De strijd aan het Westelijk front. KORT OORLOGSNIEUWS Jan Dwarskieker op z'n praatstoel. GEMENGD NIEUWS Chamberlain in Frankrijk. Groote nederlaag van de Japanners? De Slovaken zouden opstandig worden. Groote belastingverhooging in Canada. De kaart geeft de omgeving van Saar- brücken weer. De Fransche troepen zijn in den aanval en bedreigen Klarenthal, Fürstenhausen en Völklingen; men zou dit moeten afleiden uit de Franschje berichten die vermelden, dat de vijand de bruggen over de Lauter- bach heeft vernield. De Fransche troepen zouden in deze rihting belangrijke posities hebben veroverd, waaromtrent men thans het stilzwijgen wil bewaren. Ook in het bosch van Warndt (dat grootendeels op Duitschen bodem ligt) zijn de Franschen opgerukt; eenige dorpen werden door hen bezeti De Duitsche verdedigingslinie, die zich vóór de rivier de Saar uitstrekt, bestaat uit forten welke in '38 zijn gebouwd en zouden behooren tot de Siegfriedlinie; hiervan maakte Hitler in October '38 gewag, toen hü besloot, ook het gebied van Saarbrücken te fortificeeren. Hij nam deel aan besprekingen van den „Oppersten Raad'. Het bureau van den Franschen minis ter-president deelde gisteravond mede: „Vandaag is op Franschen bodem een vergadering van den oppersten raad ge houden. Hieraan werd voor Groot-Brittan- nië deelgenomen door minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-pre sident Daladier en den opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland geble ken al hun krachten en al hun hulpmidde len aan te wenden om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is opgedrongen Zij hebben besloten, Polen, dat met zoo veel moed weerstand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun vermogen ligt hulp te bieden. Havas meldt naar aanleiding van deze vergadering het volgende: De conferentie van den intergeallieerden Hoogen Raad is een nieuw bewijs van de volkomen overeenstemming, die tusschen de beide Westelijke mogendheden bestaat. Zij zijn vastbesloten, niet slechts volgens evenwijdige lijnen te handelen, maar op te treden in volkomen eenheid, alsof er in derdaad'sprake was van één enkele natie. De militaire samenwerking is geenszins geïmproviseerd, daar sedert de opzegging van het pact van Locarno door Duitschland een contact tusschen de generale staven is ingesteld, dat aanvankelijk van tijd tot tijd en later tot een vrijwel voortdurend overleg aanleiding gaf. Intusschen heeft de toe stand, geschapen door het oprukken der Duitsche troepen in Polen, een nieuw on derzoek noodig gemaakt. Ook op het gebied van den economischen en financieelen oorlog is de eenheid van actie volledig. Te Londen werken Fransche en Engelsche deskundigen aan de beveili ging van een vrije proviandeering der beide landen en aan een vernieling der voorzie ning van den tegenstander. VERRASSING IN LONDEN. De publicatie van de mededeeling betref fende de bijeenkomst van den intergealli eerden raad in Frankrijk heeft te Londen veel verrassing en voldoening gewekt. Ver rassing, omdat niemand kennis droeg van de reis van Chamberlain en Chatfield, en voldoening, omdat men van meening is, dat een dergelijke bijeenkomst binnen tien da gen na het uitbreken der vijandelijkheden een aanwijzing is, dat er reeds belangrijke vorderingen zijn gemaakt bij de gemeen schappelijke plannen en dat men vastbeslo ten is den strijd tegen Duitschland voort te zetten. „,De Engelsche koning heeft gisteravond Chamberlain ontvangen. in het onderhoud, dat bijna een half uur duurde, heeft de pre mier verslag uitgebracht over S bezoek aan Frankrijk. t o Een Amerikaansch dagbladcorrespondent die zoojuist uit de Chineesche gevechtszone in Peiping is aangekomen, meldt, dat de Japanners een belangrijke nederlaag heb ben geleden in een veldslag tegen de Sovjet troepen aan de Mongoolsch-Mantsjoerijsche grens. De correspondent verklaart, dat vijf entwintigduizend Japanners gedood of ge wond zjjn in den slag en dat hun linie aan den Oostelijken oever van de rivier Khalka volledig ineengestort is. De Sovjet-troepen, zoo voegt de verslag gever hieraan toe, hebben niet alleen de verloren stellingen heroverd, maar tevens een aanzienlijke streek van Mantsjoerijsch gebied bezet. De opmarsch der Sovjets volg de op een verschrikkeljjken aanval, welke gesteund werd door nieuwe typen artillerie en tanks. Berichten uit andere buitenlandsche bronnen in Noord-China maken melding van groote Japansche troepenbewegingen naar Mantsjoekwo. Reuter voegt hieraan een noot toe, zeg gende, dat dit bericht onder alle voorbe houd wordt doorgegeven, aangezien voor het oogenblik geen bevestiging uit een an dere bron is verkregen. Havas meldt uit Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, dat zooals men weet vrij wel geheel door Duitsche troepen is bezet Sedert de afkondiging van den staat van oorlog neemt de spanning toe in de betrek' kingen tusschen Duitschers en Slowaken Een Slowaaksch regiment, dat naar het front in Polen zou worden gezonden, heeft op 4 September geweigerd in den trein te stappen. De officieren en soldaten ver klaarden niet tegen de Polen te zullen gaan vchten. Het regiment werd door Duitsche soldaten ontwapend en in de ka zerne van Bratislava geïnterneerd. Op j.l. Zondag heeft zich een incident voorgedaan te Radisdorf, een voorstad van Bratislava, tusschen Slowaken en Duit schers. Er werd geroepen: „Wij moeten vechten voor U en Uw leider, doch er is geen enkele reden dat te doen". De bevol king trok langs het gebouw van het Duit sche bestuur. Er volgde een algemeene kloppartij. Een Duitsche troepenafdeeling trad op en verrichtte tal van arrestaties Ook hebben de Duitsche autoriteiten vluchten van Slowaaksche militaire vlie gers afgeschaft. Zij hebben te kennen ge geven, dat de reden voor dezen maatregel is gelegen in de omstandigheid, dat de „Duitsche artilleristen de Slowaaksche vliegtuigen niet kennen en dat hun vlucfi ten daarom aanleiding zouden kunnen ge ven tot betreurenswaardige vergissingen.1 In werkelijkheid aldus Havas werd dit besluit genomen als gevolg van ver scheidene deserties van Slowaaksche vlie gers en hun overgang naar het Poolsche kamp. De chef der Slowaaksche lucht macht, kolonel Ambrus, die verscheiden wereldrecords op zijn naam heeft staan is afgetreden en is clandestien uit Slowa kije vertrokken. 45.000 Joodsche vrijwilligers in Palestina. In de eerste twee dagen van de campag ne van het Joodsch Agentschap en den Joodschen Nationalen raad in Palestina tot het vrijwillig dienst nemen bij de plaatse lijke verdediging en de hulpdiensten van het Britsche leger, hebben zich 45.000 vol wassen Joodsche mannen en vrouwen opge geven. Negentig procent van de mannen verklaarde zich bereid dienst te doen in het Britsche leger. Hieronder bevinden zich talrijke vroegere officieren van het Duit sche, Oostenrijksche en Tsjechoslowaaksche leger. FRANSCHE VLIEGERS MET MILITAIRE EER IN DUITSCHLAND BEGRAVEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het dagblad „Der Fuehrer" bericht, dat op de groote begraafplaats te Karlsruhe twee Fransche officieren-vliegers, die in een luchtgevecht boven Duitsch grondge bied hun leven hadden gelaten, met mili taire eer zijn begraven. Een afdeeling van de weermacht bege leidde de dooden. Een katholieke geestelijke heeft de kerkelijke ceremonieën verricht. In waardeerende woorden herdacht hij de gevallen vlieger officieren en hun nagela ten betrekkingen in het Fransche vader land. Drie salvo's waren de laatste groet aan de gevallen officieren. De commandant van Karlsruhe heeft na mens de Duitsche weermacht op het graf der beide gevallenen een krans gelegd. Een boodschap der „Duitsche onafhankelijke Socialisten". Havas meldt uit Londen: De Engelsche Onafhankelijke Arbeiderspartij heeft Maan dag een boodschap ontvangen van de .Onafhankelijke Socialisten in Duitsch land." Deze boodschap is gedateerd op 30 Augustus en op clandestiene wijze via een neutraal land doorgegeven. In de boodschap wordt verklaard, dat ondanks de Gestapo, die thans de arbei ders in Duitschland controleert, de ille gale strijd voortduurt. Vlugschriften wor den verspreid onder de arbeiders aan de fortificaties, waarin wordt opgeroepen tot den strijd tegen „de politiek van agressie en oorlog van Hitier". De bood schap besluit als volgt: „Binnen of buiten onze grenzen, in tijd van vrede of van oorlog, in vrijheid of in de gevangenis, de strijd zal voortgaan tot den laatsten adem tocht. DE KERKEN IN DUITSCHLAND. Het D.N.B. meldt: Ten aanzien van de in het buitenland de ronde doende geruchten over scherpe maat regelen tegen de roomsch-katholieke kerk in Duitschland wordt van welingelichte zij de verklaard, dat in de afgeloopen dagen verscheidene kerken zijn gesloten. Hierbij is sprake van gebouwen, die te ver liggen van schuilplaatsen, zoodat bij luchtalarm de bezoekers niet spoedig genoeg de schuilkel ders kunnén bereiken. Wat de Roomsch- Katholieke pers betreft, ter besparing van papier zijn de talrijke roomsch katholieke tijdschriften beperkt tot vijf. Gelijke maatregelen zijn genomen voor de Evangelische kerk. BELGIë OP RANTSOEN. In Belgische politieke kringen wordt me degedeeld, dat aan het einde dezer maand een distributie zal worden ingevoerd voor de voornaamste levensmiddelen. De huidi ge voorraden maken mogelijk de rantsoe nen groot te maken. Voor- brood verwacht men een dagrantsoen van 350 gram voor volwassenen en 325 gram voor kinderen. NEDERLANDSCH SCHIP MOET IN ENGELAND LOSSEN. Naar wij vernemen, is het stoomschip „Groenlo" van de Stoomvaart Maatschappij „Noordzee" te Amsterdam, dat in den nacht van 3 tot 4 September door de Engelschen is aangehouden en naar Ramsgate werd opgebracht, thans op weg naar Middles brough. Daar zal het schip op last van de Engelsche autoriteiten de lading moeten lossen. De Poolsche regeering protesteert tegen bombardementen van open steden. Volgens het Poolsche officieele persbu reau heeft de Poolsche regeering besloten bij de regeeringen van alle beschaafde na ties te protesteeren tegen de Duitsche prac- tijken van de bombardeering van open ste den en burgerbevolkingen. De in de Canadeesche Kamer aange kondigde belastingverhooging heeft be trekking op extra winsten bij alle onder nemingen en omvat verder een aanvul lende inkomstenbelasting en verhoogde belastingen op alcoholica en tabak. Alle ondernemingen zullen onderwor pen zijn aan een belasting van 10 tot 60 procent op de winsten of van 5 tot 25 procent op het kapitaal of aan een alter natieve belasting van 50 proc. op alle winsten, die boven den gemiddelden winst van de laatste vier jaar uitkomen Een aanvullende accijns van drie dol lar per gallon zal worden geheven van binnenlandsche en ingevoerde alcoholica, terwijl de wijnbelasting verdubbeld wordt De inkomstenbelasting wordt verhoogd met 20 procent voor particulieren en met 3 procent voor rechtspersonen. Dae bin menschen, die as ze gevrogen öore om vö 't een of 't ander 'n regelienge te maeken, dat drekt vö mekaore Ze voele zö mè, dat, as 't zöo gebeurt, d'er strubbeliengen zü weze, mer as 't op die manniere angepakt öort, zal om zöo te zei- en aoles as gesmêerd gae. Voraol lette zuk- ke menschen op verdêelienge van werk, wat tied en plaese en ellepers betreft en ze laete voraf klaer maeke, wat mer eenigs- zins kan. Mè dae bin d'er ook, die bie zöo n regelienge nie aolerlei meugelijkeden voruut kunne zie en dan schiene d'er ook te wezen, die mer êel weinig regele en die dan mè dienke: 't kom wè goed, öor. Dae docht 'k noe werentig an, toen 'k öorde, oe dat zö ier en daer die distributie-kaar ten uugedeeld waere. Op sommigste plek ken was 't 'n wachten uut den treuren in benauwd gedrang en groote itte. 't Was mè gelukkig, dat d' öofden nie verit wiere. 'k E d'er ten minsten nie van g'öore. Mer in andere plaesen wiere de menschen drekt g'ollepe. eJ zou toch zeie, ee. Lae me noe toch voraol ope, dat diekaorten nie êens noodig bin. Mè zöo jae en as t'er laeter nog a meer uugedeeld moeten öore, dan moete toch van te voren d' uutdêelers uu verschil lende plaesen bie mekaore komme en ulder ervariengen uutwissele. 't Za dan zeker wè beter gae en daerom za 'k mien mêenienge, oedat er verbeterd kan öore, mè liever nog vöo mien ouwe. Wè durf 'k zeie, dat 't wè goed zou weze as sommigste gewone men schen uut de durpen, die mit ulder tied gin raed wete, ook is 'n andje uutstaeke, vanself onder leidienge van amtenaers. Mè laete de burregemêesters dat dan fas- soendelijk vraege. In den lesten tied bin d'er in verscheie raeszittiengen afgaende raesleen bedankt vö 't gene, da z' in 't belang van ulder ge meênte gedaen Da 's ook gebeurd op 's- Graovenpolder mit 'n wetouwer. Daenae kwam de man an 't wöord. Mè 't was nie aol angenaem, wat 'n te vertellen ao. Ie kon 't nie laete om te zeien, dat 'n vee vie- anschap ao moeten ondervinde. Mer ie dee 't nie, zöoas Ulespiegel, die ommers zei, dat de menschen 'n ekel an 'm aode, mè dat 'n t'er nae gemaekt ao. Nèe, zöo bedoeld 'n êelemaele nie. Ie ao d'er juust an vooraf laete gae, dat 'n z'n eige aoltied prontjes an z'n êed g'ouwen ao en meer in 't bie- zonder, dat 'n nooit geknoeid ao. Kiek, 'k wille graog anneme, dat 't buten z'n schuld was, dat 'n zövee vieanschap tegengekom- me was, a za 'k m'n eige d'er toch wè vö wachte om te dienken, dat 'n juust viean- den gemaekt ao deu vö"t recht pal te staen. Mè wè moe 'k zeie, dat ie verkeerd gedaan eit mit dat aol van vroeger op t'aelen. Laete me mer is an Samuel dienke. Die man wist ook wè, dat 'n recht en gerechtig- .eid gedaen ao in Isrel, mer ie zeide 't zelf nie, nêe, öor. Mer ie brocht 't volk d'er toe om te verklaeren: „Gij hebt ons niet ver ongelijkt en gij hebt ons niet onderdrukt en gij hebt van niemands hand iets genomen". Zöo öort 't. Mè noe moe je wete, dat die man eigentlijk zei, dat 'n nie ao e 1 1 e p e knoeie. Nae mien mêenienge bedoelden doe- mee, dat er deur andere in 's-Graovenpol- der wè geknoeid is? Waerom eit die man op z'n leste raeszittienge nie gedocht an 't wie- ze wöord van Salomo: „Die verstandeloos is veracht sijnen naesten: maer een man van grooten verstande swijght stille". (Spreuken XI 12) Mè nog a vee beter was 't geweest, as die man verstaen ao, dat 'n mensch d'er zelf beter van öort, as 'n 'n an der z'n kwaed vergeeft. In Spreuken XI 26a staet: „Wie koorn inhoudt, dien vloeckt het volck". Daeruut bliekt wè, dat er al in den ouwen tied ge weest bin, die ulder graen vastieuwe, van self om 't in den tied van schaerschte vor öoge priezen te kunne verköope. Mè 't is ook dudelpk, da zuk söort menschen as misdaedegers beschouwd wiere deu 't volk. En dat den onbariemartigen hertog Hatto, die vollegens de legende z'n onderdaenen lie krippêere van d'n oenger, as ze gin geld aode om van zien gröote vöorraed graen te köopen levend van de muren wier opgeete, is aoltied as 'n rechvaerdig straffe be schouwd. 't Achterouwen van eten is en bluuft 'n lillijk kwaed. Onze regêerienge, die waeke wil, zövee as ze kunne, dat den erremsten t'eten zal wilt da eröote kwaed vorkomme en laet daerom de vóor- raeden graen prontjes opschrieve en g'loof mè, dat d'eigenaers ulder eige zü tevree moete stelle mi redelijke priezen ook bie 't gröoste gebrek. Onze regêerienge kan nie genoeg geprezen öore vö die vaoderlijke zurrege. Mè dan is 't te misdaedeger, dat er één was, die nie êerelijk z'n vöorraed op gaf. Dat 't graen, dat 'n te weinig opgaf, verbeurd verklaerd oort, spreekt werentig wè vanselft. De rechbank moet éénvoudig tegen 'm zeie: me zü 't waer maeke, da je mè zöovee graen eit. Mè daebie zal 'n deur 'n flienke boete ook nog wel as 'n voo- beeld vor andere gesteld öore. Jan Dwarskieker. Ramp op een Grieksch eiland. Op het Grieksche eiland Lemnos zijn bij een brand, waardoor een bioscoopteather verwoest werd, 40 menschen om het leven gekomen en 80 gewond. DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN EMMA. Maandag is de metselaar J. Leers op de bovengrondsche werken van de staats mijn „Emma" te Heerlen van een onge veer drie meter hoogen steiger gevallen. Hij liep hierbij een schedelbreuk op en brak twee rugwervels. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar zijn toe stand, welke aanvankelijk niet ongunstig was, in den loop van den dag verergerde, tengevolge van een bloeding in de herse nen. 's Avonds is hij aan de gevolgen over leden. Leers, die 54 jaar was, was gehuwd en vader van vier volwassen kinderen. WIELRIJDSTER BOTSTE TEGEN VRACHTAUTO. Maandagavond wilde de 63-jarige echtge- noote van W. Thijssens, wonende te Val- kenswaard zich per rijwiel van haar woning naar den provincialen weg begeven. Ko mende uit een zijweg reed zij tegen de rechterzijde van een juist over den hoofd weg nabij de brug over de Dommel pas- seerende vrachtauto, bestuurd door J. Schouten uit Vught. Zij werd van haar fiets geslingerd en bleef met zware verwon dingen liggen. Het slachtoffer werd naar haar woning vervoerd, waar zij in den afgeloopen nacnt is overleden. Besteller heelt"/ 2600 verduisterd. De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een 36-jarigen reiziger opgesloten, die ten nadeele van een maat schappij op de Prinsengracht 2600 heeft verduisterd. Hij inde als besteller de kwitanties, die hij bij verschillende firma's voor de leve ranties aanbood, doch leverde de laatste maanden de gelden niet meer af. Het ge- heele bedrag heeft hij ten eigen bate ge- bruikt. 7 .rf De man zal dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. IN SJANGHAI DREIGT EEN CHOLERA-EPIDEMIE. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat in Sjanghai een cholera-epidemie dreigt uit te breken. Reeds zijn talrijke gevallen be kend. Bovendien zijn ruim tweehonderd ge vallen van dysenterie geconstateerd. De overstrooming in Tientsin neemt af; de Noordwestenwind drijft het water naar zee. VAN DE HENGELOSCHE VIERLING IS HET JONGSTE KIND OVERLEDEN. Harmke, de laatstgeborene van de vier ling, die de vorige maand te Hengelo is geboren, is gisteren overleden. Het oogenblik, waarop de Duitsche troepen bij hun intocht in Lodz deïileeren voor den commandeerenden generaal. DE SPOORWEGFEESTEN AFGELAST. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft thans definitief besloten, de spoorwegfeesten te Utrecht in verband met de tijdsomstandigheden niet te doen door gaan, meldt de „Tel." Het lag in de bedoeling van de directie om gedurende enkele weken, beginnende 20 September, iederen dag drie duizend leden van het spoorwegpersoneel naa: Utrecht over te brengen om hun daar een gezelligen dag aan te bieden. Te Utrecht waren reeds verscheidene maatregelen ge troffen om dit bezoek van duizenden goed te doen slagen. De gemeente had tot dit doel zelfs 'n subsidie uitgetrokken. De fees telijkheden, waaronder dus ook de groote spoorwegoptocht, zijn echter in dezen tijd niet voor uitvoering vatbaar. De directie der Spoorwegen overweegt, als compensatie, toch eenige festiviteiten op zeer bescheiden schaal, .zoodat het per soneel op de een of andere manier nog kan deelen in de vreugde over het honderdja rig bestaan der Nederl. Spoorwegen. EENMAAL PER WEEK „HEETE BLIKSEM"? De enorme hoeveelheid fruit, waarvoor geen voldoende afzetgebied bestaat, en waarvoor men zelfs overweegt, een deel als veevoeder te gebruiken en in te kuilen, heeft het bestuur der Geldersch-Overigsel- sche Maatschappij van Landbouw doen be sluiten een request te zenden aan den mi nister van Defensie ojn het leger eenmaal per week een fruit-menu te verstrekken, n.l. gestoofde appelen met aardappelen, de zgn. „heete bliksem", door welken maatre gel per week 150.000 kg zoete appelen een goede bestemming konden krijgen. TWEE MILLIOEN SCHADE BIJ BENZINEBRAND. In de Zuidslavische havenstad Soesjak is Maandag een groote brand uitgebroken in een opslagplaats van benzine en petro leum. De geheele voorraad werd vernietigd. Drie wagons ruwe olie, twee wagons ben zine, een wagon naphta en verscheidene va ten terpentijn gingen verloren. De schade wordt op meer dan 2 millioen dinar geschat. Niet voor pomphouders en kleinhandelaren Met verwijzing naar hetgeen is gepubli ceerd aangaande de beschikkingen van den minister van Econ. Zaken met betrekking tot benzine, petroleum, donkere oliën en smeeroliën, wordt er met nadruk op gewe zen, dat de verplichting van de producen ten, importeurs en handelaren om zich bij het Rijksbureau voor aardolieproducten te laten inschrijven, voor wat laatstgenoemde categorie betreft uitsluitend geldt voor de handelaren, die de genoemde producten aan wederverkoopers leveren en daarvan hun normaal bedrijf maken. De verplichting tot inschrijving rust dus niet op handelaren en benzinepomphouders, die uitsluitend aan verbruikers leveren. OUDE VROUW DOODELIJK AANGEREDEN. Terwijl de 71-jarige Antje de Vries te Noordwolde (Fr.) bij haar overburen ver toefde om naar de nieuwsberichten te luis teren, herinnerde het vrouwtje zich plot seling, dat zij vergeten had de deur van haar huisje op slot te doen. Zij liep de wo ning uit en zonder op het verkeer te let ten, stak zij den weg over. Een auto, afkomstig uit Ter Apel, reed haar aan en smakte haar tegen den grond. De ongelukkige was op slag dood. VERDACHT VAN SPIONNAGE. Aanhouding te Sas van Gent. De Nederlandsche grenswacht te Sas van Gent heeft een persoon van Duitsche na tionaliteit aangehouden en aan de Belgische politie overgeleverd. Deze heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld en den aange houdene onder mandaat van aanhouding gesteld wegens verdenking van spionnage. VREESELIJK VERKEERSONGELUK. Vijf dooden. Een Antwerpsche personenauto is te Booienhoven (België) in volle vaart op een electrische paal gereden, waarbij het voer tuig werd verpletterd^ Vijf personen waaronder vader, moeder en zoon waren op den slag dood. Drie kinderen werden in levensgevaarlijken toestand naar een zie kenhuis overgebracht.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7