De Tweede Kamer staat achter het regeeringsbeleid. Verordening op de oorlogs huishouding in Duitschland. De laatste vredespoging var Mussolini. KORT OORLOGSNIEUWS Lof voor het verloop der mobilisatie. 50 opcenten op de inkomsten belasting. OPROEP AAN HET DUITSCHE VOLK OM HITLER OMVER TE WERPEN. Londen bereidt zich op het ergste voor. In Kensington Gardens worden de zandzakken bij groote hoeveel heden gevuld voor de beschermingsmaatregelen, welke in de Engelsche hoofdstad worden getroffen DE TOESTAND TE BERLIJN, TOEN DE OORLOG UITBRAK. Duitsche vliegtuigen wierpen bonbons omlaag. DE EERSTE VROUWELIJKE KRIJGSGEVANGENE. Tsjechische en Slowaaksche legioenen in Polen. GEBRUIKEN POLEN DUM-DUM KOGELS? TELEGRAM VAÏTBENESJ AAN CHAMBERLAIN. DE HERTOG VAN WINDSOR STELT ZICH TER BESCHIKKING. De forpedeering van de „Athenia". Duitschland schond de internationale regelen, zegt Londen. „Britsche gruwelpropaganda." Officieele ontkenning. „Getorpedeerd zonder een enkele waarschuwing." Nadat de Kamervoorzitter en de minis ter-president gisteren in de Tweede Kamer hun verklaringen hadden afgelegd, die wij elders in dit blad publiceeren, ging de Ka mer in besloten zitting, waarna in het .openbaar behandeld werden de volgende wetsontwerpen: Regelen met betrekking tot de genees kundige voorziening onder de burgerbevol king in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Wijziging van de beurswet 1914. Wijziging van verhooging der begrooting van economische zaken voor 1939 (buiten gewoon crediet). Onder de wapenen blijven van dienst plichtigen. Doen voortduren van den staat van oor log. De griffier deed voorlezing van de ver slagen, in de afdeelingen vastgesteld. De minister-president, de heer D. J. d e Geer, merkte naar aanleiding van het verslag op, dat hij hoopt, dat de uitzonde ringsmaatregelen ten opzichte van de nat.- socialisten zullen worden opgeheven, indien deze hun houding zullen hebben veranderd. De minister van defensie, de heer D ij x- hoorn, bracht een eeresaluut aan allen die de mobilisatie zoo vlot hebben doen ver- loopen. Ook de Wed. Spoorwegen deelden hierin. Overwogen werd een mildere regeling van de kostwinnersvergoedingen, inzonder heid verhooging van het maximum. Ook werd overwogen het instellen van de mogelijkheid van beroep op de commis sarissen der Koningin ten aanzien van de vorderingen van paarden en automobielen. De minister van Sociale Zaken, de heer Van den Tempel, beantwoordde de vraag, of het mogelijk zal zijn, dat de on der de wapenen geroepen artsen zooveel mogelijk in de nabijheid van de plaats hun ner practijk worden geplaatst. Spr. zal deze mogelijkheid met den minister van defensie overleggen. De minister van Economische Zaken, de heer Steenbergh e, was van oor deel, dat een nota betreffende den toestand thans nog niet mogelijk is, daar de econo mische toestand van ons land nog onduide lijk is. Spr. beloofde echter zoo spoedig mo gelijk een nota te doen verschijnen. EENHEIDSMANIFESTATIE. Alle partijen in de Tweede Kamer be toonden daarna instemming met de Voorge stelde ontwerpen en de meeste sprekers verklaarden zich ook geheel achter de re geering te stellen. De heéren Deckers voor de R.K., D r e e s voor de Soc.-Democraten, T i 1 a n u s voor de Chr. Hist. Unie, J o e - k e s voor de Vrijz.-Democraten en B i e- r e m a voor de Lib. Staatspartij zeiden het regeeringsbeleid te steunen en hun stem te geven aan de behandelde ontwerpen. Graaf deMarchant et d'A n s e m b o u r g voor de N.S.B. en de heer D e Visser voor de Comm. Partij kondigden eveneens aan vóór te zullen stemmen, hoe wel dit niet beschouwd mocht worden als een instemmen met het beleid der regee ring. De heer Zandt (St. Geref.) was ver heugd over de neutraliteitsverklaring van de regeering. Spr. heeft altijd voorspeld, dat de Volkenbond ineen zou storten, niets dan verwoesting achterlatende. De heer Van Houten (chr. dem.) was van oordeel, dat de tegenwoordige toe stand een verschijnsel is van een wereld, die God heeft losgelaten. Spr. is bereid de regeering te steunen, doch mag niets tegen zijn geweten doen. Hij verzoekt daarom aanteekening tegen de beide militaire ont werpen te hebben gestemd. Nadat de minister-president dank be tuigd had voor den steun der volksverte genwoordiging werden de ontwerpen z.h.s aangenomen met aanteekening, dat de C.D U. fractie wenscht geacht te worden tegen de beide laatste te hebben gestemd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder voorzitterschap van generaal-veld- maarschalk Goering heeft de ministerraad voor de rij ksverdedi ging een verordening op de oorlogshuishouding opgesteld, die ten doel heeft de krachten van de Duitsche volkshuishouding in te zetten voor de be veiliging van de grenzen en de vrijheid van Duitschland. De verordening omvat vier punten. Het eerste voorschrift stelt straffen op gedragingen, die schadelijk zijn voor den oorlog. Zeer zware straffen bedreigen den- gene, die grondstoffen of producten, welke behooren tot de vitale behoeften der bevol king, vernietigt, uit den weg ruimt of ach terhoudt. Dat geldt ook voor dengene, die betalingsmiddelen zonder gerechtvaardigde reden hamstert of achterhoudt. BELASTING VERHOOGING. Het tweede voorschrift heeft betrekking op belastingverhoogingen, waarbij principi eel rekening wordt gehouden met de eco nomisch zwakkere volkslagen. Het r ij k heft een toeslag op de in komstenbelasting ten be drage van 50 Zij, die inkom stenbelasting moeten betalen en wier inko men niet hooger is dan 2400 mark per jaar, zijn van den toeslag vrijgesteld. Bovendien bepaalt dit voorschrift, dat oorlogstoeslagen geheven zullen worden op een reeks van genotmiddelen, zooals b.v. bier, tabakswa ren, brandewijnproöucten en champagne. Bij bier en tabakswaren bedraagt de toeslag 20 pet. van den verkoops prijs. Voorts is een buitengewone bijdrage vastgelegd van de landen, gemeenten en an dere lichamen van het openbare recht aan het rijk. Het derde voorschrift behelst een aanpas sing van de voorschriften op het gebied van het arbeidsrecht, de arbeidsbescherming en de arbeidsvoorwaarden aan de eischen van de oorlogshuishouding. Het ontstaan van ongepast hooge arbeidsverdiensten moet ver hinderd worden en het loonpeil moet men aanpassen aan de bijzondere oorlogshuis- houdingsvoorschriften. Er wordt vastgehou- den aan het beginsel van belooning naar prestatie. Verder kunnen verzachtingen in gevoerd worden van de voorschriften op den geregelden arbeidstijd. Gelijke offers van allen en inspanning van alle krachten zijn de grondgedachten van de sociale wetge ving van het rijk. Het vierde voorschrift behelst een stren ge prijspolitiek, die gericht wordt naar de beginselen van de volkshuishouding in oor logstijd. Bezuinigingen op de kosten voor het loon, welke een gevolg zijn van de maatregelen op loongebied, moeten tot uit drukking komen in de prijzen, d.w.z. de prij zen moeten op overeenkomstig peil verlaagd worden. Reuter meldt uit Londen: De Executieve van de Duitsche Sociaal- Democratische partij heeft gisteren een op roep uitgegeven aan het Duitsche volk om Hitier omver te werpen, teneinde vrede in Europa te verkrijgen. Het manifest, dat on derteekend is door Otto Wels en Hans Vo- gel'...die beiden voorzitter van genoemde partij waren, verklaart: „Het geheele ge wicht van de schuld voor deze monsterach tige misdaad tegen vrede en menschelijk- neid rust op Hitier en zijn systeem. De ver nietiging van de vrijheid en de verstoring V* wereldvrede was van den aanvang af het ideaal en het wezen van de nat.-so- ciahstisehp. politiek. De val van Hitler is Stefani meldt uit Rome: Officieel wor den de volgende bijzonderheden gegeven over de laatste poging, die in het werk gesteld is om den vrede te redden, toen deze zeer ernstig bedreigd was. Op 31 Augustus stelde Mussolini de En gelsche en Fransche regeeringen ervan in kennis, dat hij op 5 September een in ternationale conferentie zou kunnen bij eenroepen met het doel, de clausules te herzien van het verdrag van Versailles welke de oorzaak vormen van de huidige verwarring in het Europeesche leven zulks echter op voorwaarde, dat hij, Mus solini, van te voren de zekerheid zou hebben van de adhaesie van Frankrijk en Engeland en dat deelneming van Polen door het optreden van Londen en Parijs verzekerd zou zijn. Ondanks de verzoeken van de Italiaan sche regeering waren Londen en Parijs niet in staat voor den eersten September hun antwoord aan Rome te doen toeko men. Intusschen deden zich in den nacht van 31 Augustus op 1 September de in cidenten voor aan de Poolsch-Duitsche grens, welke Hitier ertoe dreven de mi litaire operaties tegen Polen te beginnen Aangezien de door de Italiaansche re geering ontvangen antwoorden in begin sel gunstig waren, zoowel van Fransche als van Engelsche zijde en een bijzondere belangstelling voor de mogelijke ontwik keling van het initiatief van den Duce aan den dag getreden was aan den kant van Frankrijk, en ondanks het eerste mi litaire conflict tusschen Duitschland en Polen, stelde 'de Italiaansche regeering rijkskanselier Hitier op 2 September om 10 uur ervan in kennis, dat er nog een mogelijkheid bestond een conferentie bij een te roepen, voorafgegaan door een wapenstilstand, welke conferentie op vreedzame wijze het Duitsch-Poolsche con flict zou hebben moeten oplossen. Door tusschenkomst van den Italiaan schen ambassadeur te Berlijn antwoordde Hitier, dat hij niet a priori de eventua liteit van een conferentie van de hand wees, maar van te voren wilde weten, of de door Frankrijk en Engeland aan Ber lijn aangeboden nota het karakter droeg van een ultimatum aangezien in dat ge val iedere onderhandeling nutteloos zou zijn. Voorts vroeg hij, of hij op een uit stel van 24 uur kon rekenen om 2ijn be sluiten in dit verband te doen rijpen en vast te leggen. De Italiaansche regeering stelde zich opnieuw in contact met de re geeringen te Londen en Parijs op 2 Sep tember om 14 uur en stelde haar in ken nis van hetgeen Hitler had gevraagd, Achtereenvolgens werden', laat in den avond, bevestigende antwoorden ontvan gen van Londen en Parijfc betreffende de beide gestelde vragen, maar men voegde hieraan toe, dat Frankrijk en Engeland tengevolge van het nieuwe feit der be zetting van Poolsch gebied, uitgevoerd door Duitsche strijdkrachten tusschen 31 Augustus en 2 September een fundamen- teele voorwaarde stelden voor de (jdeel- neming aan een internationale conferen tie, te weten: ontruiming der bezette ge biederi. In dezen staat van zaken bepaalde de Italiaansche regeering zich er foe, Hitler in kennis te stellen van de genoemde voorwaarden, hieraan toevoegende', dat zij zonder tegenbericht van de Duitsche regeering van meening was, geen verde re actie te kunnen ontplooien derhalve het doel, waarvoor wfj zullen strij den tezamen met alle democratische krach ten in Europa." Ooggetuigen melden uit Berlijn, aan Reu ter, dat de bevolking aldaar noch het wilde enthousiasme van 1914 betoont, noch uit barstingen van haat of verbittering. Een groot aantal, menschen heeft ge luisterd naar de radio-uitzending van het Britsche ultimatum, waarbij zij zich ont hielden van blijken van goed- of afkeuring. Er zijn geen betoogingen gehouden in de buurt der ambassadegebouwen van Frank rijk en Engeland en de daar geposteerde schildwachten hadden niets te doen. Het Poolsche telegraaf agentschap meldt: De Duitsche luchtmacht heeft den middag van den derden September Potkowa Lesna, een bij Warschau gelegen lustoord, gebom bardeerd. Kort daarop hebben Duitsche vliegtuigen twee bommen van vijftig kilo geworpen op het kerkhof van Brwinow, waar juist een begrafenis was geweest van de slachtoffers der Duitsche luchtaanvallen van den eersten oorlogsdag. Gelukkig zijn de bommen niet Ontploft, al hebben zij trechters van drie meter diepte geslagen. Een bom is juist terecht gekomen bij den muur van het kerkhof. Tezelfdertijd hebben andere Duitsche vliegtuigen gevlogen boven Pruszkow, dat niet ver van Warschau is gelegen. Zij heb ben een groot aantal „bonbons" laten val len. Er is evenwel reden te gelooven, dat deze vergiftigd zijn. De bevolking werd door de politie en via de radio gewaar schuwd. Een gedeelte der „Duitsche bon bons" werd door deskundigen onderzocht, een ander gedeelte door den geneeskundi gen dienst begraven. o HEILIGDOM GEBOMBARDEERD. De Poolsche bladen wijzen er met ver ontwaardiging en afschuw op, dat de „Hitleriaansehe overweldiger" niet heeft geaarzeld het beroemde klooster van Jasna Gora te Czestochowa, het Katholieke en nationale heiligdom aan te vallen. De bommen werden geworpen op het ge bouw en de kapel, waarin zich het beeld bevindt van de Heilige Maagd. Zondag is aan boord van het Brit sche schip „Georgie" dat zich in de haven van New-York bevindt, de eerste vrouwe lijke krijgsgevangene geïnterneerd. Het be trof een jeugdige Duitsche stewardess, die sinds vijf jaar in dienst is van de „Cunard Line". Zij verklaarde, volgens Havas, een Engelsch gevangenkamp te verkiezen bo ven een terugkeer naar het Derde Rijk als „vrij burgeres". De president der Poolsche republiek, Moscicki, heeft een Tsjechisch en een Slowaaksch legioen ingesteld. Het decreet, waarbij dit geschiedde, bevatte o m. de volgende bepalingen: Met het oog op de agressie van den doodsvijand van alle Slavische^naties op de republiek Polen en de groote tragedie begrijpende van de door de Duitsche be zetting onderworpen Tsjechische en Slo waaksche naties, worden Tsjechische en Slowaaksche legioenen gevormd op het grondgebied van Polen teneinde aan deze naties de mogelijkheid te verschaffen zich door een gepaste gewapende actie te be vrijden. De legioenen zullen deel uitmaken van het Poolsche leger en zullen, zonder scha de van hun bijzonder nationaal karakter, onder het opperbevel worden gesteld. Bij de Tsjechische en Slowaaksche legi oenen kunnep dienst nemen: vrijwilligers. Poolsche staatsburgers, zoomede personen zonder Poolsch staatsburgerschap van Tsjechische of Slowaaksche afkomst. De legioenen zullen onder bevel staan Van generaal Prehala, de vroegere minister van oorlog van Tsjecho-Slowaköe. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De speciale berichtgever van de B. Z. am Mittag maakt heden melding van on gehoorde schendingen van het volken recht door Polen. Bij de gevechten in den sector Brahe zijn Poolsche machinege weergordels gevonden, waarbij de pa- troonpunten waren afgevijld. Het betreft hier dus een systematisch gebruik van de volgens internationaal recht verboden dum-dum kogels. Voorts heeft men gas- granaten gevonden." o INSTELLING VAN HET IJZEREN KRUIS IN DUITSCHLAND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: de Fuehrer heeft Zaterdag de orde van het ijzeren kruis weer ingesteld. De orde zal in vier klassen, ril. tweede klasse, eerste klas se, ridderkruis en groot kruis verleend wor den, en wel uitsluitend voor dapperheid te genover den vijand, resp. voor bijzondere prestaties. Deze orde kan in al haar graden zonder onderscheid van dienstrang verleend worden. Ook de eenvoudige soldaat kan het ridderkruis krijgen. HET BOMBARDEEREN DER BURGERBEVOLKING. 't Poolsche telegraaf agentschap meldt: In den nacht van 1 op 2 September heeft de Duitsche regeering aan de Poolsche re geering door bemiddeling van de Neder- landsche legatie in Warschau voorgesteld de luchtbombardementen te doen beperken tot militaire objecten en de burgerbevol king te sparen. De Poolsche regeering heeft dit voorstel aanvaard. Zaterdag heeft de Duitsche luchtmacht echter een reeks lucht bombardementen volgens officieele consta teering uitgevoerd op een reeks Poolsche steden. Sommige van deze plaatsen werden Zaterdag verscheidene malen gebombar deerd. In Torun vielen de bommen op een kindertehuis. Behalve steden werden ook verscheidene dorpen en gehuchten gebom bardeerd en zelfs boeren, die op het land werkten. De bombardementen hebben tal rijke slachtoffers gemaakt. Chamberlain heeft het volgende tele gram ontvangen van dr. Benesj, den vroe- geren president van Tsjecho-Slowakije, waarin deze zegt: „Ik wensch Uwe Excellentie het diepe ge voelen van sympathie te uiten en den wensch en het voornemen der Tsjechen en Slowaken, om zonder aarzeling ons te slui ten bij Uw volk in dezen strijd voor een vrij Europa. Wij, Tsjecho-Slowaaksche burgers, beschouwen ons ook als in oorlog met Duitschland en zullen met uw volk optrek ken naar de uiteindelijke overwinning en de bevrijding van ons vaderland." De Hertog en de Hertogin van Windsor hebben den wensch te kennen gegeven naar Engeland terug te keeren, teneinde zich ter beschikking te stellen van Groot-Brit- tannië. Zij wachten op antwoord van Londen. o DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN POLEN. Een correspondent van Havas heeft Maandag een bezoek gebracht aan het kamp van Duitsche krijgsgevangenen in een buitenwijk van Warschau. DSfer be vinden zich vier en twintig Duiïsche vlie gers, de door de Poolsche luchtmacht tot dalen gedwongen waren. Binnen het kamp zijn de gevangenen vrij in hun bewegingen en zij worden door de Poolsche soldaten met volkomen hoffelijkheid behandeld. o POOLSCHE CAVALERIEBRIGADE IN OOST-PRUISEN. Na de uitzending van het legerbericht van den generalen staf zon de zender te Warschau het volgende bericht uit: „Wij vernemen zoo juist; dat een Pool sche cavaleriebrigade in de buurt van Kowalewen de grens Jvan Post-Pruisen heeft overschreden. De Duitschefs trokken in wanorde terug, De brigade rukt ver der op". o Het Engelsche ministerie van voorlich ting verklaarde gistermiddag, dat de ont vangen rapporten er op wezen, dat de „Athenia" zonder waarschuwing werd ge torpedeerd op ten minste 200 mijl uit de kust. Een dergelijke actie, aldus werd ver klaard is een directe overtreding van de re gelen met betrekking tot het duikbootwa pen, welke Duitschland heeft onderschre ven. In deze regelen, waarin Duitschland, zooals in het bulletin van Zondagavond werd verklaard, heeft toegestemd, is duide lijk neergelegd, dat in geen geval een koop vaardijschip tot zinken zal worden gebracht aleer alle passagiers en leden der beman ning in veiligheid zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gis teren uit Berijn: „Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Het Britsche ministerie van voorlichting heeft, zooals te verwachten was, de onza lige traditie der oude Britsche gruwelpro paganda hervat. Het heeft aan Reuter het bericht gege ven, dat het vernomen heeft, dat het En gelsche stoomschip „Athenia" op 4 Septem ber met 1400 passagiers, waaronder een groot aantal Amerikanen, aan boord, op 200 mijl ten Westen der Hebriden werd ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Hiertegenover kan worden vastgesteld, dat overeenkomstig het door den Fuehrer in zijn op 1 September uitgesproken bevel aan de geheele Duitsche weermacht door deze geenerlei handelingen mogen worden gepleegd, welke in strijd zijn met het vol kenrecht en de door het Duitsche rijk on- derteekende verdragen. Het bericht en de wijze, waarop het werd verspreid, kan slechts worden beschouwd als een poging, de meening van het Ame- rikaansche volk te beïnvloeden in den geest diergenen, die streven naar een nieuwe uit breiding van het conflict. Hiermede vallen de door het agentschap Havas verspreide berichten over een te verwachten door Amerika tegenover deze torpedeering in te nemen positie in elkaar. Van semi-officieele zijde werd gistermid-, dag te Berlijn verder nog gemeld: Naar van goed ingelichte zijde bekend wordt, heeft de staatssecretaris in het de partement van buitenlandsche Zaken, Von Weiszacker, heden den Amerikaanschen zaakgelastigde ontvangen. Hij deelde hem mede, dat Duitsche zeestrijdkrachten bij den aanslag op het s.s. „Athenia" niet be trokken kunnen zijn. Verder wees de staatssecretaris erop, dat de Duitsche zee strijdkrachten instructie hebben zich aan de regelen van het prijsrecht te houden. De nieuwe minister van marine in het pasgevormde oorlogskabinet, Churchill, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de „Athenia" zonder de minste waarschu wing getorpedeerd was. Om 1 uur des nachts meldde de kapitein, dat het schip snel zonk. Eenigen van de passagiers be vonden zich toen nog aan boord. In geen enkel opzicht was de „Athenia" een hulp kruiser. Het schip werd getorpedeerd on der omstandigheden, die alle landen ter wereld, inclusief Duitschland zelf, aan het einde van het vorige jaar als onmen- schelijk hebben gekenmerkt. GEEN AMERIKAANSCH PROTEST. In officieele Amerikaansche kringen verwacht men niet, dat de Ver. Staten een formeel protest zullen indienen bij de Duitsche regeering betreffende het tor- pedeeren van de „Athenia". Ambtenaren verklaarden dat het twijfelachtig was of de Ver. Staten een motief hadden om te protesteeren, gezien het feit, dat het schip onder Britsche vlag voer. Er waren 34 passagiers van Duitsche nationaliteit aan boord. In verband met de Duitsche lezing, dat het schip óp een Engelsche mijn geloopen zou zijn, verklaart hét Britsche ministe rie van voorlichting, dat in het betrokken gebied geen Britsche mijnen gelegd zijn.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7