Den Haag juichte het Koninklijk Gezin toe. UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS De Inspectie voor den overste. De traditioneele rijtoer op Prinsjesdag. Vragen van een Kamerlid over de kostwinnersvergoeding. DE UITZENDING VAN DE TROONREDE IN INDIë GOED ONTVANGEN. VLISSINGEN TOELATING VAN NEDERLANDERS IN ANDERE LANDEN. WALCHEREN ZUID-BEVELAND MIDDELBURG LEGER EN VLOOT BURGERLIJKE STAND Wij beklimmen de pyramide der hiërarchie. Een Engelsche boodschap aan Polen. BIERVLIET Gistermiddag, op den middag van Prins jesdag heeft de Koningin volgens gewoonte een rijtoer door de stad gemaakt. Een verrassing was het voor het talrijke pn bliek,, dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard den rit meemaakten. Nadat de Ko ningin even vier uur in een open gala koets, die a la Deaumont bespannen was, had plaats genomen, stapte Prinses Juli ana eveneens in. Tegenover Koningin en Prinses nam Prins Bernhard plaats. Jockeys in witte rijbroeken met roode tunieken bereden de linkerpaarden. Voor de galakoets reden in open rijtuig Hr. Ms> kamerheer-ceremoniemeester en de par ticulier secretaris van de Koningin. Ach ter de galakoetsen reden nog vier rijtui gen- De Koningin droeg over een zeegroene japon een bruin bont en de Prinses was in het violet gekleed. Prins Bernhard droeg, evenals bij de opening van de Sta- ten-Generaal, de gala-uniform van luite nant ter zee le klasse met de dis tinctieven van adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. Een rijknecht te paard reed voor de galakoets uit. Onder hartelijk gejuich en gewuif, waarvoor de Koningin en Prinses bui gend dankten, vertrok de stoet van het paleis Noordeinde. Bangs den weg., Overal langs den weg van 8 km leng te hadden zich aan beide zijden dichte hagen belangstellenden geplaatst^ Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester, de gemeentesecretaris en wethouder De Vries, die den vorste- lijken personen eerbiedig hun officieelen groet brachten. Aan het Westeinde stonden bij het R. K. ziekenhuis verscheidene geestelijken en leeke zusters in haar zwarte en witte kleedij, hartelijk wuivend bij het passee- ren van den stoet. Weer wat verderop waren het vele rijen soldaten, die, keu rig in het gelid, nabij hun tijdelijke ka zernes de Koninklijke Familie konden zien voorbijrijden. Onafzienbaar waren de rijen van vrouwen met en zonder kinde ren, burgers van allerlei schakeering, groot en klein Te kwart voor vijf was de tocht vol bracht. Toen de vorstelijke personen zich naar binnen, hadden begeven werden uit het publiek vaderlandsche liederen ten gehoo- re gebracht, wijl men er wel op rekende, dat de Koninklijke Familie zich nog wel even voor het raam zou laten zien. En men werd in de verwachting niet teleur gesteld De Koningin en de Prinses ver schenen voor een van de ramen op de eerste verdieping en wuifden de juichende menigte hartelijk toe, om zich daarna in de apartementen van het paleis terug te trekken. Het Tweede Kamerlid de heer Posthuma (C.D.U.) heeft aan den minister van De fensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de kostwinnersvergoe ding voor de gemobiliseerden, die in de werkverschaffingen waren geplaatst, niet wordt berekend aan de hand van het daar verdiende loon, doch dat als basis wordt genomen het steunbedrag voor de niet te werk gestelden? 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, acht de minister het dan juist, dat de gezinnen van bedoelde ge- mobiliseerden, in tegenstelling met alle an deren, een lagere kostwinnersvergoeding krijgen, dan zij op grond van hun inkom sten zouden mogen verwachten? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat de werkverschaffingsloonen, die hooger dan de steunbedragen zijn, alsnog voor de betrokkenen als basis zullen worden geno men? De uitzending van de Troonrede naar Nederlandsch-Indië had plaats via de beide rijkszenders P C K (16.3 m) en P C V (16.6 m). Door alle Niromzenders in Indië werd de ontvangst van de enkel-zijband-zender P C K her-uitgezonden. De geheele uitzending kwam prachtig over. Als bijzonderheid wordt nog vermeld, dat in verband-met het zeer drukke telefonie verkeer met Indië gelijktijdig met de re portage op denzelfden zender geregeld twee gesprekken werden afgewikkeld, een moge lijkheid welke juist door het enkel-zijband systeem geboden wordt. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat de Nederlandsche regeering sedert het uitbre ken van den oorlog van de regeeringen van een aantal vreemde landen, waarheen de Nederlandsche onderdanen tot dusver zon der vreemd visum konden reizen, de mede- deeling heeft ontvangen, dat dit visum thans weer verplicht is gesteld. Deze mede- deelingen betroffen de volgende landen: Canada, Denemarken, Duitschland, Est land, Finland, Frankrijk (met inbegrip van de Fransche koloniën en protectoraten), Groot-Britannië en Noordrlerland (met in begrip van de Kanaal-eilanden), het eiland Man, New-Foundland, Zuid-Rhodesia, de Britsche koloniën, protectoraten en de ge bieden onder mandaat der regeering (met inbegrip van het mandaat-gebied van Zuid- West Afrika), Zweden en Zwitserland, Australië en Nieuw-Zeeland. BLOEDTRANSFUSIE-COMITé. Aan den oproep van de burgemees'ters door de Centrale Bloedtransfusie Commis sie van het Ned. Roode Kruis om te komen tot oprichting van comité's in elke gemeen te, heeft ook burgemeester Van Woelderen gehoor gegeven en onder zijn voorzitter schap is ook hier ter stede een Bloedtrans fusie Comité opgericht. De taak van dit Co mité is een tweeledige: le Het bijeenbrengen van zooveel moge lijk personen, die hun bloed beschikbaar willen stellen (donors) en een plaats aan te wijzen waar zij zich kunnen melden, mede werking te verleenen, bij de keuring van de personen die zich aanmelden. 2e. Medewerking te verleenen, dat wan neer een donor wordt opgeroepen, om zijn bloed te geven 400 c.c.), dus geheel on schadelijk, de persoon komt ter plaatse, waar hij of zij noodig is. In het Comité hebben zitting: burgemees ter C. A. van Woelderen, voorzitter, dr. W. F. Th. van der Bijl, vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis, L. P. Boone, arts, vertegenwoordiger van het Groene Kruis, M. F. van Hijfte, vertegenwoordiger van het Wit Gele Kruis, P. L. Abrahamse, secretaris der Vereeniging voor luchtbe scherming en A. P. Smith, arts, internist. Het comité, dat nog deze week zal be ginnen met het uitwerken van zijn taak, zal Donderdag 21 September, 's avonds 8 uur ten stadhuize de constitueerende vergade ring houden. HAVENVERKEER. Gedurende de maand Augs. 1939 werd de haven bezocht door 231 (162) zeeschepen met een tonnage van 235,461 (181,400) N.R.T. en 156 (181) binnenschepen met 46,293 (50.877) ton draagvermogen. In de 8 maanden van 1939 werd Vlissingen dus bezocht door 1,390 (1,344) zeeschepen met 1,670,860 N.R.T. (1,569,097) en 1,329 (1,250) binnenschepen met 388,413 (438,436) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen staan op dezelfde periode in 1938. In bo venstaande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", de Provin ciale Stoombootdienst, de Marine en het Loodswezen. O. EN W. SOUBURG. Sedert een paar weken worden van gemeentewege tal van pogingen aangewend om de vier door mi litairen bezette scholen weer vrij te krij gen. Hoewel het zich laat aanzien, dat van militair)? zijde niets zal worden nagelaten om de gemeentelijke pogingen te steunen zal het zeer waarschijnlijk nog geruimen tijd duren alvorens de volle beschikking over de schoolgebouwen wordt verkregen. In afwachting daarvan zullen' Maandag a.s de lessen weder een aanvang nemen in gebouwen, die daarvoor tijdelijk wor den ingericht. EEN NIEUWE BRANDSPUIT. VEERE. Dinsdagmorgen is Veere in het bezit gesteld van een sterke, nieuwe brandspuit, die vanwege het Rijk aan de ze gemeente is toebedeeld. De spuit heeft een capaciteit van 1000 liter per minuut, terwijl de test uitgewezen heeft, dat bij een opvoerhoogte van ruim 4% meter, dus bij laag water in de haven, de spuit nog 900 liter per minuut kan geven. Het is een draag- en rijdbare spuit. Nemen wij de motorbrandspuit, die weliswaar niet perfect in orde is, maar toch voldoende is, en desnoods de handspuit, die in ge vallen van noodzaak ook nog wel dienst kan doen, en daarnaast de electrische spuiten van het Vliegkamp, dan mag Veere zich erop beroemen behoorlijk te zijn uitgerust tegen brandgevaar. TWEE MIJNEN AANGESPOELD. VROUWENPOLDER. Op het strand de zer gemeente genaamd „het Breezand" zijn twee mijnen aangespoeld. De betrokken autoriteit is gewaarschuwd, ten einde voor het onschadelijk maken der mijnen zorg te dragen. VROUWENPOLDER. Maandagavond had de op initiatief van het daarvoor onder lei ding van den burgemeester in het leven ge roepen comité, de eerste bijeenkomst plaats van de alhier gedetacheerde militairen, waarop een 40 tal militairen aanwezig wa len. De bijeenkomst werd door den bur gemeester geopend, die de aanwezigen har telijk verwelkomde o.m. de hoop uitspre kende, dat de vele militairen die de Christe lijke beginselen zijn toegedaan, hier rust mogen vinden in deze voor hen zoo moei lijke en onrustige dagen en dat ook Gods woord hen tot steun moge zijn. Gedurende deze bijeenkomst, dewelke zich door het heerschen van een gezellige en intieme sfeer kenmerkte, werden den militairen ververschingen aangeboden. De bijeen komst werd aan het einde met een toe passelijk woord van ds. van Duijne gesloten HANSWEERT. Het Zwitsersche motor tankschip „Canard" is met machineschade door de goederenboot „Rijn Schelde 15" naar Dordrecht gesleept, alwaar men de schade zal herstellen. De Belgische goederenboot „Rijn Schelde 12" op weg naar Duitschland kreeg gistermorgen op de Westerschelde niachi- neschade. De goederenboot „Rijn Schelde 5" is van hier uitgevaren en heeft de boot binnengesleept. KRABBENDIJKE. Zaterdag 23 Sept. a.s zal het fanfare-corps „Concordia" voor de alhier gelegerde militairen een concert geven aanvang 8 uur (wt). Het programma is als volgt: 1 Jubelklanken (marsch) Adr. J. Maas; 2 Kalma (ouver ture) H. Delchevalerie; 3 Le Pré Aux Roses (fantasie) Alf. Bériot; 4 La Fête Triomphale (fantasie) G J. van Dam; 5 Al Dansende (marsch) D. C. Bauwens; pauze; 6 Koning- Voetbal (marsch) W. Schootemeyer; 7 Fêtes D'Hiver (fantasie) G. Gadenne; 8 Humblement (wals) L. HET HONDERJARIG BESTAAN DER SPOORWEGEN. Heden is het de datum van het jubileum der spoorwegen, de dag waarop voor 100 jaar de eerste trein in Nederland en wel van Amsterdam naar Haarlem en terug reed. Zooals wij deze week reeds meldden, heeft men hier afgezien van versiering van het Station, maar toch zijn aan de stads- zijde herinneringen aan het jubileum aan gebracht. Op den rand van het dak boven de stoep, staat het embleem van de Spoor wegen, het gevleugelde wiel, geflankeerd door de getallen 1839 en 1939. Deze groote stukken zijn door de leerlingen der Am bachtsschool voor deze gelegenheid ver vaardigd. EEN BERUCHTE HOEK. Onder de gevaarlijke hoeken in onze stad, neemt die van Balans en St. Pieterstraat wel een zeer vooraanstaande plaats in. Dit is ook gisterenmiddag weer bewezen toen een meisje van de Balans kwam fiet sen en aan rechts voorrang had moeten ge ven. Doordat zij niet voldoende oplette en dit niet deed, reed zij tegen een groentekar op, die uit de St. Pieterstraat kwam en het gevolg was, dat de jeugdige wielrjjdster kwam te vallen en zich bezeerde. Voor de zooveelste maal waarschuwen wij tegen de groote gevaren op dezen hoek. Benoeming. Benoemt? tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School voor B.L.O. te Middel burg de heer G Vleugel te Goes. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinistenexamen voor het voorloopig diploma, de heeren C. H. Klooté en J. A. van Hoeve beiden te Middelburg, leer ling cursus ter opleiding Scheepswerktuig- kundige, verbonden aan de Ambachtsschool -te Middelburg. Vermaelen; 9 Marbehan Kermesse, J. Schrêder; 10 Holland Jubelt, Adr. J. Maas. OVEZANDE. De kermisschietingen, (deze keer zonder kermis) hadden het navolgende verloop: Zaterdag 16 September 1939 concours van Willem Teil: Hooge vogel: J'. Smallegange, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; le klep met beker: C. Lous, Edele Handboog, Oudelande; 2e klep: J. Rijk, Willem Teil, Ovezande; 3e klep: P de Baar, idem;- le zijvogel: P. Koens, idem; 2e zijvogel: A de Jonge, idm; le hoofdkal: C. Lous, Edele Hand boog, Oudelande; 2e hoofdkal: A. Wijk, Zeelandia,, Ovezande; le onder kal: J. Priem, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek; 2e onderkal: J. Priem, idem In totaal waren aanwezig 52 schutters van 15 sociëteiten. Zondag 17 September 1939 concours van Zeelandia: Hooge vogel: J Voet, ADLM, Kwaden- damme; le zijvogel: A. Boonman, Willem Teil, Ovezande; 2e zijvogel: L. Boonman, Spes Nostra, Ovezande; le kal: A. de Jonge, Soranus, Heinkenjszand; ;2e kaïn P. Drjjdijk, St. Sebastiaan, Heinkenszand 3e kal: B Joosse, VOS, 's-Heerenhoek; 4e kal: H. de Jonge, Zeelandia, Ovezande; le klep: A. Wijk, Zeelandia, Ovezande; 2e klep: C Westdijk, Ovezande; 3e klep: P. Koens, Soranus, Heinkenszand. Iri totaal waren aanwezig 41 schutters van 14 sociëteiten. Zondag 17 September 1939 concours op den doel: Meeste punten: L. Kolle, Soranus, Hein kenszand: opvolger: J. Vermeule, idem; meeste rozen: A Rijk Dzidem; opvol ger: M. v. Stee, J. van Beieren, Goes; meeste vieren: P. de Baar, St. Sebastiaan, Ovezande; opvolger: M. v. d. Dries, Sora nus II, Heinkenszand; meeste drieën: H Verzeeuw, Wilhelmina, Kwadendamme; opvolger: Jos. Schuerman, St. Sebastiaan, Ovëzande; meeste tweeën: A. Rijk Jz., Soranus II, Heinkenszand; opvolger: C. Rijk, St. Sebastiaan, Ovezande; meeste eenen, J. de Baar, idem; opvolger: L. Rijk, idem. Zondag 17 September 1939 concours vrije baan: C. Rijk. St Sebastiaan, Ove zande 23 punten; M. v. d. Dries, Soranus II, Heinkenszand 19 punten; M. v. Stee, J. v. Beieren,, Goes 18 punten; J. Ver meule, Soranus II, Heinkenszand, 18 pun ten, J. Schuerman, St. Sebastiaan, Ove zande 18 punten. RILLAND-BATH. Dinsdagmiddag slipte in den Zuid-Bathpolder een militaire motor met zijspanwagen. De duopassagier werd in een sloot geworpen en kreeg den motor op zpn linkerarm, zoodat hij naar het hos pitaal moest worden overgebracht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. a.s. aan den eerste-luitenant A. P. J Berger, van het 19e regiment in fanterie, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. O Aardenburg. Over de maand Augs. Bevallen: Q. de Vriend, geb. Wille z.; Q. S. Gijs, geb. Scherbijn z. Getrouwd: Th. Dhondt 28 j. jm. en E. Galle 30 j. jd. Overleden: L. L. de Rooze 59 j. wedn. L. M. Frielijnck. (A.A.) Cadzand. Over de maand Augs. Bevallen: G. M. L. Faes, geb. Vander- haege d.; D. Misilje, geb. De Clerck z. Getrouwd: J. Enter 25 j. jm. en C. M. de Bruijne 25 j. jd. Overleden: A. de Visser 76 j. echtgen. M. Eversdijk. (A.A.) De voorlezing der Troonrede door H. M. de Koningin bij de plechtige opening der Staten Generaal (Van een gemobiliseerden correspondent.) Drie regimenten staan in carré op het groote grasveld, de manschappen met stormhelm,stram in de houding, de officie ren met getrokken klewang roerloos voor hun afdeelingen, en aller oogen zijn gericht op den overste, den garnizoenscommandant, die zijn saluut brengt aan de vijf-, zesdui zend soldaten! Een echt militair schouwspel, waaraan de stafmuziek nog eens extra-luister bijzet. Zelfs de grootste anti-militairist voelt zich nu toch even opgenomen in het hiërar chisch geheel dat zich uitstrekt van den jongsten recruut tot den- overste met zijn kaarsrecht figuur en fijn aristocratisch ge zicht, die daar heel alleen midden op het veld staat, en zijn oogen laat glijden langs al die gelederen van veldgrijze mannen, op geroepen om de onafhankelijkheid van hun vaderland te beschermen. Twee jonge honden draven, speels elkaar bijtend, over het veld, buitelen over elkaar, grommend en blaffend, rennen dwars door de gelederen heeneven is het contact tusschen den overste en zijn mannen verlo ren. Dan davert over het veld het comman do van den oudsten majoor: „Zet af geweer! Op de plaatsrust!" Compagnie voor compagnie neemt nu de houding aan, terwijl de overste, gevolgd door den oudsten majoor, den commandant van het betrokken regiment, en den com mandant van de betrokken compagnie langs de rijen wandelt, en de manschappen wel haast stuk voor stuk, monstert. De twee honden maken de route mee, uit een onbe grepen gevoel voor solidariteit. De overste vat zijn taak serieus op. In elke compagnie maakt hij met een der menschen een praatje, verbetert iets aan een tenue, stelt een tactische vraag, informeert naar para te kennis. De knoop zat verkeerd. Maar wat voor den overste meestal een grapje is, beteekent voor een serie van mi litairen vaak een minder prettige gewaar wording. „Je derde knoop van boven af zit verkeerd, beste jongen", zegt de overste tot een recruut. Deze schrikt zich een aap: „Hoe bedoelt u dat, overste?" „Nou, de leeuw staat op zijn kop, de knoop zit ondersteboven!" Er trekt een glimlach over het strenge gelaat van den overste, maar de majoor fronst het voorhoofd en staart somber naar den kapitein, die het bevel over deze com pagnie voert, en wien het koude zweet Uit het voorhoofd slaat. De inspectie van de compagnie is ten einde, de overste begeeft zich naar het volgende troepenonderdeel. Maar de transpireerende kapitein ontbiedt zijn sec tie-commandant: „Luitenant, let u toch in hemelsnaam op de tenue van uw mannen. U hoorde dat de overste aanmerkingen maakte, en terecht. U houdt, zoodra wij terug zijn, een uur theorie over onderhoud van tenue en uitrusting. Begrepen?'.' De luitenant salueert, klakt met de hak ken en keert somber peinzend naar zijn sec tie terug. Roept den sergeant-groepscom mandant bij zich: „Sergeant, je hebt zeker wel gemerkt, dat de overste niet tevreden was? Dat moet nou eens uit zijn, voel je wel. Altijd die aanmerkingen, dat hangt me de keel uit. Je gaat met je groep de vol gende week een keer extra op wacht, dan zal je wel zorgen voortaan, dat de zaak in orde is. Je kunt wel gaan!" De sergeant salueert, klakt met de hak ken, en staart, zoo wit als een doek, naar zijn korporaal, die blijkbaar de zaak niet voldoende beheerscht: „Jansen, kom hier. Je hebt het zeker wel gemerkt, hé? Maar als je denkt, dat ik van plan ben, al jouw vuiltjes op te knappen, en al jouw standjes op te vreten, dan heb je-het glad mis, voel je dat? Als je zoo door gaat, dan zal jouw 36 uur verlof er wel bij inschieten, vader! Onthou je dag!!!" De korporaal wankelt, verschiet van kleur, en sist in het voorbijgaan tegen den soldaat wiens knoop op den kop stond: „Stuk vergif, als je vanavond op de kamer komt, breek ik je hals, armen en beenen." Peinzend staart de soldaat voor zich uit, spuwt ter zijde, en schopt naar den jongen herdershond, die zich bij den overste heeft aangesloten. Zijn wraak is slechts gering in. omvang, maar daarom niet minder ge meend Ten besluite van dezen brief een klei ne anecdote van onzen dokter, die ook al een origineel type blijkt te zijn. Bij de keu ring, indertijd, van de pas aangekomen op- geroepenen, sloeg hij alle snelheidsrecords: „Wie sinds zijn laatste herhalingsoefening geen ernstige ziekte heeft gehad, gaat links- staan. Wie wèl ernstig ziek is geweest, geen griepje of verkoudheid of iets dergelijks gaat rechts". Links komen 23 man, rechts twee: „Drie-en-twintig man goedgekeurd,, twee man uitkleeden voor onderzoek." Maar nu heeft onze dokter een slimme kerel, die hardstikke doof is, op de korrel. De man ligt in het ziekenzaaltje. Stil, heel stil, sluipt de dokter de trap op, draait zachtjes de deurknop om, duwt de deur een paar centimeter open, en fluistert: „Pssst, Jansen, luister eens!" Als door een adder gestoken, vliegt Jan sen overeind: „Ja, ja, wat is er, wie is daar?" Twee dagen later marcheert Jansen in de troep mee. En mèt zich draagt hij zes da gen verzwaard arrest De Britsche radio-omroep heeft gister avond een boodschap aan de stad War schau uitgezonden. Daarin werd gezegd: „De geheele wereld bewondert uw moed. Opnieuw is Polen ten slachtoffer gevallen aan de agressieve plannen van zijn buren. En opnieuw is het door zijn heldhaftig trot- seeren van den invaller de drager van de banier der Europeesche vrijheid geworden. Uw bondgenooten zijn voornemens den strijd voor het herstel van uw vrijheden voort te zetten. Antwoordt indien het JJ mogelijk is." Kort daarna kwam het antwoord reeds binnen. Een Poolsch militair spreker las de Engelsche bqodschap voor de microfoon te Warschau voor en voegde er aan toe, dat het den Polen een eer was in zoo goed gezelschap te strijden. Reute heden m§t thans in den In het avond duikboo kringen Zonder men, vloot gebracl' Het heeft marine vangen „De de glo: heeft eng Britsch Abonnementen en Advertentlën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. CORNELLS.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6