Huishoudproblemen in mobilisatietijd. Wegverkeer en benzinebesparing. De plicht van de huisvrouw. Onverstandig en egoïstisch. Het gezin het rustpunt. Regel maat en orde noodig. Een vragenbus. „Landbouw en Maatschappij" dringt aan op verhooging der graanprijzen. Telegram aan Minister van Econ, Zaken, KERKNIEUWS VEERE LEGER EN VLOOT iet belang van fatsoen op den weg. RECHTSZAKEN Soldaat eischte auto op voor eigen plezier. De Krijgsraad berecht het delict te Middelburg. EXPEDITIEKNECHT TRAD OP ALS DOKTER. RADIO-PROGRAMMA VAN DUIKBOOTEN EN LASTER. MARKTBERICHTEN AGENDA Zij, die herinnering hebben aan de jaren 19141918 weten, hoeveel problemen in de mobilisatiejaren opdoemen, óók voor de huisvrouw. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ko mende tijd veel zal gelijken op die moeilijke periode 19141918. Daarom hebben we een deskundige op huishoudkundig gebied, een leerares aan een huishoudschool, gevraagd, onze lezeres sen, die een huishouden besturen, van voor lichting te dienen. Haar eerste artikel volgt hieronder. Het is de bedoeling eiken Vrijdag een artikel in deze serie te doen verschijnen. Bizondere aandacht vragen we voor de mededeeling aan het slot van het eerste artikel, waarin onze medewerkster zich bereid verklaart vragen te beantwoorden en moeilijke kwesties te bespreken. De vra gen en verzoeken kunnen aan de redactie worden gericht, die ze dan doorgeeft. I. Toen mij door de redactie van dit blad werd gevraagd, of ik genegen was de huis vrouwen in dezen moeilijken tijd met eeni- ge practische raadgevingen terzijde te staan, heb ik dat gaarne aanvaard. Im mers, mijn waarde lezeressen, en misschien ook lezers, moeten wij niet alles doen om elkaar te helpen en te steunen, vooral in tijden als deze, nu zoovele gezinnen ont wricht zijn en ook boven ons kleine landje duistere wolken hangen? Wij hooren door de radio van zeeveel ellende, wij lezen er dagelijks over in de courant, en natuurlijk komt in ons op de wensch om te helpen. Wij zijn bereid veel voor onze medemenschen te doen, en dat is goed, dat is mooi! Maar, huisvrouw, gij hebt man en kin deren, nietwaar, gij hebt een gezin om voor te zorgen; en dat gezin 'vereischt uw volle aandacht. Gij wilt voor u en de uwen zoo goed mogelijk zorgen; dat is uw roeping, uw plicht. Het is ten volle begrijpelijk, dat gij alles in het werk wilt stellen, om te voorkomen, dat het hen aan niets ontbreken zal. Daarvoor wilt gij u veel moeite, tijd en vermoeidheid ge troosten. Het is prijzenswaardig, maar. zorgt gij er wel voor, dat het egoïsme hier niet te ver gaat? Denkt gij er wel aan, dat er nog andere gezinnen zijn, die óók moeten bestaan? Nu ik dit schrijf, moet ik weer denken aan dien dag toen de mobilisatie werd afgekondigd. De niet te stuiten „run" op alle win kels, die levensmiddelen verkochten, staat rnjj weer duidelijk voor den geest, en ook de gedachten, die ik daarbij had, en ge lukkig velen met mij. Wat onverstandig, egoïstisch en ge tuigend van weinig practisch inzicht was deze wedloop, om maar te halen wat men kon bemachtigen. Van de onmogelijkste dingen werden groote hoeveelheden ingeslagen. Als ieder een eenige maanden van te voren den raad van overheidswege gegeven, om langzamer hand regelmatig voorraad iri te slaan, had opgevolgd had deze „run" voorkomen kun nen worden. Een practische en nuchtere kijk. Maar dat is, wat ons in benarde tijden vaak ontbreekt of in de steek laat: een practische en nuchtere kijk op de dage lijks voorkomende bezigheden. Wjj moeten in dezen tijd onze rust en kalmte bewaren, terwille van het gezin, vooral terwille van de kinderen. Wat er ook daarbuiten gebeurt aan vreeselijke din gen, laat de terugslag daarvan zich niet teveel in uw gezin doen gevoelen. Laat het gezin blijven: het rustpunt voor allen, die ertoe behooren. Het is de moei lijke, maar mooie taak van de vrouw des huizes, dit rustpunt tot iets goeds te maken. Een van de eerste vereischten hiervoor is: zorgen voor regelmaat en orde. Alle instellingen, klein of groot zijn gebonden aan een bepaalde regelmaat uit practisch en economisch oogpunt. Welnu, de huis houding is ook een instelling, laat daar dus ook orde heerschen, tot in de kleinste onderdeelen. U hebt uw huis op een bepaalde wijze ingericht en alles heeft zijn vaste plaats. Waarom zoudt u de werkzaamheden in huis ook niet volgens een vaste lijn kunnen regelen? Velen uwer hebben dat misschien reeds gedaan en zullen er zich wel bij bevinden. Tot de overigen zou ik willen zeggen: Maakt u eens een lijst op van werkzaamheden, die in een week in uw huis moeten gebeuren en verdeelt u deze zoo gelijk mogelijk over de zes werkdagen. Zoodoende vergeet u niets en komt er orde in het werk en in huis. Een vragenrubriek. Desgewenscht ben ik bereid hier een volgende maal dieper op in te gaan. Mijn plan is, u eenige wenken te geven over: inkoopen en bewaren van levens middelen, goede en goedkoope voeding, inmaak enz. Zijn er onder mijn lezeressen, die een bepaald onderwerp, hetgeen zij van algemeen belang achten, graag be handeld zouden zien, of die op- of aanmer kingen hebben, dan houd ik mij daarvoor ten zeerste aanbevolen. Het- hoofdbestuur van den Nat. Bond „Landbouw en Maatschappij" heeft in zijn laatste vergadering den huidigen toestand en de positie van de agrarische bevolking daarin besproken. Het hoofdbestuur ver klaarde naar aanleiding hiervan, dat wat thans op economische gebied noodgedwon gen gaat geschieden, sinds jaar en dag door L. en M. in navolging van den heer Smid, is voorspeld. Indien de economische inzichten van L. en M. waren gevolgd, zou ons land er beter voor staan dan thans. Dan zou de vaderlandsche bodem intensief zijn bewerkt en de boerenstand in staat zijn het Nederlandsche volk in zijn geheel van hongersnood te vrijwaren. Dat zal thans slechts mogelijk zijn, indien radicale veranderingen plaatsvinden. Heilige huis jes van vele economen zullen moeten wor den verbrand en geheel het economisch le ven moet ingesteld zijn op de voortbrenging van zooveel mogelijk voedsel op den eigen bodem. Dat zal echter niet mogelijk zijn, indien de voortbrengers van dat voedsel geen belooning ontvangen voor hun onmis- baren arbeid. Het Hoofdbestuur van L. en M. was zeer ontstemd over de vastgestelde prijzen voor granen, met name voor rogge. De produc tiekosten van dit graan zijn niet lager dan die voor tarwe. Beide producten zullen dus een gelijken prijs op moeten brengen zegt L. en M. en deze prijs moet hoo- ger zijn dan thans is vastgesteld. Staande de vergadering werd het vol gende telegram gezonden aan den Minis ter van Econ. Zaken: „Excellentie, Het hoofdbestuur van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij, in ver gadering bijeen besprekende de thans vastgestelde prijzen voor de door de Re geering op te vorderen granen, wenscht U.E. er op te wijzen, dat deze prijzen veel te laag zijn om de zoo noodzakelijke uit breiding van de graanproductie te verkrij gen, terwijl het voor de agrarische bevol king bijzonder schrijnend en vernederend moet worden geacht, dat zij, op wier schouders de voedselproductie in Neder land geheel en al rust, nog steeds moet blijven werken zonder of voor een uiterst lage belooning. Het is daarom, dat het hoofdbestuur v.n. met klem bij U.E. aandringt op belangrijke verhoogingen van de graanprijzen, zoowel als van andere landbouw- veeteelt- en tuin bouwproducten. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn de vaderlandsche bodem zoo intensief mogelijk te bewerken om ons volk voor hongersnood te vrijwaren en de agrarische bevolking recht te doen. Een en ander zal in een nader te zenden adres meer uitvoerig worden uiteengezet." PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUïNE. A.s. Zaterdag herdenkt oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar, den dag, waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Dr. Slotemaker de Bruine werd 6 Mei 1869 te Sliedrecht geboren, bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde aan de R.U. te Utrecht. 16 Sept. 1894 werd hij predikant te Haulerwijk en stond achter eenvolgens te Beilen, Middelburg, Nijmegen en Utrecht. In 1916 benoemde de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk dr. Slo temaker, die in Juni 1894 te Utrecht pro moveerde tot doctor in de theologie, tot kerkelijk hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit, welke functie hij 27 Sept. van dat jaar aanvaardde en bekleedde tot 1926, toen hij optrad als minister van Arbeid. Hij had toen reeds deel uitgemaakt voor de Chr. Hist. Unie van de Prov. Staten van Utrecht en van de Eerste en de Tweede Ka mer. In het tweede kabinet-Colijn werd hij minister van Onderwijs. Ook in het derde en vierde kabinet-Colijn had hij zitting en dezer dagen werd hij opnieuw benoemd tot 2e Kamerlid. Dr. Slotemaker heeft zich op zeer ver schillend gebied bewogen. Hij was voorzit ter van de Stichting Valkenheide te Maarsbergen, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, hulpprediker te Wassenaar, is een vooraanstaand figuur in de Oeeume nische beweging, is oprichter en voorzitter van den Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en is nog voorzitter van den Nat. Chr. Geh. Ver. en .van de Federatie van Diaconieën en heeft zeer veel geschre ven. Wij noemen alleen zijn standaardwerk Chr. Sociale Studiën, dat in 5 deelen het licht zag en 5 drukken beleefde. Zijn ver diensten werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en den Ned. Leeuw, terwijl hij 31 Aug. j.l. werd benoemd tot Groot-Officier in de or de van Oranje-Nassau. Ook vielen hem en kele buitenlandsche onderscheidingen ten deel, o.a. een eere-doctoraat in de theolo gie vanwege de Prot. Theol. faculteit van de universiteit te Praag. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Arnhem komt voor ds A. G. B. ten Kate, te Brussel, vroeger te Vlissingen en ds. D. J. Vossers te Vlissin- gen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. DE JONGE. Bij Kon besluit is de gepensionneer- de kapitein ter zee F. J. Heeris, schout bij-nacht titulair, met ingang van 16 September 1939 benoemd tot kapitein te zee, schout-bij-nacht titulair; zijn met den 16en September 1939 bevor derd tot schout-bij-nacht,, de kapitein tev zee, schout-bij-nacht titulair F. J- Hee ris; tot kapitein ter zee, de kapitein-luite nants ter zee H. Pitlo, R. van Trien J. W. Termijtelen, H.M.'s adjudant in buitengewonen dienst; tot kapitein-luitenant ter zee, de lui tenants ter zee der le klasse J J. C n Bennik en F. S. C. baron van Randwijck. De K.N.A.C. schrijft ons: Nu de noodzakelijkheid ons dwingt de grootste zuinigheid te betrachten in het ge bruik van benzine (en olie) gaat het er niet meer om, dat men als automobilist, om welke reden dan ook, gaarne zoo econo misch mogelijk wil rijden, maar om het feit om in het nationale, d.w.z. het landsbelang, zoo zuinig mogelijk met ons bezit aan mo torbrandstof om te gaan. Reeds herhaalde lijk is officieel, zoowel in de pers als door middel van de radio, op die noodzakelijk heid gewezen, en er is zelfs met nadruk verklaard, dat indien men, d.w.z. de ge bruikers van benzine, daaraan geen af doende gevolg geeft, tot beperkte beschik baarstelling van benzine (en olie) zal moe ten worden overgegaan. Het spreekt vanzelf, dat het hierbij niet alleen meer gaat om het belang van het wegverkeer in zijn enge beteekenis. Er zijn met dit vraagstuk veel grootere belangen gemoeid, welke in hoofdzaak tot ons econo misch bedrijfsleven zijn terug te voeren. Het gaat er nu niet meer om, of men zich bepaalde genoegens of zeker comfort zal moeten gaan ontzeggen, maar wel of men in staat en bereid zal zijn het zijne tot het wel zijn van onze nationale samenleving bij te dragen. Er is op gezinspeeld, dat men verschil lende middelen heeft, om het benzinever bruik te verminderen en dat verwacht wordt, dat die middelen ook zullen worden te baat genomen. Inderdaad kan het auto mobilisme zich een zekere zelfbeperking op leggen, en het zal dat in zijn eigen belang ook moeten doen, wanneer het vrij wil blij ven van een distributieregeling, welke zon der twijfel niet in zijn belang kan worden geacht. Wij nemen dan ook aan, dat de nuttige wenken, welke de K.N.A.C. vorige week heeft doen verschijnen, en voor iederen be langhebbende gratis beschikbaar heeft ge steld, haar uitwerking niet zullen missen, en een vermindering van het benzinege- bruik ten gevolge zullen hebben. Vooral, omdat over het geheel genomen de eischen waaraan de automobilist in technisch, en practisch opzicht, heeft te voldoen, minder bezwaarlijk zijn op te volgen, dat men ver moedelijk zal hebben gedacht. Zij komen in hoofdzaak neer op een groote mate van zelfbeperking en rijden met verstand en overleg. Het kan niet worden ontkend, dat daarbij ook de handelaar of garagehouder een nut tige en dankbare taak heeft te vervullen. Wij mogen namelijk niet vergeten, dat tal van automobilisten volkomen leek zjjn op het gebied der automobieltechniek en dat in verband met dit feit op de schouders van hen, die de opdracht hebben de auto mobiel van deze leeken te onderhouden, te vens de taak rust meer dan bijzondere aandacht aan ontsteking en carburatie te schenken, dan anders .wellicht geschiedt. Zij zijn dat nu niet meer alleen aan hun op drachtgever verplicht, maar aan heel onze nationale samenleving. Rijdt met verstand. De praktijk van het rijden speelt in het verbruik van benzine eveneens een belang rijke rol. Oonnoodig stationnair draaien van den motor, snel en veel acceleeren, veelvul dig gebruik van de lagere versnellingen, zeer hooge snelheden, hebben een ongun- stigen invloed op het benzineverbruik. Daaruit volgt reeds dat de automobilisten onderling alle gelegenheid hebben om te dien aanzien zeer veel bij te dragen tot zoo groot mogelijke zuinigheid in het benzine- gebruik. Dat wil zeggen dat op hen de taak rust in het verkeer met verstand en over leg te rijden, vooral ten opzichte van el kaar. Het fatsoen op den weg kan juist thans van niet geringe beteekenis zijn; meer nog, men zal zich tot het uiterste moeten geven in den wensch om den ander de gelegenheid te bieden aan de eischen, welke de zuinigheid stelt, te kunnen vol doen. Goed rechts houden, voorzichtigheid bij kruispunten, vermijding van alles wat tot bruusk remmen kan leiden en volledige medewerking tot een volle afwikkeling van het verkeer: ziedaar eenige belangrijke fac toren, welke van gunstigen invloed op de zuinigheid kunnen zijn. De andere weggebruikers. Uit het vorenstaande vloeit logisch de noodzakelijkheid voort, dat ook andere weg gebruikers, als karrevoerders, wielrijders en voetgangers, die, hoe weinig zij zich dat wellicht ook realiseeren, evenzeer het grootste belang hebben bij een ongestoorde voortzetting van het automobielleven, om dat daarmede immers ons economisch leven ten nauwste is verbonden, zich op zoodanige wijze in het verkeer gedragen, dat zij den automobilist niet tot zoodanige handelwijze verplichten, welke zijn benzineverbruik on gunstig beïnvloedt. Het is duidelijk, dat wij hiermede bedoelen: het in acht nemen van de grootst mogelijke voorzichtigheid en vooral het rekening houden met de moei lijkheden waarmede de voor onverwachte situaties geplaatst automobilist heeft te kampen. Om van matiging in overdreven of vermeende voorrangsrechten dan nog maar niet eens te spreken. Een dertig-jarig gewoon dienstplichtig soldaat uit Vlissingen had in April van dit aar te Middelburg iemand bewogen tot af gifte van een auto, daarbij in strijd met de waarheid voorgevende, dat deze auto op last van zijn superieur werd gevorderd ten behoeve van rijksdienst. De soldaat gaf een schriftelijk bewijs af, door hem zelf onder teekend, hoewel hij daartoe niet gerecht- tigd was. Ook had hij den benadeelde in April en Mei bewogen tot afgifte van hoe veelheden benzine. Daarvoor gaf hij 'n bon af, welken hij onderteekende met den naam van een luitenant. Voor deze gevallen had de soldaat zich Dinsdag te verantwoorden voor den krijgs raad te 's-Hertogenbosch. De auditeur-mi litair noemde beklaagde een gevaarlijk per soon en een aartsoplichter, die met geraf fineerde sluwheid te werk gaat en met al lerlei mooie praatjes zijn doel tracht te be reiken. Hij eischte een gevangenisstraf van drie jaren. De krijgsraad veroordeelde den man tot een jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. EEN RUITENVERNIELER VOOR DEJN RECHTER. De politierechter te Amsterdam veroor deelde gisteren een jongeman, die op 30 Juli van dit jaar een ruit had ingegooid bij den burgemeester van Amsterdam, tot een gevangenisstraf van twee maanden. Verd. was een jaar geleden uit Duitschland naar Nederland gekomen; hij had hier werk gezocht, doch dit niet kunnen vin den. Aangezien hij niet in aanmerking kon komen voor maatschappelijk steun, was verd. dermate verbolgen, dat hij een ruit ingooide van een winkelhuis in de Kalver- straat, voor welk feit hij onlangs werd ver oordeeld. Nauwelijks uit zijn gevangenschap ont slagen, gooide verd. te tweeden male een ruit in, thans bij den burgemeester van Amsterdam. Ter zitting verklaarde verd. tot zijn daad te zijn overgegaan, nadat hem wederom geen steun kon worden toegewe zen. De officier van justitie had een gevange nisstraf van zes maanden gerequireerd. De Amsterdamsche recherche heeft een 25-jarigen expeditieknecht van .een wa renhuis aangehouden, die in zijn vrijen tijd een dokterspraktijk uitoefende. Hij had in de buurt den naam van een groot geleerde, die voor alle kvYalen eeai af doend middeltje had en hij genoot het vol le vertrouwen. Hij dokterde er dan ook lustig op los, legde bezoeken af. voelde polsen, keek vakkundig in de oogen van zijn patiënten, trok dan een strengen rim pel, dacht even na en schreef een medi cijn voor. welke hij zelf leverde. Volwas senen een gulden, kinderen half geld. Thans heeft de politie aan deze bloei ende praktijk een einde gemaakt en de man zal binnenkort voor den kantonrech ter moeten verschijnen, wegens overtre ding van de wet op het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst. Het Engelsche ministerie van voor- .'chting heeft gemeld, dat het, bericht had ontvangen van Duitsche pogingen om bases voor duikbooten te vestigen aan de kust van Zuid- en Midden-Amerika. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt naar aanleiding hiervan uit Berlijn: „Te bevoegder plaatse wordt deze me dedeeling een poging genoemd de Spaansch-Amerikaansche staten op plom pe wijze tot paniek te brengen. Evenals de aanslag van Churchill tegen de „Athe- nia" ten doel had oorlogsstemming in de Ver. Staten in het leven te roepen, is ook deze belastering van Duitschland op niets anders berekend dan op de vergif tiging der goede betrekkingen van Duijschland met de Spaansch-Amerikaan sche staten, aldus het D. N. B Zij is een bewuste misleiding der Ame- rikaansche openbare meening. Opnieuw wordt vastgesteld, dat Duitschland in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika geener lei ambities van politieken of militairen aard heeft.". Havas meldt uit Washington: Hooge functionarissen van het Amerikaansche departement van buitenl. zaken hebben verklaard, dat, als gevolg van de Britsche waarschuwing, dat Duitschland zou kun nen probeeren in Zuid-Amerika duikboot bases te vestigen, deze kwestie onderwerp zal zjjn van bespreking op de Paii-Ame- rikaansche conferentie. ZATERDAG 16 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. VARA-Uitz. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gram. 8.16 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in continu- bedr. 12.00 Gram. 12.15 Ber.). 2.00 Film praatje. 2.15 „The Kilima Hawaiians" en orgelspel. 3.00 Rep. 3.30 Zang, piano en gram. 4.00 Mannenkoor en gram. 4.30 Es peranto. 4.50 Esmeralda. 5.30 Filmland. 6.00 Gram. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Ber. 6.47 Kinderleesclub. 7.00 VARA- Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Cyclus. 8.00 Ber. ANP. 8.20 VARA-ork. 8.45 Gram. 9.00 Puzzle-uitz. 9.15 John de Mol and his Swing Specials. 9.40 Toespraak. 9.50 VARA-ork. 10.30 Ber. ANP. 10.45 Vroolijke voordracht. 11.05 Community-Singing en toespraak (opn.). 11.2012.00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gram. (±8.15 Ber.). 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gram. 1.15 Ber.). 1.20 KRO-ork. 2.00 Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gram. 2.45 Kinderuur. 4.00 Verkorte operette „Die Fledermaus" (gr. pl.). 4.50 Gram. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gram. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram. 6.20 Journalistiek weekoverz. 6.45 Ber.). 6.45 Gram. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Actueelev aetherflitsen. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Meditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gram. 8.45 Gevar. progr. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Causerie (met muz. omlijsting). 11.1012.00 Gram. DROITWICH, 1500 m. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS, 1648 m. 9.00 en 9.30 Gram. 12.30 Zang. 1.10 Jane Evrard's ork. 2.35 Gram. 2.50 Zang. 3.50 Viool. 4.05 Zang. 5.05 Piano. 5.20 Gram. 6.50 Zang. 7.20 Gram. 7.35 Piano. 8.25 Gram. 8.50 Radiotooneel m. muz. 9.20 Radiotooneel. 10.05 Hewitt-en semble. 10.50 Gram. 11.20—12.50 Eddie Foy's ork. KEULEN, 456 m. 6.50 Gram. 7.35 Kallies' ork. 8.509.35 Dantziger Landesork. 12.20 Weensch Symphonie-ork. 2.30 Gram. 4.20 Ork. 6.05 Münchener hoorntrio. 7.10 Zang. 7.30 Vroolijk pop. conc. 8.50 Leo Eysoldt's ork., solisten en vroolijk instrumentaal kwintet. 11.00 Hagestedt's ork. 12.20 Gram. 2.203.20 Nachtconc. (opn.). BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 Ork. 1.50—2.15 en 3.25 Gram. 3.50 Het Vlaamsch kwartet. 4.50 Gram. 6.05 Ork. en soliste. 7.45 Gram. 9.20 Uit Sienna: Symphonieconc. 10.30 Pop. conc. 11.20 12.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 Radia-ork. 1.50 en 2.20 Gram. 2.50 Hollencourt-kwarfet. 3.20 Dansork. 4.20 Gram. 5.35 Zang. 5.55, 6.35 en 7.35 Gram. 8.20 Symphonie-ork. en soliste. 9.20 Radio-ork. en solisten. 10.30 Dansork. en solist. 11.2012.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 8.35 Gram. 9.10 Inl. volg. uifz. 9.20 Uit Turijn: ,La fanciulla del West", opera. (10.15 10.30 Ber. en 11.1511.30 Inleiding derde acte). 12.05—12.20 Ber. BRAND IN AMUSEMENTSPARK. „Coney Island", het vermaarde amuse mentspark van New-York, dreigde gister avond geheel verwoest te worden door een grooten brand, die was ontstaan in het was sen-beeldenkabinet. Het vuur breidde zich snel uit, tot de historische renbaan met haar houten gebouwen vrijwel in lichter laaie stond. Later werd gemeld, dat het vuur be dwongen was. De schade wordt op 300.000 dollar geschat. Middelburg, 14 September. Eier veiling. Aanvoer 19.000 stuks. Witte kip peneieren: 3638 kg 2,02; 3840 kg 2,—; 40—42 kg 2,22; 42—44 kg 2,28; 4446 kg 2,39; 46—48 kg 2,51; 50—52 kg 3,03; 52—54 kg 3,30; 54—56 ~kg 3,50; 56—58 kg 3,70; 58—69 kg 3,94— 3,97; 60—62 kg 4,06—4,15; 62—64 kg 4,254,30; 6466 kg 4,39—4,40; 66—68 kg 4,52; 70—72 kg 4,58. Bruine: 5456 kg 3,50; 5658 kg 3,79; 58—60 kg 4,05^ 60—62 kg 4,21; 62—64 kg 4,41; 6466 kg 4,56; 66—68 kg 4,70. Eendeieren: 3,20; kalkoeneieren 5,40 Zierikzee, 14 Sept. Weinig vraag en aanvoer ter graanbeurs. Aardappelen: eigenheimers 2,30; bon te en blauwe 2,70 a 2,85; alles per 100 kg. Uien, groote bruine en witte 1,65 p 50 kg. Kipeieren 3,10 a 3,80; id. kleine 2,90 Kuikeneieren 2,30 a 2,40; Eendeieren 3,10 a 3,20; alles per 100 stuks. Boter: 0,70 a 0,76 p. pond. Boterprijs Commissie 0,80 p. pond. Boternoteering. De Leeuwarder commissienoteering voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 0,70 per kg. pe officieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 240 kronen of 87 cent per kg. APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur, Zondag en de nachten der volgende week is te Middel burg geopend -de apotheek Van Pienbroek. MIDDELBURG. Za. 16 Sept. Filmvertooning Middelburg- sche Vacantieschool, St. Joris 20 h. ZO 24 Sep. Laatste Abdij concert Middel- burgsch Muziekkorps; 12,0013,00 h. DO 28 Sept. Verg. deelhebbers Onderlinge Brandwaarborg Mij. voor de prov. Zeeland van 1829. Ten kantore Lan ge Burg 63. Dl 3, WO 4 en DO 5 Oct. Bazaar afd. Mid delburg Ned. Chr. Vrouwenbond. MA 16 Oct. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. A. Minderhout, te Wageningen; 20,15 h. MA 13 Nov. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. B. G. Escher, te Leiden; 20,15 h. DO 2 Nov. Bijeenk. (m. lichtb.) Ned. Prot. Bond, spr. ds. J. van Dorp, Londen. VR 24 Nov. Bijeenk. Ned. Prot. Bond, spr. ds. H. H. Dorgelo, Naarden. WO 29 Nov. Generale repetitie Vereen, v. Instrumentale Muziek; Concertz. DO 30 Nov. Concert Vereen, v. Instrumen tale Muziek: Concertz. MA 18 Dec. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. K. M. Slotboom te A'dam; 20.15 h. 1940. MA 15 Jan. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. H. A. Kramers te Leiden; 20,15 h. WO 24 Jan. Bijeenk. Ned. Prot. Bond, spr. de hr. A. Brys, Den Haag. MA 29 Jan. Generale Repetitie Kon. Zang- vereen. „Tot Oefening en Uitspan ning"; Concertz. Dl 30 Jan. Uitvoering Kon. zangvereen. „Tot Oefening en Uitspanning"; Con certzaal. MA 19 Feb. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. G. J. van Oordt; te Utrecht 20.15 h. VR 8 Mrt. Bijeenk. Ned. Prot. Bond, spr. ds. G. Westmijse, Rotterdam. MA 18 Mrt. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. F. M. Böhl te Leiden; 20.15 h. WO 3 Apr. Generale repetitie Vereen, v. Instrumentale Muziek; Concertz. DO 4 Apr. Concert Vereen, v. Instrumen tale Muziek; Concertz. GOES DO 21 Sep. Openb. conc. „Hosanna", Groote Markt 20.30 h. BIOSCOPEN. CITY, Middelburg VR 15—DO 21 Sept.: „Madame X, de onbekende vrouw" en „Het geheim van luitenant Rune- berg", 20.00 h ZO 15.00 h matinée. ELECTRO, Middelburg VR 15—DO 21 Sep.: „De Onsterfelijke Wals" en „Lauter Lügen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. MGEMEEN Dl 12DO 21 Sept. Jaarbeurs te Utrecht. Zo 17 Sept. gesloten. Electr. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg*

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8