YERSEKE EN DE OESTER-CULTUUR. Een zeer wisselende bron van inkomsten. STADSNIEUWS De toekomst ziet er thans weer donker uit. VAN OESTERLEURDERS NAAR OESTERBARONNEN. VIJANDEN VAN DEN OESTER. HITLER WEER LANGS HET FRONT. Geen verdere restitutie van wegenbelasting. MIDDELBURG DE GEMEENTEBEDRIJVEN IN 1938. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR Wie Yerseke zegt, denkt daarbij aan oesters en dadelijk daarop aan burgemees ter Gunning. We aarzelden even, dit neer te schrijven, om de volgorde, maar eenerzjjds ls het de waarheid en anderzijds houdt ook deze Volgorde een hulde in voor den eersten burger van Yerseke. Want de oestercul- tuur in zooverre vroeger dan van „cultuur" gesproken kon worden is te Yerseke zoo oud als de plaats zelf, en de heer Gunning is pas tien jaar burge meester van Yerseke. Daarvoor was de heer Gunning bestuursambtenaar in onze Oost. In die tien jaar is de heer Gunning echter zoo met Yerseke „vergroeid" en met haar oestercultuur, en hij is daarnaast ook op zooveel andere wijzen naar buiten opgetreden, dat men, na aan Yerseke en haar oesters gedacht te hebben, zich niet behoeft af te vragen: en wie is er ook weer burgemeester? Bovendien is burgemeester Gunning een beminnelijk mensch, altijd bereid, waar hij kan, te helpen, en ook daarom vergeet men hem niet na kennis met hem ge maakt te hebben. En daarom ook durf den we deze week weer een „kort" on derhoud, dat bijna twee uur duurde, en weken de burgervaders met alle ande re ambtenaren met hun tijd wel raacf weten. Dat bleek ons ook tijdens ons on- dehoud, dat bijna twee uur duurde, en waarin we nog lang niet alles konden be spreken wat we van zins waren, omdat van die twee uur heel wat tijd af ging voor telefoontjes. En dus bepaalden we ons, in het bij zonder tot Yerseke en haar oesters, het onderwerp, dat ditmaal onze speciale be langstelling had, omdat de verschillende berichten, die we er de achterliggende week over opnamen, weer niet veel goeds inhielden. Burgemeester Gunning deelde ons aller eerst mede, dat er inderdaad weer reden is tot groote bezorgdheid. Op het oogenblik ligt de handel geheel stil en wat dit voor Yerseke beteekent, blijkt wel uit het feit, dat Yerseke dat 4250 inwoners telt voor twee-derde van de oesterkweekerij en handel bestaat. Uit den aard der zaak is dit slechts een globaal percentage, zijn er tal van menschen, als winkeliers, schilr ders, schoenmakers, e.d., die indirect ba ten van de oestercultuur trekken, en zijn er ook die, bij inkrimping van de oester cultuur, hun kapitaal of arbeidskracht op andere wijze rendabel kunnen maken, maar zou de oestercultuur beschikt zijn om te verdwijnen, dan zou toch zeker een-derde der bevolking van Yerseke el ders een bestaan moeten zien te vinden We dwaalden even af van het hè^en naar het verleden, vroegen naar den Oor sprong der oester-cultuur, of die altijd van zooveel belang voor Yerseke ge weest was, en we hadden het ov«r de „schatten" die er in verdiend zouden zijn. Burgemeester Gunning die ook voor zitter is van de „Vebo", de vereeniging tot bevordering der oestercultuur ver telde ons, dat de cultuur, d.w.z. het vis- schen en verkoopen van oesters, zoo oud moet genoemd worden als Yerseke zelf. Oudsher vond een en ander echter op eenvoudige wijze plaats; handel en uit voer kende men eigenlijk 1 niet. Men trok met de oesters, die men zelf vischte, den boer op. en naar Goes, en leurde er mee, zooals thans nog met slakken en kreukels, en vond zoo een sober bestaan. Pas nadat Zee'land door de spoor .uit zijn isolement verlost was, kwam de oester cultuur tot bloei. Voornamelijk door het initiatief van eenige kapitaalkrachtige Hagenaars, die iets zagen in het uitbrei den van de oestercultuur te Yerseke, die er zich vestigden en de zaak in het groot aanpakten. Uit dien tijd stammen de' na men Meulemeester, Van Randwijk, Groe ninx van Zoelen, Kakebeeke, Van Tienho ven. Alleen de fa. Meulemeester is er echter nog van over. De herinnering, aan de anderen leeft nog slechts voort in. de straatnamen. Er is inderdaad in deze oesters verdiend, beaamde burgemeester Gunning, soms véél, maar er is ook geld in verspeeld, en óók véél. In feite was de oestercultuur zoo weinig loonend, dat men mag aannemen, dat het geïnves teerde kapitaal gemiddeld slechts 2% pet. rente opbracht. Op onze vraag, hoe het mogelijk is er veel geld in te verspelen, antwoordde bur gemeester Gunning, dat zich dat beter laat begrijpen, als men bedenkt, dat men al spoedig voor een tienduizend gulden oesters uitzaait, dat de prijs zeer veran derlijk is en dat infectie (de zg. oester ziekte), ongedierte (als de slipper) een schade van 50 pet. kan veroorzaken. Van die ziekten heeft men bv. een vijftig jaar geleden veel last gehad en een tien jaar geleden opnieuw. Eigenlijk is het woord „ziekte" verkeerd, want in de eerste plaats wordt de schelp aan getast. Daar komen eerst witte puntjes op, dan wordt het een soort wrat en ten slotte vormen zich doornen. De oester doet haar best, door parelmoervorming, de zieke plaatsen op de schelp af te sluiten, maar meestal sterft ze er aan. De slipper is een soort slak, die zich, evenals de oester, aan de uitgezaaide schelpen hecht en die even welig tiert als het onkruid op den akker. Aan de oester zelf doet de slipper geen kwaad, maar hij is in „the struggle for life" de sterkste en verdringt de oester. Intusschen bleek de weder-invoer van de pannen-cultuur zoowel in den strijd land heeft geen geld om te koopen. Bel gië neemt niet ai, heeft blijkbaar andere zorgen dan oesters te eten, en als „luxe artikelis ook de invoer in Engeland ver boden. Wel komt er weer kans op uit voer naar Engeland, maar het vervoer, indien mogelijk, zal zeer duur zijn. Bo vendien is de vraag, of er een behoorlijk^ afzet kan gevonden worden. De oesters worden hoofdzakelijk gebruikt in de grootste steden, door de koopkrachtigste bevolking. En juist dit deel der bevolking heeft de groote steden, en in het bijzon der Londen, verlaten Zoo ziet de naaste toekomst er voor Yerseke en haar oester-cultuur niet hoop vol uit. We gelooven echter niet, dat Yerseke het hoofd zal laten hangen. In het algemeen is de Zeeuw een taaie strij der. Ook de wapenspreuk getuigt er van. En de „Yersenaar" heeft die eigenschap wel in het bijzonder over zich. Yerseke zal zeker ook alle krachten inspannen ook door dezen moeilijken tijd heen te komen. Aan haar burgemeester en Vebo-voorzit- ter zal het ongetwijfeld niet liggen! Burgemeester Gunning. tegen de „ziekte" als tegen den slipper goede resultaten te geven. De oester groeit sneller op de pannen, overgroeit dan blijkbaar de ziekte, en de slipper houdt niet van de kalk waarmede men de pannen bedekt hecht er zich niet zoo gemakkelijk aan, glijdt er spoedig af en de pannen laten zich ook gemakkelijk schoonmaken. Bovendien bracht de pan- nencultuur het groote voordeel mede, dat bijna alle werkloozen te Yerseke er ar beid door kregen. Burgemeester Gunning bevestigde onze veronderstelling, dat de pannencultuur duurder is, maar niettemin achtte hij ze onder normale omstandigheden, wel loo nend. Yerseke moet zich, uit den aard der zaak, richten naar de groote oester producent, Frankrijk, maar kan toch al tijd iets hoogere prijzen vragen. Eener- zijds is de kwaliteit beter en anderzijds zijn de vrachtkosten naar Engeland, de grootste afnemer, lager. Alleen gaf bur gemeester Gunning als zijn meening, dat hij in het algemeen de oestercultuur om behoorlijk loonend te zijn meer geëigend achtte voor een kleinen dan voor een grooten opzet. Als men alle werkzaamheden, die soms ook de nachte lijke uren vragen, van a tot z moet be talen, worden de kosten al spoedig te hoog. Opbrengst 2.575.000 in 1930 en 302.000 in 1936, Als een der beste seizoenen noemde bur gemeester Gunning 19291930, toen bijna 31 millioen oesters verzonden werden die ruim 2% millioen gulden opbrachten. Daarna volgde eerst een geleidelijke en na 1933 een snellere daling tot het sei zoen 19351936 een laagtepunt bracht, met een verzending van ruim 7 millioen oesters die maar driehonderd duizend gul den opbrachten. In zes jaar dus een ver schil van meer dan twee millioen gulden! Dat zulk een verschil op de geheele be volking terugslaat laat zich denken. En op de gemeentelijke inkomsten! Niette min gelukte het, door een zeer zuinig beheer, Yerseke nog boven water te hou den. De gemeente behoort nog steeds niet tot de „noodlijdende" gemeenten En na 1936 kwam er weer wat opleving. Zoo werden in het seizoen 19371938 ruim 12 millioen oesters verzonden die 800,000 opbrachten en al was het ach terliggende seizoen, toen 13% millioen oes ters verzonden werden, door de lagere prijzen, weer minder, de opbrengst zal toch nog wel een 700,000 bedragen. Ook dit seizoen liet zich niet slecht aanzien. Er waren veel pannen uitgezet, de cultuur beloofde goede resultaten, en thans ligt plotseling de heele handel stil. Duitsch- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Hitler's hoofdkwartier dat deze gisteren wederom een uitgebreiden tocht ter be zichtiging van het front gemaakt heeft, waarbij hij een bezoek bracht aan de ten noorden van Przemysl in Galicië opmar- cheerende troepen. Op de vlucht daarheen werd het sedert 1921 in Poolsch bezit geweest zijnde Oost-Oppersilezische industriege bied aangedaan, dat volledig onbescha digd in handen der Duitsche troepen was gevallen en waar thans weer alle schoor- steenen rooken. Ook de stad Krakau, die eveneens geheel verschoond is gebleven van vernielingen werd per vliegtuig be zocht. In den loop van zijn bezoek aan de troepen woonde Hitier vervolgens den overtocht van twee divisies over de rivier de San. bij. Het Duitsche leger is ook aan dit front in snellen opmarsch. Het heeft* de sterke troepen van den tegenstander, die het hier' tegenover zich vond, met eenige snelle operaties geheel verslagen en jaagt thans de resten der vijandelijke troepen, die in ontbinding verkeeren, in snel tempo voor zich uit. De troepen, die Hitier bij hun op marsch bezocht, toonden zich ondanks de groote marschprestaties, die zij ge leverd hebben en die nog steeds van hen worden geëischt, in de beste conditie en in geestdriftige stemming. Het waren meest Oostenrijksche troependeelen, die een bijzonder aandeel hadden in den zegevierenden opmarsch, Nog enkele cijfers. Ten besluite geven we nog enkele cij fers, die niet alleen aantoonen, hoe ver schillend over een tijdvak van 10 jaar de opbrengst was, maar ook, hoe „schom melend" de prijzen waren. Zoo bracht bv. hetzelfde aantal in 1929 ongeveer 100 pet. meer op dan in 1933. We noemen eerst de seizoenen, dan het aantal verzonden oesters en vervolgens de opbrengst: 1928/29 21,177,000, 2,098,000; 1929/30: 30,890,000, 2.575.000; 1930/31: 39,635,000, 1,875,000; 1931/32: 24,995,000, 1,355,000; 1932/33: 21,295,000, 1,085,000; 1933/34: 16,240.000, f 767,000; 1934/35: 11.682,000, 592,000; 1935/36: 7,249,000, 302(,000; 1936/37: 10,574,000. 645,000; 1937/38: 12.275 000, f 802,000; 1938/39: 13,594,000, plm. 700,000. In 1937 nam het Rijk voor 100,000 oesters aft Voorts steunde Met Rijk de cultuur door invoering van een mobiel pachtstelsel en verlaging der pachten. Trok het Rijk bv. 10 jaar geleden nog een half millioen uit de pacht, thans bedraagt dit nog slechts enkele tienduizenden gul dens! De verkeersbonden zijn teleurgesteld. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. deelen me de: De regeering heeft een dringend beroep gedaan op de houders van auto's en motor rijwielen om hun voertuigen niet onnoodig te gebruiken, teneinde aldus benzine, olie, banden en materiaal te 'besparen. Het spreekt vanzelf, dat zij, die zooveel natio naal saamhoorigheidsgevoel en gemeen schapszin toonden om aan dezen oproep ge volg te geven en die hun motorrijtuig „op legden", ook min of meer rekenden op een tegemoetkomende houding van de regee ring inzake de financieele lasten, die de overheid aan het bezit van een motorrij tuig verbindt. Het is duidelijk aldus de verkeersbon den dat men geen belasting kan laten betalen voor het brengen van een vrijwillig offer in het belang van de gemeenschap, zoodat verwacht mocht worden, dat de vooruitbetaalde motorrijtuigenbelasting (Wegenbelasting) zou worden gerestitueerd Dit laatste zou bovendien voor hen, die aan den eersten oproep van de regeering geen gevolg hebben gegeven, een prikkel te meer zijn om dit alsnog te doen. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben in een adres aan den minister van Financiën op grond van de genoemde argumenten verzocht, de mogelijkheid tot terugbetaling der Wegenbelasting open te stellen. AFWIJZEND BESCHIKT. Tegen de verwachting in hebben de A N.W.B. en de K.N.A.C. echter van den mi nister bericht ontvangen, dat deze niet be reid is den „vrijwilligers van den nationa- len daad" de belasting terug te betalen over den tijd, dat zij in 's lands belang hun mo torrijtuig buiten gebruik stellen. Van de mogelijkheid tot restitutie der Wegenbelasting kunnen dus alleen zij profi teeren, wier motorrijtuig voor militair ge bruik is gevorderd of die onder de wapenen zijn. Dit was trouwens reeds bekend. Wel is de minister bereid gevonden de zelfde regeling toe te passen op houders van z.g. 60-dagen-kaarten van de wegenbe lasting, wier motorrijtuig gevorderd is of die onder de wapenen zijn. Ook dezen krij gen dus een deel van hun belaSting terug overeenkomend met het nog niet verbruik te deel van hun kaart. De A.N.W.B en K.N.A.C. voelen zich door deze beslissing zeer teleurgesteld en zijn Verschenen is het verslag over 1938 van het gas-, water- en electrisch bedrijf der gemeente Middelburg. Het gasbedrijf leverde een winst op van 6647,48, tegen een geraamde winst van 754,71. In verband met de nog steeds loopende onderhandelingen met de N.V. Zegam inzake een engros levering aan Middel burg beperkte zich het onderhoud aan de fabrieksgebouwen en toestellen tot het allernoodzakelijkste. Verwerkt werden 3.361.646 kg steen kolen, die franco loswal f 10,59 en tot de fabriek 10,85 per 1000 kg kostten. De totale gasproductie was 1.659.590 m3 (v.j. 1.823.380); verkocht werd 1.574.149 m3 gas (1.707.505 m3 in 1937). De daling der gasaflevering werd veroorzaakt door het lager verbruik van den grootver- bruiker flThe Vitrite Works" waarvan lrbr»ik t-o.v. 1937 daalde met 127.338 m3. c 1?ent, gasverlies daalde van 6,34 tot f't.% /o.: bewijst het nut van de in 1V37 plaats gevonden contróle van het buizennet met behulp van het Nellissen gaslek apparaat, waarbij verschillende lekken werden gevonden en hersteld. De gemiddelde calorische boven waarde van het gas bedroeg 4175 cal. bij en mm< het gemiddeld soorte lijk gewicht 0,477. De-gasdruk bedroeg plm. 45 mm en werd regelmatig gecontroleerd. iQ?«ePJ^St raren op 31 December 1WSS: 3593 meters waarvan 1967 gewone en 1626 muntmeters. Het financieel resultaat van de Duinwaterleiding was een winst van 29.824,25 tegen een geraamde winst van 21,015,61 De electrische pompinstallaties func- tionneerden het geheele verslagjaar zonder storingen. Het waterverbruik af Watertoren be droeg 768.442 m3 waarvan 254.295 m3 werden afgeleverd via watermeters en de overige volgens abonnement. Reke ning houdende met het aan Vlissingen, Domburg en Vrouwenpolder geleverde water, resp. 98.532, 33.266 en i.742 m3 bedraagt het waterverbruik voor het M burgsche distributiegebied: 768.422 133.540 634.802 m3 tegen 612.675 over 1937. Op 31 December waren 5078 per- ceelen volgens abonnementstarief en 168 metertarief aangesloten, totaal dus 5246. Hiervan waren er 4498 uit Middel burg zelf, 452 uit Koudekerke, 210 uit St. Laurens, 89 uit Serooskerke, 3 uit Vrouwenpolder en 3 uit Oostkapelle. Te Middelburg waren 248 en daar buiten 32 ondergrondsche brandkranen Een nieuw tarief werd ingevoerd. Aan Domburg werd engros geleverd 33266 m3, aan Vlissingen 98532 en aan Vrouwen polder 1742 m3. Het electriciteitsbedrijf had een winst oL f^41,56 bij een raming van J 61.826,67. Aan het centraal hoogspanningsstation aan den Vlissingschen Singel, vond geen bijzonder onderhoud plaats. Aangekocht werden 2.284.400 kWh tegen 2.489.800 in 1937; verkocht resp. 2.017.612 en 2.224.558 kWh. Het aantal aangesloten installaties on derging wederom een stijging en bedroeg op 31 December 1938 5289 tegen op 31 Dec. 1937 5100. P In 10 jaar steeg het aantal van 3176 op 5289. Er waren 5260 meters geplaatst, waar van 114 muntmeters en een tijdmeter. DE ORENBARE SCHUILPLAATSEN. Zooals de meeste Middelburgers wel zul len hebben gezien, is men deze week be gonnen met het in gereedheid maken van de eerste openbare schuilloopgraven in onze gemeente. Die aan den Dam tegenover de Mol straat is gereed. We hebben haar bekeken en daarna een bezoek gebracht aan het bu reau van de Vereeniging voor Luchtbe scherming, dat in het bureau van het Vreemdelingenverkeer iederen morgen middag en avond zitting houdt (Zaterdags alleen des morgens). Wij stonden verwonderd, te vernemen, dat nog slechts een beperkt aantal perso nen inlichtingen op het gebied van lucht bescherming is wezen inwinnen en daarom herinneren wjj er hier nog eens aan, dat men er aan het juiste adres op dit gebied Deze wetenschap was aanleiding voor ons ook enkele vragen te stellen. Zoo vroegen wij of het opzettelijk was, dat men de schuilloopgraven, tenminste op drie plaat sen, vlak bjj den dok- of kanaalmuur aan legde. Wij vernamen dat men dit o.a. doet om zoo ver mogelijk af te zijn van de hui zen, die bij eventueele instorting de loop graven zouden kunnen bedekken. Deskun digen zagen geen gevaar in het aanleggen tegen de genoemde muren aan. Instorting dier muren en het daardoor binnendringen van het water, achtten zij zoo goed als uitgesloten. Op een vraag waarom men de ingangen van oordeel, dat uit een oogpunt van billijk heid en van landsbelang een andere beslis sing verwacht mocht worden. De bonden vestigen er tenslotte de aan dacht op, dat houders van jaarkaarten van de motorrijtuigenbelasting, op grond van de normale wettelijke regeling, restitutie kun nen verkrijgen voor de nog niet ingegane kwartalen, d.w.z. van 1 November 1939 tot 1 Mei 1940. 37e week 1889. De opening van het Centraal Station te Amsterdam is bepaald op 23 September. Hedenmiddag werd het schroefstoorn- schip „Merapi" voor den Rotterdamschen Lloyd op de „Schelde" te water gelaten. De laatste beletselen werden weggenomen door H. K. H. de Prinses van Wied, prinses Ma- - rie der Nederlanden. Zoodra de Rijnspoorweg in handen van het Rijk zal zijn overgegaan zal o.a. een aansluiting te 's Gravenhage worden ge maakt tusschen de lijn Den HaagGouda en de Hollandsche Spoor. Het station van het Rijnspoor te Amster dam (W. P.) zal voor het vervoer van rei zigers geheel worden gesloten. Gekozen tot commissaris van den polder Walcheren (vacature Van Teijlingen) dr„ A. van der Swalme, alhier. De heer M. Keulemans, pred. bij de Chr. geref. gemeente te Middelburg heeft het beroep naar een zelfde gemeente te Zierik- zee aangenomen. naar de loopgraaf maakte boven op den heuvel, die hem bedekt en niet gelijk met de bestrating, vernamen wij, dat dit voor namelijk is om het binnendringen van wa ter zooveel mogelijk te beperken. Wilde men dit voorkomen bij ingangen gelijk met de bestrating, dan moest men er weer een dijkje voor aanleggen, dat bij het gebruik maken van de loopgraaf ook weer bezwa ren zou opleveren. Ook de kans van het binnenvallen van scherven is verminderd. Ook meenden wij aanvankelijk, dat de ingang boven in de loopgraaf gevaren kan opleveren, dat men elkaar in het water zou duwen. Hierop vernamen wij, dat het in de bedoeling ligt, dat bij iedere schuil plaats in tijden, dat werkelijk gevaar is te duchten, een van gezag voorzien persoon aanwezig is, die regelend kan optreden en zoo noodig met kracht kan voorkomen, dat door gedrang e.d. bij het binnengaan van de schuilplaats moeilijkheden ontstaan. Men gaat voort met nog veel meer loop graven aan te leggen. DE KLEUTERSCHOLEN VAN HET NUT. Het mag als algemeen bekend worden geacht, dat het departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, onder de instellingen, die haar veel hoofdbrekens kost, mag rekenen de beide kleuterscholen aan de Vlasmarkt en de Sehuitvlotstraat. Vooral nadat de gemeente haar bewaar school had moeten opheffen en speciaal in den tijd, nu door de mobilisatie verschillen de moeders werk van den vader moesten overnemen, zijn deze scholen vrijwel onmis baar te noemen. Het is daarom toe te juichen, dat de Ge meenteraad in staat is gesteld subsidie voor die scholen te blijven geven, dat het bestuur van het departement, door het van de hand doen van het Badhuis, van zijn spaarbank meer hulp kon krijgen voor de scholen en ook het hoofdbestuur voorloopig steun ver leent. Dit alles heeft het ook mogelijk ge maakt aan beide schoolgebouwen zeer noo- dige verbeteringen aan te-brengen. Dat dit in verhouding met de beschikbare gelden, op zeer practische en keurige wijze is ge schied, hebben wij mogen constateeren bij een bezoek, dat wij gisteren met den voor zitter van het departement, leden van de commissie voor de scholen en van het Co mité voor steun aan de Nutsbewaarscholen (thans genaamd Kleuterscholen van het Nut) aan beide scholen hebben mogen brengen. Ons eerste bezoek gold de school aan de Vlasmarkt. In ieder der vier lokalen is de vloer vernieuwd, en ook in den gang is de stenen vloer grootendeels door een terraz- zovloer vervangen. In het lokaal aan de straatzijde zijn de matglazen, die aan het lokaal een sombe ren indruk gaven, door gewoon glas ver vangen, en hangen nette gordijnen voor de ramen, terwijl plantjes en bloemen met ontbreken. Dit geeft van buiten en van uit het lokaal een vroolijk aanzien. Inwendig wordt dit verhoogd door de frissche be schildering van plafond en muren. In het tweede lokaal, het speellokaal, was vroe ger geen licht en lucht anders dan vanuit de aangrenzende lokalen. Thans flink bo venlicht met gelegenheid om flink te ven- tileeren. Dit lokaal en ook het derde zpn tevens geschilderd en de muren ten deele met matten bekleed. Het vierde lokaal ter zijde van het derde, had minder opknapping noodig, althans ge zien de beperkte middelen. In den tuin zijn maatregelen genomen, die het invallen van muur of schutting zullen voorkomen of aan de afwatering be vorderlijk zijn. Het geheel maakt nu een zeer goeden indruk, maar behalve in het eerste lokaal is de meubileering ouderwetsch en het is gelukkig, dat het Comité tot steun aan de scholen gereed staat om te trachten gelden bijeen te brengen om in deze leemte te voorzien en de oude banken ook hier e veranderen in tafeltjes voor ieder kind af zonderlijk, zooals in het eerste lokaal staan. Zn die in dit onderwijs belangstellen over wegen eens of hulp hunnerzijds hier met op zijn plaats zou zijn. nn Uitwendig is het gebouw geschilderd en het maakt nu in de rij huizen aan die zyae der straat een goed figuur. Dat is ook het geval met het geb"" Sehuitvlotstraat. Hier zijn de fa^la^ ook vervangen door gewoon glas en kan, men van buiten af de kleuters ijverig bezig zien Hier is wat de vloer betreft alleen me in de kamer van het hoofd der school vernieuwd, maar verder is men ook over gegaan tot verlevendigen van het geheel, al blijven ook hier nog verschillende wen- schen over. Dit slaat ook hier o.a. op het meubilair, dat ook op moderniseering W lnh de eerste plaats is bij a"e verbetje^ ven gedacht aan het voldoende toelaten van lfcht en lucht, aan het bevorderen der hygiëne en het veraangenamen van het verblijf in de lokalen en op de speelplaats in den tuin voor leerlingen en leerkrachten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6