eezxw0cï$e s* lp fórctrtticïule (&GOESGHE COURANT Dé eerste luchtaanval op Engeland algeslagen. Duitsche eerewacht aan Pilsoedski's graf te Krakau. Een Poolsche divisie werd vrijwel vernietigd De blokkade van Duitschland is begonnen. Weinig bedrijvigheid aan het Westelijk front. Terreinwinst voor de Franschen. Het geschut dondert over een leeg land. AMERIKA'S VLIEGTUIGEN- INDUSTRIE VERWACHT VERKOOPEN AAN ENGELAND EN FRANKRIJK. Verdere Duitsche opmarsch in Polen. Demonstratieve vereering van den „grooten maarschalk". „DE VIJAND IS TERUGGEWORPEN. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. Hoe de Duitsche vliegtuigen werden verjaagd. Een speciaal Britsch ministerie voor „economischen oorlog". „DUITSCHLAND HEEFT DEN PETROLEUMOORLOG VERLOREN. De ligging der Westersche neutrale staten ten opzichte van de oorlogvoere nde landen. Hitier brengt een bezoek aan het slagveld. Japan noodigt Engeland en Frankrijk uit hun troepen terug te trekken uit China. NUMMER 211 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en' Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD JDJU1UL1 I MIDDELBURGSCHE COURANT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct Het blijkt, dat aan 't Westelijk front de strij dende partijen slechts langzaam voeling met elkaar nemen. Wat den strijd te land betreft, de Duitschers hebben steeds beweerd geen aanvalsoorlog te willen voeren in het Wes ten en zeker zullen zij eerst „klaar" willen zijn met Polen, eer zij groote deelen van hun legermacht aan het Westelijke front laten opereeren. Of zij er zich dan aan zul len wagen om te trachten de Maginot-linie te doorbreken, is nog een open vraag. De Franschen beweren de Duitsche grens reeds overgetrokken te zijn. De Engelschen hebben hun derde pam- flettenaanval uitgevoerd. Zij werken schijn baar het hardst aan economische maatrege len den Duitschen handel lam te leggen en zijn voedselvoorziening in de war te bren gen. Het hoopt dan op ontevredenheid on der de Duitsche bevolking en wil daartoe het zijne bijdragen door een voortdurende propaganda. Reeds nu is Engeland daarmee bezig, zoo als uit de herhaalde pamflettenbombarde- menten blijkt. Londen meldt verder, dat de eerste lucht aanval op Engeland beslissend is afgesla gen. Het laatste Fransche legerbericht luidt: „Onze voorste elementen, die oprukken aan gene zijde van de grens met volgens de verschillende deelen van het front wisse lende terreinwinst, stuiten overal op auto matische wapens en organisaties van het terrein. Onze luchtmacht treedt op in ver binding met de actie te velde. De bewegingen, die vastgesteld waren voor de mobilisatie, het transport en de in stallatie van alle eenheden, worden op nor male wijze voortgezet. Bij de verschillende troepenopstellingen waakt het kader vol gens onze tradities over de vergemakke lijking zooveel als dat mogelijk is van het materieele leven der troepen, welker mo raal uitstekend is. De ravitailleering der legers functioneert op correcte wijze". Voorloopig is in het westen het woord aan het zware geschut. De kanonnen van het grootste kaliber, dat de wereld kent, donderen aan beide zijden, maar het bom bardement moet al zeer lang duren, wil het uitwerkin'g hebben, want zoowel de Franschen als de Duitschers zijn volkomen ingegraven en zouden er geen verrassende dingen gebeuren, dan zou in het Westen een stellingsoorlog jaren kunnen duren. Zoowel in de Maginot als in de Siegfried- linie wacht men af, daar men van elkaar niet weet wat voor verschrikkelijk oorlogs tuig er precies in de gewelven verborgen z|t. Vanuit de centrale voorleidingsposten, tientallen meters onder den grond wordt „het vuur bediend". Geen man komt aan de oppervlakte, van vriend noch vijand. Het is de oorlog der mechanische wapens, de oor log van kaart en passer. Intusschen verwacht Duitschland blijk baar, dat de Franschen zeer vérdragend ge schut in stelling zullen brengen, want de steden an het Westen zijn of worden thans ontruimd. De correspondent van een Deensch blad schrijft b.v. dat Saarbrücken volkomen le venloos is. De vrouwen en kinderen heb ben de stad verlaten en de treinen in het Saargebied, die last hebben van opstoppin gen, hebben 7 tot 8 uur noodig voor reizen die anders maar één uur duren. De correspondent meldt verder, dat de Duitsche verhezen geheim gehouden moe ten worden. De familieleden der gesneuvel den mogen onder geen beding rouw dragen. Havas meldt uit New-York, dat, volgens de New-York Times", tal van Amerikaan- sche fabrieken van vliegtuigrompen, moto ren en onderdeelen van vliegtuigen beslo ten hebben hun productie, ondanks de toe passing van het verbod tot uitvoer van wa pentuig, niet te verminderen. Zij zijn van meening, dat het Congres de Neutraliteitswet zal amendeeren in een voor de Westersche democratieën gunstigen zin en dat binnenkort de verzendingen naar Europa zullen worden hervat. Van het Oostelijke front komt het ver rassende bericht, dat de Duitschers de be langrijke Poolsche stad Krakau hebben in genomen. Er schijnt geen noemenswaardige strijd gevoerd te zijn om de stad en dat, terwijl Krakau omringd is door st erke vestingwer ken. Waarschijnlijk hebben de Duitschers dit te danken aan de snelheid van hun ge mechaniseerde troepen. Zij hebben vermoe delijk een deel van het terugtrekkende Poolsche leger onder den voet geloopen vóórdat dit gelegenheid had de bruggen en wegen achter zich te vernielen. Krakau, een vroegere hoofdstad van Po len, bezit o.m. een beroemde universiteit. De stad was verder een nationale Pool sche bedevaartsplaats omdat in het slot op den berg Wawel het stoffelijk overschot van Polens grooten maarschalk, Pilsoedski, begraven ligt. Onmiddellijk na de inname van de stad hebben de Duitsche generaals zich begeven naar het graf van Pilsoedski om hulde te brengen aan zijn nagedachtenis. Aan het graf is een eerewacht geplaatst. Pilsoedski, die het groote gevaar voor zijn land vooral zag in den eeuwigen drang naar het Westen van Rusland, was op het 'eind van zijn leven de leider van Polen, dat hij vroeger als legioenair, als lid van een vrijbende eigenlijk, had gediend. Deze man, die vóór alles soldaat was en een romantische carrière achter zich had, werd en wordt door zijn volk als een der groot ste Poolsche nationale helden vereerd. De huidige Poolsche minister van buitenland sche zaken, kolonel Beck, was in den „le gioen-tijd" zijn adjudant. Slechts enkele honderden mannen telde het eerste legioen, waarmee Pilsoedski in 1914 naar Zuid-Polen trok om den Russen zooveel mogelijk afbreuk te doen. Aan den moed"der Polen en het leiderschap Van Pil soedski en tenslotte aan de macht van het idealistische voorbeeld, is het voor een groot deel te danken, dat de onafhankelijk heidszin der Polen uitgroeide tot daden. Het is een der tragische aspecten van den huldigen strijd, dat Pilsoedski, die, zoo als wfj reeds schreven, het gevaar zag in 't Oosten, steeds een voorstander is geweest van samenwerking met Duitschland, ter wijl nu, slechts kort na zijn dood, dezelfde Hitler, met wien de groote maarschalk een vriendschappelijk verdrag had gesloten, zijn legers bevel heeft gegeven Polen binnen te rukken. Duitschland beweert, dat Beek Pil soedski's weg verlaten heeft door zich te richten op Engeland en Frankrijk. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, overste generaal Von' Brauchitsch, heeft eqp dagorder aan de troepen van het Oostelijk front uitgevaardigd, waarin wordt gezegd: „Krakau, Bromberg en Graudenz zijn in onze handen. De Corridor scheidt Oost- Pruisen en Dantzig niet meer van het Duitsche moederland. De vijand is aan het geheele front teruggeworpen en op den terugtocht. Beproefde oud-strijders van den wereld oorlog, evenals jonge soldaten hebben op gelijke wijze deel aan de in korten tijd ver worven successen. Met vastberaden optre den heeft onze dappere luchtmacht uw strijd op schitterende wijze ondersteund. Met de inneming van Krakau heeft het Duitsche leger ook het graf van den eer sten maarschalk van Polen, Pilsoedski, in zijn hoede genomen. Zijn doel was den vre de met Duitschland. De minachting voor zjjn testament leid de tot den oorlog. Op bevel van den Füh rer is heden bij zijn tombe op plechtige wij ze een eerewacht betrokken. Soldaten, dagen van groote prestaties liggen achter u; thans gaat het er om den vijand vast te houden en alle krachten in te spannen tot de laatste beslissing. In ver trouwen staat geheel Duitschland achter u. Voor ons staat als voorbeeld van per soonlijken moed en krachtige vastbesloten heid onze Führer en opperste bevelhebber. Voorwaarts naar de overwinning". Hedenmiddag werd gemeld, dat het Wes terstation van Warschau in brand stond. Het gisteren uitgegeven communiqué van den Poolschen generalen staf luidt: „Luchtoperaties: De Duitsche luchtmacht blijft onze troepen en onze verbindingslij nen bombardeeren. Warschau is verschci dene malen gebombardeerd. On%e lucht macht heeft gepantserde colonnes van den De eerste poging van Duitsche vliegers om een raid op Engeland uit te voeren, is vanmorgen beslist mislukt, meldt Reuter. De bombardementsvliegtuigen werden af geslagen, voordat zij hun bommen hadden kunnen laten vallen. Het luchtafweergeschut te Londen open de het vuur en verscheidene Britsche vliegtuigen stegen op. Wel werd het ge knetter der mitrailleurs gehoord, maar de Duitsche vliegtuigen bevonden zich op te groote hoogte om door toeschouwers te worden waargenomen. Een man verklaar de, dat hij zes vliegtuigen in formaties van drie bij drie vliegende h^d gezien, doch zij w<den door het lucht afweervuur verjaagd, waarop zij terugkeerden en opnieuw ver jaagd werden. In Londen werd het alarm signaal gegeven en de bevolking hield zich iets meer dan twee uur schuil. De menschen bleven koelbloedig en vol komen rustig, hoewei velen het gedonder van het geschut konden hooren. Om tien uur had de stad haar gebruikelijk aanzien herkregen. Reuter meldt uit Londen: Volgens een gister door het Britsche mi nisterie voor de voorlichting uitgegeven bulletin zal het nieuwe ministerie voor eco nomischen oorlog in groote trekken over eenkomen met het njinisterie voor de blok kade, dat tijdens den vorigen oorlog in het leven was geroepen. Het doel van het nieuwe minister^ is het economische leven van den vijand te des- organiseeren en hem te verhinderen den oorlog doeltreffend voorc te zetten. Het werk van het ministerie zal zijn het ontwerpen en cöordineeren van alle maat regelen op economisch, financieel en in dustrieel gebied. De economische oorlog moet beschouwd worden als een vitaal offensief wapen. De activiteiten van het ministerie zullen van den breedsten omvang zijn. Te zelfdertijd zal alles in het werk gesteld worden om re kening te houden met de wettige handels behoeften der neutrale landen. Het ministerie vestigt de aandacht van alle betrokkenen op de onwenschelijkheid in de huidige omstandigheden van het ver schepen van goederen, bestemd voor neu trale landen, met de aanduiding of order" of zonder het met name noemen van den geconsigneerde. Het Fransche persbureau Havas schrijft in een bespreking der taak van dit nieuwe ministère nog: De Duitsche theorie van den „snellen oorlog" is ingegeven door het gebrek aan reserves van zekere sleutelproducten. In dit verband beschouwt men te Parijs het verb.reken der diplomatieke betrekkingen tusschen Egypte en Duitschland als een veel belangrijker feit dan het aanvanke lijk scheen. Het Derde Rijk had in het Oosten van de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten eerzuchtige economi sche bedoelingen. Duitschland, dat ide eerste plaats innam- in den buitenland- schen handel van Turkije, bezette de twee de plaats in dien van Egypte. De ver breking der diplomatieke betrekkingen tusschen Berlijn en Cairo tast deze be voorrechte positie aan. Wat Irak be treft, dit land moest het sluitstuk vormen van een nieuwe „as'1';, nl. die van Berlijn BosporusBagdad. De beslissing, dat Irak den kant van Engeland kiest, maakt hieraan een einde. De Duitschers hebben echter nog krach tige pogingen gedaan. Verleden jaar kreeg Duitschland van de regeering te Bagdad een verzoek voor het leveren van oor logsmateriaal ter waarde van 130 duizend pond sterling. De diplomatieke vertegen woordiger van Duitschland te Bagdad had eennauwkeurige opdracht, en moest petroleumconcessies zien te krijgen. Zijn échec is bezegeld met het verbreken der be trekkingen tusschen Berlijn en Bagdad. Duitschland heeft den slag verloren in den petroleum-oorlog". vijand gebombardeerd. Tijdens luchtgevech ten zijn gisteren 20 en vandaag 15 vijande lijke vliegtuigen neergehaald. Wij verloren zes toestellen. De actie te land: Hardnekkige gevech ten worden geleverd in de streek van Lodz, Piotrkof, Tomaszof, Mazowiecki en ten Westen van Tarnof. Noordelijk van de lijn TorunSierrcPlonsk heeft de vijand geen enkele vordering gemaakt. De troepen te Gdynia strijden tegen detachementen van de streek van Dantzig". De kaart illustreert duidelijk de ligging der Westersche neutrale staten (in zwart op de kaart weergegeven) die ingesloten liggen tusschen de oorlog voerende landen. Op de kaart zijn eenige vliegrayons aangegeven (met kilometers) welke de oorlogvoerende landen volgen om de neutrale staten te ontwijken. Aan de Oostgrens van Frankrijk is de „Maginot-linie" schematisch aan gegeven, anderzijds is aan de Westgrens van Duitschland evenzoo de „Siegfried- linie" weergegeven. Uit het hoofdkwartier van Hitier, wordt dd. 7 September door het Duitsche Nieuwsbureau gemeld: De Führer heeft zich Woensdag op nieuw naar de troepen aan het front in het gebied van den Corridor begeven, Hij bezichtigde vooral de streek tusschen Tuchel en Graudenz, waar tót Dinsdag zware gevechten werden gevoerd met de door Duitsche troepen ingesloten Pool sche legerafdeelingen, welke tenslotte heb ben geleid tot de gevangenneming van voor zoover totnutoe is te voorzien meer dan 15.000 man en de verovering van meer dan honderd vuurmonden. De Polen hebben bij hun terugtocht al le bruggen, die over wateren ten Oosten van Tuchel lagen, opgeblazen. Tot voorbij Graudenz is de marschweg van een vrij wel vernietigde Poolsche divisie be zaaid met karabijnen en pistolen, ransels, gasmaskers, cavalleriezadelsb jassen en uitrustingstukken. Tal van bagagewa- genjs met bespanning liggen langs den weg en bij de halteplaatsen. Honderden wagens met munitie zijn omgevallen en de munitie ligt verspreid. Tal van batterijen temidden van een panische verwarring van haar tractie losgemaakt sfaan zon der ook maar tot een schot te zijn geko men, op den weg en de aangrenzende vel den Geschut van de infanterie ligt wan ordelijk op hoopen. Op een stoppelveld bevindt zich het uitgebrande geraamte van een omlaaggeschoten Poolsch vlieg tuig Daartusschen liggen vernielde boe renwagens. waarmede de Polen de mu nitie, verpleging en ook het geroofde goed meevoeren in groote aantallen. In woners uit deze buurt melden dat de verrassende aanval van een Duitsche pantserafdeeling de Poolsche regimenten in den kortst mogelijken tijd heeft ver nietigd. De verklaringen der gevangenen beves tigen deze berichten. De Poolsche troepen marcheerden naar het Oosten om. zich bij Graudenz aan de omsingeling der Duit schers te onttrekken. Op dezen marsch werden zij door de Duitsche pantserforma ties verrassend in de flank gegrepen. Toen de Duitsche kanonnen en machi negeweren over de akker- en heidevlak ten begonnen te bulderen, maakte zich van de Polen zulk een verwarring meester, dat zij alles wegwierpen en in den steek lieten. In een half uur tijd was het werk der vernietiging verricht. Een groot deel van deze Poolsche regi menten bevindt zich thans reeds in de Duitsche gevangenkampen. De geweldige buit, welke zij hebben acntergelaten, wordt thans door de Duitsche troepen ge sorteerd en opgeborgen. Overal waar de Führer verscheen, werd het opruimings- werk eenige minuten gestaakt Jubelend drongen de soldaten rond den opperbevel hebber en bereidden hem midden op het slagveld, waar deze grootsche overwinning werd bevochten enthousiaste ovaties. Bij Graudenz ontmoette de Führer afde.elin- gen van de zegenrijke Duitsche formaties, die het gebied van de Poolsche troepen zuiverden. Nadat hij de langs den weg opgestelde troepen had gepasseerd, begaf Hitier zich naar Graudenz, waar hij ju belend door de Duitsche boeren uit het Weichselgebied, die in de laagte dagen verschrikkelijk te lijden hadden gehad van de terugtrekkende Polen, werd be groet. Zij dankten hem thans weer Duit schers te mogen zijn. Pas tegen midder nacht keerde Hitler in het hoofdkwar tier terug." De zender Rome meldt', volgens het! D.N.B., dat Japan de regeeringen van Frankrijk en Engeland formeel heeft uit- genoodigd haar land- en zeestrijdkrachten uit China terug te trekken. De Japansche consul-generaal te Sjang hai, Mioera, verklaarde aan de consuls- generaal van Engeland en Frankrijk dat de Japansche regeering weliswaar besloten heeft zich niet te mengen in den Euro- peeschen strijd, doch dat de houding der mogendheden in het Chineeschë ^conflict de Japansche regeering ernstig verontrust. In Japansche kringen te Sjanghai ver wijst men naar een overval van Engel- sche soldaten op het clubhuis van de Duit sche tennisclub en verklaart men, dat bij herhaling van een dergelijk incident moet worden gerekend op het ingrijpen van Japan, dat zich verantwoordelijk ge voelt voor de rust en orde in het bezette deel van China. Het D N.B, besluit dit bericht met de mededeeling, dat in Japansche kringen wordt verklaard, dat men niet accoord kan gaan met dé pogingen der Engelschen om in de plaats van de in Sjanghai ge- stationneerde Engelsthe troepen, welke men voornemens is naar Europa over te brengen. Amerikaansche troepen in Sjang hai te legeren.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1