lp ^ravlttci^le C&GOESCHE COURANT) 'S LANDS FINANCIEELE TOESTAND BLIJFT PENIBEL. Dertien millioen meer voor defensie. Het reëele tekort voor 1940 bedraagt 55,5 millioen. Voor 1941 komt er nog 60,5 millioen bij. Volgend jaar 45 opcenten op de Gemeentefondsbelas ting. De regeering vraagt opnieuw 100 millioen voor mobilisatie-uitgaven. Er komt een Leening- fonds ter dekking hiervan. Winstbelasting vervangt dividend- en tantièmebelasting. De Russische troepen hebben een groot deel van Oost-Polen bezet. Litauen en Roemenië. 18 millioen voor nieuw materieel der zeemacht. OND. BRANDWAARBORGMU. Oorlogsbelasting voor de Tsjechen, 222 182e JAARGANG pagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; Te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post- ;giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne- .jneuten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT woensdag 20 september 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. mtmim Gisteren is de Rijksbegrooting 1940 bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend. In haar toelichting hierop, stelt de regeering het reëele tekort op den gewonen dienst voor het volgend jaar op 55 J4 millioen. Wijst dit cijfer, aldus de regeering, op den ernst van den financieelen toe stand, zooals die was vóór het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de stijging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden gere kend, versombert dit beeld nog in aanzienlijke mate. In totaal wordt voor dat jaar een vermeerdering van uitgaven verwacht van 6054 millioen, waaronder voor de versterking van de maritieme defensie in Indië een jaarlijksche meerdere uitgave van 15 millioen. Indien derhalve de overige uitgaven niet omlaag zouden gaan en de middelenopbrengst dezelfde zou blijven, moet voor 1941 een tekort verwacht worden van 116 millioen. De regeering noemt het dan ook een eerste vereischte, dat voor het komende jaar het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op den Gewonen Dienst wordt verkregen. Teneinde de vereischte versterking der middelen te verkrijgen, zal een herziening van de inkomstenbelasting worden voorgesteld, welke met 1 Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maatregel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het rijk 45 opcenten op de Gemeentefondsbelasting worden ge- ïheven, terwijl het aantal dezer opcenten voor het loopende belastingjaar zal worden gesteld op 15, Verder zal de thans bestaande dividend- en tantièmebelasting worden vervangen door een winstbelasting. Uit beide maatregelen wordt een opbrengst verwacht van 50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen gevonden moeten worden door een verdere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in bet voornemen van de regeering, evenals in 1914, ook thans over te gaan tot de instelling van een leeningfonds, aangezien dekking van de mobilisatie-uitgaven uit de gewone middelen van het jaar, waarin zij gedaan worden, uitgesloten is. De aflossingstermijn zal op 15 jaar worden gesteld. In dit fonds zal worden ondergebracht het crediet van 100 millioen, dat in 1938 is gevoteerd voor het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, en verder een nieuw bedrag van 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd, terwijl bij aanhouding van den oorlogstoestand nog op verdere bedragen zal moeten worden gerekend. In haar nota zegt de regeering nog, dat, al mogen we,spreken van een verzwakt weerstandsvermogen, dit stellig nog geen reden is om den moed te laten zakken, doch veeleer om te trachten om door verhoogd krachtsbetoon de ernstige moeilijkheden te overwinnen. Aan dat verhoogde krachtsbetoon zal het dan ook niet mogen ontbreken. Het zal o.a. meebrengen, dat wij ons dingen zullen weten te ontzeggen, waaraan wij gehecht zijn, en dat wij wenschen zullen weten prijs te geven, ook al kan de redelijkheid daarvan op zich zelf niet worden betwist. Het is op dien grond, dat de regeering verplicht is, voorshands alle nieuwe uitgaven op den Gewonen Dienst, ook die, waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande diensten voorzoover eenigszins mogelijk, gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts behooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden bevorderd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de werkloozen, voorzoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug' te voeren. Daarnaast zal staan de* voortgezette terhandneming van productieve open bare werken, (Uitvoerige uittreksels vindt men op de le pag. van het 2e blad). De Sovjet-Unie onderhandelt met De generale staf van het Roode leeer van arbeiders en hDoi 'iJl g® operaties: °eren meldt over de "^P September hebben de troepen ™n2etp^ lefr de" druk voortgezet op de Poolsche troepen. Aan het einde van den dag hadden zij bezet in het Noorden: m het Westelijk deel van Bye- lorusland de stad Wilna, welke na twee uur werd bezet, de steden Velika en Be restovitsa (op 50 km ten Oosten van Byie- lostok), Kobrin (op 40 km ten Noord Oosten van Brest-Livtosk). In het Zuiden: in het Westelijk deel der Oekraine: de steden Vladimir Volynski en Sokal, Brody, Bobrka, Rogatin en Do- lina. Ruiterij en tank-eenheden zijn de Noord- Oostelijke en Zuidelijke voorsteden van Lwow binnengekomen." aan de hongaarsche grens danrU"11 jliaansche Pers bericht, uit Boe- Russisók de voorhoede van het Sovjet grens hif ger 4e Poolsch-Hongaarsche Deze vr? K0n Taptarenpas heeft bereikt. en gemotor^eerde^froepen P£mtSerWagenS in SlovlkyftgrVoortn0meH' dat d9 °nrU5t sche soldaten zouden me? Slovaak" bepakking naar h1 wapenen en 5 naar Hongarije zijn gevlucht. De Poolsche grensplaats Koety is gis termiddag door de Russen bezet. Daarme de staan de Russen langs de geheeie Poolsch-Roemeensche grens. WILNA VEROVERD. De Sovjet-Russische troepen hebben gisteren de stad Wilna bezet. De Pooi sche soldaten werden ontwapend en keerV den naar hun haardsteden terug. In de Voorsteden woedden verscheidene (bram den. Naar Havas meldt, werd er in dei. avond en den vroegen morgen geschoten en geroofd. Besprekingen. De Littausche gezant te Moskou heefi een onderhoud van een half uur met den Russischen volkscommissaris van buiten landsche zaken, Molotov, gehad. In bevoegde kringen gelooft men, dat de terugkeer van Wilna tot Littauen be sproken is. De Sovjet gezant in de Lit tausche hhoofdstad Kaunas heeft een om derhoud gehad met denv Littauschen mi nister van buitenlandsche zaken. Volgens een semi-officieel Littausch blad is daarbij aan de Littausche regee ring de verzekering gegeven, dat de ac tie1 der Sovjjeti-Unie (zich zou beperken, tot Wit-Rusland en de Oekraïne. Gistermiddag heeft zich een Roemeen sche militaire missie naar Zaleczyki be geven om met den commandant van de Sovjet-Russische troepen, die de Poolsch Roemeensche grens bezet houden, bespre kingen te voeren. Het doel van deze be spreking was de afbakening van de grens te behandelen, alsmede enkele economi H.M. de Koningin maakte Dinsdagmiddag in gezelschap van H.K.H. Prinses Juliana en Z-K.H. Prins Bernhard een rijtoer door de Residentie, In de galakoets gezeten danken de vorstelijke personen minzaam voor.de enthousiaste toejuichingen der menigte. Op de begrooting voor de defensie is uitgetrokken 232.029.712, waarvan 84.232.421 op den kapitaaldienst. De begrooting van den gewonen dienst 1940 wordt aangeboden met een eindcijfer dat 13.021.870,hooger is dan dat van het dienstjaar 1939. Ter toelichting van deze stijging wordt opgemerkt, dat de te verwachten stijging van den gewonen dienst voor 1940 en vol gende jaren, boven het eindcijfer voor 1939, rond 12,8 millioen bedraagt. Het eindcij fer voor 1939 werd echter nadien met 82.749,verminderd, zoodat in verband hiermede de te verwachten stijging nader op rond 12,9 millioen gesteld moet wor den. Intusschen is een nieuwe verdeeling van de kosten van het korps politietroepen over de begrootingen van de departementen van defensie, justitie en binnenlandsche zaken tot stand gekomen, waardoor ruim 0,6 millioen méér ten laste van de defensie- begrooting komt dan anders het geval zou zijn. De te verwachten stijging van het eindcijfer ondergaat hierdoor nogmaals een verhooging, zoodat deze stijging uiteindelijk 13,5 millioen zal bedragen. Dit eindbedrag is in 1940 reeds vrijwel ge heel bereikt als gevolg van de omstandig heid, dat in genoemd jaar de uiteindelijke vredesorganisatie goeddeels aanwezig zal zijn. Van het op den kapitaaldienst in den loop van omstreeks 4 jaren aan te schaffen materieel zal in 1940 reeds zooveel zijn op geleverd, dat oefening en opleiding in vre destijd naar behooren zal kunnen plaats vinden. Behoudens de uitgaven, die een ge volg zullen zijn van de verlenging van den duur der eerste oefening en van de herha lingsoefeningen mag worden aangenomen, dat de exploitatiekosten van de weermacht geen belangrijke verhooging meer zullen ondergaan. DE KOSTENVERDEELING VAN HET KORPS POLITIETROEPEN. Het korps politietroepen heeft de laatste jaren een belangrijke uitbreiding onder gaan, teneinde, in verband met de gewijzig de internationale omstandigheden, maatre gelen te nemen ten aanzien van de strategi sche beveiliging. De departementen van ju stitie en binnenlandsche zaken zijn bij deze aangelegenheid in geenerlei opzicht betrok ken. Mede in verband met de sedert 1938 aanwezig zijnde grootere sterkte aan ge oefende troepen, kan voor het dep. van bin nenlandsche zaken de instandhouding van het korps politietroepen niet meer van zoo groote beteekenis zijn. Een bijdrage van t/3 in de kosten door dit departement is dus niet meer gewettigd. Voor het dep. van justitie biedt een voor de uitvoering van den politiedienst ge schoold militaire korps echter gelegenheid om, indien noodig, de rijkspolitie op korten termijn te versterken. De grootste belan gen bij de instandhouding van het korps heeft vanzelf sprekend het dep. van defen sie, vooral voor de reeds genoemde strate gische beveiliging. Op grond van het vorenstaande is een nieuwe kostenverdeeling op den grondslag departement van defensie *h, departement van justitie -h, departement van binnen landsche zaken 1/7, nader overeengekomen. sche vraagstukken In Roemeensche politieke kringen te Cernauti verklaart men, dat geen enkel politiek vraagstuk ter sprake i; gekomen. Op de defensiebegrooting is voor nieuwen aanbouw op den gewonen dienst uitgetrok ken 18.031.000. Van dit bedrag komt 4 millioen als der den termijn voor den kruiser 1938; 3.250.000,als derden termijn voor de torpedobootjagers 1938; 3 millioen als der den termijn voor de onderzeebooten 1938; 2 millioen als eersten termijn voor kanon- neerbooten 1940; 300.000,als tweeden termijn voor de torpedomotorbooten. Voorts is voor groote zeeverkenners ge rekend op een bedrag van 5.481.000. Van dit laatste bedrag is 4.981.000 bestemd voor aanschaffing van vliegtuigen en 500.000 voor artillerie-materieel. Op den kapitaaldienst wordt aangevraagd 24.700.000,waarvan voor: 3 kanonneerbooten (3e termijn) 4 mil lioen; 1 flottieljeleider (3de termijn) 3.200.000,1 kruiser 1939 (2e termijn) 6.500.000,6 mijnenvegers (2e termijn) 2.000.000,1 tankschip (2e termijn) 1.000.000,19 torpedomotorbooten (2e termijn) 3.000.000,22 torpedo-water vliegtuigen (2e termijn) 2.500.000,—; 1 kanonneerboot (le termijn) 2.500.000, NIEUWE KANONNEERBOOTEN, De 3 kanonneerbooten, waarvoor bij deze begrooting op den gewonen dienst een le termijn wordt aangevraagd, zullen moe ten dienen ter vervanging van Hr. Ms. ka nonneerbooten „Brinio", „Friso" en „Gru- no", welke wegens ouderdom aan den dienst zullen komen te ontvallen. De som van 18.031.000,op den gewo nen dienst voor nieuwen aanbouw aange vraagd, is weliswaar 500.000 hooger dan het in de memorie van toelichting tot de defensiebegrooting voor 1938 genoemde be drag van ongeveer 17,5 millioen, dat ge middeld per jaar aan aanbouw moet wor den besteed om de sterkte der zeemacht op het door den minister noodig geachte peil te houden, doch over de jaren 1938 t/m 1941 zal in totaal niet meer dan ongeveer 70 millioen voor dat doel op dien dienst worden aangevraagd. Voor het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee is eenig licht materieel benoodigd. Wat de kanon neerbooten betreft zou dit materieel moeten bestaan uit 6 booten benevens een reserve vaartuig. Nu met den bouw begonnen is, blijkt dat de kosten hooger zijn dan aan vankelijk was gedacht. Het zgn. 17%millioen-bouwplan, ten laste van den gewonen dienst, biedt daar door geen ruimte voor de 7e kanonneer boot, welke dus alsnog ten laste van den kapitaaldienst wordt gebracht. DE DEFENSIEVE UITRUSTING VAN KOOPVAARDIJSCHEPEN, Voor defensieve uitrusting van koop vaardijschepen is wederom een bedrag uit getrokken, t.w. 2 000.00(( Voor dat doel werd reeds toegestaan voor 1938: 2000.000 en voor 1939: 400 000. Vo'orts is terzake voor 1939 nog aangevraagd 600,000. Deze bedragen vormen een totaal van 5,00Q,000 De torpedo's, waarvoor een bedrag var. 2.130,000 wordt aangevraagd, zijn be stemd voor bewapening van de voor den dienst hier te lande aangewezen torpe domotorbooten. Bovendien wordt op den kapitaaldienst een bedrag van 2,500,000 aangevraagd voor aanvullende reservé-oorlogsmunitie voor in dienst zijnde en in 1940 in dienst te stellen vaartuigen. VOORD E P RQ Y IN Cl E 7. E ELAN Da - TE MIDDELBURG Inlichtingen omtrent het sluiten van verzekeringen door onze be middeling tegen MOLESTRISICO (schade ook die van requisitie als gevolg van oorlogsdaden en oorlogsgeweld, binnenlandsche on lusten enz.) ten kantore der Maat schappij Lange Burg 63, Middel burg en bij hare vertegenwoordi gers. (Ingez. Med.) Baron von Neurath, de rijksprotector van Bohemen en Moravië heeft, naar de Tel meldt, aan het protectoraat Bohe men en Moravië een oorlogsbelasting ten gunste van het Duitsche Rijk opgelegd, in den vorm van een extra toeslag op de verbruiksartikelen voor tabak en siga retten, bier, brandewijn en mousseerende wijnen. Een glas bier kost nu 111 plaats van IV2 kroon 1,80; sigaretten kosten 20 meer en brandewijn ongeveer 25 Het eene goede gevolg, waarop de Tsjechen ingevolge van dit krijgstribuut hopen, is, dat ze nu weer hun normaal kwantum sigaretten kunnen koopen, inplaats van de twee sigaretten, die ze sinds eenige dagen bij de tabakskiosken konden krijgen. Intusschen wordt nu ook in het protec toraat een begin gemaakt met een scher pere ordening van de levensmiddelenvoor ziening. De enkele dagen geleden opge richte, door den staat gecontroleerde, or ganisatie voor den eieren- en melkver- koop, heeft nieuwe maximumprijzen vast gesteld. Verder is in de groote steden de ver koop van slagroom door den landspresi- dent verboden, „in het belang van een ongestoorde voorziening der bevolking met melk en dus in het belang van de openbare rust en orde." Hierdoor verdwij nen nu ook uit het protectoraat de vreug den, waaraan, zooals men in alle ban ketbakkerijen en café-automaten heeft kunnen constateeren, sinds 15 Maart dé Duitsche soldaten zich zoo buitengewoon gaarne overgaven. het personeel der zeemacht. Het aantal adelborsten, dat dit jaar in ople'ding zal worden genomen voor de ver schillende officierskorpsen, is wederom be langrijk uitgebreid. De opleidingen van personeel beneden den rang van officier werken op volle ca paciteit. De toeloop van jongelieden is in Nederland zeer bevredigend, zoodat vol doende selectie kan worden toegepast. De toeloop is in Ned.-Indië niet zoo bevredi gend. De geleidelijke toeneming der sterkte waarborgt, dat op voldoende wijze kan wor den voorzien in de bemanning van het zich uitbreidend materieel der zeemacht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1