DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK". GEMENGDJIEUWS SPORTNIEUWS Zal Japan in het Verre Oosten Engeland de handen binden? Folklore en mobilisatie. Italië blijft gereserveerd. De Polen melden de vernieling van een groot aantal Duitsche pantserwagens. Poolsche vluchtelingen stroomen de grenzen over. De bemanning van de „Nieuw Amsterdam" weigerde te monsteren. Cor Kint verbetert wereldrecord 100 yards rugslag. Raad van Oostburg. RADIO-PROGRAMMA BURGERLIJKE STAND AGENDA Hitier zou werken voor meer toenadering tusschen Moskou en Tokio. Uit alle hoofdsteden ter wereld komen beschouwingen over de verrassende over eenkomst tusschen Japan en Sovjet-Rus land. Dat deze van groote beteekenis kan worden voor de ontwikkeling van het hui dige conflict, is wel zeker. Zelfs is 't moge lijk, dat hierdoor de loop der wereldgeschie denis in de eerstkomende jaren nog meer beïnvloed wordt dan wij nu midden in den chaos der gebeurtenissen reeds kun nen zien of verwachten. Vrijwel algemeen is men van opinie, dat het niet zal blijven bij een wapenstilstand aan de grens van Mandsjoekwo. De voor spellingen gaan van een niet-aanvalspact tot welwillende neutraliteit van Rusland in China en zelfs tot militaire samenwerking. Wat China betreft, het is niet te verwach ten, dat Rusland daar Japan zonder belang rijke concessies de vrije hand zal laten. Ten eerste zijn geheele streken van Buiten-Mon- golië communistisch en ten tweede heeft de Sovjet-Unie met de „kapitalistische" staten gemeen, dat de regeering gaarne de „kos ten", welke in een of ander object gestoken zijn propaganda, geld en kanonnen hun baten ziet opbrengen. Welke deze concessies van Japan zouden moeten zijn, is nog niet geheel duidelijk. In- tusschen wil men in Japansche officieele kringen doen gelooven, dat deze voorspel lingen alle althans voorloopig ten zeer ste overdreven zijn. De woordvoerder van de Japansche re geering heeft nl. verklaard, dat Japan al zijn inspanning zal concentreeren voor een regeling der Chineesche aangelegenheid en dat het daarom bereid is met ieder vreemd land, met inbegrip van de Sovjet Unie, ten aanzien van alle hangende kwesties tot overeenstemming te komen. Daarom wordt echter nog niet overwogen een niet-aan valspact met de Sovjet Unie te sluiten. Er zijn met de Sovjet Unie nog zoo veel kwesties hangende. China het kind van de rekening? Volgens het Japansche Nieuwsbureau Do mei hechten politieke kringen te Rome ge loof aan de berichten, dat Hitier onderhan delingen met de regeering te Moskou aan knoopt met het doel te komen tot een stop zetting van de hulpverleening aan het re giem van Tsjang-Kai-sjek. Hoewel een bevestiging van deze mede- deeling ontbreekt, aldus* meldt de „Japan Times" uit Rome, gelooft men aldaar, dat de Japansch-Russische wapenstilstand zeer zeker het voorspel vormt voor een niet- aanvalsverdrag, dat automatisch zou leiden tot een stopzetting der politieke, militaire en oeconomische steunverleening door de Sovjet-Unie aan Tsjang-Kai-sjek. Het schijnt duidelijk, dat Duitschland er bij geïnteresseerd is Rusland gewikkeld te zien in den Europeeschen oorlog, uitslui tend omdat het zijn uiterste best doet en wil doen om Moskou te overreden de vij andschap met Japan bij te leggen door de hulpverleening aan Tsjang-Kaisjek stop te zetten. In Italië gelooft men algemeen, dat Duitschland beoogt Japan te laten optre den als moker tegenover Engeland en Frankrijk in Azië. Vandaar dat het po gingen doet Japan voor dat doel „vrij te maken". De mededeeling zegt, dat dit al leen bereikt kan worden door een Ja pansch-Russische toenadering. Een beves tiging hiervoor wordt gezien in de uitnoo- diging aan den bijzonderen ambassadeur van Japan, generaal Ter-autsji, voor een ontmoeting met Hitler en Von Ribbentrop. Men gelooft, dat Terautsij op de terug reis naar Tokio (via Siberië) Moskou zou kunnen aandoen om er te confereeren met Stalin en den volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken, Molotow. Vogelschieten in Zeeland? De heer D. J. van der Ven, folklorist te Oosterbeek, heeft te 's-Gravenhage aan het Comité „Ontwikkeling en ontspanning" van den generalen staf namens de directie der Stoom chocolade- en cacaofabriek Kwatta te Breda en de Stoomtabaks fabriek Th. Niemeyer te Groningen, aangeboden voor loopig 40 folkloristische avonden te organi- seeren. De directies der beide fabrieken hebben den heer Van der Ven bereid ge vonden bij al deze voorstellingen in popu- lairen vorm de verklarende voordracht te houden, terwijl de voor deze filmwerken gecomponeerde muziek van Julius Roentgen, gebouwd op oude vaderlandsche melodieën, zang- en danswijzen, daarbij eveneens ten gehoore zal worden gebracht. Het beloven echt vaderlandsche avonden te worden, waarbij aan de gemobiliseerden ook nog een verrassing door genoemde fir ma's zal worden verstrekt in den vorm van reepen en pakjes tabak. In zijn folkloristische voordracht zal de heer Van der Ven de aandacht der militai re en plaatselijke autoriteiten er op ves tigen hoe verschillende folkloristische sportuitingen zeker door de militairen met groot succes kunnen worden beoefend, waardoor tevens in menige plaats 'n nauw contact kan worden gelegd tusschen de burgerbevolking en de militaire bezetting. In Brabant en Limburg zouden beugel banen kunnen worden aangelegd en tevens zou er in menig dorp, ook van Gelderland en Z e e 1 a n d, het vogelschieten, wipschie- ten en het schieten met hand- en voetboog naar den gaai, kunnen worden geproga- peerd. Ook zwaarddansen, morrisdansen en ven. delzwaaien zijn lichaamsoefeningen, die oudtijds in verschillende legers werden ge propageerd om de kameraadschappelijkheid der soldaten onderling te bevorderen in sportieve activiteit. Mochten plaatselijke comité's voor „Ont wikkeling en ontspanning voor militairen" in aanmerking wenschen te komen voor een dergelijken folkloristischen avond, dan gelieven zjj zich ten spoedigste op te geven aan „De Meihof" te Oosterbeek, tel. 5378, waarna ze in volgorde van aanmelding op de lijst gezet kunnen worden. Men meldt uit Rome aan de N.R.C.: Zooals men wel verwachten kon, heeft ook de Russische invasie in Polen het officieele Italië niet kunnen bewegen een einde te maken aan de absolute reserve, waarmede het zich omringt. Het is ons dus niet mogelijk iets te zeggen, over de wijze waarop de regeering op deze nieu we gebeurtenissen reageert. Indien wij echter in de van hoogerhand gecontroleeerde pers een aanwijzing mo gen zien, dan komen deze gebeurtenissen hier niet onverwachts en worden zij ook niet als ongewenscht beschouwd. Geen enkel blad heeft ook slechts een enkel woord van afkeuring voor het Russische optreden en veeleer merkt men op, dat er met zekere ironie gewag wordt ge maakt van de afwachtende houding in Engeland, die immers gebaseerd is op de mogelijkheid dat op den duur Sovjet- Rusland en het Derde Rijk over de ver deeling van den Poolschen buit wel eens in conflict zouden kunnen geraken. In het Giornale d'Italia schrijft Gayda onder den titel „het einde tegemoet", dat Polen thans op het doodsbed ligt en dat de democratische profeten, die gemeend hadden dat dit land in staat zou zijn een langdurigen en heftigen weerstand te bie den ,het alweer mis hebben gehad. Die voorstellingen hielden geen rekening met de enorme lengte van het Poolsche front, drie maal zoo lang als het Fransch Duitsche front in den wereldoorlog. Z!j hielden ook geen rekening met de groo- tere beweeglijkheid van de sterk gemoto riseerde Duitsche legermacht, met het enorme overwicht aan bewapening der Duitschers, en vooral hielden zij geen re kening met het bonte ethnische samenstel van het Poolsche volk. Tsjechoslovakije, zoo schrijft hij, dat een nog verwarder samenraapsel van vol ken en rassen omvatte, viel al uit elkan der voor het nog aan oorlog toe was. Po len heeft het om dezelfde reden slechts zeer kort kunnen uithouden. Na dezen wel wat willekeurigen uitleg van de geschiedenis, geeft Gayda eenige alinea's van hulde voor den dapperen weerstand, dien de Poolsche soldaten heb ben geboden, welke hulde hij echter uit drukkelijk beperkt tot de manschappen en niet tot de leiding uitstrekt. De toon der andere bladen is niet veel verschillend. Alle constateeren het einde van Polen en daarmede de mogelijkheid voor Duitschland om zich thans binnen enkele dagen met alle kracht op het Westelijke front te werpen. Het meest belangwekkende wat men heden in de Italiaansche bladen vindt, is misschien de mededeeling van den Londenschen correspondent van ihet Gi ornale d'Italia, dat gisternacht de Rus sische radio heeft medegedeeld, dat de invasie in Polen niet alleen ten doel heeft de Wit-Russen en Oekrainers te bescher men, maar tevens nieuwe paden wil ope nen voor den triumf van het communis me, dat in 1920 door Pilsudski aan de poorten van Warschau werd gestuit. Volgens het Poolsche telegraafagent- schap werd een belangrijke groep Duit sche gemechaniseerde strijdkrachten gis teren in de buurt van Grodekjagiellonsky, op 24 km ten Westen van Lwow, volko men vernietigd. Honderd pantserwagens en vijftig ka nonnen zijn buitgemaakt. Er zijn eenige duizenden krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl de rest der Duitsche strijdkrachten in wanorde in Westelijke richting is te ruggetrokken. Het agentschap voegt hier aan toe: het feit, dat dit succes is verkregen on danks de noodzakelijkheid terug te trek ken met het oog op de numerieke en technische meerderheid der vijandelijke strijdkrachten, levert een welsprekende getuigenis voor het uitstekende moreel der Poolsche troepen. Naar Reuter uit Kaunas (Litauen) en Ri ga (Letland) verneemt, stroomen civiele en militaire vluchtelingen d,e grenzen naar Litauen en Letland over. Riga meldt, dat een aantal Poolsche troepen de wijk heeft genomen op Letlandsch gebied en geïnter neerd js. Tot 12 uur hedenmiddag waren ongeveer 60 Poolsche vliegtuigen geland te Daugavpils in Zuidoost-Letland. Uit Kaunas wordt gemeld, dat verscheidende honderden burgers uit het district van Wilna de grens zijn gepasseerd. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Boekarest, dat volgens een nog niet beves tigde mededeeling na de Poolsche regeering ook de opperbevelhebber, maarschalk Smig- ly-Rydz op Roemeenschen bodem zou zijn aangekomen. Het D.N.B. bericht verder, dat de Roe- meensche regeering overweegt of de Pool sche regeering voor korten tijd een ver blijfplaats moet worden aangewezen en dan naar een neutraal land zal moeten vertrek ken, dan wel of de Poolsche regeering in Roemenië moet worden vastgehouden. Bovendien bericht het D.N.B.dat in den loop van gisteren ongeveer 250 Poolsche vliegtuigen, meest militaire toestellen, te Cernowitz zijn aangekomen. Aangezien het vliegveld te klein is, zijn de weilanden in de omgeving bezaaid met vliegtuigen. Een Roemeensche commissie werkt onop houdelijk aan het overnemen van de toe stellen; de bemanning wordt doorgezonden naar interneeringskampen in het centrum van het land. Ook zijn gisteren afdeelingen tanks en batterijen luchtdoelartillerie van het Poolsche leger te Cernowitz aangeko men. Zij werden door de Roemeensche mi litaire autoriteiten in beslag genomen en de bemanning werd geïnterneerd. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagmiddag te Den Helder de plechtige kranslegging plaats gehad bij het monument „Voor hen, die vielen". Een overzicht tijdens de plechtigheid. NEDERLAND EISCHT VISUM, Uit Den Haag: Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat zonder Nederlandsch visum, geen vreem delingen, van welke nationaliteit ook, Në- derland meer kunnen binnenkomen. (Tel.) Het vertrek van het schip uitgesteld. Het vertrek van het s.s. „Nieuw-Amster- dam" naar Amerika, dat aanvankelijk op gisteravond bepaald was, is tot nader aan kondiging uitgesteld. Dit uitstel vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat de bemanning geweigerd heeft te monsteren. De monstering werd opengesteld op voor waarden, besproken tusschen de werkne mers- en werkgeversbonden, doch waarom trent nog geen definitieve overeenkomst was vastgesteld. Het personeel wenschte evenwel op deze voorwaarden niet in te gaan. Voor deze reis hadden 1200 passagiers ge boekt. NIEUWE BEPERKINGEN IN DUITSCHLAND? Reuter meldt uit Brussel: Volgens berichten uit de Duitsche hoofd stad worden deze week nieuwe beperkingen in de levensmiddelenvoorziening verwacht. Het wekelijksche rantsoen voor vleesch is reeds beperkt tot een pond per persoon en boter tot 90 gram. Ook brood wordt gerant soeneerd. Alle autobanden zijn gerequireerd. Eigenaars van auto's, die vergunning heb ben gebruik te maken van hun wagen, moe ten een rood nummer doen aanbrengen op het nummerbord. De verduisteringsmaatregelen veroorza ken tal van ongelukken. De regeering heeft een beroep gedaan op jonge lieden en op de vrouwen om zooveel mogelijk netels te verzamelen, daar deze dringend noodig zijn voor de textiel. DE HERTOG VAN WINDSOR IN HET BRITSCHE LEGER. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de hertog van Windsor (ex-koning Edward) binnenkort zal ver trekken om zich buitenslands te belasten met een aanstelling bij den staf. Opdat de hertog in deze functie dienst zou kun nen nemen, heeft de Koning zijn toestem ming er toe verleend, dat hij tijdelijk den rang van veldmaarschalk van het Britsche leger neerlegt en dien van generaal-ma- joor aanvaardt. KIND SPEELDE MET LUCIFERS Tengevolge van het spelen met lucifers door een vierjarig jongetje, is gistermiddag brand uitgebroken in een bovenwoning aan de Stadhouderslaan te Groningen, bewoond door de familie L. Breider. De heer B. lag ziek te bed en had juist bezoek gehad van den dokter. Even na het vertrek van den geneesheer is de brand ontstaan in een aangrenzende kamer. Het vuur verspreidde zich snel en in een mi nimum van tijd stond de woning in lichter laaie. De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het vuur met drie stralen. De bovenwoning werd zoo goed als geheel ver woest. Het aangrenzende perceel en de be nedenwoning kregen waterschade. De eige naar was wel, de bewoner was niet ver zekerd. MOTORONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagavond is de militaire motorrijder Bouma, afkomstig uit Oudeschilt, doch ge detacheerd in Den Helder, aldaar in den flank aangereden door een met snelle vaart rijdende personenauto van een garage uit Den Helder. Zooals later bleek heeft deze laatste het verkeer van rechts geen voor rang verleend. De motorrijder moet op slag gedood zijn. Het stoffelijk overschot is naar het mari nehospitaal vervoerd. MOEDER REDDE HAAR BABY UIT BRANDEND HUIS. Zaterdagmiddag ontstond brand in de woning van den korporaal-machinist J. de Leeuw in de Vischstraat te Den Helder. De vrouw des huizes kwam terug van een boodschap, die zij in de buurt had gedaan, toen zij haar huis in brand zag staan. Ter stond rende zij den brandenden trap van 't huis op, om haar baby van een jaar, die op zolder in de wieg lag te schreeuwen te ha len. Zij slaagde er in het kind ongedeerd uit de reeds fel-brandende woning te red den, doch bekwam daarbij brandwonden aan beide voeten. De gemeente-geneesheer verbond de wonden. GROOT AANTAL VERKEERSONGE LUKKEN IN HET VERDUISTERDE LONDEN. De eerste tien dagen van de verduis teringen te Londen en omgeving hebben een verontrustend aantal doodeïïjke on gelukken veroorzaakt. In deze dagen zijn namelijk 38 personen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen, terwijl bijna 1000 personen gewond werden. In de 10 dagen welke aan de verduisteringen voor afgingen waren deze aantallen: 8 dooden en ruim 30Ö gewonden. Het stijgend aantal dooden heeft reeds vele protesten uitgelokt. Men meent dat de taxi-chauffeurs in donker te hard rij den, de wielrijders zonder goed werken^ „verlichting" rijden en ook de voetgan gers onvoldoende onderscheidingsteekens dragen. O ZWEMMEN. Gisteravond heeft Cor Kint in het Sport- fondsenbad te Rotterdam een poging ge daan het wereldrecord op de 100 yards rug slag, dat eerst Zondag door 'Irene van Feg- gelen met 1 min. 7 sec. te Amsterdam was gevestigd, te verbeteren. De Rotterdamsche zwemster slaagde hierin uitstekend. Zij bleef bijna twee seconden onder den tijd van Irene van Feggelen en bracht het re cord op 1 min. 5,1 sec. OOSTBURGi Maandag vergaderde de Raad voltallig. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Erasmus Ingekomen was een dankbetuiging van H. M. de Koningin als antwoord op de dezerzijds gezonden j gelukwenschen bjj^ gelegenheid der geboorte van Prinses' Irene. Voorts was er een vraag van den kantonrechter om antwoord op zijn on langs gedaan verzoek tot aanleg van elec- triciteit op het kantongerecht alsmede om verbetering der toiletten. Op voorstel van B. en W. werd met eenparige stem men in beginsel besloten in het gemeen tehuis electriciteit en waterleiding en voorts in de veldwachterswoning, in de- woning van het schoolhoofd, de dokters woning en de school waterleiding te doen aanbrengen. Van den heer De Vuijst was bericht ingekomen, dat hij, op grond van de Drankwet, als caféhouder, ontslag nam als wethouder; in zijn plaats werd met 5 stemmen (2 blanco) benoemd de heer H. Modde (r.k.) In de verordening op de begraafplaats werd een wijziging aangebracht, die het mogelijk maakt, dat de menschen de gra ven hunner overleden familieleden enz. kunnen bezoeken zonder op andere gra ven te loopen. Van de gelegenheid tot vragen werd een ruim gebruik gemaakt; over het uit breidingsplan der gemeente; over ver plaatsing van een lichtpunt bij het wissel op den Rijksweg naar Sluis en Aarden burg; over het hinderlijk plaats nemen met fietsen op de trottoirs, vooral op Zaterdag enz. WOENSDAG 20 SEPTEMBER, HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M- VARA-Uitz. 10,'00—10,20 vm. VPRO. 6,30—700 RVU 7,30—8,00 VPRO. 8,00 Gram. 9,30 Causerie. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Uitz voor arbeiders in de continubedr. 12,00 Gram. 12,15 VARA- ork 1,151,45 Orgelspel. 2 00 Knipcursus. 2,30 Gram. 3,15 Voor de kinderen. 5,30 VARA-ork'. 6,30 Causerie. 7,00 VARA-Ka- lender. 7,05 Felicitaties. 7,10 Zang 7,30 BijbelVert, 8,00 Herhi SOS-ber. 8,03 Gram. 9,00 Radiotooneel. 9,40 Orgelspel en zang. 10,00 VARA-ork. 10,40 Causerie-. 11,00 Ber. ANP. 11.10 VARA-ork. 11,30—12,00 Dansmuz. (gr. pl HILVERSUM n 301,5 M. NCRV-Uitz 6,30—7,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8,00 Schriftlez.meditatie. 8,15 Gram. (9,309,45 Gelukwenschen). 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram 11,15 Ensemble Zingaresca. 12,00 Ber. 12,15 Gram: 12,30 Ensemble Zingaresca en gram. 1,30 Gram I,45 Zang roet pianobegel; en gram! 2,30 Voor postzegeverzamelaars. 3,00 Haagsch trio en gram. 4,15 Gram, 4,45 Felicitaties 5,00 Voor de jeugd. 5,455,55 Gram. 6,00 Causerie! 6,15 Gram 45,30 Taalles en cau serie. 7,00 Ber. 7,15 Causerie! 7,30 Gram. 7,45 Causerie. 8,00 Ber ANP, herh. SOS- ber. 8,15 Utrechtsch Sted. ork (9,009,30 Causerie)) 10,15 Ber ANP, actueel half uur. 10,45 Gram. ca 11,5012,00 Schrift lezing DROITWICH 1500 M Geen opgave ont vangen. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen KEULEN 456 M. 6,20 Hermann Hage- stedt's ork. 8,2011,20 Gram) 12,20 Leo Eysoldt's kleinork: 2,203,20 Pop. conc 4,20 Conc. 6,20 Soldatenkl en solist. 8,20 Otto Dobrindt's ork: 10,20 Kamermuz. II,20 Omroepkleinork. 12,202,20 Nacht- conc. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Om- roepdansork. 1,502,20, 5,20, 6,35, 7,20 en 7,45 Gram. 8,20 Omroepdansork. (8,35 8,45 Gram 9,20 „Lucreziaï, opera. 10,30 Omroepsymphonie-ork. 11,0011,20 Dans muz. (gr. pl.) 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Ra- dio-ork 1,502,20 Gram. 5,20 en 5,55 Radio-ork. 6,35 Cellovoordr. 7,05 Orgelconc. 7,35 Gram' 8,20 Selectie uit de opera „Louise". 10,3011,20 Jean Omer's dans- ork. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,2 0 Otto Dobrindtb ork. 10,20 Kamermuz 11.05 Ber. 11,20 Omroepkleinork; 12,20- 3,20 Nachtconc. (2,202,40 Pauze). Westkapelle, Van 11 tot 18 September. Getrouwd: D Kolkman jm. 27 j. en G. de Haan jd. 22 j. Dl 19 Sep WO 20 Sep. Cone. Arbeidersmuziekvereen. „Excelsior"; Markt 20.00 h. MIDDELBURG. GOES BIOSCOPEN. CITY, Middelburg VR 15—DO 21 Sept.: „Madame X, de onbekende vrouw" en „Het geheim van luitenant Rune- berg", 20 00 h ZO 15.00 h matinée. ELECTRO, Middelburg VR 15—DO 21 Sep.: „De Onsterfelijke Wals" en „Lauter Lügen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. Electr. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6