Aan den rand van den oorlog koersbewegingen. -KORT OORLOGSNIEUWS Hoe de bestaansmiddelen van Polen waren en op welke wijze jdeze opnieuw zullen worden verdeeld. r*n koper Koortsachtige Vredesgeruchten te New- York verantwoordelijk voor koersval. Ver mindering der specula tieve bedrijvigheid te Amsterdam. Gedrukte stemming voor staats fondsen. „Moge in Europa het licht niet dooven!" Luxemburg is een muizenval. Onderzeeër door een treiler geramd? DE BUITENLANDERS HEBBEN WARSCHAU VERLATEN. Ook de Nederlandsche kolonie in veiligheid. GEEN HONGAARSCHE TROEPEN IN POLEN. REEDS 200 NEUTRALE SCHEPEN AANGEHOUDEN. DE TOESTAND IN BOHEMEN EN MORAVIë. DE VREEMDE OORLOG.... „PECH, KAMERAAD l" HOE DE BESTAANSMIDDELEN VAN N ran zout ■OwW A K fj£ HH koren-teelt HM rogge- (hl aardappelen-teelt ftrfl vlasteelt fBB~1 suikerbieten-teelt ran machine-bouw mijnbouw ITT] levensmiddelen-indostriëu Financieel economisch weekoverzicht. Nog is de oorlog in zijn beginstadium; de snelle overmeestering van Polen en het in grijpen van Rusland kan slechts als inlei ding worden beschouwd tot de zooveel ern stiger, maar onafwendbare botsing tusschen de groote oorlogvoerende machten. De beurs echter vertoont reeds thans het ty pische beeld, dat wij uit den vorigen wereld oorlog kennen: van een rustige koersenont- wikkeling in opwaartsche of dalende rich ting is geen sprake meer; met schokken voltrekt de koersbeweging zich. Een wilde hausse wordt gevolgd door een koersval, die de voorafgegane koersstijging in kor ten tijd te niet doet, waarop dan weer on verdroten een nieuwe hausse komt opzet ten, die de vorige nog in kracht overtreft. Met den verderen voortgang van den oor log zal men zulke koortsachtige koersbewe gingen blijven zien, die op zich zelf weinig uitstaande hebben met de mérites van be paalde fondsen, doch die slechts uitdruk king geven aan de groote onzekerheid, wel ke in oorlogstijd op elk gebied bestaat. Men zou den scherpen koersval aan het einde der vorige en het begin van deze week kunnen kenschetsen als een periode van bezinning op de gevaren en de nadee- len, die de oorlog voor het zakenleven in zijn geheel medebrengt, ware het niet, dat het élan, waarmede de nieuwe koersverhef- fing speciaal op de New-Yorksche beurs, is ingezet, toch heel weinig blijk geeft van een meer bezonken beoordeeling der vooruitzichten. Het komt ons dan ook voor, dat de diepere oorzaak der tijdelijke scher pe reactie niet zoo zeer te zoeken was in angst voor een voortzetting of verscherping van den oorlog als in de „vrees" voor een spoedigen vrede, die alle verwachtingen in zake groote oorlogswinsten voor bepaalde takken van het bedrijfsleven illusoir zou maken. Dit moge, zóó neergeschreven, eenigszins „cru" klinken: men diene er zich reken schap van te geven, dat de beurs tenslotte slechts een instrument is, dat de gang van zaken registreert. Kans op extra winsten wordt nu eenmaal door een hoogere beurs- noteering verdisconteerd, terwijl het ver dwijnen van deze mogelijkheid automatisch tot lagere noteeringen leidt. belangen, die een tijd lang een afzonder lijke positie ter beurze innamen, gingen thans met de algemeene tendenz mee op en neer. Lever Bros. zoowel als Philips' heb ben tijdelijk een nieuw laagte-record be reikt, maar konden vervolgens een fjink herstel boeken, dat evenwel niet geheel behouden bleef. Eenige aanwijzing van dén invloed, welke de oorlog op het bedrijf van deze ondernemingen met hun vele vertak kingen in de verschillende landen uitoefent, heeft men nog niet, maar men heeft alle reden, om aan te nemen, dat de nadeelen grooter zullen worden dan de voordeelen die eventueel uit den oorlog zouden kunnen voortspruiten. Wat Unilever betreft, is te verwachten, dat de regeeringen in de ver schillende landen een prijsverhooging van het belangrijke volks-voedingsmiddel mar garine zoo beperkt mogelijk zullen willen houden. Aandeelen Koninklijke Petroleum, die speciaal getroffen waren door den verderen koersval van het Pond Sterling, konden zich later eenigszins herstellen. Dit was niet alleen aan de inmiddels ingetreden koers- verbetering van het Pond toe te schrijven, maar ook aan de overweging,- dat de Ko- ninklijke-Shellgroep weliswaar groote En- gelsche belangen heeft, maar dat dit geens zins behoeft te beteekenen dat zij haar vlot tende middelen in Ponden heeft aange houden. De koersval van het Pond heeft op de productiemarkten natuurlijk niet dien in vloed, als hij in normale tijden zou hebben, omdat Londen als centrum van de inter nationale productiemarkten toch vrijwel uitgeschakeld is en de dollar thans als prijsbasis voor de meeste producten dient, maar toch kunnen ook hieruit complicaties voor de producenten ontstaan. Men denke slechts aan de verlaging der productie kosten voor de rubber-producenten op Ma- lakka enz. Het koersherstel voor rubber-, en ook voor suikeraandeelen is dan ook be trekkelijk gering geweest. De speculatieve belangstelling voor scheepvaartaandeelen is eveneens verminderd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3%-3 pet. Nederland 8483%-83% 3% pet. Amsterdam '37 83%82%-84% De Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft gisteren een rede uitgespro ken, waarin hij een Europeeschen oorlog „de grootste aller rampen" noemde. Voort gaande zeide hij: „Nu een groote oorlog in Europa een grimmige realiteit is, bestaat er een grootere noodzaak dan ooit tevoren voor alle naties, die nog in staat zijn zulks te doen, om haar streven te doen toenemen tot behoud van die fundamenteele beginse len der beschaafde internationale betrek kingen, wier toepassing alleen den vooruit gang van het menschelijk ras kan hand haven. Het is onze vrome hoop, dat het thans in Europa woedende conflict op dat vasteland niet het licht zal dooven van die schitterende beschaving, waarmede het in de moderne tijden de wereld heeft verlicht. Dat is ons vurig gebed aan alle naties. In middels is het onze plicht om die begin selen levend te houden in ons midden .en er intensief en onophoudelijk naar te stre ven dat men ze in de geheele wereld zal gaan aanhangen." TEGENSPRAAK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In verband met Engelsche berichten over mui terij in West-Slowaaksche garnizoenen wordt van officieele Slowaaksche zijde geconsta teerd, dat in Slowakije volkomen rust heerscht en dat het niemand invalt om op grond van de instructies der Benesj-emi- granten en hun Joodsche bondgenooten te gaan muiten". Lever Bros. 100—95%102%-98% Philips' 133—122—143131-133 Bethlehem Steel 68—63%—71 ex div.-69% U.S. Steel 58—53%— 61-59% Kon. Petr. 312-288—315—302-306 A'dam Rubber 217—197% 212—199-204 H.V.A. 405383407-398 Koloniale Bank 175-150-166% Deli Bat. Tabak 118-105—114-110 Ned. Scheepv. Unie 125111128%-123-126 (Van onzen b ij zonderen correspondent). Echternach, 20 Sept. Luxemburghoeveel duizenden Ne derlanders hebben hier in de omgeving ge dwaald door de dichte bosschen, langs klei ne bergpaadjes; hoevelen zijn de rotsen op geklauterd, afwijkend van de vele wande lingen onder letter A, B of C, door de Wolfschlucht, door het schoone dal van de In de Ver. Staten°schijnen in de afgeloo- Halier, langs de Teufelsley en zoovele an- pen week vredesgeruchten te hebben geloo- pen; eerst toen deze ongegrond bleken te zijn, kwam het tot een hervatting der haus se, waarbij natuurlijk „war-babies" weer op den voorgrond traden. De Amsterdamsche beurs schijnt zich thans meer dan bij het uitbreken van den oorlog regenschap te gaan geven van de bijzondere kwetsbaarheid van ons land als internationaal handelscentrum voor de ge volgen van de ontwikkeling van het inter nationale handels- en betalingsverkeer. Daaraan is het wel voornamelijk toe te schrijven, dat men hier ter beurze de her vatting der hausse in Wallstreet slechts ten deele heeft gevolgd. Weliswaar kwam het ook hier tot een algemeen koersherstel, doch de speculatieve beweging is aanmer kelijk verminderd en de koersverschillen waren dientengevolge ook minder groot dan in de voorafgaande week. Lang niet in alle gevallen kon de op den eersten beursdag, geleden koersdaling worden ingehaald; van de tijdens de voorafgegane hausse bereikte top-noteeringen zijn de meeste locale fond sen nog ver verwijderd. De Troonrede en de Millioenen-Nota wa ren ook weinig geschikt, om het optimisme hier ter beurze aan te wakkeren. In eerst genoemde is de nadruk gelegd op de moei lijkheden, waarmede het bedrijfsleven te kampen heeft; de perspectieven, die de Millioenen-Nota voor onze staatsfinanciën en de oorlogsuitgaven opent, zijn wel bui tengewoon somber. De financiering der oor- ogskosten zal, naar men weet, door de in- .™g van een nieuw Leeningsfonds ge schieden, dat vermoedelijk binnen niet e, ange'n «ld, een staatsleening met °0p Var| 15 jaar zal uitgeven. Hoe g enng zich de dekking van den rente- en aflossmgsdienst van deze en event, vol- 8 wn'tn?en denkt' b nog niet bekend, l e 0 een verdere belangrijke be- lastmgverhoogmg komen, naast de reeds als voorioopige maatregel voor 1941 aangekon digde heffing van 45 opcenten op de Ge meentefondsbelasting en van 15 onoenten voor het loopende belastingjaar en zal de door den oorlog vermoedelijk verarmde volkshuishouding deze tz-t kunnen dra gen. Of meent de regeering wellicht over te kunnen gaan tot de heffing van een Zl logswinstbelasting van die bedrijfstakken die van den oorlog zullen blijken te profi teeren? Klaarblijkelijk geeft de regS' er de voorkeur aan, de verdere ontwikke ling af te wachten, alvorens een beslissing in dezen te nemen. s De Staatsfondsenmarkt heeft betrekke lijk weinig op de publicatie der Milloenen- Nota en de in het vooruitzicht gestelde nieuwe leening gereageerd. De stemming was gedrukt, mrfar dat is zij nu reeds sinds geruimen tijd; tot een verdere belangrijke koorsverlaging is het niet gekomen. Het- te v j voor de provinciale en gemeen tMr!1!18en' waarvan sommige, na een kL>r -u''0 v<rrdere reactie, zelfs weder een was d/stn konden boeken. Daarentegen flauw -R 51?llng voor pandbrieven bepaald STJSSr d6n algemeene daling van het risico van w V00r deze fondsen ook leeningen in n 1 ond®rPand van hypotheek- oorlogstijd een belangrijke rol. algemeene6fantmarku Werd geheel door de ESe lri1 beheerscht en zelfs de waarden met internntinnnio dere bezienswaardigheden van dit deel van Luxemburg, dat Klein-Zwitserland gedoopt is. Hoevelen waren er nog dezen zomer nu is er niet één meer, niet één. Drie we ken geleden, toen het begon te spannen, zijn de vreemdelingen gevlucht als hazen. Echternach liep leeg in den waren zin van het woord. Het oude stadje van den heiligen Willibrord is nu stil als in den winter. 's: Avonds om tien uur, zooals trouwens in de geheele grensstreek, worden de café's geslo ten en vanzelfsprekend gaan de trouwe Echternachers dan ook maar naar bed. Twee weken heeft het leven hier als het ware stilgestaan! Nu komt het weer eenigszins op gang, hoewel verscheidene levensmidde len nog niet volop te krijgen zijn. Het leven hier in de grensstreek is een balanceeren tusschen hoop en vrees. Met één oog kijken de lieden naar de overzijde van de Sauer, waar de Duitschers nog steeds bezig zijn met het aanleggen en ver beteren van versterkingen en versperrin gen; met het andere oog ziet men naar Frankrijk en Engeland. Want van daar haalt men het voedsel, waarmee men de hoop op betere tijden, op rust en vrede, voedt. Luxemburg is volgens de simpele redenee ring een muizenval. België heeft thans en kele tientallen kilometers ten Westen van het kleine landje zijn versterkingen aange bracht. De Maginotlinie strekt zich niet verder uit dan tot ongeveer dertig, veer tig kilometer ten Zuiden van de Belgische grens. Als de nood aan den man komt kun nen de Luxemburgers, die om verscheidene redenen hun hachje redden moeten, noch over Belgisch, noch over Fransch gebied vluchten. Een nerveuze stemming proeft men daarom overal; de oorlog is het onderwerp van ieder gesprek; in de café's waar het tot nu toe vroolijk toeging, is de lach verstomd en blijft het glas bier vaak staan, omdat de gedachten elders verwijlen. Na zeven uur 's avonds is het verboden om langs de Sauer te wandelen. Maar er zou toch niemand komen, aan den overkant is niets te zien. Duitschland hult zich in een ondoordringbaar duister en wat daar in het duister gebeurt aan den oever van dit lieflijke riviertje, dat komt niemand te weten. Maar overdag kan men zien, dat er nog voortdurend gewerkt wordt. Langs de ge heele Oostgrens van Luxemburg, aan den anderen oever van de Our, de Sauer en de Moezel, Ijjkt men nog niet gereed met de laatste afwerking van de voorposten van de Siegfriedlinie. Overal in de bergen wordt n°g gegraven, men kan het zien aan de uit geworpen bruine aarde. Overal langs het water van deze natuurlijke grens zijn de soldaten in hun werkpakjes bezig met het aanleggen van twee, drie meter breede prikkeldraadversperringen, wegen en hel lingen worden voorzien van z.g. tankvallen, kleine mitrailleurnesten duiken overal vlak ;an§s bet water op en in de bergen onttrek- metershooge schuttingen de werk- ken zaamheden aan de angstig gespannen aan dacht. En dat alles gebeurt onder de oogen van dat vredige volk van Luxemburgers, die zich bovendien nog voortdurend be spied weten door de posten op de bruggen en op andere punten, waar militaire bezet ting is. Geen auto gaat onopgemerkt voorbij. met internationale Door de verrekijkers heeft de Duitsche post den argeloozen voorbijganger eerder in het vizier dan omgekeerd. Op de hellingen zijn de posten verdekt opgesteld achter struiken en boomen. Men wordt gewaarschuwd niet te blijven staan, want dat zou te veel arg waan wekken en fotografeeren beschouwt men eenvoudig als spelen met het leven! Hier in Echternach zelf merkt men van den krijg niet veel. Af en toe, als er nog eens een zwoel Zuidenwindje door het dal waait, hoort men' het verre, doffe gedreun van de zware artillerie van beide zijden. Soms hoort men vliegtuigen, maar de toe stellen blijven zoo hoog, dat men hen met het bloote oog niet meer kan zien. De oor log is hier ver weg. Maar de bevolking leeft onder zijn druk. Men leeft ook niet de bevolking van den overkant mee." Jarenlang immers heeft men het goed met elkander kunnen vinden,. Er bestond toch eigenlijk geen grens, men liep gemoedelijk de brug over, den dikken douane kende men goed, men dronk een pint bier tezamen, men deed zaken, iedereen kende iedereen. Totdat de maatregelen twee jaar ge leden strenger werden Van zoo maar rus tig overloopen was meteen geen sprake meer. Daar had men een pas voor noo- dig. Meteen lag er een werkelijke grens tuschen de menschen aan deze en aan gene zijde van de brug Nu ligt er »een barrière van staal en beton en als het moet zullen de bergen een stroom van vuur en dood uitspuwen over dit heer lijke landschap. Maar in het Zuiden is niemand meer aan den overkantAan de Moezel is het er anstig stil. Van de Fransche grens tot aan Wasserbillig ziet men geen le vende ziel meer op Duitsch gebied, be halve een hoogst enkele maal een soldaat op wacht. Het Moezelland met zijn prach tige glooiende berghellingen, waarop nu de wijnranken te rijpen staan, is prijsge geven aan den oorlog De oogst op de velden groeit tevergeefs, geen hand zal er straks zijn om het gele koren te oogs ten en de zware trossen af te plukken. Stil is het er, angstig stilen in de verte dreunt een schot, zwaar echoënd tegen de bergen. Dan komt na enkele se conden weer een doffe dreunde gr a naat is ingeslagen. Dan is het weer ang stig stil Den zelfden dag, dat de Franschen aan het Westfront den oorlog begonnen kwam het bevel voor de geheele grens streek af: de bevolking moet evacueeren. En de boeren gingen, in het Zuiden na tuurlijk zooveel te liever als in het Noor den. Huis en hof lieten zij achter, zelfs het vee in de weiden konden zij niet mee nemen. Den volgenden dag was ook het vee weg, maar dat was gebeurd dogs^de soldaten. Aan den oever van de Moezel grazen nu slechts twee dikke varkens... die zijn nog aan den dood ontkomen, maar lang zal het niet duren voor zjj voedsel voor de armee''' zullen zijn. Ook hier aan den overkant is de bevol king voor een deel weggetrokken. Vele ouderen bleven, in de realistische veron derstelling, dat men beter thuis temid den van al het eigene, al het oude be kende, sterven kon, dan in het binnen land voor wie weet hoe lang een onze- keren toekomst tegemoet gaan. Velen zijn weer teruggekomenVoor zoover het nog mogelijk was, hebben el genaars van auto's van deze zijde hulp verleend. Van tachtig kilometer afstand hebben zij de menschen teruggehaald^ uit de bosschen in de omgeving van Daun. Anderen hebben den geheelen weg, be pakt en bezakt, te voet afgelegd, terug naar TiuisMen vertelde, dat degenen, die niet mee terug gekomen waren, wer den doorgestuurd naar de Lüneburger heide. Zoo lieft hier de bevolking aan beide zijden mee met den oorlog, die daar ver in het Zuiden achter voortwoedt De schipper van een Britschen treiler, die gisteren te Grimsby terugkeerde, heeft verklaard, dat hij meende een duikboot te hebben geramd en tot zinken gebracht. Hij had van twee Britsche oorlogsbodems vernomen, dat er een duikboot in de buurt was en stoomde op volle kracht naar huis. Plotseling werden drie schokken gevoeld, voor, midscheeps en achter, waardoor de treiler tot stoppen werd gebracht. Uit zee stegen luchtbellen op, gevolgd door olie. De treiler kwam in de haven met een lek en een beschadigde schroef. Gisteren zijn de Koningsbergen 170 ver tegenwoordigers van buitenlandsch legaties in Warschau en 1200 andere buitenlanders uit deze stad aangekomen. Zij waren uit Warschau vertrokken, hiertoe in staat ge steld door het opperbevel van het Duitsche leger. Het Duitsche ministerie van buiten landsche Zaken zal thans zorgen, dat zij naar hun vaderland zullen kunnen terug- keeren. Het Duitsche opperbevel heeft door mid del van den radiozender Warschau een op roep gericht tot de buitenlanders in War schau om op 20 September een vertegen woordiger te zenden, die op den straatweg PragaRadzymin verwacht zou worden. Na bespreking met dezen vertegenwoordi ger zijn Donderdagavond de leden van, het diplomatieke corps met auto's en de overige buitenlanders met drie buitengewone trei nen van Nasielsk naar Koningsbergen ge bracht. Het Nèderlandsche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft gisteren uit Ko ningsbergen telegrafische bericht ontvan gen, dat de Nederlandsche kolonie te War schau, die vandaar onder leiding van den gezantschapssecretaris baron Gevers en ba ronesse Gevers vertrokken waren, behou den zijn aangekomen. Zooals wij reeds meldden, bevindt zich onder deze groep ook pater Daniël uit Vlis- singen. In welingelichte.kringen wordt verklaard, dat het bericht van de „Popoio di Roma", volgens hetwelk de Hongaarsche troepen de Poolsche grens waren overgetrokken en Sianki hadden bezet, onjuist is. Integendeel hebben de Hongaarsche troepen strenge opdracht zich van iedere interventie te ont houden en in geen geval de Poolsche grens te overschrijden. Meer dan 10,000 Poolsche vluchtelingen, meest militairen, zijn op Hongaarsch gebied aangekomen. De soldaten werden ontwa pend en doorgezonden naar de concentra tie-centra en vervolgens naar de internee- ringskampen. De Duitsche troepen hebben de Poolsche grensposten aan de Poolseh-Hongaarsche grens bezet tot Lavoczne. Officieel hebben de Russen de grensposten nog niet bezet, doch op vele plaatsen hebben de Sovjet- Russische troepen deze grens bereikt. De Russen trekken slechts langzaam op tenge volge van het bergachtige terrein. Officieel is. te Londen medegedeeld, dat de Engelsche contrabandecontróle tot .20 September bijna 200 neutrale schepen heeft aangehouden. Meer dan 80 werden met de geheele lading weer losgelaten, hetzij on middellijk hetzij nadat de vragen omtrent de uiteindelijke bestemming der goederen bevredigend beantwoord waren. De geheele of gedeeltelijke ladingen der andêre sche pen zijn in Britsche havens gelost en wor den op het oogenblik vastgehouden. De „Courrief de öehève" een Katholiek Zwitsersch orgaan, schrijft, dat de Duitsche autoriteiten de ongeregeldheden in het Protectoraat Bohemen en Moravië hadden voorzien. Zij hebben in de eerste dagen van September een aantal personen als gijze laars gearresteerd o.a. de vroegere politieke leiders, de burgemeesters van de voornaam ste steden en de hooge ambtenaren van de autonome regeering, alsmede de leiders van de cultureele en sportorganisaties en reli- gieusen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duit sche benzinevoorziening veroorlooft de her vatting van het passagiersverkeer met Duitsche vliegtuigen voorzoover dat mo gelijk is op grond van den Europeeschen oorlogstoestand. Nadat als eerste Duitsch-binnenlandsche lijn de luchtlijn Berlijn—DantzigKonings bergen is hervat, kan verwacht worden, dat het vliegverkeer ook op andere trajecten binnenkort zal worden hervat. Ook lijnen naar het buitenland zullen weer in bedrijf worden genomen, aangezien een aantal landen van Duitschland uit on gehinderd kan worden bereikt. Reuter meldt: Een groep Duitsche krijgs gevangenen, officieren en manschappen is in Engeland aangekomen en is overgebracht naar de gevangenkampen. Slechts enkele menschen zagen de gevangenen aankomen en er werd geen betooging gehouden. Toen evenwel de gevangenen een spoorwegstation passeerden, riep een vrouw „Pech, kame raad", waarop een gevangene antwoordde „Niet zoo heel erg". DE BRITSCHE LUCHTMACHT AAN HET WESTELIJK FRONT. Reuter meldt uit Londen: De eerste of ficieele vermelding van activiteit der En gelsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk geschiedt in een kort communiqué van het ministerie van voorlichting, waarin wordt verklaard: „Onze luchtmacht in Frankrijk heeft bij haar operaties op 20 September een Duitsch gevechtsvliegtuig omlaag gescho ten." SOVJET steenkolen bruinkolen hij petroleum ijzererts l~Z~l zink i 1 kali I RUSLAND e*] textiel-industriën m chemische- r=l hout-industriën curzon of herstellijn (3992) Een zeer binnenkort te verwachten vraag zal zijn: hoe zullen de vroegere bestaans middelen van Polen verdeeld worden, wan neer de weerstand van het Poolsche leger geheel gebroken zal zijn? Te oordeelen naar de Duitsche legerbe- richten zouden de Duitschers naar het Oos ten niet verder willen oprukken dan tot de zoogenaamde Curzonlijn (lijn waarach ter een groote meerderheid van Wit-Rus- sen en Oekraïners woont). Deze grens zou overeenkomen in het Oosten met die van het Congres-Polen tot aan de oude Galicische grens, om vervol gens in het Zuiden voor Lemberg aan te sluiten tot aan de Hongaarsche grens (Kar- patische Oekraïne) Feitelijk hebben de Duitschers in Zuid- Polen de Curzonlijn overschreden, en hier eenige belangrijke petroleumgebieden bezet, men moet afleiden na de bezetting van Lemberg door de Russen (de Duitsschers hebben zich ook hier teruggetrokken) dat Rusland het voornemen heeft de Hongaar sche grens volledig te bezetten. Met dit land zou Duitschland geen ge meenschappelijke grens krijgen, noch met Roemenië. Wij zouden de lezers aanraden dit kaartje uit te knippen, daar het in de komende dagen van pas zal komen, bij de definitieve verdeeling tusschen Duitschland en Rus land.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7