(&GOESCHE COURANT) Prooi der duikbooten drie Scandinavische schepen „Zij maakten het noodeloos met den grond gelijk". Indrukken van een bezoek aan Duitschland. mm wmmmmmmmmmmmmmmm britsch patrouillevaartuig op een mijn geloopen, geheele bemanning van britsch schip omgekomen? De Engelsche handelscontröle is actief. Contact tusschen Londen en Moskou. Amerika wil buiten den oorlog blijven. Duitsche en Russische troepen hielden samen een parade! Relaas van den Amerikaanschen ambassadeur te Warschau. nog altijd: bombardementen van warschau. „Wij willen geen oorlog met Engeland, maar Engeland wil ons vernietigen." alarm. meeningen. onkwetsbaar? Rusland's belang is: de uitpuiling van Europa. vreeafo vliegtuig boven gelderland. NUMMER 226 182e JAARGANG ■1 l |pi TWEE BLADEN P fmSïcïüIë Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD. m MIDDEL1URGSCHE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum- 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. eind- Het 3800 ton metende Finsche schip „Martti Ragnar" is Zaterdag bij de Zuid kust van Noorwegen door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De beman ning kreeg opdracht in de booten te gaan. De „Martti Ragnar" werd tot vijf mijl uit de kust gesleept en tot zinken gebracht. De bemanning, welke uit 24 personen be-s stond, heeft aldus Reuter in twee booten den geheelen nacht geroeid en is aan land gekomen. Het schip was met een lading cellulose van Kemi in Finland op weg naar Eples- mere in Engeland. De Finsche gezant in Berlijn heeft op dracht gekregen te protesteeren bij de Duitsche regeering tegen het tot zinken brengen van de „Martti Ragnar". Nog een Finsch slachtoffer. Het Finsche stoomschip „Walma" meten de 1360 ton, is Zaterdag ten Westen van de Zweedsche kust door twee Duitsche duik booten tot zinken gebracht. De uit achttien •koppen bestaande bemanning Verd gered. ZWEEDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De Zweedsche vrachtboot „Gertrud Bratt" is ten Zuiden van de Noorsche kust gezonken. De geheele bemanning is gered en behou den op de Noordsche kust aangekomen. Men gelooft, dat het schip tot zinken is ge bracht door een Duitsche duikboot, die door een vliegtuig geassisteerd werd. Men vreest te Londen, dat de hoop moet worden opgegeven op de veiligheid van offi cieren en manschappen van het Britsche schip „Royal Sceptre", metende 4.853 ton, dat in het begin van September tot zinken is gebracht door een Duitsche duikboot, al dus meldt het ministerie voor de voorlich ting. Een S.O.S.-signaal van de „Royal Scep tre", die zich toen op ongeveer 300 mijl ten Westen van Ouessant bevond, meldde, dat het schip onder vuur genomen werd door een Duitsche duikboot en voegde hier later aan toe, dat de bemanning bevel had ge kregen het schip, dat in zinkenden toestand verkeerde, te verlaten. Op 6 September werden telegrammen ontvangen, volgens welke Deensche en Noorsche schepen de plaats des onheils afgezocht hadden, maar geen spoor hadden gevonden van de boo ten. Sinds drie weken is nu niets meer ver nomen en men vreest, dat de officieren en manschappen verloren zijn, slachtoffers van den Duitschen duikbootoorlog. Het Britsche ministerie van voorlichting voegt hieraan toe dat het schip moet zijn getorpedeerd volkomen in strijd met het protocol van Londen, waarbij ook Duitsch- land is toegetreden, aangezien de beman ning niet in veiligheid was gebracht, waar onder wordt verstaan, dat zij gelegenheid krijgt in reddingbooten te gaan bij kalm weer en in de nabijheid van de kust. Vijf vermisten Het Engelsche ministerie van marine deelt mede, dat het 500 ton metende Brit sche patrouillevaartuig „Kittiwake" op 20 September in Het Kanaal op een mijn is geloopen. Vijf opvarenden worden vermist, waarschijnlijk zijn zij omgekomen. Twee anderen zijn in het hospitaal opgenomen. De „Kittiwake" is voor herstel naar de ha ven teruggekeerd. Het schip was bewapend met een vier- duimskanon en had een normale beman ning van zestig koppen aan boord. DE DUIKBOOT VERDWEEN. De Amerikaansche schout-bi|-nacht Courtney, commanmant van den Ameri- kaanschen kruiser Trenton" heeft bijzon derheden medegedeeld over de wijze, waar op hij bijstand heeft verleend aan het Brit sche zeilschip „Constant", dat door een duikboot werd bedreigd. In de ochtenduren ving hij de S.O.S.-sig- nalen van de „Constant" op en zond hij den torpedojager „Jacob Jones" ter assistentie. De torpedojager kwam in de nabijheid van de „Constant" juist toen de duikboot onder water verdween. De schout-bij-nacht ver onderstelde, dat de onderzeeër zich verwij derde toen hij de Amerikaansche kleuren zag. De torpedojager voorzag de „Constant" van voorraden en water, die aan boord ontbraken. 518 DOODEN BIJ DEN ONDERGANG VAN DE „COURAGEOUS". De Engelsche admiraliteit heeft de volle dige lijst gepubliceerd met de namen van de 518 officieren en manschappen, die, naar men aanneemt, zijn omgekomen bij het zin ken van het vliegtuigmoederschip „Coura geous", dat door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De eerste naam op de lijst is die van den commandant kapt. Makeio Jones, die als laatste op de brug bleef, de vlag salueerende. BRITSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Het Britsche vrachtschip „Hazelside" is Zondagmorgen nabij de Iersche kust door een Duitsche duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Twee-en-twintig leden der bemanning konden in twee reddingbooten roeiende de kust bereiken. De kapitein, de marconist en tien andere opvarenden zou den echter om het leven zijn gekomen. Koffie voor Hitler in beslag genomen. Van overal ter wereld komen berichten, waaruit de activiteit blijkt van den Brit- schen controledienst ter zee. Naar te Lon den wordt medegedeeld bestaat de laatste voorraad in beslag genomen contrabande uit 20 balen koffie, wegende meer dan twee ton, en geadresseerd „Aan Z. Exc. Herr Hit- Ier, president der Groot-Duitsche republiek, vracht betaald". De koffie was op 12 Augustus verzonden uit Aden met bestemming Hamburg. VENEZOLAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Het D.N.B. meldt, dat het tot de Vene- zoiaansche oorlogsmarine behgorende jacht e,anro van den president van Vene- e,a mnetl cle Venezolaansche territoriale eren is aangehouden door een Engelsch r ogsse ip. Dit loste een waarschuwings schot voor den boeg van het jacht en on danks het protest van den kapitein, die wees op de Venezolaansche oorlogsvlag waaronder het jacht voer, werd het schfp van onder tot boven doorzocht. 15 DAGEN VASTGEHOUDEN Het Belgische vrachtschip „jean Tadntv is gedurende vijftien dagen bij de Downs" aan de Engelsche kust, vastgehouden. Ge durende de reis had het schip 41 leden der bemanning en 3 passagiers van de Athe- nia aan boord genomen. Deze menschen zpn in Engeland aan wal gezet. De Britsche autoriteiten hebben geen enkel deel van de lading in beslag genomen. Men verneemt, dat ook het Belgische mailschip „Albertville", dat op den Kongo vaart en gedurende acht dagen bij de „Downs" was vastgehouden met meer dan 200 passagiers aan boord, van de Britsche autoriteiten verlof heeft gekregen de reis voort te zetten. Het wordt binnenkort te Antwerpen verwacht. WEDEROM ONBEKENDE DUIKBOOTEN IN GOLF VAN MEXICO. JT +de tweede maal zijn, naar gemeld wordt, twee onbekende duikbooten gezien m de Golf van Mexico, juist buiten de drie- mijls grens van den staat Vera-Cruz, de eerste buiten de haven Vera-Cruz, de twee de buiten Puerto Mexico, dat de eenige uit gang naar zee is voor de enorme oliepro ductie van de landengte van Tehuantepee. Reuter meldt uit Londen: De ambassadeur van Sovjet-Rusland te Londen, Maisky, heeft een bezoek gebracht aan den Engelschen minister van Buiten- landsche Zaken, Lord Halifax, op het ver zoek van den laatste. Dit bezoek is zeer opmerkelijk, omdat dit het eerste contact is tusschen de regeerin gen van Engeland en Sovjet-Rusland sinds het uitbreken van den oorlog. Bovendien is sedertdien ook de inval van het Roode leger in Polen gebeurd, zoodat het wel een zeer opvallend feit is, dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Engeland, wiens regeering de onafhanke lijkheid van Polen had gegarandeerd, niet alleen tegen een aanval van Duitschland, maar in het algemeen tegen iedere agres sie, thans den gezanï van een aanvaller uit noodigt tot een onderhoud. Te Londen acht men de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen En geland en Sovjet-Rusland van groot belang. „De brand moet geïsoleerd worden." In Panama is Zaterdag de zg Pan- Amerikaansche conferentie geopend, de vergadering van afgevaardigden van alle Amerikaansche staten, zoowel van Noord als van Zuid- en Midden-Amerika. De president van de republiek Pana ma, Arosemema, heeft er in zijn openings rede op gewezen aldus het D.N B. dat deze conferentie van Amerikaansche staten een continentale collectivitet van alle Amerikaansche staten moest organi seereni Sprekende over het conflict in Europa verklaarde hij, dat, wanneer men den brand niet kon beletten, men toch onder alle omstandigheden er naar moest streven, hem te isoleeren. Volgens het Reuterverslag heeft Aro semena om. nog gezegd: „Gij zijt hier niet gekomen voor hervorming of vernie tiging, of onderwerping, of ontwrichting van naties noch om de overheersching voor te bereiden van een volk over de tragische ruïnes van een nabuur noch om openbare pacten te onderteeke nen ter verhulling van listige geheime overeenkomsten, noch om rassen te ver bannen of om godsdiensthaat in de prak tijk te brengen." Lof voor het Slovaaksche leger. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche troepen bij de demarkatielijn zijn aan het geheele Oos telijk front stelselmatig voortgezet. In het gebied van Tomaszow-Zamosc en Rundco werden uiteengeslagen vijandelijke strijd krachten bij de poging in Zuidelijke rich ting door te breken, bestreden. Afdeelingen van deze vijandelijke strijdmacht werden ten Zuidwesten van Zamosc ingesloten; an dere trekken naar het Oosten terug en zul len daar op Russische troepen stooten. In de laatste dagen is het aantal Poolsche overloopers uit Praga en Modlin toegeno men. De „Deutsche Dienst" schrijft over dit legerbericht Te Brest-Litowsk werd een bijzonder plechtige vorm van aflossing gekozen. Op dit militair belangrijke punt, waar in 1795 de Russische generaal Suworow voor de derde deeling van Polen het Poolsche le ger vernietigde, hielden de Duitsche troe- penafdeelingen en afdeelingen van het Roode leger een parade. Zij trokken met muziek langs de plaatselijke militaire lei ders der beide legers. Bij de operaties in de Karpathen heeft het jonge Slowaaksche leger op gewaar deerde wijze medegewerkt bij velerlei moei lijkheden. De inzet van deze pas sinds het voorjaar gevormde troep heeft bewezen, over welke goede militaire bekwaamheden de leiding van het Slowaaksche leger be schikt en door welk een strijdgeest de sol daten van Slowakije bezield zijn. Het was de eerzucht van het Slowaaksche leger, al dus besluit de „Deutsche Dienst" het on recht, dat de Polen den Slowaken hadden berokkend, thans weer te kunnen herstel len. Biddle, de Amerikaansche ambassadeur te Warschau, is te Parijs aangekomen. Hp heeft onmiddellijk den Poolschen ambassa deur ontvangen. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van Havas heeft Biddle verteld over de tragische dagen, die hij in Polen beleefd had. Reeds in Februari had hij op aandringen van ;de Poolsche regee ring voor geval van oorlog twee villa's ge huurd in een plaats, gelegen op 18 kilome ter van Warschau en zonder eenig militair object, een fabriek of zelfs maar een Weichselbrug in de nabijheid. Hier waren de employees van de ambassade met hun gezinnen onderdak gebracht. Op zekeren ochtend liet een vliegtuig hier elf bommen vallen, waarvan er vijf ontploften. Steden zonder militaire waarden, waar, naar de Duitschers wisten, het diplomatieke corps zich bevond, werden, aldus Biddle ge bombardeerd, terwijl op de burgerbevolking machinegeweervuur geopend werd. „Het schijnt, dat de Amerikaansche ken- teekenen op onze auto's er slechts- toe dien den, de Duitsche vliegers aan te trekken. Wij zijn een tiental malen achtervolgd en drie of viermaal met machinegeweren be stookt. De tactiek der Duitschers was als volgt: de vliegtuigen bombardeerden hun objec ten, doch, wanneer een stofwolk de aanwe zigheid van een convooi auto's verried, vie len zij de wagens met hun mitrailleurs aan. De bestuurders der vliegtuigen, waren in doorsnee twintig jaar oud. Siedlce was een spoorwegknooppunt, dat als een strategisch punt beschouwd kon worden, doch nadat de spoorlijnen vernield waren, bleven de vliegtuigen niettemin - het stadje hardnek kig bombardeeren en zij maakten het noo deloos met den grond gelijk. Een trein, die gezinnen van ambtenaren vervoerde, werd 72 maal gebombardeerd. Voortdurend moes ten vrouwen en kinderen in de bosschen vluchten en, wanneer zij naar den trein te rugkeerden, werden zij met machinege weervuur bestookt. Het is duidelijk aldus Biddle dat welbewust getracht werd de burgerbevolking te terroriseeren en daar door het moreel der soldaten te drukken. Volgens zekere schattingen werden 5000 vliegtuigen voor dit doel gebruikt. Drie da gen voor zijn vertrek waren minstens 300 toestellen neergeschoten. De Poolsche luchtmacht had opdracht zich te beperken tot steun aan het leger en geen open ste den en zelfs geen industriestreken zonder militaire objecten te bombardeeren." Havas meldt: Daar de zender Warschau 2 door de bombardementen beschadigd is, zendt Warschau thans op de korte golf. Te 20 uur deelde het mede, dat vandaag tal rijke projectielen in het centrum zijn geval len. De kerk van den 'Verlosser werd tij dens de mis getroffen. Vele geloovigen wer den gedood of gewond, doch de priester bleef voortgaan met het opdragen van de mis. Verder zijn de zijvleugels van een zie kenhuis, dat met het Roode Kruis geken merkt was, verwoest, waarbij vele solda ten .vrouwen en kinderen gedood zijn. De technische hoogeschool, de nationale schouwburg en andere gebouwen staan in vlammen. De bevolking, aldus de omroe per, is vastbesloten tot het einde te strij den. DUITSCHE INFANTERIE TERUG GESLAGEN Reuter seint uit Londen: Volgens een bericht van de Duitsche radio zou een Duitsch infanterie-detachement na een verkenning in een voorstad van Warschau gedwongen zijn geworden terug te trekken. (Van een b ij zonderen - med'è werker Toen ik een half jaar geleden in Duitsch land een luchtbeschermingsoefening in een stad meemaakte, was ik nooit op het idee gekomen, dat ik dit zoo spoedig, nu echter in bitteren ernst, weer moest ondergaan. Zoodra toendertijd de sirenes over de stad loeiden, begaven zich de studenten lachen de en op hun doode gemak in den reusach- tigen schuilkelder van de Technische Hoo geschool. 's Avonds, in de pikdonkere stad lachende en schertsende menschen: 't was immers alles schijn! Nu, 14 dagen geleden, vertrok ik weer naar die stad, ditmaal niet, zooals gewoon lijk, om mijn studie te hervatten, maar om myn koffers te pakken, daar de school bin nenkort zou sluiten. De treinen in Duitsch land liepen vrij geregeld: in de coupé's overal aanduidingen, hoe de reizigers zich bij een eventueelen luchtaanval moesten gedragen. Onderweg veel militaire treinen met enthousiaste soldaten: ik keek m'n oogen uit. 't Was immers mogelijk, dat ik één van mijn Duitsche collega's ontdekte! Dat ik me in een oorlogsvoerend land be vond, besefte ik pas goed toen het donker werd. Duistere trein en donkere stations, 't Was al vrij laat, toen de trein de stad bninenreed. Met veel moeite vond ik een weg tusschen al die glimmende sigaren en sigaretten; hier en daar flitste een zaklan- tarenlicht op van een niet-rooker. Een don kere tram bracht me in volle vaart naar mijn woning: reeds waren vrouwelijke con ducteurs in dienst gesteld. In 't donker za gen ze er allen even knap uit. Mijn hospita had me blijkbaar niet ver wacht: ze zat met nog een paar menschen in mijn kamer, die ongetwijfeld de gezel ligste was in heel haar huis, en luisterde naar nieuwsberichten. Hartelijke begroe ting! Ik tracteerde op Nederlandsche thee, kaas en sigaretten. Met de gedachte een goed werk te hebben verricht, begaf ik me ter ruste. 's Morgens tegen half vier werd ik door een geweldig sirenengeloei wakker. Ik waarschuwde mijn collega, die in de kamer naast de mijne sliep. „Ach, quatsch, Mensch, ich schlafe weiter", bromde hjj. Ik wilde juist zijn voorbeeld volgen, toen mijn hospi ta op mjjn deur bonsde en riep „Fliegeral- arm, Sie müssen in den. Keiler". Hevig pro test van mijn kant, maar 't hielp niets. Mijn vriend en ik moesten mee. Kankerend strompelden wij de donkere trappen af en bereikten den kelder. Reeds alle huisgenoo- ten waren aanwezig, meest vrouwen, som mige met kinderen op hun armen. Ik ver wonderde me over de rust dezer menschen. Geen spoor van angst of opwinding. Zelfs de kinderen huilden niet. De sirenes zwegen nu en duidelijk hoor den we het geronk van vliegmachines en het zware schieten van het afweergeschut. Reeds na een goed half uur klonk het tee ken: „Gevaar geweken". Een gelijkmatig huilende sirenetoon. 's Morgens hoorden we, dat men het slechts met Engelsche pamflet- tenstrooiers te doen had gehad. Dienzelfden morgen nog begaf ik me naar de Hoogeschool: bij het gedenkteeken van de gevallen studenten in den wereld oorlog bleef ik even staan. Een honderd tal namen daarachter de geboorteplaats en de datum, waarop ze sneuvelden. Hoevele zouden er dezen keer bijgevoegd moeten worden? Ik liep verder, leege collegezalen en laboratoria. In één zaal werkten nog een paar collega's van me. „Ach, der Hollan der!" Hartelijke begroeting en toen een eindeloos vragen. Hoe het wel in Holland was en wat wij wel zeiden van de Engel- sche neutraliteitsschendingen Vervolgens kwamen zij met argumenten voor de houding van Duitschland: We willen alleen ons recht, ons geroofde land, onze kolonies. Hoe kan een machtig land toezien, hoe de Duitsche minderheden in Polen mishan'deld worden? Wij koqderl niet langer wachten, Dat verdrag mét Rusland was een noodzakelijk iets om het conflict te localiseeren. Wij willen geen oorlog met Engeland, nog minder met Frankrijk Maar juist Engeland wil ons vernietigen. „Sie sollen uns in Ruhe lassen!" Zoo ging het gesprek verder: ik hoorde, dat de meeste studenten zich vrijwillig gemeld hadden. De meeste menschen die ik sprak hadden nog de hoop, dat- Enge land en Frankrijk voor vrede te vinden zouden zijn. De professoren, die ik sprak, waren niet zoo optimistisch: eenige ervan waren jarenlang in 't buitenland geweest. Zeker, Duitschland was enorm sterk, er waren veel voorraden, zelfs voor jaren, maar als eenige der belangrijke industrie centra gebombardeerd werden,. 2jou het met Duitschland gedaan zijn. m Daarbij had men vooral het oog op de fabrieken, die dag en nacht reus achtige hoeveelheden- synthetische benzine produceeren. En dat weet de Duitsche staat maai? al te goed: enorm, zooals die cenfra verdedigd kunnen wörden te gen een eventueelen luchtaanval. Een man, die op den kruiser „Emdën" werkte, vertelde mij, dat hij aanwezig was bij den Engelschen aanval op Wilhelms haven. Met bewondering sprak hij over den moed van eenige Engelschen, enthou siast was hij over de mannen bij het Duitsche afweergeschut, dat reeds zooveel Engelschen naar beneden had gehaald. Zijns inziens was .het onmogelijk om Duitschland in het Noorden aan te vallen De eenigste kans was over 't Westen, over Nederland en België. Hoewel hij niet wist, dat ik Nederlander was, sprak hij met sympathie over ons land, voor welks neu traliteit hij zich bezorgd maakte. Hij ge- Een verstandige Japanschë beschouwing over het streven der Sovjets. De „Japan Times" wijdt een beschouwing aan den Europeeschen toestand, waarin het blad, sprekende over Rusland, schrijft: „Vermoedelijk zal Sovjet-Rusland voor het oogenblik de houding van toeschouwer aannemen. Fundamenteel ligt het belang van Moskou er in de mogendheden van West-Europa alle uitgeput te zien door on- derlingen oorlog. Een beslissende overwin ning van Duitschland zou een bedreiging voor de toekomst van Sovjet-Rusland be- teekenen, terwijl de Unie ook niet gaarne zou zien, dat de Engelsche en Fransche strijdkrachten zegevierend uit den strijd kwamen. Het onmiddellijke streven van Moskou gaat uit naar een verlenging van den oorlog met alle middelen. Wanneer de' mogendheden in Westelijk Europa door en door vermoeid zijn door wederzijdsche aan vallen, wordt het prestige van Sovjet-Rus land uiteraard indrukwekkender en ster ker. En een verwarde sociale organisatie en economische orde, die op een oorlog volgen, zooals niet anders kan, zouden den besten bodem vormen voor een sovjetiseering van Europa. De langgezochte gelegenheid zal voor Sovjet-Rusland komen. Het Oosten mag echter nooit onverschillig staan tegen over het verschijnen van een dergelijken toestand, aldus het Japanschë blad. De regeeringspersdienst deelt mede: Zondagmiddag is boven een deel van Gel derland een vreemd vliegtuig gesigna leerd, dat naar dé aanwijzingen van Duit sche nationaliteit was. Nederlandsche jacht-vliegtuigen zijn opgestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de rich ting Emmerik ons rechtsgebied verlaten. BOVEN LUXEMBURG. Even voor den middag hebben giste ren naar „Belga" meldt, vreemde vlieg tuigen over Luxemburgsch gebied gevlo gen. loofde echter, dat de oorlog spoedig een einde zou nemen. Men schijnt in Duitsch land over wapens te beschikken, waarvan men in 't buitenland geen idee heeft. De levensmiddelenvoorzieniiyg in Duitsch land scheen voldoende: de prijzen zijn dezelfde gebleven, alleen op eenige luxe artikelen is 20 pet. oorlogsbelasting ge legd, bv. op sigaretten, sigaren, bier- Daarover heb ik echter niet hoorën kla gen. Alleen de eeuwige duisternis vindt men |vreeselijk: men maakt zich h^er geen voorstelling, hoe deprimeerend dit op het gemoed werkt 's Avonds ziet men weinig menschen op straat. Bioscopen, theaters en café's waar daar over de krijgsverrich tingen wordt gesproken, zijn nog steeds stampvol De laatste avond in de stad viel ik nog in een soort loopgraaf en liep tegen een lantarenpaal op. Toen gaf ik het op en ben naar huis gegaan Met weemoed heb ik van Duitschland afscheid genomen

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1