fyrwïncïule P Qeettvrgcfye IP (&GOESCHE COURANT) De samenwerking tusschen Sovjet-Unie en Derde Rijk. Stichting van een centrale slachtplaats te Middelburg. De Sovjet-diplomatie werkt onder hooge spanning. „Den kolos van het vasteland kan een blokkade niet deren". Turksch-Russisch pact van Bijstand? Hei was al afgesproken tusschen Berlijn en Moskou. Fransche ministers in Engeland. Warschau vechf door. 120.000 Poolsche soldaten gevangen genomen. Generaal Von Fritsch bij Warschau gesneuveld. Het definitieve voorstel van B. W. verschenen - De kosten geraamd op f 250.000. SUMMER 225 182e JAARGANG ■Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; •te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DREE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE OOURUff ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De „Na- - tionalzeitung" schreef gisteren over de verhouding tusschen Duitschland en Sov jet-Rusland o>m. het volgende: Door het Duitsch-Russische niet-aanvalspact heb ben de twee grootste staten van het con tinent de gemeenschappelijkheid van hun belangen voor elkaar bevestigd. De we reld zal zich thans voor de noodzakelijk heid zien geplaatst om de Duitsch-Russi sche overeenstemming als een vaststaand feit van groote beteekenis te aanvaarden, waarmede men rekening moet houden en waartegenover men een standpunt moet innemen. De perspectieven, die zich hier uit ontwikkelen gaan ver uit boven alles, wat de wereld heden reeds tracht te ge ven aan begrip voor de wereldpolitieke gebeurtenis van het samengaan der groot ste continentale mogendheden. Als randstaten van Europa hebben de Westelijke mogendheden steeds weer ge tracht zich een monopoliepositie voor den wereldhandel te reserveeren en iedere gezonde deelneming van het continent aan de economische ontsluiting van de overzeesche wereld verhinderd. Zij heb ben de overzeesche landen niet tot or ganische en zelfstandige staatsvormen, maar tot filialen voor de massa-productie van enkele koloniaal-economische produc ten ontwikkeld. Zij hebben gepoogd de groote staten van het continent, op wel ker verbruik zij aangewezen waren, tot volkomen afhankelijkheid te brengen van hun tusschenhandel. Ook de blokkade komt den democratieën klaarblijkelijk ook thans voor als de bekroning van haar politiek. Het grootste vastelandsblok der wereld geschiedenis, staat thans in rustige vast beslotenheid tegenover haar. De Ëngelsche blokkade kan dezen kolos niets meer ma ken. Zij kan slechts het ontstaan van nieuwe industrieën bevorderen, de uiterste con centratie op de geweldige eigen krachten van het continent versterken^ het ont waken van dit blok bespoedigen. De blokkade van de Westelijke mogend heden zal zich derhalve op den duur al leen keeren tegen haar eigen overzeesche bezittingen en tegen de neutrale staten. Een oorlogsduur van drie jaren moge den rekenaars aan de Theems nog juTst drage lijk lijken, een nog langere duur wordt echter door de groote mogendheden van het continent met koelbloedigheid onder oogen gezien. Een dergelijke oorlog zou (het econo mische organisme van het vasteland ont wikkelen tot geweldige scheppingsenergie, zou den wereldhandel onherroepelijk ver nietigen. In de laatste dagen ontwikkelt de Sovjet- diplomatie een verbazingwekkende activi teit. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken, Saradjogloe is gisteren, verge zeld van drie hooge ambtenaren en den Sovjet-ambtenaar in Turkije, naar Odessa vertrokken, vanwaar hij naar Moskou zal doorreizen. Men verwacht, dat hij tien da gen in Moskou zal blijven. In de Turksche hoofdstad Istanboel wordt gemeld, dat onderhandeld zal worden over de afsluiting van een Turksch—Sovjet-Rus sisch pact van wederzijdschen bijstand. "Volgens Reuter is men te jstanboel van meening, dat een Turksch-Russisch pact de positie van Turkije als beheerscher van de Dardanellen zeer zou versterken. Dit zou de veiligheid in de Zwarte Zee verzekeren, hetgeen een waardevolle aanvulling zou va"- e Turksche overeenkomsten met Frankrijk en Engeland, die de veilig heid in de Middellandsche Zee tot voorwerp hebben. Saradjogloe roemde, voor hii zich inscheepte, de oprechte vriendschan tus schen Turkije en de Sovjet-Unie en voegde daaraan toe, dat de internationale onrust van den laatsten tijd de identiteit van hun belangen en het wederzijdsche vertrouwen versterkt had. «wen „SOVJET IS NOG SOVJET." Rato, Japansch gevolmachtigd minister in het bezette gebied van China, die waar schijnlijk de eerste diplomatieke vertegen woordiger bjj de door Japan ontworpen nieuwe Chineesche regeering zal zijn, heeft Wn ?^d: "Wij wenschen zeer zeker onze len Si® met de Sovjet-Unie te rege- damenteele0 wreirg S°Vjet °nze fun" zigd door den on^ g6n Zljn niet gewij~ stand" Rato gesloten wapenstil- ren, die te voormaVrrder' dat de richtsnoe- Konoje in December's"'1"'ster"president pansch-Chineeschen VS heeft f" Ja" ven' nog van kracht zijn i1L?gef voorwaarden bestond in i en der Jet speciaal ÏÏKiïaS,?"! binnen Mongolië, waar een gebied nizoen zou moeten komen P&nSCh gar' Hun scheidingslijn 'reeds vóór den oorlog vastgesteld Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn aan het A.N.P. gemeld: „Naar van welingelichte Duitsche zijde bekend wordt, is de kwestie der thans ge publiceerde Duitsch-Sovjet-Russische grens- afbakeningslijn in Polen principieel reeds vóór het begin van de Duitsche militaire tegenmaatregelen tegen Polen, voor het ge val dat deze noodzakelijk mochten worden, vastgesteld." „Daarbij is' men, naar van semi-officieele zijde verder wordt vernomen, van Duitschen kant uitgegaan van de veronderstelling, dat het niet de taak is geweest van het Duit sche leger om zooveel mogelijk Poolsch ge bied te bezetten, veeleer ging het er om het Poolsche leger in zoo kort mogelijken tijd te vernietigen. Dat doel is bereikt." DE VIERDE POOLSCHE DEELING. Volgens de officieel gepubliceerde ,,dee- lingslijn" hebben Duitschland en Rusland het „Polen van Versailles" dus ongeveer in tweeën gehakt. Havas schrijft, dat aan de Sovjet-Russische troepen het Poolsche gebied tot aan de voorsteden van War schau gelaten wordt. In dit gebied liggen de belangrijke steden Bialystok, Lomza, Lwow (Lemberg) en Lublin, het geheele Galicische petroleumgebied. Deze afbake ning brengt de Sovjet-Unie In contact met Slovakije. Misschien is dit -nog wei niet de definitieve verdeeling van Polen. Doch wel blijkt er uit den wil van de Sovjet-Unie zoo goed mogelijk met Duitschland samen te werken door te hel pen Polen onder de duim te houden, zoo dat het grootste deel van de Duitsche strijdkracht naar het Westelijk front ge zonden kan worden. Men wijst er te Moskou op, dat de Sov jet-Unie zich in een zeer gunstige posi tie bevond om met Duitschland te onder handelen, doch niemand dacht, dat Duitschland zulke groote concessies zou doen. De Sovjet-Unie grenst aan Oost-Pruisen, Hongarije, Slovakije en Duitschland grenst niet aan Roemenië. Zoo is de Sovjet-Unie aldus Havas meester van den Bal kan en behoeft niet te vreezèn, dat Duitschland de Zwarte Zee zal naderen. De Sovjet-Unie is thans vastgenesteld in, Midden-Europa; iedere poging van Duitschland naar het Oosten en de Zwar te Zee voort te dringen is ingeperkt en Duitschland is op het Westen aangewezen. Als tegenprestatie rekent Duitschland zonder twijfel op het handhaven van een welwillende neutraliteit van de Sovjet- Unie in het huidige conflict ten minste voor een redelijken tijd. Het rekent op de petroleum van Bakoe en Galicië, alsme de op belangrijke grondstoffen. Zonder twijfel zullen Duitsche technici, onder strenge controle, helpen om de Sovjet- Russische industrie te ontwikkelen en de Russen moeten er oprekenen een maxi mum voordeel te trekken uit dezï- hulp voor hun oorlogsindustrie, teneinde den toestand het hoofd te kunnen bieden, wanneer de toestand zich eens zou wijzi gen. EEN NIEUWE ZITTING VAN DEN OPPERSTEN OORLOGSRAAD. Gisteren is in Engeland op een plaats, die niet nader bekend gemaakt is een nieuwe vergadering gehouden van den Britsch-Franschen oppersten oorlogs raad. Deze bijeenkomst werd voor Frankrijk bijgewoond door den minister-president Daladier den minister voor bewapening Dautry, den opperbevelhebber der Fran sche strijdkrachten, generaal Gamelin en den chef van den Franschen marinestaf, vice-admiraal Darlan. Voor Engeland namen aan de bijeen komst deel de premier, Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, Hali fax en de minister voor de coördinatie der defensie, Chatfield. Er werden twee vergaderingen gehou den, een des morgens en een des mid dags. De ontwikkelingen sedert de bijeen komst op 14 September werden bestu deerd en er werd van gedachten gewisseld over haar gevolgen voor den toekomsti- gen loop der gebeurtenissen. Er bestohd volledige overeenstemming over den te volgen koers, zoowel om hei hoofd te Bieden aan deze ontwikkelingen als om de geallieerde plannen uit te voe ren. De raad bestudeerde de kwestie der mu- nities en ravitailleering en er werd over eenstemming bereikt over de werkwijze om te komen tot een coördinatie en ver volmaking van de door beide regéeriïigen te treffen regelingen. De burgemeester van Warschau, Star- zynski, heeft in een radiorede hulde ge bracht aan de heldenmoed der bewoners van Warschau in hun strijd tegen den aan valler. Gisteravond zijn 70 bommen op de stad gevallen, 700 personen werden gedood. De strijd om Warschau duurt nog voort; de verdedigers bevinden zich nog op dertig kilometer van het centrum der stad. Het leger van generaal Rummel is in de hoofdstad aangekomen en generaal Rum mel heeft generaal Czuma, die bij het bom bardement werd gewond, vervangen. Havas bericht verder: In Lwow bestaan nog haarden van tegen stand in het centrum. Verder werd nog hef tig gestreden bij Kutno. In het Oosten rukt het Roode leger lang zaam op, doch zonder ernstigen tegenstand te ondervinden. In het Russische legerbericht van gister avond wordt gezegd: „In het Westen van Wit-Rusland hebben de Roode troepen de stad Bialystok en de vesting Brest-Litovsk bezet en zijn zij begonnen met het zuiveren der bosschen ten Noordwesten van Grodno van de overblijfselen der Poolsche troepen. In de Westelijke Oekraïne heeft het Roo de leger, dat zich bezighoudt met de liqui datie der resten van het Poolsche leger, de streek van Sarny van groepen officieren ge zuiverd. Vandaag hebben zich 6 Poolsche infanteriedivisies en 2 onafhankelijke regi menten onder bevel van generaal Langer overgegeven aan de roode troepen, die den weerstand der Poolsche afdeelingen bij Lwow (Lemberg) breken. Volgens onvolle dige gegevens zijn van 17 tot 21 September 120.000 soldaten en officieren van het Poolsche leger gevangen genomen en 380 stukken geschut en 1400 machinegeweren buitgemaakt. De Duitsche generaal-overste Von Fritsch is op 22 September in den strijd voor Warschau gevallen. Hitier, als opperste bevelhebber van de weermacht heeft in een dagorder aan het leger, hulde gebracht aan den generaal- overste vrijheer Von Fritsch. Hitier heeft besloten, dat de gesneuvelde op staatskosten zal worden begraven. Zooals men zich zal herinneren, zijn er geruimen tijd geleden over het ontslag van generaal Von Fritsch allerlei veronderstel lingen geuit. Men zeide, dat Von Fritsch van meening verschilde met Hitler in zaken, die van het grootste belang waren. In be paalde kringen beweerde men zelfs, dat Von Fritsch streefde naar een omverwer ping van het gezag van Hitier. Later is Von Fritsch officieel door Hit- Ier gerehabiliteerd. Hij bleef echter buiten het leger. Thans schijnt Von Fritsch intus- schen weer in actieven dienst getreden te zijn. 25.000 POOLSCHE VLUCHTELINGEN IN HONGARIJE. Havas meldt uit Boedapest: De stroom van vluchtelingen uit Polen naar Honga rije blijft aanhouden. Naar schatting heb ben reeds meer dan 25.000 vluchtelingen de grens overschreden en zijn meer dan 5.000 auto's uit Polen Hongarije binnengekomen. Het geheele Sub-Karpathische gebied is thans een groot centrum voor het opnemen van vluchtelingen. Het Roode Kruis en an dere instellingen pogen zoo veel mogelijk te helpen. De vluchtelingen verklaren, dat bij den tragischen tocht door de Oekraïne vele honderden zijn omgekomen. Verscheidenen hebben zelfmoord gepleegd toen zij verna men, dat hun familie verdwenen was. OND. BRANDWfARBORGMU. VOOR DE PROVJ'NCIE ZEELAN D MIDDELBURG Inlichtingen omtrent het sluiten van verzekeringen door onze be middeling tegen MOLESTRISICO (schade ook die van requisitie als gevolg van oorlogsdaden en oorlogsgeweld, binnenlandsche on lusten enz.) ten kantore der Maat schappij Lange Burg 63, Middel burg en bij hare vertegenwoordi gers. (Ingez. Med.) HITLER ZIET WARSCHAU. Hitier heeft zich gisteren naar hét opera tiegebied van het Noordelijke leger bege ven, dat opgerukt was over Boeg en Narew en een aanval had gedaan op de spoorlijn tusschen Minsk en Warschau. Van een bij zonder gunstig gelegen punt had Hitier de gelegenheid om de geheel door Duitsche troepen omsingelde stad Warschau te over zien, welke stad aldus het D.N.B. haar bestaan alleen nog te danken heeft aan de menschelijkheid en omzichtige oorlogsvoe ring, die het Duitsche leger ondanks alle schending der oorlogsregels door de Polen toepast. Laat in den middag keerde Hitier naar het hoofdkwartier terug. B. en W. van Middelburg hebben thans aan den Raad de plannen voorgelegd voor de stichting van een abattoir, waarvoor reeds vele jaren pogingen in het werk zijn gesteld. Zij herinneren aan het rapport van den heer J. P. van der Slooten, directeur der gemeente-slachtplaats te Utrecht en Lec tor aan de Rijksuniversiteit aldaar, uit gebracht als deskundige aan Ged. Staten van Zeeland. De rapporteur zeide, dat wat hij te Middelburg zag, elke beschrijving tartte en hij dn zijn 29-jarigen loopbaan nog nimmer zulke slechte slachterijen had bezocht. In de Centrale Gemeentelijke Slachtplaats, waarvan 8 tot 10 slagers ge bruik maken, deugde feitelijk niets. De vloer, de wanden, de zoldering, het dag licht, de outillage, niets kon den toets van de meest, gematigde kritiek door staan. Het is een somber, donker hok, gelegen in een omgeving, die een spre kende bevestiging is van de allerwege geuite verklaring, dat het hier „krioelt van de ratten." In de particuliere slachterijen vond rapporteur nergens ook maar een eeni- germate bevredigenden toestand. Geen lo kaal voldoet aan de wettelijk gestelde eischen. Het zijn over het algemeen hok ken, wellicht voor geen enkel doel ge schikt, maar zeker niet voor slachterijen, aan welker inrichting en toestand zulke hooge hygiënische eischen ten behoeve van de volksgezondheid behooren te wor den gesteld. Een der slachterijen overtrof in menig opzicht, doch in slechten zin, nog de overige. Deze inrichting 'moet een broedplaats van ratten zijn. In de slach terij en de daarbij behoorende nevenlo kalen stonk het tijdens het bezoek var, den heer v. d. Slooten weerzinwekkend en in deze duistere ruimte, vol hoeken en gaten, waardoor men, ver onder den beganen grond, het, rottende afvalwater zag stagneeren, was waarlijk nog, naar de geboden omstandigheden de zindelijk heid zooveel mogelijk betracht. Men vroeg zich af wat er van de vleeschkeuring te recht kan komen in al deze slachterijen en houdt als hygiënist, het hart vast voor de gevolgen van het feit, dat in deze ruimten een licht bederfelijk en voor se cundaire infectie zoo gevoelig voedings middel als vleesch wordt bewerkt en be waard. Sinds dit rapport van 1936 is de toestand voor zoover Burg. en Wetb he kend in geen enkel opzicht verbeterd. De stichting van een abattoir is daarom een dringende zaak. Zjj dringt nog te meer daar de centrale slachtplaats binnenkort zal moeten worden gesloten aangezien het betreffende pand is aangekocht door het Rijk in verband met de uitbreiding van de RHBS. Sinds geruimen tijd hebben Burg. en Weth* met verschillende instanties be sprekingen gevoerd om tot de stichting van een abattoir te komen. Deze voorbe reidende actie is thans zoover gevorderd, dat het mogelijk is definitieve plannen voor te leggen. De besprekingen zijn het best in 5 pun ten te resumeeren le. dat het „Werkfonds" thans de Rijks dienst voor werkverruiming toezegde 250,000 te verstrekken af te lossen in 40 annuïteiten voor wat de gebouwen en 15 voor wat de installaties betreft daarbij gerekend met een rente van 2% 2. dat Ged JStaten een andere wijze van aflossing wenschelijk achten en wel 2l/k voor de bouwwerken en 6 voor de installaties, waarmede Burg. en ^Veth. zich kunnen vereenigen. 3e. dat het bestuur van de Godshuizen bereid is een stuk weiland aan den Seis- weg, groot rond 12,000 m2 te verkoopen voor 8000, welk terréin eventueele uit breidingen mogelijk maakt en goed ge legen is; 4e; dat waar de vorige poging op on voldoende samenwerking met de buiten gemeente, behoorende tot den keurings kring Middelburg, is afgestuit, Burg. en Weth. thans hebben getracht tot zulkeen samenwerking te komen. Het verheugt hen, dat reeds vier der zes betrokken ge meenten, nml. Grijpskerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens reeds een ontworpen gemeenschappelijk raadsbesluit namen, en zij hopen, dat Ar- nemuiden en Veere spoedig hetzelfde zul len doen, wat zal leiden tot een voorbeeld van goede intercommunale samenwerking, welke tegelijk is een samenwerking van plattelands- en stadsgemeenten 5e sinds verschillende jaren zijn voor studies gemaakt voor de technische in richting van het abattoir. Oud-wethouder Onderdijk, de directeur van gemeentewer ken en het hoofd van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst hebben daarvoor alleen of gezamenlijk verschillende slachthuizen in andere plaatsen bezocht1. Burg. en Weth wezen ir. D J. Mink te Haarlem, die sinds jaren specialist is op dit gebied als adviseur aan.. In gemeen overleg met deze heeren, waaraan evenwel in de laat ste maanden de heer Onderdijk niet heeft kunnen deelnemen, zijn de plannen en begrootingen ontstaan. De begrooting is evenals de exploitatierekening gemaakt in Juli en Augustus van dit jaar. In hoe verre de veranderde tijdsomstandigheden op de voorgelegde Cijfers invloed zullen hebben, kan slechts in de ervaring blij ken. Men moet thans eerst komen tot den formeelen grondslag en dan zal on derzocht dienen te worden, in hoeverre de omstandigheden toelaten met den bouw te beginnen. Eenerzijds is de bouw uit hygiënisch oogpunt voor de gemeente een noodzake lijkheid, anderzijds leert de ervaring van 19141918, dat in de latere jaren van den oorlog en na het einde daarvan de bouw prijzen zeer hoog zjjn opgeloopen, zoodat aan het begin van den oorlog bouwen achteraf gezien betrekkelijk voordeelig is geweest. Ook moet de overweging mee spreken, dat het normale economische" le ven zooveel mogelijk voortgang dient te hebben en dat de overheid hierin zeker een voorbeeld moet geven. De onderhavi ge plannen zjjn slechts mogelijk geworden door de medewerking van Regeeringszijde verkregen ter bestrijding van de werk loosheid, en het is mogelijk dat door de ontwrichting van het economisch leven deze bestrijding meer dan ooit noodzake lijk zal blijken. Doch in ieder geval zijn Burg. en Weth gedwongen begrooting en exploitatierekening met alle reserve voor te leggen. Zij meenen, dat het desniette min gewenscht is, dat de Raad spoedig gelegenheid ontvangt over dit onderwerp van gedachten t,e wisselen en zich uit te spreken en althans in beginsel een be slissing te nemen Mocht, wanneer de verschillende verdere instanties doorloo- pen zijn en het oogenblik gekomen zou zijn tot aanbesteding over te gaan, blij' ken, dat zulks tegen de thans begrootë prijzen niet zou kunnen of zelfs dahbe- steding geheel onmogelijk zijn, dan zullen Burg. en Weth. zich opnieuw beramen wat in de dan heerschende omstandigheden het beste te doen zal wezen en eventueel nieuwe voorstellen aan den raad voor leggen. De begrooting geeft een eindcijfer aan van 250,000 met een pos.t onvoorzien van 10,000 en een post van 12000 voor de kosten van gemeentewerken, waarin begrepen de salarissen van een buitenge woon opzichter en den adviseur De exploitatiebegrooting geeft een eind cijfer van 42,530 met een post in voor zien van 2097. Het ligt in de bedoeling den bouw en de inrichting te verwezenlijken met hulp van den Rijksdienst voor werkverruiming en de verlenging van het hoofdriool en bouwrijp maken van het weiland in werk verschaffing te doen uitvoeren. Bij het ontwerpen der plannen is getracht të komen tot aansluiting van het aanzien der verschillende gebouwen bij de lande lijke omgeving. Daarom zijn schuine da ken ontworpen, terwijl de meeste abat toirs in ons land platte daken hebben. Schuine daken houden bovendien beter de warme zonnestralen tegen. De gevels zullen worden opgetrokken in mistkleuri- ge steen en voor de daken zijn donker kleurige mat geglazuurde pannen be dacht. Ramen en deuren zijn geheel in staal ontworpen. Voor de buitenterreinen heeft men klinkers gedacht en voor een deel er van cementtegels, Om de terrei nen denkt men aan heesters, waardoor het werk grootendeels onzichtbaar en on gestoord zal kunnen plaats vinden. Betreffende het door de 7 gemeenten te nemen gemeenschappelijk raadsbesluit deelen Burg. en Weth. nog mede, dat het hoofdpunt daarvan is, dat de 7 gemeen ten het nieuwe abattoir aanwijzen als slachthuis voor hare ingezetenen, met uitzondering van huisslachtingen en des- gewenscht van noodslachtingen en dat de gemeenteraden gezamenlijk een invoer- keurloon vaststellen van 4 ets. per kg voor van elders ingevoerd vleesch. Als een onderzoek mocht aantoonen dat een tarief per kg meer voordeel dan nadeel zal brengen dan zal nader worden voorgesteld, het ontworpen tarief per dier te laten vervallen. Eventueele winsten van het abattoir zullen gescheiden blijven van de inkom sten van Middelburg en zullen zoo moge lijk gebruikt worden om de tarieven te verlagen. Eventueele verliezen komen ten laste van de gemeente Middelburg. De buitengemeenten wilden zooals te begrij pen is, geenerlei financieel risico loopen, doch wilden ook voorkomen, dat de ge meente Middelburg winsten zou kunnen maken. De samenwerking met de randgemeen ten is niet slechts een formeele noodza kelijkheid, maar geeft eveneens een bete ren financieelen grondslag aan het abat toir, waardoor het risico voor de gemeen te verminderd. Ook om de medewerking der randge meenten te verkrijgen, is een schadever goeding voor de slagers in die gemeenten opgenomen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1