STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG GOES WEERBERICHT IJZENDIJKE Rijkssubsidie voor wegenverbetering. RECHTSZAKEN De verduistering bij het waterschap Groede en Baanst. NACHTELIJKE BEROOVING. Vliegers aan de automaat. Spo ABDIJ-UITVOERING. Het programma van de Zondag van 12 tot 1 te geven laatste uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps in de Abdij, vermeldt verschillende gaarne gehoorde, voor deze concerten passende, nummers, o.a. de Einzug der Götter in Walhall uit „Das Rheingold" van Richard Wagner. Aan twee verzoeken om bepaalde num mers uit te voeren, kon door bijzondere om standigheden niet worden voldaan. Er is voor ons een bijzondere aanleiding er op aan te dringen buiten besliste nood zaak de Abdij niet te verlaten, alvorens het programma en dit maal ook, wat dan nog volgt, ten gehoore is gebracht. DE CONCERTEN IN DEN KOMENDEN WINTER. Samenwerking tusschen „Tot Oeiening en Uitspanning" en de Ver. voor Instru mentale Muziek. Woensdag 20 September j.l. kwamen de besturen van de Koninklijke Zangvereeni- ging „Tot Oefening en Uitspanning" en van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek bijeen, om gezamenlijk in overleg te treden omtrent de concerten, te geven in het aan staande seizoen. Gezien de bijzondere omstandigheden werd het wenschelijk geoordeeld: le. Ondanks de bezetting van de Concert en Gehoorzaal de repetities en concerten zooveel mogelijk voortgang te doen hebben; 2e. De zoogenaamde „kleine concerten" te laten vervallen en de „groote concerten" met symphonieorkest gemeenschappelijk te geven, en wel zoo, dat op 29, 30 Januari 1940 een oratorium zal worden ten gehoore gebracht, terwijl in het concert van 3, 4 April elk der vereenigingen een zelfstandig aandeel zal hebben. Op deze wijze zal het mogelijk zijn, door samenwerking de uit gaven te beperken en aan den anderen kant aan de leden van beide vereenigingen en andere muziekliefhebbers twee concerten aan te bieden, die het bijwonen in alle op zichten waard zijn. Een commissie uit de twee besturen werd benoemd, om zoowel voor de repetities als voor de concerten localiteiten te zoeken. Zij zal met spoed te werk gaan, zoodat met de repetities van beide vereenigingen in de eerste week van October een vanvang kan worden gemaakt. Daar moet worden ge vreesd, dat tengevolge van de mobilisatie verschillende heeren-leden niet kunnen me dewerken, terwijl ook op de hulp van het Mannenkoor niet volledig kan worden ge rekend, moet jammer genoeg van de uit voering van „La Damnation de Faust" voor dit seizoen worden afgezien, Voor het con cert in Januari zal een ander oratorium in studie worden genomen. De keus viel op „Die Schöpfung" van Haydn. Dit aantrek kelijke werk eischt een minder groote or kestbezetting en de studie ervan levert niet die moeilijkheden op, welke aan een uitvoe ring van „La Damnation de Faust" ver bonden zijn. Voor het tweede concert (3, 4 April) blijft het Brahmsconcert met den violist Joachim Röntgen op het programma staan, uit te voeren -door de Vereeniging voor Instru mentale Muziek, met versterking van het Arnhemsch Orkest. Het aandeel van de Koninklijke Zangvereeniging in deze uit voering zal nog nader worden vastgesteld. Om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de te verwachten verhindering van heeren werkende-leden der beide vereeni gingen werd besloten een uitnoodiging te richten tot de in Middelburg en omgeving aanwezige militairen, die geneigd mochten zijn, hetzij in het koor, hetzij in het orkest mede te werken. De vergadering was van oordeel, dat deze oproep eenerzijds zal kun nen bijdragen tot het verschaffen van ont spanning aan de gemobiliseerden in onze omgeving, anderzijds.de vereenigingen ten goede kan komen. Opgave kan geschieden bij den directeur der beide vereenigingen, den heer Joh. H. Caro, Molenwater. VEREENIGING VOOR HANDELSONDERWIJS. Viering van het jubileum var mr. Dieleman. Het bestuur der vereeniging voor Han delsonderwijs schrijft ons: Ons bestuur las met groote erkentelijk heid het bericht in Uw blad van 21 Sep tember, betreffende het feit, dat mr. P Dieleman gedurende 25 jaar voorzitter is geweest van de Vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg. Met erken telijkheid, omdat uit dat bericht blijkt hoezeer U de beteekenis heeft begre pen van die langdurige voorzitters periode. U zult wel begrepen hebben, dat dit feit ook ons niet was ont gaan, en het voornemen bestaat om bin nen korten tijd in een opzettelijk daar voor belegde bijeenkomst van bestuurs leden en leeraren der Handelsdag- en avondschool, uitdrukking te geven aan onze groote dankbaarheid voor al het geen mr. Dieleman voor de Vereeniging en voor het Handelsonderwijs i* het al gemeen heeft verricht. De ziekte van den kortgeleden benoemden opvolger van mr. Dieleman, mr. M. W. G. van der Veur; heeft tot gevolg dat deze bijeenkomst niet kon plaats hebben in de onmiddellijke nabijheid van den eigenlijken jubileums dag, maar, wij hopen, dat spoedig die oor zaak zal zijn opgeheven en de huldiging van mr. Dieleman zal kunnen plaats vin den. De opbrengst der collecte ten bate van de Spoorweg T.B.C. vereeniging heeft Woensdag j.l. opgebracht 282,27%. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in het Ka naai door Walcheren was heden 66 graden Provincie. HET CARILLON. Het carillon zal, zoo spoedig dit mogelijk is, op de gewone tijden, weer spelen. Gis teren is men begonnen met eenige herstel lingen, die na het posten op den toren door den luchtbeschermingsdienst, noodig waren geworden. En tevens zullen er nieuwe wijs jes op komen. CONCERT „HOSANNA". De harmonie „Hosanna" gaf gisteravond haar laatste openbare concert. Het weder was uitstekend. Er was vrij veel belang stelling, maar het mooie programma, dat onder directie van den heer Govaarts op uitstekende wijze uitgevoerd werd, had nog heel wat meer belangstelling verdiend. DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN. Zaterdag begint de uitreiking. Naar wij vernemen, wordt a.s. Zaterdag alhier een aanvang gemaakt met de uitrei king van de distributiestamkaarten. De af gifte zal geleidelijk en zooveel mogelijk in alphabetische volgorde der namen, plaats vinden en kan niet, zooals voorheen, aan alle inwoners tegelijk geschieden, aangezien voor iederen persoon een kaart moet wor den geschreven, hetgeen veel arbeid met zich brengt voor het Bureau Bevolking, welke afdeeling, door de tijdsomstandighe den, toch al overbelast is met werk. Teneinde misverstand te voorkomen, wil len wij er de aandacht op vestigen, dat bin nenkort iedere ingezetenen dus in het bezit dient te zijn van 2 kaarten en wel de z.g. noodkaart (groene kleur) en de stamkaart, die nu uitgereikt wordt. Aan te raden is het bewijs van ontvangst, dat men toege zonden krijgt, reeds van te voren thuis te teekenen, teneinde zoo min mogelijk op onthoud te veroorzaken bij de uitgifte. Personen, die niet op den dag, waarop zij zijn opgeroepen, om de kaarten kunnen ko men, moeten wachten op een latere oproe ping, hetgeen vermoedelijk eerst zal zijn, wanneer alle overige kaarten zijn uitge reikt. Hetis daarom noodig zich zooveel mo gelijk aan den dag van de oproeping te hou den, aangezien het, wanneer de distributie onverhoopt in werking zou treden, zou kun nen zijn dat men zou hooren: „geen kaar ten, geen eten". Het roode achterlicht. Zooals overal elders zal de politie ook hier in het vervolg streng toezien op het roode achterlicht. Gisteren werd J. J. te Kloetinge bekeurd omdat zijn rijwiel niet voorzien was van een goed werkend rood achterlicht. Vaste klanten. De koopman J. M. te Haarlem kreeg gisteravond een proces-verbaal wegens openbare dronkenschap. Ter ontnuchtering kreeg hij logies op het politiebureau. Hij bleek tevens nog een boete te moeten be talen waaraan de man voldeed. Versch brood. De bakker D. den H. werd hedenmorgen verbaliseerd wegens overtreding der ar beidswet. Het te vroeg vervoeren van brood. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar tot half bewolkt, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. ZA 23 Sept. Zon op: 6 h 47; onder: 18 h 57. Licht op: 19 h 27. Maan op: 16 h 37; onder: 12 h 04. V.M. 28 Sept. UKKEL: Zwakke tot matige wind uit het Noorden. Plaatselijke nevels. Vooral in den nacht mist en nevels op vele plaatsen. Hoog- en Laagwater te VUssingen: September. Hoogwater. Vrijdag 22 9.15 22.04 Zaterdag 23 10.41 23.21 Zondag 24 11.53 24.22 Westkapelle is 28 min. en Domburg min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: September. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 22 10.45 23.28 4.03 16.40 Zaterdag 23 12.12 24.49 5.27 18.06 Zondag 24 1.30 6.47 19.17 Abonnementen en AdvertentiSn voor dit blad worden aangenomen door den Agent G. C. BEVIN. O Op den gewonen dienst van de begroo ting van het Verkeersfonds wordt 147,000 aangevraagd voor de wegen in Zeeland, in hoofdzaak voor voortzetting verbeteringen aan weg no. 58, waarvoor reeds op vorige begrootingen gelden wer den aangevraagd. Op den Kapitaaldienst is voor deze pro vincie 429,000 uitgetrokken. Voor voltooiing van een nieuw wegvak ten Oosten van den Scheldedam (weg no. 58) is nog 108,000 noodig. Tenslotte is. nog uitgetrokken 190,000 voor vo.ltooiing van de verbetering van het wegvak KruiswegTivoli van den v/eg Walsoorden-Hulst. DE BIXNENVAARTSCI JOLEN EN DE OORLOGSOMSTANDIGHEDEN. Op 2 October a.s. worden de scholen geopend. Op 2 October a.s. zullen de binnenvaart- scholen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, welke in de meesje scheep vaartcentra van ons land zijn gevestigd weer geope"nd worden. Het onderwijsfonds voor de scheepvaart zal zich niet laten ontmoedigen, integen deel van den nood een deugd te maken en juist nu op alle mogelijke manieren er naar streven den schippers en schippersjongens die door de omstandigheden gedwongen zijn niets te doen, zooveel mogelijk vakonder wijs te doen geven en verder zooveel moge lijk schipperskinderen lager onderwijs te doen genieten. Een schippersschool is o.a, gevestigd te Wemeldinge, Binnenvaart scholen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart zijn o.m. gevestigd te B r e s kens, TerneuzenenVlissin gen. ZUID-BEVELAND YERSEKE. Het gaat met de oesterver zending zeer slecht. Maar er is nu voor de eerste maal sinds 14 dagen een kleine zen ding oesters naar Engeland gegaan. De vraag naar oesters uit dit land is er wel, maar nu blijkt dat importeurs een invoer vergunning noodig hebben, die niet gemak kelijk is te verkrijgen. Ook naar Duitsch land is een zending oesters gegaan, de vraag is daar even gering als in België, waarheen ook heel weinig oesters gaan. Wat natuur lijk weer te wijten is aan de oorlogsgevol gen als verduistering, sluiten van café's en restaurants, waar de meeste oesters wor den geconsumeerd. De eindcijfers der oes terverzending van September zullen dan ook onrustbarend laag zijn bij dezelfde maand 1938. Laagwater. 2.59 15.42 4.27 17.10 5.46 18.19 23 RECHTBANK TE MIDDELBURG, (Zitting van 22 S e p t heden, MEINEED. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 84% Zeeuwsch. Hyp. B-3% 80%—82% Cities Service Cy. P. 1958 5 49%—50% A Amsterd. Bank 110%109 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 382 A De Schelde N B. 38%38% C Am. Smelt en Ref. 44%45% A Houth. Alberts 79 C Chesapeake en Ohio 3131% C Pref. Kansas City South. 15%15% C Union Pac. Rr. 79% Ned. 38 1000-3 83%— 84% O. Indië 37 1000-3 83%—83% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 166%165 A-N.I. Hbk. 600 118%—116% C Ned. H. M. 1000 86—85 A v. Berkels Pat. 35 C Calvé-Delft 70—69% A Lever-Bros en Unilever 97%97%-96 A Philips Gem. B. afg. 132%—134%-31 C Am. Car en Foundry 25%27%-26% C Anaconda Cop. 26%28%-27% C Bethlehem St. 68%—73-71% C Int. Nockel Cy. 36V8— C Kennec Copper 33%35-3 C Rep. Steel 21%—23-22% C U. States St. C. 58%—61%- C North Am. Cy. 17%—18 A Kon. Petr. Mpij. 302-308-01% C Contin. Oil Cy. 21%—22% C Phillips Petr. Comp. 34%34%-35 C Shell Union O.C. 12%—13-12% C Tide Water Ass. Oil 10%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 124127-25 A H.V. Amsterdam 398392-88 A Java Cult. Mij. 215%—205 A N.I. Suiker U 214—212% A Deli Batavia 110113% C Deli Mjj. 1000 156—155%-54% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG -j" I— Amerika Philips - Schepen Obl.Markt - XWatttc Rubber Suiker Tabak HVA Markt Unilever Koninkl. jfodeponaarCy, A Senembah 126128-26 C Baltimore en Ohio 66% C Southern Pac. Cy. 1314-13% A Southern Rlw. 13%14% A Amst. Rubb. C. 201%204-200% A Deli-Bat. Rubb. 161-167-64 A Hessa Rubber 117%119-21 A Serbadjadi S.R. 109106% E. M. N. echtgen. A. de M. 41 jaar, zonder beroep te Vogelwaarde, thans uit anderen hoofde gedetineerd in he,t Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, had zich te verantwoorden .terzake dat zij op-. 15 November 1938 te Terneuzen voor het kantongerecht tegen zekeren F. C. Wol- felaar, als getuige gehoord, opzettelijk onder eede heeft afgelegd de valsche ver klaring, dat de door de naaister Emma Me'l bewoonde woning, die op 29 Septem ber 1938 des namiddags omstreeks half een uur door een zekere P. A. van den Bergen bestuurde vrachtauto werd be schadigd, haar verdachtes, eigendom was (Zij had een hypoteek op het iïuis). De getuige mr. G. Tichelman, advocaat, destijds waarnemend kantonrechter te Terneuzen, had den indruk gekregen dat verdachte hoofdzakelijk kwam om 18 schadevergoeding te krijgen, waartoe zij een civiele vordering instelde. Get. heeft de vrouw wat op weg ge holpen om de civiele vordering in te stellen. Op een vraag van den verdediger, zei- de get. mr. Tichelman, dat het inderdaad wel eens voorkomt dat de menschen in Zeeuwsch-Vlaanderen denken dat, ala. zij een hypotheek op een huis hebben, zij eigenaar van dat huis zijn Verdachte door den President onder vraagd, zeide, dat voorzoover zij wist, zij eigenares van het huis was. Op een des betreffende vraag, zeide verdachte geen huur van de woning te trekken. De officier van justitie requisitoir ne mende, zeide dat het hoofdverweer des tijds (deze zaak was bij een vorige zitting voor eenigen tijd uitgesteld) was van den verdediger, dat verdachte de verklaringen niet heeft afgelegd als getuige maar 'als civiele partij. Dat is volgens de officier, onjuist, De officier eischt 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger mr P. C. Adriaanse acht te het opzet niet bewezen en drong op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7,49 7,35% Berlijn 75,37% 75,25 Parijs 4,25 4,17% Brussel 31,75 31,70 New-York 1,87% 1,87% De 28-jarige B. Th. O., te Terneuzen, had zich te verantwoorden wegens diefstal en mishandeling. Get. C. Dieleman verklaarde, dat hij op Aug., toen het feest in Terneuzen was, in een café aldaar met verd. kennis heeft gemaakt. Get. wisselde daar een biljet van 25, hetgeen verd. heeft gezien. Tezamen met verd. heeft get. verschillende café's bezocht. Te goed 12 uur wilde get. naar huis fietsen. Verd. zei dat hij nog een eind met hem wilde oploopen. Toen get. onder weg wilde doorrijden vroeg verd. hem een dubbeltje om nog een glas bier te koopen. Get. gaf hem het gevraagde. Verd. vroeg toen get.'s portemonnaie ook eens vast te mogen houden, hetgeen get. weigerde. Daarop heeft verd. get. geslagen en hem de portemonnaie ontrukt. Er zaten nog twee briefjes van 10 in. De wachtmeester der Kon. marechaussée Haars uit Terneuzen verklaarde, dat Die leman den anderen dag aangifte van de berooving en van de mishandeling heeft ge daan. Hij had verschillende hoofdwonden. Get. heeft vervolgens een onderzoek inge steld. Daarbij is komen vast te staan, dat verd. des nachts om half twee nog in een café is geweest, waar hij rondjes heeft ge geven, en met een gulden heeft betaald. Op een vraag van den president, ant woordde get. dat verd. in Terneuzen zeer ongunstig bekend staat. Over Dieleman had hij geen klachten. Nadat verschillende andere getuigen wa ren gehoord, kwam de officier aan het woord. Spr. wees er op, dat verd. vrijwel alles bekent; alleen de berooving en de mis handeling ontkent hij. Vast is komen te staan, dat verd. den morgen na de beroo ving, werkloos zijnde, met een rijksdaalder in een café heeft betaald. Hij kan niet ver klaren hoe hij aan dit geld is gekomen. Spr. eischte 5 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Verd.'s verdediger, mr. Van Zanten uit Vlissingen, achtte het ten laste gelegde niet wettelijk en overtuigd bewezen. Dat hij over geld beschikte, is gebleken uit de ver klaring van een getuige a décharge. Daar is aanvankelijk wat geheimzinnigs mee ge daan, omdat verd. steuntrekker was. Als verdachte inderdaad de berooving had ge pleegd, had er iets van de twee briefjes van tien moeten blijken. PI. vroeg vrij spraak subs, een voorwaardelijke veroor deeling. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. In het begin van Mei verdween met de Noorderzon uit Oostburg de 51-jarige J. Ph. C., ontvanger van enkele kleine pol ders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vermoed werd, dat dit overhaaste vertrek verband hield met een op last van Ged. Staten van Zeeland ingesteld onderzoek in de boeken van den polder Groede en Baanst. De voort vluchtige ontvanger-griffier werd te Gent aangehouden wegens verduistering. Vanmorgen had hij zich voor de Mid- delburgsche rechtbank te verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich tus schen 1933 en 1939 wederrechtelijk een be drag van totaal 7500 heeft toegeëigend, door op verschillende tijdstippen gelden, die het bestuur van den polder Groede en Baanst bestemd had voor het aflossen vein verschillende obligatie-leeningen, voor zich zelf te gebruiken. Verd., die sinds Mei in het Huis van Be waring vertoeft, werd voor de rechtbank bijgestaan door mr. Van Zanten uit Vlissin gen. In deze zaak werden 6 getuigen gehoord. Get. J. B. Sturm verklaarde eenige obli gaties van den polder Groede en Baanst te bezitten. De coupons verzilverde verd. Get. zei dat men er hem nooit opmerkzaam op heeft gemaakt, dat al twee obligaties wa ren uitgeloot. Get. J. den Bois legde een ongeveer ge lijke verklaring af. Get. J. Risseeuw in het bezit van 2 obli gaties, heeft eveneens nooit bericht ontvan gen, dat deze waren uitgeloot. De rente werd gewoon doorbetaald. Ook get. J. Cappon, die de beschikking had over 5 obligaties verklaarde zulks. Hij vroeg den president of er nog iets van te recht zou komen. Get. Chr. Lauret, eveneens door verd. ge dupeerd, verwonderde zich erover, dat de uitlotingen nooit behoorlijk in de krant zijn gepubliceerd. De dijkgraaf van den polder Groede en Baanst, get. P. Lombaard, verklaarde, dat verd. sedert 1916 ontvanger-griffier van den" polder was. Hij gaf toe, dat er niet veel controle was. Tweemaal per jaar werd de kas van het waterschap opgenomen Verd. wist te voren als de contröle zou plaats vinden. Omtrent de uitlotingen van de obligatie-leeningen verklaarde spr. dat deze door het bestuur werden gehouden. Verd. had de taak de eigenaren van de uit gelote obligaties van de uitloting in kennis te brengen. De mandaten voor de verzilve ring der obligaties moesten worden onder teekend door twee bestuursleden en door verd. Uit hetgeen get. verder verklaarde bleek dat met de mandaten nogal slordig werd omgesprongen. De ingeleverde obligaties werden geborgen in het archief. Verd. had daartoe toegang. De president merkte op dat de uitgelote obligaties onschadelijk hadden moeten zijn gemaakt. Nu heeft verd. ze gewoon ver kocht. Mr. Muller zei dat verd. tegenover den rechter-commissaris heeft verklaard sedert 1916 niet te zijn gecontroleerd. Get. ontkende dat dit het geval zou zijn geweest. Verdachte, door den president naar voren geroepen, wees hem op het ernstige van zijn gedrag. Verd. bekende dat hij het geld van de uitgelote obligaties voor zich zelf heeft ge> bruikt, en dat hij uitgelote, waardelooze obligaties voor goede heeft verkocht. Bo vendien heeft hij 3000 aan dijkgeschot verduisterd. In totaal heeft hij de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen voor 25000 be nadeeld. De president: „En dan nog wat niet is uitgekomen. Wat hebt U met dat geld ge' daan? Verd.: „Verbruikt". De president: „In België, niet waar. In elk geval niet in je gezin". Verd. zei dat hij in 1933 met de knoeierijen is begonnen. De president wees er op dat verd's le venswijze, vooral in België, veel te wen schen heeft overgelaten. Hij noemde dit' een zeer ergerlijk geval, ofscho.on de rechtbank al heel wat polder knoeierijen heeft behandeld. De officier van justitie merkte op, dat uit het gebeurde nogmaals blijkt dat li Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen teveel kleine polders zijn. Gelukkig zijn Ged. Staten bezig met een samenvoeging. Spr. zei, dat het vast staat dat verd. zich heeft schuldig gemaakt aan hetgeen hem ten laste is gelegd. De zaak is eenvoudig moeilijker echter is de strafmaat. Deze man heeft voor een groot deel het geld verbrast met vrouwen in België. Spr. acht te een strenge straf op zijn plaats. Verd. heeft verschillende menschen met kleine vermogens gedupeerd. Spr. eischte wegens verduistering in dienstbetrekking een ge vangenisstraf van 3 jaar, met aftrek vair voorarrest. Mr. Van Zanten wees erop, dat het weliswaar om groote bedragen gaat, maar dat verd's opzet aanvankelijk niet op dit. eindbedrag gericht is geweest. Het be gon met .kleinigheden. NI. in den crisis tijd, toen verd zijn betrekking als kas sier bij Risseeuw dreigde te verliezen. Na 16 eerlijke dienstjaren is verd. gaan knoei en Pi. zei dat er niet voldoende controle bij den polder is geweest. Als er redelij ke voorzorgsmaatregelen waren getrof fen was dit nare geval niet voorgekomen. PI. riep de clementie in voor dezen man, die al zwaar gestraft is. Hij is failliet,, onteerd, is een banneling. Uitspraak over 14 dagen. VONNISSEN. De volgende vonnissen werden uitge sproken. B. C. J.t 25 jaar, monteur, vroeger te Bres- kens, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg. Wegens verduistering 10 weken gevangenisstraf met aftrek voor arrest. P. v. S., 38 j., werkman te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. Wegens diefstal, tweemaal gepleegd: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. F. J. P., 31 jaar, koopman te Middelburg, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, wegens diefstal: 5 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. J. C. M., 44 jaar, commissionnair te Nisse, wegens opzettelijk handelen in strijd met een der krachtens art. 9 der Landbouw Crisis- wet 1933 vastgestelde voorschriften (opzet telijk gedenatureerde aardappelen voor men- schelijke consumptie verhandelen) f 250, of 2 maanden hechtenis. G. J. D., 34 jaar, koopman te Kruiningen, voor hetzelfde feit: f 400,of 2 maanden hechtenis. B. G., 22 jaar, etaleur te 's-Heerenhoek, wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Zaak uitgesteld tot 29 September voor hervatting onderzoek. Maar zij waren niet handig Het laatste geval, dat gistermiddag voor de Haagsche rechtbank werd behandeld, betrof de z.g. „grijp"- of „hijschkraan"- automaat, waarin men a raison van een dubbeltje kan trachten door middel van de grijp-armen van de hijsehkraan eenige in de glazen, kast uitgestalde voorwerpen machtig te worden. De Haagsche bakker, voor. wiens win kel de automaat stond, verklaarde als ge tuige, dat alle voorwerpen „grijpbaar" waren, zoodat er geen kwestie was vart lok-artikelen, welke toch niet te krijgen waren. Er was een rapport over deze zaak uit gebracht door ir. J. F. Wervelsnelder van- de Ned. Stichting voor Psycho-techniek, die een aantal vliegers, die bijzonder „handig" voor dit werk geacht werden en een aantal „onhandigen", dé automaat heeft laten probeeren. Het bleek, dat de „onhandigen" meer succes hadden dan de andere, om welke reden ir. Wervelsnelder tot de conclusie kwam dat hier van hazardspel en niet van behendigheidsspel sprake was De officier van justitie sloot zich bij dit rapport aan en achtte de beslissing van ir. Wervelsnelder >van groot belang. In dien een veroordeelend vonnis wordt uit gesproken, is het met deze automaten, die in groote getale nog in ons land voor komen, gedaan Spr eischte een geldboete van 250, subs, een maand hechtenis en verbeurd verklaring van het apparaat. Verd. pleitte voor zichzelf vrijspraak. Hij voerde aan, dat de verschillende des kundigen op dit gebied het allerminst eens zijn. Volgens hem is behendigheid, de eenige factor. r f* t O bo Op aan d vanocl weers J paard tot ee Rottei I trein ter d< dat d uit Dl nog rl evenvil belde I de rail ver gil uit Zl zat* vl derenl de 2c I uit Z' zorgvJ diacoi I gebra wage* jarig I paard De j. van cl gens Het 1 derha Gis Terse I ziekei I van „Willi Heil Utree I Aa? begre het Del de b| dat rijkslj den voorl zoodl geral Del op 6; O: ■9

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2