KRONIEK VAN DEN DAG Het luchtgevecht bij Ameland. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939. No. 218. el VT, De Britsch-Fransche samenwerking. Een Duitsche lezing over het incident. EEN 200N VAN Z'N VADER. MOBILISATIE EN WERKLOOZENSTEUN. Het periodiek verlof van de gemobiliseerden. DE K.L.M, ONDERHOUDT SLECHTS TWEE VLIEGDIENSTEN, Beperking van het luchtpostverkeer buiten Europa. Prins Bernhard bezocht Zuid-Limburg. De Vrijwillige Burgerlijke Dienst. -14,. jierga" Bon -7,50; I'S 3 sbrun aan- Alex üalle- F—12; amot- Dr. lEmile Jutten epein- toose- I; Sol- iperen fhelle- Bur- 6,50; ftoria- 4—9;: To- loenenu Iks. fmmmm IMMMB zoekt Wal- aurna- Echief- :jf prot. blacL voor- zak- arraad straat, cent, jHand- lltapp. ^>loem- ap. D. \l. 762, Cad- P- P- vanaf ïgeer- 50 ct, Drie- ippels ziken, aente- rg- twie- ,645, i, lui- ïiltjes 25, Vlbrg, zurê kens- agerij loord- rg kom- bos aonen kilo. (ente burg. uil Er hebben zich thans twee feiten voor gedaan, welke, in verband gebracht, aan- toonen, hoe innig Engeland en Frankrijk hun samenwerking in de huidige oorlogs omstandigheden hebben gemaakt: Engel- :sche troepen zijn op Fransch gebied aange komen en „ergens in Frankrijk" is de Op perste Oorlogsraad der „entente cordiale" voor de eerste maal bijeen geweest. Minis ter-president Chamberlain en de Britsche minister voor de coördinatie der defensie, lord Chatfield, waren per militair vliegtuig het Kanaal overgestoken en zijn op dezelfde wijze teruggekeerd, zoodat de premier nog denzelfden avond verslag van zijn bevindin gen aan den Koning kon uitbrengen. De snelle overkomst van het Britsche ex- peditieleger naar 't vasteland was een groo- te verrassing, want het geheim was goed bewaard gebleven. Eerst den dag van aan komst (Dinsdag) vernam „men" in Enge land, dat de troepen zich reeds aan den overkant bevonden. Hun vertrek was zorg vuldig voorbereid, in alle stilte, opdat ook de vijandelijke duikbooten, die zich met de jacht op koopvaardijschepen bezig hielden, er geen „lucht" van zouden krijgen. Men is een heel stuk voor bij 1914, toen de eerste Engelsche detachementen pas tien dagen na de oorlogsverklaring scheep gingen en op 22 Augustus aan het front bij Bergen in Henegouwen aankwamen, waar dienzelfden avond de groote slag begon. Dit Britsche hulpleger bestond uit ca. 100.000 man, n.l. vier divisies infanterie en een divisie cava lerie, een in vergelijking met de Duitsche en Fransche strijdkrachten zeer gering aan tal, wat dan ook in Duitschland aanleiding was, om van ,,'t belachelijk kleine legertje" te spreken. Maar geleidelijk is dit „kleen hoopken" uitgegroeid tot een formidabele krijgsmacht, die mede zijn aandeel heeft gehad in de eindbeslissing. Trouwens, reeds aan de Marne, nu precies 25 jaar geleden, hadden de Engelschen hun strijdvaardig heid bewezen, ofschoon zij in de kunst der moderne oorlogvoering te land bij Duit- schers en Franschen achter stonden. Een achterstand, die later volkomen werd inge haald. Wat het thans op Franschen bodem aan wezige Britsche contingent, dat zeker wel spoedig zal worden uitgebreid, waard is, zal de toekomst moeten leeren. Maar 't heeft althans iets voor op de mannen van 1914: de voorbereiding zal langer en beter zijn geweest, want men kon den oorlog als 't ware zien aankomen en dienovereenkom stig zijn maatregelen treffen. Daartegen over staat, dat ook weer zwaardere eischen dan destijds worden gesteld; de oorlogstech niek heeft zoowel wat het offensief als het defensief betreft opnieuw groote vorderin gen gemaakt, waaraan de Britten zich wel licht nog eenigszins moeten aanpassen. In elk geval heeft de legerleiding, samenwer kend met de marine en luchtmacht, bewe zen, snel te kunnen handelen; naar ver luidt zijn reeds Engelsche afdeelingen in de frontlyn aangekomen. Natuurlijk wordt omtrent de sterkte van de naar „the continent" gezonden troepen hoegenaamd niets medegedeeld. Wèl lezen wij, dat zij anders en beter geoefend zijn dan hun voorgangers en dat de overtocht ook doeltreffender was geregeld. De man schappen zijn niet onder 't oog van fami lieleden of vrienden en onder de tonen van militaire muziek scheep gegaan. Zij hadden den avond te voren van de hunnen afscheid genomen en begaven zich bij 't invallen van het donker aan boord, waarop naar Frank rijk werd koers gezet. De havens van in scheping en de namen der schepen zijn om begrijpelijke redenen niet bekend gemaakt. Dezelfde motieven hebben de Britsche re geering ertoe genoopt, veranderde routes en binnenkomst- of vertrekhavens voor tal van koopvaarders aan te geven. Niet alleen uit militair oogpunt bezien, is de komst der Engelschen in Frankrijk van beteekenis. Immers, thans blijkt, dat Groot-Brittannië de consequenties trekt uit het eenmaal genomen besluit tot oorlog met Duitschland en den bondgenoot niet al leen laat staan bij zijn moeilijken strijd te gen het machtige Duitsche leger. De En- „Naar aanleiding van het bericht van den Regeeringspersdienst inzake het inci dent op de Waddeneilanden, waarbij het Nederlandsche marinevliegtuig R 5 na door een Duitsch militair vliegtuig te zijn aangevallen en tot daling gedwon gen is vergaan, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Berlijn: Ter hoogte van Ameland buiten de Nederlandsche territoriale wateren werd Woensdagmiddag om 2 uur 21 een Ne derlandsch watervliegtuig, een Fokker dat op een Duitschen verkenner afkwam door dit vliegtuig omlaag geschoten. Het Nederlandsche vliegtuig sloeg bij de daling over den kop. De Duitsche ma chine, welke pas na de daling de Neder landsche nationaliteit van het andere vliegtuig vaststelde, is ondanks de woe'j- ge zee gedaald en heeft de vier man van de equipage aan boord genomen. De Nederlanders werden naar Nor- derney gebracht. Bij allen werden slechts lichte wonden vastgesteld (kneuzingen ontvellingen. Een man had een schot* door een teen.) De Nederlanders hebben verklaard, dat hun manoeuvre in de richting van het Duitsche vliegtuig ver keerd is geweest, te meer daar zij zelf nog uit de zon kwamen, zoodat het on mogelijk was hun nationaliteit te her kennen. Het verhoor is nog gaande. Een tweede tot hulpverleening gezonden Duitsch watervliegtuig is op de plaats van het ongeluk slecht neergekomen en kon nog slechts het Nederlandsche eiland Ameland bereiken. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt aan dit bericht nog toe: Nederland is natuur lijk vastbesloten zijn neutralteit overal te verdedigen. Des te meer is dit ongelukkig toeval te betreuren, waaraan een Nederlandsch vliegtuig is ten offer gevallen en waar door Nederlandsche vliegers ernstig in gevaar werden gebracht. Anderzijds kan de bemanning van het. Duitsche verkenningsvliegtuig geen ver wijt worden gemaakt. Het betreft hier een samenloop van ongelukkige omstan digheden, welke in tijden van oorlog niet te vermijden zijn." Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 60). Haar vrees verdween weer, toen ze de rustige stem van den man hoorde zeggen: „Ja, miss Mallinsbee, we zijn hier nu eenmaal en we moeten hier blijven. Ik wacht maar af, tot mijn beurt komt. En intusschen heb ik een mooie vacantie in een prachtige omgeving met berglucht, goeden wijn en goede sigaren. Alleen die ellendige Chinees, die „Sst!" Hazel hief waarschuwend haar Vinger op. James Carbhoy draaide zich met een ruk om. Inderdaad stond daar die gehate kerel onbewegelijk bij den hoek van het huis. James Carbhoy ging weer recht zitten. Zijn goede stemming was verdwenen en zijn gezicht drukte nog slechts afkeer uit. „Loop naar den bliksem!" riep hij uit en smeet zijn sigaar woedend in de rich ting van den Chinees. HOOFDSTUK XXII. 's Nachts op weg. Het was een nacht om niet licht te ver geten. De volle maan stond aan den he mel en wierp haar zilveren schijnsel over de wereld. De sterren, die als juweelen flonkerden, verrieden de ongedachte pracht en weelde van het heelal. De lucht was zacht en geurig en de schemerige schoon heid, die tusschen de heuvels hing, maakte den mensch droomerig en deden hem zijn hoop en zijn zorgen vergeten. De eerste tien mijl van den rit vanaf Een der „vragen van dezen tijd" luidt: Kan iemand, die in militairen dienst wordt opgeroepen en daardoor zijn betrek king verliest, na afloop van de mobilisa tie voor steun ingevolge de steunregeling voor werklooze arbeiders in aanmerking komen, als hij tijdens de mobilisatie ge huwd is? Van officieele zijde wordt hierop ten antwoord gegeven: Zoo betrokkene op het moment in mili tairen dienst niet werkloos was, kan bo venstaande vraag in beginsel bevestigend worden beantwoord. gelsche hulp moge voor 't oogenblik nog bescheiden zijn, maar zij zal voor de "Fran schen een moreelen steun vormen, die niet mag worden onderschat. En in dit verband is zeker de reeds vermelde bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad ten minste even belangrijk, 't Fransche persagentschap Ha- vas ziet er een nieuw bewijs in voor de al- geheele overeenstemming tusschen de bei de Westelijke groote mogendheden. Deze zijn, naar verzekerd wordt, vastbesloten, niet slechts volgens evenwijdige lijnen te handelen, maar op te treden in volkomen eenheid, alsof er van één enkele natie spra ke was. De conferentie zal door andere ge volgd worden en was al voorafgegaan door een uitsluitend militaire gedachtenwisseling waaraan de stafchefs Gamelin en Ironside, benevens de beide luchtvlootcommandan- ten, deelnamen. het oude boerenhuis was Hazel geheel en al onder de bekoring van dezen nacht. Het was niet nieuw voor haar: de bergnachten waren evenzeer een deel van haar bestaan als het leven op de boerderij zelf. Maar ze genoot er altijd opnieuw van. Met diepe teugen ademde ze de frissche lucht in en keek verukt om zich heen, waarbij een ge voel van grooten dank en eerbied voor den Schepper in haar oprees. De rit naar huis was twintig mijl, maar die afstand was niets te ver voor haar mooie, jonge lichaam. En haar merrie draafde, dat het een lust was. In het begin dacht ze nergens aan, en gaf ze zich volop over om van de schoon heid rondom haar te genieten. Maar al lengs keerden haar gedachten terug naar de werkelijkheid. Ze werd angstig en onrustig. Ze schaamde zich en was tegelijkertijd boos. Ze was met haar gedachten bij twee per sonen: vader en zoon. Ze beschouwde den zoon als een soort half-god, terwijl ze voor den vader groote genegenheid voelde. Ze hield op verschillende wijze van allebei zeer veel en haar gevoelens van boosheid en schaamte werden veroorzaakt door de wreede, kluchtige atmosfeer, die om het heele geval hing. Maar bovenal was ze bezorgd over haar eigen onbedachtzaamheid, toen ze in haar belangstelling voor hetgeen de millionnair zei, hem haar naam had genoemd. Ze pro beerde te overzien, wat er gebeuren kon. Stel je voor, dat hij haar vaders naam wist. Natuurlijk wist hij die. Maar na die eene scherpe vraag had hij niets meer la ten merken. Ze zuchtte half opgelucht, maar was toch niet overtuigd. En daarom was ze nu in den nacht op weg naar huis. Ze was da- Z.K.H. Prins Bernhard maakte Donderdag een inspectietocht langs de Nederlandsche grensverdediging in Zuid-Limburg. De Prins inspecteert de eerewacht tijdens zijn bezoek aan Maastricht. De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie verzoekt de directies van de onderscheiden tramweg maatschappijen alsmede de ondernemers van autobus- en bootdiensten om, militai ren, die aanvangende 16 September a.s. met periodiek verlof vertrekken, voor rijksre kening te vervoeren, zoowel voor de heen als voor de terugreis. Aan voornoemde mi litairen wordt voorloopig een eenvoudige verlofpas verstrekt, welke geteekend moet zijn door den compagnies-, batterij-, eska drons-, detachements- of overeenkomstigen commandant. Verzocht wgrdt tegen afgif te van dezen verlofpas een plaatsbewijs voor den heen- en terugrit (vaart) met een geldigheidsduur van meer dan één dag te willen verstrekken. Verrekening geschiedt door het departement van Defensie. De Regeeringspersdienst meldt verder: Wellicht ten overvloede vestigt de Mi nister van Defensie er de aandacht van compagnies-, batterij-, eskadrons-, detache ments- en overeenkomstige commandanten op, dat aan de met verlof vertrekkende mi litairen een afzonderlijke verlofpas moet worden verstrekt voor elk te bezigen ver voermiddel geldig zoowel voor de heen- als voor de terugreis. De K.L.M.-dienst op Londen, Berlijn en Parijs ligt geheel stil. Men had gehoopt dat men toestemming zou verkrijgen den dienst van Amsterdam naar de Engelsche hoofd stad te blijven onderhouden, doch tot he den is zij nog niet ontvangen. Ook op de Indië-route wordt niet gevlogen, daar de toestemming om over Frankrijk te vliegen nog steeds niet is afgekomen. De K.L.M. vliegt alleen op de lijnen AmsterdamKo penhagen en AmsterdamOslo. Èén smakelijk gebakken brood op tafel, is beter dan een oogst die nog op het veld staat. delijk weggereden, toen ze zeker wist, dat de gevangene zich ter ruste had begeven. Ze had nog acht mijl voor den boeg voordat ze de boerderij zou hebben bereikt, toen ze zoo schrok, dat ze wel dadelijk wou omkeeren en denzelfden weg terug vliegen zoo hard als haar merrie draven kon. In de verte zag ze een ruiter te paard aankomen, die geluidloos naderde door het hooge gras. Sinds al die jaren was het haar nog nooit óverkomen, dat ze 's nachts iemand was tegengekomen. Ze zat verstijfd van schrik. Wie was hij? Hij kwam steeds meer naderbij over hetzelfde spoor, als zij moest gaan. Ze moesten elkaar ontmoeten! be greep ze. Op dat oogenblik wou ze haar merrie keeren, maar zoover kwam ze niet. Ze herkende het paard, dat de ruiter bereed. Het was Sunset. Toen herkende ze ook de breede schouders van den man in het za del. Ze slaakte een verheugden kreet en zette haar merrie aan om vlugger bij hem te komen. „Gordon!" riep ze, verheugd en opge lucht, uit. „Jij hier, Hazel?" klonk het vroolijke antwoord. „Wat heb je me laten Schrikken", zei Hazel, toen hij bij haar was. „Heusch?" Gordon lachte het figuurtje toe, dat hem in het maanlicht op haar In verband met de stopzetting der Fran sche en Belgische bui^en-Europeesche luchtdiensten naar Zuid-Amerika, Afrika (behalve die op Tunis en Algiers), de Le vant en Indo-China worden van heden af de volgende beperkingen in het buiten- Europeesche luchtpostvervoer ingevoerd. Luchtpostverzending naar Zuid-Amerika, de bestemmingen in Afrika, welke door de thans opgeheven Fransche en Belgische diensten worden bereikt, de Levantijnsche staten en Indo-China vindt niet meer plaats. Luchtpostcorrespondentie voor Suriname en Curasao wordt per boot naar New-York gezonden en gaat vandaar met de Ameri- kaansche luchtdiensten verder. Indien de K.L.M.-luchtdienst op Ned.- Indië weder kan worden uitgevoerd, zullen met dezen dienst ook luchtpostbrieven voor de Levantijnsche staten en Indo-China kun nen worden meegegeven. Z.K H. Prins Bernhard heeft gisteren namens H. M, de Koningin een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg. De Prins was vergezeld van zijn waar nemend adjudant, majoor H. J. PhafS Bij zijn aankomst te Sittard werd ZjK.H. ont vangen door den territorialen bevelheb ber van Zuid-Limburg en eenige officie ren van het stafkwartier te Maastricht In den loop van den dag bezocht de Prins verschillende militaire opstellingen in Zuid-Limburg, terwijl hij in de middag uren een bezoek bracht aan het bureau van en territorialen bevelhebber te Maastricht. Prins Bernhard inspecteerde de hier opgestelde eerewacht, waarna hij de officieren, verbonden aan het staf kwartier, aan zich liet voorstellen. Prins Bernhard vertrok om kwart voor vijf van Maastricht naar 's-Gravenhagé. bruine merrie fascineerde. „Nou en of, ik dacht ik weet het zelf niet precies wat ik allemaal dacht. Hoe kom jij hier op dit uur?" Het meise lachte gelukkig. Zelfs in het zilveren maanlicht was het te zien, dat ze kleurde. „Dat wou ik jou ook al vragen", ant woordde Gordon. „Nou eerst ik dan maar." Hij begon te lachen. „Ik kwam eigenlijk naar jou kijken maar niet enkel naar jou. Ja, ik ben de zwakhartig- ste samenzweerder, dien je je kunt voor stellen. Kijk maar eens goed naar me, zoo iets krijg je niet eiken dag te zien. Ik vond het zoo ellendig, dat vader daar nu gevangen zit. Ik moest eens gaan kijken, of hij het goed maakte." Hazel keek met zachte oogen naar de groote gestalte in het maanlicht. Zooeven was ze nog boos geweest over die harte- looze daad van den zoon en nu bleek, dat hij het tegenovergestelde daarvan was, zoodat ze een groote teederheid voor hem in zich voelde opkomen. „Hij ligt in bed en ik vermoed, dat hij nu wel vredig zal snurken", zei ze lachend. „Ik ben niet weggegaan, voordat hij in bed lag." Toen keek ze hem aan en vroeg: „Waarom kwam je me opzoeken?" Deze directe vraag overviel hem bijna. Gordon had excuses genoeg, maar slechts één ware reden. Hij aarzelde voordat hij antwoordde. ,,'t Gaat goed", zei hij bij wijze van uitvlucht en het meisje slaakte een diepe zucht van vreugde. „O ja?" vroeg ze. Gordon plaatste zijn paard zoo, dat zij haar merrie kon keeren en hij zei opge wonden „Laten we samen naar de gevangenis gaan." Ze reden nu naast elkaar terug en Het regeeringscommissariaat voor den Vrijwillïgen Burgerlijken Dienst deelt mede: In versch llende kringen blijkt eenig mis verstand te bestaan omtrent taak en doel stelling van den Vrijw. Burgelijken Dienst! De bedoeling is geenszins, dat bemidde ling wordt verleend bij de voorziening in de opengevallen plaatsen van hen, die onder de wapenen geroepen zijn, voorzoover door de openbare arbeidsbemiddeling daarin kan worden voorzien Intusschen zijn er ver schillende functies, waarvan de vervulling in den regel niet mogelijk is langs den weg der gewone arbeidsbemiddeling. Het regeeringscommissariaat is doende voor de ze functies bepaalde voorzieningen te tref fen. i Voor ingenieurs en architecten is een ré geling getroffen met het „bureau 1939", dat door het Kon. Inst, van Ingenieurs te zamen met de Ver. van Delftsche Inge nieurs wordt beheerd. Dit bureau, dat ge vestigd is Prinsessegracht 23, 's-Graven- hage, stelt zich ten doel bemiddeling te ver- leenen bij de voorziening in functies, welke door het onder de wapenen komen vari in genieurs en architecten tijdelijk zijn open gevallen. Zij, die bereid zijn, zich daartoe beschik baar te stellen, worden verzocht zich recht streeks aan het bureau op te geven. Aan organisaties, waarvan te verwachten is, dat zij op eenigerlei wijze te dezen be hulpzaam kunnen zijn, wordt verzocht zich op te geven aan het regeeringscommissa riaat, Binnenhof 19, 's-Gravenhage. VOOR DUITSCHLAND IS VOORTAAN EEN VISUM VEEEISCHT. Naar men ons mededeelt, is voor het be zoek van Nederlanders aan Duitschland voortaan een visum vereischt. Gordon vervolgde: „Ja, het gaat goed. Luister maar, ik zou het kunnen uit schreeuwen van plezier. Buffalo Point is in opkomst. Overal worden er groote han delskantoren opgericht en iedereen, die je tegenkomt is een handelaar. Toen de in genieurs en landmeters van den spoorweg kwamen, gaf de Brede en Sydely corporatie hun lijn op. Het volk kwam bij stroomen om te koopen. Maar je vader gaf nog niet toe. Intusschen hebben we de zaak in het Oosten geregeld. De spoorweg is op mijn bevel een groote reclamecampagne begon nen en de kolenvereeniging doet hetzelf de. Binnen een maand zal het hier zoo storm loopen, als alleen in Amerika moge lijk is. De grond brengt nu al fantastische prijzen op. Er zijn van den spoorweg al tien treinen met constructiemateriaal en men is al aan den bouw van het nieuwe depót begonnen." Hij zuchtte voldaan. Toen ging hij iet wat beschaamd verder: „Maar we zullen toch ook aan vaders belangen denken. We kunnen de zaak niet goedmaken en hem geheel en al over het hoofd zien. Zie je, wat Slosson in Snake's Fall heeft gedaan, moet goed gemaakt worden. En daarom moet ik aan je vader een optie van zes maanden vragen op een stuk land, vlak bij de kolengroeven, dat hij nog niet aan Bude en Sydely verkocht heeft. En als daar kolen zijn zet ik daar vader in en hij zal dan nergens schade van ondervin den. Maar vader zal daar nog een maandje moeten blijven." „Prachtig," riep Hazel met schitterende oogen. Toen vroeg ze een beetje bezorgd: „Maar als je vader hoort, wat je gedaan hebt, wat dan?" 'Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5