STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG BURGER-COMITé TOT ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN DE GEMOBILISEERDEN, GOES De „Zeeland" hervat den dienst op Engeland. Inierneering van eventueele vluchtelingen in Zeeland. Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland hiervoor bestemd. Blijf van aangespoelde mijnen af. WALCHEREN ZUID-BEVELAND WEERBERICHT NOORD-BEVELAND DE DRIJVENDE MIJNEN. Z. VLAANDEREN W.D. Z. VLAANDEREN O.D. Een belangrijke beslissing. Inzake: de gemobiliseerden en Ongevallenwet. Scheepvaarttarieven naar Indië verhoogd. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Lading van Nederlandsch schip in beslag genomen. De „Groenlo" zou contrabande aan boord hebben. Engeland maakt haast met het oproepen van militairen. De opening der Staten-Generaal. Ook Prins Bernhard en Prinses Juliana zullen aanwezig zijn. SOEPELE TOEPASSING DER PACHTWET VOOR GEMOBILISEERDEN GEVRAAGD, HET MEDDELBURGSCH MUZIEKKORPS HIELD VOL. Gisteren over dag was het droog, doch tegen dat de avond viel kwamen uit het Westen dreigende wolken opzetten en toen te 8 uur het Middelburgsch Muziekkorps zijn laatste concert in dit seizoen op de Markt aanving, begon het hard te regenen, zoodat zij, die van de muziek wilden ge nieten, onder wie ook vele militairen, een goed heenkomen moesten zoeken. Na twee nummers besloot de heer Caro, in overleg met één der bestuursleden van het corps, om te pauzeeren en af te wach ten, wat het om 9 uur voor weer zou zjjn. Toen kwam men weer op de tent bijeen, maar het regende nog steeds. Om aan de eer te voldoen, werd nu een marsch ge speeld en dan zou men naar huis gaan. Maar ziet, het werd op dat moment juist droog en zoo bleef het muziekkorps op zijn post en heeft het tot tien uur toe het ver dere programma op een paar kleine num mers na, geheel afgewerkt. Het was natuurlijk jammer, dat niet meer personen van de goede Uitvoering van groo- tendeels bekende nummers hebben genoten, maar toch was er tegen het einde nog vrij wat publiek, dat herhaaldelijk blijk gaf het gebodene op prijs te stellen. Zeer sympathiek was het, dat dit laatste concert besloten werd met twee coupletten van het Wilhelmus. Is dit altijd te waar- deeren, zeker mag het in de huidige tijds omstandigheden beschouwd worden als een bijzonder bewijs van aanhankelijkheid aan onze Landsvrouwe en van den wil van Ne derland om zichzelf te blijven onder het aloude huis van Oranje. RIJWIEL GEDEPONEERD. Op het politie-bureau is een heerenrij wiel gedeponeerd,, waarvan- de eigenaar onbekend is. Hij, die een karretje mist, kan dus eens gaan kijken, of het zijne soms op het bureau staat Op initiatief en onder leiding van den Burgemeester hebben gisteravond talrijke afgevaardigden van hier ter stede geves tigde vereenigingen en instellingen ten stadhuize vergaderd teneinde de vraag on der het oog te zien op welke wijze door de burgerij zou kunnen worden medegewerkt aan de ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde militairen in Middelburg en omgeving. Mede waren ter vergadering aanwezig de Reserve-majoors Veldpredikers Ds. Laar man en Ds. Kuiper en Aalmoezenier Pas toor Mulders en de Res.-kapitein v. sp. d. Sliepenbeek als aangewezen Officier voor Ontwikkeling en Ontspanning in het Com mando Zeeland. Alle ter vergadering vertegenwoordigde vereenigingen en instellingen bleken ten volle in te stemmen met het initiatief van den burgemeester. Staande de vergadering werd een Comi té gevormd, dat onder den naam „Burger- Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning van Gemobiliseerden voor Middelburg en Omgeving" in samenwerking met de mili taire autoriteiten verdere plannen zal uit werken. Tot Voorzitter van het Comité werd ge kozen Mr. Th. Portheine, tot Vice-voorzit- tër de hr. J. Mondeel, tot len Secretaris Mr. F. W. Adriaanse, tot Penningmeester Mr. J. A. Dumon Tak en tot 2den Secre taris de hr. J. J. Kerkmeijer. Verder hebben in het Comité zitting ge nomen de heeren Ds. J. W. Dippel, Mr. J. G. Veltman Fruin, W. de Graaf, Ir. B. C. Roeters van Lennep, C. J. Mazure, P. van Sluys, L. J. van 't Westende en P. M. Wolters. Na constitutie van het Comité werd de Burgemeester bij acclamatie tot Eere- Voorzitter benoemd. Sub-comités zullen worden gevormd on der leiding van-de heeren Roeters van Len nep (cursussen), Dippel (militaire tehui zen), de Graaf (sport), Adriaanse (feest avonden), Veltman Fruin (lezingen), van't Westende (radio) en Mazure (vereeni- gingsleven). Binnenkort zullen bijzonderheden om trent de verdere werkzaamheden dezer Sub-comités worden bekend gemaakt en zal door het Comité een beroep worden ge daan op de finantieele medewerking der burgerij. De volledige adressen van den len Se cretaris en van den Penningmeester van 't Comité luiden resp.: Mr. F. W. A,driaan- se, Kantoor: Lange Delft 52 (tel. 168), huis: R'damsche Kaai 37 (tel. 409), en Mr. J. A. Dumon Tak, Kantoor: Groenmarkt 8 (tel. 18), huis: Molenwater 63 (tel. 105). Het gironummer van den Penningmeester is 81214 t.n. van J. A. Tak en Co. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in de badinrichting was heden 69 graden. CONCERT. De harmonie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooij, geeft Vrijdag a.s., 's avonds half negen, een concert op de Markt. LUCHTBESCHERMINGSDIENST VOORLOOPIG STOPGEZET. Naar de Zeeuw verneemt, is ingevolge machtiging van hooger hand, de luchtbe schermingsdienst (luchtwacht telefoon- en radiodienst) voorloopig stopgezet OPENBARE DRONKENSCHAP. J. v. d. V. te Rotterdam, moest gisteren-, middag wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld worden. Gisterenavond te 10 uur kon de man, ontnuchterd, het politie bureau weer verlaten. Minderjarig autobestuurder. E. P. J. K. te Bergen op Zoom, die een auto bestuurde, kreeg deswege een bekeu ring daar hij den daartoe vereischten leef tijd nog niet bereikt had. De passagiers- en vrachtprijzen aanmerkelijk verhoogd. De maatschappij „Zeeland" heeft heden den dienst op Engeland hervat. Naar men weet heeft ongeveer anderhalve week geen boot dezer maatschappij ,op Engeland ge varen, omdat men eerst de onderhandelin gen met de regeering over de molestpre- mie wilde afwachten. Drie reizen per 14 dagen zullen voorloopig in beide richtin gen gemaakt worden. Men kan den dienst derhalve met een boot, de „Oranje Nassau" in stand houden. Het bevel over dit schip zal kapitein Hintertür op zich nemen, ter wijl de bemanning, na loting, is samenge steld uit de bemanningen van alle schepen der „Zeeland". Aan boord zal slechts één klasse zijn. De passagiersprijs is verdubbeld; hij bedraagt nu ruim 46.Ook de vrachtprijzen zijn aanmerkelijk verhoogd moeten worden. In aansluiting aan het bericht van giste ren omtrent het voornemen enkele Zeeuw- sche eilanden in te richten voor internee- ring van eventueele oorlogsvluchtelingen, kan worden gemeld, dat het in de bedoe ling ligt hiervoor de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland te bestemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de voorbereiding van deze aangele genheid opgedragen aan een kleine com missie, bestaande uit staatsraad mr. J. B. Kan, voorzitter; mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken; den gep. gene- raal-majoor H. de Iongh, en den chef van de afdeeling Armwezen van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. A. J. Rosman. Deze commissie heeft reeds verscheidene besprekingen te dezer zake gehouden. De Commandant in Zeeland heeft een waarschuwing bekend doen maken, waar in hij de aandacht van de bevolking ves tigt op de mogelijkheid van het aanspoelen van mijnen op de kust. De Commandant waarschuwt met klem zulke mijnen niet aan te raken en ver zoekt tevens een ieder, die een aange spoelde- mijn aantreft, dit ten spoedigste te melden aan de dichtsbijzijnde kust- wachtpost of indien in de nabijheid geen kustwachtpost is gevestigd aan den burgemeester der gemeente. Dat deze waarschuwing niet over bodig is, zal ieder erkennen, die zich met ons de ernstige gevolgen van het aanspoe len van mijnen in den vorigen oorlog herinnert. Wij denken aan de honderden mijnen, die toen op of Uabij onze kusten zijn ver nietigd. Dat dit ook voor deskundigen niet zonder groot gevaar was, bleek, toen op 16 November 1914 een mijn op den West- kapelschen dijk was aangespoeld, en deze bij het demonteeren uit elkaar sprong en9 personen, nml. 5 van de marine, twee van het leger en twee Wèstkappe- laars het leven verloren. Zij, die de gevolgen daarvan hebben gezien, zooals schrijver dezes gevoelen zich dringend genoodzaakt' de waarschu wing van den Commandant met kracht te ondersteunen. DOMBURG. De zg. Hoenderloo-collecte alhier gehouden heeft opgebracht 22,20. VEERE. Waren de alhier gedetacheerde matrozen tot deze week in verschillende gelegenheden voor de maaltijden ingekwar tierd, thans eet men gezamenlijk in de nieuwe kombuis. Het spreekt vanzelf, dat de kombuis „ingewijd" moest worden. Met accordeonmuziek voorop trok het vroolijk gezelschap naar de kombuis onder het zin gen van „alle dagen bruine boonen en werd de kok gehuldigd met een korte toespraak. Toen luidde het parool: dienst en de korte en vroolijke plechtigheid nam een einde. VEERE. Maakten wij onlangs melding van het desbetreffend voorstel in de ver gadering van de plaatselijke vereeniging voor Luchtbescherming, thans kunnen wij mededeelen, dat een aantal personen in deze gemeente gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om gasmaskers te bestellen ten stadhuize, waarbij de helft der som contant betaald moest worden, terwijl de andere helft in termijnen kon worden afbetaald. Een 39-tal gasmaskers zijn op deze wijze besteld. Thans zijn ook gereedgekomen drie vluchtkelders aan de Kade, die opgeruimd zijn en waarvan de ingang met zand zakken is verstevigd en beschut. VROUWEPOLDER. Alhier heeft zich op initiatief van den burgemeester een comité gevormd, bestaande uit de heeren W. Maas, ds. H. M. J van Duijne, ds. J. J de Vries en J. J. Franse, ten einde voor de alhier gedetacheerde militairen, het verblijf in werkelijken dienst te ver aangenamen. Een lijst tot het inzamelen van gelden voor dat doel, circuleert pn- der de ingezetenen. ELLEWOUTSDIJK. Tot plaatsvervan gend burgemeester is door B. en W. be noemd de heer D. Zoeter, alhier. KRUININGEN Tot opzichter-teekenaar bij de Aa-werken, standplaats 's-Hertogen- bosch is benoemd de heer C. Ie Clercq te Kruiningen WEMELDINGE. Gevonden: een rijwiel- belastingmerk en een damesarmbandje Inlichtingen te bekomen bij den gemeen te-veldwachter. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwaar tot half bewolkt, enkele regenbuien, zwakke tot matige wind uit W. richtingen, weinig verande ring in temperatuur, hier en daar ochtend mist. Vr 15 Sept. Zon op: 6 h 34; onder: 19 h 16. Licht op: 19 h 46. Maan op: 9 h 14; onder: 21 h 58. E.K. 20 Sept. Hoog- en Laag water te VUssingen: September. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 14 2.21 14.33 8.47 21.24 Vrijdag 15 S 3.03 15.18 9.26 22.05 Zaterdag 16 3.48 16.04 10.12 22.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater Donderdag 14 4.21 16.42 9.51 22.14 Vrijdag 15 S 5.07 17.28 10.29 22.57 Zaterdag 16 5.52 18.10 11.17 23.47 Omtrent de beide aangespoelde mijnen wordt ons uit Kamperland nader gemeld, dat het aan het bevoegde personeel ge lukt is één dezer nl. die bij de woning van den hr Swenne te demonteeren; De andere kon niet worden bereikt omdat deze met den stroom afdreef, doch men hoopte deze met hoog water te pakken te krijgen, om hem ook onschadelijk te maken. SCHOONDIJKE. Alhier had een ver keersongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een schoolgaande knaap J. werd aangereden door de auto van den heer R. Met eenige wonden aan het hoofd, (doch niet ernstig, kwam de knaap er af. DE KERMIS TE TERNEUZEN UITGESTELD. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft besloten de jaarlijksche kermis, die al hier zou worden gehouden van 18 tot en met 23 September as., in verband met den zorgvollen internationalen toestand op te schorten. FABRIEK STOPGEZET. De NV. Stijfsel en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent is, bij gebrek aan grondstoffen (maïs), voorloopig stop gezet. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft het bestuur der rijksverzekerings bank de belangrijke beslissing genomen, dat werkgevers, die aan hun gemobiliseerde werkkrachten geheel of gedeeltelijk het loon bljjven doorbetalen, dit niet op de loonlijsten béhoeven te vermelden. Dit beteekent derhalve, dat over dit doorbetaalde loon geen premie ingevolge de ongevallenwet behoeft te worden be taald. Zooals wij gisteren meldden, heeft de K. L.M. zich gedwongen gezien haar tarieven te verhoogen voor de reis naar Indië. Thans komt de mededeeling, dat ook de beide groote Nederlandsche stoomvaartlijnen, die den dienst op Oost-Indië onderhouden, de tarieven verhoogd hebben. De Maatschap pij Nederland en Rotterdamsche Lloyd be richten, dat de verhooging geldt zoowel voor passagiers- als voor vrachtschepen. Amsterdam 1936-3% 8583% Zeeuws. Hyp. B-3% 8382% Cities Service Cy. P. 1958 5 53%52 A Amsterd. Bank 120116 A Ned. Gist- en Spritusfabr. 382 A De Schelde N.B. 44%—43% C Am. Smelt Ref. 46—45% A Houth. Alberts 76%—84 C Chesapeake Ohio 30%31% C. Pref. Kansas City South 14%15% C Union Pac. Rr. 79%80 Ned. 38 1000-3 84—85% O. Indië 37 1000-3 83 Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 177—174 A N.I. Hbk 600 128%—123 C Ned. H. M. 1000 94%—91% A v. Berkels Pat. 38%—37% C Calvé-Delft 74—75 A Lever-Bros en Unilever 104%105-04 A Philips Gem. B. afg. 144%—147%-41% C Am. Car en Foudry 24%24%-23% C Anaconda Cop. 29%28%-27% C Bethlehem St. 72%—70%-68% C Int. Nickel Cy. 36% C Kennec Copper 36%—34%-33% C Rep. Steel 22%—21%-20% C U. States St. C. 60%—59%-57% C North Am. Cy. 18%18 A Kon. Petr. Mpij. 346-344-37% C Contin. Oil Cy. 22%—23-22% C Phillips Petr. Comp. 34%—33 C Shell Union O.C. 12%—12%-% C Tide Water Ass. Oil 11%—11%-10% A Ned. Scheepv. U. 135%—134-30 A H.V. Amsterdam 433%435-26 A Java Cttlt. Mij 228%228-25 A NI. Suiker U. 231228-32 A Deli Batavia 104%105-02% C Deli Mij. 1000 177-179-75 Obl.Markt Unilever Schepen Marlet Rubber Suiker Philips Olie Amerika HVA Tabak gedeponeerd A Senembah 144144%-42 C Baltimore en Ohio 5%6-% C Southern Pac. Cy. 14%13%-% A Southern Rlw 15 A Amst. Rubber C. 239%234-27 A Deli-Bat. Rubber 184—173-75 A Hessa Rubber 135%127-29 A Sarbadjadi S.R. 130—117 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 7.48 73.75 4.26 32.15 1.1 7.60 74.— 4.31 32.10 1 Reuter meldt uit Londen: Het Engel- sche ministerie van voorlichting deelt mede, dat de lading van het Nederland sche stoomschip „Groenlo" in beslag is genomen daar men de verdenking heeft, dat het schip contrabande aan boord heeft. Het Engelsche ministerie van economi sche oorlogsvoering verklaart, dat de „Groenlo" op 4 September ter hoogte van de Downs was aangehouden Men bevond, dat het schip lading aan boord had, die aan Dusseldorp geadres seerd was, en op denzelfden dag heeft de contrabande-commissie bevolein, dat de lading in beslag moest worden genomen op grond van het vermoeden <dat er con trabande aan boord was. Zoodra het schip gelost is, zal het wor den vrijgelaten (Men zal zich herinneren, dat Engeland en Frankrijk op 3 September den oorlog hebben verklaard. De „Groenloo" is op 4 September aangehouden en was dus waar schijnlijk allang onderweg Het is daar om niet aan te nemen, dat de thans als i,contrabande betitelde lading als zoo danig aan boord genomen is. Deze in be slagname berokkent de reederij een be langrijk verlies Het Engelsche ministerie van voorlich ting deelt mede, dat een zeker aantal mi liciens een oproep had ontvangen om on der de wapenen te komen voor opleiding, voor de wet op den dienstplicht was aan genomen. Zij hebben opdracht gekregen zich voor 15 September bij hun depots te melden. Deze mannen moeten zeer wel begrijpen aldus - het ministerie dat deze oproepen kracht van wet hebben overeenkomstig de nieuwe wet op den dienstplicht en zij moeten zich melden overeenkomstig de opdracht. Verder wordt medegedeeld, dat de man nen in de toekomst sneller zullen wor den opgeroepen, dan eerst was voorzien, hoewel de orde zal worden gehandhaafd nl. de ouderen eerst en daarna de jon geren. De opening der Staten Generaal zal op Dinsdag 19 September geschieden door H.M. de Koningin. Naar de Msb-., verneemt, zullen ook Prinses Juliana en Prins Bern hard bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn. De Eerste Kamer zal dien dag om 3 uur bijeenkomen. In deze vergadering komt aan de orde het voorstel om de troonrede met een adres te beantwoorden, waarna de afdeelingen getrokken worden. In de ver gadering van Woensdagochtend 20 Sep tember om elf uur zal het ontwerp-adres van antwoord ter tafel worden gebracht, dat onmiddellijk daarna in de afdeelingen behandeld zal worden. In de hervatte open bare vergadering des middags te e e n uur zal het ontwerp-adres van antwoord behan deld worden. Wij ontvingen het volgende communiqué: Aangezien de pachtwet verpachting voor onbepaalden tijd eischt, is een behoorlijk overleg en groote zorgvuldigheid bij het aangaan en vastleggen van de overeen komsten geboden. Een groot aantal overeenkomsten moet dezer dagen worden aangegaan, doch de vele verpachters, pachters en rentmeesters, die onder de wapenen zijn, hebben daartoe thans geen gelegenheid. Te stroeve toepas sing der pachtwet dreigt hen in groote on gelegenheid te brengen. De vereeniging „Het Grondbezit" te Utrecht heeft daarom aan den minister van Justitie (en voor wat de pachtbureaux be treft aan den voorzitter van den Neder- landschen Pachtraad) verzocht te bevor deren, dat ten opzichte van gemobiliseerden het volgende wordt in acht genomen: 1. Indien thans geen behoorlijk overleg mogelijk is, worde voorloopige verpachting voor den bepaalden tijd van een jaar, dan wel verlenging der oude overeenkomst voor een jaar toegestaan (conform art. 5, lid 1 p.w.). 2. Indien de overeenkomst tengevolge van het onder de wapenen zijn van een der partijen niet tijdig wordt ingezonden ter toetsing, worde geen sanctie toegepast (art. 9 p.w.). 3. De pachtkamer neme geen beslissingen omtrent wijziging of nietigverklaring eener overeenkomst, zoolang een der partijen, on der de wapenen zijnde, uit dien hoofde ver hinderd is aan de oproeping om gehoord te worden, gevolg te geven. Mannen, op wie een zware verantwoording rust Generaal sir Edmund Ironside, chef van den Engelschen generalen staf, sir Cyrill Newail, maarschalk van de Britsche luchtmacht en admiraal sir Dudley Pound, eerste lord van de Engelsche admiraliteit, verlaten Downingstreet te Londen na een conferentie met de regeering

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2