STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG GOES WEERBERICHT VLISSINGEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz, 4 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen (Ingez. Med.) BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHLRMOMETER DONDERDAG Z. VLAANDEREN W.D. Moeilijkheden in het verkeer tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België. NEUTRALE STROOK VAN 5 KM AAN BEIDE ZIJDEN VAN DE GRENS? Slagkruisers voor Indië aanbevolen. Radio-Luxemburg staakt haar uitzendingen. TIJDSCHRIFTEN EN BOEKEN VOOR DE GEMOBILISEERDEN. Het Burger-Comité tot ontwikkeling en ontspanning van Gemobiliseerden voor Mid delburg en omgeving verzoekt ons aan de burgerij mede te deelen, dat oude (en zoo mogelijk ook nieuwe) tijdschriften en boe ken voor gemobiliseerden gaarne in ont vangst zullen worden genomen aan het bureau O. en O. Spanjaardstraat 61, hoek Koepoortstraat. Tot het afgeven van boeken enz. bestaat gelegenheid van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur. MOTOR- EN PAARDEN TRACTIE. Al zijn er o.i. nog steeds verschillende personen, die maar niet voldoende mede werking willen verleenen bij de noodige be perking in het benzine gebruik, toch zijn er ook velen, die dit wel doen en hun auto geheel of grootendeels rust hebben gege ven. Als dit verder moet worden doorgevoerd en steeds minder auto's zullen kunnen of mogen rijden, dan zal zeer zeker de vraag naar paardentractie toenemen. Dit gaf ons aanleiding eens na te gaan, wat ten deze het gevolg zou zijn van de groote opvordering van paarden, die in het begin van de mobilisatie plaats had en die bijv. van de stalhouderij van Gebr. Wiele- maker, van de 13 paarden er aanvankelijk 10 deed aanwijzen voor het leger. Dit aan tal is na protest van de eigenaars, wel tot 8 teruggebracht, maar voor deze stalhou derij was een getal van 5 paarden toch wel erg gering. Wij hebben eens een kijkje genomen in de stallen en geconstateerd, dat de eigenaars, aanvankelijk ontmoedigd, toch hebben ingezien niet bij de pakken te moe ten gaan neerzitten, want het aantal paar den bedroeg nu al weer 11. Dit heeft wel veel moeite en groote kosten een lange reis door Nederland noodig gemaakt, maar als de heeren W. en anderen hun auto's moeten stop zetten, staan de viervoeters ge reed. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in de badinrichting bedroeg heden 66 graden. HET STATION VERLICHT. Nadat Dinsdagavond de stationsverlich ting korten tijd beproefd was, in deze gis teren den geheelen avond ontstoken ge weest. Het geheel maakte een keurig ef fect en de honderden, die de verlichting kwamen bekijken, bleven er ook geruimen tijd toeven zoodat het steeds voor het sta tion een ongewone en gezellige drukte was. GAAT NIET DOOR Waarom niet? Deze week maakten we melding van I het „matige slot" van de schoolkorfbal- wedstrijden. Slechts school A en school „Nederhand" kwamen met een volledig twaalftal voor den dag, terwijl elke school J met meer dan 20 meisjes geoefend had. En alleen van school „Nederhand" was er van leiding en onderwijzend personeel be langstelling. Een paar dagen later moes ten we berichten, dat de bloemententoon stelling van school A niet doorgaat en we vernemen nu, dat di.e van school B ook niet gehouden zal worden. We vragen ons af: Waarom niet? Zijn er geen bloemen, geen kinderen, geen onderwijzers meer in Goes? We spraken de laatste dagen vijf ex ploitanten van feest- en vergaderlokalen. Allen deelden hetzelfde «mede: vrijwel al- le vastgestelde vergaderingen, uitvoerin gen, enz., zouden niet doorgaan. Wegens I „tijdsomstandigheden", hadden de organi-1 sators bericht. Maar onderzoekt men de zaak dan vraagt men zich in de meeste gevallen af: waarom niet? Het komt ons voor, dat men zich te Goes wel wat al teveel op de „tijdsom standigheden" beroept om de organisatie van een en ander stop te zetten. Waar moet het zoo heen met het vereenigings- leven, met de band tusschen de leden, de altijd welkome ontspanningsavonden? En laat men ook bedenken, hoevelen men zoo dupeert. Juist deze dagen die nen zij, die leidende functies vervullen, zich hun verantwoording tegenover de gemeenschap bewust te zijn. „Doe gewoon, dan gaat het ook ge woon!" beval ons blad gisteren aan, en dat geldt wel in het bijzonder voor Goes! Gaat het zoo door, dan wordt het een „doode boel" in Goes. En het carillon zwijgt bok nog steeds! Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Gedeeltelijk bewolkt, plaatselijk ochtendmist, geen regen van beteekenis, weinig verandering in temperatuur, meest zwakke wind uit O. richtingen. UKKEL: wind van N.O. tot Oost. Hier en daar regen en wellicht onweer. De baro meter stijgt. Vr. 22 Sept.: Zon op 6 h 46, onder 19 h 00; licht op 19 h 30; maan op 16 h 06, V.M. 28 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 21 7.55 20.35 1.51 14.24 Vrijdag 22 9.15 22.04 2.59 15.42 Zaterdag 23 10.41 23.21 4.27 17.10 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater Donderdag 21 9.31 22.03 2.55 15.26 Vrijdag 22 10.45 23.28 4.03 16.40 Zaterdag 23 12.12 24.49 5.27 18.06 .0 O Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 10 tot en met 16 September, in de provincie Zeeland bedroeg: -Roodvonk, Krabbendijke 1, Diphtherie, Hulst 1. VLISSINGEN ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VAN GEMOBILISEERDE MILITAIREN. Het onlangs hier ter stede gevormde co mité voor ontspanning en ontwikkeling van de gemobiliseerde militairen kwam Woens dagavond in de Jeugdherberg in vergade ring bijeen ter bespreking van de verdere plannen. De vergadering werd o.a. bijge woond door het bestuur van de B.V.B. „Oranje en Vlissingen", door den eere-voor- zitter burgemeester Van Woelderen, wet houder Edelman, den vlootpredikant ds. J. van der Giesen, kapitein v. d. Slikke, kapi tein Geelhoed e.a. De burgemeester deed eerst mededeeling van 't initiatief van Z.K.H. Prins Bernhard om deze zaak landelijk te regelen. De bur gemeester was echter van meening, dat de gelden, door de Vlissingsche bevolking bij eengebracht, ook in Vlissingen besteed moe ten worden, hoewel daarnaast allen steun moet worden verleend aan de landelijke of provinciale comité's. De voorzitter, de heer F. G. Lemmers, deelde hierop mede, dat reeds plannen voor ontspanning waren gemaakt, doch dat door de buitengewone omstandigheden deze alle waren uitgesteld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat door de buurtvereenigingen reeds een bedrag van ruim 600 is bijeengebracht, terwjjl de vlootpredikant een bedrag van 225 voor dit doel heeft ontvangen. Bij de bespreking der plannen zeide ds. v. d. Giesen, dat hjj bezoek heeft gehad van de zeevaartscholieren die gaarne belan geloos een avond voor de militairen zullen geven met muziek, film, voordracht enz. Besproken werd om voetbalcompetities te vormen voor de militairen op Walcheren en tusschen militairen en burgers. Verder wedstrijden in schaken, dammen, tafelten nis enz. Dan zijn er reeds vereenigingen die aangeboden hebben gratis een uitvoering voor de militairen te geven, waarvan dank baar gebruik zal worden gemaakt. Vervol gens zullen ook de andere vereenigingen gepolst worden. Ook zou het comité gaarne adressen ontvangen van inwoners die be reid zijn om 's avonds één of meer militai ren in den huiselijken kring te ontvangen en ook de adressen van hen, die voor stu deerenden gratis een kamer disponibel stel len. Opgave van deze adressen worden gaar ne ingewacht bij den secretaris van den B.V.B. „Oranje en Vlissingen", den heer J. Louwerse, Verkuyl Quakkelaarstraat 17. Volgens den wethouder van onderwijs heb ben zich reeds leeraren bereid verklaard aan militairen lessen te geven in diverse vakken. Het bleek verder, dat door de bur gers reeds geregeld kranten, tijdschriften en boeken ter beschikking van de mili tairen worden gesteld, waarbij ds. v. d. Giesen voor de distributie zorgt. Thans wordt overwogen een bibliotheek te vor men. Kapitein Van der Slikke stelde voor, sub sidie te verleenen aan die militairen, die zelf muziek en tooneel organiseeren en ook die militairen in te schakelen bij de ont spanningsavonden. Tenslotte werd besloten om maandelijks één of meer ontspanningsavonden te orga niseeren. Dit alles zal natuurlijk veel geld kosten I en hoewel het comité thans over een aardig bedrag beschikt, zal dit bp lange na niet voldoende zijn op den langen duur. Daarom zal het comité middelen overwegen om meer gelden van de burgerij voor dit doel te ontvangen. Ongetwijfeld zal de Vlissing sche bevolking met gul gebaar steun ver leenen. HET EEUWFEEST DER SPOORWEGEN. Hoewel de tijdsomstandigheden een fees telijke viering van het 100-jarig bestaan der Ned. Spoorwegen niet toelaten, gaat dit ju bileum voor Vlissingen toch niet onopge merkt voorbij. Het comité, gevormd uit het persnoeel, zoowel dienstdoend als gepen- sionneerd, had nu eenmaal besloten om het station te versieren en men meende, al was het in bescheidene mate, deze versiering te moeten aanbrengen. Met groote animo, ieder vrij uurtje benuttend, heeft men ten slotte het station omgetooverd in een waar feestgewaad. Reeds den ingang is bijzonder goed geslaagd. Aan weerszijden van de jaar tallen 18391939 ziet men de reizigers uit beide tijdperken, waarbij de kleeding enz. voor zichzelf spreekt. Het geheel is om geven door groen en vlaggen. Aan 't hoofd perron is zeer veel zorg aan besteed. De mooie bloeiende heide doet het prachtig tus schen de kwistig aangebrachte vlaggen. Op dit perron zien we eerstens „de Arend", een model van een locomotief uit 1839, een lor rie is omgetooverd in een reusachtige bloe menmand. Vanzelfsprekend ontbreekt niet een symbolische voorstelling van de Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland". Reeds van grooten afstand ontdekt men de nieuwe mailboot, maar daarnaast (een speciale at tractie voor de Vlissingsche oudere genera tie), de oude raderboot de „Stad Middel burg", waarbij vanzelfsprekend de wereld beroemde Zeeland-matroos niet ontbreekt. Het geheel is keurig uitgevoerd en het personeel heeft dan ook alle eer van zijn werk. Ongetwijfeld zal deze versiering, wel ke in ieder geval deze maand in stand wordt gehouden, nog heel wat bezoekers trekken. Het is beslist de moeite waard. DOMBURG. De speldjes-verkoop ten bate van het jongensopvoedings-gesticht vanwe ge de Ned. Herv. Kerk „Valkenheide" heeft f 17,50 opgebracht. RITTHEM. Tot plaatsvervangend burge meester is in gevolge art. 84 van de ge meentewet benoemd de heer W. Boogaard. Amsterdam 1936-3% 83%84% Zeeuws. Hyp. B-3% 808014 Cities Service Cy. P. 1958 5 50%—49% A Amsterd. Bank 11%110% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 382 A De Schelde N.B. 38—38% C Am. Smelt en Ref. 4544% A Houth. Alberts 77%79 C Chesapeke en Ohio 30%—31 C Pref. Kansas City South. 14%15% C Union Pac. Rr. 79%—79% Ned. 33 1000-3 83%— 83% O. Indië 37 1000-3 82%—83% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 165—166% A NI. Hbk. 600 120—118% C Ned. H. M. 1000 86%—86 A v. Berkels Pat. 35— C Calvé-Delft 70—70 A Lever-Bros en Unilever 99%98%-97% A Philips Gem. B. afg. 136%131-34% C Am. Car en Foundry 25%25%-% C Anaconda Cop. 27%—26%-27% C Bethlehem St. 70% ex div.68-69% C Int. Nickel Cy. 36% C Kennec Copper 3433%-% C Rep. Steel 22%—21%-22 C U. States St. C. 60%—58-59% C North Am. Cy. 1817% A Kon. Petr. Mpij. 312%—302 C Con tin. Oil Cy. 22%—21% C Phillips Petr. Comp. 34%34% C Shell Uunion O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 11%—11-10% A Ned. Scheepv. U. 126%123-25 A H.V. Amsterdam 402450-396 A Java Cult. Mij. 214%213-18 A N.I. Suiker U. 214%214 A Deli Batavia 113%110 C Deli Mij. 1000 160%—156 Philips Obl-Marki Unilever Suikei Amerika Rubber Tabak Markt Koninkl. Schepen KWet&g gedepone&r^ A Senembah 129%126 C Baltimore en Ohio 6%6 C Southern Pac. Cy. 13%13-% A Southern Rlw. 13%13% A Amst. Rubb. C. 209-199-204 A Deli-Bat. Rubb. 169-158-64 A Hesa Rubber 119%—117% A Serbadjadi S. 110%—106-12 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 7,35% 75,25 4,17% 31,70 1,87% Gister. 7,32 75,62% 4,17 32,— 1,87% H. M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan Den Helder. De vorstin inspecteert de eerewacht. BAARLAND. Alhier is onder het vee van den landbouwer O. varkenspest geconsta teerd. De burgemeester is een dezer dagen in de gemeente komen wonen en heeft de voor hem gebouwde ambtswoning betrok ken. YERSEKE. Dinsdag is door de predi kanten van de Ned Herv. Evangelische en Geref. kerken overgegaan tot oprich ting van een Christelijk militair tehuis. De burgemeester hield een radio-toe spraak, waarin hij lectuur, meubelen enz, aan de inwoners vroeg om onze militairen bezig te höuden .in hun vrjjen tijd. De eigenaar van een ledig heerenhuis stond de woning gratis af, welk mooi aanbod natuurlijk dankbaar werd aanvaard. De belangstelling en medewerking van de burgerij is groot. Onze militairen zullen zich niet vervelen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE OESTERCULTUUR. YERSEKE. Dinsdagavond kwam de vereeniging ter bevordering van het Zeeuwsche oesterbedrijf bijeen. De ver gadering werd door den voorzitter geo pend. Welkom werd den leden toegeroe pen voor hun talrijke opkomst. Gewezen werd op den algemeenen toestand, een Eu ropa door oorlog verscheurd en waar de grootste waanzin losgelaten wordt. Daar- tusschen ligt ons vreedzaam Nederland, waarin wij wonen en waar wij onze oes ters kweeken, maar ook moeten verkoo- pen. En deze verkoop wordt door dat al les geweldig belemmerd'. De vraag die gesteld werd, luidde dan ook: hoe staat de vereeniging tegenover regeeringsbe- moeiïng (centraal in- en verkoopkantoor). Is het gewenscht om regeeringshulp te aanvaarden? Moet men die zelf inroepen? Het bestuur had gemeend, dat het geen concrete voorstellen moest doen, maar naar de stemmen die in de vereeniging spreken moest luisteren. De voorzitter meende dat regeeringsingrijpen, met handhaving van het particuliere initiatief (dus geen centraal verkoopkantoor) zoo als vroeger -de Coczo) wel gewenscht was, dit zou niet alleen prijsregelend optreden voor de groote oesters, maar ook regelend kunnen optreden voor de kleine oesters Nu is het niet de vraag of we zoo'n in grijpende regeling aangenaam vinden, maar of ze nuttig voor de oesterprijzen en vbor ae oestercultuur in het alge meen zal werken. De wisseling van gedachten die nu volgde, toonde aan, dat de leden er in 't algemeen niet van gediend zijn, om de hulp der regeering in te roepen, teneinde een centraal in- en verkoopkantoor op te richten. Het zal moeilijk vallen weer te geven wat nu wel gewenscht wordt, maar met groote meerderheid werd besloten, dat van de vereeniging zeker geen stappen zouden worden gedaan tot het inroepen van regeeringshulp. Gevraagd werd nog door een der le den of het niet mogelijk was dat de re geering de kleine kweekers te 'hulp kwam, door het opkoopen van kleine oesters, zoogenaamde zeeften- of bakken- goed. Onderzocht zal nu worden of dit niet mogelijk is, natuurlijk zouden dan de klei ne kweekers uit den brand zijn, maar op het oogenblik ontbreken nog de vele ge gevens die voor verder ingrijpen dienaan gaande noodig zijn. Na regeling van eenige huishoudelijke bezigheden werd de vergadering te onge veer half tien gesloten. Woensdagavond kwamen 28 expor teurs van oesters ten gemeentehuize bij een onder leiding van burgemeester Gun ning, teneinde de vraag te bespreken of het gewenscht is, prijsregelend op te tre den in de oesterverzending en zoo ja ot dan van regeeringswege ingrijpen zou worden gevraagd. Besloten werd om, daar de huidige ex port niets of bijna niets beteekent, nog eenige dagen met het eerste te wachten. Het bestuur van Vebo zal dan, indien het noodig wordt geacht, direct weer de exporteurs bijeenroepen. ELLEWOUTSDIJK. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier, mej. B. D. Maas, te Goes, thans kweekelinge met akte aan deze school. EEN BLOEDDORSTIGE HOND. BIERVLIET. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een bloeddorstige hond verscheidene schapen en kippen doodgebe ten of gewond bij verschillende boeren in den Geertruidapolder en particulieren op de Hoogte. De politie heeft de zaak in on derzoek. Bij het departement vg# Buitenlandsche Zaken is op het oogenblik een voorstel in onderzoek, dat beoogt aan weerszijden van de grens tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België een „neutrale" strook van vijf kilo meter aan te wijzen. In deze strook zou men zich dan moeten kunnen ophouden zdnder paspoort, mits voorzien van een identiteitsbewijs. Dit voorstel is ingediend door de heeren mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid der Tweede Ka mer, en G. J. L. Goossens, lid van Gedep. Staten van Zeeland. Als de minister van Buitenlandsche Zaken eventueele uitvoering van dit voorstel wenschelijk zou achten, dan zou dit in, ieder geval nog een onder werp van overleg moeten uitmaken, o.a. met de Belgische regeerhig. Het motief voor dit voorstel is geweest, dat het grensverkeer in de laatste dagen moeilijkheden meebrengt op financieel ter- ren, welke moeilijkheden voor de betrok kenen, in verband met de tijdsomstandighe den tamelijk groot zijn. Zooals men weet, is er een druk verkeer in de grensstreek. Dit verkeer ondervindt thans echter den last van de verzwaarde grensbepalingen. Er zijn twee groepen, voor welke dit mee valt. Ten eerste voor de Belgen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Voor hen is een aparte regeling gemaakt. Ten tweede is er een speciale grenskaart voor arbei ders, die in verband met hun werk de grens moeten passeeren. Van deze kaarten is er in de afgeloopen dagen een recorduitgifte geweest. Anderen, die de grens willen passeeren, dienen echter voorzien te zijn van een gel dig paspoort. Nu wordt een neringdoende niet gerangschhikt onder de rubriek „arbei ders", zoodat hij geen grenskaart kan krij gen. Ook degenen, wier familie vlak over de grens woont en deze plachten te bezoe ken, alleen voorzien van een bewijs van Nederlanderschap, hebben hieraan thans niet meer voldoende. Ieder, voor wien geen speciale regeling is getroffen, dient, zooals de consul van België te Vlissingen, de heer J. E. Boonstra, ons hedenmorgen ook nog mededeelde, een geldig paspoort te hebben. Deze uitgave is voor velen echter te hoog. Vandaar, dat de bovengenoemde hee ren 't plan hebben geopperd om een bepaal de strook als het ware tot neutraal gebied te verklaren. Hetgeen wij dezer dagen reeds als waar schijnlijk aankondigden, schrijft de Tel., kunnen wij 'thans met stelligheid bevesti gen: de gemengde maritiem-financieele commissie, welke verleden' week haar rap port betreffende de verdere versterking van de maritieme verdediging van Neder- landsch-Indië aan den minister van Defen sie heeft aangeboden, heeft daarin geadvi seerd tot uitbreiding van de vloot in Indië met in ieder geval eenige zware en snelle, zwaar bewapende slagkruisers. Daar door buitenlandsche zendstations misbruik gemaakt is van de golflengte van radio-Luxemburg, heeft de directie van dezen omroep besloten met ingang van Donderdag de uitzendingen geheel te sta ken, dit op verzoek van de regeering van Luxemburg en in het belang van de neu traliteit van het land, meldt de Tel. Sinds 1 September waren de uitzendingen door tusschenkomst van de regeering, be perkt gebleven tot regeeringsmededeelm- gen en muziek.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2