DISTRIBUTIE-AANGELEGENHEDEN. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS Een interessante uiteenzetting van den heer H. P. Staal, direc teur van den gemeentelijken distributie-dienst Middelburg. MIDDELBURG WALCHEREN ZUID-BEVELAND Z, VLAANDEREN W.D. PAARDENBESCHIKKING 1939. SCH00NDIJKE. NOODCOMPETITIE VAN DEN K.N.H.B. LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG De vereeniging „Handelsbelang" te Mid delburg hield gisteravond in het gebouw St. Joris een buitengewone algemeene verga dering, waar als spreker optrad de heer H. P. Staal, directeur van den gemeente lijken distributiedienst, met als Onderwerp: „Distributie-aangelegenheden". De voorzitter, de heer L. A. Stofko- p e r, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord tot de talrijke leden, maar ook tot de niet-leden grossiers, winkeliers e.d. Spr. bracht den heer Staal Hulde voor wat hij tot heden met de regeling van het dis tributiebedrijf te dezer stede heeft bereikt. Men kan voor deze regeling erkentelijk zijn. Overal zijn er wat den handel betreft, hin derpalen. Hier geen gedrang, geen lange files voor de loketten, welwillende voorlich ting en kalmte, iets wat wij in deze dagen zoo hoog noodig hebben. Men kan het ge meentebestuur en zijn gevolmachtigde daar voor erkentelijk zijn. Behalve zij, die aan militairen leveren (die echter vermoedelijk ook weer tot duurder prijzen zullen hebben in te koopen) lijden allen in zaken schade. Overal beperkingen, hinderpalen en moei lijkheden, maar de overheid doet wat zij kan en geeft ten opzichte van een eerlijke verdeeling van goederen voorschriften. Voor de toelichting daarvan gaf spr. hierop den heer Staal het woord. De heer H. P. Staal herinnerde aan zijn benoeming in 1918 tot directeur van het distributiebedrijf te dezer stede. Spr. zeide, dat de meewerking van allen, die met het distributiebedrijf in aanraking komen, ge- wenscht is. Spr. achtte het tot zijn plicht, vooral uit moreele overwegingen, doch ook, omdat de burgemeester zooveel aandrang op hem uitoefende, wederom deze distribu tieregeling op zich te nemen. De ervaring van vroeger kwam spr. te stade. Voorlichting der deskundigen, mede werking van winkeliers en grossiers is mede van noode. Als we spreken van distributie komen weer visioenen naar voren van lange rijen wachtende menschen, kleizeep en eenheids worst. Toch hebben de Middelburgers niet te klagen gehad in de vorige distributie periode. Het viel zelfs voor, dat de brood kaarten niet werden afgehaald, dat jam naar andere plaatsen kon worden overge maakt etc. Als men voorraad inslaat voor enkele we ken en dit geregeld aanvult, zal dit de dis tributie niet storen, integendeel. Hamsteren kan dat niet genoemd worden. Volgens spr. heeft de regeering in de eerste distributieperiode te laat ingegrepen. Het schijnt, dat men in Den Haag van het zelfde gevoelen is. Nu heeft de regeering spoedig voorbereidende maatregelen getrof fen. Op het oogenblik zien we, dat de re geering heeft gebruik-gemaakt van de land bouwcrisisorganisaties en dat de afdeelin- gen middenstand zijn ingeschakeld. Dat zijn dus menschen uit het bedrijfsleven. Ook de prov. commissarissen mogen deskundig ge noemd worden. Men heeft dus een les ge kozen uit een vroegere periode. Deze dis tributie kan dan ook een zeer vlot verloop hebben. De distributie is in een aanvangsstadium getreden. Thans heeft men een algemeen overzicht van de bevoorrading van het land. Het land is in distributiekringen verdeeld. Middelburg vormt een kring op zich zelf, evenals Vlissingen. St. Laurens vormt voor de overige plaatsen op Walcheren 't hoofd bureau. f Spr. vermoedt, dat binnen niet al te lan gen tijd zal worden begonnen met enkele artikelen in de distributie op te nemen. Later dan uitgebreid met andere artikelen. De ministerraad heeft een serie hamster verboden uitgevaardigd voor tal van arti kelen. Het hamsterverbod gaat tevens ge paard met een prijsopdrijvingsverbod. De door den minister genoemde artikelen mo gen niet worden verkocht in hoeveelheden, grooter dan de normale behoefte in een gezin. Spr. heeft een beroep gedaan op de grossiers en winkeliers om medewerking, opdat men hiet tegenover elkaar komt te staan. Het is spr. gebleken, dat alle win keliers willen samenwerken en zich aan de voorschriften willen h,ouden. Spr. heeft toen ingegrepen bij den aan voer van suiker. De voorraden waren hier niet van dien aard, dat ieder kon verkoopen wat hij wilde. Het is spr. gelukt de voor raden gedeeltelijk aangevuld te krijgen. Ook ,wat andere artikelen betreft zegt spr. de volle medewerking toe. De kwestie van vervoerbewijzen had meer voeten in de aarde. Spr. wilde genoegen nemen met inzage van winkelboekjes. Spr. heeft naar aanleiding van regeeringsvoor- schriften dit voornemen moeten herzien. Er is toen ingevoerd moeten worden, dat de vervoerbewijzen werden ingeschakeld. De politie heeft opdracht te controleeren, doch tevens opvoedend op te treden. Moch ten er enkele winkeliers zijn die zich niet aan afspraken houden, dan zal de wet streng toegepast worden. De distributiepersoonskaarten en de dis tributiestamkaarten zijn verleden week uit gereikt. Het was niet noodig de gemeente naren in rijen te laten staan. Het is alles keurig en vlot verloopen. Te danken is dit tevens aan de vrijwillige diensten van de dames. Een waarschuwende stem liet spr. hoo- ren, n.l. dat de groote groep jonge men schen, meisjes en jongens zich niet beschik baar hebben gesteld voor het werk dat ge vraagd wordt. De distributiestamkaarten zijn bestemd om 'levensmiddelenboekjes te verkrijgen. Distributiebroodboekjes geldende voor vier weken en distributielevensmiddelenbonnen, bevattende 100 bons, zullen, indien noodig, verstrekt worden. Bekend wordt dan gemaakt, welke bon in een bepaalde week geldig is en wat er op gehaald kan worden. De winkeliers leveren de bonnen in en naar aanleiding van dit aantal ingeleverde bonnen krijgen zij de artikelen toegewezen. De winkelier plakt de bonnen op opplakvelden, die uit den norma len handel gekocht moeten worden. De win keliers krijgen een kaart uit Den Haag waarop o.m. twee letters in den hoek staan, welke letters aanduiden, op welken dag de bonnen ingeleverd moeten worden. Als be wijs krijgt de winkelier dan twee bonnen, waarop het vereischte kwantum staat. De eene bon is voor grossier, de andere bon voor een geleidebiljet. Op de bon welke de grossier ontvangt, kan deze weer de voor raden krijgen, welke hij noodig heeft. De zaak is dus .anders geregeld dan in de vroegere periode. Spr. hoopte, dat men geen klanten van elkaar gaat afsnoepen. Begin daar niet aan, dan zal zeker ingegrepen worden. In de geheele regeling is het normale handelsverkeer ingeschakeld. Spr. deed ten slotte nog een beroep op aller medewer king. Spr. zou de distributie in gezamenlijk overleg willen doen. Dan zal spr. niets te veel zijn de distributie in Middelburg in goede banen te voeren. Na een korte pauze werden door spr. eenige vragen beantwoord. Een winkelier had niet op tijd zijn enquêteformulier inge leverd. Spr. raadde hem aan dit verzuim onmiddellijk te herstellen. Spr. zal dit dan trachten in orde te maken. Op andere vra gen zeide spr. nog de gewone wijze van in- koopen te blijven doen, dus bij de winkels waar men altijd koopt. De burgemeesters hebben het recht bij prijsopdrijving en hamsteren in te grijpen en de voorraden in beslag te nemen. Er zal echter niet met de wet geschermd worden. Echter als er een ongemotiveerde prijsop drijving zal plaats hebben, dan zal krachtig opgetreden worden. Indien er van de bestaande voorraden een groote prijsopdrijving zal plaats vinden dan zal de regeering wel optreden. Men kan ech ter komen te staan voor 't geval dat door den intrenationalen toestand 'n voorraad onderweg is, waarvoor molestpremie is be taald moeten worden. Te begrijpen is, dat dan door force majeur, deze artikelen ge calculeerd worden in de aanwezige voorra den. Gedeeltelijk is deze prijsverhooging te verantwoorden. Controle op de voorraden is verricht en zal verricht blijven worden. Spr. zag niet het gevaar, dat een voorraad geheel uitge put zal raken in een gemeente. De rant soenen van verschillende levensmiddelen zullen geducht meevallen. Als men gaat distribueeren staan de prij zen vast. Daaraan is men gebonden, al thans in maximum. Iedere militair heeft een bon, waarop men de artikelen koopt. Voor de ingelever de bonnen krijgt men de leverantie weer terug. Van de normale voorraden zal door de militairen niet in beslag genomen wor den. Aanvullende bonnen zullen worden ver strekt voor sommige categorieën menschen, bedrijven en inrichtingen. De eerste drie weken zal nog wel van geen distributie sprake zijn. De heer Stofkoper sprak een kort slot woord. Een woord van dank bracht spr. aan den heer Staal. De rede was instructief en van zeer groot nut. Gaarne houdt men zich voor de voorlichting van den heer Staal aanbevolen. Spr. hoopte dat de Middelburgsche mid denstand zich op een goede standplaats zal handhaven. Den middenstandszaken wacht een nuttige taak. Met goede wil gaat men de toekomst met vertrouwen tegemoet. Verbetering, In het artikel over de Middelburgsche abattoir-kwestie (in ons numer van Za terdag jl.) staat een kleine onjuistheid: het tarief voor nuchtere kalveren te Goes is niet 2, maar 1,50. v De vergelijking GoesMiddelburg wordt hierdoor, dat alleen de tarieven voor var kens beneden 80 kg en geiten te Goes duurder zijn dan de voor Middelburg ge noemde, DOMBURG. In een der lokalen van de openbare school is Maandagavond een aan vang gemaakt met 'n cursus voor E.H.B.O. Deze cursus wordt, hoofdzakelijk bezocht, naast enkele belangstellenden, door het personeel van de geneeskundige afdeeling van den Luchtbeschermingsdienst. Door den burgemeester werd een openingswoord gesproken waarin hij dok ter D. Vaandrager dankte voor zijn bereid' willigheid dezen cursus, die vooral in deze tijden van zulk een groot nut is, te willen houden. Dokter Vaandrager zeide, dat hij ook den vorigen cursus was begonnen, nu 25 jaar geleden, onder dezelfde omstandigheden. Spr. waardeerde verder dat zuster G. Traas en de heer J. de Jonge hem wilden assistee- ren en hoopte op een aangenaam verloop der lessen. BAARLAND. De heer J. Traas Czn. heeft zijn benoeming tot wethouder aan genomen. KLOETINGE. B. en Wl dezer gemeente hebben aangewezen tot loco-burgemeester wethouder J. Straub. WEMELDINGE. Gevonden een rijwieb belastingmerk. Inlichtingen verstrekt de gemeente veldwachter'. BRESKENS. In de gister gehouden ver gadering van het Calamiteuze Water schap Oud- en Jong Breskens is met al gemeene stemmen benoemd tot ontvan ger-griffier, de heer E. Seuss, alhier. De voordracht bestond uit de heeren 1 E Seuss, 2. B. Woittiez, 3. J. Joosse, al len alhieh. Naar men ons mededeelde was van het begin van brand in de fabriek van Van Melle alhier kortsluiting de oorzaak TER AARDE BESTELLING WIJLEN CHR. HONDIUS. Onder groote belangstelling is gistermid dag aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen den heer Chr. Hondius in leven vice-voorzitter van de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk; oud lid van den Gemeenteraad, onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken stand enz. •Aan de groeve ontwaarden wij o.a. de oud-minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den burgemeester, de beide wethouders en den loco-secretaris van Middelburg; vertegenwoordigers van het Provinciaal en het Classicaal kerkbe stuur; de kerkvoogdij; de colleges van no tabelen, ouderlingen en diakenen en vier der vijf predikanten der Ned. Herv. Kerk. Verder nog verschillende oud-Raadsleden, die met den overledene in den Gemeente raad hebben samengewerkt en nog ver scheidene belangstellenden meer. De leider van deze teraardebestelling, ds. J. W. D i p p e 1, las het laatste vers van 1 Cor. 15 en zeide toen op verzoek van de familie enkele woorden van den overledene te willen wijden. Ook voor hem is nu be waarheid „En hij stierf". Zijn leven begon in 1857 en dit lange leven is ook belang wekkend en belangrijk geweest. Hij heeft het leven niet slapend doorgebracht, doch fel wakend. Hij had een strijdenden geest en kwam op tegen alles wat hij als onrecht zag. Steeds werd hij geleid door beginselen, en hij had niet het doel om te strijden, doch wel om steéds pal te staan voor Gods woord. In.zijn jeugd stond een mooie car rière bij het openbaar onderwijs voor hem open, maar hij verkoos de armoede van het bijzonder onderwijs. Toen hij zich als burger in zijn geboorteplaats, Middelburg vestigde nam hij spoedig een belangrijke plaats in stad en kerk in. Ook in de kerkelijke orga nisaties streed hij tegen wat hij als on recht aanvoelde. Spr. dacht aan den strijd tegen den penning voor de bedeelden en die inzake de gezangenkwestie. Het verleden sprak zeer tot hem en nu is ook zjjn leven, verleden geworden. Men zal hem erg mis sen, maar vooral zal dit het geval zijn met zijn echtgenoote, die hem 54 jaar trouw ter zijde stond en die hem zoo volkomen heeft begrepen. Spr. gaf het woord daarop aan prof. Slotemaker de Bruïne, die zeide aanvankelijk niet van plan te zijn ge weest iets te zeggen, maar nu wilde hij toch wel getuigen, dat hoe wel het 36 jaar geleden is, dat de geregelde samenwerking tusschen hem en den overledene ophield, hij het toch als vanzelf sprekend achtte hier na al die jaren aanwezig te zijn op dezen dag. Spr. schetste zijn groote waardeering voor den overledene en bracht dank voor wat God in hem heeft gegeven aan spre ker. Ds. M. J. B e u k e n h o r s t uit Sluis, voorzitter van het Prov. Kerkbestuur ge tuigde van de dankbaarheid voor wat wij len de heer Hondius voor dat bestuur is geweest. Toen hij in Mei na afloop der ver gadering afscheid nam, had spreker niet gedacht op den dag van de Septemberver- gadering tegenwoordig te zullen zijn bij de begrafenis van het medelid. De gedachte, die de overledene heeft nagelaten, is niet alleen die van een oprechten Zeeuw maar vooral van een echt kind van God. Ds. J. vanWoferden sprak als voor zitter van den Kerkeraad en schetste dé toewijding en liefde van het hart van den overledene, die steeds alles heeft gedaan, wat het rijk Gods kan bevorderen. De president-kerkvoogd, mr. A .van der Hoop, herdacht den vice-voorzit ter, die van 1915 af lid van dat college was en zich geheel gal aan de belangen, dte aan de kerkvoogdij zijn toevertrouwd.. Nadat ds. Dippel nog enkele woorden ge sproken en het „Onze Vader" gebeden had, werd de kist onder eerbiedige stilte aan den schoot der aarde toevertrouwd. De heer C. W. D'h u ij Jr., neef van den overledene, heeft namens de familie allen aanwezigen en in het bijzonder de woord voerders dank gebracht voor den laatsten eer den overledene bewezen, waarna hij hem schetste als iemand, van wien men veel liefs ondervond en veel kennis mede- kreeg. Hiermede was de eenvoudige plechtigheid ten einde. Bijna dagelijks komt de Nederlandsche regeering bijeen voor het be spreken van maatregelen in verband met den internationalen toestand. Bovenste foto: De minister van Defensie, A. Q. H. Dijxhoorn en de minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda in gesprek, tijdens de Maandag gehouden zitting. Onderste foto: De ministers Ch. J. 1. M. Weiter (koloniën) en mr, E. N. van Klef fens Buitenlandsche Zaken). Verschenen is de „Paardenbeschikking 1939", die gebaseerd is op de Paardenwet 1939 en een nadere uitwerking is van het Paardenbesluit 1939. In deze beschikking wordt o.m. bepaald, dat het bedrag, uitgetrokken voor de paar denfokkerij op de rijksbegrooting, als volgt wordt verdeeld: le. Voor iedere provincie wordt een ge lijk basisbedrag vastgesteld. 2e. Het restant van het beschikbare be drag wordt verdeeld over alle provincies in evenredigheid van het aantal in het af- geloopen jaar in die provincies gedane dekkingen, die in aanmerking zijn gekomen voor afgifte van een dekbewijs. 3e. De aldus per provincie beschikbare som wordt verdeeld over de in die provin cie werkzame stamboekvereenigingen en wel: 50 ten honderd ervan in verhouding van het aantal dekkingen door hengsten welke voor dekking zijn goedgekeurd, voor zoover deze dekkingen merriën betreffen, waarvan de houders binnen die provincie zijn gevestigd en 50 ten honderd er van in verhouding van het aantal veulens, door die stamboekvereenigingen in een stam boek ingeschreven, waarvan het werkge bied geheel of gedeeltelijk binnen die pro vincie is gelegen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent TL. J. VAN ECK. VOETBAL. HONGARIJE—DUITSCHLAND OP 24 SEPTEMBER. Op 24 September zal te Boedapest een interlandwedstrijd tusschen Hongarije en Duitschland worden gespeeld. hockey. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Kon. Ned. Hockey Bond besloten tot het laten spelen van noodcompetities in al le districten. De gewone klasse-indeeling is daarbij vervallen. Er zijn verschillende groepen gemaakt, drie in het Westen, twee in het Oosten en twee in het Zuiden, ter wijl de noodcompetitie in het Noorden later zal worden geregeld. Er zijn in al deze groepen z.g. hootdat- deelingen gevormd, waarin de sterkste clubs zijn ondergebracht, verder komen er B. en C.-afdeelingen in iedere groep, waar in de reserve-elftallen alsmede de clubs van mindere sterkte uitkomen. In de hoofdafdeeling het Zuiden I zullen uitkomen: Breda, Zwart Wit, Push, Cadet ten, Tilburg, Forward, Tempo en M i d - d e 1 b u r g. Afdeeling het Zuiden II: Venlo, E.M.H.C., H.T.C.C., Mop, Concor dia, Tegelen, Den Bosch, A.S.V. en O.N.I. Het is nog niet zeker, dat de Cadetten in het Zuiden I zullen kunnen spelen. Mocht het niet 't geval zijn, dan zal 'n vereeniging uit het Zuiden II naar de andere afdeeling overgaan. Het spreekt van zelf, dat er geen pro motie-degradatie-wedstrijden zullen worden gespeeld. Mocht de situatie na afloop van dit sei zoen meer normaal zijn, dan zullen het volgend jaar de indeelingen en regelingen gelden, zooals die aan het slot van het sei zoen 1938/1939 waren. De competitie vangt op 8 October aan. ORANJE VASTUCHT: VOORZICHTIG, SEIN DEFECT. ROOD FLIKKERLICHT STOPI TREIN NADERT I ROOD WIT FLIKKERLICHT: VEILIG 2,20 m Nu ook in Zeeland (onder Kloetinge) een automatisch lichtsein voor den onbewaak- ten overweg zal verrijzen, geven wij hierbij een afbeelding van zulk een inrichting. De weggebruikers mogen er hun voordee mee doen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6