tyvwitteïule ^eetxu?0cfye s* lp (&GOESCHE COURANT) De regeering verlicht de zorgen der gemobiliseerden. Warschau biedt nog steeds verwoeden tegenstand. Hitler aan het Oostelijk front Eere-salvo's knalden in Den Helder iDe Duitschers willen thans de stad uit het Oosten aanvallen. Aan het Westfront is het kalm. Het parool van Mussolini. Drijvende mijnen bij de Waddeneilanden, Gemobiliseerden en hun belasting Engeland heeft een zuiver geweten, zegt Eden. „Men uite zijn meening met mate." Duitschland organiseert „contra-blokkade" Nieuwe regeling voor vergoeding en verlof. NUMMER 215 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 2863. Post- ,giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders lf 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBUR6SCHE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cént per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct De Duitsche zegetocht is, wat Warschau betreft, gestuit. Als men de berichten uit beide kampen tegen elkaar afweegt blijkt duidelijk, dat de Polen succes hebben met hun verwoede verdediging van de hoofd stad. De Duitsche gemotoriseerde troepen hebben niet verder kunnen doordringen dan de Westelijke voorsteden. De Poolsche artillerie is in stelling ge bracht en bombardeert de wijken waar zij Duitsche troepen vermoedt. Van den strijd am Madrid hebben de Duitschers wel ge leerd, dat een dergelijk gevecht groote offers kan eischen. Zij schijnen daarom in het Westen der stad niet meer aan te vallen, doch zich te beperken tot het ver- de|(ligen van de reeds in hun bezit zijnde stellingen. Zij maken een omtrekkende beweging, misschien om de stad ook uit het Oosten aan te vallen. Wellicht is hét echter de bedoeling, dat zij Warschau ge heel omsingelen en isoleeren om de daar gelegerde troepen ongevaarlijk te maken. Zij zouden 'dan Warschau als het ware willen belegeren en intusschen verder trekken met het grootste gedeelte van hun legermacht.. Havas meldt over den strijd om War schau het volgende. De aanvallen van de Duitsche troepen welke door de verdedigers van Warschau zjjn afgeslagen, waren gericht tegen de voorstad Marymont in het Noordwesten en in het Zuidwesten langs den straat weg van Grojec. De krachtige verdediging van Warschau heeft deze aanvallen niet alleen tot staan gebracht ,-doch met steun van de artil lerie werden de aanvallers teruggedreven. De vijand schijnt geen zware artillerie te hebben en wil dit blijkbaar goedmaken door heftige bombardementen uit de lucht. De geheele bevolking neemt deel aan de verdediging. In den strijd hebben de bataljons, welke gevormd worden door de werklieden van Warschau, een eerste rol gespeeld. De vrouwen brengen den strij ders eten en drinken tot in de voorste li nies. In de binnenstad hebben duizenden vrijwilligers de diensten van de passieve verdediging versterkt. Zij werken de vol le 24 uur. Bij een tegenaanval op Marymont zijn Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Zij werden naar Warschau gebracht en on dervraagd. Men bemerkte hierbij, dat niemand van hen wist, dat Frankrijk en Engeland aan Duitschland den oorlog hadden verklaard en dat sedert een week vijandelijkheden werden gevoerd aan de Westgrens. Men vond op hen nat.-socialis- tische bladen, o«a. „de Völkische" Beo- bachter", welke geheel verschillend waren van de nummers, welke op denzelfden dag in Duitschland waren verkocht. Er is dus een speciale pers ingesteld voor de solda ten aan het front. Havas meldt verder: Bovendien heeft de Duitsche leugen van de inname van Warschau slachtoffers gemaakt in de rij en van het Duitsche leger. Een groep Duitsche officieren, die meenden, dat Warschau bezet was, kwam in een der voorsteden met een auto rustig bij een barricade. Zij werden door Poolsche sol daten gevangen genomen, voor zij van hun verbazing bekomen waren. „De vijand is teruggeslagen." Het Poolsche Telegraaf-agentschap deel de in zijn dagoverzicht, dat gisteravond ,om 11 uur door de radio Warschau werd uitgezonden, mede: „Alle pogingen der Duitsche troepen om de Poolsche verde digingslinie aan Narew en Boeg te ver breken, zijn mislukt. Aanvaleln van snel le gemotoriseerde afdeelingen, die ten doel hadden de verblijven en woningen in brand te steken of te vernielen, werden door detachementen van de tweede linie verijdeld. Het commando te Warschau deelt mede: bij de luchtaanvallen op de hoofdstad is ongeveer 20 procent der vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Van daag is een bombardementsvliegtuig mid den in de stad gevallen. Ten Noorden van Warschau is de vijand teruggeslagen. On ze afdeelingen in den Westelijken sector blijven de verdediging voorbereiden, na op doeltreffende wijze slag te hebben gele verd." Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis teravond laat uit het hoofdkwartier van Hitier: „Ook heden heeft de Führer zich per vliegtuig naar de voorste frontlinie be geven, waar op het oogenblik de beslissing van den grooten slag in Polen zich onweer staanbaar voltrekt. Deze tweede vlucht van den Führer leidde naar het centrum van het operatiegebied tusschen Lodz en Warschau, waar de ingesloten Poolsche troepen wanhopig trachten naar het Oos ten door te breken. Evenals gisteren land de de Führer op een der oorlogsvliegvelden, enkele kilometers achter het front, waar een formatie gevechtsvliegtuigen gestation- neerd was. De commandant kon den Füh rer begroeten met het mededeelen der re sultaten van den vorigen dag: vier en veer tig Poolsche vliegtuigen vernield en tal rijke vliegveldten, ver naar het Oosten ge legen, vernietigd. Gedurende den rit naar de voorste front linies werd de Führer geestdriftig door de troepen toegejuicht. Terwijl de tocht aan vankelijk leidde door een gebied waar hier en daar stukken Poolsch geschut, munitie wagens, uitrustingstukken en ook eenige Poolsche tanks, stukgeschoten en immobiel, soms ook uitgebrand, lagen, namen de tee kenen, die op strijd wezen, weldra toe. Op de velden stonden zware Duitsche batterij en, beschermd door afweergeschut, gereed tot vuren. De Führer reed midden door de voorste artillerie-stelling. De divisiestaf, die in een half vervallen boerenhuis was ondergebracht, meldde, dat alle Poolsche pogingen met zware verliezen waren ge strand op het Duitsche vuur. Toen de Füh rer den staf verliet, trokken juist Duitsche pantserwagens, gevolgd door artillerie en licht veldgeschut voorbij. Eerst des namid dags verliet de Führer de voorste linie om naar zijn hoofdkwartier terug te keeren. Het vanochtend uitgegeven communiqué van het Fransche hoofdkwartier luidt: ï(Aan het geheele front is het vannacht kalm geweest!" Het Fransche legerbericht van gister avond meldde: „Ondanks den vijandelijken weerstand, zijn onze aanvallen voortgegaan belang rijke vorderingen te verwezenlijken op een front van ongeveer 20 km ten Oosten van de Saar". De politie te Genua heeft, volgens Ha vas, vier Italianen gearresteerd, die on juiste berichten verspreidden. Zij zijn ge vangen gezet. De Italiaansche bladen verklaren in verband hiermee, dat in de huidige moei lijke uren iedere Italiaan meer dan ooit verantwoordelijkheidsgevoel moet toonen en zijn eerste plichten niet moet verge ten, nl. vaderlandsliefde en gehechtheid aan het bewind. Hieraan wordt toege voegd, dat Mussolini slechts een parool heeft gegeven nl. „werken en zwijgen". Slachtoffers van de „Willem van Ewijk" begraven. De vlaggenparade te Willemsoord had vanmorgen een bijzonder karakter. Van al le in de haven en op de werf liggende sche pen en van de maritieme gebouwen aan de buitenhaven werden vlag en geus halfstok geheschen, ten teeken van rouw om de slachtoffers van de ramp, die Vrijdagmid dag den mijnenveger „Willem van Ewijk" trof en waarvan er heden vier ten grave werden gedragen. Op de algemeene begraafplaats te Huis duinen werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot der béide officieren, den com mandant van de „Willem van Ewijk", den luit. ter zee 1ste klasse J. E. ten Klooster en den luit. ter zee der Kon. Marine-reser ve G. Anema. Tegen een uur werd de rouwstoet voor het Marinehospitaal en het directiegebouw geformeerd. Voorop de tamboers en pijpers van de mariniers, daarachter de stafmuziek der Kon. Marine o.l.v. kapelmeester Leisti- kow. Vervolgens kwam het vuurpeleton der mariniers. Achter het vuurpeleton volgden 24 on derofficieren, die als dragers fungeerden, 12 voor elke baar. Hierachter reden de twee lijkauto's. Aan het hoofd der in ceremonieel tenue gestoken militaire troepen liep de luit. ter zee 1ste klas G. B. Salm, die het com mando voerde. Langzaam, in paradepas, onder de treur muziek van de stafmuziek, die treurmar- schen van Chopin en Beethoven speelde, afgewisseld door het geroffel en gefluit van de tamboers en pijpers, bewoog de lange, indrukwekkende stoet zich naar de begraafplaats. Overal langs den weg, doch vooral in de binnenstad, hadden zich dui zenden opgesteld, om het plechtig en in drukwekkend schouwspel van deze militai re begrafenis gade te slaan. Mannen ontblootten eerbiedig het hoofd bij het passeeren van den rouwstoet; mili tairen brachten een saluut. OP DE BEGRAAFPLAATS. Op de begraafplaats had zich intusschen ook reeds een groote menigte belangstel lenden verzameld, waaronder tal van mili taire autoriteiten. H. M. de Koningin werd vertegenwoordigd door den gep. schout-bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk. Kapt. ter zee J. G. v. d. Berg vertegenwoordigde den minister van defensie en kapt. ter zee J. W. G. van Bengel den chef van den marinestaf. Elke kist, gedragen door 12 onderoffi cieren, was bedekt met de Nederlandsche vlag, waarop gehecht waren sabel, steek en epauletten van den overledene. Na twee eere-salvo's daalden de kisten in het graf. Daarop werd het derde en laat ste salvo gelost. Vele kransen, waaronder een van de Kon. Marine, dekten de beide graven. Men meldt ons: Om 10,30 uur heden morgen werden in de Vliestroom drijven de mijnen gemeld. In Texelstroom bij Oude Schild zijn twee 'drijvende mijnen gemeld, welke door marinevaartuigen worden gevolgd. Van verschillende zijden komt de vraag of een dienstplichtige, die onder de wa penen geroepen is, uitstel van betaling voor zijn belasting kan krijgen. Uit Den Haag meldt men ons dienaan gaande In antwoord op deze vraag, die door een groote aantal belastingplichtigen is gesteld, kan het volgende worden medegedeeld: De met de invordering belaste ontvanger kan, onder door hem te stellen voorwaar den, uitstel van betaling verleenen. Men wende zich dus in daartoe leidende gevallen mondeling of schriftelijk tot dien ontvan ger, onder vermelding van de omstandighe den, dien den belanghebbenden tot het vragen van uitstel nopen. Kan iemand, die in Augustus een nieuw rijwielbelastingmerk heeft gekocht en daar na als dienstplichtige onder de wapenen is geroepen, dit belastingmerk weder inleve ren met geheele of gedeeltelijke teruggaaf van de betaalde belasting Dit kan niet. De rijwielbelasting ad 2,50 is verschuldigd, ongeacht hoe vaak en hoe lang men in een belastingjaar een rijwiel gebruikt. Gedeeltelijke teruggaaf bij afschaffing van een rijwiel of bij staking van het ge bruik van een rijwiel kent de wet niet. Een automobilist, die blijkbaar den raad der regeering om zuinig te zijn met benzine goed in zijn ooren geknoopt heeft, vraagt: Kunnen wij, aangezien wij, om benzine te besparen, onze auto niet gebruiken, aan spraak maken op restitutie van reeds be taalde motorrijtuigenbelasting Indien de uitgereikte belastingkaart gel dig is tot het einde van het loopende be lastingjaar, dus tot en met 30 April 1940, kan men tegen inlevering van de kaart bij den ontvanger te wiens kantore zij is afge geven, restitutie verkrijgen van de belasting over de twee nog niet ingetreden kwarta len. Is de belastingkaart slechts voor drie „Het Nat.-Socialisme moet van de aarde verbannen worden". De nieuwe minister voor de Dominions in het Engelsche oorlogskabinet, heeft gis teravond een radiorede uitgesproken, die uitgezonden is o.m. naar de Ver. Staten en naar het geheele Britsche rijk. In deze rede zeide Eden o.m. het volgen de: Een week is voorbijgegaan sedert dit land zichzelf in oorolg bevond met de nat. so cialistische heerschappij in Duitschland en thans zijn wij een eensgezind volk, dat nau wer onderling verbonden is in onze gemeen schappelijke vastberadenheid dan ooit in onze geschiedenis. Eden besprak vervolgens de redenen van deze opmerkelijke eensgezindheid, zeggen de: in de eerste plaats hebben wij een goed geweten, omdat de regeering er niet alleen naar heeft gestreefd om den vrede te be waren, maar ten behoeve van den vrede groote risico's op zich heeft genomen. Thans springt een feit in het oog, n.l. dit, dat wij voor den oorlog uitbrak, alles de den wat woorden konden doen om onze houding ondubbelzinnig duidelijk te maken aan de Duitsche heerschers opdat er en hier maak ie gebruik van de eigen woorden van den eersten minister geen „tragische dubbelzinnigheid" zou kunnen bestaan. Alle beweegredenen zijn Hitier aangebo den, aldus vervolgde Eden, om den weg te betreden van vreedzame onderhandelingen en de Poolsche regeering had dit beginsel aanvaard. Maar Hitier heeft opzettelijk en met vaste bedoeling onderhandelingen on mogelijk gemaakt. De Duitsche rijkskanse lier ging zoover met zijn cynische veinzen, dat hij eindelijk Polen binnenviel omdat Po len ingebreke bleef de vredesvoorstellen te aanvaarden die het zelfs nooit van de Duit sche regeering had ontvangen. Er heeft nooit een meer flagrante bespotting van in ternationale goede trouw bestaan. Hitier verkoos geweld, Hij heeft de keu ze gemaakt en moet de beslissing onder gaan. Voor ons is er thans geen terugkeer, zeide Eden. Wij hebben geen twist met het Duitsche volk, maar er kan geen blijvende vrede zijn vóór het nationaal-socialisme en alles wat het vertegenwoordigt aan onder drukking, geweld en gebroken trouw, van de aarde is verbannen. Dit is een zaak, die geen compromis toelaat. In de eerste plaats dus zoo herhaalde Havas meldt uit Brussel: Het bestuur van de Belgische Socialistische partij heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de geest van de door de Belgische regeering geproclameerde neutraliteit de gewetens vrij laat, doch de meening moet met matiging worden ge uit, opdat de poging der regeering, om te verhinueren, dat het land het slagveld wordt van Europa zooals in 1914, succes hebbe! In het manifest wordt den Socia listen gevraagd discipline te toonen en trouw te bl'iven aan het ideaal van vre de en vrijheid. Uitgebreide controle door Duitsche duikbooten, Duitschland zal, in antwoord op de En gelsche blokkade van Duitschland, uitge breide maatregelen nemen om hierop in ge lijken geest te antwoorden. Volgens een of ficieus bericht denkt men dit het best te bereiken met behulp van duikbooten. Volgens Berlijn komt de Engelsche con- tröle op contrabande neer op een algehee- le beperking van het internationale han delsverkeer, ook van dat der neutrale lan den, in zooverre Engeland dit voor zijn eigen doel goed dacht. Duitschland beweert thans' te zullen ant woorden met een even strenge blokkade, het opstellen van contrabandelijsten en het noteeren van firma's, die handel drijven met Engeland op een z.g. „zwarte lijst". Duitschland zal met alle middelen ver hinderen, dat oorlogsmateriaal en levens middelen Engelsche havens bereiken. Eden is ons geweten zuiver, maar in de tweede plaats hebben wij een goed geheu gen. Reuter meldt verder: Na vervolgens de reeks van Hitiers gebroken beloften en ter zijde geschoven verbintenissen te hebben opgesomd, vroeg Eden hoe het mogelijk was aan de conclusie te ontkomen, dat het verdrag van Versailles geen grief was; die herstel behoefde, maar een voorwendsel voor het gebruik van geweld. De Regeeringspersdienst te Den Haag meldt het volgende: Bij de regeering zijn eenige maatregelen in voorbereiding, welke strekken om de maatschappelijke zorgen van dé buitenge woon onder de wapenen geroepen dienst plichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten; hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van 2,50 op 3,per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van 3,met machti ging van den minister van Defensie nog eenigermate zal mogen worden overschre den. Dit wil niet zeggen dat alle vergoedin gen verhooging zullen ondergaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds 2,50 per dag aan vergoeding wordt ge noten, doch waarin dit bedrag niet vol doende blijkt in verband met den achter uitgang van de gezinsinkomsten, en b.v. in verband met de groote van het gezin, de vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in het buiten land verblijf houden, daar in verschillende streken in het buitenland een andere maat staf voor levensonderhoud moet gelden dan hier te lande. Voorts is een regeling te wachten, welke beoogt steun te verleenen aan diegenen, die door opkomst in militairen dienst in onoverkomelijke moeilijkheden zijn geraakt en met toekenning van kostwinnersvergoe ding niet of niet voldoende geholpen zijn. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens bereid gevonden zich met de uit voering van deze regeling te belasten. Daar deze vereeniging voor dit doel niet over voldoende geldmiddelen beschikt, heeft de regeering haar een zeker bedrag aan subsidie toegezegd met de bepaling, dat deze subsidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van andere zijde aan bijdragen mocht ontvan gen. Wanneer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met 100,hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op re kenen, dat het Rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeniging is: Amster- dam-C„ Weteringschans 96, terwijl het nummer van de postrekening is 12459. maanden geldig, dan kan* men volgens de wet geen aanspraak op teruggaaf maken. Verlofregeling. Ook is een verlofregeling in voorberei ding, doch eerst moet nog worden nage gaan, in hoeverre de toestand het verlee nen van verlof gedoogt. Voorshands zal het verlof in elk geval slechts op beperkte schaal kunnen worden verleend. De regeering hoopt, geleidelijk eenige uitbreiding aan het verlof te kunnen ge ven. Het is van belang, dat afgescheiden van deze regeeringsmaatregelen ook van particuliere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorggn, welke op de schouders van de gemobili seerden of van hun gezinnen rusten, zoo veel mogelijk te helpen verlichten. Uit maatschappelijk oogpunt is het ge- wenscht, dat de plaatsen, die als gevolg van de mobilisatie zijn opengevallen, weder geheel worden bezet. De regeering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen geroepen personeel niet of althans slechts tijdelijk hebben doen be zetten door niet-gemobiliseerden, opdat de gemobiliseerden, wanneer zij weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kun nen terugkeeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwinnersver goeding geheel of voor een deel weggeno men door het toekennen van een toeslag. De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die ten gevolge van de algemeene mobilisatie zelf in min of meer groote moeilijkheden zijn komen te ver- keeren. Echter moge de regeering een op wekking richten tot alle werkgevers, die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben bepaald, om ten behoeve van onze gemobiliseerden zoo ver to gaan, als in verband met hun eigen omstandig heden mogelijk wordt geacht. OPROEP AAN HET PUBLIEK. Ook het publiek kan onder de huidige omstandigheden steun aan gemobiliseer den verleenen. Vele zaken kunnen in stand worden gehouden, indien men eenige in schikkelijkheid betoont, bijvoorbeeld door waren, welke anders aan huis worden be zorgd, zelf af te halen of te doen afhalen. In sommige zaken blijft de echtgenoote van den gemobiliseerde achter, die niet in staat is het bedrijf gaande te houden, ter wijl hulp niet is te krijgen of niet kan wor den betaald. Hier kan alleen uitkomst wor den gebracht, wanneer anderen die over vrijen tijd beschikken 'belangeloos de be hulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op ieder een, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn vermogen ligt om de zorgen van de gemobiliseerden te helpen verlichten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1