STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE De wethoudersverkiezing te Kapelle. MIDDELBURG GOES Het stopzetten van den „Zeeland"-dienst. Politieke kronkelingen. ZUID-BEVELAND WEERBERICHT BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Z. VLAANDEREN W,D. Een extra-vliegtuig naar Indië. Mr. De Wilde weer in de Tweede Kamer. Jonge vrouw steekt haar minnaar neer. Hij hield van een ander meisje. Zal Amerika toch wapenen leveren aan Frankrijk en Engeland ar i MUZIEKUITVOERING OP DE MARKT. Zaterdagavond zal de muziekvereeniging „Excelsior" om 8 uur een concert op de Markt geven, waarvoor het programma luidt: 1. Avec les Etendards, marseh van F. von Blom; 2. Ouverture van de Opera Comique, „Rose Marie" van Sam Vlessing; 3. Donau- welien, Wals van J. Ivanocivi; 4. Fantasie naar motieven van Franz Schubert, arr. Alb. Floris en na de pauze: 5. Marca Lege- ria, marsch van Latann; 6. Fantaisie uit „Tannhaüser" van R. Wagner, arr. G. Ga- denne; 7. Les Cloches de Corneville, Fan tasie uit de gelijknamige Opera Comique van R. Planquette, arr. L. BlémonT; 8. Uit de cude doos, Potpourri van G. Ranaud, 9. Finale. MORGENAVOND CONCERT OP HET MOLENWATER. De Chr. Muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" geeft morgenavond van 8 tot 10 een concert op het Molenwater. LUCHTBESCHERMING. De afdeeling Middelburg van de vereeni- ging voor luchtbescherming zal van mor gen af gehuisvest worden in het gebouw van de vereeniging voor vreemdelingenver keer aan de Markt alhier. Alle inlichtingen op het gebied van de luchtbescherming zal men daar kunnen verkrijgen. Het reisbu reau en het bureau van het vreemdelingen verkeer zullen in hetzelfde gebouw gehand haafd blijven, daar het personeel zich even eens ter beschikking van de afd. Middel burg van de ver. voor luchtbescherming heeft gesteld. Toegelaten tot de le klasse van de Chr. Kweekschool: Neeltje C. Dekker Joha G. Dirks, Maria H. de Dreu, Stijntje v. d. Ende, Jan Hannewijk, Jantina C. Huizenga, Jan W. Jansen, Gerrit M. Kwekkeboom, Jaca J. vi. d. Stel, Sam. Ton, Cornelis J. W, Weeda. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen eenige personen, die op een verboden plaats in het Kanaal door Wal cheren zwommen.. Bovendien hadden zij zich uitgekleed zonder gebruik te maken van de daarvoor aangewezen kleedgelegen heden. Op het politiebureau bevindt zich een heerenrijwiel, waarvan de eigenaar tot nu toe nog niet is komen opdagen. EEN BRUTALE JONGEDAME. Gisteren deelde de rijwielhandelaar R. aan de politie mede, dat hij aan een juf- lrouw een rijwiel had verhuurd, doch dat deze dame de fiets niet had teruggebracht. Het vermoeden bestond, dat hier van ver duistering sprake was. De politie stelde dan ook aanstonds een onderzoek in. Toen men hiermede bezig was kwam de juffrouw ech ter de fiets terugbrengen. Zij betaalde ook de kosten van het huren van het rijwiel, zoodat men blijkbaar hier alleen te doen had met een wat laat terugbrengen. De zaak leek dus verder in orde. Een rechercheur die er bij tegenwoor dig was toen het meisje de fiets terug bracht vroeg haar hoe zij heette en waar zij woonde. Zij weigerde echter hierop een antwoord te geven. Ook toen de politieman zijn vraag nog eens duidelijk herhaalde;, bleef het meisje haar stilzwijgen hardnek kig volhouden. Maar dat niet alleen, zij trad tegen den rechercheur zeer brutaal op. Zij bleek geenszins op haar mondje te zijn gevallen. Het gevolg van de weigering, eenige ver klaring te geven, was, dat de politieman de jongedame naar het politiebureau bracht. Dat scheen weinig indruk op haar te maken, want tegenover de inspecteurs van politie weigerde zij eveneens haar naam en woonplaats te noemen. Op zeld zaam brutale wijze gaf zij haar antwoor den. Maar de pofftie liet zich vanzelfsprekend door deze, naar later bleek pas 18-jarige jongedame, niet uit het veld slaan. Zij kwam tenslotte te weten dat het meisje in betrekking was bij zekeren Van L. alhier. Toen was ook dra de naam en voornaam van de juffrouw bekend. Zij bleek afkom stig te zijn uit Haarlem, waarop de politie alhier zich met die te Haarlem in verbin ding stelde om nadere inlichtingen. Toen kwam de aap uit de mouw: de 18-jarige jongedame was zonder toestemming van haar ouders uit Haarlem vertrokken en naar Middelburg gereisd. De brutale juf frouw heeft den nacht op het politiebureau doorgebracht en zij is vanmorgen onder geleide van de marechaussee naar Haarlem gereisd. Zij moest bovendien hier ter stede nog eenige schulden betalen, maar dat is ook terecht gekomen. VOOR DE GEMOBILISEERDEN. Huiselijk verkeer. Het zal voor velen, die, nu de inter nationale omstandigheden de regeering gedwongen hebben ook ons leger te mo- biliseeren, onder de wapenen zijn, een groote leegte zijn, dat zij het huiselijk verkeer, het gezinsleven missen. In ver schillende plaatsen, waar troepen zijn ge legerd, heeft men plannen gevormd of reeds uitgevoerd om hen, die daaraan behoefte gevoelen in overleg met den betrokken Commandantj, in de gelegen heid te stellen, vrije uren geheel of ten deele in een gezin door te brengen Het is ons bekend, dat er ook hier ge zinnen zijn, die gaarne in deze de „jon gens" ter wille willen zijn. Maar er is nog geen organisatie op dit terrein Moge deze enkele woorden er toe leiden, dat men de hoofden bij elkaar steekt en er bij ■de verschillende reeds bestaande comi- té's ook een! komti, dat deze zaak be hartigt. DE VERDUISTERINGSPROEF, Naar men ons mededeelt is de verdui steringsproef gisteren goed geslaagd. Slechts hier en daar moest door politie en burger-controleurs nog een kleine aanwij zing gegeven worden. Evenwel hadden nog verscheidene menschen alleen „verdui sterd" door binnenshuis alle lichten uit te draaien. Dit is natuurlijk de bedoeling niet, daar men zulks ook niet zal doen als, mocht Nederland onverhoopt werkelijk ge vaar loopen, men eiken avond zou moeten verduisteren! HAMSTER AARS? Er gaan hardnekkige geruchten, dat bij bepaalde ingezetenen belangrijke voorra den in beslag zouden zijn genomen. Naar de politie ons evenwel verzekerde zijn deze geruchten van allen grond ontbloot en heeft men tot heden nog nergens in moe ten grijpen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Ulo-school te Treebeek, de heer D. A. Vleugel, thans werkzaam als kwee- keling met akte aan de Herv. Chr, school alhier. Verwachting tot morgenavond; DE BILT: zwakke veranderlijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, des ochtends plaatselijk mist. Vr. 8 Sept. Zon op: 6 h 22, onder 19 h 33 I licht op 20 h 03; maan onder 16 h 04. N.M.: 13 Sept. Boog- en Laagwater te Vlissingen: September. i Hoogwater. Laagwater. Donderdag Vrijdag Zaterdag Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 7 9.01 21.25 2.29 14.511 Vrijdag 8 10.05 22.45 3.32 16.04 Zaterdag 9 11.31 24.15 4.50 17.321 Zooals gemeld varen de „Zeeland"-booten momenteel niet omdat de directie nog met de regeering onderhandelt over de regeling van het molestrisico. De Maatschappij is vastbesloten zonder molest-risico haar boo ten niet te laten varen. Van Engelsche zijde zijn alle moeilijkhe den opgelost. In Tilbury Docks had men Dinsdag reeds een boot van de „Zeeland" verwacht. Niet voordat een gunstig be richt over de onderhandelingen met de re geering binnenkomt, zal de boot vertrek ken. Intusschen is men wat het passagiersver voer betreft, pessimistisch gestemd. Wel verblijven in Vlissingen eenige tientallen Duitsche en Tsjechische Joodsche families die naar Engeland willen, doch zij zijn niet in het bezit van de daarvoor benoodigde vi sa. Wel hebben zij een visum afgegeven voor 3 September jl., doch dit is nu niet meer geldig. Men verwacht dat over het al gemeen weinig visa zullen worden ver strekt, wat tengevolge zal hebben dat dan ook het vervoer van passagiers met de „Zee land" booten gering zal zijn. Dit zal echter geen reden zijn om den dienst stop te zet ten. Zooals gisteren reeds in enkele woorden vermeld, ontstond bij de wethoudersverkie zing te Kapelle een nogal gepeperde discus sie. De hr. D e Neef (s.d.a.p.) weersprak dat hij zou gezegd hebben, dat hij niet met de heeren Van Wingen (c.h.) en De Jonge (v.d.) wilde samenwerken, de hr. Balkenen de (a.r.) zei, dat de hr. De Neef dat wel had gezegd, en toen eenmaal de heeren Van Wingen en De Neef als wethouders uit de bus gekomen waren (met de vier stemmen van Van Wingen, (c.h.), De Jon ge (v.d.) en beide (s.d.a.p.ers) beweerde hij, dat de hr. Van Wingen zich voor een wet houderszetel met huid en haar verkoopt, zich er voor in de armen der s.d.a.p. werpt, dat dit schande en schade beteekent voor het christelijk volksdeel, dat de s.d.a.p. ook met de a.r. samen wilde gaan, doch hij daar niet aan dacht omdat de beginselen teveel verschillen, en dat hij betreurde, dat zijn fractie-genoot, de hr. Zegers, buiten hem om, er wèl over gesproken had. Waarna de besproken heeren zich ook weer niet onbetuigd lieten en hun eigen standpunt verdedigden. Om deze strubbelingen goed te begrijpen dient er op gewezen te worden, dat er te Kapelle van oudsher ook de tegenstelling KapelleBiezelinge is. Biezelinge voelt zich al spoedig wat achter gesteld bij Kapelle Hoe dit dan zij de christelijk historischen gaan met een lijst te Kapelle en een te Bie zelinge den verkiezingsstrijd in. Zoo werd weer voor Kapelle de heer Van Wingen en voor Biezelinge de heer De Vie gekozen De hr. Van Wingen, had reeds zitting als wethouder, door het tusschentijds aftreden van den hr. Zuidweg. Ook in den vorigen Raad was de hr. Van Wingen wethouder, doch werd toen gewipt door rechts, met medewerking van zijn eigen fractie-genoot, die den eenigen liberaal, den hr. Van der Have, hielp verkiezen. Uit den aard der zaak heeft dit den hr. Van Wingen pijn lijk getroffen, en daar hij meende van rechts (vier leden) niet aller steun te kun nen verwachten en anderzijds een wethou derszetel voor links billijkte (drie leden) ging hij op een bespreking van de sterkste linksche fractie (s.d.a.p. 2 leden) in, terwijl de vrijzinnig-democraat, de hr. De Jonge deze combinatie ook wilde steunen, ter ver kiezing van de hrn Van Wingen, c.h., en De Neef, s.d.a.p., als wethouders. Er was echter nog aan een mogelijkheid gedacht, De hr. De Neef had zich eventueel bereid getoond, ook de verkiezing van een a.r. wet houder, en dan de hr. Zegers, te willen steunen. In het algemeen genomen moge een dergelijk innig samengaan van s.d.a.p en a.r. een politiek „monsterhuwelijk" lij ken, maar de hr. De Neef keek hier in het bijzonder naar den persoon. De hr. Zegers had steeds gezegd, zonder terzijdestelling van zijn beginsel veel te voelen voor de be langen van den „kleinen man". Doch voor het andere a.r.-lid, de hr. Balkenende, was medewerking met een socialist een schrik beeld en dus kon van deze combinatie niets komen en koos men den thans gevolgden weg, vooral tot ontstemming van den hr. Balkenende, terwijl ook de hr. De Vrie (c.h.), blijkbaar het standpunt van de hrn. Van Wingen en Zegers niet deelde en meer een religieuze scheidingslijn had willen trekken. Zoo werden wat scherpe woorden gewisseld, doch alles bijeen is het voor den neutralen toeschouwer een storm in een glas water geweest, die geen ongelukken veroorzaakte. Zooals opgemerkt telt de Raad drie linksche" leden. De linksche vertegen woordiger in het college van B. en W. is nu de leider der grootste linksche fractie, de hr. De Neef geworden. 7.25 19.57 8.35 21.21 10.00 22.46 1.28 13.51 2.31 15.08 3.52 16.37 Amsterdam 1936-3% 81% Zeeuws. Hyp. B-3% 8584 Cities Service Cy. R. 1958 5 52%—51% A Amsterd. Bank 120%119% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390 A De Schelde N.B. 40-^0% C Am. Smelt Ref. 4341% A Houth. Alberts 75—76 C Chesapeake Ohio 27%27 C Pref. Kansas City South 13%14 C Union Pac. Rr. 78%—79% Ned. 38 1000-3 84%—83% O. Indië 37 1000-3 82%—82% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bank 168%—169% A N.I. Hbk. 600 118%—115 C Ned. H. M. 1000 80%—85% A v. Berkels Pat. 43 C Calvé-Delft 75 A Lever-Bros en Unilever 110%111-15% A Philips Gem. B. afg. 161-158-64% C Am. Car en Foundry 20%19% C Anaconda Cop. 30%28%-29% C Bethlehem St. 61%—59%-60% C Int. Nickel Cy. 44 C Kennec Copper 3533%-34 C Rep. Steel 20%—19-% C U. States St.. C. 50%—48%-49% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 341337-34% C Contin. Oil Cy. 23%21% C P&hillips Petr. Comp. 34% ex div.33% C Shell Union O.C. 14%—12%-13% C Tide Water Ass. Oil 12%11%-% A Ned. Scheepv. U. 130%—126-29% A H.V. Amsterdam 437%428-31 A Java Cult. Mij. 212-215-19 A NI. Suiker U. 225%—226-30 A Deli Batavia 116114-20 C Deli Mij. 1000 160—161 Philips Tabak Industrie HVA Schepen Konlnkl Obl.Markt Rubber Marlet Amerika Unilever A Senembah 126128-31 C Baltimore Ohio 6%5% C Southern Pac. Cy. 12%—12%-11% A Southern Rlw. 13%13% A Amst. Rubb. C. 226%—222-26 A Deli-Bat. Rubb. 168%—164-68 A Hessa Rubber -25126 A Serbadjadi S.R. 107—104-08 WISSELKOERSEN. Heden. Gister, Londen 7,57 7,69 Berlijn 65.65. Parijs 4,23 4,38 Brussel 31,90 32,32% New-York 1,88% 1,8 BENOEMING WETHOUDER TE BAARLAND NIET GELDIG, BAARLAND. In de Dinsdagmorgen ge houden raadsvergadering was de heer J. I Traas Czn. afwezig wegens plotselinge ernstige ongesteldheid. Zijn benoeming tot wethouder is derhalve niet geldig. KAPELLE. Bij wachtpost 37 had een aanrijding plaats waarbij een militaire mo- j torrijder het slachtoffer werd. Bij een der omwonenden werd de man I binnengebracht en werd hem geneeskundige hulp verleend. Vermoedelijke beenbreuk werd geconstateerd. KAPELLE. Door het bestuur van de-ver- I eeniging voor Luchtbescherming, afdeeling Kapelle, werd in het Koor der Ned. Herv. Kerk te Kapelle een vergadering gehouden, I waarin de voorz., de heer Glas uiteenzette, I welke maatregelen men kan nemen tot zelf bescherming wanneer luchtgeyaar dreigt. Inlichtingen werden gegeven voor persoon- lijke bescherming, in buurtverband, hoe men kan optreden in tijd van oorlogsge-1 vaar, welke maatregelen pien kan nemen bij een luchtbombardement enz. Vele vragen werden gesteld en tot be vrediging abeantwoord. De opkomst van hoofden van gezinnen was zeer bevredi gend; ook vele vrouwen waren opgeko men en toonden een levendige belangstel ling. BIERVLIET. De landbouwerszoon E. Maas kwam van een voer graanvruchten te vallen in een sloot, waarbij hij een been brak. NIEUWVLIET. Tot wethouder is herko- zen de heer J. de Hullu (lib.) en tot wet houder gekozen de heer Iz. de Bruijne (lib.) laatstgenoemde in de plaats van den heer I J. J. Provoost (lib.) die wegens zijn leef tijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. Naar wij vernemen, ligt het in het voor- I nemen van de K.L.M. om in verband met den grooten toeloop van passagiers en het groote aanbod van goederen morgenoch tend een extra-vliegtuig naar Indië te doen vertrekken. Voor deze extra-vlucht is aangewezen 't vliegtuig „Pelikaan" met als eersten be stuurder den heer Scholten. De „Pelikaan" zal Vrijdagochtend te half zéven van Schip hol vertrekken. Het toestel zal ook post meenemen. Nader wordt gemeld: Luchtpost voor I Indië, welke heden, Donderdag, tijdig voor de lichting nachtposttreinen ter post wordt bezorgd, wordt met dit vliegtuig medegegeven. Zaterdag 9 September zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Het Indië- vliegtuig eveneens vertrekken Het Tweede Kamerlid H. Botterweg, be- hoorende tot de anti rev. partij heeft, ten einde de terugkeer van oud-minister, mr. J. A. dê Wilde in de Tweede Kamer mogelijk te maken, voor het Kamerlidmaatschap be dankt. Mr. De Wilde heeft intusschen reeds te kennen gegeven dat hij een benoeming als lid van de Kamer zal aanvaarden. Dr. H. Colijn en mr. De Wilde zijn weer opgetreden als le en 2e voorzitter van het Centraal comité van a.r. kiesvereenigingen. Genietroepen* van de Duitsche weermacht moesten Mens hun opmarsch in Polen de verschillende rivieroverg<uigen, die door de Poolsche troepen vernie d waren, van noodbruggen voorzien Vannacht heeft zich op een zolderkamer in de Marnixstraat 212 te Amsterdam een liefdesdrama afgespeeld, waarvan een 30- jarige Italiaansche ijsventer het slachtoffer is geworden. Deze man woonde met een 26- jarige werkster samen. Sedert eenigen tijd was er een derde in het spel gekomen, waardoor de verhouding tusschen de beide eerstgenoemden niet al te best meer was. Vannacht ontstond hierover weer 'n hevi ge twist tusschen den Italiaan en de werk-1 ster. Als laatste argument in den strijd De meeste Amerikaansche bladen stel len volgens Havas vast, dat Roose velt verplicht was de Neutraliteitswet af te kondigen, waarbij verboden wordt wa penen te leveren aan oorlogvoerenden, doch zij beschouwen dit als een nadeel voor Engeland en Frankrijk en een voor deel voor Duitschland. De bladen zijn het erover eens, dat de meerderheid van se natoren en leden van het Huis van Afge vaardigden door den oorlog hun ziens wijze hebben gewijzigd. Ook het feit, dat de koersen van de oorlogsindustrie op de beurs van New York omhoog zijn geloopen, is een aan duiding, dat men verwacht, dat de Ver. Staten krijgsmaterieel zullen gaan leve ren. Hierbij komt nog, dat de groote massa in de Ver. Staten veel sympathie heeft voor Frankrijk en Engeland greep de vrouw een aardappelmesje, waar mede zij den man 'n steek in den rug toe bracht. Het mesje drong tot dicht bij de long door. De getroffene zakte op bed in een. De vrouw bij wie het tweetal inwoon de waarschuwde de politie en den genees kundigen dienst. De man werd in ernstigen toestand naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen vervoerd. De vrouw is in arrest' gesteld wegëns het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. BUITENGEWONE ZITTING VAN HET CONGRES. Havas meldt verder: Alle inlichtingen uit Amerikaansche diplomatieke en politieke kringen wijzen erop, dat Roosevelt eeni gen tijd zal wachten alvorens het Con gres in buitengewone zitting bijeen te roepen voor de herziening van de Neutra liteitswet. Ondanks de talrijke brieven die het staatsdepartement en het Witte Huis ontvangen ten gunste van opheffing van het wapenembargo zou de president er den voorkeur aan geven, te wachten tot de huidige stemming zich kristalliseert. Roosevelt zou hopen, dat het Congres dan met een aanzienlijke meerderheid de beslissing tot handhaving van het wapen embargo, dat het voor zijn uiteengaan heeft genomen, kan herroepen. Volgens politieke kringen zou Roose velt pas over ongeveer drie weken het Congres bijeenroepen. Dit zou echter eerder kunnen geschieden tengevolge van de wijzigingen, welke de Europeesche cri sis in de Amerikaansche publieke opi nie veroorzaakt. DE MIJNENVELDEN EISCHEN OFFERS. Volgens een mededeeling van Duitsche radiozenders is een mijnenveld waarge nomen aan den Zuidelijken toegang tot het internationale gebied van de Kleine Belt, tusschen de Duitsche kust en het eiland Aeroe. In het Engelsche mijnenveld op de Noordzee is een Deensche visschersboot met vier koppen vergaan.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2