Shelter w M. VAN LOO UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS STADSNIEUWS De 41ste Jaarbeurs is vandaag geopend. ^beschaming Uit aan uit aan Uw Shelter blijft zichzelf! K. Noordstraat - Middelburg VLISSINGEN ZUID-BEVELAND MIDDELBURG-0 Z. VLAANDEREN W.D. Z. VLAANDEREN O.D. Tien kameraden gered. WEERBERICHT GOES RECHTSZAKEN Strijd tegen prijsopdrijving. U kunt Uw regenjas moeilijk aan 'n kleerhanger meedragen. Het eene oogenblik hebt U hem achteloos over de arm, het volgende dreigt er een bui en schiet U hem aan. 'n Shelter kan daar tegen. De onberispe lijke pasvorm en het aparte cachet, verliest Uw Shelter nooit! f 19.75 122.75 f 26.75 132.75 en hoogei (Ingez. Med.) Groote drukte op „De Schelde". Momenteel wordt dagelijks op „De Schelde" tot 11 uur des avonds gewerkt. Dit is noodig, omdat van het ruim 3800 man tellende personeel er ongeveer 600 werknemers hun dienstplicht vervullen en het bedrijf volop van orders is voorzien. Geslaagd voor coupeuse mej. L. Moe- rel alhier. DE MUZIEK OP DE MARKT. Het concert, dat het Middelburgsch Mu ziekkorps morgenavond op de Markt hoopt te geven, zal te 8 uur aanvangen. Het pro gramma doet een populaire uitvoering ver wachten, want bijv. de suite uit „Die lusti ge Witwe" van Fr. Léhar, die het eerste deel van de uitvoering afsluit, wordt gaar ne gehoord. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN AUTO. Hedenmorgen heeft op den hoek van de Bogardstraat en de Korte Burg een aanrij ding plaats gehad tusschen een militai ren motorrijder en een auto. De motorrij der kwam uit de Bogardstraat en wilde de Korte Burg oprijden, terwijl de auto van de Lange Burg in dé richting van de Balans reed. De auto was doordat een voor hem rijdende ■militaire vrachtauto stopte, ge noodzaakt naar de linkerzijde van den weg te gaan, juist toen de motorrij der om den hoek kwam. De laatste botste tegen het voorportier van de auto. Het ongeval liep met eenigé schade aan beide motorrijtuigen af. De schade werd onderling geregeld. DE EERSTE TREIN. Een onzer lezers heeft ons er op op merkzaam gemaakt, dat de afbeelding in ons nummer van Zaterdag jl. voorstellende den feesttrein, die op 29 Februari 1872 naar Middelburg kwam ter opening van de spoorlijn tot onze gemeente, ten onrechte de gedachten doet ontstaan, dat men des tijds niet anders dan met een open wagen Middelburg kort bereiken. Reeds in 1871 ging onze zegsman als 9- jarige jongen met een voor dien tijd zeer behoorlijke gesloten derde klasse wagon van Goes naar Roosendaal, om daar met diensten van andere ondernemingen door te reizen naar 's-Hertogenbosch. Toen onze stadgenoot op 10-jarigen leef tijd van de Noord-Brabantsche hoofdstad een reis naar Middelburg maakte, dus in het jaar der opening der lijn tót over het Sloe, geschiedde dit ook in een gesloten wa gon. WAAR WAS DE SCHOOL? Toen gisteren de scholen eindelijk kon den aanvangen, kwamen ook de leerlingen der eerste klassen-voor het eerst naar de „groote school" en dit deed ook een zesjari ge bewoonster van den Nieuwen Vlissing- schen weg, wier ouders voor haar een der openbare scholen te Middelburg hadden aangewezen. Des morgens bracht moeder haar lieve ling naar school maar des middags zou zij tot de Markt per tram reizen en daar zou men haar afhalen. Toen de kleine uit de tram was gestapt, kwam de tegenvaller. De gidsen waren niet aanwezig en hoe moest zij nu de school vinden? Wellicht verwacht men, dat de kleine zich eenzaam zou gaan gevoelen en in een huilbui zou vervallen. Niets van dit alles. Zij stapte parmantig op het tram personeel af en vroeg „Hoe moet ik de school op de Bree bereiken?" Een der omstanders heeft toen de ver dwaalde onder zijn hoede genomen en ook toen .geen verlegenheid. Integendeel druk babbelende, waarbij zij goed liet uitkomen dat men des morgens anders was gegaan, en waarbij zij vooral angstig was te laat te komen, wandelde zij met den haar onbe kende mede. Op de Bree wist zij goed te vertellen, dat men nu een zijstraatje in moest en dan bij de school met een hek er omheen zou zijn. Op de school heersohte reeds eenige angst over de wegblijfster, want men had een tram eerder naar haar gezocht op de Markt. Men was nu blijde, dat ook deze nieuwe leerlinge weer terecht was. De kleine zal haar weg doop het leven wel vihden, als de voórteekenen niet bedrie gen. VERKEERSONGEVAL. KAPELLE. Toen mej. Gl. de P. per fiets met haar jongentje achterop een bezoek wenschte te brengen aan haar man, die in militairen dienst is, werd zij in den Smok- kelhoek aangereden nabij de woning van den heer Bal door een personenauto, ko mende uit tegenovergestelde richting. De ongelukkige werd aangehaakt aan de knop van het portier, en bekwam verschil lende schaafwonden. Zij werd door ontbo den medici voorloopig verbonden en voor nader onderzoek vervoerd naar het zieken huis te Goes. Het jongetje werd in een na bijgelegen heg geslingerd doch bekwam geen letsel. AANRANDING. De dader gearresteerd. KRABBENDÏJKE. Zaterdagavond om streeks half elf begaf het 15-jarige meisje M. v. I. zich van het dorp naar huis, toen zij door een onbekend persoon werd lastig gevallen met niet nader te noemen bedoe lingen. De onverlaat heeft het meisje van haar rijwiel getrokken en vervolgens naar den berm van den weg gesleept, maar door dat er personen naderden heeft hij de vlucht moeten nemen. Aanvankelijk was niet bekend wie de aanrander was, doch de politie is er Maandag in geslaagd hem op te sporen. Het bleek te zijn een zekere A. H. uit Rilland. Hij is te Goes waar hij in betrekking is, gearresteerd en voor den burgemeester van Krabbendjjke geleid, Hulde aan de politie voor de vlugge op sporing. Begin van brand. BRESKENS. Gisteravond had alhier een begin van brand plaats in de afdeeling tof fees van de fabriek van de N.V. Van Mel- le's Confectionery Works. Tijdig werd het vuur ontdekt door eenige militairen, zoodat men met eenige emmers water den brand spoedig meester was. Bij de ramp van de „Willem v. Ewijck". Zooals Zaterdag gemeld behoorde »tot de leden der bemanning die den mijnenveger „Willem van Ewijck" heeft getroffen, een jongeman van Hoek, de omstreeks 20-jarige Izak Hamelink. Naar zijn ouders aan de Tern.-Crt. mee deelden, dient Izak nu ongeveer 2 jaar als vrijwilliger bij de marine. Het varen zat er in. Het is echter een bescheiden jongeman, die zjjn prestaties en successen liefst ver zwijgt. Zoo heeft hij bij het roeien voor het examen voor het brevet van kanonnier een buitengewoon goed figuur geslagen. Tegen zijn ouders liet hij daarvan echter eerst iets VERHURING GEMEENTEGROND. Bij raadsbesluit van 21 October 1936 wer den voor het tijdvak 1 Augustus 1936 tot 1 Augustus 1939 135 ca gemeentegrond, gele gen aan den toegangsweg tot het Huis van Bewaring nabij den Blauwen Dijk, ver huurd tegen 33.75 0.25 per c.a.) per jaar. Thans heeft de weduwe van genoemden huurder verzocht de huur met 3 jaren te willen verlengen onder dezelfde voorwaar den. B. en W. hebben tegen inwilliging van dat verzoek geen bezwaar en stellen den Raad voor in zijn eerstvolgende vergadering te besluiten het perceel te verhuren tot 31 Juli 1942. EEN GROOTE RUIT KAPOT GEREDEN. Oorzaak: de gladheid van de koperslakkeien. Toen gisteren een sleepersknecht uit de Kortedelft de Sint Pieterstraat in wilde draaien, kwam het voor den wagen gespan nen paard op de koperslakkeien te glijden en kon de voerman niet meer voorkomen, dat paard en wagen met een der groote spiegelruiten van het magazijn „De Uiver" op den hoek van de Kortedelft en Sint Pie terstraat in aanraking kwamen. Er bleef van die ruit niet veel heel. In den winkel was men juist bezig een klant te helpen. Men trachtte zich in vei ligheid te stellen, waarbij de klant, een stadgenoote, met het hoofd tegen een of ander voorwerp aan botste en een bloeden de wonde aan het voorhoofd bekwam. Zij werd in de apotheek-Van der Harst voorloopig verbonden en later door een me dicus mede genomen naar de spreekkamer om verder geholpen te worden. Het paard had ook eenige verwonding opgeloopen en is direct naar den stal ge bracht en door een ander vervangen. De gebroken ruit was verzekerd, maar ook aan enkele voorwerpen in den winkel is eenige schade toegebracht. Een paar jaar geleden was het een wa gen van dezelfde sleeperij die op dezelfde plaats een zelfde grootë ruit vernielde. DE MIDZA-BORDEN. Naar wij vernemen heeft de politie het Midza-bestuur, meegedeeld, dat uiterlijk Zaterdag a.s. de zaak der Mfdza-borden in orde moet zijn gebracht De Midza-leden zullen derhalve in den loop dezer week bezoek ontvangen van den timmertoan, om de uit-stekende borden vlak tegen de winkels aan te brengen. Temperatuur badwater. De temperatuur vari het water in de bad inrichting bedroeg heden 70 graden. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige Z.W. tot Z.O„ later wellicht Oostelijke wind, be trokken tot ewaar of half bewolkt, aan vankelijk nog regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Wo 13 Sept. Zon op: 6 h 30; onder: 19 h 21. Licht op: 19 h 51, Maan op: 6 h 28; onder: 19 h 01. N.M. 13 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; September, Hoogwater. Laagwater, Dinsdag 12 13.07 7.18 19.51 Woensdag 13 1.39 13.51 8.06 20.38 Donderdag 14 2.21 14.33 8.47 21.24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 12 2.39 15.05 8.25 20.45 Woensdag 13 3.34 15.55 9.10 21.30 Donderdag 14 4.21 16.42 9.51 22.14 RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Augustus 1939 werd aan het kantoor alhier op spaar bankboekjes ingelegd 91,067,25 en te rugbetaald 160,272,18. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 69,204,93. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 45. los, nadat zij het van kennissen onder de toeschouwers hadden vernomen. Zjjn moeder toonde vol trots eenige waar devolle prijzen door hem gewonnen bij het schieten. Zijn ouders wisten hiervan eerst iets af, toen hij zijn moeder vroeg die voor hem in bewaring te willen nemen, daar hij die liever niet aan boord had. Hamelink moet bij de ramp wel over een groote tegenwoordigheid van geest hebben beschikt. Hij behoorde tot de bemanning van de sloep die de mijnen van de kettingen moest los maken. Toen de explosie plaats had werd die sloep in de hoogte geslingerd, doch kwam gelukkig weer goed in het wa ter terecht. Hij zag toen een aantal zijner makkers hulpeloos te water liggen. Dat er geholpen moest worden sprak van zelf. Doch dat moest ook oordeelkundig ge schieden, waartoe Hamelink zich een touw om het middel- bond en dat aan de sloep bevestigde, opdat de andere opvaren den hem zouden kunnen binnenhalen en voorkomen werd, dat drenkelingen hem mee naar de diepte trokken. Op die wijze gelukte het hem niet min der dan tien makkers voor den ver drinkingsdood te behoeden en de eerste die hij op die wijze in de sloep hielp was de Terneuzenaar Simons, schrijver bij de ma rine. Onder de door hem geredden was ook een der officieren. Toen zijn moeder hem vroeg of hij niet bang was en zenuwachtig, antwoordde de flinke jongeman: „Óch, moeder, ais je je kameraads daar zoo ziet liggen, dan moet je wel helpen". POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van Dinsdag 12 Septem ber werden o.a. de volgende personen gedagvaard: D. S. de S., 28 jaar, leurder te IJzen- dijke en F. de B., 25 jaar, zonder beroep te IJzendjjike, wegens diefstal van een hoeveelheid mosselen, toebehoorende aan H. L. van Wijnsbergen, te zamen en in vereeniging gepleegd op 5 Juli 1939 te Philippine. Eisch en vonnis 10 b s 5 dh. P,. R., 43 jaar, koopman te Kruiningen, wegens valschheid in geschrifte door op de aan hem uitgereikte belastingkaart voor de motorrijtuigenbelasting opzette^ lijk de woorden „Chevrolet'" te verande ren in „Ford", gepleegd op 18 Juli 1939. Eisch en vonnis 25 b s 10 dh. M» S., 22 jaar, arbeider te Ellewouts- djjk, wegens diefstal van een rijwiel, toe behoorende aan S. Boutens, op 2 Juli 1939 te Kwadendamme. Eisch en vonnis: 1 maand gev, voorw. met proeftijd van 2 jaar en '25 b s 10 dagen hechtenis. B. H. M. de P., 32 jaar, kantoorbedien de te Goes, wegens beleediging van de agenten van politie J. Saaman en M. Francke in den nacht van 16 op 17 Juli 1939 te Goes. Eisch en vonnis 15 b s 10 dh. H. A. V., 68 jaar, stalknecht te Bres- kens, wegens verduistering van een be drag van 62,50 ten nadeele van Willem Brokké in Mei 1939 te Breskens. Eisch 1 maand gev. Vonnis vrijspraak. L. van S., 20 jaar, zonder beroep te O. en W. Souburg, wegens oplichting van 4 paar dameskousen en 1 paar dames schoenen resp. ten nadeele van Wilhelmina Koppejan en Tannetje de Nooijer, ge pleegd op 18 Juli 1939 te O. en W. Sou burg. Aangehouden voor nader onderzoek. J. W. B,, 20 jaar, politoerder te Vlis singen, wegens diefstal van een bedrag van 12, toebehoorende aan de Vlissing- sche Zwemschool, gepleegd op 22 Juli 1939 te Vlissingen. Eisch 25 b s 20 dagen. Vonnis 20 b s 10 dagen. VOORBEURSOVERZICHT. Amsterdam 1936-3% 85 Zeeuws. Hyp. B-3% 8484 Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—53% A Amsterd. Bank 119%—121% A Ned. Gist- en Spiritusf. 390 A De Schelde N.B. 44%-M6% C Am. Smelten Ref. 48%48% A Houth Alberts 76% C Chesapeake en Ohio 29%30% C Pref. Kansas City South 15%14% C Union Pac. Rr. 79%—79% Ned. 38 1000-3 84%—84 O. Indië 37 1000-3 84V4—83% Engeland 1960-90 4 68%—.— A Koloniale Bnk. 185187% A N.I. Hbk. 600 1.30%—134 C Ned. H. M. 1000 94%—95 A v. Berkels Pat. 38% C Calvé-Delft 75%—74% A Lever-Bros en Unilever 109%—101-05 A Philips Gem. B. afg. 159%—143-50 - C Am. Car en Foundry 22%—23%-% C Anaconda Cop. 31%31%-30% C Bethlehem St. 71%—76%-73% C Int. Nickel Cy. 35%—32%-% C Kennec Copper 37%38-37% C Rep. Ste^I 22%—24%-% C U. States St. C. 57%—61%-59% C North Am. Cy. 17%17% A Kon, Petr. Mpij. 348%—347%-50 C Contin. Oil Cy. 23%—24-23% C Phillips Petr. Comp. 37%37% C Shell Union O.C. 14%14-% C Tide Water Ass,. Oil 12%—12%-% A Ned. Scheepv. U. 150-153-47 A H.V. Amsterdam 443440-50 A Java Cult. Mij. 240237 A N.I. Suiker U. 244244-39 A Deli Batavia 108%108-12 C Deli Mij. 1000 182%—181-77 BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Amerik* - Olie Suiker HVA - - Philips Unilever - Tabak Schepen - {Wettig Markt Rubber "Tl"»..,. gedeponeer&J A Senembah 150151-49 C Balt.more en Ohio 5%5%-5% C Southern Pac. Cy. 13%—12%-% A Southern Rlw. 14%14% A Amst. Rubb. C. 244253-40 A Deli-Bat. Rubb. 187%197-91% A Hessa Rubber 148147%-46 A Serbadjadi S.R. 120-107-105 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parjjs Brussel New-York heden gister 7.60 7.62% 68.00 66.00 4.33 4.28 32.27% 32.22% 1.58% 1.8 ALLE SPANJAARDEN NAAR HUN LAND TERUG? Havas meldt: De Spaansche ambassade te Parijs heeft gisteravond tot de Span jaarden, die op Fransch gebied verblijven, hetzij in vrijheid hetzij in concentratiekam pen, een oproep gericht, waarin de Span jaarden worden uitgenoodigd naar hun land terug té 'keeren en clementie wordt toegezegd aan allen, die zich een politiek delict hebben te verwijten. Het centraalstation van Krakau, door brand totaal verwoest, na de hevige gevechten tusschen de Poolsche en Duitsche strijdkrachten om het bezit van de stad. Weer een groote agrarische afdeeling. Een week later dan de bedoeling was is heden te Utrecht de 41ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs begonnen, onder wel zeer bijzondere omstandigheden, die herinneren aan de jaren, waarin de Ned. Jaarbeurs te Utrecht de eerste maal werd gehouden. Evenals toen het was 1917 woedt de oorlogsvlam weer over Europa, en het was juist met het oog op de moeilijkheden, welke ons handelsverkeer van en naar het buitenland ondervond, dat de initia tiefnemers op het denkbeeld kwamen, den Nederlandschen industrieel en den Neder- landschen handelsman in de gelegenheid te stellen, in Utrecht overzichtelijk te laten zien, wat industrie en handel van eigen bodem kunnen bieden en in hoeverre de Nederlandsche nijverheid in eigen be hoeften kan voorzien. Al is de Jaarbeurs dus een oorlogskind, zijn groei en bloei dankt het instituut ten slotte toch aan den vrede, aan den op bloei van handel en nijverheid en aan het vrije handelsverkeer met de geheele we reld. Dit kwam in de laatste jaren tevens tot uiting in het internationale karakter, dat de jaarbeurzen meer en meer begon nen te krijgen, niet alleen door deelne ming van buitenlandsche firma's, maar vooral door de collectieve inzendingen van sommige landen, die daaraan dan tevens een officieel karakter gaven. Reeds deze najaarsbeurs, die tengevolge van de algemeene mobilisatie een week la ter moest beginnen dan de bedoeling was, toont er de sporen van, dat men zich voor loopig wel weer in de eerste plaats natio naal zal moeten oriënteeren. Zonder over dreven pessimisme mag men toch voor zien, dat" de algemeene depressie, welke de internationale toestand veroorzaakt, ook deze beurs niet ongemerkt voorbij zal gaan. Naar het uiterlijk ziet men echter wei nig verschil met vorige jaarbeurzen. Aan gezien de deelnemers hun vaste plaatsen hebben, vindt men op elke etage dezelf de branches, die er altijd exposeeren. Het eenige verschil dat deze beurs echter gemeen heeft met de drie vorige najaarsbeurzen is, dat de begane grond van het tweede en derde Jaarbeursgebouw, alsmede van de verbindingshal, weder in gebruik is voor de agrarische afdeeling, welke sedert 1936 aan de Septemberbeurs is verbonden en een groot succes is, om dat ze, naast de gewone Jaarbeurs, die laat zién wat onze industrie vermag, een beeld geeft van het voor ons land zoo belangrijke; agrarische bedrijfsleven. De minister van Econ. Zaken deelt me de, dat hij erkentelijk is voor de gegevens die hij naar aanleiding van zijn oproep van vorige week heeft ontvangen over inge voerde of voorgenomen prijsverhoogingen. Individueele beantwoording der ingekomen brieven is uiteraard bij de groote drukte ten departemente niet wel mogelijk, doch men kan ervan overtuigd zijn, dat elk geval nauwkeurig wordt onderzocht. Hij verzoekt belanghebbenden ook verdere gevallen on verwijld aan het ministerie van Econ. Za ken, Bezuidenhout 30, Den Haag, door te geven. Gisteren is nog een aantal opdrachten verstrekt tot instelling op korten termijn van een accountants onderzoek bij verschil lende importeurs, industrieele ondernemin gen en grossiers en wel naar aanleiding van ingekomen klachten over prijsverhoogingen. Voorts is nog vandaag last gegeven om bij verschillende bedrijven van dezen aard voor gevallen, waarin mag worden aange nomen, dat inderdaad een in strijd met de wet ingevoerde prijsverhooging werd door gevoerd, procesverbaal op te maken. DUITSCHLAND BEZUINIGT. Te Berlijn en in de omgeving is de helft der scholen als ziekenhuis ingericht. Alle universiteiten zijn gesloten, behalve die te Berlijn, Weenen, München, Leipzig en Je na. Bij decreet is vastgesteld, dat de medi sche examens vervroegd worden, opdat men het hoofd kan bieden aan de behoefte van het oogenblik. Om op benzine te bezui nigen heeft men bepaald, dat slechts de automobilisten, die een officieel kenteeken dragen, het recht hebben van hun wagen gebruik te maken. Het goederenvervoer naar Oost-Pruisen geschiedt slechts te wa ter. In de restaurants zjjn Maandag en Vrijdag vleesehlooze dagen. In een groot hotel te Berlijn bestond het menu gisteren uit soep, rijst en bloemkool en gebak als dessert. De prijzen zjjn hetzelfde gebleven. Te Weenen zijn de beperkingen minder streng. Daar is ook het aantal gemobili- seerden geringer. Het schijnt, aldus Havas, dat de autoriteiten met het oog op de groeiende ontevredenheid der Oostenr\j- kers aarzelen nieuwe beperkingen op te leggen en er naar streven het dagelijksch leven zijn normaal aanzien te doen behou den. De ziekenhuizen en de in hospitalen veranderde scholen zijn vol gewonden, een getuigenis van het ernstige karakter van den oorlog. In de gerfoemde ruimten vindt men landbouwmachines, werktuigen, hu'Pm'd- delen, producten, zaden en granen, en al les, wat met het land- en tuinbouwbedrijf te maken heeft, terwijl op het Vreeburg- terrein stamboekvee, paarden, óoomkwee- kerijen, tuinarchitectuur enz. te zien- is.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2