STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE NEUTRAAL 25.000 kleine boeren zullen worden gesteund. MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. VLISSINGEN WALCHEREN West-Zeeuwsch- Vlaamsche Brieven. Een feesttrein stoomde door Nederland. Bij het eeuwfeest der Ned, Spoorwegen, Het Landbouw-crisisfonds heeft een voordeelig saldo. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR Landbouwverlof gewenscht De gemobiliseerden en de inkomstenb elasting. VAKOPLEIDING EN ONTWIKKELING WERKLOOZEN. De Commissie voor vakopleiding en ont-> wikkeling van werkloozen besloot in den a.s winter wederom gelegenheid te ge ven voor het volgen van verschillende cursussen o>a. vakteekenen, autotechniek, bank- en plaatwerken, autogeen en elec- trisch lasschen, metselen, straatmaken, Ned. Taal, rekenen, Fransch, Duitsch en Engelsch, Boekhouden, Handelsrekenen, MachineschrijveCi, en Stenografie, terwijl daarnaast ook de PBNA zullen worden gegeven Aan alle ingeschreven werkloo zen van 16 tot 32 jaar werd een circulai re gezonden waarin zij aangespoord wer den deze cursussen te bezoeken. Zij kun nen zich aan het gebouw Zuidsingel 34 aanmelden Woensdag en Donderdag as. tusschen 9 uur en 17 uur. Ook werkloo zen uit omliggende gemeenten mogen /le ze cursussen bezoeken. Voor de eerstvolgende raads vergadering. WIJZIGING GEMEENTEBE- GROOTENG 1939. In de jongste raadsvergadering werd be sloten de gemeentebegrooting 1939 te wij zigingen en wel door £e post „kosten inza ke den luchtbeschermingsdienst" te verhoo- gen met 3135 en te brengen op 6885. Intusschen ontvingen B. en W. door lus- schenkomst van Ged. Staten een schrij ven van de Rijkscommissie van Overleg in zake de gemeentebegrootingen, waarbij ver zocht werd de meer-kosten boven het eer der toegestane van 2350, dus 4535 op den kapitaaldienst te brengen en over 5 jaren te verdeelen. B. en W. hebben hier tegen geen bezwaar en stellen voor de be grooting opnieuw te wijzigen. AANWIJZING VOORZITTER COMMISSIE VOOR DE BE ZWAARSCHRIFTEN. In de vergadering van den gemeenteraad van 5 September werden o.m. ook 3 leden gekozen voor de Commissie voor de be zwaarschriften, te weten de heeren De Bruin, Flipse en Wondergem. De in de ver gadering van 22 Maart jl. aangenomen en op 1 September in werking getreden veror dening regelende den werkkring van de vaste commissiën uit den gemeentéraad vereischt echter verkiezing van een voor zitter en twee leden. Waar dus is verzuimd een voorzitter aan te wijzen, stellen B. en W. voor daartoe alsnog over te gaan. LUCHTBESCHERMING TEN BEHOEVE VAN DE BEDRIJ VEN. Voor werken ten behoeve van de lucht bescherming bij de bedrijven is een crediet gevoteerd van 25.000. Na onderzoek door den ingenieur bij de Inspectie der Luchtbe scherming wordt voor een electrisch nood- aggregaat ten behoeve van het gasbedrijf 4000 in plaats van 2500 noodig geacht verder het inrichten van een scherfvrije en instortingsvrije schuilgelegenheid op de gasfabriek waarvoor 1000 is geraamd en een in den tuin van het kantoor der be drijven waarvoor 3500 zal noodig zijn Voorgesteld wordt dus 6000 meer op de begrootingen te samen uit te trekken. MEER LEERLINGEN EN DAARDOOR MEER LEERKRACHTEN. Voor den cursus 19391940 der Avond school voor Nijverheidsonderwijs hebben zich 409 leerlingen aangemeld, tegen het vorige jaar 338. Daardoor is uitbreiding van het personeel noodzakelijk, waarom B. en W. de vol gende voordrachten hebben opgemaakt: Vacature lijnteekenen: 1. de heer N Priester, opzichter bij de gemeentewerken; 2. de heer J. Mallan, teekenaar. Vacature natuur- en werktuigkunde: 1. de heer L. Huibregtse, leeraar aan de Am bachtsschool te Middelburg. De benoeming geschiedt tijdelijk en wel voor het tijdvak 1 September 1939 tot en met 31 Augustus 1940. OOK TE WESTKAPELLE MEER LEERLINGEN. Ook de afdeeling Westkapelle van de avondschool voor nijverheidsonderwijs al hier, krijgt den cursus meer leerlingen, n.l. 47, tegen het vorige jaar 32, met het gevolg, dat het aantal leerarenlesuren en ook het aantal leeraren moet uitgebreid worden. Na gedane oproeping hebben B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt. Vacature lijn- en vakteekenen, vaktheorie voor metaalbewerkers, benevens technisch schetsen: 1. de heer L. Huibregtse, tijdelijk leeraar A. v. N. afdeeling Westkapelle; 2. de heer A. Koper, teekenaar bij de Kon. Mij. De Schelde". Vacature wiskunde en Nederlandsche taal: 1. de heer D van Mourik, onderwijzer aan een bijzondere school te Vlissingen. Vacature natuur- en werktuigkunde: 1. de heer D. van Mourik. In verband met de eventueele totstand koming van 'n zelfstandige school te West kapelle, zal de benoeming moeten geschie den voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1939. UITBREIDING VLIEGVELD VLISSINGEN. Ten behoeve van de uitbreiding van het luchtvaartterrein Vlissingen, moeten eenige gronden worden aangekocht, welke in eigendom toebehooren aan de gemeente, en zijn gelegen aan den Hoogeweg. Op één de zer perceelen bevindt zich de boerderij Bas- kensburg met schuur, stal, boomgaard en bouw- en weiland, tot een gezamenlijke op pervlakte van 13.15.90 H.A., welke tot 25 November 1939 is verpacht aan den heer G. Leendertse voor 1300 per jaar. Na schatting door deskundigen, kan de gemeente voor bedoelde eigendommen een bedrag van 14.413 ontvangen, ofschoon dit bedrag aanmerkelijk lager is dan de som waarvoor in 1939 de hoeve Baskensburg en de landerijen in het grondbedrijf zijn in gebracht en welke in 1936 werd verhoogd wegens vernieuwing van de boerderij, heb ben B. en W. gemeend den Raad voor te stellen genoemd bedrag te aanvaarden, daar hierdoor het grondbedrijf geen schade lijdt, zulks tengevolge van de afschrijvin gen, welke na de periodieke taxaties op de boekwaarde zijn toegepast. De gemeente mag nog tot 1 Januari 1940 het land met de opstallen om niet gebruiken of doen gebruiken. Het Rijk heeft goedgevonden, dat de gemeente, in het geval „Baskens burg" wordt gesloopt, gelegenheid zal wor den gegeven de historische waarde hebben de onderdeelen van den voorgevel en het daarin aanwezige .poortje daaruit te ver wijderen. O. EN W. SOUBURG. Alhier is proces verbaal opgemaakt tegen C. v. d. D„ we gens hel in zijn woning te koop aanbieden van alcoholhoudenden drank. Twee kisten bier werden in beslag geno men. Donderdagmiddag werd alhier wegens openbare dronkenschap van de straat weg gevoerd en in een der cellen aan hel poli tiebureau ingesloten zekere B„ wonende te Vlissingen. Na ontnuchterd te zijn kon de man zich naar zijn woonplaats begeven. VROUWENPOLDER. B. en W. nebben- tot plaatsvervager van den burgemeester aangewezen wethouder L. Maas en tot diens plaatsvervanger wethouder C. Lange- beeke. Bij het weergeven van de publieke opinie gevoelt de dagbladcorrespondent aanstonds, dat aan de meeningsuiting weer een nieuwe grens werd afgebakend door het neutrali teitsbegrip. Hoe zal hij dan naar behooren schilderen op welke wijze de massa thans reageert op het feit, dat een wolk van schande opnieuw onze wereld beschaduwt? Geenszins echter blijft hem verborgen de woede, die in onze kalme menschen is ge varen 6m den millioenvoudigen moord, wel ke werd ontketend. Want breidelen laat de massa zich niet of slechts ternauwernood in haar uitlatingen. Rijk en arm, oud en jong zoeken elk op hun wijze vorm te geven aan hun verbittering, omdat volkeren werden overgeleverd aan geweld. En een kleine minderheid hier, die partijbewust, tot voor kort nog woorden van verdediging had voor stelsel en dwang, slonk tot niets. Haai stem is verstomd. Zwoegers op den akker of in scheepsrui men roepen vaak den wandelaar aan mat bezorgd gelaat vragend: Meneer weet U niet wat de radio zegt? Hoe vaak volgt dan niet hunnerzijds op het vernemen der nieuwstijdingen een verwensching soms een vloek. Eerst daarna volgt vluchtig een: Dank U! Ook hier in ons overigens rustige landje drommen de menschen voor de opgehangen bulletins bijeen. Abonnementen op couranten welker ko lommen naar de meening der abonné's zij het terecht of ten onrechte sympathie schijnen te verraden jegens het land, dat als de bron van alle oorlogskwaad geldt, wor den kortweg opgezegd. Anecdotes welke van mond tot mond gingen over zekere po litieke figuren, zijn onder den ernst van den tijd verstomd. De straatjongen vergeet zijn liedje te fluiten en dat zegt al heel wat. Als nieuw verschijnsel op economisch ge bied ziet men aan de landsgrens geweldige massa's vlas opgestapeld. Het uitvoerverbod bracht de vaart van honderden zwaar bela den vrachtauto's hier tot stilstand. Ook op de boerenerven verrijzen om dezelfde reden reusachtige vlashoopen. Gewoonlijk is dit vlas verkocht, doch de handelaar weet er geen weg meer mede. De boer het bouw land toch moetende bewerken, laat de in „stuken" geplaatste vlasschoven weghalen van het veld, waarna onder twintig en meer nijvere handen de vlasberg groeit op weide of „hoophof". De arbeidsloonen ko men voor het grootste gedeelte ten laste van den handelaar. Met koortsachtigen haast werd door ve le inwoners nu reeds de wintervoorraad brandstof ingeslagen. Grossiers werden om" gemakkelijk te be vroeden redenen opeens veel minder scheu tig tegenover de kleine winkeliers, die hen toch aan hun welvaart geholpen hebben. „Uit den mond der kinderen zult ge de waarheid hooren". Aan dit bijbelwoord moest ik denken, toen kleinen uit een gros siersgezin vertelden met schitterende oogen: „Als het oorlog wordt, dan zijn va der en moeder opeens net zoo rijk als groot pa en grootmoe". Als het oorlog wordt! Welk een bedenkelijke moraal schuilt er in deze kinderpraat? Van welken verheffen den gedachtengang getuigt ze ten opzichte van de opvoeders? En de oorlog kwam wer kelijk, doch tegelijk werd bij grossiers nauwkeurig aanteekening gemaakt door de autoriteiten van alle aanwezige voorraden. Dat was eenigszins buiten den waard gere kend. Nog steeds trekken de oorlogvoerende landen uit ons land dienstplichtige mannen van vreemde nationaliteit tot zich. Zoo verlieten acht leeraren van Franschen oor sprong het pensionaat „St. Jozef" te Sluis om het priesterkleed te verwisselen met den soldatenrok. Ze gingen met trotsch op geheven hoofd en glimlachend. Op de Schelde wordt de scheepvaart stil ler. Bij het schoonste zomerweer bleven verscheidene vreemde stoomers langen tijd op de reede geankerd. Men gevoelde dat de reeder zich bezinnen moest waarheen de schepen te dirigeeren, want allerwegen wordt de handel moeilijker, het gevaar voor mijnen en torpedeering groeit. Zal het weer zoover komen, dat onze Westerschelde Eenzaam en verlaten ligt de visschersvloot in de haven van Scheveningen, nu door de internationale toestanden het onmogelijk geworden is het bedrijf op zee uit te oefenen In verband met het eeuwfeest der Ned. Spoorwegen heeft de directie: prof. dr. ir. J. Goudriaan, ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, in een speciale trein, be staande uit een versierde locomotief, een wagon van de directie en een wagen speci aal gereserveerd voor een groep journalis ten, een feestreis door het land gemaakt. Omstreeks 9 uur vertrok deze unieke trein gister uit Utrecht achtereenvolgens stoppend in Bilthoven, Den Dolder, Amers foort, Baarn, Hilversum en Amsterdam C.S. Op ieder station werd de directie offi cieel ontvangen door een deputatie van het personeel. De fraai aangebrachte versieringen, een waardevol resultaat van het initiatief, uit gegaan van het personeel, werden bezich tigd. Van de 1.500 man van het personeel van Amsterdams C.S. hadden allen, die even uit den dienst gemist konden worden zich op het eerste perron verzameld. Vele honder den spoorwegmannen vormden over de ge- heele lengte van dit perron een dichte haag, in afwachting van den Directietrein. Te 11.20 uur stoomde deze binnen en stopte aan het Westelijk gedeelte van het perron, waar de directie werd ontvangen door den stationschef, den heer W. Jong stra. De heer Jongstra nam het woord om de directie namens het geheele personeel van het Centraal station te huldigen. Namens het personeel van Amsterdam C.S. bood hij den leden der directie ieder een fraai album aan met zestig foto's van het centraal station. De directieleden dank ten ieder afzonderlijk voor de hartelijke woorden. En daarop reed de feesttrein weer verder, naar de volgende huldiging. doodsch en verlaten komt te liggen als vijf en twintig jaar geleden, toen nog slechts de veerbooten het vaarwater kruisten en onze „Hertog Hendrik" met zijn gevolg van kleinere oorlogsbodems trouw zijn post be trok in het zeegat? Of moeten wij óns de zelfde verlatenheid wenschen? Roerloos liggen onder het zachte maan licht in onze havens de kleine heldere scheepjes der visschers naast slanke jachten en geladen motorschepen. Een zachte dei ning, met den vloedstroom uit zee komen de, plant zich haast onmerkbaar langs de havendammen voort, heft even het spie gelgladde veld op, doet langzaam de scheepjes rijzen en dalen in luttele golving. Vertrouwelijk klokt onder bruggen en schoorbalken het water. Iets muzikaalsch is in den zachten klank. Even spannen de meertouwen zich. Waar zij terugzinken in het water, loopen kringetjes uiteen waarin het maanlicht stoeit. De ranke vaartuigen hebben zich even geroerd, als wilden ze aan een zachten drang gehoorzamen en ginds de mooie zee zoeken, welke haar prachtig groene lihtranden spelend doet uitloopen op het stille strand. Welk een vrede! Zouden we niet bidden ze te mogen behouden? T Ruwaard. De begrooting van het Landbouw-crisis fonds voor 1940 draagt, zooals bij de in diening van vorige ontwerp-begroo tingen voor dit fonds meermalen onder de aan dacht is gebracht, een zeer voorloopig ka rakter. Deze onzekerheid is uiteraard onder de huidige omstandigheden nog belangrijk grooter dan anders reeds het geval is. Geraamd wordt, dat in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmer king zullen komen, terwijl de steun gemid deld 100 per kleinen boer zal bedragen. Aangenomen wordt, dat in 1940 55 mil- lioen kg boter zal worden geëxporteerd, waarvan 35.000.000 kg met een uitkeering a 0.55 per kg en 20.080.000 kg met een van 0,70 per kg, hetgeen dus in totaal een bedrag vordert van 33.250.000. Men begroot, dat in 1940 voor het de partement van Sociale Zaken 2.000.000 blikken tomaten, snij-, pronk-, spek- en spercieboonen zullen worden geconserveerd. Maatregelen ten behoeve van de groote en kleine zeevisscherij zullen tot trekking hebben de exploitatiemogelijkheden van het vangapparaat zoo gunstig mogelijk te doen zijn, terwijl daarbij met de belangen van den handel rekening zal worden gehouden. Er zal worden getracht te geraken tot een meer regelmatigen aanvoer en een verrui ming van den afzet, meer in het bijzonder ook op de binnenlandsche markt. De voor de oestercultuur getroffen rege ling, waarbij aan kweekers collecteurs van oesterbroed worden verstrekt, zal zeer waarschijnlijk ook in 1940 moeten worden gecontinueerd. Op het oogenblik laat het zich aanzien, dat voor 1940 de steunmaatregelen voor de garnalenvischerij nog niet kunnen worden gemist. Het voor de pluimveehouderij geraamde bedrag van 13.275.000 wordt als volgt ge specificeerd: 1.100.000.000 kippeneieren a 1.12% per 100 12.375.000 75.000.000 eendeneieren a 0.75 per 100. 562.500; 2.750.000 kg geslacht pluimvee 213.500; 500.000 kg eierproducten a 0.22i/i per kg 112.500 levend pluimvee 11.500. De geheele dienst van het fonds sluit met een voordeelig saldo van 25.804.000, be staande uit een voordeelig slot van den ge wonen dienst van 26.282.000 en een na- deelig slot van den kapitaaldienst van 478.000. 38e week 1889. De heeren Elout en Erbschloe te Dom burg ontvingen de Kroonorde van Roeme nië. Benoemd tot notaris te Colijnsplaat de heer M. Noordijke, candidaat-notaris en ge meente-secretaris te Krabbendijke. In de vaeature-Ermerins werd tot lid van den gemeenteraad van Middelburg gekozen de heer dr. A. van der Swalme met 355 van de 450 uitgebrachte stemmen. De kapitein B. van Bekum van Vlissin gen wordt op zijn verzoek overgeplaatst naar Middelburg. De herdenking van het vijftigjarig be staan van den Hollandschen spoor ging bijna onopgemerkt voorbij. De controleur der dir. bel., invoerr. en acc. H. W. J. Callenfels is verplaatst van Dokkum naar Gennep. De surnumerair bij de directe belastin gen P. Lucieer, van de inspectie Middelburg is aangewezen ter waarneming van het kantoor IJzendijke. Namens den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij is aan den minister van De fensie een adres gericht, waarin den minis ter wordt verzocht zoodanige maatregelen te willen bevorderen, dat aan gemobiliseer de boeren, die thuis bij de oogst- en zaai- werkzaamheden noode gemist kunnen wor den, een zoogenaamd landbouwverlof wordt verleend. Tevens wordt verzocht een verbetering in de kostwinnersvergoeding aan te brengen, Bij de Radio-omroep controle commissie is de volgende vraag binnengekomen: „Mijn man is gemobiliseerd en ik heb 2.50 per dag kostwinnersvergoeding ge kregen, hetgeen ver beneden onze inkom sten was. Wij hebben aan den inspecteur der belastingen om uitstel van betaling ge vraagd voor de inkomsten-belasting over 1939/1940, doch ontvingen tot heden geen uitsluitsel. Zijn wij nu verplicht op den eerstvolgen- den vervaldag een termijn van het ver schuldigde te storten?" Het antwoord hierop luidt: Aangezien op verzoeken om uitstel door den ontvanger wordt beschikt, zal de in- specteur uw verzoek aan den ontvanger ter afdoening hebben doorgezonden. Voor het geval u inmiddels nog geen antwoord op uw verzoek mocht hebben ontvangen, wordt u aangeraden, persoonlijk ten ont- vangkantore te informeeren. Indien het onder de wapenen komen van uw man gepaard ging met het staken van zijn -beroep of bedrijf (waarmede het op houden van loon of salaris in eene dienst betrekking wordt gelijkgesteld), k a n er aanspraak op gedeeltelijke ontheffing van belasting bestaan. Ook hieromtrent zal men u ten kantore kunnen inlichten. GRENSKANTOOR PUTTE WEER GEOPEND. De K.N.A.C. meldt, dat het douanekan toor Putte-Stabroek wederom voor alle ver voer is geopend en dat het verkeer op de route Bergen op ZoomAntwerpen weder normaal kan plaats vinden. daar gebleken is, dat talrijke zelfstandige ondernemers niet in staat zijn daarvan een plaatsvervanger te betalen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6