-kwestie Er komt schot in de Deze Courant DE TELEX Vier randgemeenten} hebben de gemeenschappelijke regeling!fmet|Middelburg aanvaard. Strenge controle op de rijwielachterlichten Het wachten is nu nog op Veere en Arnemuiden. En op den vrede? Wat de gemeenschappelijke regeling behelst. INGEZONDEN STUKKEN Op 21 September moet het lampje in orde zijn. BURGERLIJKE STAND Verkoopingen en Verpachtingen Gelijk men zal hebben gelezen is Dins dag door vier gemeenteraden (die van Nw. en St. Joosland, St. Laurens, Grjjps- kerke en Meliskerke) besloten, om met Middelburg een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan, waarbij de genoemde gemeenten een te stichten abattoir te Middelburg aanwijzen als openbaar en par ticulier slachthuis voor haar ingezetenen. Hiermede is de Middelburgsche abattoir kwestie opnieuw een stap nader bij hare oplossing gekomen. Alleen de gemeenten Veere en Arnemuiden moeten nu ook nog besluiten, om mee te doen. Dan zal de juridische grondslag van de zaak gelegd zijn. De Raad van Veere besloot Dins dag de kwestie aan te houden; daar wil men er zich nog eens op beraden. Te Ar nemuiden stond ze niet op de agenda. Blijkbaar 'wilde men hier eerst eens zien, wat de andere randgemeenten zou den doen. Er lijkt ons intusschen geen twijfel mogelijk, dat ook Veere en Arne muiden straks tot de gemeenschappelijke regeling zullen toetreden. Het voorbeeld, dat Nw. en St. Joosland, St. Laurens, Grijpskerke en Meliskerke gaven, zal de bezwaren, welke nog te Veere en Arne muiden bestaan, vermoedelijk wel doen vervliegen. Wij komen op deze bezwaren verderop terug. De voordeelen aan een openbaar slachthuis verbonden. De stichting van een abattoir te Mid delburg is eenigszins een lijdensgeschiede nis geworden. Jarenlang reeds zijn er besprekingen over gaande. Voor een ge meente als Zeeland's hoofdstad moet een openbaar slachthuis echter onontbeerlijk heeten, gezien de normen van hygiëne en dergelijke;, welke heden ten dage gelden. Waar vleesch zeer gevoelig is voor tal van infecties, is de hygiënische vleeschbe- handeling welke een modern abattoir met zijn koelkamers en andere inrichtin gen mogelijk maakt, evenals een voortdu rend deskundig toezicht, een zaak van algemeen belang, in het bijzonder van de consumenten Bovendien wijzen de statistieken uit, dat de vleeschprijzen door de stichting van een abattoir niet behoeven te stijgen. Op Walcheren blijkt dit o a. uit het feit,, dat de vleeschprijzen in Vlissingen, waar in een abattoir geslacht wordt, niet hooger zijn dan in Middelburg, zonder abattoir. In Enschede en andere plaatsen heeft men de prijzen vóór en na de stichting van het slachthuis gecontroleerd, en ble ken deze door de aanwezigheid van het Slachthuis eerder gedaald dan gestegen te zijn. De gemeenschap heeft bovendien het Voordeel bij de stichting van een abattoir dat alle particuliere slachtplaatsen!, met haar stallen,, mestvaalten, putten etc.. als slachtplaats zullen verdwijnen. En waar deze inrichtingen dikwijls in de be bouwde kommen der gemeenten gelegen zijn en aan de omgeving veel hinder ver oorzaken "cioor geluiden, stank, ratten en vliegen, is het buiten gebruik stellen der betreffende slachtplaatsen gewoonlijk in het algemeen belang. De böêren, die het vee leveren), heb ben voordeel bij het abattoir, omdat in het algemeen de handel in slachtvee en het wegen voor hen wordt vergemakke lijkt, terwijl zooals wel bekend is, de prij zen van het slachtve'e er voor hen zeker niet nadeelig door worden beïnvloed Hier voor gelden de marktprijzen en iedere veehouder en iedere slager is behoorlijk op de hoogte van de noteeringen der groote veemarkten in ons land. De slagers op hun beurt hebben door het abbattoir allerlei voordeelen Speciaal voor de kleine slagers is een abattoir van belang, omdat zij er minder afhankelijk door worden. Zij toch kunnen veelal geen heele dieren slachten en moeten dikwijls samenslachten met concurrenten In het abattoir is zulks niet noodig en zijn zij desgewenscht in de gelegenheid juist die hoeveelheden en soorten vleesch te koo- pen, welke Zij voor hun bedrijf noodig hebben. De organen brengen in een abat toir meestal betere prijzen op en even eens kan daar geld gemaakt worden van endrocrine klieren, enz. Door de stichting van een abattoir krij gen de slagers de beschikking over een model inrichting, die veel beter is dan de inrichtingen, die zij zelf persoonlijk kunnen bekostigen uitzonderingen daargelaten. Zooals de statistieken uitwij zen, bederft bij gedecentraliseerde slach tingen), tengevolge van de minder gun stige behandeling 8 tot 10 van het vleesch. Bij slachtingen in abattoirs is dit verlies door de betere behandeling zeer gering. Hoewel het mogelijk is, dat door het stichten van een abattoir de kosten voor de slagers iets hooger worden, staat daar weer tegenover, dat zij ook thuis geen rompslomp meer hebben voor het slachten, geen moeilijkheden voor de wa tervoorziening en de warmwatervoorzie ning, enz. Meestal verneemt men dan ook van slagers in streken, waar een abat toir staat, dat zij niet gaarne weer naar den ouden toestand terug zouden willen. Ook is het een bekend verschijnsel in tal van abattoirgemeenten, dat slagers uit de dorpen in den omtrek er een groot deel van het jaar komen slachten;, niet tegenstaande zij thuis de beschikking over een automatische koelkast hebben Wat tenslotte den keuringsdienst be treft, dient er op gewezen, dat bij een in een abattoir gecentraliseerden dienst een veel betere controle mogelijk is en er veel tijd gespaard wordt, vergeleken bij een gedecentraliseerden dienst, waarbij tal van slachtplaatsjes 2 x moeten wor den bezocht, eerst voor de levende keuring en daarna voor de keuring van het ge slachte dief. Voorts is er een gemakkelij ker en betere controle op de wijze van slachten en de behandeling van het vleesch en eveneens beter toezicht op het afgekeurde materiaal. Tenslotte kan het laboratoriumonderzoek, de administratie en het geldelijk beheer gemakkelijker en praktischer geschieden. Om al deze redenen zijn er in het al gemeen aan openbare slachthuizen groo te voordeelen verbonden en verdienen deze de voorkeur boven afzonderlijke, vaak kleine, onhygiënische, slachtplaat sen. Middelburg moet een abattoir hebben. Feitelijk stond allang vast, dat de ge meente Middelburg een abattoir zal krij gen. Met het oog op de eischen, welke de vleeschkeuringswet stelt, is er vrijwel niet meer aan te ontkomen, ook al zou men dat willen. Bovendien zal de eenige cen trale slachtplaats hier te plaatse worden gesloten, daar het betreffende pand is aangekocht door het Rijk, in verband met de uitbreiding van de R.H.B S. Een gun stige factor is dan nog, dat het gemeen tebestuur een toezegging heeft ontvangen, dat van het „Werkfonds" een leening voor de bouwkosten, zulks tegen lage rente kan worden verkregen, waardoor een ge zonde finantieele basis kan worden ver kregen. Intusschen is de gemeente Middelburg alleen, voor een gemakkelijk te exploi- teeren abattoir iets te klein. Vandaar, dat men op de gedachte kwam, om contact te zoeken met die randgemeenten, wel ke met Middelburg één keuringskring vor men. Aanvankelijk ging het met dit contact niet zoo vlot. Allerhande bezwaren en moeilijkheden (vooral van de zijde der slagers en der vee-verkoopers) kwamen te voorschijn. De meeste dezer bezwaren waren echter overdreven, kwamen voort uit een onbestemde angst of berustten op misverstand. Tenslotte konden ze dan ook grootendeels worden overwonnen, en werden de gemeentebesturen der zes be trokken gemeenten bereid gevonden de zaak aanhangig te maken en met warm te te verdedigen. Gelijk in den aanvang van dit artikel gezegd, viel dientengevolge in vier gemeenteraden Dinsdag jl. een gunstige beslissing. ge- tot De voornaamste bepalingen der meenschappelijke regeling, hiermee stand gekomen, zijn de volgende: le. Alle slachtingen, uitgezonderd huis slachtingen en desgewenscht noodslachtin- gen dienen in het Middelburgsche abattoir te geschieden. Wat betreft noodslachtingen zullen zoo noodig te zijner tijd voorstellen gedaan worden. 2e. Er zal een invoerkeurloon van 4 ct. per kg worden geheven. Wanneer een heel of een half rund (varken) wordt in gevoerd, wordt er niet gewogen, maar zal een recht naar evenredigheid worden geheven, overeenkomend met het abat- toirrecht. 3e. Het tarief verhoudt zich als volgt tot de huidige tarieven in de abattoirs te Goes en te Vlissingen: liezen van het abattoir- bedrjjf nimmer ten la ste Van de buitengemeenten zullen komen. De buitengemeen ten nemen dus, door tot deze regeling toe te treden;, geen enkel finantieel risico op zich. 5e. Aan de slagers,, die eenige schade zullen lijden (kapitaal-verlies), doordat hun slachtplaats, (vooral indien deze ge heel volgens de wettelijke bepalingen is ingericht) overbodig worden, zullen ver goedingen worden toegekend. De Adjunct-Directeur van den Rijks- veeartsenjjkundigen Dienst deelde mee, dat in het 80-tal gevallen waarin een abattoir is opgericht, het betalen van deze soort vergoeding slechts één maal is toegepast, n.l. te Zaandam. Volgens hem heeft men alleen vergoeding toegekend aan de slagers, die hun slachtplaatsen ge heel in overeenstemming hadden gebracht met de wettelijke bepalingen. De thans voorgestelde schadevergoedingsregeling is veel ruimer. Tot zoover de voornaamste bepalingen uit de gemeenschappelijke regeling. Er blijkt dunkt ons duidelijk uit, dat de ge meente Middelburg in vele opzichten aan de wenschen der buitengemeenten is te gemoet gekomen. Voor het overige dient er op gewezen, dat de besturen dier bui tengemeenten, in het bijzonder de bur gemeesters alles gedaan hebben,, om tot een vruchtbare samenwerking te komen. Het stemt tot groote voldoening juist in dezen tijd, dat een dergelijke hartelijke medewerking kon worden verkregen Van zeer groot belang is vervolgens, dat door die medewerking der buitenge meenten een zeer gunstige exploitatie-ba sis tot stand kan komen. Men hoopt, ge lijk hier boven ook reeds gezegd, dat de tariejven, als de zaak een tijd gedraaid heeft, zullen kunnen worden verlaagd. Inmiddels is het allerminst zeker, dat nu eerlang tot aanbesteding kan worden overgegaan. De uitgebroken oorlog, die zooveel op losse schroeven zet» zal ook ten deze vermoedelijk een ,kink in den kabel teweeg brengen Immers,, welke aannemer zou op grond van de huidige prijzen, op zulk een groot werk als de bouw van een abattoir durven inschrij ven? Maar dat neemt niet weg, dat de juri dische basis van het plan thans gelegd is. Indien ons land voor het geweld van den krijg gespaard blijft;, zullen hopelijk de abnormale omstandigheden hoogstens eenig uitstel van uitvoering veroorzaken. ENGELSCHEN IN DIITSCHLAND MOETEN ZICH MELDEN. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat op grond van een gisteren in werking getreden verorde ning betreffende de behandeling van bui tenlanders, alle staatsburgers van Groot- Brittannië en Noord-Ierland, alsmede de Britsche koloniën, protectoraten en man- daatsgebieden en Britsch-Indië, ouder dan 15 jaar, zich binnen 24 uur moeten melden in het naastbjjgelegen politiebureau. Zij die nog geen 15 jaar zijn, moeten binnen dezen termijn mondeling of schriftelijk zijn opge geven. Ook statenloozen, wier laatste staatsbur gerschap het Britsche was, moeten zich mel den. Alle bovengenoemde personen mogen de plaats, waar zij zich bij het bekend maken van deze verordening bevinden, niet zonder toestemming verlaten. Zooals bekend is, zjjn de Duitsche onder danen, die zich in Britsche gebieden bevon den, allen geïnterneerd. Waarschijnlijk vin den de Duitschers hun methode de bui tenlanders moeten dan voor zichzelf zorgen goedkooper. runderen I- boven 200 beneden boven beneden boven beneden kg slacht Middelburg gewicht 11 Vlissingen 11—13 80 80 80 80 kalveren kalveren varkens varkens Paarden Veulens Nuchtere Kalveren Schapen Geiten Biggen Uit deze vergelijking blijkt, dat het, voorgestelde tarief op vrijwel alle punten' lager is dan het geldende tarief van Vlis singen op eenige punten eveneens lager is dan dat van Goes, In de laatste gemeenschappelijke bijeen komst der kringgemeenten heeft de Bur gemeester van Middelburg verklaarde dat bij het opzetten van de exploitatierekening van het abattoir tot grondslag genomen is het gemiddelde vleeschverbruik in de laatste twee jaren (1 Juli 1937 tot 30 Juni 1939). Indien het vleeschverbruik gelijk blijft, kan niet alleen volkomen on voorziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden met het thans voorge stelde tarief worden volstaan, maar stelt dit zelfs in staat een behoorlijke reserve te maken, zoodat verwacht kan worden dat na eenigen tijd de tarieven kunnen worden verlaagd. In dit verband kan men ook in aanmerking nemen, dat de be drijfskosten zullen verminderen, wanneer vijf jaar na de opening van het abattoir de schadevergoedingen aan de slagers (zie punt 5) geheel zullen zijn betaald. 4e. Eventueele winsten van het abattoir zullen gescheiden blijven van de inkom sten van Middelburg en zullen zoo moge lijk gebruikt worden om de tarieven te verlagen. Dit is van groot belang voor de buitengemeenten. Immers wanneer Mid delburg geheel zelfstandig haar abattoir oprichten zou, mag men verwachten, dat deze gemeente zou trachten met het abattoir winsten te maken ten bate van de gemeentekas,, evenals zulks gebeurt met de Gemeentebedrijven. Indien dan even tueel later slagers uit de buitengemeen ten in het Middelburgsche abattoir zouden gaan slachten, zouden zij of de consumen ten in de buitengemeenten deze winsten mee helpen opbrengen. Van nog meer belang voor de bu'f --- gemeenten is de bepaling, waari- met zooveel woorden categorisch is vastge legd, dat eventueel--» ver- 8 9 5,50 6,50 it 4,50 6,50 ft 5,75 6.50 A 5 w 5-50 11 i, 11,50 8 10 1,50 2 9» 2 2 tl 1 tt 1>75 tt 2 Goes 10 7 4,50 4,50 5,50 pi, 5,50 10 7 2 2 1,50 2 Versche „kuch" smaakt goed. Ontbijt in gemoedelijke stemming bij de manschappen, die nu hun mobilisatie-stellingen betrokken hebben ter verdediging van de Nederlandsche neutraliteit. MILITAIR TEHUIS TE SOUBURG. Door de mobilisatie is de bevolking van onze gemeente sterk gegroeid. De huisves ting van dezen militairen aanwas is uit den aard der zaak zeer primitief. Het is de bedoeling van onderstaand co mité te trachten het gemis aan huiselijk heid eenigszins tegemoet te komen door 't stichten van een algemeen militair tehuis. Reeds gelukte het de hand te leggen op een geschikte lokaliteit. Zondag a.s. zal het tehuis kunnen geopend worden. Daarom doet genoemd comité een be roep op de bevolking van Souburg om de exploitatie mogelijk te maken, waartoe veel geld zal noodig zijn. Naast geldelijken steun zijn lectuur, ge zelschapsspelen enz. gewenscht. De leden van het comité zijn gaarne be reid giften in eiken vorm in ontvangst te nemen. Het comité. A. H. S. Stemerding, eere-voorz. J. S. Bloos, voorzitter. Mevr. HuysmanVan Zwanenburg, Secretaresse. J. de Bruin, penningmeester. G. Jansen. F. Leenhouts. L. C. Spijkerboer. Mevr. VoogdRomeyn. De minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven de volgende circulaire gezonden: Gelijk u bekend is, vonden de moeilijkhe den, welke zich terzake van de roode ach terlichten hebben voorgedaan, voor een groot gedeelte haar grond in de handel wijze van sommige fabrikanten van goed gekeurde merken, welke ondeugdelijke lichten, van een mindere kwaliteit dan de ter keuring ingezonden exemplaren, onder rijkskeur in den handel brachten. Dit leidde ertoe, dat vele wielrijders „goedgekeurde" lichten voerden, welke niet naar behooren functionneerden. Teneinde dit kwaad te beteugelen, heeft de minister van waterstaat een groot aan tal goedkeuringen ingetrokken. In verband hiermede en ook met het oog op het komende donkere jaargetijde, is naar mijn meening nu het oogenblik geko men, waarop de politie nauwlettend zal dienen op te treden ter controle op de na- ia leving der wettelijke voorschriften: Ten aanzien van berijders van rijwielen, welke bij donker niet een helder rood ach terlicht voeren, wordt een splitsing gemaakt in twee groepen: a. Degenen, wier achterlicht in volstrekt onvoldoenden staat verkeert door het ont- 'Tr'-°n van lampje, rood reflectorglas, draden, dynamo's e.d. Tegen dezen dient proces-verbaal te worden opgemaakt, b. Degenen, wier achterlicht door niet-on- middellijk te constateeren of te verhelpen oorzaken defect is. Aan hen ware de ver plichting op te leggen zich binnen een door de politie ter plaatse te bepalen ter mijn van e e n of meer dagen te vervoegen bij de politie (levert zulks door omstandig heden in bijzondere gevallen te groote be zwaren op voor overtreder of politiebe ambte, dan ware een andere regeling te treffen), teneinde te kunnen aantoonen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helder rood achterlicht voert, dat dan uiteraard van een der goedgekeurde soorten moet zijn. Bij gebreke van dit vertoon ware tegen den betrokkene eveneens proces-verbaal op te maken. Wordt overal in den lande op bovenge schetste wijze opgetreden, dan zal naar ik vertrouw het euvel der wielrijders zonder behoorlijk achterlicht spoedig ver holpen zijn, hetgeen de verkeersveiligheid ten goede zal bomen. Teneinde echter te voorkomen, dat door onbekendheid der wielrijders met het ko mende strengere toezicht in een onnoodig groot aantal gevallen moet worden opge treden, is 't wenschelijk dat 't publiek tijdig worde ingelicht. In verband daarmede be paal ik den datum, waarop deze controle ingaat op 21 September a.s. An 'n Bosselaer. Je vroeg mien, of 'k wè zeker weet, dat de gemeênteraed van Bossele dwaes ge-- daen eit. A'k bedienke, dat deu 't nie be- noemen van 'n toezichtouwer, zöas de me- nister die wenschte, de gemeênte zes du- zend gulden za moete misse, dan moe 'k werentig uut de grond van m'n arte zeie: jae, wan de gemeênteraed eit in dezen z'ip eige t'ouwen an regels, 'k Vraege op mien beurte, of aol diegene, die zeie, dat de raect> in dezen gin schuld eit, daemee nie ver— klaere, dat de menister onrechmaetig die zesduzend gulden inoudt. Noe wi 'k graog anneme, dat er in verband mit deze ge- schiedenisse nog wè 't een en ander is, dat toet verontschuldegienge van de raed kan biegebrocht oóre, meschien wè zoövee, dat de burregemeêster bie de menister gedae kan kriege, dat 'n genaode vö recht lae gelde, mè dat neemt daerom toch nie weg, dat er dwaes gedaen is. J'n anbod om mien- nog beter op d'oögte briengen mit die ge- schiedenisse, neem 'k dankbaer an. En 'k belove je, da 'k 't eerelijk in de krante zè. schrieve, as nae mien meênienge de raed veronschuldigd kan oóre. De groetenisse van Jan Dwarskieker.- Goes. Ondertrouwd: L. J. Polfliet 28 j. jm. en L. F. de Hond 22 j. jd. Getrouwd: G. Kaaijsteker 24 j. jm. en C. P. Kribbe. Bevallen: K. de Koning, geb. Van Houte dochter. Overleden: J. van Stee 38 j. echtgen. J. CL de Koeijer te Ierseke. (D.Z.) Meliskerke. Van 1 tot 31 Augustus. Bevallen: K. Wisse geb. de Korte zj L. de Korte geb. Wouters a. L. Matthijsse geb. Verhage z A. MI Matthijsse geb. Messie z Woensdag werd te Yerseke ten ver zoeke van de familie GebraadEngelvaart ten overstaan van notaris Van Dijke, verkocht: Woonhuis met schuur, erf en tuin, aan de Damstraat, groot 4 a 20 ca. Koopers J. Stevense en Joz. van de Endt aldaar voor 2121 plus 7% onkosten, .25 en voor losse goederen 20. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in nw huis brengt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6