&eetzxw0cfye Hf c. DE LEEUW Dan n D K.W. &GOESCHS COURANT Overeenstemming tusschen Rusland en Japan. Polen herhaaltDe Duitschers jbombardeeren open steden Nieuwe B.M.W. en D.K.W.-MOTOREN tegen ouden prijs. Benzine besparen! Nog altijd 245 Gld. C. DE LEEUW Ook de luchtmacht is thans actief aan het Westelijk front. De ramp van de 1,Willem van Ewijck/' De vijandelijkheden zijn gestaakt. Machinegeweervuur op vluchtende burgers. PROFITEERT HIERVAN Wij leveren nog uit voorraad R.T. 1 L. op 50 a 60 K.M. nog voor de oude prijzen Vliss. str. 39-41, M'burg - Tel. 669 De Franschen melden: Wij con- solideeren onze veroveringen. Zal Rusland binnenvallen in Polen Amerikanen krijgen den raad Rusland te verlaten. De Poolsche duikboot „Orzel" is geïnterneerd. Droeve plechtigheid te Vlissingen. NUMMER 219 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Mlddel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade TeL 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN. EERSTE BLAD MIUDELBUftGSCHE COURANT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct Het officieele Russische nieuwsagent schap Tass meldt uit Moskou: Onderhande lingen, die de laatste dagen gevoerd zijn door den Japanschen ambassadeur te Mos kou, Togo en den volkscommissaris van bui- tenlandsche Zaken Molotof, hebben geleid tot de volgende overeenkomst tusschen Ja pan en Mantsjoekwo eenerzijds en de Sov- Unie en Buiten-Mongolië anderzijds: 1. De Japansch-Mantsjoerijsche en Rus- sisch-MongooIsche troepen staken alle vij andelijkheden op 16 September te twee uur Moskouschen tijd. 2. De Japansch-Mantsjoerijsche en Rus- sisch-Mongoolsche troepen blijven in de li- niën, die zij bezetten op 15 September te 13 uur. 3. De vertegenwoordigers der troepen aan beide zijden gaan onverwijld over tot de tenuitvoerlegging van de artikelen 1 en 2 der overeenkomst. 4. De krijgsgevangenen en gesneuvelden aan beide zijden zullen worden uitgewisseld. De vertegenwoordigers der troepen zullen zich te dezen aanzien onmiddellijk verstaan en tot de tenuitvoerlegging dezer bepaling overgaan. Bovendien zijn Togo en Molotof overeen gekomen, dat zoo spoedig mogelijk een commissie, bestaande uit twee vertegen woordigers van Russisch-Mongoolsche en twee van Japansch-Mantsjoerijsche zijde, zal worden ingesteld voor de nauwkeurige vaststelling van de grenslijn tusschen de Mongooische volksrepubliek en Mantsjoe kwo in het gebied, waar het tot een con flict was gekomen. Deze commissie zal haar arbeid aanvangen zoodra zij gevormd is. Deze overeenkomst is wel zeer onver wacht gesloten. Sovjet-Rusland zet de we reld, evenals Duitschland, steeds voor ver rassingen. Over de onderhandelingen tus- schen Rusland en Japan" was naar buiten toe zoo goed als niets gebleken. Alleen de correspondent van Havas te Moskou deelde vannacht voorzichtig mede, dat een minne lijke oplossing in het Verre Oosten moge lijk scheen. Wat deze toenadering in het Verre Oos ten voor invloed zal hebben op het gebeu ren in Europa, moeten wij nog afwachten. Het staat echter wel vast, dat de zaak voor Engeland uiterst bedenkelijk is. Japan krijgt nu in het Verre Oosten zoo ongeveer de vrije hand tegen Engeland en eventueel ook tegen ons, d.w.z. ons Indië De officieele Japansche toelichting. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard: De Japansche regeering heeft haar krachten ingespannen voor een rege ling van verscheiden tusschen Japan en Sovjet-Rusland hangende kwesties. Zoowel de regeering van Japan als die der Sovjet-Unie hebben erkend, dat een op lossing van het geschil in het district No- monhan, langs de grens tusschen Mantsjoe kwo en Buiten-Mongolië de onbehaaglijke atmosfeer zou wegnemen, welke tusschen de beide landen bestaat en zou bijdragen tot een herstel der Japansch-Russische betrek kingen tot een normalen staat. Derhalve hebben Togo, de Japansche ambassadeur te Moskou, en Molotow, de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, onlangs met dit doel verscheiden bespre kingen gevoerd. Als resultaat daarvan is een overeenkomst gesloten tot staking der vijandelijkheden tusschen de beide landen. „DE BEDOELINGEN NOG DUISTER". Havas meldt uit Parijs: De bedoelingen der Sovjets blijven nog duister. Zonder nog een directe inmenging te vreezen, wijst het Fransche nieuwsbureau op de verklaring van de Russische „Izvestia", dat „Sovjet- Rusland waarschijnlijk den strijd zal in gaan, doch met waakzaamheid het resul taat der operaties gadeslaat". „In geval van een interventie van het Sovjetleger zou Roemenië moeten inter- venieeren en dan zouden alle Balkanstaten worden meegesleept in den strijd, met na me de Turken, die een dergelijken druk op het Oosten niet zouden verdragen. Bij een interventie der Russen aan de zijde van Duitschland, aldus gaat Havas verder, zou den alle anti-communistische mogendheden in een conflict worden meegesleept, zelfs de vroegere bondgenooten van Duitschland. Ook de afwachtende houding van Italië zou zich snel kunnen ontwikkelen." WAT MEN IN DUITSCHLAND DENKT. In officieele Duitsche kringen wordt niets meer gezegd „dan dat het contact Berlijn Moskou gehandhaafd wordt, doch in niet- officieele kringen geeft men te verstaan, dat de positie der Joden in de Sovjet-Unie een belangrijke aanwijzing voor de Russi sche houding is. Indien de verwijdering van den volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken Litwi- nof (die een Jood was) wordt gevolgd door een algemeen terzijdestellen der Joden, de conclusie kan worden getrokken, dat de Sovjetpolitiek duidelijk nadert tot de Duit sche. De nieuwe voorloopige Poolsche hoofd stad Krzemieniec is door de Duitsche lucht macht gebombardeerd, naar de Polen mel den. Deze stad was onverdedigd en de vlieg tuigen hadden dus vrij spel. Een Duitsch vliegtuig liet een tiental bommen vallen op de markt, waar juist veel menschen bijeen waren, aangezien het marktdag was en een Joodsche feestdag. Tot nu toe telt men twintig dooden en der tig gewonden, waaronder vrouwen en kin deren. Een tiental huizen werd vernield. De diensten van de buitenlandsche ambassades en legaties zijn niet getroffen. Na het bombardement bood de stad een verschrikkelijk aanzien. Het was het eerste bombardement van een open stad, zonder garnizoen en zonder militaire beteekenis. Blijkbaar is het bombardement ondernomen om de Poolsche ministeries en de diploma tieke vertegenwoordigingen te treffen. Men merkt verder op aldus Havas - dat dit bombardement een nieuw bewijs is van de leugenachtigheid der Duitsche ver zekeringen. BEVEL VAN HITLER" Havas meldt verder: Het bombardement van deze stad heeft een zeer hevigen indruk gemaakt op de be volking. Vernomen wordt, dat officieel is vastgesteld, dat dertig personen zijn ge dood en honderd gewond. Men bevestigd, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs de markt hebben bestookt. Di plomatieke vertegenwoordigers te Krze mieniec, die het bombardement en de mi- Vli ss. Sip. 39-41 M'burg - Tel. 669 (Ingez. Med.) traillade der burgerbevolking hebben bij gewoond, waren tijdens den luchtaanval in een schuilplaats bijeen. Zij hebben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regeeringen en te verzoeken te Berlijn zeer krachtig te pro testeeren tegen de Duitsche oorlogsmetho den. De Britsche ambassade heeft duizend zlo ty voor de getroffen burgerij bestemd. De gezanten van Hongarije, België, Est land, Nederland, Zweden en Zwit serland hebben elk vijf honderd zloty ge geven, aldus Havas. De zender van Lwow (Lemberg) ver klaarde, dat Hitier bevel had gegeven al wat men op den weg tegenkwam, al wat te genstand bood, al wat vluchtte, te vernieti gen. Dit bevel werd naar den letter uitge voerd. De Duitschers hebben alle steden en dorpen gebombardeerd. Polen biedt van het centrum tot het Zuiden een beeld van be wogenheid. Siedlce, een stad van 80.000 in woners, werd bijna geheel verwoest. Lu blin staat in brand. Duitsche vliegers schie ten op Poolsche vliegers, die met hun val schermen zijn afgedaald. De Duitschers schieten ook op de geëvacueerde bevolking. De zender besloot met te zeggen, dat deze methoden niet tot resultaat hebben gehad, dat men er in geslaagd is den geest van verzet der Poolsche natie, te overwinnen. WARSCHAU BLIJFT IN POOLSCH BEZIT. Wat den toestand in de rest van Polen betreft: de Duitschers schijnen hun pogin gen om Warschau snel te veroveren te heb ben opgegeven. Zij beperken zich tot het bezet houden van hun veroverde stellingen en belegeren de stad. Intusschen trekt de Duitsche hoofdmacht steeds verder naar 't Oosten. Vooral in het Noorden zijn de Duit sche vliegtuigen zeer actief. Zonder ophou den zijn zij in de lucht. De Poolsche lucht- maht schijnt zeer verzwakt te zijn, want in de lucht ondervinden de Duitschers zoo goed als geen tegenstand. De mogelijkheid bestaat echter, dat de Polen hun vliegtui gen willen sparen tot er de druk van Frank rijk en Engeland in het Westen zoo groot wordt, dat Duitschland genoodzaakt is een groot deel van zijn luchtmacht uit het Oos ten terug te trekken. Algemeen verwacht men, dat de regen der laatste dagen de Duitsche troepen het verder oprukken zeer lastig zal maken, vooral daar de Polen onophoudelijk aanval len plegen op hun flanken en in den rug. (Ingez. Med.) Een Duitsch militair vliegtuig is ter hoogte van Ameland in de Nederlandsche territoriale wateren aangehouden en in beslag genomen, terwijl de bemanning is geïnterneerd. Het in beslag genomen vliegtuig werd op Ameland op het strand gezet. Op den achtergrond een „G-l", Het Fransche legercommuniqué van gis teravond luidt: Wij hebben de stellingen ge consolideerd, die vviji in den loop der vorige dagen hebben veroverd en wij hebben een tegenaanval afgeslagen, waarbij den vijand verliezen werden toegebracht. Krachtige reactie der vijandelijke artil lerie en van de vijandelijke luchtmacht op een deel van het front. Onze jachtvliegtui gen hebben vijandelijke toestellen terugge slagen, die een aanval inzetten op geringe hoogte boven onze voorste linies. Havas teekent hierbij aan: Na tien dagen van langzaam, maar ge stadig oprukken, was het noodig over te gaan tot een in orde brengen van het aldus bezette terrein, teneinde het te beveiligen tegen ieder krachtig tegenoffensief der Duitsche troepen. Getrouw aan de beginse len der militaire leer, volgens welke een sterkte meer voor de muren moet worden verdedigd dan bij die muren, stellen de commandanten van het reusachtige fort der Siegfriedlinie, dat de Fransche troepen thans op methodische wijze belegeren, zich niet tevreden met een belemmering van den Franschen aanval door een geschutbombar- dement op de achterhoede, maar gaan zij onophoudelijk tot tegenaanvallen over, ten einde te trachten de Fransche troepen te verjagen uit de veroverde stellingen, welke nog op onvolkomen wijze zijn georgani seerd. De inrichting van de bezette verdedi gingswerken is inderdaad speciaal uitge dacht voor een verdediging in de richting van een vijandelijken aanval en er is tijd noodig om die inrichting om te keeren en aldus te organiseeren, dat zij kan dienen tot bescherming van degenen, die zich er meester van gemaakt hebben. Deze organisatie kost tijd en duurt te lan ger, daar het werk gehinderd wordt door vijandelijke tegen aanvallen. In den loop van den dag is zoo'n tegen aanval ingezet in een der sectoren van het front. Hij werd met verliezen voor den vij and afgeslagen. Voor het eerst: de luchtmacht. In dit verband moet ver meld'worden, dat voor de eerste maal de Fransche troepen aangevallen werden door de vijandelijke luchtmacht, die optrad als „stormlucht macht", evenals aan het einde van den vo rigen oorlog en in het bijzonder tijdens het offensief in Vlaanderen. De vliegtuigen vielen, laag vliegende, on danks het bewolkte weer, de Fransche voor ste linie aan. Deze Duitsche poging wekte onmiddellijk reactie van de Fransche jacht- toestellen, die den strijd aanbonden met de Duitsche vliegtuigen en hen dwongen los te laten. Havas besluit met de opmerking: Het feit, dat de Duitschers steeds talrij ker en gevarieerder afleidingsmanoeuvres in het werk stellen, zooals dagelijksche te genaanvallen, spervuur van zware artille rie, luchtaanvallen van geringe hoogte, schijnt er op te wijzen, dat de Fransche druk langs de werken der Siegfriedlinie steeds gevaarlijker en bezwaarlijker wordt voor de verdedigers. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien": De Sovjetregeering werpt zich op als kam pioen voor de Oekraïnsche en Wit-Russi- sche bevolkingsgroepen, die in den Pool- schen staat zijn opgenomen. Volgens het voorbeeld van Hitier staat Stalin op het punt de houding aan te ne men van beschermer der „onderdrukte broeders". Men weet nog niet hoe hjj deze bescherming, waarvan het beginsel zeer ze ker werd vastgelegd bij het bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou, zal uitvoeren. Het Amerikaansche staatsdepartement bevestigt, dat de Amerikaansche ambassade in Moskou den Amerikaanschen onderdanen den raad heeft gegeven de Sovjet-Unie te verlaten. Deze raad, zoo zegt men, is in overeenstemming met de permanente in structies over de door de ambassade te vol gen procedure wanneer gevaar dreigt. Bijgaande kaartjes illustreeren duidelijk waar de Fransche troepen de Duitsche grens hebben overschreden (met zwarte pijltjes aangegeven). De Franschen melden successen bij Sierck (zie het kaartje: De strijd aan den Moezel); daartegen moesten zij wijken ten Zuiden van Pirmasens. De Siegfriedlinie is hier ongeveer 9 a 12 km van de grens verwijderd (zie het eerste kaartje). De beide kaartjes geven 5 Fransche aan valsrichtingen weer, welke alleen ten doel hebben de juiste ligging van de Siegfried linie te verkennen, om zoodoende tot groo- tere operaties over te kunnen gaan. De Poolsche duikboot „Orzel", die ven leden jaar van de werf „De Schelde" te Vlissingen te water gelaten is, heeft gis teren op de reede van Tallinn (Estland) het anker uitgeworpen. De bemanning was uitgeput en er was geen brandstof genoeg meer om actief aan den strijd deel te ne men. Het schip en de opvarenden zijn ge ïnterneerd. Hoezeer de Vlissingsche bevolking mee leeft met de marine, is Vrijdagmiddag weer eens overduidelijk bewezen bij de begrafenis van één der slachtoffers van de ramp met Hr. Ms. „Willem van Ewijck." Het was de 20-jarige hofmees ter-zeemilicien S. C. van Steenkiste, wiens stoffelijk omhulsel door de zee was te ruggegeven, naar het ouderlijk huis in de Van Galenstraat was overgebracht en gis termiddag naar het graf op de Vlissing sche begraafplaats werd gevoerd. Langs den geheelen weg naar de algemeene be graafplaats -stonden de menschen opge steld. Langzaam schreed de stoet voort, voorop de tamboer met omfloersten trom en de pijper, die treurmuziek speelden. Daarachter het vuurpeleton, dan acht dra gers, collega's zeemiliciens, waarna de onder een schat van bloemen en .kransen schuilgaande lijkkoets volgde. Daarachter schreed de vlootpredikant ds. J. van dér Giesen gevolgd door een groote groep marinematischappen, het geheel onder commando van den luitenant ter zee 2e klasse J. G. Kox. Een 6-tal volgrijtuigên met de familie, sloot den droeve stoet. Op de begraafplaats was de belangstel ling overweldigend, een duizendkoppige menigte was daar aanwezig, terwijl y wij daar tevens opmerkten den kapitein-luite nant ter zee W. van den Donker, als ver tegenwoordiger van den minister van de fensie; de luitenant ter zee le klasse J. W. C. Calten Houwing, namens den chef van den marinestaf te Den Haag-: den kapitein-luitenant ter zee J. C. Cornelis, commandant Hr Msi. wachtschip Noord Brabant, tevens als vertegenwoordiger van den commandant der marine te Willems oord; kapitein ter zee A. M. Hekking, chef van den mijnendienst; kapiteiTC ter zee A. C. v d. Sande Lacoste, directeur van het Nederlandsch Loodswezen te Vlissingen; de luitenant ter zee 2e klasse N. W, Sluijter, namens de commandant der marine in Zeeland en burgemeester C. A. van Woelderen Fraaie kransen za gen wij van de Kon'. Marine, de marine te Willemsoord, van Hrl. Ms. wachtschip Noord Brabant; van de Stoomvaart maat schappij „Nederland" en vele anderen. Nadat de kist op de draagbaar was ge plaatst, loste het vuurpeleton een salvo, waarna men naar de geopende groeve schreed. Terwijl tal van militaire vliegtui gen boven de begraafplaats ronkten, waardoor het gesproken woord nagenoeg onverstaanbaar was, werd de kist boven de groeve geplaatst. Thans volgden twee salvo's -en dof tromgeroffel, waarna/ de kist werd neergelaten. Als eerste spreker trad naar voren ka pitein-luitenant ter zee J. C. Cornelis, die sprak namens de marine-commandant te Willemsoord. Diep ontroerd gewaagde spr. van den duren plicht, waaronder Steenkis te is gevallen. „Juist daarom, aldus spr., is je leven niet tevergeefs geweest) Je stond goed aangeschreven bij de marine en juist' dezen morgen "ontving ik het bericht van je bevordering tot hofmeester 2e klasse, een bericht, dat je helaas niet meer heeft mogen bereiken." De chef van den mijnendienst, kapite"- ter zee A. M. Hekking sprak namens de overlevenden van de „Willem van Ewijck" woorden van diepen eerbied voor de ge vallenen „Er zijn er, aldus spr., waar schijnlijk vele die zich hebben afgevraagd waarom dit moest gebeuren. Wij weten het niet! Wel weet ik, dat zij zijn geval len omdat zij geroepen waren een duren plicht te vervullen en ook weet ik, zoo vervolgde spr., dat wij allen schouder aan schouder zullen staan tot den laatsten ademtocht, wanneer het noodig mocht zijn ons geliefd vaderland te verdedigen. Gij zijt gevallen voor Koningin en Vader land, dat moet troost schenken aan hen die achterbleven. Steenkiste rust zacht!" Vervolgens sprak de vlootpredikant ids J. van den Giesen, die er op wees dat. het hier gaat om het leven, niet om den dood. Spr. herinnerde aan de weinig be kende woorden: „Zooals een vader zich over zijn zoon ontfermt, zoo ontfermt de heer zich over degenen die Hem liefheb ben". Nadat dsi v. d. Giesen nog woorden van troost had gesproken tot de ouders en broer, ging hij voor in gebed, waarna hij namens de familie dank bracht aan autoriteiten en aan alle anderen voor het medeleven en de laatste eer hun zoon be wezen. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid, verlieten allen, diep ontroerd, den doodenakker. (Foto op de 3de pagina.)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1