^eettm0che Hl CGOESCHE COURANT) iDe Franschen melden successen van het Westelijk front. De Duitschers berichten 60.000 krijgsgevangenen Nederlandsch vliegtuig door Duitsch vliegtuig aangevallen. Duitschland begint de „contra-blokkade". Italië en de oorlog. Onze dappere soldaten staan op Duitschen bodem/' Fransche vechtwagens in Niemandsland. Spoorweg aan het Westelijk front opgeblazen. Lijst van contrabande zeer uitgebreid. Zullen de Ver. Staten de Neutraliteitswet wijzigen Moskou meldt grensschending door Poolsche vliegtuigen. Een nieuw Fransch kabinet gevormd. De Poolsche weerstand schijnt echter nog zeer sterk. De Duitsche regeering. biedt haar leedwezen en een nieuw vliegtuig aan. Duitsch vliegtuig aangehouden bij Ameland. Eigenaardige verschijnselen. NUMMER 317 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; ite GOES: TÜrfkade Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders y 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN lp tyvoxrmciule EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COORAHT DONDERDAG 14 SEPT. 193» Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct ■t» Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: „Onze troepen hebben het geheel der stel lingen, die in den loop der voorafgaande da gen veroverd waren, verbeterd. Onze vloot- strijdkrachten treden krachtig op tegen de vijandelijke duikbooten. Het optreden van de luchtmacht is tengevolge van het slech te weer beperkt". Havas meldt van het gevechtsterrein, dat de Fransche troepen tusschen Rijn en Moe zel reeds twee successen bereikt hebben aan beide zijden van de Duitsche stad Saarbrüeken. In het Westen werd het bosch van Warndt reeds in de eerste dagen van de vij andelijkheden bezet, terwijl aan de Oost zijde, de heuvels op den linkeroever van de Blies tusschen Sarreguemines en Hornbah worden bezet. Op den uiterst Westelijken vleugel van het front is niet alleen een aan val van de Duitsche troepen in het gebied van Sierck tot staan gebracht, doch de Fransche troepen zijn zelfs nog iets opge rukt. Het belangrijkste blijft evenwel de op- marsch op den linkeroever van de Blies, waar niettegenstaande den tegenstand van den vijand belangrijke stellingen, waaron der goede waarnemingsposten, werden ver overd. De vijand heeft hierop geantwoord met een zwaar artillerievuur en ook de Duitsche verkenningsvliegtuigen toonden zich zeer actief. Verscheidene malen hebben Francshe en Duitsche vliegtuigen boven de •stellingen gevechten geleverd. Over de militaire operaties aan de FranschDuitsche grens schreef de „Temps" gisteren, dat de strijd niet van ka rakter is gewijzigd. Nog steeds poogt men op economische wijze, d.w.z. met de voor hoede, gesteund door vechtwagens en artil lerie, het voorterrein van den „Westwal" te veroveren. De aanvallen hebben evenwel voor de Franschen groote plaatselijke suc cessen gehad. Aangezien gebleken is, dat de Duitschers geen terrein willen afstaan blijkt uit het feit, dat de Fransche troepen over een front van 20 km een aanzienlijken af stand zijn opgerukt, dat het moreel van de troepen goed is en dat de samenwerking tusschen infanterie en vechtwagens uit muntend functioneert. Het Fransche leger is over een diepte van 1500 meter opgerukt, de reactie van den vijand, vooral van zijn artillerie, was hierop zeer krachtig. Gisteren hebben de Duitschers den in ternationalen spoorweg die loopt van de Duitsche plaats Trier naar de Fransche stad Metz tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengen opgeblazen. De stukken ijzer kwamen in Schengen terecht, zonder evenwel iemand te tref fen. Deze spoorweg liep dwars door het Niemandsland tusschen de Maginot- en de Siegfriedlinie. SAARBRüCKEN WORDT ON MIDDELLIJK BEDREIGD. De „Journal" schrijft, dat de Fransche troepen eergisteren aan het front tusschen Bitche en Sarreguemines zijn opgerukt. Gisteren is de opmarsch voortgezet. Aan beide zijden is de artillerie zeer actief. Gis teren werd melding gemaakt, van een Duitsch offensief in het gebied van Sierck. Bij een tegenaanval zijn de Duitsche troe pen tot achter hun uitgangsstellingen te ruggeworpen. 1 jgj „Le Jour" schrijft, dat, niettegenstaan de de Duitsche tegenaanvallen, de Fransche troepen methodisch en voorzichtig opruk ken ten Oosten van de Saar in de richting van Volklingen en Klarenthals. Hierdoor wordt Saarbrüeken onmiddellijk bedreigd. De „Petit Parisien" bericht, dat geen duimbreed Fransch terrein door een Duitsch soldaat is bezet, terwijl tusschen Rijn en Moezel de dappere Fransche troe pen op Duitschen bodem staan. Zij hebben o.m. voorbij van Warndt bezet; het front ligt voorbij den weg van Carling naar Lud- weiler. De Duitsche artillerie is zeer actief, klaarblijkelijk om de terugtrekkende bewe ging van de infanterie naar de stellingen ten Westen, ten Noorden en ten Oosten van Saarbrüeken te verbergen. De luchtmacht is eveneens aan beide zijden actief geweest. De Duitschers berichten, dat drie Fransche vliegtuigen op Duitsch gebied zijn neerge schoten. Het aantal Duitsche vliegtuigen, dat op Franschen bodem is omlaag gescho ten is evenwel nog grooter. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche regeering heeft, met het doel den vreedzamen zeehandel zooveel mo gelijk te ontzien, in haar Prijswet van 28 Augustus slechts die voor het vijandelijke gebied of voor de vijandelijke strijdmacht bestemde voorwerpen en stoffen tot on voorwaardelijke contrabande verklaard, die onmiddellijk de wapening te land, ter zee of in de lucht dienen. Nu de Brïtsche regeering echter een lijst van onvoorwaardelijke contrabande heeft opgesteld, die ver buiten dit kader uitgaat, ziet de rijksregeering zich gedwongen, den omvang der contrabande eveneens uit te breiden. Zij heeft daarom een wet aangenomen, die meteen is afgekondigd en waarbij de lijst van onvoorwaardelijke contrabande is uitgebreid. Als voorwaardelijke contrabande worden de volgende voorwerpen en stoffen be schouwd: levensmiddelen (met inbegrip van levende dieren), genotsmiddelen, voeder middelen en kleeding, voorwerpen en stof fen, die' voor de vervaardiging daarvan ge bruikt woeden. Een warm debat verwacht in den Senaat, De president der Ver. Staten heeft het parlement van Amerika, het Congres, bij eengeroepen voor 21 September. Dit is een buitengewone zitting en algemeen ver wacht men, dat Roosevelt een wijziging zal voorstellen m de Neutraliteitswet Deze wijziging zou dan de strekking hebben, dat het verbod van wapenuitvoer zou worden opgeheven, feitelijk ten bate van Frankrijk en Engeland, wat dus in wezen een zeer be langrijke bevoorrechting van deze landen zou zpn. u Roosevelt zal vragen het debat te beDer ken tot de Neutraliteitswet en het dehat zeer kort te houden. Hoewel er een zeer sterke strooming be staat in de Ver. Staten ten gunste van En geland en Frankrijk, is deze strooming niet algemeen. De „Isolationisten", die Amerika buiten elk conflict willen houden, dat het land zelf niet direct aangaat, zijn van meening, dat de Ver. Staten met een dergelijke wijziging van de Neutraliteitswet een gevaarlijken weg zouden opgaan. Deze groep is van meening, dat het Ame rikaansche volk zeer éénzijdig is voorge licht en heeft het plan te gelegener tijd hierin verandering te brengen. De Isolationisten hebben meer invloed in den Senaat, de Amerikaansche „Eerste Ka iner dan in het Huis van Afgevaardigden („tweede Kamer"). De Neutraliteitswet zal echter na de behandeling in het Con gres zoo spoedig mogelijk behandeld wor den in den Senaat en men verwacht, dat het daar dan warm zal toegaan. Deze groep wordt in den Senaat geleid door de Sena toren Borah, Nye en Vandenberg. Volgens hen is het nog afgezien van de eenzijdige voorlichting onmogelijk dat Amerika aan Engeland en Frankrijk steun verleent, in welken vorm ook, en daarbij geheel buiten den oorlog blijft. Roosevelt heeft met de leiders van alle partijen geconfereerd voordat hij het Con gres bijeenriep en men gelooft, dat hij ze ker is van een meerderheid. En hoewel hij het in de Senaat dus niet zoo gemakkelijk zal hebben, bestaat er ongetwijfeld een zeer groote kans, dat de Amerikaansche Neutra liteitswet gewijzigd zal worden in den geest, zooals Roosevelt dit wenscht, waar door Engeland en Frankrijk dus oorlogs tuig in Amerika zullen kunnen koopen. Het Russische Telegraaf agentschap meldt In de laatste dagen zijn de gevallen, waar in Poolsche militaire vliegtuigen de Rus sische grens schenden, talrijker geworden. Op 12 September zijn vliegtuigen over de grens bij Sjepetovka in de Oekraine en bij Zhitkovitsji in Byelorusland gevlogen. Zij werden door Russische gevechtsvliegtuigen naar Poolsch gebied teruggejaagd. Op 13 September schonden Poolsche bombarde mentsvliegtuigen de grens op twee plaat sen in de Oekraine. Een toestel werd door Russische gevechtsvliegtuigen omringd en tot landen gedwongen. Bij Mozyr zijn drie Poolsche bombardementsvliegtuigen tot landen gedwongen. De inzittenden werden in arrest gesteld. 3e minister van Buitenlandsche Zaken stilzwijgend vervangen. De Fransche minister-president, Dala- dier, heeft een nieuw kabinet gevormd, waarbij speciaal de nadruk is gelegd op de bezetting van alle posten, die eenigszins voor de oorlogvoering van belang zijn, door deskundigen. Belangrijke posten in het oude kabinet waren vacant geworden. Zoo had de minis ter voor Nationale opvoeding, Jean Zay, ontslag gevraagd als minister, daar hij dienst wilde nemen als vrijwilliger. Minister Marchandeau, die ook burgemeester is van Reims, wenschte zich meer te kunnen wij den aan het bestuur van die stad en was daarom afgetreden. Bovenstaande redenen worden officieel opgegeven. Opmerkelijk is daarbij, dat over het aftreden van den Minister van Buiten- landsche Zaken, Bonnet, in het geheel niets wordt gezegd. De minister-president die te vens minister van landsverdediging is, heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken er ook nog bij genomen. De eenige commentaar, die op deze toch zeer belang rijke vervanging geleverd is, was een op merking van een Fransch blad, dat thans de leiding van het land op militair en diplo matiek terrein in één band ligt, waardoor er snellere beslissingen genomen kunnen, worden. Zooals gezegd, dit stilzwijgen over de vervanging van minister Bonnet is wel zeer opvallend. Het is bekend, dat Bonnet steeds geijverd heeft voor een goedever standhouding met Duitschland. Naar de re den van zijn plotseling aftreden kan men echter slechts gissen. Volgens de Duitsche berichten is de Poolsche hoofdstad thans geheel door de Duitsche troepen ingesloten. Daar over Warschau verder niets gemeld wordt, is 't waarschijnlijk, dat de berichten van Pool sche zijde, die mededeelen, dat Warschau nog steeds met hardnekkigheid én met succes verdedigd wordt, juist zijn. De Duitschers schijnen wel een zeer ster ken tegenstand te ondervinden bij hun po gingen om de hoofdstad te veroveren. Hier bij is het opmerkenswaardig, dat hun suc cessen in Polen tot nu toe behaald werden op vlak terrein zonder noemenswaardige versterkingen, uitgezonderd Krakau. Thans echter, nu de Polen zich terug getrokken hebben op sterke stellingen, is de Duitsche overmacht aan gemotoriseerde wapens niet meer zóó belangrijk. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Duitschers nog meer dan tot dusver hun luchtmacht in zetten. HET LEVEN TE WARSCHAU. De zender Warschau 2 heeft gisteravond medegedeeld, dat het leven in de Poolsche hoofdstad, den Duitschen luchtaanvallen ten spijt, van dag tot dag normaler wordt. De rechtspraak vindt voortgang, het post kantoor is geopend. Ieder heeft druk werk. De Regeeringspersdienst meldde hedenmiddag om twaalf uur het volgende: Gisterenmiddag is benoorden de Waddeneilanden het Nederlandsche marine- vliegtuig R 5, waarvan in verband met de gegeven strikte instructies moet worden aangenomen, dat -het zich binnen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door een Duitsch militair vliegtuig aangevallen en, na tot daling te zijn gedwon gen, vergaan. De vier man Nederlandsche bemanning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Norderney overgebracht, en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft hedenochtend op het departement van Buiten landsche Zaken te Den Haag het leedwezen zijner regeering over het voor gevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vliegtuig te vervangen. Indien bij het verhoor der Nederlandsche vliegers bijzonderheden komen vast te staan, die tot juist begrip van het voorgevallene van belang zijn, zal een nadere mededeeling worden gedaan. „Warschau aldus zeide de omroeper werkt, waakt en vecht als een groote fa milie. De gemeenschapszin is van den hoog- sten graad". Het Poolsche legerbericht zegt: „Na hard nekkige gevechten zijn de Duitsche troepen begonnen uit den onmiddellijken omtrek van Warschau terug te trekken. Verbit terde gevechten worden geleverd ten N.- Oosten van Warschau, in de buurt van Marki en langs den spoorweg Warschau Wilna. Een Poolsche cavalerie-afdeeling heeft bij de achtervolging van den vijand tien Duitsche gevechtswagens buitgemaakt. De vijandelijke luchtmacht heeft de Noor delijke buitenwijken van Warschau en Ma- rymont, alsmede den weg te Grojec ten Zuidoosten van dè hoofdstad gebombar deerd. De Duitsche vliegtuigen blijven de spoorwegen bombardeeren. De Poolsche troepen in het gebied van Posnanië hebben een doeltreffenden aanval ingezet. In de streek van Koetno en Lowicz zet ten wij den strijd voort en brengen wij bij onze aanvallen den vijand ernstige verlie zen toe. Dertig vijandelijke vliegtuigen zijn neer geschoten. Een aanval op de lijn Modlin- ^egrze is afgeslagen. Het bombardement van Warschau duurt voort. De Polen trokken vanochtend terug. Het Poolsche legerbericht meldt verder: Zuidelijk van de lijn Kaloeszin—Siedlce trekken wij voor de gepantserde afdeelin- gen van den vijand onder hevige gevech ten terug. Onze troepen blijven den vijand, die bij Annopol den Weichsel was overge trokken, bestrijden. Bij Lemberg is een aanval van een gemotoriseerde colonne af geslagen." Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat de operaties in Zuid-Polen op slechts geringen tegenstand stuiten. De Duitsche troepen rukken snel op in Ooste lijke richting. Sterke afdeelingen hebben den straatweg Lublin.Lemberg, nabij Ra- wa-Ruska en Tomasow bereikt. Ten Noor den van Sandomierz is de Weichsel op ver scheidene plaatsen overschreden. Het voorloopige resultaat van de vernie- tigingsslag bij Radom is 60.000 krijgsgevan genen, waaronder verscheidene generaals, 143 kanonnen en 38 pantserwagens. De omsingelende aanval tegen de Pool sche divisies bij Kutno wordt voortgezet. De achttiende Poolsche divisie heeft gis teren ten Noorden van Östrwo-—Azowiejta de wapens neergelegd. Zesduizend gevange nen, waaronder de divisiestaf, benevens 30 stukken geschut, werden buit gemaakt. De Duitsche troepen, die oprukken naar Brest-Litowsk, naderen de stad snel. De Oostpruisische troepen hebben gisteren de laatste Poolsche grensvesting ingenomen. Niettegenstaande het ongunstig'e weer heeft de luchtmacht met succes geopereerd aan den Oostrand van Warschau en boven De Poolsche verbindingswegen naar het achterland. Twee vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten." (Men zie het kaartje op de 3e pagina). De bemanning is geïnterneerd. De regeeringspersdienst meldde gister avond laat het volgende: Vanmiddag is een Duiteeh militair wa tervliegtuig bij Ameland in de Neder landsche territoriale wateren aangehou den door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeenstemming met de regelen tot handhaving van de onzijdigheid het Duit sche vliegtuig hebben belet tiet Neder landsche gebied te verlaten Het vliegtuig is in beslag genomen en de bemanning is geïnterneerd. (Dit bericht staat geehel los van het bovenstaande Er zijn gisteren dus twee gevallen geweest daar bij de Wadden). ZWAAR ARTILLERIEVUUR. Het officieele Fransche communiqué van heden 14 September des ochtends meldt, dat de zware artillerie van den vijand de hoogten ten Zuiden van Saar brüeken krachtig onder vuur houdt. Het Duitsche legerbericht. Over de operaties aan het Westelijk front, meldt het Duitsche legerbericht het volgende: Aan het Westelijk front zijn in het tus schen Saarbrüeken en Hornbach ver voor den Westwal vooruitspringende Duitsche gebied sterkere Fransche strijdkrachten dan tot nu toe tegen de Duitsche voor posten opgerukt. Zij bleven evenwel lig gen in de mijnenvelden en het Duitsche afweervuur. Het groote Italiaansche blad „Giornale d'Italia", dat nog al eens als spreekbuis van Mussolini optreedt, publiceerde, naar de Romeinsche correspondent van de N.R.C. meldt, gisteravond een opmerkelijk artikel van zijn hoofdredacteur Virginio Gayda. Hij begint met te zeggen, en dat is iets nieuws voor Italië, waar velen overtuigd waren, dat de oorlog afgeloopen zou zijn op het oogenblik, waarop Polen zou zijn overmeesterd: het is zeker bij den tegen- woordigen stand van zaken, dat wij een lange oorlogsperiode tegemoet gaan. De tegenwoordige Britsche en Fransche han delwijze moet dan ook niet beschouwd wor den als een fase van nonactiviteit op mili tair gebied, doch als een fase van metho dische voorbereiding van alle beschikbare krachten, teneinde een vooraf vastgesteld plan ten uitvoer te brengen. En dan volgen er eenige belangrijke ge deelten van het artikel. Wij citeeren: De ze onverwacht losgebroken oorlog raakt geen enkel direct Italiaansch belang, maar in zijn oorzaken zoowel als in zijn noodza kelijk einde hangt de oorlog ten nauwste samen met tal van vraagstukken, die wel de essentieel Italiaansche belangen raken. Bijv. het algemeene vraagstuk over de vor ming van een nieuw Europa en de verdee ling van het evenwicht der krachten. De vraagstukken over de betrekking tusschen de verschillende volkeren in -de toekomst. Met één woord: het algemeene vraag stuk van orde en rechtvaardigheid in Eu ropa, welke door het systeem van Versail les werd verstoord en die toch alleen een duurzamen vrede en duurzame ontwikke ling aan Europa kunnen brengen. Gayda gaat dan voort met te zeggen, dat deze vraagstukken op het oogenblik de Italiaansche politiek beheerschen en dat Italië zich bewust is van alle uitgesproken Italiaansche belangen, en die ook verdedi gen zal naarmate in de verdere ontwikke ling van het conflict daarmede samenhan gende problemen mochten voordoen. Aan gene zijde van de Alpen en van de Oceanen, zoo schrijft hij verder, houdt men het oog op Italië gericht. Men wil reeds vooruit iets vaststellen omtrent de houding, die Italië zou gaan aannemen en omtrent de besluiten, die onze regeering nemen zal. Dat zijn ijdele speculaties. De houding, door Italië aan te nemen, zal naar gelang der gebeurtenissen worden bepaald door den wil, die uitsluitend Italiaansch is. Volgens de harmonische visie der essen- tieele Italiaansche belangen en der aller hoogste Europeesche belangen, waarvan Italië zich diep bewust is, omdat Italië zelf een belangrijk deel van Europa uitmaakt. De genoemde correspondent van de N.R.C. voegt hieraan toe: Wanneer Gayda zegt, dat de houding van Italië door een uitsluitend Italiaanschen wil zal worden bepaald, dan zal hij daar mede in zijn betoog wel vooral bedoelen, dat Italië zich niet door wenschen en de bedilzucht van buitenlandsche commenta- toten laat influenceeren, maar het ont breekt hier ook niet aan lieden, die in de woorden iets heel anders willen zien, na melijk een verkapte raadgeving aan Duitschland om niet te verwachten, dat Italië voor uitsluitend Duitsche belangen, als er thans met den oorlog gemoeid zijn, naar de wapenen zal grijpen, en in dit verband is het zeker van belang er op te wjjzen, dat men sedert weken in de Ita liaansche pers tevergeefs zal zoeken naar het woord „as Rome-Berlijn" terwijl ook het pact van Milaan, vroeger het staten- pact genoemd, niet meer wordt genoemd. Er zijn trouwens nog wel meer aanw ij zingen, dat Italië geen gewapende op lossing van het Duitsch- Poolsche geschil heeft gewild. Het geheele pact van Milaan had wellicht eerder niets anders ten doel dan een matigenden invloed op Berlijn uit te oefenen. Nu het trots alle pogingen van Italiaansche zijde niet gelukt is door mid del van onderhandelingen tot een oplos sing der vraagstukken te komen, richt de Italiaansche politiek zich meer dan in de laatste jaren het geval was uitsluitend op de behartiging van Italiaansche belangen en van Italiaansche problemen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1