kroniek van oen dag (BIS SHAG Voor de ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerden. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939. No. 211. België en de oorlog. EEN ZOON VAN Z'N VADER. Mooi werk van „Het Mobiiisatiekruis". „Het uur van Uw bevrijding is nabij." Prijsopdrijving zal met kracht tegengegaan worden. De vreemde vliegtuigen boven ons land. De bommen op Esbjerg waren van Britsche vliegtuigen. „Geen Duitsche bombarde menten der burgerbevolking." De Polen vechten te romantisch. 1e/s/. Men ziet mij met mijn IBIS-pijp van vreugde stralen Zélfs voor 't loket, waar ik belasting ga betalen br 81 wm voorde pijp Dobbelmannlekker, man Duitschland wil den oorlog localiseeren. Geneesmiddel MM. MM. tegen HUIDAANDOENINGEN België, dat eeniSe iaren geleden nog eèn ■politiek en militair bondgenootschap rnet Frankrijk had, mag den staatslieden en dan in de eerste plaats zijn koning Leopold cjje daaraan een einde maakten dank baar zijn. Was dit niet gebeurd dan zouden onze Zuiderburen nu vermoedelijk opnieuw in den vreeselijken krijg gewikkeld zijn. Op tijd heeft men te Brussel ingezien, dat voor een klein land als België de eenige kans, om een nieuwe catastrofe te ontloopen, in de toepassing der zelfstandigheidspolitiek, zoo als Nederland die steeds aanhing en in praktijk bracht, lag. Men plukt er nu de vruchten van. Evenals aan ons land zijn de onheilige gebeurtenissen der laatste dagen ook aan België echter niet ongemerkt voorbijge gaan. In politicis nam men er zelfs maat regelen, waaraan hier niet werd gedacht, De heer Pierlot breidde zijn kabinet van li beralen en katholieken maar liefst met vijf socialistische ministers uit. Aldus kwam een regeering van „nationale unie" tot stand. De bekende heer Spaak is weer minister van buitenlandsche zaken geworden. De kabinetshervorming heeft algemeen een goed onthaal in België gevonden, ook bij degenen die uit beginsel steeds hevige tegenstanders waren van de socialistische deelneming aan de regeering. Er is echter een inflatie van ministers ontstaan. De re geering telt er thans 18, wat een record is in de parlementaire geschiedenis van het land. Dat stuit op critiek. Men vreest een hiermee verband houdende inflatie van ambtenarij. Ongetwijfeld beseft de heer Pierlot ook wel dat het aantal ministers te groot is, doch in de huidige omstandigheden kon hij het er blijkbaar niet op wagen mi nisters aan den dijk te zetten om plaats te maken voor socialisten, want hierdoor zou een politieke crisis zijn ontstaan welke niet gewenscht was. In de regeering zetelen geen vertegen woordigers van de Vlaamsche nationalisten, de rexisten en de communisten. Het is ech ter bekend geworden, dat men er aan ge dacht heeft de Vlaamsche nationalisten op te nemen, er op steunende dat deze groep zich uitgesproken heeft voor de onafhanke lijke neutraliteitspolitiek van de regeering. Doch deze eensgezindheid met de regeering gaat niet verder dan de buitenlandsche po litiek en uit besprekingen die de heer Pier lot met een Vlaamsch nationalistisch leider had, moest wel blijken dat deze geen on- voorwaardelijken steun van zijn groep kon verzekeren. In dit verband is het nog be langwekkend er op te wijzen hoe het fascis tische Verdinaso zich ontwikkeld heeft, de beweging van de „Dietsche Nationaalsolida- risten" van het gewezen VI. nationalistisch Kamerlid Joris van Severen. De heer Van Severen die zijn propaganda nu ook in het Fransch voert komt op voor een één en sterk België, blijkens een pamflet dat dezer dagen verspreid werd. Hij roept: „weg met het separatisme" en eischt dat de separa tistische agitatie buiten de wet zou worden gesteld. België is veel te klein om verdeeld te „worden. België moet een politiek van zelfstandige neutraliteit voeren en Joris van Severen komt verder op voor een mi litaire alliantie met Nederland, evenals voor een economisch verbond want een „imperiale" toekomst moet worden voorbe reid. Het „Verdinaso", waarvan de militan ten onlangs te Brussel in stoet bloemen gin gen neerleggen op nationale Belgische mo numenten, heeft overigens te kennen gege ven dat het de 'politiek van de regeering steunt. Zooals men ziet hebben de politieke op vattingen zich snel en-krachtig ontwikkeld en het zijn geen ijdele woorden als men be weert dat „de Belgische idee" veld wint. Vooral in Vlaamsch en grond schoot ze sedert de Koning zijn onafhankelijkheidspolitiek heeft ingewijd, wortel. Vlaanderen staat eensgezind achter de Belgische regeering in haar huidige politiek, zooals Brussel en Wallonië ook overigens, afgezien van en kele onbekookte elementen. België heeft slechts een belang nu, evenals Nederland: nl. buiten het conflict te blijven en dat is zeer sterk doorgedrongen in de bevolking. Uit tal van openbaringen (o.a. de radio rede, Maandag, van den Koning) blijkt, dat men zich er terdege van bewust is, dat dit overigens ernstige plichten meebrengt: die Naar het Engelsch door T. TEN HAVE— v. d. MADE. 54.) Gordon toonde 't meisje een foto'tje en zei: „Dat is ook een geluk, dat ik die bjj me heb. Ik vond dat tusschen mijn paperassen, voordat ik uit New York ging en ik stak het in mijn zak bij wijze van mascotte. Va der is wat ouder dan hier, maar het ljjkt goed en je kunt hem niet missen. Prent het in je geheugen en steek het dan bij je". Hazel keek verwonderd naar het por tret van Gordon's vader en ze vergat even, waar het hier om ging. „Prachtig", riep ze uit, „je lijkt sprekend op hem. O, wat zijn we eigenlijk gemeen hem er zoo tusschen te nemen!" Gordon lachtte. „Pieker daar maar niet over. Hij zal zich opperbest amuseeren". Toen keek hij eens om zich heen en zei: „Peter houdt de men' schen aardig bezig. Hij is een beste vent; wat zal hij 't warm hebben. Doe je best, Hazel. Daar komt de trein". Het meisje knikte. „Laat dat maar aan mij over". „Goed", zei Gordon, „dan ga ik nu maar weg. Ik zal me wel ergens opstellen om te zien, hoe je 't eraf brengt." Hij verliet het depót en verdween. Hazel keek nog eens naar de foto in haar hand. Ze was in de beste stemming. Ze tintelde van opwinding, nu ze deel ging nemen aan Gordon's plannen en straks zijn vader den grooten multimillionnair met eigen oogen zou aanschouwen. De gep. luitenant-generaal H. A. Cramer, voorzitter van het hoofdbestuur van den Nationalen Bond „Het Mobiiisatiekruis" schrijft ons: De op 26 April 1939 door welwillende me dewerking van de pers bekend gemaakte oproep aan het Nederlandsche volk tot het zenden van giften, lectuur, versnaperingen e.d. ten bate van de ontspanning c.a. der toenmaals opgeroepen militairen der grens- en kusttroepen, heeft, zooals te verwach ten was, het noodige succes gehad. Ons werk werd van den aanvang af ver richt in nauw contact met het algemeen hoofdkwartier, nadat generaal Reynders zflne bijzondere instemming met het door ons te ondernemen werk, had betuigd. Dat innige contact was noodig om het ontvan- gene zoo billijk mogelijk over de troepen te verdeelen. Zoo werden van de bij ons ingekomen gel den een bedrag van pl.m. 2700 besteed voor aankoop van sportartikelen, pl.m. 1000 voor sportkleeding, terwijl de res- teerende gelden werden benut voor ont spanning en ontwikkeling in verschillend opzicht, o.a. ook voor geestelijke ontwik keling met hulp van het Instituut voor in dividueel onderwijs. Verder werden door ons verzonden ruim 100 kisten met pl.m. 4000 boeken en duizenden tijdschriften, terwijl bij het hoofdbestuur nog werden afgehaald pl.m. 1400 boeken en vele tijdschriften. Ontvangen rookartikelen en versnaperingen werden mede zoo goed mogelijk verdeeld. ER IS NOG VEEL NOODIG! Ons hoofdbestuur zet het ondernomen werk met kracht voort, vooral nu na de algemeene mobilisatie het werk noodwen dig op breeder schaal moet worden aange vat. Er is zeer veel noodig voor onze man nen op hun dikwijls afgelegen posten en standplaatsen. Giften kunnen nog steeds worden gestort of overgeschreven op giro nummer 25424 van het Hoofdbestuur van den Nat. Bond „Het Mobiiisatiekruis", J. P. Coenstraat 49, 's-Gravenhage, of wel recht streeks op gironummer 359988 van het Bu reau Ontwikkeling en ontspanning van het Alg. Hoofdkwartier, Lange Voorhout, te 's-Gravenhage. Luit.-generaal Cramer eindigt zijn schrij ven met de woorden: Vrouwen en mannen van Nederland, toont Uw gulheid voor de mannen, die voor de bescherming van ons vaderland onder het geliefd Oranjehuis te wapen zijn ge roepen Steunt het werk van den Nat. Bond „Het Mobiiisatiekruis". De Engelsche Arbeiderspartij heeft een oproep gericht tot het Tsjecho Slowaaksche volk, waarin dit wordt aangespoord in de huidige omstandigheden vastberaden te blij ven, want het „uur is thans gekomen om een einde te maken aan het brutaal geweld dat geheel Europa bedreigd". „Het uur van Uwe bevrijding is nabij. Uw lijden heeft de oogen der wereld geopend; de onrecht vaardige wreedheid, waaronder- gij heden lijdt, moet ongedaan gemaakt worden". De Arbeiderspartij verklaart, dat de Tsje chen en Slowaken, die op het oogenblik verpletterd liggen onder de ijzeren hiel van Hitier binnenkort bevrijd zullen zijn der volstrekte objectiviteit. Onbekookte openbare uitlatingen zouden de neutraliteit in gevaar kunnen brengen. Daarom wordt er zelfs over gedacht, om eventueel een commissie van controle op de pers in te stellen. Voorshands is zulks nog niet nood zakelijk.. Evenals in Nederland onthouden ook in België de bladen zich van prikkelend commentaar op de internationale gebeur tenissen. Maar dit zou in verloop van tijd anders kunnen worden. En dan zou zulk een commissie inderdaad nuttig zijn. Ze was benieuwd, hoeveel hij in werke lijkheid op Gordon zou lijken. Nee, dacht ze, het kon niet mogelijk zijn, dat een mul timillionnair net zoo'n frisschen enthousias ten kijk op het leven zou hebben. Ze dacht dat zijn vader met al zijn ervaring een har de, trotsche, scherpe zakenman moest zijn. Ze herinnerde zich, wat Gordon haar lachend had gezegd: „Je doet maar heel gewoon, dan heb je dien goeden ouden baas in minder dan geen tijd aan je voeten". Heel aardig van Gordon om zoo te pra ten. Ze lachte bp de herinnering. Maar daar kwam de trein al binnen rollen: ze zou nu gauw zekerheid hebben. James Carbhoy had gevolg gegeven aan het verzoek van zijn agent om over te ko men. Hij was niet met zijn eigen auto ge gaan, maar was als een geheel gewoon mensch per trein gekomen. Het was vreemd geweest een kaartje te moeten koopen, maar daarna had hij plezier in het geval gekregen. Hij had den tijd gekort door ge zellig met zijn medereizigers te praten en het was een heele sensatie geweest de we reld eens te bekijken als een gewoon ster veling. Maar de reis duurde lang en hij was blij, toen hij te bestemder plaatse aankwam zonder herkend te zijn. Hij had er plezier in toen hij tot de ontdekking kwam, hoeveel reizigers er waren, die nog nooit van James Carbhoy en diens financiëele transacties hadden gehoord. Toen de trein vaart begon te minderen, nam hij zijn bagage op, bestaande uit reis- necaissaire en een valies, beide van- kroko dillenleer en een lichte jas, die hij over zijn arm nam. Hij zei bij zichzelf, dat hij zich best amuseerde. Hij begaf zich naar Uit Den Haag: De minister van. econo mische zaken maakt bekend, dat hem ern stige berichten bereikten inzake verhoo gingen van prijzen niettegenstaande het feit, dat zoowel in de pers als door mid del van de radio tegen prijsverhoogingen in het algemeen met nadruk werd gewaar schuwd, Dë minister vestigt naar aanleiding hier van er de aandacht op, dat iedere ver hooging van prijzen boven het peil, dat voor de betreffende artikelen gold in de maand Augustus 1939, tenzij deze door een aantoonbare verhooging van den kost prijs gemotiveerd is, wordt beschouwd als prijsopdrijving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. B ij overtreding van dit ver bod zal de politie proces verbaal opmaken), terwijl de betreffende goederen in beslag zullen worden genome n. Hun, die reeds te hooge offertes heb ben gedaan, wordt in hun eigen belang den dringenden raad gegeven deee of fertes alsnog te herzien. Afnemers worden verzocht prijsverhoo gingen hunner leveranciers terstond schriftelijk kenbaar te maken aan het ministerie van economische zaken, Be- zuidenhout 30, Den Haag, „Nederland en België mogen geen oorlogsterrein worden." In zijn commentaar op het vliegen van officieel nog niet geïdentificeerde vlieg tuigen boven Nederland, schrijft het groote Engelsche dagblad „Daily Te legraph": „Hét Nederlandsche bericht, dat vlieg tuigen in formatie waren waargenomen doet de veronderstelling opkomen, dat het hier Duitsche vliegtuigen betreft, omdat bij de aanvallen op het nationaal-socialis- tische gebied de Britsche vliegtuigen af zonderlijk vlogen. Groot-Britannië heeft aan de neutrale mogendheden de meest volledige waarborgen gegeven, dat haar grondgebied zal worden geëerbiedigd. De mogelijkheid zal steefis bestaan, dat een vlieger, die zich niet kan oriënteeren een neutraal land zal passeeren, doch in de instructies aan de vliegers zijn alle voorzorgen genomen tegen het zich voor doen van een dergelijke fout. In deze aangelegenheid hebben de ge allieerden er alle belang bij iedere over treding van de overeenkomst, welke zij hebben onderschreven, te voorkomen Frankrijk en Groot-Britannië hebben de wapens opgevat voor de onafhankelijkheid van de kleinere mogendheden en geen gedachte aan eenig militair voordeel zal hen nu op eenig oogenblik er toe bren gen bewust de neutralteit te schenden van die landen» die verkozen hebben bui ten het conflict te blijven. Voor Nederland en België in het bij zonder is een essentieel iets voor hun positie, dat zij niet het tooneel moeten worden van operaties, hetzij te land of in 'de lucht. Dit feit wordt door de bondgenooten erkend; die, wanneer het noodig mocht worden de vrijheid van de kleinere sta ten zullen waarborgen, zooals zij er naar streven die van Polen te behouden." Engelsche regeering betuigt haar spijt. In verband met het bombardement op Esbjerg meldt het Engelsche Reuterbureau, dat de Britsche gezant in Kopenhagen in structie heeft gekregen den diepen spijt van de Britsche regeering tegenover de Deensche regeering tot uitdrukking te brengen. Dit wegens het hoogst ongelukki ge incident, waarbij schade is toegebracht aan Deensche levens en eigendommen door een bom of bommen, die boven Esbjerg kunnen zijn neergeworpen door een Britsch bombardementsvliegtuig. Een uiterst gestreng onderzoek is inge steld door het ministerie voor luchtvaart, dat heeft vastgesteld, dat geen der vlieg tuigen, die teruggekeerd zijn voor een raid op Duitsche oorlogsschepen verantwoorde lijk was voor het gebeurde. Alle vliegtuigen, die bij den aanval betrokken waren, hadden strenge en gedetailleerde instructies om de Deensche neutraliteit te eerbiedigen en stappen waren genomen om het zeker te maken, dat alleen Duitsche oorlogsschepen zouden worden aangevallen. De aanval werd uitgevoerd tijdens zeer slecht weer en daarna raakte de luchtmacht verwik keld in een gevecht boven de wolken. Zoo als reeds is gemeld, werden bij de operatie eenige verliezen geleden en het is mogelijk dat een toestel onklaar zou kunnen zijn ge raakt, uit den koers gevlogen is en bommen ontladen heeft boven Deensch gebied, in de meening, dat het boven zee was. Aangezien door de Deensche regeering verklaard is, dat de bom, of bommen, van Britsche ma- kelijk waren, kan de Britsche regeering niets anders doen, dan deze veronderstelling als juist aan te nemen en bijgevolg heeft zij uitdrukking gegeven aan haar diepen spijt. Officieele verklaring in het Engelsche Lagerhuis. In antwoord op een vraag van het La- bourlid Henderson heeft de Britsche onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Butler gister in het Lagerhuis gezegd, dat de officieel ontvangen inlichtingen ten aanzien van het bombardeeren van burgers en open steden in Polen door de Duitschers niet overtuigend waren. Zij hebben de strekking aan te toonen, zoo zeide hij, dat de Duitsche vliegtuigen in het algemeen doelden op militaire objectieven en niet zonder het maken van onderscheid op de burgerbevolking als zoodanig, hoewel onder haar veel slachtoffers gemaakt zijn". Butler verklaarde eveneens, dat het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken geen of ficieel rapport had ontvangen, waarin het gebruik werd bevestigd van mosterdgas, door de Duitschers, zooals in de pers was gemeld. NEDERLANDSCHE SCHEPEN OPGEHOUDEN IN BRITSCHE HAVENS. De directie der Stoomvaart Mjj. „Neder land" maakt bekend, dat de „Tjikandi" op instructie der Engelsche autoriteiten te Port Sudan alle Duitsche lading en ook eventueele Duitsche optielading moet los sen. De „Tabian" is opgehouden te Gibraltar voor hetzelfde doel. Beide gevallen zijn door de Stoomvaart Mjj. „Nederland" bij de autoriteiten in Den Haag en te Londen voorgebracht. De „Johan de Witt" loste de lading voor Genua te Port-Said. Alle straffen zijn geneesmiddelen en de opvoeder mag ze nooit in een anderen zin aanwenden dan de arts de medicijnen, de tuinman het snoei mes. Rilke. den uitgang net alsof hij ook een lid van die vlug-rijk brigade was, die Snake's Fall bestormde. Toen hij op het perron kwam, keek hij naar de bekende gestalte van zijn agent uit. De trein reed intusschen weer langzaam weg. David Slosson was echter nergens te be kennen en James Carbhoy was juist van plan om zelf maar een hotel op te gaan zoeken, toen hij een jong meisje voor zich zag staan, die hem met haar warme stem toesprak: „Uw agent David Slosson moest voor dringende zaken naar de kolenvelden, oir. Carbhoy. Daarom ben ik hierheen ge stuurd met een wagentje om u af te halen". De millionnair was zeer verwonderd. Hij keek onderzoekend naar het aardige lachende gezichtje voor hem; de toon en de manieren van het meisje waren aller charmantst en wat een mooie oogen had ze. Gordon's vader nam mechanisch zijn hoed af. Hazel had vroolijk willen lachen bij het zien van dit oudere, knappe even beeld van Gordon. „Nou, dat is attent van Slosson", zei hij vriendelijk, „heel aardig van hem om mjj uw gezelschap af te staan, jongedame. Slosson is een goede zakenman, maar als gezelschap enfinEn u brengt me nu De bijzondere correspondent van het Italiaansche dagblad „Corriere della Sera" bij de Duitsche troepen aan het Oostelijk front bericht aan zijn blad, dat de Polen dapper strijden, doch een weinig op de oude wijze. De Duitschers waardeeren de kwa liteiten van hun tegenstanders en spreken met oprechten eerbied hierover. De Polen strijden evenwel op een romantische ma nier, terwijl de Duitsche strijdmacht op de -meest moderne wijze is gerationaliseerd, zoodat de Polen geen krachtigen tegen stand kunnen bieden. VEEKOEKEN EN TARWEBLOEM. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat wegens de huidige omstandigheden, van 7 September 1939 af de fixatie van het vari abele gedeelte van het bedrag van het in- voerprijsverschil voor veekoeken en tarwe bloem en de fixatie van het variabele ge deelte van de binnenlandsche heffing op tarwebloem niet meer kan plaats vinden. naar mijn hotel? Dat vind ik heel vriende lijk van u". Hazel kleurde. De vriendelijkheid van den ander stapelde gloeiende kolen op haar hoofd. Maar ze bedacht even, wat het doel was. Ze zei: „Daar staat het wagentje, me neer. Ik zal uw bagage wel nemen". Ze wou zijn valies van hem overnemen, maar daar kwam niets van in. „Geen denken aan. U mijn koffer dragen? Nee, nee. Ga maar vooruit, ik kom wel met de koffer". Het meisje was verward en keerde zich haastig om. Ze kon niet langer in die scher pe onderzoekende oogen kijken, zonder zichzelf te verraden. Dit was nu Gordon's vader, moest ze aldoor denken, en zij be droog hem. Het was afschuwelijk. Er was echter geen tijd te verliezen. Ze sprong in het wagentje en nam de teugels. De millionnair zette zijn bagage achterin en klom zelf naast haar. Toen reden ze weg. Hazel zag uit haar ooghoeken Gordon's grinnekend gezicht door het raam van het telegraafkantoortje turen en hij imaakte een teeken van goedkeuring en bemoedi ging. Maar vreemd genoeg, maakte dat haar haast boos. Ze reden door de Hoofdstraat, sloegen een zijstraat in en kwamen daarna op een ruwen weg. Hazel zweeg eenigen tijd, ze durfde haast niet te spreken en toch had ze behoefte om te praten. Ze zou hem willen vertellen, in wat voor val ze hem liet loopen. Ze schaam de zich als ze zijn heldere, scherpe oogen op zich gericht zag. De man keek met belangstelling om zich heen. Hij zuchtte vergenoegd en haalde zoo'n dure sigaar, als Gordon sinds weken niet meer had geproefd, te voorschijn. Kees 1111 I (Ingez. Med „De ontgoocheling van het volk zal groot zijn." Het Fransche persbureau Havas meldt: Volgens de laatste te Bazel ontvangen be richten uit Berlijn toont men in competen te kringen te Berlijn, of veinst men hier, nog niet de werkelijke positie van den hul digen oorlog te hebben begrepen en gaat men door met twijfel uit te spreken over den wil van Engeland en Frankrijk om Po len met een maximum energie te hulp te komen. Dit heeft klaarblijkelijk ten doel de binnenlandsche meening gerust te stellen en de neutrale landen te 'imponeeren. De correspondent van de „Basler Nacht- richten" te Berlijn deelt mede, dat in com petente Duitsche kringen aan de buiten landsche pers is verklaard, dat het eerste offensief aan het Westfront niet van het Duitsche leger zal uitgaan en zelfs ten aan zien van Engeland zal Duitschland zich be perken, tot nader order, met het beant woorden van iederen slag. De hardnekkig heid van Duitschland om de localiseering van den oorlog als mogelijk voor te stellen, toont hoezeer Dutischland er op gesteld is deze isoleering tot stand te brengen, welke noodig is om Polen te veroveren. De ont goocheling van het Duitsche volk aldus zegt Havas zal echter groot zijn, wan neer het voor het volk duidelijk zal zijn, dat de militaire operaties algemeen zullen worden. DE BRITSCHE RADIO-PROPAGANDA IN ACTIE. Uitzending in allerlei talen. In antwoord op een vraag van de La- bourafgevaardigde Henderson in het La gerhuis over de radio-uitzendingen in vreemde talen heeft de onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, Butler, me degedeeld, dat de Britsche omroep is be gonnen met uitzendingen in de Hongaar- sche taal. Hij voegde hieraan toe, dat nog deze week zal worden begonnen met uit zendingen in het Poolsch en zoo spoedig mogelijk met uitzendingen in het Servisch, Kroatisch, Roemeensch en Grieksch. Uit zendingen in andere talen zijn in overwe ging. D.D.D. doet de )euk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons 75 CL 1. 1.S0 en f. 2.50. (Ingez. Med.) „Hindert het niet als ik rook?" vroeg hij vriendelijk. Hazel was dankbaar hem viiendelijk te kunnen antwoorden en riep uit: „Heele- maal niet. Ik vind het prettig als mannen rooken Als ze niet rooken, krijg je altijd het idee, dat ze misselijk zijn of een slecht geweten hebben". Gordon's vader lachte rustig en stak zijn sigaar aan. „Dan mochten de lui van de Anti-Tabak- Club dadelijk ziekenhuizen voor zichzelf gaan bouwen". Het meisje knikte en antwoordde: „O, alle anti-menschen hebben iets on gezonds. Ik zou hen niet graag mijn spaar bankboekje toevertrouwen en daar staat toch niet meer dan tien cent op. Maar zelfs die verleiding zou voor zulke menschen te veel zijn". Weer lachte de millionnair. „Dat is het resultaat van het gezonde le ven hier buiten altijd in de zon", zei hij, naar het aardige gebruinde gezichtje kij kend. „Nee, anti-vereenigingen duiden ge woonlijk niet op gezondheid, lichamelijk noch geestelijk". „Nee meneer", antwoordde het meisje. „Gezonde menschen maken er zich niet dik over, hoe ze leven. Dat viel me in Boston ook op. De meisjes uit de st-eden zaten al tijd vol grillen en onzin: dit konden ze niet eten, dat konden ze niet doen. En allemaal waren ze anti-een- of ander, als het niet voor zich zelf was, dan was 't voor ande ren. Hier is het anders. We hebben het groene gras en de zonneschijn en daarom hebben we hier geen „anti's" noodig". (Wordt vervolgd1

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5