De praktijk der vestigingswet. Internationale persstemmen over den oorlog. GEMENGD NIEUWS Wat is „vestigen"? Het gaat tegen het Hitlerisme. Dr. H. Colijn in de Eerste Kamer. Dr, W. de Vlugt neemt ontslag. Verzekeringsvoorwaarden voor schepen, welke zich op reis bevinden. Een verzoek aan het bedrijfsleven. Men onthoude zich van transacties tegen verhoogde prijzen. „Duitschland heeft het conflict niet gewild." „HITLER'S ILLUSIES VERNIETIGD". SPECIALE POLITIEDIENST TEGEN PRIJSOPDRIJVING. SPORTBEOEFENING VOOR GEMOBILISEERDEN. Ned. Arbeiders Sportbond wil medewerken. Joodsche vluchtelingen willen dienst nemen. VERVOER EN AFLEVERING VAN ZADEN EN VOEDINGSMIDDELEN. RADIO-PROGRAMMA UITVOER ZUIVELPRODUCTEN. MARKTBERICHTEN KRABBENMJKE AGENDA Elke wet schijnt een wedloop te ontke tenen tusschen degenen, die er aan moeten gehoorzamen en degenen, die haar moeten toepassen. De eersten trachten steeds weer tusschen de mazen door te sluipen, de laat- sten spannen zich in de bepalingen zoo uit te leggen, dat de wet naar den geest en de letter zooveel mogelijk tot zijn recht komt. Dat laatste is niet altijd gemakkelijk. Ten eerste staat de ontwerper van een wet vaak te ver van de levenspraktijk om het geheele veld dat deze moet bestrijken, te kunnen overzien. Ten tweede geeft en kan een wet in den regel niet anders geven dan in algemeene bewoordingen gestelde regelen. Die algemeene bewoordingen brengen ze kere vaagheid mee. Slechts de rechtspraak kan dan nauwkeuriger het veld bepalen, dat dë wet werkelijk bestrijkt. Een voorbeeld hiervan is de Vestigings wet-Kleinbedrijf. In haar kort bestaan is zij reeds herhaaldelijk het onderwerp van een rechtsstrijd geweest. Wat is vestigen? Dat was al reeds een dep eerste vragen, welke den rechter wer den voorgelegd, ondanks het feit, dat ge tracht was in de wet zelve dit begrip te omschrijven, door in art. 1 onder „vestigen" van een inrichting te verstaan het doen aanvangen van het bedrijf ten aanzien van het publiek. Is echter het eenmaal verkoopen van vleesch nu „vestigen"? Neen, zeide 'n kan tonrechter in Zeeland, van vestiging kan al leen sprake zijn als blijkt van een min of meer duurzame periode. De beklaagde was landbouwer en had blijkbaar een koe „uit- gepond". De kantonrechter was voorts van oordeel, dat ondanks de ministerieele cir culaire, waarin het „uitponden" wel als uitoefening van het slagersbedrijf werd be schouwd, toch dit geval daar niet onder viel. Die circulaire toch omschreef het „uit ponden" als: zonder van het slagersbedrijf een beroep te maken, van t ij d tot t ij d slachten van een enkel stuk vee en het ver koopen van het vleesch. Daarentegen werd een beklaagde in de provincie Groningen, wien ten laste gelegd was, dat hij was begonnen met het in voor raad hebben, het voor aflevering geschikt maken en aan het publiek verkoopen van vleesch, wel veroordeeld, hoewel de overheid zijn zaak terstond gesloten had. Voor den Hoogen Raad kwam zijn betoog, dat ook hier geen sprake was van een be drijf van eenigszins duurzamen aard, even min als het argument, dat hij gewoon was met onderbrekingen het slagersbedrijf uit te oefenen, niet in behandeling, omdat in dit geval het vonnis van den kanton rechter slechts om hier niet aanwezige re denen door den Hoogen Raad vernietigd kon worden. Dit College besliste dus te de zen niets. De advocaat-generaal was het echter met de argumentatie van den beklaagde niet eens. „Vestigen" is doen aanvangen, aldus deze magistraat. Wel is beklaagde terstond daarna verhinderd om het bedrijf voort te zetten, maar de bedoeling tot voortzetting was den rechter reeds duidelijk gebleken. Hoewel de Hooge Raad op deze pro- en contra-argumentatie om bovengenoemde redenen niet kon ingaan en dus daarover geen beslissing gaf, ligt hierin toch wel een zeer belangrijke vingerwijzing. Wie een maal een pond vleesch verkoopt, „vestigt" nog geen slagersbedrijf, maar als uit alle omstandigheden blijkt, dat hij van plan is een slagersbedrijf te exploiteeren, dan is er wel sprake van „vestiging" in den zin der wet, al wordt hij dan door de omstandig heden of door het ingrijpen der Overheid verhinderd, een tweede pond te verkoopen Dit wat betreft de bedoeling van het „vestigen" van een bedrijf, waarvoor krach tens de vestigingswet een vergunning noo- dig is. Een ander practisch geval moge hier vol gen. Een bakker, reeds lang gevestigd, trof het ongeluk, dat hij tijdelijk de beschikking over .een bakkerij verloor. Zijn collega's bakten zoo lang voor hem en hij verkocht als van ouds brood aan zijn klanten. Later ging hij zelf weer bakken. Was dit een „vestiging"? Neen, zeide de Zwolsche kan tonrechter. M.i. terecht. Evenals deze kan tonrechter meen ik, dat hier van schorsing en hervatting, niet van vestiging van een bedrijf sprake was. Blijkbaar heerscht deze meening ook bij een collega van dezen kan tonrechter. De Haagsche bladen vermeid den toch eenigen tijd geleden het geval van den bakker, die, volgens den term in dit bedrijf gebruikelijk, „door den oven gevlo gen was", d.i. zijn betalingen had gestaakt. De curator had het bedrijf niet voortgezet. Na het einde van het faillissement begon de bakker opnieuw en kreeg procesverbaal wegens „vestiging" zonder vergunning. Hier was reeds een grooter afstand tusschen schorsing en hervatting dan in het eersle geval. Niettemin werd de bakker ontslagen van rechtsvervolging, d.w.z. het feit was wel bewezen, maar niet strafbaar. In geen van beide gevallen is mij gebleken van hoo- ger beroep van het O. M. Men mag dus vei lig aannemen, dat het O. M. weinig kans heeft gezien toch een veroordeeling te ver krijgen. Deze beslissingen zijn daarom zoo belang rijk, omdat het nog al eens voorkomt, dat iemand een bepaald bedrijf als seizoensbe- drijf uitoefent. In badplaatsen, enz. is het hotelbedrijf vaak uitsluitend seizoensbedrijf. Maar ook winkeliers, bakkers slagers en al lerlei kleinhandelszaken vestigen vaak een filiaal in dergelijke toeristenoorden gedu rende de vacantiemaanden, of oefenen al leen in die maanden hun bedrijf uit. Wordt nu de Vestigingswet voor zulk een branche in den winter van toepassing verklaard, dan kan men moeilijk beweren, dat wie in den zomer zijn winkel, enz. weer opent, een nieuw bedrijf vestigt. Hoewel de wet hier aan geen aandacht heeft geschonken, ligt het m.i. geheel voor de hand, dat hier van geen „vestiging" sprake is, maar van een hervatting. Een eigenaardig geval deed zich voor bij het z.g. Sperbesluit inzake de schoenenbranche. Er was in dit besluit van den Minister niet uitdrukkelijk verboden de voortzetting (door een anderen eigenaar) van een bestaand bedrijf. Iemand nam nu een bestaande zaak over na het publiceeren van 't Sperbesluit. Hij werd vervolgd, doch vrijgesproken. Hij had geen zaak „geves tigd", doch een bestaande zaak „voortge zet". Nu trekke men hieruit geenszins de conclusie, dat zulks altijd geoorloofd zal zijn. Na deze ervaring zal men op het De partement wel voorzichtiger zijn geworden en de latere besluiten Zooinrichten, dat overneming er ook onder valt. Voorzichtigheid is in dit opzicht steeds geboden. Want al zijn de eerste straffen in het algemeen niet hoog geweest (van 10 tot 50 boete), thans verstaat men op dit punt geen gekscheren meer. Dit is begrijpe ljjk: bij een nieuwe wet kan ieder heel of half onwetend daarmede in conflict kienen, maar als de wet een tjjd werkt, kan onbe kendheid met de wet nimmer een ex cuus ook niet meer als verzachtende om standigheid gelden. Dat hebben dezer dagen een bakker en een broodverkooper onder vonden, die de Vestigingswet trachtten te ontduiken en zich tot boeten van 300 tot 500 zagen veroordeeld. Een wenk zij hier nog gegeven. Het is voor elk zaak steeds te zorgen, dat hij be wijs kan leveren, b.v. door getuigen en eventueele factuurs, dat hjj een bepaald be roep uitoefent. Eenige zorgvuldigheid ten aanzien daarvan kan van groot nut zijn. Te Amsterdam b.v. is een garagehouder vrij gesproken van overtreding der Vestigings wet, toen hij tijdens den duur van het Sper- Reuter meldt uit Londen: In hoofdarti kelen legden de Engelsche bladen gister den nadruk ophet nationale besluit, het Hitlerisme uit te roeien. De „Times" schrijft: De Duitsche dicta tor heeft Engeland en Frankrijk geen an dere keus gelaten dan zich te verzetten en hem omver te werpen. Het alternatief, dat Hitier op hen legt, is overgave aan geor ganiseerde bruutheid en verraad, welke de laatste lichten der vrijheid in Europa zouden uitdooven. Wij hebben den vrede met het Duitsche volk gezocht en onze twist is met zijn bestuurders en de politiek, waarmede zij den Duitschen naam bezoedeld hebben Wij voeren oorlog voor doeleinden, welke ver boven het Engelsche nationale belang liggen. Juist omdat de afloop van dezen oorlog een nieuwe vestiging moet brengen van orde vooruitgang en eenheid in Euro pa, moet het Hitlerisme thans en voor al tijd met het eenige middel, dat is overge bleven, worden uitgeroeid uit de Europee- sche betrekkingen. De „Daily Herald schrijft: Wij strijden tegen de tyrannie, welke Europa en de wereld onder den voet wil loopen. Wij strijden, opdat uit de duisternis der verschrikking een nieuwe wereld moge besluit zjjn zaak verplaatste. Hij kon door te voorschijn komen en dat onze kinderen u niet de tyrannie zullen leeren kennen welke getuigen bewijzen, dat hij reeds voordien in dezelfde gemeente aan andere adressen dit bedrijf had uitgeoefend. Volgens den kan tonrechter viel verplaatsing binnen dezelf de gemeente niet onder de bepalingen. Ik zou niet willen beweren, dat dit altijd juist is en voorzichtigheid is te dezen aan te be velen, ook in zulk een geval. Het toont echter ten duidelijkste aan, dat intijds zor gen voor het noodige bewijs, zekere voor- deelen medebrengt. Ten slotte zij er in verband met de hooge boeten hierboven genoemd, op gewezen, dat het vragen van deskundige voorlichting in twijfelgevallen gewenscht is. Enkele gul dens te rechter tijd besteed, kunnen groote schade voorkomen. (Nadruk verboden.) Mr. M. Visser. Naar De Standaard verneemt heeft dr. W. de Vlugt, .burgemeester i van Am sterdam, heden zijn ontslag als lid van de Eerste Kamer genomen. Dr. De Vlugt heeft dr. Colijn bij zijn aftreden als Mi nister, zijn zetel aangeboden. Nu de oorlogsomstandigheden dr. Co lijn van zijn reis naar Japan en Ned - Indië hebben doen afzien, heeft hij het aanbod van dr. De Vlugt aanvaard. Burgemeester De Vlugt is te gereeder hiertoe overgegaan omdat onder de hui dige tijdsomstandigheden zijn tegenwoor- digheidvin de hoofdstad noodzakelijk is. Sedert 26 Juli 1922 maakte hij deel van den Senaat uit. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar vraagstukken van Binnenlandsch bestuur en Waterstaat. o De minister van economische zaken, gehoord de commissie van advies en de regeeringsgemachtigden, bepaalt nader, dat alle schepen, welke thans op jaarpo- lis ingevolge de zee- en luchtvaartverze keringswet 1939 verzekerd zijn, en welke zich nu op reis bevinden, de meest nabij gelegen veilige haven moeten opzoeken, tenzij zij er de voorkeur aan geven de reis voort te zetten tegen opnieuw over een te komen voorwaarden. Deze Voorwaarden zullen ten spoedig ste worden vastgesteld door den minister van economische zaken, gehoord de com missie van advies en de regeeringsgemach tigden. Verzekerden, die 'er de vo.orkeur aan geven, de reis voort te zetten, moeten po sitie der schepen en aard van de ladingen uiterlijk Dinsdag 5 September 1939 inzen den aan een der regeeringsgemachtigden. o Uit Den Haag: De minister van eco nomische zaken brengt het volgende ter kennis van het bedrijfsleven. De thans ingetreden internationale toestand zal de reeds bestaande moeilijkheden voor het bedrijfsleven ongetwijfeld vergrooten. Zoo als bekend, is gedurende de laatste weken reeds een complex van maatregelen ge troffen, dat er op gericht is aan den toe stand het hoofd te bieden. Er wordt door de betrokken instanties onafgebroken gewerkt aan het verder aanvullen van de ze regelingen, teniende een zoo goed mo gelijk functionneeren van de volkshuis houding in al haar geledingen te verze keren. Men kan evenwel niet verwachten, dat aanstonds aan alle moeilijkheden kan worden tegemoet gekomen. Om de werk zaamheden van het reeds zwaar belaste ambtelijke apparaat niet te bemoeilijken, wordt met nadruk verzocht in ieder geval de eerstkomende dagen het telefonisch, telegrafisch en schriftelijk contact met het departement tot het uiterste te be perken. Het is voorts dringend gewenscht, dat het - bedrijfsleven zich, in afwachting van nog verdere door de regeering te treffen maatregelen, van elke abnormale trans actie en vooral van trans acties tegen hoogere dan tot dusverre geldende prijzen onthoudt. De mi nister zal niet aarzelen de gevolgen van al der gel ij ke transacties, wel ke schadelijk zijn voor het algemeen belang, met behulp van de ter b e - erger is dan de dood. De Fransche pers zingt hetzelfde lied. Ook de Fransche bladen geven uitvoerig commentaar op de gebeurtenissen. De „Petit Parisien" schrijft: Reeds spre ken millioenen menschelijke wezens den naam Hitier slechts uit met een heiligen afkeer. Indien hij dien roem wenschte, dan heeft hij dien thans. Onder het opschrift: „Veertig millioen Franschen tot rijkskanselier Hitier" schrijft het „Journal": Wij zullen naar den vrede gaan door den oorlog heen, want dat is de eenige weg dien gij ons hebt overgelaten. En op nieuw zullen wij gevolgd worden door alle volkeren ter wereld. Weet het wel, mijn heer de rijkskanselier, ditmaal gaat het niet meer om Dantzig, het gaat erom voor altijd uw wapenen te breken. Gij zijt het niet meer die eischt; de vrede eischt. En omdat wij den vrede willen veroveren en onze wapenen daartoe het eenige middel zijn, is onze macht onoverwinnelijk. De „Matin" schrijft o.a.: Ditmaal zal er geen Doorn zijn om dezen man voor de be straffing te redden en geen Versailles om het volk toe te staan, opnieuw te beginnen. o Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt, dat er tot Zondagmorgen 11 uur geen oor logstoestand in Europa was. De vijande lijkheden tusschen Duitschland en Polen vormden een locaal conflict, dat de moge lijkheid inhield aan de conferentietafel te worden bijgelegd. Engeland heeft de beperking van het conflict niet gewild, en daarom is Europa in een catatrophe van niet te overziene uit breiding gestort. Herinnerend aan 't bemid delingsvoorstel van Mussolini zegt het blad dat Duitschland dit had goedgekeurd en dat ook Frankrijk hiermede in beginsel reeds had ingestemd. Engeland echter liet Zaterdagavond door Halifax in het Hooger- huis verklaren, dat hij het niet mogelijk achtte aan zulk een conferentie deel te ne men. DE INDRUK VAN DE GEBEURTENISSEN IN TURKIJE Havas meldt uit Ankara: De officieuze „Ulus" schrijft: „De geheele wereld is er getuige van, dat Frankrijk en Engeland alles geprobeerd hebben om de tragedie te vookomen, welke een nieuwe oorlog medebrengt. De werkelijke verantwoorde lijkheid valt toe aan Hitier en diens mede werkers". Het blad schrijft verder nog „Men moet erkennen ,dat van het oogen- blik af, dat de Duitschers op Poolsch grondgebied zijn doorgedrongen, Duitsch land den oorlog moreel heeft verloren Het is voor Duitschland niet een oorlog voor recht of gerechtigheid, noch een oor log uit verdediging of zelfs uit wraak. Het is een echte étappe in zijn poging om zjjn ambitie de wereld te veroveren tot ont wikkeling te brengen." o Het officieuze Poolsche blad „Gazeta Polska" schrijft: De dag van gisteren heeft de illusies van Hitier vernietigd, dat hij ons door een „bliksemoorlog" zou ver pletteren en ons zou doen capituleeren aleer onze bondgenooten ons hulp zou den hebben gebracht. Ons oude wachtwoord „voor onze vrij heid en de uwe, heeft algemeen weer klank gevonden. Wij staan niet geïsoleerd. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben ons vertrouwen niet teleurgesteld en weten dat ook wij hen niet zullen teleurstellen De oorlog is aangegaan voor de vrijheid en de-- eer van Polen, Frankrijk, Enge land en alle andere landen op de wereld De „Express Poranny" schrijft': Van uur tot uur wordt de kastijding der brand stichters van de wereld onvermijdelijker met de overwinning der legers van de ver bonden naties. De „Kurjer Poranny" voorspelt, dat Hitier een nederlaag zal ondergaan, om dat hij het karakter der Polen, Franschen en Engelschen heeft miskend. De onzede lijke positie van het Derde Rijk werd doo de geheele wereld veroordeeld. Het wereld geweten heeft reeds een veroordeelend vonnis uitgesproken voor zijn barbaarsche methoden. schikking van de rege ring staande wettelijk bevoegdheden onged aa te maken. O De Haagsche politie heeft een speciale af- deeling in het leven geroepen, die zich be zig houdt met het onderzoek naar eventu eele prijsopdrijving. De politie heeft daar over een groot aantal klachten binnenge kregen, waarnaar een minutieus onderzoek zal worden ingesteld. Er wordt een gere gelde controle gehouden op de winkeliers in verband met de afgifte van de bonnen. Ook het surveilleerende personeel is opge dragen controle uit te oefenen op de be zoekers van winkels. „Onvaderlandslievende schobbers". Er heeft zich bij een Haagschen verfhan del een geval van prijsopdrijving voorge daan, n.l. van schellak met 40 pet. De poli tie heeft proces-verbaal opgemaakt en de partij schellak in beslag genomen. Bij een particulier in het Laakkwartier heeft de politie een invaj gedaan. Zij trof daar 150 pond suiker, 20 kg koffie en 40 kg thee aan, welke goederen in beslag wer den genomen. Tegen den hamsteraar is pro ces-verbaal opgemaakt. Het bestuur van den Ned. Arbeiders Sportbond heeft zich met een telegram tot den minister van Defensie gewend, waarin het volledige medewerking van den bond bij het organiseeren van de sportbeoefening ten behoeve van gemobiliseerden aanbiedt Het bestuur stelt tevens terreinen, lokalen en sportmateriaal beschikbaar. Het verklaart zich bereid met goedkeuring van den mi nister alle bonafide sportbonden in ons land uit te noodigen tot samenwerking. Het bestuur verzocht den minister om 'n onderhoud inzake deze aangelegenheden. Tientallen Duitsche Joodsche vluchtelin gen hebben zich gisteren verdrongen voor de Britsche en Fransche consulaten om zich aan te melden voor den dienst te velde te gen Duitschland. De autoriteiten echter hebben slechts hun namen genoteerd. Intusschen hebben honderden Engelschen vrijwillig hun diensten aangeboden voor on middellijke dienstneming. Duitschers, die in de Fransche concessie wonen, wordt toege staan daar te blijven zonder te worden ge ïnterneerd. Zij zjjn echter gewaarschuwd, dat zij ordelijk en rustig moeten zijn. Duit sche passagiers aan boord van Britsche schepen in wateren van het Verre Oosten krijgen geen van allen verlof tot ontsche ping, behalve in Britsche havens waar zij worden geïnterneerd. een rijksbureau zee-scheepvaart ingesteld. De minister van economische zaken heeft, voor de uitvoering van de zeesche penvorderingswet 1939 en de wet behoud scheepsruimte 1939 laatstgenoemde wet voorzoover betreft de zeescheepvaart een rijksbureau zeescheepvaart ingesteld dat gevestigd is te 's-Gravenhage, Rijn straat 24. De dagelijksche leiding van het rijksbu reau berust bij een directeur, die te dezen optreedt namens den minister van economi sche zaken. Als directeur is aangewezen dr. T. P. van der Kooy. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het vervoer en de aflevering van suikerbie tenzaad, voederbieten, mangel- en wortel zaad, radijszaad, spinaziezaad, graszaad, klaverzaad, lucerne, spurrie, knolzaad, wor telzaad (incl. zaad van tuinbouwwortelen) thans geheel vrij zijn. Voor ongerepeld, gerepeld, geroot ge zwingeld vlas (vlaslint) alsmede voor ge zwingelde lokken en snuit geldt geen be en verwerkingsverbod en hiervoor is evenmin een verbod van aflevering en ver voer afgekondigd. woensdag 6 september hilversum i 1875 en 414,4 m VARA-Uitz. 10,00—12,20 v.m. VPRO. 6,30—7,00 RVU. 7,30—8,00 VPRO. 8,00 Gram. (ca 8,16 Ber 9,30 Cause rie. .10,00 Morgenw. 10,20 Voor arbeiders in de continubedr. 12,20 Gram. 12,15 Ber. .12,17—1,45 VARA-ork. (1,00—1,15 Gram.) 2,00 VARA-ork. 2,30 Gram. 3,00 Pianovoordr. 3,30 Gram. 4,00 Voor de kinderen. 5,30 Orgelspel en zang. 6,00 Es meralda. 6,28 Ber. 6,30 Causerie. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Felicitaties. 7,10 Causerie. 7,30 Cyclus „Ons werk en ge loof." 8,00 Herh. SOS-ber. 8,03 Ber., Vara- Varia. 8,15 VARA-ork. 9,00 Radiotooneel. 9,40 VARA-ork. 10,00 Ber. ANP. 10,10 VARA-ork. 10,30 Fantasia. 11,00 Gram. 11,3012,00 Dansmuz. (gr. pl.) hilversum ii 301,5 m. NCRV-Uitz. 6,30—7,00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8,00 Schriftlez. en meditatie. 8,15 Ber. gram. (9,309,45 Gelukwenscheri)10,30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11,15 Cello, piano en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 12,30 Dames-ensemble iVan Eden en gram. 2,00 Gram. 3,00 Zang met pïano- begel. en gram. 3,45 Gram. 4,00 Piano voordr. en gram. 4,45 Felicitaties. 5,00 Voor de jeugd. 5,455,55 en 6,00 gram. (ca 6,30 Ber.) 6,30 Taalles en causerie. 7,00 Ber. 7,15 Chr. Muziekver. „Adven- do" en gram. 8,00 Ber. ANP, herh. SOS- ber. 8,15 gram. 9,00 Causerie. 9,30 „Mol- to Cantabile". 10,00 Ben. ANP, actueel halfuur. 10,30 Verv. Molto Cantabile". 11,15 Gram ca 11,50^-12,00 Schriftlezing. droitwich 1500 m. 11,45 Gram. 12,05 Aston Hippodrome-ork. 12,50 Intermezzo. 1,00 Uit Bazel: Omroepork. 1,35-, „The Two R's" en solist. 1,50 Pianovoordr. 2,25 Gram. 3,00 Hawarden-Zangers. 3,25 Re portage. 3,45 Dansmuz. (gr. pl4,20 Ves per. 5,10 Intermezzo. 5,20 Filmmuz. (gr. pl 5,40 Jack Payne en zijn Band. 6,20 Ber. 6,50 Sportpraatje, 7,10 Orgelspel. 7,30 Jack White en zijn Collegians. 8,00 Nieuws uit Zuid-Rhodesia. 8,20 BBC-Sym- phonieork. en solist. 9,20 Ber. 9,50 Cau serie. 10,05 Radiotooneel. 10,35 Danscaba- ret. 11,20 Oscar Rabin's Band, solisten en The RomaniacS. 11,50 Gram. 12,1512,20 Ber. radio paris 1648 m. 9,00—9,20 en 9,30 Gram. 11,20 Cantrelle-ork. 13,15 Gram. 12,30 Zang. 1,05 Gram. 3,35 Zang. 3,50 Pianovoordr. 5,05 Zang. 5,25 .Locatel- li-orkj. 6,35 Ceilovoordr. 6,50 en 8,25 Gram. 8,50 Revue-progr. 10,20 Orkestconc. Hierna tot 11,20 Selectie uit de opera „Fra Diavolo". keulen 456 m. 6,50 Hermann Hage- stedt's ork. 8,509.,50 Gram. 10,20 On bekend. 1,35 Omroepork. en solisten. 2,30 Populair cono 3,40 Gram. 4,20 Om- roepkleinork. (5,205,30 Gram.) 6,45 Vi ool en piano 7,50 Gram. 8,35 Dansmuz. (gr. pl.) 9,20 Omroepkleinork. 11,0012,20 Omroepkleinork. en solisten. brussel 322 en 484 m. 322 m: 12,20 en 1,30—2,20 Gram. 5,2i0 Belgisch pianokwartet. 6,05, 6,50, 7,20 en 7,45 Gram. 8,20 Omroepork). en -koor en soliste. 10,30—11,20 Gram 484 m: 12,20 Gram. 12,50 Radio-ork. 1,50—2,20 Gram. 5,20 Viool en piano. 7,35 en 8,20 Gram. 8,35 Reportage. 9,35 Radio- ork. 10,3011,20 Gram. deutschlandsender 1571 m. 8,35 Onbekend, 10,20. Ber. 10,40 Cello en pia no. 11,05 Ber. 11,20—12,20 Zie Keulen om 11,00. De Ned. Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, s Gravenhage, brengt ter kennis van ex porteurs van melk, boter, kaas, melkpro ducten en caseïne, dat ingevolge nadere bepaling reeds heden, 5 September, alle uitvoer van deze producten moet zijn ge dekt door hetzij een reeds afgegeven uit- voer-certificaat, hetzij een monopolie-over eenkomst, tevens uitvoermachtiging. Exporteurs, die heden of morgen willen uitvoeren en niet in het bezit zijn van een door de Centrale afgegeven uitvoer-eertifi- eaat, kunnen telefonisch een machtiging aanvragen. De Centrale zal beoordeelen of de mach tiging kan worden verleend. milicien bij auto-ongeluk te zei$t omgekomen. Gisteravond is de 22-jarige ongehuwde dienstplichtige Van Z. uit Rotterdam bij een auto-ongeluk te Zeist om het leven gekomen. Een twee-persoonsauto, waarin vijf personen, allen militairen, waren ge zeten, reed met groote snelheid op den Woudenbergschenweg in de richting Zeist, toen van den kant van den Jagerssingel een militaire auto den weg wilde over steken. De wagen stopte na even te zijn doorgereden, om de andere auto te laten passeeren. Dit verhinderde evenwél niet dat de bestuurder van den twoseater ver naar links moest uithalen om een aan rijdïng te voorkomen. Doordat op het zelfde oogenblik een tegenligger naderde gooide de chauffeur vervolgens hef stuur weer naar rechts om, waardoor de wa gen door de groote vaart in den zachten berm terecht kwam en omsloeg. De mi licien Van Z. werd hierbij zoo ernstig ge wond, dat na enkele oogenblikken de dood Intrad. De overigen bleven onge deerd. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ont- leenen wij het volgende: Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden (Middelburg). Nieuwe inschr ij vingen: J. C.j Engelbert, 's-Heerenhoek, Burg. Timansweg 11, timmermans en aannemers bedrijf. W ij z i g i n g e n: W. Noord-Brabant (Breda). N.V. Waterleiding Mij. Tholen, Tholen, Botermarkt. Overl. Comm.: W. Dronkers, Poortvliet, J. M. van Bommel van Vloten, Goes, Nieuwe comm.: B. J. van Oeveren, Poortvliet; J. H. M. Stieger, Goes. Veenkoloniën (Veendam). E Eissens, Delfzijl, Landstraat 78, imp. en exp. zaak verplaatst naar Vlissingen, Kanaalstraat 78. Middelburg, 4 Sept. Groentenveihng. Spinazie 2—10 c., Postelein L8c., Au|^" ken 1 59 c., Suikerboonen 616 c., snij boonerf 610 c., Andijvie 2-7 c. Sav kool 1—4 c., Roode kool 1—2 c., Prei 3—5 c., al les per kg; Peën 1,5-^ c., Rapen 3-5 Kroten 1-4,5 c., Uien 3-6 c„ Selderie 0,5- 1,5 c„ Rabarber 1 c„ alles per bos; Bloem kool 2—18 c., Andijvie 1—3,5 c., Kropsla 14 c., Komkommers 1—2 c, alles per st. Abonnementen en Advortentien voM «t blad worden aangenomen door den Agent H. KOK Czn. middelburg dl 5 Sep WO 6 Sep. Stadhuisbeïichting; Markt. GOES Binsoonc ELECTRO, Middelburg vr 1DO 7 Sep.: „De nachtsleutel" (Night Kev) en „Arabische Nachten" (I Cover the War), 20,00 h. city, Middelburg vr 1—do 7 Sept.: „mr. Motto's laatste kans" <mr. Motto takes a chance) en „Drie ra zende jockey's", 20.00 h. AIUEMEEN. wo 6 Sep. Concert „Ons Genoegen" te Vliss. Bouiev. Evertsen. Eiec. Drukkerij G. W. den Boer, M'u "g.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 8