. Hij schoof de gor dijnen op zij en het raam open en smeet zijn sigarenstompje weg. Daarna bleef hij even naar buiten staren in den maanloozen nacht, diep in gedachten verzonken. Toen keerde hij zich weer naar zijn zoon en zijn gezicht had dien scherpen havikken- trek, dien de zakenlui in New-York zoo goed van hem kenden. Hij zei scherp: „Dat is allemaal goed en wel. Maar je hebt iets vergeten". Gordon zette groote oogen op. „O, ja?" Hij lachte, „dat kan wel, dat overkomt iedereen wel eens". „Inderdaad. Ik zelf ook: ik had de code vergeten". „Ja". Ze keken elkaar even aan. „Maar jij vergeet, dat ik het werk op Buffalo Point kan stop zetten. Jij hebt ver geten, dat je alle grenzen van omkooperij te buiten bent gegaan en dat, wat jij ge daan hebt, misdadig is, waarvoor je straf rechtelijk vervolgd zou kunnen worden. Je hebt vergeten, dat ik al je werk kan ver nietigen en jou en je heele bende laten ar resteeren". De scherpe grijze oogen stonden ijskoud bij deze woorden. Gordon was onaangenaam Een niet-officieel bericht van het Japan- sche persbureau Domei meldt, dat de Duit schers thans zeventig divisies, tezamen 1.500.000 man langs de Siegfriedlinie heb ben geconcentreerd en dagelijks meer troe pen en voorraden derwaarts zenden. Een neutrale waarnemer, die terugge keerd is van het Poolsche front, verklaart, dat duizenden militaire vrachtauto's tanks, pantserwagens en gemonteerde kanonnen naar de Siegfriedlinie gezonden zijn. Het bericht voegt hieraan toe, dat ondanks de geweldige wapenkracht aan beide zijden en het innemen van gevechtsposities Berlijn- sche bronnen van gevoelen zijn, dat een groote aarzeling aan beide kanten bestaat om het offensief te nemen op groote schaal. Beide weten, dat degene die zichzelf tegen de ijzeren muur van den ander werpt, ver liezen zal. Het burgerverkeer per spoor en boot langs den Rijn gaat normaal voort. De afstand tusschen de Maginot- en Siegfried- linies, waar op het oogenblik gestreden wordt, bedraagt minstens 20 mijl. Toegege ven wordt dat de Franschen in een sec tor door de vooruitgeschoven Duitsche ma- chinegeweerposten gebroken zijn en opge rukt zijn door de Duitsche mijnvelden. Hier echter hebben zij een catastrofe ontmoet, zoo verklaren Duitsche bronnen. Mijnen, die werk dient aldus te worden geregeld, dat het voor alle militairen, zonder on- ders cheid van politieke richting of ge- loofsovertuigng, toegankelijk isi. getroffen. Hij wist, dat zijn vader de waar heid had gesproken: in de oogen der we reld was hij een gewone misdadiger. Hij zette echter dit onprettige gevoel van zich af. Hij zou deze zaak tot een goed einde brengen. „Ik heb dit alles niet vergeten, vader", zei hij op denzelfden scherpen toon. „Ik heb alles overdacht en ben er op voorbereid. Het is geen spelletje. Ikben zeker van mijn zaak". „Wat wou je dan?" vroeg de millionnair sarcastisch. „O, ik zou u verschillende redenen kun nen opnoemen, waarom u dat niet zult doen. Eén ervan is heel eenvoudig. U bent hier nog steeds een gevangene en u kunt hier niet weg, tenzij ik daarin toestem". Zooiets was James Carbhoy nog nooit overkomen. Zijn oogen begonnen even boos te flikkeren en een kleur van woede schoot hem naar het gelaat. ,jZou je me hier gevangen houden?" barstte hij uit. „Ik maak er geen spelletje van, vader", waarschuwde Gordon. Hij was ook opgestaan en ze keken el kaar even strak aan. Het was een span nend oogenblik, waaruit van alles kon voortkomen. Eén van beiden moest toege ven, of een breuk tusschen hen was onver mijdelijk, waarna dezelfde goede verstand houding tusschen hen beiden nooit meer zou kunnen bestaan. Het was voor Gordon een zeer pijnlijk oogenblik, maar hij dacht niet aan toege ven. Van zijn vader had hij die onoverwin nelijke standvastigheid in zaken geleerd. Op dat moment beschouwde hij de zaak niet meer van de humoristische zijde. van verre tot ontploffing gebracht konden worden, hebben heele Fransche compag nieën vernietigd. Aan het Engelsche Reuter-bureau seint een „ooggetuige" uit een Fransche haven: dagelijks glippen de staalgrijze troepen transportschepen de haven binnen, met nieuwe afdeelingen Britsche troepen voor den dienst in Frankrijk. Ons convooi heeft zooals alle voorafgaande, met succes de vijandelijke duikbooten en mijnen ontwe- ,ken en is op zijn bestemming aangekomen met de punctualiteit van een kanaalstoo- mer. Er heerschte groote geestdrift, toen wij vertrokken en onmiddellijk ontstond er een gezellige sfeer onder de 1500 soldaten, die opgepakt zaten op de dekken en in de salons. Er werd kaart gespeeld, harmonica- muziek gemaakt en vele malen werd een krachtig bakje thee rondgediend, zoodat de reis maar kort duurde. Er werd veel ge zongen, waarbij de liederen uit den wereldoorlog het populairst waren Gedurende den geheelen overtocht voeren torpedobootjagers rondom ons schip en be hoedden ons voor -de gevaren van Het Ka naal. Toen wij bij de Fransche kust kwamen, verdrongen de soldaten zich om een eer sten glimp op te vangen van het vreemde land, terwijl de torpedojagers terugkeerden om het volgende convooi op te halen. Dagelijks zwermen nieuwe scheepsladin gen troepen uit door de straten van deze havenstad, genietende van de nieuwe erva ringen. Winkelen is een van de geliefkoosde tijdpasseeringen en er wordt weinig ge klaagd over afzetterij. Het is een gewoon schouwspel, te zien hoe Britsche „Tom mies" zich verbroederen met Fransche zee lieden, ondanks de taalmoeilijkheden." Bij den ouderen man zat de humor mis schien meer in zijn natuur. En ouderlijke liefde is misschien ook een grooter, wijder en dieper gevoel dan de kinderlijke liefde. De vader had zijn zoon met die uitdaging op de proef willen stellen en hem uit het veld willen slaan. Hij was nu echter zelf even verward over de vastberadenheid van zijn zoon. Zijn woede zakte weer even plotseling als ze was opgekomen. Hjj merkte droog weg bij zichzelf op, dat Gordon alle, of eigenlijk nog betere kwaliteiten had, dan hij had durven hopen. En zoo was dat cri- tieke moment voorbij. De harde uitdruk king verdween uit de grijze oogen om plaats te maken voor een vriendelijke tinteling, waar geen ironie meer in te bespeuren was. „Je bent een bliksemsche kwajongen", zei hij vroolijk, „maar ik vrees, dat ik je er des te liever om heb. Zeg eens, zouden je meisje en haar vader al naar bed zijn, denk je?" Gordon stak zijn hand uit en riep: „Beste Vadertje, we zullen ze wel hier in de buurt vinden. Dus de zaak is afge- loopen we zijn quitte?" De vader greep de hand van zijn zoon en drukte die stevig. ,,'t Is afgeloopen, jongen en God zege je". Ze bleven even met de handen in el kaar staan. Toen wees de millionnair naar de deur en zei: „Ik zou ze graag willen zien". Met een gelukkigen lach gooide Gordon de deur open. „Hazel!", riep hij. „Mr. Mallinsbee!" (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5