lp fltoraxmtcïMë|§l $eetiw0cfye sc GOESCHE COURANT Amerika beraadslaagt: wapenuitvoer of niet? De minister-president van Roemenië vermoord. „De Fransche soldaat weet waarvoor hij strijdt." De Neutraliteitswet is niet neutraal." Italiaansche bladen propageeren den vrede. „Loont het werkelijk de moeite?" GEDEELTE DER LADING VAN HET NEDERLANDSCHE s.s. „JUNO" IN BESLAG GENOMEN, Wat het Fransche leger per dag verbruikt. DE TOESTAND IN „RUSSISCH POLEN", Ontploffingen in Berlijn. Er zouden 30 personen gearresteerd zijn. De Duitsche handelsrelaties met Nederland worden aangemoedigd De Duitscbers gelooven niet aan een oorlog. Maar men. is toch lang niet gerust Nederlandsche regeering koopt suiker en copra in Indië. TWEE NIEUWE LICHTINGEN OPGEROEPEN IN DUITSCHLAND, DE BOMBARDEMENTEN VAN OPEN STEDEN. ZWITSERLAND ZWEERT: LIEVER DOOD DAN ONDERWORPEN. Hij gelooft niet aan Hitier, zegt Daladier. „HET IS DE OORLOG VAN HITLER." De daders, oud-leden van de IJzeren Garde, reeds terecht gesteld. OVERVAL OP ZENDSTATION. „De brigade van den dood." Waarom? De Duitsche lezing. er :r- 29 64 40 50 00 00 90 00 32 61 50 00 97 23 49 138 >00 >00 51 43 99 00 e- 30 19 82 73 83 36 >,30 >,15 NUMMER 224 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct- TWEE BLADEN EERSTE BLAD EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. 99 Gisteren is de gemeenschappelijke zitting begonnen van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden met den Senaat. President Roosevelt had deze vergadering bijeenge roepen om zijn aanbevelingen ten opzichte van de Neutraliteitswet te behandelen. De ze wet verbiedt den wapenuitvoer uit de Ver. Staten naar oorlogvoerende landen. Roosevelt wil dit verbod opheffen, wat daar Engeland en Frankrijk ter zee veel machtiger zijn dan Duitschland en boven dien over groote kapitalen beschikken in het voordeel der democratieën ?ou zijn. Het was een der gewichtigste zittingen in de geschiedenis der V.S. Bij de veteranen onder de Congresleden werden herinnerin gen wakker aan de zittingen van een kwart eeuw geleden, toen, evenals thans, gespro ken werd over de neutraliteit en over „de Ver. Staten buiten den oorlog te houden". De publieke tribunes waren vol lang voor de 'zitting was begonnen. Voor den aanvang van de zitting kwamen zeventien senatoren onder leiding van Bo rah, den ouden „isolationist", bijeen om plannen te bespreken teneinde het voorge stelde opheffen van het wapen-uitvoerver bod te doen afstemmen. Het overvolle, bewaakte Huis juichte Roosevelt toe, toen hij aankwam. De president zeide: „Ik heb het Huis bij eengeroepen, opdat het zal kunnen spreken en handelen „ten aanzien van een amende ment van een zekere wet, die naar mijn beste oordeel de historische buitenlansche politiek der Ver. Staten zoo wijzigt, dat zij onze vreedzame betrekkingen met vreemde naties benadeelt". Roosevelt vervolgde, dat Amerika steeds zijn uiterste best gedaan heeft om den oor log af te wenden. Nu het tot een oorlog is gekomen, moet de regeering alles doen, wat in haar vermogen ligt om de Ver. Sta ten buiten den oorlog te houden. Naar de oprechte meening van den president zou zij in dit streven slagen. Roosevelt betreurde het, dat het Congres de Neutraliteitswet in haar huidigen vorm heeft aangenomen. „Ik betreur het ook, dat ik die wet heb onderteekend. Wanneer in 1935 een oorlog was uitgebroken, zou er geen verschil ont staan zjjn in den uitvoer van platen alumi nium en vliegtuigvleugels. Thans bestaat er een kunstmatig wette lijk verschil. Ik leg er den nadruk op, dat Amerikaansche burgers en Amerikaansche schepen weg moeten blijven van onmiddel lijk gevaar van het huidige conflict (toe- juichtingen). De stap, dien ik aanbeveel, is dit land op nieuw te plaatsen op den hechten grondslag van de reëele en traditioneele neutraliteit. Ik geloof, dat, voor zoover dat mogelijk is, Amerikaansche schepen er van terugge houden moeten worden om oorlogszones binnen te varen." De voorstellen der regeering zijn er be ter op berekend dan welke andere midde len ook om ons uit den oorlog te houden". In een persconferentie heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, verklaard, dat het opheffen van het embargo op wa penen na het uitbreken van oorlog geen „niet neutrale" daad zou zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de oorlogvoerende landen gedurende den oorlog voortdurend hun po sitie hebben gewijzigd en een neutrale mo gendheid heeft dit recht eveneens, anders zouden oorlogvoerenden alle rechten heb ben en de neutralen geen. Hull is van oordeel, dat het opheffen van het wapenembargo' de Ver. Staten terug zou voeren tot een neutrale positie, terwijl zij door de Neutraliteitswet in een niet- neutrale positie waren geplaatst. Het zal vermoedelijk wel een paar dagen duren voor het Congres klaar is met zijn beraadslagingen en de beslissing valt. De redevoering van Roosevelt werd in de kringen der Democraten met enthou siasme begroet, doch de Republikeinen heb ben zich van iedere betooging onthouden. De eindverklaring ten aanzien van de eenheid van het Amerikaansche volk werd op alle banken met applaus begroet. Kamer en Senaat zijn tot Maandag uit eengegaan. De senaatscommissie van Buitenland sche zaken zal Zaterdagochtend vergade ren om de kwestie aan te snijden van de herziening der neutraliteitswet. Deze de batten zullen wel drie dagen duren. De Italiaansche bladen schrijven, dat de te Versailles in het leven geroepen Poolsche staat voor altijd dood is en dat de oorlog aan het Oostelijke front geëindigd is. Aan gezien voorts Duitschland zijn wil bevestigt om zijn grenzen in het Westen en Zuiden te eerbiedigen, blijft een nieuwe oorlog aan het Westelijke front nutteloos en zou hij een nieuw feit vormen. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat het niet bestaan van den vroegeren Poolschen staat door Roemenië zelf erkend wordt, on danks zijn bondgenootschap met Polen te gen Rusland. Er is echter meer, want het feit, dat het Polen van Versailles niet meer opnieuw tot stand gebracht Kan worden, wordt erkend door de Britsche en Fransche regeeringen zelf, die zich welbewust er van onthouden hebben den staat van oorlog uit te breiden tot de Sovjet-Unie, welke toch het Poolsche gebied is binnengerukt op grond van het optreden van Duitschland. Tenslotte heeft de Engelsch-Fransche waar borg ten gunste van Polen in het geheel niet gewerkt. Het blad besluit met de vraag, of het werkelijk de moeite loont, dat millioenen menschen in een verschrikkelijken oorlog in het Westen worden geworpen om te trach ten den vroegeren Poolschen staat weer op te bouwen, die voorbestemd zou zijn om in de toekomst een nieuwen oorlog uit te lok ken. De „Lavoro Fascista" schrijft: De groote verwachting van alle volkeren gaat uit naar een vrede met rechtvaardigheid, waarvan thans de grondslagen bestaan tengevolge van het wegnemen van de oorzaak die h°t conflict te voorschijn heeft geroepen, d.w.z, het te Versailles geschapen Polen. Het is trouwens duidelijk, dat iedere poging om Polen te herstellen tegen den wil van Duitschland en Sovjet-Rusland een cata strofe voor Europa met zich mede zou brengen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de auto riteiten een gedeelte der lading van het Nederlandsche vrachtschip „Juno" van de K.N.S.M. in beslag hebben genomen. De ge- confiskeerde lading bestond uit 312 zakken looiextract, 120 zakken uien, tien kisten drop, 5 zakken sinaasappelen en 4 vaten wijn. Voorts werd beslag gelegd op een la ding van 3000 ton ruwe olie van het Noor- sche vrachtschip „Motorina", dat door Brit sche oorlogsschepen was aangehouden. (De „Juno" bevindt zich, komende van de Middellandsche zee, op de thuisreis en is volgens door de K.N.S.M. ontvangen be richt, Woensdag van Gibraltar vertrokken). Het Fransche blad „Intransigeant" geeft een opsomming van de enorme hoeveelhe den voedsel, welke het Fransche leger ver bruikt. Dit leger, dat uit 5,000,000 man bestaat, gebruikt dagelijks 6,600,000 pond vleesch, 770,000 pond rijst en gedroogde peulvruch ten, 440,000 pond- suiker, 330,000 pond kof fie en 800,000 gallons wijn. De gemiddelde maximum-hoeveelheid voedsel die eiken dag aan een soldaat wordt verstrekt is 4 ons vleesch, 2 ons suiker, 3% ons groenten, 21 ons brood of biscuit en ruim 1/16 gallon wijn voor een soldaat aan het front en 1/32 gallon indien hij achter het front gelegerd De correspondent van Havas, die van Reuter en twee Zuid-Slavische journalisten zijn erin geslaagd binnen te dringen in het door de Russen bezette Galicië. Sommige plaatselijke autoriteiten, voor het meeren- deel Oekraïners, aldus meldt de Havas-man, hebben zich uit eigen beweging tot de Rus sische autoriteiten gewend. Zij werden voor- loopig door deze autoriteiten in haar be voegdheden bevestigd en kregen opdracht de Polen in hun gangen vrij te laten. Vól gens inlichtingen uit goede bron hebben de Polen op sommige punten getracht zich te gen het binnendringen der Russen te ver zetten. Een Russisch officier verzocht den Polen echter de wapens neer te leggen en gaf hun de verzekering, dat zij in het dis trict konden blijven zonder lastig gevallen te worden. In de stad Kuty gaven de hoof den van het district, toen de Russische op- marsch werd aangekondigd, den Poolschen troepen een half uur tijd, om zich terug te trekken, hetgeen in goede orde geschiedde. De correspondent van Havas constateer de, dat in verscheidene dorpen de bevolking aan den dagelijkschen veldarbeid was. Reuter meldt, dat volgens te Kopenhagen uit Berlijn ontvangen berichten eenige arrestaties verricht zjjn in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche ministerie van luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer te- zelfder tijd nog twee ontploffingen zijn voorgekomen en wel bij het hoofdbureau van politie en bij een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig per sonen zijn gearresteerd. Het verluidt, dat zfj in betrekking hebben gestaan met volgelingen van Otto Stras- ser, den leider van het „Zwarte front", de organisatie van anti-nationaal-socialisti- sche vluchtelingen. Men schrijft aan de Maasbode: Opgewekt en monter keerde Woensdag morgen een glasfabrikant uit Reichenau in Sudtenland naar zijn Heimat terug. Voor 40,000 mark aan bestellingen aan glaswaren had hij bij zich, het resultaat van een 2- daagsch verblijf in Nederland. De Duitsche handelsrelaties met Neder land worden door Duitschland officieel aan gemoedigd en met de deviezen-voorschrif ten wordt bij het passeeren van de grens de hand gelicht. De Duitsche handelsreizigers zijn allen ruimschoots van Hollandsch geld voorzien, dat ze aan het Duitsche grenssta tion kunnen krijgen waarbij hun f 0,73 per mark wordt uitbetaald. Duitschers met f 50 a f 60 bij zich zijn geen zeldzaamheid, in tegenstelling met slechts 8 dagen geleden, toen ze klaagden, dat ze maar 10 mark mochten meenemen. De uit Duitschland komende reizigers zijn allen onder den invloed van Hitiers rede. Zij gelooven niet aan een oorlog met Frankrijk en Engeland, die volgens hen nog niet bestaat en ook niet komen zal. En als Engeland het mocht wagen, zoo vertellen ze met groote zelfverzekering, om één bom te werpen op welke Duitsche stad ook, dan zullen aanstonds honderden Duitsche vlieg machines een vracht bommen werpen op Londen, want daarvoor, zeggen ze, staan in Wilhelmshaven, Cuxhaven en in de on- dergrondsche hangars op de Lüneb'urger- heide tallooze bommenwerpers geladen startklaar, om binnen twee uur vergelding te geven. En eenstemmig beklagen deze menschen het arme Frankrijk, dat door Engeland in den dood zal gedreven worden, hetgeen klopt met de propaganda in de Duitsche pers en de radio van de laatste dagen. Inmiddels is het officieele Duitschland lang niet gerust over hetgeen in de lucht hangt en er uit kan komen vallen, want nieuwe verduisteringsvoorschriften zijn ge geven en de oude zijn opnieuw ingescherpt. Thans is het verblijf op "straat des avonds, als men daarvoor geen geldige reden heeft strafbaar gesteld. De vrees voor Engelsche luchtaanvallen heerscht wel degelijk in de officieele kringen. De Hitlerjugend is reeds door eigen voorschriften gebonden, thuis te blijven. De oefeningen eindigen voor het vallen van den avond en daarna is huis arrest het parool. Andere jeugdige personen tusschen 15 en 17 jaar worden eenvoudig door de surveil- leerende politie en partijfunctionnarissen opgepakt en naar huis gebracht. De Nederlandsche regeering is er, naar de Tel. meldt, toe overgegaan, in Indië aan- koopen te verrichten. Reeds zijn aange kocht ruim 7000 ton suiker en ruim 1000 ton copra. Deze aankoopen zijn direct in Indië ver richt, vermoedelijk door het Centraal In koopbureau, waarbij de handel dus uitge schakeld is geworden. Naar verluidt, zou door de regeering echter de toezegging zijn gedaan, dat bij verdere aankoopen van de tusschenkomst van den handel gebruik zal worden gemaakt. Hoewel nadere bijzonderheden nog niet bekend zijn, schijnt de regeering tevens doende te zjjn, zich een quantum rubber te verzekeren. Naar Havas uit Warschau bericht, maken de Duitsche bladen melding van de op roeping der lichtingen 1911 en 1912 op or der van het ministerie van Binnenlandsche zaken en het Iegercommando. Havas meldt uit Londen: Aan de neu trale regeeringen en het Vaticaan is een plan voorgelegd een neutrale commissie van onderzoek te zenden naar het Oostelijk front om een onderzoek in te stellen naar het bombardeeren van open steden. Het plan is door de Ver. Staten aanvaard. In den Zwitserschen Nationalen Raad zeide gisteren de president van den Bonds staat, Etter, sprekende over den oorlog, dat men zich geen illusies moet maken op dit punt. Een langdurige oorlog zal van al len offers eischen en deze offers zullen in het belang van het land worden gebracht. De voorzitter van den Nationalen Raad, Valleton, verklaarde, dat Zwitserland be zield is met den onwrikbaren wil neutraal te blijven. Deze neutraliteit is in het belang van Europa en deze neutraliteit is gegaran deerd. Indien evenwel de oorlog zich tot Zwitserland uit zou breiden, dan zullen al len bereid zijn. Mannen en vrouwen, mili tairen en burgers, oud en jong, zullen de plechtige eed herhalen: „Ik zweer mijn leven te geven voor mijn land! Liever dood dan onderworpenheid en eerloosheid voor Zwitserland!" De minister-president van Frankrijk, Da ladier, heeft gisteravond een rede gehou den voor de radio, waarin hij o.m. zeide: „De Fransche soldaten weten waarvoor zij strijden. Zij strijden, omdat de oorlog ons werd opgelegd door Duitschland, omdat se dert drie jaren zjjn verslindende eerzucht Europa geen enkelen dag van veiligheid meer liet. Zij willen een einde maken aan een systeem van voortdurend alarm, dat ons driemaal in een enkel jaar drong onzen toevlucht te nemen tot een mobilisatie van onze strijdkrachten, welke den boer los rukte van zjjn grond, het economische leven verlamde en de gezinnen uit elkander scheurde. Zij strijden, omdat zij niet willen, dat Frankrijk verpletterd wordt onder een regime van terreur en moreele verwording welke de Hitleriaansche overheersching reeds over zoovele bedrogen en gemartelde volkeren doet heerschen. Deze heerschap pij en de terreur bestaat sedert jaren in Duitschland. Zij wierp zich op Oostenrijk, op Tsjecho-Slowakije thans werpt zij zich op Polen. Alle inspanning om den vrede te redden kon slechts op een mislukking uit- loopen, omdat tot de vernietiging van Po len van tevoren in het geheim was beslo ten. Reeds op 23 Augustus was een accoord ge sloten tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie betreffende de verbrokkeling van Po len. Hitler had beweerd, dat hij slechts Dantzig wilde en een volksstemming in den Corridor, benevens een autoweg. Hij strooi de nog kwistig zijn verzekeringen rond, toen hij het kostbare contract in handen had, waarin Duitschland en Rusland den nog levenden prooi verdeelden. De Duitsche propaganda heeft thans nog slechts een laatste hoop: de krachten van elkander los te maken, die zjjn opmarsch naar de heerschappij over de wereld gaan breken. Het is duidelijk, dat de Duitsche propaganda thans nog slechts twee doel einden heeft. Zij wil oneenigheid brengen tusschen Frankrijk en Engeland en zij wil oneenigheid brengen tusschen de Franschen onderling. Maar wanneer de Franschen de vijandelijke golflengten hun hooren zeggen, dat deze oorlog een oorlog van Engeland is, dan antwoorden zij: neen, het is de oorlog van Hitier. Hoe zou men de Franschen, die sinds maanden het gevaar aan hun eigen grenzen voelen toenemen, kunnen doen gelooven, dat zij oorlog voeren voor Engeland Wjj voeren oorlog, omdat wjj niet willen, dat Frankrijk tot slavernij wordt ge doemd. In ons spookt niet, zooals bij onze vijan den, de vrees voor een langen oorlog. Wij denken slechts aan een ding: aan de alge- heele overwinning. Die overwinning beschouwen wij als be haald, zoodra wij den vrede op hechte grondslagen kunnen vestigen, zoodra wij eindelijk Frankrijk de veiligheid kunnen brengen, die de Hitleriaansche ondernemin gen het sinds drie jaar ontnomen hebben. Altijd komt het uur, waarop de zedeljjke krachten, die de wapenrusting vormen van de groote vredelievende naties, haar de overwinning geven. Die zedelijke krachten bezielen al ®nze legers, die strijden voor de onafhankelijkheid en veiligheid van ons va derland en om voor altijd een einde te ma ken aan de pogingen tot overheersching van Duitschland". Gistermiddag is de minister-president van Roemenië, Calinesco, vermoord.. De daders waren oud-leden van de fascistische „IJze ren Garde", welke, zooals men weet, gerui- men tijd geleden door de Roemeensche re geering werd ontbonden. De moord op Calinesco is gepleegd op een brug in de hoofdstad Boekarest. De moord was wel overwogen: drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg herstelden, deden er aan. mede. Terwijl de auto den wagen van den mi nister-president aanreed, reed de boeren kar voor de auto van het slachtoffer, om den chauffeur te beletten door te rijden. De beide andere auto's reden links en rechts naast de auto van den minister-president en een aantal jongelieden, die hierin zaten, begonnen onmiddellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche po litie, welke den minister-president verge zelde, werd gedood en zijn chauffeur werd ernstig gewond. Calinesco zelf werd door elf kogels doorboord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men het portier van de auto opende, gleed het lichaam van het slachtoffer op het trottoir. De omstanders vluchtten verschrikt weg. Toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts een der moordenaars arresteeren. Eenige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het radio-sta tion van Boekarest. Zij verwondden den portier en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de minister-presi dent door een groep gardisten was gedood. Men had tien minuten noodig om de mis dadigers te overweldigen, waarna de om- roeper mededeelde, dat het programma, dat „door een betreurenswaardig incident" werd onderbroken, werd voortgezet. Onmiddellijk werden in het geheele land strenge maatregelen genomen, de telefoon te Boekarest werd gedurende twintig minu ten geblokkeerd en iedere verbinding met het buitenland verbroken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen om de veiligheid te handhaven, de verzamel plaatsen van de Gardisten te bewaken en de rumoerige minderheden in bedwang te houden. De ministerraad hield onmiddellijk in het koninklijk paleis onder voorzitterschap van den koning !een vergadering, welke tot zes uur heeft geduurd. De resultaten zijn nog niet bekend. Op het oogenblik, dat de moord werd ge pleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de algemeene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars hebben in een huis, waarheen zij voor de politie waren ge vlucht, zelfmoord gepleegd. De leider van het complot tegen Calines co en zes van zijn helpers zjjn gearresteerd. De leider is een advocaat, Dumitresco ge naamd; de helpers zijn studenten in de me dicijnen. De arrestanten verklaarden individueel te hebben gehandeld en een „gebaar te heb ben willen maken". Naar hun zeggen behoorden zij tot de oude „brigade van de ridders van den dood" waarvan melding werd gemaakt bij de te rechtstelling van Codreano, den leider van de IJzeren garde. (Havas spreekt hier van „terechtstelling". De officieele Roemeensche berichten meld den echter destijds, dat Codreano „op de vlucht was neergeschoten".) De moordenaars van Calinesco zijn op de plaats van hun misdaad terechtgesteld. Zij werden door een peleton gendarmes naar deze plaats geleid en moesten het vonnis, geveld door den nieuwen premier, generaal Argeseanu, aanhooren. Vervolgens werden zij voor het oog der menigte geëxecuteerd. Men zal hun lijken 24 uur laten liggen. De nieuwe minister-president en de nieu we ministers hebben in handen van den ko ning den eed afgelegd om daarna hun eer ste bijeenkomst te houden. Het Fransche nieuwsbureau Havas schrjjft over Calinesco: „Deze was een energiek man, die met gevaar voor eigen leven de IJzeren Garde in Roemenië heeft vernietigd en de pogingen van Duitschland om de hand te leggen op Roemenië, heeft verijdeld. Hij sterft op .een oogenblik, waar op de herhaalde intriges van zijn tegenstan ders in den laatsten kroonraad zijn geëin digd met de nederlaag van zijn tegenstan ders. Reeds had de Duitschland welgezinde kliek, aldus Havas, een ministerlijst opge steld, doch de koning weigerde. Men heeft thans ruim baan willen ma ken: de Gardisten, agenten van Duitsch land, hebben Calinesco vermoord." Een ander Havas-bericht duidtIn be voegde kringen verklaart men, dat uit het onderzoek is gebleken, dat de moord op Calinesco het werk van de laatste overblijf selen der IJzeren Garde is en dat er geens zins sprake is geweest van een samenzwe ring, die internationale beteekenis zou kun nen hebben. Volgens bekentenissen van de daders is het motief van den moord een persoonlijke wraakneming van aanhangers van Codreano. In Roemeensche politieke kringen wijst men iedere andere politieke verklaring van de hand, te meer daar Ca linesco op internationaal gebied een strikt neutrale politiek volgde. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht ten aanzien van den moord op Calinesco, dat men in politieke kringen te Boekarest ver onderstelt, dat deze de drager was van de Roemeensche neutraliteit. De IJzeren Garde heeft verklaard in ver band met de huidige moeilijke omstandig heden in de buitenlandsche politiek de neu traliteit van het land niet in gevaar te brengen door daden van terreur. In Poolsche en Fransch-Britsche kringen was men de laatste dagen aldus het D. N.B. ontstemd over de strikte neutrali teit van Roemenië, dat de leden der Pool sche regeering interneerde en de naar Roe menië gevluchte Poolsche troepen ontwa pende en de tweede helft van het Poolsche goud in beslag nam. Het D.N.B. verklaart tenslotte, dat men den moord toeschrijft aan Poolsche kringen en den Britschen geheimen dienst, die een samenwerking tusschen Duitschland en Roemenië wilden hinderen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1