UGOESCHE COURANT Hevige aanval op Lemberg door de Polen afgeslagen. De neutraliteit van Italië. Fransch offensief aan de Moezel. De vestigingswet en de gemobiliseerden. Radio-toestellen voor eenzame militairen 8c IP De Duitschers melden verovering van belangrijke oliebronnen. De Pooische doorbraakpogingen Z1.ln mislukt. Er mogen waarnemende beheer ders, die niet aan de vestigings- eischen voldoen, worden aangesteld. Engeland zou binnenkort haring of kuit willen hebben. De Duitsche voorposten bij Luxemburg zijn teruggetrokken. <0, De jongste lichting blijft onder de wapenen. Duitschland en de neutralen. vrjj- na king zoo- van de rte- te van lam uit •nne >cht luk- l* vor- kor- nili- asis G. het ijft, oro- de aar lijk van dat ide- ,che tra- en. ïze ten- Ten ne- Al- die te fcht- te- op- ;nz. XA, ).00 en- 3.50 pel. r.). ark. am. oor pel. |6.50 irie. 3er. 9.00 >rk. L.OO L.55 1.00 !.15 L.OO L.50 TO- CR- lin- so- rie. lo- ^tO- ).30 irk. 1.05 .05 im. .35 ho rn c. .50 oor .20 lio- 0— .20 i.20 50, rk. .20 .35 en .05 rk. ool, am pt.: w" ne- ip.: ter iée. nge irg. NUMMER 218 182e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagfohid. Üitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St.. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 2863. Poct- giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 250 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. HIDDELBURGSCHE COURAMT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 et Het radiostation te Wilna heeft gister avond een beschrijving gegeven van Pool- sche zijde over het afslaan van den Duit- schen aanval op Lwow (Lemberg). Duit- sche gemotoriseerde eenheden, gesteund door zwaar geschut, deden een aanval op de stad, doch werden afgeslagen. De Pool- sche troepen maakten tien tanks, elf mo torrijwielen en een gepantserde auto buit. Toen een twintigtal Duitsche vliegtuigen zich in den strijd mengde werden aan Pooische zijde luchtdoelgeschut en machi negeweren in werking gesteld. Verschei dene bombardementsvliegtuigen werden neergehaald, doch het juiste aantal is nog niet vastgesteld. In deze beschrijving werd verder gezegd, dat het leger de hulp, die h'et bij de ver dediging van Lwow van de burgerbevolking ontving, zeer op prijs stelt. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. Het 14e legerbericht van den Poolschen generalen staf, dat door den zender War schau is verspreid, zegt: „De vijandelijke luchtmacht blijft zeer actief. Zij heeft o.m. Doebno, Wlozimij en Radziwillow gebom bardeerd. Onze luchtmacht heeft met suc ces een vijandelijke gepantserde colonne ge bombardeerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Bij Soewalki hebben de Duitschers de PoolschDuitsche grens overschreden. De vijandelijke afdeelingen, die in de streek van de Narew en Diebrza waren binnengedrongen, zijn waargenomen bij Bialystok en Bielsk. Onze afdeelingen houden de Westelijke zóne van het woud bij Balowieza bezet. Op de lijn Kaloeszyn Lowkow duurt de hardnekkige strijd voort. Een gepantserde colonne en een infanterie- regiment werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnekkig gevochten op de lijn SkierniewiceLowicz. Onze troepen be strijden den vijand, die bij Opole over den Weichsel is getrokken. In het Zuiden heeft een vijandelijke gepantserde colonne Za- mosc bereikt. Een aanval van een gepant serde colonne in de richting van Lwow in den middag van 13 September werd afge slagen". DE STRIJD OM WARSCHAU. Het commando der verdediging van War schau deelt mede, dat in de omgeving der stad over het algemeen schermutselingen tusschen patrouilles hebben plaats gehad. Grootere aanvallen op de buitenwijk van Wola zijn op grooten afstand tot staan ge bracht door het optreden van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken. Verscheidene gepantserde auto's en een anti-tankkanon werden buitge maakt. De vijand heeft aanzienlijke verlie zen geleden aan dooden en gewonden. In den afgeloopen nacht is in verscheidene ar beiderswoningen in de voorstad Praga brand ontstaan tengevolge van een luchtbombar dement. Het ziekenhuis te Praga werd op- j^wgek°mbardeerd en is ernstig bescha- nnioU ?n b<?m is terecht gekomen op het ricterA^aï? Clen apostolischen internuntius. heDprkt tl de Duitsche luchtmacht zich Beperkt tot verkenningsvluchten. Benige forten van Warschau opgeblazen. Het opperbevel van het deelt mede: 1 Dmtsche leger Op 14 September heeft de 7lli, groep van het Duitsche Oostelijke leger den straatweg Lemberg (Lwow)-_Lubli^ den overschreden. nn reects De zeer sterke Pooische afdeelingen die bij.Kutno zijn ingesloten en zich vertwijfeld verdedigen, hebben gisteren nogmaals ge poogd naar het Zuidoosten door te breke Deze poging is mislukt. Ten Oosten van de Weichsel naderen de Duitsche troepen uit het Noorden, Oosten en Zuidoosten de voorstad Praga van War schau. Ook hier zijn pogingen om naar het Oosten door te breken afgeslagen. De troepen, die oprukken naar de vesting BrestLitowsk zjjn uit het Noorden den vestinggordel binnengetrokken. De forten zijn voor een deel opgeblazen. De citadel is nog door den vijand bezet. De stad Gdingen (Gdynia) is in Duitsche anden. De zeestrijdkrachten hebben bij ■h-1] J orn Gdingen en het schiereiland toegamTt g ingegrepen. Zij wisten zich haven van Gdfngeïaffen d*> Zuidelijke deNluchtmanch?adnede het SleChte W9er heeft stations met siav,spoorwegen en spoorweg- steunde den SS aangevallen en ond1er- tegen 't rond Sj3" ^ger^te velde, J JAutno ingesloten vijandelijke °mbardementen en duikvlucht- 13.000 DUITSCHERS IN KRIJGSGEVANGENSCHAP. Het Pooische Telegraaf Agentschap deelt het volgende mede: „Volgens tot 12 September opgestelde berékeningen bedroeg het aantal niet-ge- wonde Duitsche krijgsgevangenen 13.000, onder wie 350 officieren, die voor het mee- rendeel tot de luchtmacht behooren en tot de gepantserde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mi trailleurs, 170 tanks en ruim duizend auto's zijn op den vijand buitgemaakt. 280 Duit sche vliegtuigen werden neergehaald". GEEN UITWISSELING TEGEN POLEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In verband met de talrijke gevallen, waarin Duitschers uit het door de Duitsche troepen te bezetten gebied naar het binnen land van Polen worden gevoerd, heeft het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken het Zweedsche gezantschap, dat belast is met de behartiging der Pooische belan gen in Duitschland, verzocht de Pooische regeering een uitwisseling van weggevoer de Duitschers tegen Polen in Duitschland voor te stellen. Het Zweedsche gezantschap heeft het ministerie thans medegedeeld, dat de Pooische regeering weigert op het Duit sche voorstel in te gaan." Pooische petroleumvelden bezet. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat tengevolge van den snellen opmarsch in Galicië de Pooische olievelden in de dis tricten Jaslo, Brohobycz en Barislaw in Duitsche handen zijn gevallen. In verband met de groote rol van het motorvoertuig in den oorlog is dit voor Polen een even groot verlies als een winst voor Duitschland. In de beide laatste jaren heeft Polen on geveer 500.000 ton ruwe olie gewonnen. De velden van Drohobycz en Boryslaw zijn de rijkste. GOERING AAN HET FRONT. Maarschalk Goering heeft Hitier gisteren in diens hoofdkwartier opnieuw een bezoek gebracht en rapport uitgebracht over zijn tocht langs het front. Maarschalk Goering heeft verder groote fabrieken in het in dustriegebied van Opper-Silezië bezichtigd naar het D.N.B. meldt. Bij onze Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Vesti gingswet kleinbedrijf 1937. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp is het volgende ontleend: Nu in verband met de huidige buiten gewone omstandigheden talrijke onderne mers en beheerders van inrichtingen, waarin een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid wordt uitgeoefend, ten aanzien waarvan de vestigingswet kleinbedrijf 1937 toepassing vindt, in wer- kelijken militairen dienst geroepen zijn, is gebleken, dat zich terzake van de ver vanging van de betrokkenen moeilijkhe den voordoen, o.m. in verband met den wettelijken eisch, dat slechts personen, die aan de gestelde vestigingseischen vol doen, daarvoor in aanmerking komen. Verder zou vasthouden aan dergelijke ves tigingseischen bij voortzetting van het bedrijf ingeval van heropening van zaken, welke gesloten zijn in verband met op komst, in werkelijken dienst van den on dernemer, op ernstige bezwaren stuiten. Teneinde deze moeilijkheden te onder vangen en tevens een behoorlijke naleving van de wettelijke voorschriften te verze keren, heeft de minister van oeconomische zaken gemeend, de totstandkoming van een algemeene voorziening voor gevallen als deze te moeten bevorderen, welke is nedergelegd in een nieuw in de Vestigings wet kleinbedrijf op te nemen artikel. De voorgestelde regeling komt hierop neer, dat dien ondernemers, die zelf of wier beheerders in het eerstbedoelde ge val verkeeren, een bijzondere vergunning zal worden verleend, welke hun toestaat, een waarnemenden beheerder in dienst te nemen,, die niet aan de vastgestelde vestigingseischen voldoet. Een waarne mende beheerder zal evenwel niet langer dan tot het tijdstip van terugkeer tot den normalen toestand als zoodanig werkzaam kunnen blijven. Op gelijke wijze zal den ondernemer, die zijn zaak heeft moeten sluiten in verband niet zijn opkomst in werkelijken dienst), worden vergund de door hem gestaakte bedrijfsuitoefening na terugkeer uit werkelijken dienst te her vatten. Het scheen gewenscht, een regeling, als hiervoren bedoeld, volledigheidshalve ook van toepassing te doen zijn gedurende een zg. „spertijd." leger doo?wtUt",° ingesloten vijandelijke aanvallen. bardementen en duikvlucht- De Pooische nnrl„ u de haven van .°gsbodems, welke nog in bommen tot 7V,®lsternest lagen, zijn door Ul 2mken gebracht. Hoever de neutraliteit van Italië en Sov jet Rusland gaat, is nog steeds een open vraag. Men weet wel ook in de politiek wat men heeft, maar niet wat men krijgt. Wat Rusland betreft, is het opval lend, dat een der voornaamste Sovjetbladen op scherpen toon de' behandeling bespreekt, die de minderheden van andere nationali teit zouden hebben ondervonden in Polen. Dit kan zeer wel het begin van een actieve hulpactie aan Duitschland worden. Op zich zelf heeft het nog geen practische betee- kenis. Wat Italië aangaat, dit land heeft keer op keer verklaard neutraal te willen zijn, mits men zijn rechten niet aantast. De geestdriftige betuigingen van trouw aan de „as" schijnen in de laatste weken aanzien lijk verminderd, ja verdwenen, te zijn. Aan den anderen kant echter heeft Mus solini duidelijk laten blijken, dat volgens zijn meening deze oorlog een indirect ge volg is van het vredesverdrag van Versail les, waaruit dus nog steeds sympathie voor het Duitsche standpunt te lezen is. En de ze welwillende neutraliteit kan voor Hitier van zeer groote beteekenis worden, vnl. met het oog op den aanvoer van materiaal. Naar aanleiding hiervan is reeds vóór het uitbreken van den oorlog van verschillende zijden de verwachting uitgesproken, dat Engeland wel eens van Italië méér zou kunnen verlangen dan een verklaring van neutraliteit, d.w.z. een uitdrukkelijke be lofte om Duitschland op geen enkele manier te steunen. Hierbij dient men in het oog te houden, dat Engelands belangen zeer vei- spreid liggen over de wereld en dat Ita- ne s vorderingen in Afrika Londen een oorn in 't oog zijn. De zeeweg naar ritsch Indië is ongetwijfeld niet meer zoo onaantastbaar als vroeger het geval was. Er gingen zelfs geruchten, dat Enge land van Italië zou eischen, dat het zijn troepen geheel uit Lybië zou terugtrekken. Een dergelijke eisch, die ook het in de laat ste tien jaren sterk gegroeide nationale eer gevoel der Italianen wel zeer zou kwet sen is intusschen nooit gesteld. In verband met het voorgaande lijkt het echter wel belangwekkend hier te laten volgen wat de correspondent van de „Ja- Mussolini. pan Times" in een speciaal telegram giste ren uit Londen aan zijn blad berichtte. „De Britsche re geering zal naar verwacht wordt, binnenkort weder om stappen onder nemen bij de Itali- aansche regeering betreffende een spoedige terugtrek king der Italiaan- sche troepen uit Li- bye en concentratie van de Italiaansche vloot op een zeker speciaal punt, dat weinig verband houdt met de Britsche vloot- operaties. De regeering te Londen zal de Fransche regeering trachten over te halen in deze aangelegenheid eenzelfde lijn te trekken. Ofschoon Frankrijk gehoopt heeft, dat Italië zijn neutraliteit zou handhaven in den huidigen Europeeschen oorlog, is En geland, naar gemeld wordt, geneigd ge weest om de invloeden van Italië bij deze gelegenheid uit Afrika op te ruimen, aldus het telegram. In samenwerking met Egypte, dat reeds aangekondigd heeft deel te nemen aan den oorlog, heeft Engeland plannen gemaakt voor bovengenoemd doel. Mocht Italië het gezamenlijke verzoek van Londen en Parijs, waarover het ge rucht spreekt, van de hand wijzen, dan zal Engeland de regeering te Rome zijn vaste besluit mededeelen, hetgeen practisch, vol gens het telegram, oorlog tegen Italië zou kunnen beteekenen. Aangezien men ver wacht, dat Italië gedwongen zal worden om zijn beslissing binnen een maand of twee te nemen, wordt veel beteekenis gehecht aan de toekomstige Italiaansche houding. Ter loops herinnert het telegram er aan, dat de Britsche en Fransche regeeringen vroe ger stappen hebben gedaan bij de Itali aansche regeering betreffende terugtrek king van haar troepen van de Lybische grens en waarborging van haar neutraliteit in den huidigen oorlog, hetgeen vierkant geweigerd is door Mussolini. Uit Luxemburg meldt het Belgische Nieuwsbureau Beiga, dat de Franschen gistermiddag om vier uur een offensief hebben ingezet nabij Perl aan den Moe zel, tegenover het Luxemburgsche plaats je Schengen. Bij dit offensief werd gebruik gemaakt van gevechtwagens en artillerie. Men heeft een achttal dezer gevechtswa gens die een weg baanden, kunnen waar nemen. De Duitsche voorposten moesten wijken, terwijl de Duitsche troepen de spoorrails in de lucht deden vliegen. Het gebulder van het kanonvuur kon tot in Luxemburg gehoord worden. De Luxemburgsche douaneposten en gendarmes zijn teruggetrokken en de be volking is uit Schengen geëvacueerd. Het Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidde: „Plaatselijke vorderin gen, waarbij wij krijgsgevangenen maak ten." Het legerbericht van hedenmorgen was iets uitvoeriger en meldde: „De operaties van de afgeloopen dagen hebben ons in staat gesteld, ons het ge bied te verzekeren -ten Noordoosten van Sierck. Het bezit van dit gebied werd be twist sedert het Duitsche offensief, waar van melding werd gemaakt in het leger bericht van 10 September des avonds. Wij hebben bovendien nog verder voort gang gemaakt. Gedurende den nacht heb ben wij onze eerste linie plaatselijk verbe terd, niettegenstaande de levendige reac tie van den vijand, vooral van zijn artil lerie. De Fransche pers is tevreden. De Fransche pers is van meening, dat de ontwikkeling van de krijgsoperaties een natuurlijk verloop heeft. Niettegenstaande de opzettelijke kortheid van de officieele legerberichten looft de pers eenstemmig het methodisch en voorzichtig ontwikke len van de operaties, welke overal op vij andelijk terrein worden gehouden. In de „Petit Parisien" schrijft Charles Morice dat de Fransche troepen aan het Westelijk front gisteren de veroverde stel lingen hebben bevestigd en plaatselijken vooruitgang hebben gemaakt. Sedert zes endertig uur woedt de artillerie van d'en vijand- Het schijnt, dat het Duitsche commando een aanval op groote schaal verwacht van de Fransche troepen. Volgens Engelsche militaire 4Ó %\LUX - S N_.jBJB FRANKRI JK'S VERDEDIGINGSLINIE A.DE WESTGRENS mag/not linie ooooo dichtheid van 300 manperkilom.tr '50 KM. m OPPERVLAKTE GELIJK AAN50.000- MAN 2de VERDEDIGINGS) T^ftiLINIE J RESERVE VAN 200.000 MAN BESCHIKBAAR BIJ MOGELIJKE DOORBRAAK *§AA$TBt?UCKEN «ZWEIBRÜCKEN - A PIRMASENS KARLSRUHE BADEN FRANKRIJK (3986) DUI TSCH- LAND ZWITSERL.D waarnemers zijn aan het Westelijk front de steenkool- en jjzervelden bij Saarbrü- cken voor de Duitschers verloren, nu alle toegangen onder het bereik van de 'Fran sche artillerie liggen. De waarnemers brengen hulde aan het groote succes in het overbrengen van de Britsche troepen naar Frankrijk, waarbij inbegrepen de mechanische uitrusting,; welke minstens dertig maal zoo zwaar is als van een even groote afdeeling in den vorigen oorlog. Het Duitsche legerbericht is in Zijn melding over de gebeurtenissen aan het Westelijk front zeer kort: „Aan het Westelijk front ten Oosten van Saarbrücken is de artillerie van den vijand actief. De vijand, die op 12 September bij Schweig, een grensplaats ten Zuiden van Pirmasens, had aangevallen, is onder den druk van de Duitsche artillerie over de grens teruggeweken." Vanochtend te kwart over negen is de Duitsche brug over de Moezel bij Schengen, in de lucht gevlogen. In de omgeving van de brug is geen enkel sol daat gezien. De brokstukken zijn neergekomen op de daken der huizen van het Luxemburg sche dorp Schengen, dat gisteravond werd ontruimd. Een denkbeeld, dat aller medewerking verdient. Van de Ned. Ver. voor Radiotelegrafie (N.V.V.R.) ontvingen wij het verzoek tot plaatsing van het onderstaande: De N.V.V.R. heeft het initiatief genomen tot het doen toekomen van radiotoestellen aan troependeelen, die zoodanig zijn gesta- tionneerd, dat zij practisch van de buiten wereld zijn afgesloten of een moeilijke ver binding daarmee hebben. Eênerzijds wordt daartoe een beroep ge daan op allen, die de beschikking hebben over radiotoestellen, die gemist kunnen worden en waarop de beide Nederlandsche omroepzenders kunnen worden beluisterd, liefst met luidspreker. Anderzijds wacht de vereeniging gaarne aanvragen in van commandanten van die troependeelen, welke naar hun oordeel voor toezending van een toestel in aanmerking komen. Berichten van beide zijden moeten daar toe worden gezonden aan het centrale adres van het secretariaat der N.V.V.R., postbus 800 te Rotterdam. Wie geen toestel kan missen, kan zeer goed helpen door beschikbaarstelling van defecte apparaten, gedeelten van apparaten of zelfs losse onderdeelen en luidsprekers, waarvan dan door de leden der N.V.V.R. toestellen kunnen worden samengesteld, waarop de beide Ned. omroepzenders door onze militairen kunnen worden gehoord. Aan hen, die hun adres aan de vereeni ging opgeven met vermelding van hetgeen zij beschikbaar willen stellen, zal worden medegedeeld naar welk nader adres een en ander moet worden gezonden met het oog op het nazien der apparaten in de afdee lingen der vereeniging. Uitdrukkelijk moet worden opgemerkt, dat alleen die aanvragen om toezending van een toestel in behandeling kunnen worden genomen, welke gedaan worden via den commandant van het betrokken troepen- deel. Dit is voor de goede orde noodzakelijk. Wanneer er voldoende aanbiedingen bin nenkomen, kan ook gezorgd worden voor troependeelen, die minder geïsoleerd gelé gerd zijn. Een beroep wordt ook gedaan op de ra- dioeentrales en radiohandelaren, die inge ruilde toestellen hebben. Er zal wel nie mand zijn, die bezwaar heeft tegen de be stemming, die hieraan op deze wijze gege ven zou worden. Men meldt ons uit Den Haag: Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 589a, houdende een Kon. Besluit van 14 September 1939. Hierbij wordt, uit overweging, dat de in ternationale politieke toestand het wen- schelijk maakt, de sterkte van de land- en zeemacht voorshands niet belangrijk te ver minderen, bepaald, dat het ontslag van de dienstplichtigen, die krachtens art. 43 eer ste lid der Dienstplichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zouden wor den ontslagen, tot nader order wordt uit gesteld. Naar aanleiding van de publicaties over de Duitsche opvatting van neutraliteit, bericht het Engelsche ministerie van voor lichting het volgende: j,De Duitsche propaganda wordt reeds gericht op een bedreiging der neutrale staten. Den neutrale landen wordt in eenvoudige bewoordingen verteld, wat Duitschland als neutraal optreden be schouwt en wat niet. De Duitsche radio heeft het doel der Britsche contrabande- politiek verwrongen door te beweren, dat deze beoogt den neutralen handel te vernietigen. Groot-Brittannië, aldus het ministerie, streeft er niet naar eenige neutrale regeering te dicteeren. Groot- Brittannië heeft reeds categorisch ver klaard zijn uiterste best te willen doen om den bona-fide neutralen handel te vergemakkelijken. Het is geenszins zijn politiek te wenschen, dat schade wordt aangebracht aan het bedrijfsleven, der neutrale landen, met welke het de meest vriendschappelijke betrekkingen wenscht te handhaven. Er wordt op geen enkele wijze gepoogd den normalen invoer van levensmiddelen en andere goederen en materiaal, bestemd voor het eigen ge bruik der neutrale landen, te voorkomen. Wat Groot-Brittannië probeert t'e doen, is te voorkomen, dat de Duitsche regee ring goederen en materiaal invoert, dat haar in staat zou stellen den oorlog te verlengen. Reeds is voorkomen dat groote hoeveelheden contrabande den vijand zou den bereiken. De openbare' meening in de neutrale landen is in staat zelf te beoordeelen vah welke zijde eenige bedreiging van hun neutraliteit kan komen of dit zal zijn door de openlijk geproclameerde politiek van controle op contrabande van de gealli eerden of van de Duitsche duikbootcam pagne." J

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1