STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPftJW LEVER-GAL OP MIDDELBURG De middenstand in dezen tijd. Een behartenswaardig woord. De tramdienst ingekrompen. Engeland wil zijn handel met de neutralen vergrooten. De toestand in Berlijn. Zou volgens Reuter deprimeerend zijn. Koopvaardijschepen beschermen zich tegen mijnengevaar. Duitsche K.L.M.-piloot vrijgelaten. GOES „De doeltreffendste wijze van oorlogvoeren." Engeland zal optreden op de manier, die het noodig acht. VLISSINGEN WALCHEREN Z. VLAANDEREN O.D. De kranslegging „voor hen, die vielen". Engelsche critiek op Engelsche voorlichting. en u zult 's morgens uit bed springen, ^0- gereed om bergen te verzetten. (Ingez. Med.) Oproep aan de Slovaken in het buitenland. Dreigementen in de Engelsche pers. Als er open steden in Polen zouden worden gebombardeerd Wij komen nog even terug op de verga dering, welke de vereeniging „Handelsbe lang" Dinsdagavond j.l. heeft georgani seerd, en waarin de heer Staal een inleiding hield over distributie-aangelegenheden. Aan het slot der bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer Stofkoper, n.l. o.m. gewezen op de positie van den middenstand ten aan zien van de huidige abnormale omstandig heden, en dat op een dergelijke wijze, dat daar eenige bijzondere aandacht aan mag worden besteed. Hier volgt dat slotwoord in zijn geheel: „Ik breng een woord van warmen dank aan den inleider van dezen avond, den heer Staal, voor de belangrijke uiteenzettingen, toelichtingen en waarschuwingen, die wij van hem mochten hooren. Zijn rede was in structief en van zeer groot nut. Ik hoop en vertrouw dat wij met hetgeen wij hoor den, rekening zullen houden en ons voor deel doen. De heer Staal heeft goed werk verricht en wij houden ons in de toekomst gaarne voor voorlichting aanbevolen. Wij wenschen hem toe dat zijn crisis-instelling zoo goed mogelijk moge functioneeren, doch onthou den er ons listiglijk van hem nog vele ja ren van succesvol werk toe te wenschen. Want dit hopen wij nietOp 't eerste gehoor klinkt het misschien ondankbaar, wanneer men iemand toewenscht dat hij spoedig geen werk meer in zijn bedrijf zal hebben; dat hij dus werklooze zal worden. Toch wenschen wij dit van harte den heer Staal toe en voorts dat hij als hoofd van dit bedrijf met zijn medewerkers zoo spoe dig mogelijk, wat men in den volksmond noemt, „op de keien" komt te staan, om dat hij zijn zaak wegens onvoldoende cliën- tèle en onvoldoende belangstelling en als overbodig instituut zal moeten sluiten om weer terug te keeren naar zijn post in de WagenaarstraatDit toch zou wij zen op normale toestanden en terugkeer tot het gewone vrije bedrijfsleven en ik acht den heer Staal hiermede wel accoord. Ontegenzeggelijk beleven wij ernstige tij den en staan wij misschien nog maar aan het begin van een wereldcatastrophe. Zoo als ik bij de opening reeds zeide, wordt over het algemeen door den handel van deze si tuatie aanmerkelijk last en schade onder vonden. Voor zoover zij niet onder de wa penen zijn geroepen, zullen de middenstand zakenlieden bij een in-werking-tredende distributie hebben mede te werken aan een goede verdeeling aan een goede distri butie van levensmiddelen en goederen. Daarom roep ik U toe: De Middel- burgsche Middenstand plaat se zich als van ouds op een hoog standpunt terwille van haar moraliteit, doch ook terwille van het behoud van haar standing en haar beken den goeden naam. Geen egoïsme in dezen tijd geen profi- teeren van de omstandig heden. Laat men bedenken, dat het ver lies van cliëntèle dus ook het verlies van goodwill daardoor, later slechts ten koste van een groot gedeelte der verdiende ex tra-winst te herstellen is. De burgerij harerzijds koestere niet on middellijk wantrouwen, indien een prijs ge noemd wordt iets hooger dan b.v. enkele maanden geleden en neme kennis van de toelichting van hun leverancier. Hoogere vrachten zware molestverzekering en andere oorza ken zijn soms redenen van noodzakelijke prijsverhooging vanaf grossier tot winke lier of kleinhandelaar. We hebben het zoo even zelve van den spreker gehoord. Er is dan uit den aard der zaak van prijsopdrij ving nog geenszins sprake. Onze Middenstands-zakenlieden wacht een moeilijke doch grootsche taak. Indien echter en daar rekenen wij op den handelaren een behoorlijke bestaansmoge lijkheid wordt gelaten, indien de groothan del de goederen niet vasthoudt of ongemo tiveerd in prijs verhoogt, indien de bank instellingen zoo soepel mogelijk handelen, zullen wij deze donkere toekomst moedig en met vertrouwen tegemoet treden. Steunen wij daarom de regeering, het ge meentebestuur en hare uitvoeringsorganen bij hare moeilijke taak door naar vermogen mede te werken, ook al liggen de vigee- rende beperkingen ons zware verplichtin gen op. Onze organisatie Uw bestuur stelt zich gaarne disponibel om ten allen tijde van voorlichting te dienen eventueel de trait-d'union te zijn tusschen U en de auto riteiten. Niet-leden sluit U daarom aan bij onze Vereeniging, opdat ook Uwe belan gen kunnen worden naar voren gebracht. Onze houding zij correct en loyaal! Dèn - ik ben er zeker van zult gij ook op de zoo noodige medewerking van het pu bliek van Uwe cliëntèle die wij zoo zeer noodig zullen hebben en die wij van deze plaats gaarne inroepen kunnen re kenen, omdat ook "de burgerij beseft hoe moeilijk het zakendrijven in de toekomst voor U nog zal kunnen worden. En tenslotteDan voldoen ook wij als goede staatsburgers aan den nog zoo kor telings uitgesproken wensch van H.M. de Koningin om ons te scharen in deze duis tere tijden rondom Haar en Hare regee ring in volle plichtsbetrachting." DE M. V. S FILM. Zooals bekend is in het afgeloopen sei zoen van alles wat de Middelburgsche Va- cantieschool betreft, in verband met het 10-jarig bestaan een smalfilm gemaakt; bij den laatsten tocht zijn aan ouders en verdere belangstellenden 500 kaartjes verkocht voor de vertooning van deze en enkele andere films, welke bepaald was op Dinsdag 29 Augustus Daar o.a. dë zaal, waarin de vertooning zou plaats hebben, intusschen bezet was met militairen, moest zij voorloopig wor den uitgesteld. Maar nu de militairen de zaal hebben vrijgegeven zal de vertooning Zaterdag laisj des avonds plaats hebben in Sint Joris. De reeds verkochte toegangsbewijzen en de voor 29 Augustus verzonden uitnoo- digingen zijn zooals vanzelf spreektt nu geldig voor a.s. Zaterdag Het bestuur kan echter geen {kaartjes! meer voor dien avond verkoopen, want de vraag heeft toch de beschikbare ruimte reeds over schreden. Mocht nu blijken dat er velen teleurge steld worden, die toch gaarne deze M V:. S.-film zouden zien, dan zal het bestuur ernstig overwegen of daaraan nog tege moet kan worden gekomen. Van vandaag af rijdt de electrische tram MiddelburgVlissingen in beide richtin gen den geheelen dag om het half uur en niet zooals normaal gedurende de mid daguren om het kwartier. In het Engelsche Lagerhuis heeft de con servatieve afgevaardigde Hannon den staatssecretaris voor buitenlandschen han del gevraagd of maatregelen overwogen werden ter bevordering van den afzet van Britsche goederen in neutrale landen, waar voor het uitbreken der vijandelijkheden de Britsche exporteurs benadeeld werden door de gesubsidieerde Duitsche concurrentie. Minister Hudson antwoordde: „De minister van handel heeft den nadruk gelegd op het groote belang, dat de regeering hecht aan de handhaving van den buitenlandschen handel in de bestaande omstandigheden. De diplomatieke en handelsvertegenwoordigers in het buitenland hebben reeds instructies ontvangen en de regeering heeft hun aan dacht gevestigd op de dringende noodzaak, dat bij elke gelegenheid onze buitenland- sche handel bezien moet worden in het licht der tegenwoordige omstandigheden". Volgens het Engelsche Reuter-bureau wordt de stemming in Berlijn dagelijks droefgeestiger. Bijna iederen dag vinden de Berlijners in hun kranten kleine paragra fen, welke nieuwe offers aankondigen, die zjj bevel krijgen te brengen voor de verde diging van het vaderland. Het vooruitzicht drie jaren of langer te moeten leven op de tegenwoordige voedselrantsoenen is depri meerend genoeg. Van het ontvangen van gasten is Vrijwel geen sprake. De twee nieu we vleeschlooze dagen, Maandag en Vrij dag, hebben den chaos in de restaurants wat minder gemaakt, maar toch is het nog waarschijnlijk, dat de klant een half uur moet wachten voor hem iets wordt op- gedischt, dat hij niet besteld heeft, met de opmerking: „Dat hebben wij". Visch is thans veel gewoner dan vleesch. De mededeeling, dat Duitschland voorne mens is de steenkoolexporten naar de neu trale landen voort te zetten, heeft de men- schen zich doen afvragen wat de binnen- landsche steenkoolrantsoenen zullen omvat ten. Terwijl de Saarmijnen vermoedelijk niet geëxploiteerd zullen kunnen worden en een geweldige oorlogsindustrie moet worden bediend, is het niet waarschijnlijk, dat de hoeveelheid die overblijft, voor den gewonen man, groot zal zijn. Daarbij komt nog, aldus Reuter dat de synthetische textielproducten, waarin de Duitschers thans gekleed gaan, geen warmte geven. De benzine wordt voortdurend kostbaarder In den wereldoorlog is het nut gebleken van paravanes, als bescherming tegen drij vende mijnen, een uitvinding van een En- gelschen marine-officier. Al onze oorlogsschepen zijn met deze toe stellen uitgerust, welke aan lange staal draden worden bevestigd bij nadering van een mijnenveld en door de vaart van het schip ter weerskanten uitscheren. De staal draden pakken dan den kabel, waaraan de mijn is verankerd en de paravane, voorzien van een scherp mes, snijdt dezen door, waarna de mijn boven komt drijven en door geweervuur vernietigd kan worden. Groote schepen kunnen bij mijnengevaar ook nog midscheeps paravanes uitzetten. Door de vloedgolf, welke een schip maakt, is de trefkans aan den smallen boeg nihil. Het gevaar, door een mijn getroffen te wor den levert juist de breedte van het schip op. Thans zullen ook koopvaardijschepen met paravanes worden uitgerust, en wel in het bijzonder de passagiersbooten. De „Oranje" en „Dempo", onlangs naar Indië vertrok ken, hadden reeds de toestellen aan boord. De marine stelt de paravanes tegen be taling beschikbaar. Men heeft een voorraad er van! bovendien kunnen zij hier ook ver vaardigd worden. (Tel.) Naar de K.L.M. telegrafisch uit Calcut ta (Br.-Indië) vernomen heeft, is de K.L M.-piloot Klein, die aldaar door de Britsch-Indische autoriteiten wegens zijn Duitsche nationaliteit was geïnterneerd, vrijgelaten. De heer Klein bevindt zich reeds op weg naar Batavia. SCHIPPER VERDRONKEN. Gisteravond is de ijzeren dekschuit „Othello 133", welke met een lading asfalt op weg was van Dordrecht naar Krimpen aan den IJssel bij het opvaren van den IJssel onder Krimpen omgeslagen. De schip per, H. Pools, uit Krimpen aan den IJssel, verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. en men meldt, dat van 20 September af al leen voertuigen met een speciaal officieel kenmerk nog zullen mogen rijden. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: E. J. van Sweeden, dienstbode, van Wassenaar, Vosmaerstr. 14; J. v. d. Velde, schilder,; van Kloetinge, Rujjterlaan 10; W. C. van Damme, leerl. apoth. ass„ v. Wolfaartsdijk, Wijngaard straat 18; J. Zoeteweij en gezin, schip per, van Schore, Julianastr. 25; L. J. Pronk en gezin, luitenant mariniers, van Zoutelande, Middelburgschestraat 6; C. Milhous, matroos, J. Milhous, matroos, Aa Milhous, dienstbode, allen van Rot terdam, Westsingel 11; J. H. de Baar, koopman, van 's-Heer Arendskerke, Wil- helminastr. 56; J. J. A. Verhejj, z. b. van Rotterdam, Oude Singel 26; W. C. Vis- scher, kapster, van Breskens, Zonne- bloemstr. 35; M. de BaarPieterse, z. b. van 's-Heerenhoek, Wilhelminastraat 56; F. J. KoenBreker, z. b. van 's-Graven- hage, Vosmaerstr. 4; W. van Beek, hulp huishouding, van 's-Gravenhage, Cou- wervestr. 60; P. Harinck, dienstbode, v. Oudelande, Zaagmolenstraat 29; Arn. van Strien, z. b. van Dordrecht, Vogelzangs- weg 12; S. C. Zuijdwegt, dienstbode, van Rilland Bath, Klokstr. 5; J. A. Remijn, z. b. van Barneveld, Scheldestr. 102; A. C. de Vlieger, dienstbode van Wemeldin- ge, J. A. v. d. Goeskade 57; A. Wisse, z. b., van Zaamslag, Oostsingel 122; J. de Vos, z. b. en gezin, van Middelburg, 's-H H.kinderendijk 73; H. H. Kreeften- berg, surnummerair D. B., van Enschedé, klokstraat 3; A. P. Kikke, huishoudster, van Alkmaar, Nieuwstr. 49; C. P. G. de Glas, z. b., van Etten en Leur, Wijngaard straat 21; J. Louisse, autohandelaar, van Bloemendaal, Westwal 44. Vertrokken: Wed. J. S. Bedet en gezin, z. b., van Wilhelminastraat 24 naar Voorburg; S. Verbart, dienstbode, van Klokstraat 5 naar Ovezand; J. Wisse, dienstbode, van Vosmaerstraat 14 naar 's-Heer Arendskerke; P. Schijf, metse laar, van C. Eversdijkstraat 17 naar Ka- pelle; J. J. Geluk, z. b. van Picardtstraat 15 naar Amsterdam; N. v. d. Weele, dienstbode, van Kamperfoeliestr. 2 B n. 's-Heer Arendskerke; M. Hillebrand, dienstbode, van Ganzepoortstraat 17 naar 's-Gravenpolder; P. H. Joosse, winkelbe diende, van L. Vorststraat 53 naar Gronin gen; J. Dijksman, electricien, van Zaag- molenstr. 59 naar Heerenveen; D. Schuit maker, onderwijzer, van Vosmaerstraat 8 naar Enschedé; E. G. Veenis, tandarts- assistentie, van Kreukelmarkt 12, naar Den Haag; J. P. de Regt, dienstbode, van v. d. Boutstr. 8 naar Biggekerke; Wed. P. J. v. Oekel, z. b., van L. Vorststr. 81, naar Hulst; H. M. J. Koch, z. b., van L. Kerkstraat 47, naar Echt; M. C. Bak- Koning, z. b., van 's-H. H-kinderenstr. 72 naar Nieuwer-AmstelA. Lampert-Dom- manschet, z. b„ van Voorstad 52 naar Middelburg; A. Scheffers en gezin, elec tricien, van Scheldestr. 8 naar Souburg; Fr. Adriaanse, dienstbode, van Schelde- straat 74 naar Rotterdam; S. P. W. Bos, huishoudster, van Oude Singel 48, naar Middelburg; J. Dek, reiziger, van Blaau- beenstraat 10 naar, Dordrecht; D. A. Vleugel, onderwijzer, van 's-H. H-kinde renstr. 56, naar Heerlen; S. Glaudè, rei ziger, van Zuidvlietstr. 43 naar Gronin gen; G. Wassenaar, instr. P. T. T., van J. van Beijerentsraat 3 naar Den Haag; J. Driedijk, dienstbode van Kloeting- scheweg 5a naar Heinkenszand. Zooals wij uitvoerig gemeld hebben, heeft het Duitsche legerbevel zeer scher pe bevelen uitgevaardigd voor de be handeling van franc-tireurs. Dit komt hierop neer, dat wanneer door franc-ti reurs van een bepaald dorp op de Duit sche troepen geschoten wordt, het heele dorp de gevolgen zal hebben te dragen. Tevens zijn in verband hiermede bom bardementen van open steden en dorpen aangekondigd. In het Engelsche Lagerhuis zeide de minister-president, Chamberlain, naar aan leiding van deze verklaring, dat ho£ ver anderen ook mogen gaan, de Britsche regeering nimmer haar toevlucht zal zoeken tot een weloverwogen aanval op vrouwen, kinderen en «andere burgers met geen ander doel dan terrorisme. „Indien een actie van den voorgestel den aard zich mocht voordoen^ zal zij onvermijdelijk verder de vastberadenheid van onszelf en onze bondgenooten ver sterken om den oorlog voort te zetten, teneinde te verzekeren, dat de bedreiging waartegen wij thans strijden, finaal zal worden weggenomen". Chamberlain voegde hieraan ,toe, dafr de Duitsche mededeeling in feite een botte tegenspraak was van de jongste verklaring van den Duitschen kanselier in den Rijksdag, toen hij betoogde niet in het minst den wensch te hebben oorlog te voeren tegen vrouwen en kinderen. Voortgaande zeide Chamberlain: >„De beperkingen, welke wij en de Franschen ons opleggen bij de operaties van onze eigen strijdkrachten, waren gebaseerd op de voorwaarde, dat onze tegenstanders een gelijke beperking zouden in acht nemen. De Britsche regeering moet zich de vrijheid voorbehouden, dat inien een der gelijke beperking in feite niet wordt in acht genomen, zal worden opgetreden op een wijze als passend wordt geacht. Intusschen, aldus voegde Chamberlain hieraan toe, moet er aan worden herin nerd dat onze strategie en tactiek in alle stadia beheerscht moet worden door één en ook slechts één overweging nl. de meest doeltreffende wijze van voortzetting van den oorlog. Besmettelijke ziekten In de week van 3 tot en met 9 Septem ber kwamen in onze provincie vier geval len van besmettelijke ziekten voor, n.l. twee gevallen van roodvonk te Krabbendjjke (in één gezin) en één geval te Oost- en West- Souburg. Voorts één geval van Polimyelitis anterior acuta te Borssele. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma als scheepswerktuig- kundige de heeren J. van Luyk te S c h o o n d ij k e, A. S. Kootstra te Middelburg en S. Vreeke te Grijpskerke, allen leerlingen van den cursus ter opleiding van Scheepswerk- tuigkundigen, verbonden aan de Ambachts school te Middelburg. Zeebaden Gedurende de week van Vrijdag 8 tot en met Donderdag 14 Sept. werden 2259 zeebaden genomen, waarvan 1295 in het gewone en 964 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 76 en die van het water 66 graden. VEERE. Dat de Jantjes alhier en de mariniers met hen voor de vroolijke noot na diensttijd gaan zorgen, bewijst het feit, dat enkelen een clubje hebben ge vormd, dat zich ten doel stelt mondhar- monicamuziek er zijn enkele virtuozen op dit instrument bij en accordeon- muziek te geven. Bovendien is er een zang- en reciteerclub opgericht en een tooneelvereeniging. GEEN SPION Het berichtje, dat te Sas van Gent een Duitscher zou zijn aangehouden en aan de Belgische gendarmerie uitgeleverd, op ver moeden van spionnage, blijkt niet juist te zijn geweest De hier bedoelde zaak heeft zich als volgt toegedragen: Een Zeeuwsch-Vlaming met een Duitsch klinkenden naam was over de grens geto gen, had daar in een stamineetje meer ge dronken dan het behoud zijner nuchterheid toeliet, was toen gaan pochen op een wijze, welke hem verdacht maakte bij de Belgi sche gendarmerie, waarop deze gendarme rie hem had ingerekend. Toen de man weer helder kon denken, bleek echter al spoedig, dat hij een normaal onschuldig mensch was, die zich met spionnage en dergelijke ge vaarlijke dingen nooit had ingelaten. On gehavend kwam hij over de grens terug. De kranslegging bij het monument „Voor hen, die vielen" in Den Helder, welke, naar wij reeds berichtten begin volgende week zou geschieden, zal thans plaatsvinden op Maandag 18 September a.s. om 3 uur. Namens de geheele marine, welke in zoo groot mogelijke formatie op het havenplein aanwezig zal zijn, zal de marine-comman dant, de schout-bij-nacht H. Jolles een krans leggen ter nagedachtenis van de 30 slachtoffers van de „Willem van Ewijek". Hij zal daarbij een kort gedachtenis-woord spreken. De plechtigheid, die geen demonstratie, doch een stemmig huldebetoog zal worden, wordt opgeluisterd door de stafmuziek der Koninklijke Marine onder leiding van ka pelmeester L. H. F. Leistikow. Particuliere vereenigingen zullen in de gtelegenheid gesteld worden een krans te leggen, doch men wordt verzocht de depu taties van die vereenigingen te beperken tot het dagelij ksch bestuur. Vaandels en banieren worden niet verwacht. Zij, die na mens een of andere vereeniging een krans willen leggen, gelieven daarvan vooraf he. verzoek te richten tot den adjudant van den commandant B. J. Velderman. DE HERTOG VAN WINDSOR BIJ DEN ENGELSCHEN KONING. Reuter meldt uit Londen: De hertog van Windsor is gisteren door den Engelschen koning ontvangen. Dit was de eerste ontmoeting tusschen de koninklijke broeders sinds de hertog van Windsor drie jaar geleden afstand deed van den troon. Het nieuwe Engelsche ministerie van voorlichting heeft niet bepaald een har telijke ontvangst gekregen bij de Engel schen. Het parlementslid voor de Arbei derspartij sprak over „een knoeiboel", toen hij het werk van dit ministerie cri- tiseerde. Gisteren zeide in het Hoogerhuis de krantenmagnaat lord Camrose, dat wat tot dusverre geschied is, niet veel vol doening heeft geschonken aan de dagbla den 'of nieuwsagentschappen. De heele zaak, zoo zeide hij, is opgezet op een schaal, die de verbazing heeft gewekt van degenen, die gewend zijn om deze problemen dagelijks te behandelen en de fouten van het personeel hebben de ver tegenwoordigers van de pers in het ge heel niet verbaasd. Ieder nieuw ministè re aldus lord Camrose moet uiter aard fouten {maken. Spft hield echter staande, dat zoolang het ministerie een staf had als thans en gecontroleerd werd als nu het geval is, men zou voortgaan dwalingen in de beoordeeling te maken, welke niet alleen den Engelschen bladen moeilijkheden veroorzaakten, maar ook de bladen in Amêrika en in de belangrijk ste neutrale landen. Over het personeel en de organisatie van het ministerie, zeide lord Camrose nog, dat de bereikte resul taten gelijk waren aan die, welke men zou kunnen verwachten, wanneer men probeerde een slagschip te manoeuvree ren met een regiment soldaten. •- -*■ lodorea.dag moet uw lever een liter lever- gal ln uws ingewanden doen vloeien. Wanneer dezè stroom van lever-gal onvoldoende ls, ver teert uwjyoedael niet, het bederft. V voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd,'! u voelt u beroerd en ellendig, u ÉÖfalles'zwart. SDe meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen.^ U, moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te déen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen.' Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien, ilscht Carter's Lever-Pilletjes bb apothekers rdrogisten.-'f. 0.76. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Slovaaksche regeering heeft tot de in het buitenland wonende Slovaken een procla matie gericht, waarin dezen worden ge sommeerd de vijandelijke staten te verlaten. De Slovaaksche regeering weet, aldus de proclamatie, dat de in het buitenland wo nende Slovaken niet alleen door onjuiste berichten over Slovakije, doch vooral door geweld worden genoopt op te komen voor een Tsjechoslovaaksche republiek. Het thans zelfstandige Slovaaksche volk zal nimmer meer toegeven, dat in Slovakije iemand anders dan Slovaken heerschen en dat zij wegens de politieke belangen van anderen opnieuw tot slavernij zullen wor den gedwongen. Het optreden der groote mogendheden, die de tot de Slovaaksche republiek behoorende personen dwingen in een troep te treden, welke tegen hun staat, hun broeders, moet vechten, is niet alleen in strijd met de bepalingen van het volken recht, doch ook met de eenvoudigste begin selen van moraal. De Slovaaksche regee ring, aldus besluit de oproep, sommeert U daarom de staten te verlaten, welker druk gij niet kunt weerstaan. o STAKING IN DE OPEL-FABRIEKEN? Het Engelsche ministerie van voorlich ting meldt: „Naar verluidt hebben zich in de af geloopen week twee stakingen voorge daan in de Opel-autofabrieken te Rues- selheim". DE PERSBERICHTEN. Het radionieuws niet om 8 uur, doch om 7 uur 's avonds? Op initiatief van Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Nederlandsch Tooneel, zullen de gezamenlijke theater directeuren van de hoofdstad, benevens de Nederlandsche Bioscoopbond en het Con certgebouw zich met een adres tot den minister van Binnenlandsche Zaken wen den, met het verzoek de nieuwsuitzending van het ANP van acht uur 's avonds voortaan om zeven uur te doen plaats vinden. De ervaring van de ondernemers van „publieke vermakelijkheden" is, vooral in de eerste dagen van den 'oorlog ge weest, dat de menschen in grooten geta le naar de eerste avond-radio-uitzending luisteren. Zij hebben den'weerslag daarvan ondervonden. WEER WATERSNOOD IN CHINA. Het A.N.P. meldt uit Tsjoengking: 27 dis tricten in de Chineesche provincie Hopei worden getroffen door watersnood. 3143 dorpen staan onder water. 75.891 personen zijn dakloos. Er zijn minstens 10.000 boerenwoningen weggespoeld. Reuter meldt uit Londen: In het com mentaar op het dreigement van Hitler open steden te bombardeeren, schrijft de „News Chronicle", dat deze brute opdracht de uit eindelijke val van Hitier moet verhaasten. Deze opdracht zal bijdragen om de open bare m/ening in de wereld tegen hem te verscherpen. Het blad voegt hieraan toe, dat het ver standig van Hitier zou zijn de waarschu wing van lord Halifax in het Hoogerhuis ter harte te nemen, dat Engeland zich ge rechtigd zal achten alle geëigende maat regelen te nemen, wanneer de nationaal- socialisten onbeperkte bombardementen gaan toepassen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat zoo lang de Polen teruggedreven werden, de bommenwerpers en artilleristen het blijk baar voordeeliger vonden zich te beperken tot zuiver militaire objecten, doch nu de Polen tegenstand bieden, welke doeltreffend is, heeft Hitler, die steeds woedend wordt, wanneer hij wordt tegengewerkt, besloten, dat de Polen moeten worden gestraft voor hun overmoed. Als verontschuldiging wordt aangevoerd, dat de Poolsche burgers\ als franctireurs optreden tegen hun aanvallers. De zwaarste misdaden van de Duitschers tegen Belgen in 1914 werden met dezelfde verontschuldiging verdedigd. Alleen reeds de veronderstelling, dat de Britten eens gedwongen zouden zijn, open steden te bombardeeren, is voldoende om soldaat en burger te doen huiveren, doch lord Halifax had gelijk, toen hij zeide, dat de politiek van beperking op wederkeerigheid is ge grondvest. Een gezonde vrees voor repres- sailles en het moreel effect hiervan op de burgerbevolking van Duitschland kan door slaggevend zijn, wanneer de overwegingen van menscheljjkheid tekort schieten. De „Times" schrijft, dat zoolang de wreedheid, waarmede wordt gedreigd, niet is uitgevoerd, de Fransche en Britsche re geering zeker niet zullen afwijken var de verzekering, welke Roosevelt is geg®V®Bj dat zjj bombardementen zullen peperken tot zuiver militaire doelen, doch lord Ha lifax heeft duidelijk gewaarschuwd, dat indien de vijand zich geen beperking op legt, ook Frankrijk en Engeland hun vol- edige vrijheid van handelen terugnemen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6