STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS MIDDELBURG RECHTSZAKEN MR. J. R. H. VAN SCHAIK OPNIEUW VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. MR. R. M. VAN DUSSELDORP KRINGCOMMISSARIS VAN HET ROODE KRUIS. Steun aan het Roode Kruis. Verblijdende bereidwilligheid onder alle bevolkingsgroepen. EEN GELEGENHEID VOOR IEDEREEN. De „Courageous" was omgeven door torpedojagers. DE DUITSCHE OPPERBEVELHEBBER AAN HET WESTELIJK FRONT. OORLOGSWEE Kan dat per Veldpost? TRAMTREIN ONTSPOORD TE SASSENHEIM. Engelsche schadeloosstelling aan neutralen? Oplichting van een ouden man te Wemeldinge. Valsche kalverschetsen. De getuige was overleden Maar de inkt getuigde ook FINANCIEELE BERICHTEN. „Een nieuwe kruistocht." RADIO-PROGRAMMA GE ïs u BIJ DE ESPERANTISTEN. De Middelburgsche Esperantovereeniging „Ni Venkos" hield gisteravond een bijeen komst in haar clublokaal, de bovenzaal van de melksalon van den heer Van Ham op de Markt. Deze bijeenkomst stond in het teeken van het jeugd-esperantocongres, dat van 7 tot 14 Augustus te Tervueren bij Brussel plaats had. Na een inleiding van de vice- voorzitster, mej. Ruijsaard, heeft mej. Kloe- verkorn, die met een Middelburgsch meisje en drie Middelburgsche jongens aan het congres deel nam, op onderhoudende wijze verteld over het samenkomen van de 400 jongelui uit 10 verschillende landen op dit tweede jeugdcongres, dat op initiatief van de bekende Esperantiste mevrouw Veen en daal werd gehouden. Na een korte pauze werd een film ver toond over de 7-daagsche samenkomst in Tervueren, opgenomen door den heer Schut, hoofd der school te Koedijk, die in dat klei ne Noord-Hollandsche plaatsje na schooltijd les geeft aan zijn schoolkinderen in Espe ranto. Deze film, toegelicht door mej. Kloever- korn, heeft de aanwezigen doen zien hoe mooi het werk dezer jeugdorganisatie is, en hoe men samen tochten maakte en ook het folklore van verschillende landen na der bekend maakte. Voordat het esperanto-lied werd gezongen, heeft mej. Ruijsaard met een opwekking om zich aan te sluiten bij de vereeniging, cursussen te volgen, in één woord de zaak van het Esperanto te dienen en de mede- deeling, dat militairen op de clubavonden gaarne als gast welkom zijn, de bijeenkomst gesloten. MUZIEK OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „Excelsior" heeft het gisteravond, toen het de uitvoeringen op de Markt van dit jaar besloot, goed ge troffen met het weer. Het concert trok, mede door de stadhuisbelichting, vrij veel belangstelling. Er werd met aandacht ge luisterd naar het programma, dat gaarne gehoorde nummers bevatte. VOORLICHTING LUCHTBESCHERMING. Gisteravond had de Vereeniging voor luchtbescherming in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis een bijeenkomst met aannemers en uitvoerders van werk zaamheden belegd, waarin de heer A. J. W. Matthijssen inlichtingen verstrekte, die j voor genoemde personen van groote betée- kenis kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling I ook de bouwarbeiders over een een ander in te lichten in de komende week. HUIS BRANDWEEREN VOOR OPENBARE GEBOUWEN. Toen wij gisterenmiddag op de Markt kwamen, was het deel voor het Stadhuis geheel nat en uit de vestibule werd water weggeveegd. Natuurlijk trok dit onze aan dacht, maar spoedig wisten wij, dat- ambte naren van het stadhuis zich onder de des kundige leiding van den onder-comman dant der brandweer, hadden geoefend in het bedienen van de brandbluschmiddelen, met namen de slangen op de verschillende in het gebouw aanwezigen brandkranen. Ook in andere openbare gebouwen is men thans ten deze actief en zal men voort gaan met het onderrichten van de betrok ken ambtenaren opdat deze in geval van nood, de eerste doeltreffende maatregelen zullen kunnen nemen. MR. DIELEMAN 25 JAAR VOORZITTER VAN DE VEREENIGING VOOR HANDELSONDERWIJS. Snuffelende in gegevens over het eerste jaar van den wereldoorlog 19141918, la zen wij een verslag gepubliceerd op 21 Sep tember 1914 over de op Zaterdag 19 Sep tember gehouden vergadering van de Ver eeniging voor Handelsonderwijs. Deze ver gadering stond onder leiding van den toen- maligen vice-voorzitter, mr. P. Dieleman. De voorzitter, de heer J. H. Blum had als zoodanig bedankt. De vergadering koos in zijn plaats tot bestuurslid den heer Herman Snijders. Het bestuur koos nog dien zelfden dag tot zijn voorzitter mr. Dieleman. Het is dus thans 25 jaar, dat mr. Diele man deze functie bekleedt en zij, die zijn j arbeid voor de vereeniging kennen, weten, dat hij zich ook hieraan geheel geeft. Bij na steeds is hij op zijn post, als het geldt de leerlingen toe te spreken bij het eindexa men of de bevorderingen en dit zoo noodig bemoedigend voor de toekomst of ver manend over het verleden. Verschillende malen deed hij dit op een wijze, die men niet gauw vergeet. Wfj weten zeker, dat wij in den geest van allen, die met mr. Dieleman dit onderwijs bevorderen of dit vroeger deden, handelen, door dit jubileum hier met enkele woorden te boekstaven. Bij K.B- van 19 September 1539, is be-1 noemd tot voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor het tijd vak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. is Een oud spreekwoord luidt: „In den nood leert men zijn vrienden kennen". Nu in het veel geteisterde Europa op nieuw de oorlogsfakkel brandt en de arbeid van het Roode Kruis weer meer noodig is dan ooit, terwijl de noodzakelijkheid daar van zelfs nog grooter kan worden, leert het Roode Kruis ook zijn vrienden kennen, die het heeft onder de niet-leden. Het is opvallend en verblijdend hoevelen willen deelnemen aan dit werk, niet alleen in hun eigen plaats, zelfs niet alleen in hun eigen land, maar ook, en gaarne, daar, waar thans reeds medemenschen hulp noo dig hebben. Het mag toch bekend geacht worden, dat het Roode Kruiswerk in oorlogstijd lang niet ongevaarlijk is. Daarom doet het goed te merken, dat zoovelen bereid zijn dit ge vaar te loopen, lasten en ongemakken te verduren, hun veilige leven thuis op te of feren voor onbekende soldaten, ergens aan een ver front. Een der vragen, die de Radio-Omroep- contrölecommissie dikwijls bereiken in de zen tijd is: „Ik heb vernomen, dat er plannen zou den bestaan om ambulances van het Ned. Roode Kruis naar de diverse fronten te zen den en zou mij voor deelname daaraan willen opgeven. Kan dat? Het officieele antwoord op deze vraag is: Neen. Men kan zich wel bij het hoofdbe stuur schriftelijk aanmelden, waarna men op een lijst wordt geplaatst, die geraad pleegd wordt, indien in de toekomst mis schien uitzending van ambulances overwo gen zou worden. Op het oogenblik kan met de grootste stelligheid worden tegengespro ken, dat uitzending van ambulances door het Ned. Roode Kruis overwogen wordt. Artsen en gediplomeerde verpleegsters kunnen zich beschikbaar stellen voor dienst bij het Ned. Roode Kruis in oorlogstijd, waartoe zij zich schriftelijk dienen te ge ven bij het bureau Ziekenhuiswezen van het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage. Uit dit antwoord is dus te lezen, dat het Nederlandsche Roode Kruis geen ambulan ces uitzendt. Zijn taak ligt in eerste instan tie in ons eigen land. Een andere vraag luidt echter: Verschillende personen, mannelijke zoo wel als vrouwelijke, zouden zich beschik baar willen stellen voor het Internationale Roode Kruis, om eventueel met eigen auto, althans in bezit van rijbewijs, hulp te ver- leenen aan de verschillende fronten, on verschillig in welk land. Waar moet men zich opgeven? Het antwoord hierop is: Vermoed wordt, dat ook uit andere lan den tallooze zulke aanbiedingen komen. Men zou zich schriftelijk in een der moder ne talen kunnen wenden tot het „Comité Internationale de la Croix-Rouge", 122, Rue de Lausanne, Genève, onder duidelijke me- dedeeling van hetgeen men aanbiedt, de eventueele condities, bekwaamheden, nati onaliteit, enz. Ook op andere wijze anders dan door persoonlijken arbeid kan men echter het mooie doel van het Roode Kruis steunen. Ja, deze „andere wijze" is voor het Roode Kruis welhaast even onmisbaar: Men leze het antwoord op de volgende vraag: „Ik zou, en talloozen met mij, gaarne mjjn steentje bijdragen aan het Ned. Roode In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill, de minister van Marine, verklaard, dat de duikboot, welke een aanval heeft ge daan* op de „Courageous" onmiddellijk is aangevallen door de escorteerende schepen en vermoedelijk verloren is gegaan. „Het verlies van dit waardevolle schip, zoo zeide Churchill verder, is niet iets, dat ik zou willen verkleinen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de „Courageous" waarde volle diensten bewezen in het beschermen van de koopvaardij tegen onderzeesche aan vallen en haar optreden tegen individueele duikbooten was niet zonder succes. De afgevaardigde van de „Labour-opposi- tie, Alexander, vroeg het geheele Huis zich te vereenigen met de regeering om uitdruk king te geven aan de sympathie voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen opvarenden van de „Courageous". In antwoord op een vraag zeide Chur chill, dat de „Courageous" werd vergezeld door een volledig escorte torpedojagers. Hij kon niet zeggen, hoe de duikboot erin was geslaagd zoo dichtbij te naderen. De leider van de oppositioneele Labour- fractie, Greenwood, heeft verklaard, dat men aan alle zijden „de toenemende open hartigheid" van Chamberlain's verklaringen toejuichte. Sprekende over den aanval van de Russen op Polen zeide Greenwood: „Een andere macht heeft een daad van aanval gesteld. Er bestaat geen twijfel, dat de rechtvaardiging, welke gegeven werd, een rechtvaardiging was, welke door rede lijke menschen op het oogenblik niet kan worden aanvaard. Ik moet één ding zeg gen; het is zeer droevig, dat, nadat over eenstemming met Polen was bereikt, het niet meer edelmoedig van hulp is voorzien, welke het zoo bitter noodig had. o Naar het D.N.B. bericht heeft de opper bevelhebber van het Duitsche leger, over-1 ste-generaal Von Brauchitsch, zich op 191 September naar het Westelijk front bege ven. Na een bespreking bij een hoogeren I staf bezocht de overste-generaal verschei dene troependeelen in de voorste linies. Hij liet zich door den commandant rapport uit brengen en stelde zich diepgaand op de hoogte omtrent den toestand. Op zijn rit door het Saargebied werd I overste-Generaal Von Brauchitsch door de bevolking en de militairen toegejuicht, al- dus het D.N.B. Kruis, deze prachtige instelling met haarl vele duizenden vrijwillige medewerkers en medewerksters, waarvan in dezen tijd zoo veel geëischt wordt. Wat is nu het beste: lid worden van een plaatselijke afdeeling of een gift zenden aan het hoofdbestuur?" Het een hoeft het ander niet uit te slui ten. De afdeelingen van het Roode Kruis hebben elk een taak in het groote geheel te vervullen en hebben vele kosten voor op leidingscursussen, leermateriaal, jadmini- j stratie en organisatie der bloedtransfusie diensten, en nog tal van andere activiteiten. Een plaatselijke afdeeling steunt men het| best door contribueerend lid te worden (mi nimum 1 gulden per jaar). Dit bedrag kan] gestort worden op postrekening 22120 van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Gravenhage, dat voor doorzending aan de afdeelingen zorg draagt. Het Roode Kruis telt duizen-1 den toegewijde vrijwillige medewerkers en medewerksters. Laten de andere Nederlan ders dan hun steentje bijdragen door een gift, groot of klein, postgiro 22120 hoofd bestuur Roode Kruis. Bij K. B. van 18 September 1939 voor den tjjd van vijf jaren benoemd tot kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in den kring Zeeland, de heer mr. R. M. van Dusseldorp te Goes Dezer dagen bereikte de Radio-Omroep- controlecommissie de volgende vraag: „Ik -heb vrienden ,in Duitschland;; die met hun kinderen in Engeland niet meer rechtstreeks kunnen correspondeeren,. Mag ik brieven van deze vrienden door-1 zenden, en omgekeerd? Van officieele zijde is hierop geant woord: Indien het bona fide correspondentie van ouders met kinderen en omgekeerd I betreft, bestaat hiertegen geen bezwaar. De brieven moeten in een nieuwen om slag worden gesloten en opnieuw worden gefrankeerd Nu de autoriteiten hebben medegedeeld, dat de Veldpost /thans zonder strubbe lingen werkt, stelt men belang in de vraag of deze werking als zoodanig is, dat het mogelijk is, een pakket met aan bederf onderhevige waren aan een gemo biliseerde te zenden Het antwoord luidt: De Veldpost werkt thans normaal. De organisatie van den Veldpostdienst brengt echter mede, dat brief- en pakketpostzendingen steeds lan ger onder weg zijn dan bij gewoon ver voer. Goederen, welke niet te snel aan bederf onderhevig zijn, kunnen worden verzonden, mits zeer goed verpakt Dat laat in de practijk nogal eens te wen- schen over. Men verzende vooral geen ondergoed en vruchten of jam b.v. te z a m e n verpakti Gistermiddag is tengevolge van ver keerden wisselstand nabij het viaduct over de Klinkenberg een tramtrein van de Noord-Zuidhollandsche /tramweg Mij., welke uit de richting Haarlem kwam, ont spoord Het voorste gedeelte bleef in het goede spoor, doch het achterste gedeelte liep op het verkeerde spoor. De wagen sloeg tegen een betonnen paal, die geheel afknapte, waardoor de leiding buiten stroom geraakt,. De rails werden ontzet. Van de passagiers werd een dame ern stig gewond; twee anderen kregen lich te verwondingen. Nadat de ernstige gewonde door een militairen dokter de eerste hulp was ver leend, is zij per ziekenauto naar het zie kenhuis in Leiden vervoerd. Het verkeer ondervond veel stagnatie, doch met bussen werd het reizigersver- voer onderhouden. DUITSCHE COMMUNISTEN TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. Maandag zijn in verschillende dee- len van de hoofdstad vroegere Duitsche communisten gearresteerd en in het hoofdbureau van politie opgesloten. Zij zullen in het belang van de rust en orde in ons lafrd worden geïnterneerd. Het betreft hier Duitsche communisten/ die, toen Hitier aan de macht kwam, naar ons land zijn gevlucht. Reeds eerder heeft de politie tegen deze personen maatregelen genomen. Een groot aantal kon toen ge arresteerd worden., Echter waren velen hunner er in geslaagd zich bij partijge- nooten in de hoofdstad te verbergen Zij kwamen nu en dan in vergadering bijeen om den politieken toestand te bespreken. Deze vreemdelngen verblijven meestal zonder de vereischte vergunning in ons land. EEN STEEKPARTIJ TE HOENSBROEK In de schoenmakerswerkplaats voor invalide mijnwerkers te Hoensbroek ont stond Maandagavond een twist tusschen den gehuwden opzichter M-. uit Elsloo en den Werkman R. uit Treebeek. Laatstge noemde greep tijdens deze twist een schoenmakersmes, waarmee hij M. in de borst stak. Het slachtoffer viel neer. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd; R. vluchtte naar huis, waar hij door de politie werd gear resteerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft gister-1 avond het onafhankelijke lid miss Rathbone gevraagd, of aan de neutrale landen scha deloosstelling zal worden betaald voor ram pen, welke door onvrijwillige schending van de neutraliteit zijn ontstaan. De onderstaatssecretaris van Buitenland-1 sche Zaken, Butler, heeft hierop geant woord, dat de Britsche regeering bereid is schadeloosstelling te betalen in alle geval len, waar bewezen wordt, dat Engeland verantwoordelijk is. Merkwaardig doodvonnis in Duitschland. De speciale rechtbank te Weimar heeft den 71-jarigen boer Robert Glaim ter dood veroordeeld. Glaim werd beschul digd van brandstichting. Hij zou zijn graanschuur aangestoken hebben. De procureur-generaal verklaarde dat Glaim graan vernietigd had, terwijl En geland een hongerblokkade rond Duitsch land heeft gelegd, waarom hjj den a'ooci j verdiende. (Tel.) De Middelburgsche rechtbank heeft den 27-jarigen koopman J. A. D, indertijd wegens oplichting Jtot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, van welke straf de advocaat-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof, mr. J. U. Polman, gis teren in hooger beroep bevestiging requi- reerde. Verdachte gaf de feiten toe. Met en kele anderen had hij een ouden man te Wemeldinge een aantal vrijwel waarde- looze brillen voor hoogen prijs verkocht, doch hierbij was het niet gebleven. Ver dachte was later bij den oudenman ge komen en had gezegd, dat de brillenver- koop zwendel was en dat de politie een onderzoek zou instellen. Verdachte deed zich voor als ambtenaar van den op sporingsdienst en vroeg in die functie 62,50 voorschot van den ouden man, welk bedrag deze nooit meer terugzag. Zijn verdediger, mr. PI Groenewegen te Oostburg, bepleitte een voorwaardelijke straf. Verdachte is nog nimmer met de justitie in aanraking geweest en stond onder invloed van zijn slechte vrienden De uitspraak werd bepaad op 4 Octo ber. De 51-jarige slager J. At van E. te Sluiskil is indertijd wegens uitlokking van valschheid in geschrifte door de Middel burgsche rechtbank tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de preventieve hechtenis, welke reeds meer dan de opgelegde straf bedroeg Verdachte zou door het ter beschikking stellen van blanco formulieren aan den 25-jarigen landbouwer J. J. van D'. gele genheid hebben gegeven valsche kalver schetsen identiteitsbewijzen voor kal- veien te maken. Deze van D. heeft de valschheid in geschrifte inderdaad ge pleegd en is daarvoor reeds gestraft. In hooger beroep stond Van E. gister voor het Haagsche Gerechtshof terecht. Hij verklaarde onschuldig te zijn en nooit de blanco formulieren aan Van D. te hebben gegeven. Hoewel hij de hem op gelegde straf reeds in preventieve hech tenis heeft doorgebracht, kwam hij in uaq spuooux Ciq }epuio 'dooraq jaSooq onrechte veroordeeld te zijn. Van D. verklaarde als getuige echter, dat hij de formulieren inderdaad van ver dachte heeft gekregen. De advocaat-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr. J. U„ Polman, achtte Van E. dan ook schuldig en vroeg be vestiging van het gewezen vonnis De verdediger mr. P. O. Adriaanse te Middelburg, trok de verklaringen van ge tuige Van D sterk in twijfel. Deze Van D. staat als zeer onbetrouwbaar bekend, aldus pleiter. Nooit zjjn er blanco-schet sen bij verdachte gevonden, hoezeer men ook gespeurd heeft. Met klem drong mr. Adriaanse aan op vrijspraak. De uitspraak is vastgesteld op 4 Octo ber;. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandel de Maandag een strafzaak tegen een han delsreiziger, die ervan wordt verdacht, dat nij in Mei 1936 een groote hoeveelheid on- gebanderolleerd en gesmokkeld sigaretten papier in voorraad had in zijn garage. De rechtbank had den man, die reeds vele malen voor dergelijke feiten met de fiscale recherche heeft kennis gemaakt, veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Verdachte beweerde, dat hij de garage aan iemand anders had onderverhuurd, zoo dat hij met het gesmokkelde sigarettenpa pier niets te maken had. Om dit te bewij zen had de onderhuurder, die inmiddels is overleden, voor de rechtbank onder eede deze verklaring bevestigd. Bovendien had verd. een huurcontract overgelegd, waar uit deze onderhuur zou blijken. Dit schrif tuur is onderzocht door den politiedeskun dige, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, die tot de conclusie kwam, dat het stuk onmo gelijk tien maanden oud kon zijn, zooals uit de datum zou moeten blijken. Het onderzoek van den inkt n.l. had uit gemaakt, dat het stuk hoogstens eenige we ken oud kon zijn. Verd. hield voor het Hof voL onschuldig te zijn. De rijksadvocaat eischte verdachte's veroordeeling tot zes maanden gevangenis straf. Hij schetste hem als een van de meest ongunstige en grootste fraudeurs op het ge bied van gesmokkeld sigarettenpapier in Amsterdam. De procureur-generaal vroeg in verband met juridische moeilijkheden uitstel van de zaak tot 24 October om dan zijn conclusie te nemen. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENS—MALDEGHEM N.V., GEVESTIGD TE BRESKENS. De balans per 31 December 1938 der N V. Stoomtram Maatschappij Breskens Maldeghem, gevestigd te Breskens, ver meldt als actief: Gebouwen en terreinen97,229 Bouwrekening lijnen Bres kensMaldeghem en lijn Oostburg—Cadzand '70,531 Bouwrekening lijn Breskens GroedeSluis met Zijlij nen 2,080,964 Rollend Trammaterieell (voor zoover niet tèn laste van de bouwrekening 58,740 Autobussen 181050 Vrachtauto's 10,600 Werktuigen in werkplaats 7,000 Magazijn 12,,290 Kantoormeubilair 600 Waarborgkapitalen en Effec ten 27,882 Debiteuren >7 3,461 Kas en Kassiers 15,950 en als passief: Aandeelenkapitaal 45,000 Reserve- en vernieuwings fonds 166,997 Reserve voor Koersverlies op Effecten van Waarborgka pitalen 3,223 Vernieuwingsfonds als be doeld in art. 29 par. 5 van de Overeenkomst met den Staat der Nederlanden 293,649 Rentelooze voorschotten van Rijk, Provincie en derden voor de lijn Breskens Groede—Sluis met zijlijnen 1,358,838 5 Schuldbewijzen 484,000 Uitgelote 5 Schuldbewijzen 2,500 Bankiers 81,451 Diverse Crediteuren 10,943 Te betalen coupons 25,599 Hypotheek o/g 157400 De gecombineerde winst- en "verliesre kening staat Debet voor: Salarissen, verzekerïngspre- miën, pensioenen, wacht geld en diverse onkosten... 20,130 Belastingen 2,319 Renterekening 13,382 Afschrijving Meubilair 173 en Credit voor: Huishuren 1,183 Baten en Lasten van Eigen dommen 350 Buitengewone Ontvangsten 2|,226 Saldo winst Autobussen 7,091 Saldo winst Tramvervoer 1,586 Saldo winst Vrachtauto's 36 Reserve- en Vernieuwings fonds 23,529 De vervoersontvangsten kunnen als volgt gespecificeerd worden: Tramdienst: Personenvervoer 17,J534 Abonnementen idem 1,051 Goederenvervoer 43,780 Postvervoer etc1,364 Autobusdienst: Personenvervoer 42,726 Bagage en Vrachtvervoer531 Postvervoer etc1,274 V rachtautodienst Vrachtvervoer 33,918 In het Fransche kerkelijke blad „Semaine I religieuse" van a.s. Vrijdag zal, naar Havas meldt, een artikel voorkomen van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier. De kardinaal betoogt hierin, dat de aange bonden strijd tegen racisme en bolsjewisme gaat, die door Paus Pius XII plechtig zijn veroordeeld. Het artikel besluit: De taak van onze soldaten welke ook de onze is, is dus prachtig. Het is echt een kruistocht, dien zij beginnen, een kruistocht voor de echte Christelijke vrijheid en broederschap, een kruistocht voor onze beschaving. Het is evenwel onmogelijk, dat de strijd niet met de overwinning eindigt, daar de hoogste be langen der menschheid er in worden mee-1 gedragen. Laat ons dus vertrouwen hebben en ons allen vereenigen in het werk van wederzijdsche hulp, ons daarbij herinnerend dat wij met de soldaten allen gemobiliseerd zijn om het land te verdedigen en de over winning te verzekeren. O VRIJDAG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M. 3,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA 10,40 VPRO. 11,00—12,00 VARA. 8,00 Gram, 10),00 Morgenw. 10,20 De clamatie. 10,40 Gram. 11,00 Declamatie, 11,15 VARA-ork, en solist. 12,00 De Pal- ladians. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,00 AV- RO-AmusementsorkJ. en solistt 1,45 Syl- vestre-Trio. 2,30 Declamatie'. 2)55 Gram, 3,30 AVRO-Dansork. 4,00 Gram), met toel. 4,305,00 Pianovoordr. 5,05 Voor de kin deren. 5,30 Gram. 6,00 Orgelspel en zang. 6,30 Letterk. overz. 6,50 Gram,: 7,00 VA- RA-Kalender. 7,05 Toespraak). 7,23 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Cursus Genesis;. Over het begin van de geschiedenis 8,00 Rot- terdamsch pianokwartet en soliste. 8,30 Cursus. 9,00 Vraag en antwoord!. 9,15 VARA-ork. en solisten. 10,00 Puzzle-uitz. 10,15 Gram. 10,40 Avondw. 11,00 Ber. ANP. 11,10 Jazzmuz. (gn. pl.) 11,40 12.00 Gram. HILVERSUM II 301,5 M. Alg. progr. verzorgd door de NCRV. 8,00 Schriftlez),', meditatie. S),15 Gram. (9,309,45 Gelukwenschen). 10,30 Mor gendienst. 11,00 Gram. 11,15 Cellovoordr. met pianobegel. en gram 12,00 Ber. 12,15 Gram. 1,00 Orgelspel. 2,00 Zang met pia- nobeget, en gram. 3,55 Gram. 4,305,55 en 6,00 Quintolia en declamatie. 6,30 Cau serie. 7,00 Ber. 7,15 Causerie. 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP, herb. .SOS-Ber. 8,15 NC RV-ork. en gram. 9,30 Actueel halfuur. 10,00 Ber. ANP. 10,05 Causerie. 10,35 De Postillons. 11,25 Gram', ca 11,5012,00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M, Geen opgave ont vangen. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M» 6,20 Gram. 7,20 Conc. 8,2011,20 Gram. 12,20 Omroepork. 2,20 -3,20 Conc. 4,20 Kleinork. 5,20 Omroep koor en ork. en solisten. 6,20 Otto Do- brindt's ork. 8,20 Omroepork., pianoduo en solisten. 10,00 Viool en piano. 10,20 Gevarf. conc*. (opn.) 12,202^20 Nacht- conc. BRUSSEL 323 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Om roepork. 1,502,20 Gram. 5,20 Zang. 5,50 en 6,50 Gram,. 7,20 Dansm. (gr., pi 7,45 Gram. 8,20 Radiotooneel. 10,30 Pia nokwartet „Caecilia". 11,0511,20 Gram. 484 m: 12,20 Gram. 12 50 en 1,30 Ra- dio-ork- en gram. 9,35 Radio-ork. 10,30 Omroepdansork. 10,50 Gram. 10,5511,20 Omroepdansork. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 8,20 Zie Keulen,. 10,20 Gram. (11,05—11,2Cy Ber.) 12,20—3,20 Nachtconc. (2,20—4,20 Pauze)'. Gisi begon: Afgevj Roosei roepei van d ze w Ver, Roose daar machi dien in he' Het| in de onder gen w eeuw ken vi Ver. De pi de zit] Voc zeven rah, planr steldi bod t He Roos<[ De eenge en h. ment beste polity onze natie: Roe zjjn log a gekoi wat ten 1 oprec in dit Roi de N heeft „Ik i» De te V( staat aan gezie om te ee het een De niet staat dank gen feit, opni wore rege onth te b het groni Tens borg niet werl men: het ten te bi de ti ken. De verw een than van conf het trou Pole Duit stro brer rite Nee K.h con looi dro wiji dinj schi sch^ 0 de volf riet

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6