kroniek van den dag SNAPSHOT 1ES De Groningers Nieuwe Italiaansche aansporing tot vrede. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939. No. 225. omst iel M 4- Economische gevolgen van den oorlog. EEN ZOON VAN Z'N VADER. vin. Een tweede nuttelooze oorlog zou onmenschelijk zijn." A :Iburg, bs, op ;t pro- erxes" Melo- Dins- ensdag enfilm tingen it 25, ïlburg. zonde- jroen- londer- een )E en /raagd. iicTdel- naai- Mid- 7836, Irgetee- bor het |oor ge- bchroe- In land- jigels te even- bvragen stoo- bpersen Et. Win- ema, L. lelburg. imemmm ïd, Chr. erzoekt hebben ooi die wordt, raat 27. Et, Mbg. len van leonnis- nieuw- illissen. ek: een Tegen ezorgen iiden. net on- wordt eid ge- nemen, astenau, el. 877. jiliseer- en Oss oor bez. Profi- Kaar- m. Mbg. Vlissin- optre- :ements- tgers". BOND. sperking chtinge» quffrouw he Kade Idelbur^j De in Europa uitgebroken oorlog oefent overal in de wereld zijn weerslag uit; niet alleen politiek, maar ook (en vooral) eco nomisch. Zeer duidelijk kan men zulks waarnemen in de Ver! Staten, waar zich de afgeloopen weken een speculatieve be drijvigheid op de beurzen afspeelde, en in tal van ondernemingen de productie met sprongen toeneemt. De Amerikaan- sche staalindustrie werkt thans op circa 80 van haar capaciteit en verwacht wordt, dat de productie aan het eind van dit jaar tot 90 van de capaciteit zal stij gen. Slechts indien het door een verdere prjjsverhooging weder loonend zou wor den, de verouderde installaties, welker ex ploitatie betrekkelijk kostbaar is, in werking te stellen, zal de staalindustrie de volle 100 van haar capaciteit weder gaan gebruiken. Hiervoor zal de vraag echter nog belangrijk verder moeten toe nemen. De industrieele opleving is intusschen niet alleen aan directe oorlogsorders- te danken. Er heeft zich ook een toene mende vraag ontwikkeld, die indirect ver band houdt met den oorlogstoestand. Doordat nl. handel en industrie zich in een periode van lage en voortdurende da lende prijzen hadden aangewend, slechts mondjesmaat te koopen, zijn de voorra den grondstoffen bij de industrie en de „stocks",, waarover zoowel groot- en kleinhandel beschikken, sterk ingekrom pen. Nu de prijzen in een snel tempo stijgen, haast men zich, tot aanvulling der voorraden over te gaan:. Toch zijn er oolc in de Ver. Staten aanwijzingen,dat de re geering een prijsstijging niet ongehinderd zal laten voortgaan Weliswaar heeft pre sident Roosevelt verklaard, dat de katoen- prijzen nog altijd te laag zijn en dat ook de tarwe-noteering niet op een loonend peil is aangeland, maar daartegenover staat de mededeeling, dat het Departe ment van Justitie wettelijke maatregelen overweegt om de speculatie in goederen en levensmiddelen zooveel mogelijk te beperken en om onmiddellijk de tendenz tot prijsverhooging te onderbreken. Voorts werd verklaard, dat het niet in de bedoeling der Amerikaansche regeering ligt, haar controle op het zakenleven prijs te geven. Dit zal tot een aanmerkelijke beperking der speculatieve winsten kun nen leiden. Bij de beoordeeling der vooruitzichten voor het Amerikaansche bedrijfsleven dient men er voorts rekening mede te houden, dat de handel der Ver. Staten met de landen aan deze zijde van den Oceaan sterk belemmerd dreigt te zullen worden door de moeilijkheden bij het transport van goederen. Het is thans nog niet te overzien, hoe ver deze vervoers- belemmering zal gaan; zij doet zich ech ter nu al in belangrijke mate gevoelen. De verdere koersdaling van het Pond Sterling en in aansluiting hierop van den Franschen frank behoeft voor het Ameri kaansche bedrijfsleven geen directe na- deelige gevolgen te hebben;' de goederen die Engeland en Frankrijk voor de oor logsvoering noodig hebben, zullen zij zoo veel mogelijk uit Amerika blijven betrek ken en de betaling ervan is gewaarborgd door het groote Engelsche bezit aan Ame rikaansche fondsen. Toch kan het niet uitblijven, of ook de Amerikaansche han del zal gehandicapt worden door de maat regelen, die op het gebied van het beta lingsverkeer in Engeland zijn en vermoe delijk nog zullen worden genomen, zij het ook, dat de neutrale landen in Europa daardoor in sterkere mate worden getrof fen. Het betalingsverkeer in Engeland is thans geheel op den oorlogstoestand in gesteld; de dollarkoers wordt er kunstma tig op een betrekkelijk hoog peil gehou den, hetgeen slechts mogelijk is door een scherpe „deviezen-controle". De betalin gen aan het buitenland gaan buitenge- Naar hei Engeisch door Tegen de „Werf van Vos" rijen dik vullend de Houtkade tot bijna den overkant liggen ze als verwaaide vogels de stoere, Groninger Schoeners en Koffen 't Is een klasse schepen op zichzelf! Als nijvere werkbijen bezwermden ze de laatste jaren de Engelsche kust zoekend naar vracht Slechts nu en dan in een of andere laad- of loshaven troffen ze elkander Nu liggen ze daar tezamen achter de ge sloten Koningsbrug geborgen weliswaar voor 't loerend monster dat duikboot heet en drijvende mijn doch ook gedoemd tot de zoo noodlottige werkloosheid; door 't alles vernietigende wereldgebeuren zijn ook zij vereenigd dóór en in 't noodlot Want al kónden ze varen al zouden ze 't wagen wat hen persoonlijk betreft de kosten die nu op een reis gaan drukken zouden verre de te ontvangen vrachtpen ningen te boven gaan Een niet te betalen molest-risicoverzeke- ring die alleen over de lading de vorige week wel een tien procent bedroeg en drie tot drie en een half procent op 't casco waarbij nog vele andere verhoogde vaste kosten en verschuldigde renten komen beletten dezen menschen hun moeizaam be roep van vrachtvaarders uit te oefenen 67) T. TEN HAVE— v. d. MAD jr.. HOOFDSTUK XXVI. Dg ontknooping. Gordon deed nog steeds alsof hij zijn oogen niet gelooven kon. Hii liet zich in een stoel vallen en mompelde: „U hier? 't Is bijna niet mogelijk. Wie had dat gedacht. Hoe bent u in de handen van die bandieten gevallen?" De vader zocht een van de beide overge bleven sigaren uit en presenteerde de an der aan zijn zoon. Hij zei: „Toe maar!" en beet het eind van zijn sigaar af. Gordon zweeg. Hij nam de aangeboden si gaar en zat naar zijn sphinxachtigen vader te kijken met het gevoel van iemand, die een ijskoude douche heeft gehad. Hij voel de, dat de heele comedie geen indruk had gemaakt en vroeg zich af, hoeveel deze scherpzinnige man doorzien had. Hij had verwacht, dat dit het groote oogenblik van zijn triomf zou zijn, nu lüj het vejlvoud van de honderdduizend dollars zijn vader voor zou leggen. Met al zijn jeugdig enthou siasme en ij delheid had hij zich verbeeld, dat hij zijn vader zou laten zien, dat hij de henome zakenmethoden begreep. Maar er kwam niets van die triomfen te reent, met rooals gedacht had, tenminste. Hy voelde, aat zijn vaders heldere, scherpe, grijze oogen hem doorzien hadden. En te genover dezen man, die er zich zijn heele wn ng °P toe had gelegd, hoe hij het best zijn medemenschen kon overwinnen, werd 7>jn comedie slechts een masker, dat (echter mets verborg. Vooral voor de grootere schepen zooals de „Tiny" bijvoorbeeld die vlak tegen de werf ligt 't mooie schip met zijn achter dekken en die ik wel 'n vierhonderd ton doodgewicht schat loopen de onkosten per reis zeer hoog 'k geloof wel 'n acht duizend gulden en dat valt niet aan vracht te besommen Stil en bewegingloos liggen ze daar eenigszins ongewoon in het stadsbeeld... 'n dorpje op het water De anders regelmatige klop van de sta len harten daar beneden in de fórsche scheepslichamen is verstildde levens organen zijn koud en als dood Op de rijzige achterschepen staan hóóg de hutten en verblijven daarvóór solied neergeplant het stuurhuis; de dekken zijn van zwaar materiaal, bestand tegen hoo- ge zeeën want in de vaart hebben ze heel wat te verduren soms Nu is alles aan boord stil en gesloten Hebt ge ooit iets triestigers gezien dan een „opliggend" schip? Is het in de vaart een wereldje op zich zelf een object van leven en beweging van bedrijvigheid overal op de dek ken in de machinekamer -op de bak zoowel als in 't stuurhuis waar genavi geerd wordt Opliggend is het een toonbeeld van doodschheid Aan den Kousteenschen dijk te Middelburg, tegenover de Houtkaai, zijn opgelegd, nu de oorlog den kranigen zeelieden dezer schepen Engeland te blijven uitoefenen. verscheidene Groninger kustvaarders belet, hun vrachtvaart De patrijspoorten van het anders zoo levendig bevolkte logies staren als doo- de oogen de bak is ontvolkt 't stuur huis onbezet en het dek biedt een hope loos verlaten aanblik zelfs het anders zoo actieve ankerspil heeft het leven ver loren Een opliggend schip is als een lichaam een drijvend pakhuis... dood En toch hadden deze scneepjes bijna de geheele Engelsche kustvaart veroverd! De ketches en barges, de Lord Duffe- rin's, de Lord Salisbury's de Enter prise's en hoe die Engelsche kustscheep- jes die jaren geleden zoo dikwijls op de reede van Rammekens op goede wind voor den overtocht naar Engeland lagen te wachten ('t ging toen alles nog op de zeilen) verder nog heeten mochten, zijn successievelijk verdwenen en vervan gen door deze veel practischer en handi ger motorschoeners, door de Antaris'sen de Wega's de Hoendiep's en Mars- diep's de Geziena's de Noordzee's en andere „Grönnigers" Voor de Engelsche reeders niet aange naam doch „business is business." De verladers maakten wél gaarne van deze scheepjes gebruik die hadden niet veel tegen deze „fair competition' en de vloot vaderlands'che schepen van dat slag dat de Noordzee overstak werd allengs- kens grooter Tot de oorlog kwamdie ze hierheen dreef Bij tientallen liggen ze nu hier en daar te wachten op betere tijden die vlug moe ten komen willen ze hun scheepjes „niet gaan opeten" zooals ze dat noemen En wij begrijpen die uitdrukking best Want de gewone kosten van levensonder houd en die van 't schip gaan door en ook de rente van 't scheepsverband en zoo veel meer is er nog waarvoor te zorgen valt 'n Klap achteruit voor die menschen na jaren ploeteren Wanneer zal de brug weer voor hen draaien Ik hoop dat het spoedig moge zijn dit zou wijzen op betere tijdenook voor hen En zoo niet dan moeten vrouw en kind op maar aan wal blijven en zullen ze als er weer vracht is Ja wat zullen ze dan eigenlijk? Probeeren te varen misschien zonder verzekering Dat is wel 't laatste en veel geris keerd maar ze zouden 't misschien wel wagen 'n mensch sterft niet voor z'n tijd, meneer zoö'n drijvende mijn zie je nog wel Iets te voren als d'r een goeie uitkijk is enne voor 'li bellebadn kan je nog wel er is uitwijken En tenslotte, als 't lang duurt wé moe ten toch eten? En dan op een goede morgen zal een van de Groningers voor de brug blazen „Bruggoo. o" En de Koningsbrug zal draaien voor de „Antaris" de „Hoendiep" de „Wega" of een andere die de eerste wil zijn En dat scheepje zal 't kanaal afvaren naar Vliss ngen en daar de verrader lijke zee opgaan - omdat 't moet En dan ja dan kunnen de anderen toch immers niet blijven liggen! Midd. Sept. '39. woon stroef en met groote vertraging. Chèques moeten vergezeld zijn van een zg. „enemy-declaration", om ter incasso te kunnen worden aangenomen en zelfs dan nog geschiedt de uitbetaling eerst na geruimen tijd. Ernstiger nog zijn de nadeelen, die de andere Engelsche oorlogsmaatregelen voor de neutralen met zich medebrengen, zooals het vasthouden van schepen ter contróleering van de lading. Speciaal ons land, dat voor een groot deel is aangewe zen op het normaal functioneeren van het internationale handelsverkeer, wordt door den „economischen oorlog" zeer gedu peerd. Het kan niet uitblijven, of de in vloed hiervan zal zich binnenkort op ver schillend gebied doen gelden en het is de vraag, of de „voordeelen", die wij als neutrale staat van den oorlogstoestand kunnen hebben, tenslotte niet overtroffen zullen worden door de nadeelen, die uit de belemmering van den handel voort spruiten. „Toe maar" zulke eenvoudige woorden, en toch beteekenden ze zooveel. Nee, het was nutteloos te trachten dezen man wat cp de mouw te spelden. De grijze oogen hadden thans een uit drukking van ironie en Gordon, die zijn va der zoo goed kende, begreep in welke stem ming deze nu verkeerde. De millionnair streek een lucifer aan en hield die zijn zoon voor. Toen Gordon voor over boog, ontmoetten hun oogen elkaar. „Ben je klaar?" vroeg de vader, die in tusschen zijn eigen sigaar opstak. Gordon lachte en knikte. „Dan heb ik wat te zeggen". De million nair leunde achterover in zijn stoel en blies een rookspiraaltje de lucht in. Hij zuchtte en zei: „Goede sigaren zijn dit. Mallinsbee heeft wel smaak." „Mallinsbee?" „Ja". „Ga door". „Hij heeft me goed verzorgd, moet, ik zeggen. Ik heb ook goeden wijn gehad. Wat dat betreft, ben ik hem een groote rekening schuldig, denk ik". Hij zweeg peinzend. Toen vervolgde hij vastberaden: „Het zou uren duren om antwoord op al mijn vragen te krijgen. Ik houd niet van zulk tijdverlies en bovendien ben ik geen advocaat van mijn vak. Wij kunnen enkel ronduit met elkaar praten. Ik heb zeven volle weken gehad om na te denken. Laten we van 't begin af be ginnen. Slosson zou land voor me koopen. Hij is al jaren lang mijn vertrouwde agent. Ik heb nooit reden gehad hem te wantrouwen. Hij regelt een en ander voor ons en stuurt me bericht, dat ik komen moet. Dat is al vaker gebeurd, dus dat was niets onge woons. Toen ik hier aankwam, werd ik af gehaald door een allercharmantste jonge 99' De „Popoio d'Italia" publiceerde giste ren een hoofdartikel, waarin eerst wordt gezegd, dat de democratische commenta ren beoogen heen te loopen over de in menging van het leger der Sovjet-Unie in Polen, alsof het een te verwaarloozen ge beurtenis was, terwijl het een nieuw feit is van enorme en beslissende beteekenis. Het blad doet uitkomen, dat de valsche decors, welke de werkelijkheid verbergen, moeten worden vernietigd. De werkelijk heid is, dat al hetgeen tegen Duitschland wordt ingebracht bij de verdediging van het overleden Polen van Versailles, zich Wie meent de wereld te kunnen ontberen, is een dwaas; maar nog dwazer hij, die waant, dat de wereld hem niet zou kunnen missen. La Rochefoucauld. V-I® v dame met een span paarden en een wa gentje. Haar excuus, waarom ze me komt afhalen» was redelijk. De rest is eenvoudig: we werden beiden aangehouden en hier heen gebracht als gevangenen. Toen ben ik gaan nadenken waarmee ik echter niet veel opschoot, totdat dit brave kind, dat overigens haar uitterste best heeft gedaan het hier zoo aangenaam mogelijk voor me te maken, zich versprak. Zoodra ik wist, dat ze de dochter van Mallinsbee was, ging me een licht op. Ik begreep, dat Mallinsbee en zijn handlangers dit op hun geweten had den, en te oordeelen naar hun methoden, namen ze geen halve maatregelen. Zie je, we hadden al eerder met Mallinsbee over zijn land bij Buffalo Point onderhandeld. Snap je?" Gordon knikte zwijgend. Zijn vader ademde zwaar en rolde zijn si gaar van zijn eenen mondhoek naar den anderen. „Toen ik tot deze conclusie was gekomen, deden er zich twee mogelijkheden voor. De eene was min of meer bevredigend. Wat was er van Slosson geworden? Hadden ze hem ook te pakken genomen of was hij om gekocht? Dit laatste leek me uitgesloten. Hij heeft altijd voor me gewerkt, zooals ik dat hebben wou. Dat zou hij nooit gedurfd hebben. En dus moest hij ook uit den weg geruimd zijn op de een of andere wijze. De ook kant tegen Rusland. Om het Polen van Versailles weer overeind V:e zetten, zou men niet alleen Duitschland moeten verslaan, waarbij eenige millioenen doo- den op het slagveld zouden moeten wor den achtergelaten, doch zou ook een nieuwe campagne tegen Rusland moeten worden geleid en tot een goed einde ge bracht. Het is eenvoudigweg absurd en grotesk te beweren op een toon van groote stelligheid, dat men van zins is Polen te reconstrueeren zooals het was. Het blad doet uitkomen, dat de demo cratieën ook Rusland moeten veroordee- len, indien zij van plan zijn Duitschland te veroordeelen als schuldige van een agressie. De conclusie, waartoe het gezonde ver stand van het volk moet komen, is, dat, indien men geen oorlog voert tegen Rus land, men niet het recht heeft oorlog te voeren tegen Duitschland. Zoogoed als andere vraag was: hoe konden ze met de Union Grayling onderhandelen zonder mijn autoriteit? Hierop kon ik geen antwoord vinden, ofschoon het me, nu ik jou hier zie, duidelijk begint te worden. Gordon, jongen, ik ben nog nooit zoo verwonderd geweest, als nu ik jou hier met Mallinsbee geasso cieerd vind en bemerk, dat je aan het ac- teeren bent geslagen. Tjonge, wat een aar dig spelletje was dat daarstraks buiten met die revolvers. Ik moet bekennen, dat ik er in liep. Maar toen ik je zag binnenkomen, overdreef je te erg en ik kreeg je door. En ik begreep toen nog iets: n.l. dat een aar dig meisje in vijf seconden tijds het levens werk van een man kan verknoeien. Ach, ach, wat had ze het benauwd over haar fa milie, en wat was ze bang voor dien ellen- digen Chinees. Het doet me echter genoe gen, dat ze blijkbaar toch niet zoo dom is en dat ze alleraardigst kan comedie spelen. Misschien kun jij me nog een en ander op helderen. Ik rook onderwijl wel." Vader en zoon keken elkaar lachend aan. Gordon keek vol bewondering naar zijn vader, terwijl deze een ironische uitdruk king op zijn gezicht had, die den zoon waarschuwde, dat de zure appel nog niet geheel doorgebeten was. „Ik ben blij, dat u zoo over Hazel denkt, vader", riep Gordon oprecht verheugd uit. „Ze is een prachtmeisje. Ik bende geluk kigste kerel, die er bestaat!" „Dus je gaat met haar trouwen?" „Ja. Ze is het beste, het liefste, het „O, ja. Maar ik hoef niet met haar te trouwen." Gordon leunde lachend achterover. Maar zijn vaders gezicht veranderde niet. „Ja", gaf Gordon toe, „er is nog meer te bepraten. Wat er met Slosson is ge beurd? Ik denk, dat Slosson zijn best doet geen kou te vatten ergens in een hutje. Hij Rusland de kans schoon heeft gezien, op te marcheeren om gebieden te herover.en, welke vroeger den Russen toebehoorden, marcheert ook Duitschland om Duitsche gebieden te heroveren. Het gezond ver stand van de volken is van oordeel, dat er een noodelooze oorlog is geweest, doch dat het onmenschelijk en valsch zou zijn, Europa een tweeden nutteloozen oorlog op te leggen. De vastberaden en afgemeten redevoering van Hitler is niet gehouden voor Duitsche soldaten^ maar voor die andere soldaten, welke over tuigd, dat een nieuwe wereldramp non sens zou zijn, toch veroordeeld moesten worden en niet om nationale belangen te pletter te loopen tegen onoverwin nelijke muren. Het blad besluit met te zeggen, dat niemand het Westen wil onderwerpen. De Siegfriedlinie is een defensieve ver sperring, maar zij is ook een grens naar het Westen voor het Duitsche volk. is een schoelje en ik heb met genoodzaakt gezien hem dat te vertellen ook. Voor zoo ver ik weet, heeft hij nog geen kou gevat, maar indien dat zoo ware; zou het me niet erg dwarszitten." Hij zocht even in zijn zakken en overhandigde zijn vader toen een boek, in marokijnleer gebonden en vervolg de: „U zult nu niet veel uitleg meer noo dig hebben, denk ik. Dit is uw geheime telegraafcode, die ik in de haast bij mijn vertrek uit New-York heb vergeten terug te geven." De millionnair keek het even in en stopte het toen kalm in zijn eigen zak. „Dat zal ik dan maar houden," zei hij bedaard. „Het verklaart veel. Het zegt me, dat ik Mallinsbee al had beschuldigd van hetgeen mijn zoon heeft gedaan. Het zegt me, dat het idee om zijn vader op te lich ten en de uitvoering daarvan van mijn zoon afkomstig zijn. Het zegt me ook, dat de principes van de groote geldzaken ergens in mijn zoon een vruchtbaren bodem heb ben gevonden." Het was een angstig moment geweest voor Gordon, toen hij de code teruggaf en hij had zijn vader nauwlettend gadegesla gen. Hij zocht naar uitingen van boosheid, spijt of zelfs pijn, zooals zijn eigen emoties zichtbaar waren voor zijn vader. Doch hij kon ze niet ontdekken. De millionnair had een ironisch lachje op zijn gezicht en ver ried verder niets. Zijn geduld scheen on uitputtelijk. Maar Gordon zag niet in, dat dit geduld juist het teeken was, waarnaar hij zocht. James Carbhoy hield van zijn zoon, zooals maar weinig vaders hun kind liefhebben en hij wou trotsch op hem zijn. Hij wou die heerlijke, ijdele voldoening sma ken, dat Gordon zijn zoon was zijn va ders zoon! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5