Duitschlands keuseen korte oorlog of een verloren oorlog. KRONIEK VAN DEN DAG De ondergang van hei Nederlandsche s.s. „Mark" „Italië staat voor de beslissing/' TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939. No. 215. Een radiorede en een vraag. Er was geen tijd om de scheepspapieren mee te nemen. EEN ZOON VAN Z'N VADER. De bestrijding der werkloosheid en de mobilisatie. Engeland controleert de neutralen, zegt een Duitsch blad. Een nieuwe aanval op het Verdrag van Versailles. „Economisch staat het Derde Rijk hopeloos", volgens het Fransche agentschap Havas. iet het of met ling m, |.anb. te chandel t Heer stig ge- radio; sntr. of thandel il deeding finterjas /en nog ken 4,50 Burg 1 finter- itronen. feen Per- pelft 46, Lever- iladreu- gerookt rij A. J. raat 51, |)N, Zak- ispelen, rartike- Halages. [fswaard, «S; Jdeesch,, ipjes 25 cent p. Noord- ielburg. gen 1ste ïrieven lit blad. In verband met den oorlogstoestand zijn gisteren in Frankrijk enkele wetsdecreten afgekondigd, welke economische en finan- cieele maatregelen bevatten. De minister van financiën, Reynaud, heeft ze in een radiorede toegelicht. In de eerste plaats is daar de maatregel van de wisselcontróle, d.w.z. dat de geld handel onder curateele van den staat komt te staan. „Frankrijk", zoo zeide de heer Reynaud ten deze, „heeft de laatste tien maanden voordeel gehad van de vrije wis selmarkt. Maar deze vrijheid, die in tijd van vrede goede diensten heeft bewezen, zou in oorlogstijd een zwakheid zijn ge worden, De maatregelen, die genomen zjjn, waren reeds lang voorzien en de reglemen- tatie, welke in het staatsblad is versche nen, is reeds eenigen tijd geleden verzegeld naar alle deelen van het Fransche rijk ge zonden. Men had beschikt, dat het nieuwe régime van kracht zou worden op den Zondag, die zou volgen op de oorlogsver klaring". De maatregelen behelzen verder een ver bod voor het koopen van buitenlandsch geld, door particulieren, en verschaffen de bank van Frankrijk het monopolie voor den handel in dit geld. Tenslotte is er een prijscontrole inge steld, welke moet voorkomen, dat er een grove speculatie in goederen optreedt. Minister Reynaud zeide in zijn algemee- ne toelichting op de maatregelen o. m. het volgende: „Waarom spreek ik op dit oogenblik over economie, financiën en geld, terwijl alle blikken naar het front zijn gericht? De minister herinnerde eraan, dat in 1918 de afloop van den oorlog niet alleen af hing van de positie der op de kaart geprik te vlaggetjes. Het Duitsche moreel, aldus zeide hij, stortte ineen, doordat het oeco- nomische leven, de financiën en het geld van den vijand letterlijk uitgeput waren. Achter het militaire front bestaat er inder daad een oeconomisch en monetair front, dat evenzeer van vitaal belang is. Ik wil de kracht van den tegenstander niet onderschatten, maar ik geloof, dat ik dat niet doe, wanneer ik u zeg: Duitsch- land is reeds in groote mate uitgeput door de gigantische inspanning, die het zich heeft getroost voor de voorbereiding van den oorlog. Oeconomisch en financieel is het Duitsche organisme reeds zeer kwets baar, op dat front heeft Duitschland geen versche troepen meer. Wat nu Frankrijk betreft: het is een feit, dat het den oorlog begint in veel betere oeconomische en fi- nancieele omstandigheden dan de vijand. Sedert een jaar is het productie-rhythme der Fransche wapenfabrieken aanzienlijk gestegen, terwijl de algemeene productie van rijkdommen toenam. En wat den goud voorraad betreft: het zal voldoende zijn, indien ik mededeel, dat deze oorlogsschat in enkele maanden met bijna 30 procent is gestegen. Het is niet slecht, dat men hier en elders weet, dat de Bank van Frankrijk thans tweemaal meer goud bezit dan in Augustus in 1914. Met deze tonnen gouds zullen wij in het buitenland de grondstoffen koopen, die voor den oorlog noodig zijn. En ook zullen wij wapens en vliegtuigen koopen." De minister eindigde zijn betoog met een beroep op de vaderlandsliefde der Fran- schen: „De spaarpenningen zullen spon taan belegd worden in schatkistbiljetten en schatkistleeningen, waardoor de oorlog ge financierd zal kunnen worden. Dat is de weg, die wij gaan volgen. Dat is de veldslag, dien wij zullen leve ren. Om dezen te winnen is het niet noo dig uw goedkeuring te vragen en uw geest drift op te wekken, want de vaderlandslief de van ons volk is de sterkste ter wereld. De minister .van financiën heeft niet tot uw gevoel, maar tot uw verstand willen spreken. Dit zijn de redenen waarom ik hoop en zeker ben van de overwinning. Op 11 November 1918 heeft Duitschland moeten zwichten voor de meerderheid van het oorlogspotentieel der geallieerden. De ze meerderheid blijft. Zij is misschien zelfs nog grooter. Het gewicht van de twee machtigste rijken ter wereld, dat van En geland en het onze, is in de weegschaal geworpen wij zullen overwinnen omdat de sterksten zijn." Tot zoover Reynaud. Men ziet het: Enge- Een speciale correspondent van het A.N. P. heeft te Thisted in Denemarken een on derhoud gehad met den heer Van Dam, den kapitein van het op een mijn geloopen en gezonken Nederlandsche stoomschip „Mark". De kapitein, die niet ernstig gewond is, verklaarde, dat de „Mark" op weg was van Finland naar Nederland. Zaterdagmiddag te kwart voor een stootte het schip op een mijn. Het schip bevond zich toen op 56 gra den 45 minuten Noorderbreedte en 4 gra den 4 minuten Oosterlengte. In verband met het mijnengevaar bevon den alle officieren zich voor den uitkijk op de brug. Geen van hen heeft echter iets van een mijn gezien. De mijn trof het schip aan de boeg stuur boordzijde. De „Mark" maakte onmiddellijk sterk slagzij, zoodat de bemanning dadelijk in de booten moest gaan. GEEN TIJD! Dit geschiedde zeer ordelijk, doch er was geen tijd meer om de scheepspapieren of persoonlijke eigendommen mee te nemen. Verscheidene leden van de bemanning, die door de ontploffing zeer geschrokken waren, waren sterk onder den indruk. De tocht in de reddingsbooten was zeer vermoeiend. In de reddingssloepen bevon den zich, zooals voorgeschreven, de nood rantsoenen, beschuit en water. Twee dagen lang hebben de opvarenden in de booten gezeten en bij slecht weer getracht naar de kust te roeien. De kapitein verklaarde tenslotte, dat de „Mark" ongetwijfeld op een mijn is geloo pen en dat er geen sprake is van torpedee ring. De schipbreukelingen zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeeren. Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 57). Maar men kreeg niet veel opheldering Toen kwam er ojnieuw een groote golf van opwinding. Het nieuws kwam van buitenaf, van agenten en vrienden uit het Oosten. Er zouden ingenieurs, landmeters en monteurs naar Buffalo Point worden gezonden! Het was absoluut zeker En wat erger was, er kwamen dringende orders binnen, dat men dadelijk daar moest koo pen en zich door geen prijs laten weerhou den. Peter McSwain en Mike Callahan lieten geen gelegenheid voorbij gaan om het nieuws met de noodige overdrijving verder te bazuinen. Terwijl de vrouwen en kinderen van Snake's Fall in het kerkje den dienst volg den en uit volle borst meezongen, stond Peter in zijn gelagkamer te midden van een groep handelaren, die allen om het hardst scholden op de schurken, die het gras voor hun voeten hadden weggemaaid. Hij gaf onvermoeibaar overal antwoord op en zooals hij zichzelf zou willen beschrij ven „stuurde de oude boot over een ruwe zee". Er had iemand beweerd, dat Buffalo Point zeker met Slosson onder één hoedje had gespeeld, zoodat deze de aandacht had De Regeeringspersdienst meldt: De huidige omstandigheden hebben ten gevolge, dat eenerzijds door het vervullen van dienstplicht tal van vacatures ont staan, terwijl er anderzijds vele werkloozen zijn. Meer dan ooit is het noodig, dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt tot elkaar gebracht worden. Daartoe dient zooveel mogelijk te worden bevorderd, dat arbei ders daar werken, waar hun arbeids kracht het nuttigst kan worden aange wend. De minister van Sociale Zaken heeft deswege de bestaande regeling betreffende het verleenen van financieele tegemoetko ming bij het verrichten van arbeid buiten de woonplaats herzien, met het doel om belemmering van nuttige verplaatsing van arbeidskrachten zooveel mogelijk te voorkomen. De wijzigingen gelden van 1 September 1939 af. Dit alles betreft het verrichten van arbeid buiten de woonplaats binnen de Nederlandsche grenzen. Voorts heeft de minister een beroep ge daan op de gemeentebesturen, om bij her nieuwde werkloosheid van werklieden, die elders werk hadden gevonden en deswege verhuisd waren, geen rekening te houden met gemeentelijke vestigingsbepalingen. land en Frankrijk speculeer en op een nieu we uitputting zoowel van het economisch als moreel weerstandsvermogen van Duitschland. De speculatie ligt voor de hand, maar zou de heer Reynaud tijdens zijn radiorede niet telkens één vraag in zich hebben voelen rondspoken? „Rus land, wat zal Rusland doen? Dat Rusland, dat vermoedelijk wel in staat is, om het Duitsche Rijk economisch heel lang op de been te houden?" afgeleid, terwijl de anderen op die manier gelegenheid hadden gehad de zaken voor Buffalo Point te regelen. Peter hapte da delijk toe. „Jullie zijn me een stelletje snuggere kerels", riep hij met een soort medelijden de minachting uit. „Jullie durven de ka stanjes niet uit het vuur te halen. Jullie wilt duizend procent winst voor vijf pro cent moed. Dat zouden jullie willen. Wat schiet je ermee op, hier te zitten razen. Zet je tanden liever op elkaar en steek je handen uit de mouwen van je Zondagsche pakje! Ik word al dat gepraat beu. De waarheid is, dat jullie begint in te zien, dat je je vingers gebrand hebt aan dien Slos son. Slosson was de agent van den spoorweg en jullie dachten met je vijf procent her sens, dat je niets anders hoefde te doen dan hem te volgen. En toen hij er met mijn span vandoor ging, wisten jullie niet, hoe je moest kijken. Jullie verschiet eerst al je kruit hier in Snake's, terwijl de spoorweg intusschen naar Buffalo Point gaat. En nu durven jullie geen kleur te bekennen, voordat het depót eenmaal op Buffalo staat. En wat dan? Dan kun je hooge prij zen betalen of weer vertrekken en dan hebben jullie enkel tijd verknoeid. Ik ben wijzer ,ik zet niet alles op één kaart, ik heb ook grond op Buffalo Point, dus het blijft mij hetzelfde, waar het depót komt." Mike Callahan praatte op dezelfde ma nier tegen zijn gehoor in den huurstal, die 's Zondags gewoonlijk een verzamelplaats was, waar het laatste nieuws werd bespro ken. Maar Mike, die instructies had, deed er nog een schepje op. Hij vertelde over Internationaal bureau tot uitgifte van bonboekjes. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Boersenzeitung" houdt zich on der het opschrift: „De Britsche dictatuur" bezig met het Engelsche optreden tegen de neutralen. „Engeland, aldus de schrijver o.a., houdt rekening met de militaire zwak te der neutralen, met hun afhankelijkheid van de Britsche welwillendheid ter zee en met de omstandigheid, dat het gemakkelijk is elk hunner afzonderlijk te brengen tot het accepteeren van neutraliteitsschendin- gen. Dit standpunt is slechts zoolang houd baar, als de neutralen afstand doen van die solidaire neutraliteit, die te allen tijde ver wezenlijkt en met succes tot gelding ge bracht kan worden. Hoe eerder zij de tan den laten zien, hoe vastberadener zij de be langen van het neutrale blok behartigen, des te ongestoorder zullen zij in het genot van den vrede blijven en bevrijd worden van de beperkingen van hun handel, die hun door de Engelsche dictatuur ter zee opgelegd zijn. Duitschland neemt deze ont wikkeling met toenemende aandacht waar en zou het niet begrijpen, wanneer iets, wat ook, nagelaten zou worden of wanneer de Engelsche vergrijpen met bevangen toe geeflijkheid gepasseerd zouden worden. Ingaande op de Engelsche contrabande bepalingen wijst de „Boersenzeitung" erop, dat deze bepalingen Engeland ieder ingrij pen tegen den handel der neutralen zouden veroorloven. Engeland, zoo schrijft het blad, is er reeds mee bezig om van de neu tralen een totale onderwerping onder de Britsche controle te eischen. Teneinde het schootsveld tegen de neutrale schepen vol kenrechtelijk voor zich vrij te maken, heeft het reeds in Juni de desbetreffende artike len van de algemeene acte opgezet, welke het verplicht hadden gesteld tot erkenning van een internationaal scheidsgerecht in oorlogstijd in geval van conflicten met neu tralen. Engeland verwacht, dat de wereld Enge land als het internationale bureau tot uit gifte van broodkaaren en bonboekjes zal aanvaarden. De doodzonde van Duitschland in Engel sche oogen is niet Bohemen of Polen, maar bestaat in de poging om zich door het Vier jarenplan en de beveiliging van zijn eco nomische levensruimte in het Oosten en Zuid-Oosten, te willen onttrekken aan de Britsche controle en daarmede aan de af hankelijkheid van Engeland. Engeland vreest niets zoo zeer als dat het voor de eerste maal aan een natie zou kunnen gelukken zich te onttrekken aan de Engelsche suprematie en daarmede den band te breken, waarmede de volkeren ple gen te staren naar den Engelschen boa constrictor." Het persbureau Stefani meldt uit Rome: Alle Italiaansche bladen publiceerden giste ren een artikel, dat onder het opschrift „Italië en zijn lotsbestemming" cursief ge drukt in de „Popoio d'Italia" was ver schenen. In dit artikel wordt met name verklaard; Op de wijzerplaat der geschiedenis gaat een groot uur voorbij, een van die ver schrikkelijke en beslissende uren, welker voorbereiding bijwijlen tientallen jaren vergt. Dit is het uur van Versailles, welks voorbereiding teruggaat tot 23 Maart 1919, toen de eerste fascistische groep werd ge sticht, die rond Mussolini een handjevol overlevenden vereenigde, die zoo juist den strijd hadden geëindigd en niettemin weer tot den strijd werden geroepen. Deze eerste fascistische strijdgroep vormde de eerste onmiddellijke reactie van de troepen, die uit het bloedbad waren gekomen en hadden bevonden, dat de overwinning, waarvoor Italië een enorme bijdrage in bloed had ge leverd, was verminkt geworden en ver ijdeld, door vier vampyrs, die aan een ope ratietafel hadden plaatsgenomen alsof het een diner betrof. Wij allen gevoelden de woede voor de wijze, waarop Italië behan deld was en wij zwoeren de herovering daarvan om Italië terug te geven wat aan dit land was ontstolen. Sedert 23 Maart 1919 gelooft en gehoor zaamt het Italiaansche volk aan den Duce in den strijd tegen Versailles. Het is met deze trouw, dat het Italiaansche volk het keizerrijk heeft heroverd en het zal verde digen. Het is met deze zelfde trouw, dat het fascistische Italië vandaag, zooals het dat gisteren deed, de orders van Mussolini af wacht. Het fascistische Italië weet, dat het zich op dit oogenblik voor zijn eigen lots bestemming geplaatst ziet en gelooft daar om meer dan ooit aan den Duce. GEEN AFRIKANERS NAAR HET FRONT. In een boodschap aan het Zuid-Afrikaan- sche volk zegt generaal Smuts, de nieuwe minister-president der Unie van Zuid-Afri- ka, dat de Zuid-Afrikaansche regeering zich niet voorstelt strijdkrachten op de been te brengen, welke over zee gezonden zouden worden, om in Europa te strijden. De rol van Zuid-Afrika zal beperkt worden tot be scherming van de Zuid-Afrikaansche Unie en haar belangen, met inbegrip van Zuid- West Afrika. In een beschouwing over de economische positie van Duitschland zegt het Fransche agentschap Havas, dat Duitschland voor de keus staat: een korte oorlog of een verloren oorlog. Havas motiveert deze uitspraak als volgt: Een gemotoriseerde divisie gebruikt dui zend liter benzine per km. De wereldpro ductie van petroleum bedraagt ongeveer 290 millioen ton, waarvan 182 millioen uit de Ver. Staten komen, 28 millioen uit de Sovjet-Unie, 26 millioen uit Venezuela, 10 millioen uit Iran, 7 millioen uit Roemenië en 4 millioen ton uit Irak. Sedert den aan vang der vijandelijkheden zijn al deze lan den op twee na in feite gesloten voor Duitschland. De eenige eventueele uitzon deringen zijn de Sovjet-Unie en Roemenië, maar de Roemeensche productie, aangeno men, dat het Duitsche Rijk er de volle be schikking over zou hebben, vormt slechts een gering gedeelte van de behoefte van Duitschland in oorlogstijd. Wat de Sovjet- Unie betreft, haar productie is bijna geheel noodig voor het binnenlandsch gebruik, zoodat het voor uitvoer beschikbare over schot nauwelijks 2 millioen ton bedraagt. De Poolsche en de Duitsche productie sa men bedragen ongeveer 1.500.000 ton. On danks al hun pogingen hebben de Duitsche technici het niet verder kunnen brengen dan 1.200.000 a 1.700.000 ton synthetische ben zine tegen een prijs die viermaal hooger is dan de wereldprijs. Aangenomen, dat voor een enkel front van duizend km Duitschland meer dan 30.000.000 ton benzine zou noodig hebben om den oorlog een jaar te voeren, kan hier uit de conclusie worden afgeleid, dat na uitputting van de noodzakelijk beperkte voorraden, Duitschland weldra benzinege brek zal hebben. Wie in de eenzaamheid nog voort gaat met zijn tegenstanders te vechten, verspilt zijn krachten. de plannen van de ingenieurs en de land meters van den spoorweg en hij verzekerde zijn toehoorders, dat hij zich niet vergiste, hij had het zelf gehoord. Hij zat op zijn omgekeerden emmer in de open deur van zijn stal. „Gelukkig heb ik mijn geld in mijn paar den en wagentjes gestoken. Maar ik hoor alle menschen klagen. Ik moest gisteren een stel menschen naar Mallinsbee rijden, naar het kantoor op Buffalo Point. Dat waren allemaal gasten van hem. Den hee- len weg hadden ze 't nergens anders over dan over het depót enzoovoort. Heeft een van jullie ooit den naam Carbhoy ge hoord Iemand wist te vertellen, dat Carbhoy de president van den Uuion Spoorweg was, waarop Mike knipoogde en zei: „Juist. Zoo zeker als de heilige Patrick de slangen van Ierland verdreef, was er één van hen, die Carbhoy heette. Ik hoor de iemand hem zoo noemen. En de man, die Carbhoy genoemd werd, hoorde ik zeg gen, dat de ander zijn snuit moest dichthou den. Niet in die woorden, natuurlijk, hij ge bruikte een millionnairsuitdrukking. Dat waren Malinsbee's gasten. Waar ze nu zijn, weet ik niet. Ik heb ze niet mee terugge nomen." Was het een wonder, dat dit als een loo pend vuurtje door het dorp ging? Maar De laatste geschriften van de militaire deskundigen aan de andere zijde van den Rijn aldus Havas bevatten alle een pertinente weerlegging van de hersenschim van een verpletterende overwinning. In een boek, getiteld „Een militaire politiek" geeft generaal Von Metzch de volgende uit eenzetting: „Elke kans op succes gaat voor ons verloren als wij niet op verrassende wij ze kunnen opereeren. Nooit zullen wij een totale numerieke meerderheid hebben. La ten wij ook de beteekenis van het effect, veroorzaakt door een strategische verras sing, niet overschatten. Het oogenschijn- lijke succes bij het begin garandeert in geen enkel opzicht het eindsucces. En de af schuw, veroorzaakt door een brutale-ver breking van den vrede met veronachtza ming van alle gebruikelijke gewoonten, kan zelfs een verergering van de militaire situ atie veroorzaken uit het oogpunt der bui- tenlandsche politiek» Onweerstaanbare stootkracht, dat is voor ons Duitschers de eenige kans om den oorlog te winnen. „EEN ECONOMISCHE OORLOG IS EEN LANGE OORLOG," De groote vlootmogendheden zullen al tijd trachten den strijd tegen de cofttinen- tale mogendheden te voeren door middel van den economischen oorlog. Zoodra de groote vlootmogendheden aan den oorlog deelnemen, moet men dus reke nen op een oorlog van langen duur". Generaal Von Metzch noemt twee argu menten die hem doen vreezen, dat deze eco nomische oorlog voor Duitschland hopeloos is, in de eerste plaats de meerderheid der Engelsche en Fransche vloot en in de tweede plaats de eenheid van Frankrijk waar binnenlandsche crises minder militai re beteekenis hebben dan in andere landen en dat ingeval van nood als één man zal marcheeren. dat was de bedoeling ook. Den Maandag daarop werd het resultaat van hun werk al merkbaar. Onder het vele bezoek dat Mallinsbee ontving, was ook een deputatie van een paar handelsondernemin gen. Onder Gordon's leiding was het kantoor geheel en al veranderd. De vroegere zitka mer, die ook kantoor was geweest was nu ingericht als werkkamer voor de klerken. Gordon's vroegere slaapkamer was nu Mal- linsbee's privé kantoor geworden en de an dere slaapkamer was als Gordon's kantoor ingericht. Er was niets meer te bekennen van een compromis van woonhuis en kan toor. Alles was zakelijk ingericht. De deputatie kwam 's morgens en be stond uit mr. Cyrus P. Laker en mr. Abe Chester. Ze vertegenwoordigden twee handelsondernemingen uit Chicago, die ge negen waren dollars tot een getal van zes cijfers in een goede onderneming te steken. Mallinsbee was op hun komst voorbereid en hij had een half uur te voren met -Gor don beraadslaagd. Toen een klerk hen aan diende, vonden ze Mallinsbee volledig uit gerust met die leelijke oogklep voor zijn eene oog en Gordon aan een klein tafeltje bij het raam. Abe Chester ging op den stoel zitten, Laker zelf een anderen nam. De twee, die dien de klerk voor hem neerzette, terwijl binnen waren gekomen, vormden een sterk contrast, de één was lang en mager, de an der kort en dik en ademde zwaar. Doch beiden waren zakenlui en tot alles in staat. De lange opende het gesprek, terwijl hij met zijn scherpe oogen onderzoekend naar het spottende gezicht van den boer keek. Even had hij weifelend naar den persoon Havas voegt hieraan toe, dat de voorspel lingen van Von Metzch op het oogenblik stuk voor stuk uitkomen. Duitschland zoekt de overwinning in Polen door een „onweer staanbare stootkracht". Maar voordat zelfs een gedeeltelijke beslissing is gevallen, hebben Groot-Brittannië en Frankrijk, die de zeeën beheerschen, den economischen strijd aangebonden, waarvan Goering zelf reeds de eerste resultaten moet erkennen. Wat Frankrijk betreft, het marcheert in derdaad als één man en het Duitsche volk begint zich daarvan bewust te worden on danks de wanhopige pogingen der leiden de Nazi-kringen om dit te verbergen. Vliegtuigen en tractors zijn niet genoeg. Nog verbazingwekkender is het onlangs gepubliceerde handboek van kolonel Foertsch, „Krijgskunst gisteren en heden". De schrijver leidt persoonlijk den pers dienst van het rijksministerie van oorlog -en kan dus beschouwd worden als de woordvoerder van het opperbevel. Zijn voornaamste conclusies omtrent de moder ne legers zijn, dat hoe machtig zij ook zijn, zij bijna automatisch de geëigende verdedi gingsmiddelen verwekken. Een bij verras sing begonnen oorlog acht hij nauwelijks mogelijk, omdat er altijd een politieke voorbereiding moet zijn, een periode van crisis en spanning, gedurende welke maat regelen aan beide zijden worden genomen. Men kan niet in het geheim de groote mid delen bijeen brengen, die noodzakelijk zijn om het vijandelijk front te doorbreken. Tenslotte toont Foertsch aan, dat de lucht macht nooit een beslissende rol kan spelen en dat gemotoriseerde divisies nooit vol doende zijn om het terrein te bezetten, wat toch voorwaarde blijft voor de overwinning. Het is 21 jaar geleden, dat de Duitsche le gers niet alleen Polen bezetten, maar Roe menië, Joegoslavië, Hongarije, de Oekraïne en de Baltische landen. Ondanks deze graanschuren en voorraden, waarvan geen enkele is verdwenen, bleef de débacle niet uit. Havas besluit met uit genoemd boek te citeeren, dat het aldus begrijpelijk is, dat de ex-keizer, geleerd door de ervaring, den Fuehrer zou hebben gewaarschuwd, dat de ze op weg is naar een veel grootere ramp dan die van 18 jaar geleden. van Gordon gekeken, die aandachtig over zijn werk gebogen zat, doch Mallinsbee had hem gerustgesteld met de woorden: „mijn vertrouwde secretaris". Mr. Laker begon met een houding van openhartigheid aan te nemen en stak van wal met een stem, die van onderuit zijn schoenen scheen te komen: „Onze opdracht is zeer eenvoudig, mr. Mallinsbee." Hij glimlachte even, wat Gor don, die hem vanuit zijn ooghoeken gade sloeg als „onnoozel" registreerde. „We zou den graag een paar kleine informaties van u hebben, die u als zakenman stellig zult kunnen billijken. Ziet u, we zijn genegen om een paar honderd duizend dollar in de zaken te steken, maar u begrijpt, dat dat ervan afhangt, of uw inlichtingen gunstig luiden." „Er loopen verschillende geruchten, die u kunt bevestigen of ontkennen", viel Abe Chester kortaf in de rede. De fraaie zins wendingen van zijn collega irriteerden hem. „Juist", gaf Laker vriendelijk toe. „Er- doen twee geruchten de ronde. Ten eerste, dat de president van den Union Grayling en Ukatan Spoorweg op het oogenblik uw gast is. En ten- tweede, dat de spoorweg het plan heeft, het depót hier te bouwen. Is dat zoo?" Mallinsbee's gezicht verried niets. Mr. Laker dacht, dat hij glimlachte, Abe Ches ter daarentegen was er van overtuigd, dat er op het sterke gezicht geen spoor van een lachje was te bekennen. Ze waren het er echter over eens, dat ze het geen van beiden op die oogklep hadden voorzien. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5