KORT OORLOGSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS Een Duitsche waarschuwing aan de neutralen. Zij mogen Engeland geen inbreuk laten maken op economisch gebied. De ramp van de „Willem van Ewijck". Engelsche vliegtuigen boven Denemarken. De oorlogsoffers ter zee. „Een schoon arbeidsveld voor de neutralen." Geen reden tot ongerustheid. Duitsche mannen van 41 tot 55 zouden bij de Landweer zijn ingelijfd. OOSTBURG Het Duitsche blad „Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz", dat zeer nauwe be trekkingen onderhoudt met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft een arti kel gepubliceerd over „Economische neutra liteit", dat een duidelijke waarschuwing be vat aan de neutrale staten. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau schrijft de D.P.K.: „De Duitsche regeering heeft reeds vóór het uitbreken van het huidige conflict te genover de niet betrokken staten, die ten gevolge van hun aardrijkskundige ligging blootgesteld konden schijnen aan het ge vaar om door het conflict geraakt te wor den, in plechtigen vorm de verklaring af gelegd, dat zij hun neutraliteit op de pijn lijkste wijze in acht zouden nemen. Intus- schen heeft de Duitsche regeering deze al- gemeene verklaring nog verduidelijkt ten aanzien van haar beteekenis op economisch gebied in het bijzonder tegenover N e- d e r 1 a n d, België en de Scandinavische landen. De opvatting der Duitsche regeering is, dat economische neutraliteit de voortzet ting beteekent van den normalen goederen- ruil en het normale goederentransito. Zij is daarmede in overeenstemming met de algemeene opvatting van het volken recht, hetgeen bovendien door een reeks van internationale verdragen formeel be krachtigd is, bijv. in een verdrag tusschen Duitschland en Denemarken. Duitschland heeft zich tegenover de neu trale staten principieel bereid verklaard zijn normalen goederenuitvoer naar deze sta ten voort te zetten en den normalen invoer uit deze staten op te nemen. De Duitsche regeering heeft de verwachting en den eisch uitgesproken, dat deze staten van hun kant principieel hetzelfde doen tegenover Duitschland. Een verder gevolg is, dat Duitschland er niets tegen inbrengt, wanneer de neutrale staten hun normalen goederenruil ook voortzetten met de staten, waarmede Duitschland in conflict is. De Duitsche regeering heeft tegenover de neutrale staten de verzekering gegeven, dat zij dit niet zou beschouwen als een in strijd met de neutraliteit zijnde houding. Zij heeft het aan den anderen kant als een onneutrale houding duidelijk gemaakt, wanneer de neutrale staten zich door an dere staten feitelijke beperkingen of for- meele controles lieten opdringen, die tegen de voortzetting van den normalen goede renruil en het normale goederentransito der neutrale staten met Duitschland ge richt zijn. „NEUTRALEN BLIJVEN ONGESCHAAD." De Duitsche houding tegenover de neu trale staten op economisch gebied is daar mede duidelijk en in overeenstemming met het volkenrecht bepaald. De Duitsche re geering kan met voldoening vaststellen, dat deze principieele opvatting door de regee ringen, tegenover welke deze verklaringen zijn afgelegd, positief is opgenomen en aan vaard. Daarmede is een grondslag vast gelegd, die het voor zoover Duitschland betreft voor de neutrale staten waar borgt, dat zij door het conflict ook in eco nomisch opzicht zoo ongeraakt en onge- schaad mogelijk blijven Ervaringen uit vroegeren tijd en de eerste berichten over de huidige houding van Engeland tegenover de neutrale staten op economisch gebied geven de Duitsche regeering echter aanlei ding om deze houding van Engeland tegen over de neutrale staten zeer aandachtig te volgen. Evenzoo zal zij er aandacht aan schenken, hoe de neutrale staten zich ge dragen tegenover eventueele eischen of in breuken van Engeland op economisch ge bied. Wanneer daaruit voor de Duitsche re geering verder de noodzakelijkheid zou voortvloeien om de faire en objectieve hou ding te herzien, die zij tegenover de neu trale staten heeft uiteengezet, dan zou zij dat betreuren. De verantwoordelijkheid daarvoor treft dan echter in de eerste plaats Engeland en in de tweede plaats de neutrale landen zelf, die zich door Engeland een onneutrale hou ding laten opdringen. Begrafenis van den machinist B. C. de Bruyn, Gistermiddag is op de alg. begraafplaats Crooswijk te Rotterdam het stoffelijk overschot van den uit Souburg afkomsti- gen adj.-onderofficier machinist B. C. de Bruyn, die bij de ramp van Hr Ma „Wil lem van Ewijck" om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Ondanks het slechte weer was de be langstelling voor deze begrafenis, welke met militaire eer geschiedde, groot. Ook onderweg trok de stoet, die om half twee van de rouwkamer aan den Mathenesserdijk vertrok, buitengewoon veel belangstellingi Voorop liepen tam boers en pijpers, daarachter kwam he# vuurpeleton, vervolgens twaalf Idragers van het dienstvak van den overleden ad judant, de lijkwagen, de leider van de begrafenis, eerste luitenant der mariniers, H. Lieftinck, een deputatie van den ma rinestoomvaartdienst, bestaande uit een officier en twee onderofficieren van Hr. Ms. „Van Speyk", een deputatie van de geredden van Hr Ms. „Willem van Ewflck", een deputatie van de marine schepelingen te Hoek van Holland, een deputatie van de zeemilitie te Rotterdam, de volgtroep en daarna de rijtuigen van de familieleden van den overledene. Op de begraafplaats waren ota. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Kopenhagen De beide veelgelezen Deensche bladen in Noordsleeswijk, „Jydske Tidendeen de in Apenrade verschijnende „HejmdaJ^ geven toe, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door Engelsche vliegers bo ven Deensch gebied vlugschriften zijn uit geworpen en dat dus een nieuwe schen ding der neutraliteit door Engeland is ge pleegd. De „Jydske Tidende" merkt in dit ver band op, dat het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken de Engelsche re geering er opmerkzaam op gemaakt heeft, waar Denemarken ligt. De „Hejmdal" eischt het aanbrengen van groote, gemakkelijk te herkennen na tionale kenteekenen, die des nachts door schijnwerpers verlicht zouden moeten wor den. Wanneer dan desondanks nog schen dingen der neutraliteit zouden voorkomen, zou niets anders overblijven dan dat De nemarken gebruik zou maken van zijn machtsmiddelen om zijn neutraliteit te beschermen. Naar voorts gemeld wordt, aldus het Duitsche Nieuwsbureau verder, hebben ook de Deensche militairen in het kamp van Kameleff bij Haderslev de vliegtui gen gehoord, doch zich er mede tevreden gesteld er rapport van uit te brengen aan t T-, t nrr de regeering. De Deensche regeering heeft n'S'Ü ÏJVjZSJSO? besloten een protest In ,e dienen de Engelsche regeering. Drabbe, commandant van het korps mari niers, vertegenwoordiger van den minis ter van Defensie; kap luit. ter zee jhr. W. Boreel, vertegenwoordiger van den chef van den marinestaf; overste F. Lugt, commandant van de afdeeling Rot terdam van het korps mariniers, verte genwoordiger van den commandant - van de Marine in Den Helder. Onder de bloemstukken en kransen waren er van de officieren, onderofficie ren en manschappen van de Kon. Marine hv V|vin divisie mijnenvegers, waartoe s "Willem van Ewijck" behoorde. a„™ffi^-ippenaragers fungeerden vier on dienst 1Cleren van ^en marinestoomvaarf- °P de begraafplaats üfëf het vuurpeleton een salvo! Jï!iahet e+erste..1salvo %verd de stoet op gesteld en terwijl de taiïlboers en y dl^nrgewTen Urrnarschen uitvoer den,gmg het langzaam grafwaarts. „HET ADERLAND DANKT U Na de militaire eerbewijzen hield nver- ste F. Lugt, commandant van het korns Mariniers te Rotterdam, namens den com mandant van de Marine te -Willemsoord een rede, waarin hij wees op de omstan digheden, waaronder de ramp van de „Willem van Ewijck" is geschied. Thans is de illusie, die men zich wellicht maak te over het feit, dat door on ze neutral! teit geen menschenfeven^ behoeven te worden geofferd, wreed verstoord. Het handhaven van onze neutraliteit zal offers kosten, wellicht nog meer dan deze dertig menschenlevens, maar men kan er op rekenen, dat de Marine haar plicht zal doen. koeloof zjjn rede met een ontroerd ïLTiff'1 dankt u< rust zacht"» een toP°snr«--^eld dS-M' H' vl d' Valk dienste als hij' de Sr°ote ver- schetstei Door eiïen IT ontslaPell.e en bijzondere braafheid^hepft0^16" een carrière veroverd de' hn deze zich kon bereiken. de hoogste' die hiJ Plotseling is dit leven afEesned,m men moet berusten in Gods beslurten Hierna dankte spr. namens de familie Het D.N.B. eindigt met de verklaring, dat het herhaalde vliegen over Noord- Sleeswjjk door Engelsche vliegtuigen in de geheele landstreek opwinding en ver ontwaardiging heeft doen ontstaan, (gelijk tot uitdrukking komt in ingezonden stuk ken in de Deensche bladen. de militairen en burgerlijke belangstel-1 lenden voor hun medeleven. TERAARDEBESTELLING VAN DEN ZEEMILICIEN J. BOSCH. Op de algemeene begraafplaats te Apeldoorn is gistermiddag het stoffelijk overschot van den bij de ramp met de Willem van Ewijck" omgekomen zeemi licien, J. Bosch ten grave gedragen. Deze begrafenis geschiedde eveneens met mi litaire eer. Een detachement van het eerste regiment huzaren motorrijder van het garnizoen te Apeldoon, onder bevel van den eersten luitenant R. A. baron van Heecker.en van Brandsenburg ging in den rouwstoet mede om op den doo- denakker 3e militaire eerbewijzen te bren gen. Tevens ging in den rouwstoet mede het vuurpeleton, bestaande uit 12 man. Vier matrozen fungeerden als slippendra- gers. In den stoet reed als vertegenwoordiger van -den minister van Defensie It. kol •I J- van Diepenbrugge mede. Overste Mijsberg, die nadat de kist onder eere-salvo's was gedaald, het eerst het woord voerde, zeide, dat Bosch in dienst van Nederland het leven heeft gelaten en dat Nederland hem dankbaar zal blijven gedenken. Kolonel Rost van Tonnigen herdacht den overledene als een g.oed kameraad die zi'n dienst goed ver richtte. De familie gaf spr. de verzeke ring. dat de weermacht en het Necjer- landsche volk deelen in dit verlies. De heer H. Noppen sprak namens de firma Hartges, die Bosch kende als een goed werker. Tenslotte sprak ds. H. Harden- berg woorden van troost tot de nabe staanden, waarna een zwager dank zegde voor de laatste eer, den overledene bewe zen. O Britsch vrachtschip in den grond geboord. Het Britsche vrachtschip „Blairlogie" is buiten de lersche kust tot zinken gebracht, volgens een draadloos bericht, dat door de I (Jnited States Line' is ontvangen. De bemanning is gered door het Amerikaan- sche stoomschip „American Shipper", dat 150 mijl teruggevaren is om de menschen aan boord te nemen. HET GOUD VAN DE POOLSCHE STAATSBANK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Del Roemeensche ambassadeur in Warschau, Grigorcae, is gisteren uit Lublin in Cerno- witz aangekomen. Hij is niet voornemens I naar Polen terug te keeren. De Poolsche minister van financiën, Kwiantkowski, is in een gesloten auto de Poolsch-Roemeen- sche grens gepasseerd en houdt zich naar vernomen wordt, op het oogenblik in Cer- nowitz op, hetgeen echter officieel nog niet is bevestigd. Naar verluidt, heeft Kwiatkowski o.a. de I opdracht bij de Roemeensche regeering te bewerkstelligen, dat de goudschat van de Bank van Polen, die zich reeds nabij de Roemeensche grens zou bevinden, naar Roemenië vervoerd zal kunnen worden om daar in veiligheid te worden gebracht. Het aantal Oekrainsche en Poolsche vluchte lingen, zoo meldt het Duitsche Nieuwsbu-1 reau verder, wordt van uur tot uur groo- ter. Om deze redenen versterkt de Roe meensche regeering sedert eenige dagen haar troepen langs de grens met Polen, vooral aan de Dnjestr en richt zij prikkel- I draadversperringen en loopgraven in om illegaal passeeren der grens te bemoeilij ken. Vooral, aldus het D.N.B., heeft men voorzorgmaatregelen genomen voor het ge val gesloten Poolsche troepeneenheden de grens mochten overschrijden. Oproep voor humanitair werk. Graaf Delia Torre, directeur van het dagblad van het Vaticaan „Osservatore j Romano deed gisteren in zijn blad een beroep op de neutrale staten, opdat zij I er naar zullen streven het leed van den oorlog te verzachten. Hij spreekt den wensch uit, dat zij in I de mate van het mogelijke de Humanitaire organisaties weer op de been brengen, welke zjj in den vorigen oorlog in het leven hadden geroepen. Graaf Delia Torre noodigt de regeerin-1 gen van de neutrale staten uit zich te gedragen „als in 1914 en beter nog dan in 1914". Hij schrijft o.m.: „Wij staan aan het I begin van een verschrikkelijk langen weg en men zal voortdurend hooren spreken' over bombardementen van burgerbevol kingen, gewelddaden, slachtingen,''' tranen van vrouwen en kinderen Hebben de neutralen temidden van een I dergelijke warreling van ontzetting niet den bewonderingswaardigen plicht den toorts van het ideaal en van de goedheid heel hoog te houden? Wat .een schoon ar beidsveld voor de neutralen" GOERING OOK AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Goering een bezoek heeft gebracht aan Hitler in diens hoofdkwartier. Hun onder houd heeft twee uren geduurd. Vervolgens begaf de maarschalk zich naar zijn persoonlijk vliegtuig, dat met de eenheden van de Duitsche luchtmacht in de laatste dagen opereert tusschen Warschau en de Karpaten. HET LEVEN IN ITALIë IS NORMAAL, Ondanks het in Europa woedende con flict blijft Italië op normale wijze leven, meldt Havas. Zoo worden de werkzaam heden voor de internationale tentoonstel ling van 1942 in Rome voortgezet en heeft i de minister voor volkscultuur, Alfieri, een repertoire opgesteld der lyrische schouw burgen voor het seizoen 1939-1940. Zegt Rusland het handelsverdrag met Engeland op? Volgens een bericht van het Zweedsche blad „Nya Daglicht Allemanda" uit Mos kou is de Sovjet Unie voornemens het handelsverdrag met Engeland binnenkort! op te zeggen. Als motief wordt aange voerd, dat de Britsche regeering de le-1 vering van Engelsch oorlogsmateriaal aan Rusland, die bij contract was overeenge komen, gestaakt heeft, onder meer de le vering van zestig tanks. De regeering te Moskou betoogt, volgens -dit door het D.N.B. geciteerde bericht, dat de goede ren voor het grootste deel reeds betaald I zjjn, en is van meening, dat de handels overeenkomsten haar practische beteeke-l nis hebben verloren. De ministers A. Q. H. Dyxhoorn en Ch. J. I. M. Weiter hebben de schuilloopgraaf bezichtigd, welke voor het departement van Defensie aan het Plein te Den Haag in aanbouw is In verband met de berichten, over het informeeren naar ruimten op de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Noord- Beveland voor het huisvesten van vluch telingen, zijn de geruchten ontstaan, dat dit zou betreffen het onderbrengen van in woners uit de andere deelen van Zeeland; als dat deel onveilig werd geacht. Wij kunnen dit laatste na inlichtingen in gewonnen te hebben uit den besten bron, dat deze geruchten onjuist zijn. Men be hoeft zich in het betrokken deel van Zee land niet ongerust te maken. Uit een bericht in de Telegraaf van he denochtend blijkt, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken een onderzoek instelt naar het herbergen eventueel van vluchte lingen uit andere landen. De regeering heeft daarbij vooral het oog gehad opdeZeeuwscheen Zuidholland- sche eilanden. Volgens Engelsche berichten. Volgens een mededeeling van het Brit sche ministerie van voorlichting wordt gemeld, dat Duitschers tusschen 41 en 55-jarigen leeftijd reeds bij de landweer zijn ingelijfd. Aan dit bericht wordt toe gevoegd, dat deze oud-strijders zich er over beklagen vóór tal van jongere te zijn opgeroepen. Abonnementen en Advertentiën voor Ui blad worden aangenomen door de Agente Fa. A. J. BRONSWIJK. ONGEWONE VISCHVANGST. Een der vele Duitsche koopvaardijsehe-1 pen, die de wijk hebben genomen in de Spaansche haven Vigo, heeft 500 ton bana nen overboord geworpen, die het uit Ma rokko naar Duitschland vervoerde toen de I oorlog uitbrak. Andere deelen der lading worden tegen lage prijzen op de plaatselijke markten verkocht. Honderden visschers-1 booten zijn naar de haven teruggekeerd met netten vol vruchten, die zjj op de ge-| wone vischmarkten verkochten. 1INSCIIE VIERMASTER VERGAAN. Zeven opvarenden van den Finschen viermaster „Oliva Bank", die op de Noordzee op een drijvende mjjn was ge- Ioopen en gezonken, zijn gistermiddag door den Deenschen vischkotter „Tallona" in Esbjerg aan land gezet. De schipbreuke lingen hadden ongeveer 40 uur drijvend op een ra in zee rondgezwalkt. Het ge zonken Finsche schip had 21 man aan boord, van wie 14 zijn verdronken, onder wie de kapitein en: de eerste stuurman. GEHEIME ZENDER IN DUITSCHLAND. Het Havas-bureau deelt mede: Er is een geheime anti-nationaal-sbcialisti^che zender gehoord, welke op de korte golf zendt. De omroeper kondigde zijn zender in het Duitsch aan als „den vrijen zender van Duitschland", en deelde mede, dat dagelijks berichten, bestemd voor het Duitsche volk, zullen worden doorgege ven. De eerste uitzending werd besloten met de woorden „Leve de vrijheid, leve de waarheid." DRIE DUITSCHE SCHEPEN GESTRAND Aan de Noorsche kust ten noorden van Bergen zjjn drie Duitsche vrachtschepen gestrand. Omtrent de oorzaak van deze stranding wordt niets gemeld. Men kan echter wel aannemen, dat de bemannin gen hun schepen op het land hebben la ten loopen om in beslagname door de En- gelschen te voorkomen en zelf niet geïn terneerd te worden. NAAR HUIS! Een Amerikaan gaf een kruier zijn autoi. Een Amerikaan, die negen dagen te Londen had zitten wachten op gelegen heid naar New York te kunnen terugkee- ren, kreeg gisteren op het laatste oogen blik bericht dat hij een plaats van een landgenoot, die ziek was. geworden, kon overnemen. De boottrein naar Southamp ton was reeds vertrokken, maar in zijn eigen auto gelukte het den reiziger vijf minuten voor het vertrek van de boot de kade te bereiken. Een kruier vloog met de drie koffers den loopplank op en achtte zich met een biljet van tien shil ling behoorlijk betaald. Maar toen bleek dat de auto niet meer ingeladen kon wor den en kortberaden nam de Amerikaan de registratiepapieren uit zijn portefeuille en overhandigde ze den verbluften kruier met de woorden: Hier, houd dien auto ook maar. Ik heb er thuis nog een en als de oorlog drie jaar moet duren, zien ze mij hier niet terug! JSi.R.C.) HENGELAAR VERDRONKEN. Een 28-jarige man, die gisteravond aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam wilde gaan visschen, is op onopgehelderde wijze te water geraakt en verdronken. Toen het ongeluk gebeurde, waren geen andere personen in de omgeving aanwezig. Omstreeks half negen vonden voorbijgan gers een fiets, waarop een hengel beves tigd was langs den kant liggen, naar aan leiding waarvan zij de poLtie waarschuw den. Deze heeft na korten tijd dreggen het lichaam van den man opgehaald. De ge neeskundige dienst heeft geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet lukte. Het stoffelijk overschot is naar het binnengasthuis ver voerd. Vechtpartij tusschen militairen. Gistermiddag is in het schoolgebouw aan de Hooge Prins Willemstraat te 's-Graven- hage een vechtpartij ontstaan tusschen twee daar gelegerde militairen. De 20-jari- ge H. J. D„ werd daarbij met een mes in de zijde en in de beenen gestoken. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het ge meente-ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Zijn toestand was gisteravond bevre digend. De dader is door de militaire politie in arrest gesteld. Auto stortte van den wegberm. Gisteravond om zes uur is op den Am- sterdamscheweg te Arnhem een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een bejaar de heer om het leven kwam en drie dames lichte verwondingen opliepen. Een auto, bestuurd door een dame uit Driebergen, wilde een vrachtauto voorbijrij den, juist op het moment, dat een tegen ligger naderde. De wagen week naar rechts uit, doch hierbij sloeg hij van den berm van den weg en kwam terecht tegen de gaasaf zetting van het pompstation der Arnhem- sche Waterleiding-Mij. De auto ging door het gaas heen. De vier inzittenden werden er uit geslin gerd. Een van hen, de bejaarde heer Ho- moet uit Driebergen, kwam tegen een boom terecht en was onmiddellijk dood. De overige drie inzittenden, allen dames, liepen slechts lichte kwetsuren op. DE GOOISCHE TRAM ONTSPOORDE. Gisteravond is een motorwagen van de Gooische Tram, komende uit Laren, ont spoord op de wisselplaats aan den Midden weg ter hoogte van de Kruislaan te Am sterdam. Het staat nog niet vast wat de oorzaak van deze ontsporing is. De motor wagen liep uit de rails en botste met een hevlgen slag tegen een aan den kant van den weg staanden boom. Het voertuig kwam vrijwel dwars over de trambaan te staan. De boom knapte af en kwam gedeeltelijk op den wagen terecht, die aan de voorzijde zeer ernstig werd be schadigd. Persoonlijke ongelukken gebeur den er niet. De. ongeveer 25 passagiers kwa men met den schrik vrij. De bestuurder liep een schram aan een der handen op. De brandweer verleende assistentie bij het opruimingswerk. VOOR VISA OP VREEMDE PASPOORTEN. De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 21 September a.s. zal hier te lande een visa-dienst zijn werkzaamhe den aanvangen. Deze dienst zal te 's-Gra- venhage gevestigd zijn aan de Koninginne gracht 21 en alle werkzaamheden, aan het verleenen van een visum op vreemde pas poorten verbonden, die tot dusverre door den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling en gedeeltelijk ook door het departement van Buitenland sche Zaken werden uitgevoerd, overnemen. Alle aanvragen betreffende het verleenen van visa moeten van bovengenoemden da tum af aan dit bureau worden voorgelegd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3