Gemeenteraad van STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Besloten tot bebouwing van het Ravelijn „De Grenadier". Ver dere bebouwing Zuid-Vlietstraat. Geen concierge meer in school B. Afscheid van twee raadsleden. MIDDELBURG"^ kanonnentransport nam Zaterdag een groot gedeelte In beslag van de verplaatsing der militaire onderdeelen VLISSINGEN De verbinding der Maatschappij Zeeland met Engeland. WALCHEREN ZUID-BEVELAND Engeland verbiedt den invoer van oesters, Een Hervormd-Gereformeerde school te Hoedekenskerke. Z. VLAANDEREN W.D. Raad van Kruiningen. De Raad van Goes kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Dussel- dorp. Alle leden zijn aanwezig. De VOORZ. zet een en ander uiteen over de genomen maatregelen voor lucht bescherming en distributie. Vooral van steun zijn hen daarbij geweest de heeren Hoekstra, Van Zweeden en Numans. Vele vrijwilligers hebben zich aangemeld om diensten te verleenen. Instructies wor den hen gegeven. Is er straks weer een nor male tijd, dan kan men critiseeren. Thans moet critiek achterwege blijven. Intusschen wordt alles stipt opgevolgd. Men mag er als persoon soms hinder of schade van heb ben, maar dit is toch van geen beteekenis vergeleken bij wat zij doen die geroepen zijn als soldaat het vaderland te dienen. Wij bidden dat God zal geven, dat dit al leen zal zijn om het vaderland te bewaken. Bij de plaatselijke maatregelen wordt zoo veel mogelijk rekening met de particuliere belangen gehouden, doch bij botsing moet het particuliere belang wijken. Spr. is dankbaar, dat het gebouw voor luchtbe scherming werd ingericht. De minister vond de kosten nog al hoog, dat was ech ter toen de toestand nog anders was dan nu. Deze week zullen twee verduisterings proeven genomen worden. Spr. raadt ver der allen aan rustig te blijven en het even wicht te bewaren; een voorbeeld te zijn. Voorts moesten maatregelen op het gebied der distributie genomen worden. Er is hard gewerkt, avonden door, en spr. meent, dat we mogen zeggen, ook de pers oordeelde zoo, dat alles vlot en correct verloopen is. Aan den gemeenteontvanger, den heer Kops, is de leiding der distributie opgedra gen. Spr. brengt allen op de secretarie hul de, voor het enorme werk, dat ze de achter liggende dagen verricht hebben. Spr. is daar zeer dankbaar voor. We kunnen zoo met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. De hr. E c k h a r d t dankt den bur gemeester, die persoonlijk dag en nacht in de weer was. Wanneer de burgemeester voorgaat is het geen wonder, dat de ande ren volgen. (Instemming). Bebouwing Ravelijn. De VOORZITTER herinnert aan de voor stellen tot bebouwing van het Ravelijn „De Grenadier", die eerst ter tafel kwamen. Thans is overeenstemming bereikt. Er "is een voorstel voor den bouw van 11 wo ningen. Spr. antwoordt den hr. CRUCQ op een desbetreffende vraag, dat er een asfalt weg zal komen. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. Besloten wordt een stukje grond over te nemen van dr. Huese, aan de Trompstraat, dat thans weggedeelte geworden is. Verder worden de voorschriften goedgekeurd, die B. en W. voorstellen met betrekking tot verdere bebouwing van de Zuidvlietstraat door den hr. J. Bayens. Concierge school B. B. en W. stellen opnieuw voor, de be trekking van concierge aan school B. op te heffen. Zulks voor de derde maal, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten. De Fin. Commissie gaat thans met het voorstel accoord, zij het met tegenzin, wat de meerderheid, betreft. Nadat de hrn. Goeman en Eckhardt ver klaard hebben, dat ze thans, om den uitge- oefenden drang met het voorstel accoord zullen gaan, worde dit z.h.st. aangenomen. Voorts wordt besloten tot conversie van de geldleening bij het Mijnwerkersfonds, wordt de Rekening varThet B. A. over 1928 aangeboden en in de gemeentebegrooting 1939 een wijziging gebracht. De VOORZITTER deelt dan mede, dat er een intercommunale band bestaat met ge heel Zuid-Beveland op het gebied der luchtbescherming. Dit betreft onderlingen steun bij transportmoeilijkheden, verple ging enz. De organisatie is in wording en wordt verder gereed gemaakt. De kosten zullen 5 ct. per inwoner bedragen. De mi nister gaat met de plannen accoord. In feite komen de kosten voor het Rijk. De Fin. Commissie gaat er mede accoord. Alle an dere gemeenten dragen hun 5 ct. per inwo ner ook bij. Aldus wordt besloten. J De V o o r z. deelt den heer Hollestel- le mede, dat dek westie grond voor het nieuwe postkantoor geheel naar den wensch van B. en W. is opgelost. De hr R e e d ij k zegt, dat het rij wielpad Oostsingel een gevaarlijken toe stand schept. Van beide kanten berijdt men het. De V o o r z. zegt, dat er geen bord jes meer bij staan. Men moet op den Oostsingel rechts houden. Spr. antwoordt voogts den hr C r u c q, dat er plan nen gemaakt worden voor schuilloopgra- ven. Spr. wijst er dan op, dat deze Raad thans voor de laatste maal bijeen is. Daargelaten de huidige omstandigheden, stemmen die vier jaar tot groote dank baarheid. Spr. had een grooten steun aan den Raad. De samenwerking was hecht. Men liet na de verschillen toe te spitsen en zocht naar wat verednt, wat ten voordeele was der gemeente. Spr. denkt aan de heeren die tusschentijds uit den Raad traden, de hrn Goedbloed en Si mons. Dat speet hem, doch hun vervan gers hebben die plaatsen op waardige wij ze vervuld. Spr. herinnert dan aan wgt tegen de werkloosheid gedaan werd. Er is een schoone haven gekomen, de Joachimi- kade werd verbeterd, er kwam een fraaie nieuwe brug. Het bouw- en woningtoe zicht werd gecentraliseerd, uitbreidings plannen werden behandeld, doch de be slissing bleef nog uit. Er werd veel ge bouwd. Spr denkt aan het Beatrixplein en de heele nieuwe bebouwing er achter, aan de telefooncentrale, het Ravelijn „De Grenadier" wordt bebouwd, de land bouwschool wordt vergroot, er komt een nieuwe uloschool, de Patijnweg werd be bouwd. Goes is een gemeente met span kracht. die steeds groeit. Spr. herinnert dan aan de belangrijke diensten van het B. A. Het bleek reeds, dat men verstan dig deed den hr De Roo als voorzitter te kiezen. Vooral ook tevreden kan men zijn over het Gasthuis, het bestuur kan men dankbaar zijn. Ook op het gebied der brandweer werd buitengewoon goed werk verricht. Spr. drukt zijn waardeering uit voor den arbeid die alle ambtenaren heb ben verricht. De vreugde over deze din gen wordt echter getemperd door het feit, dat twee verdienstelijke leden niet zullen terugkeeren. Spr. dankt den heer Hollestelle, ook als lid der Financieele Commissie, voor zijn arbeid en zijn vriend schap. Ook de hr Van Melle zal niet te rugkeeren. Spr. werkte steeds vriend schappelijk met hem als wethouder samen. We bewonderden altijd Uw hoogheid van karakter, aldus spr. Gij zocht het ook nooit in eigen kracht doch gevoelde U gedrongen door een kracht, die uit God is. Wij betreuren allen, dat Gij weggaat. U hebt een nuttig, een gewaardeerd leven gehad. Namens B. en W., namens den Raad, en allen die met U samen werkten, dank ik U voor alles wat U deed. Dehr Van Melle dankt voor de zeer waarderende woorden tot hem gesproken. Het was voor spr. den tijd heen te gaan. Het is niet altijd gemak kelijk zich van iets te moeten los ma ken. Voor spr. was het niet gemakkelijk afscheid te moeten nemen van het col lege en den Raad. Spr. dankt den Voorz. voor zijn leiding en omgang in het col lege en zijn leiding in den Raad. Spr. hoopt, dat God hem nog lang zal geven burgemeester van Goes te mogen zijn. Spr. heeft hem leeren kennen en leeren waardeeren. Ook dankt spr. de leden voor hun prettigen omgang en de wijze waar op ze hem steeds hebben bejegend. Dehr Hollestelle dankt even eens voor de woorden tot hem gesproken. Hij heeft als raadslid zijn plicht gedaan, omdat men niet alleen plichten tegenover zijn gezin maar ook tegenover de ge meenschap heeft. Spr. heeft getracht, wat hem opgedragen werd zoo goed mogelijk te doen. Als hij soms faalde lag dit niet aan zijn goeden wil. Spr. dankt den voor zitter, den secretaris, den hr Lodder, zijn mede-commissieleden en alle raedsleden voor hun steun en hun vriendschappelij- ken omgang. Spr. hoopt dat voor Goes ook nog eens een beteren tijd aan zal breken, niet alleen, als middelpunt van Zeeland, maar ook als stad waar de laagste belastingen geheven worden. De heer Eckhardt meent dan nog in het bijzonder afscheid van den hr Van Melle die zijn leermeester en vriend was en die veel arbeid voor de gemeente deed. De gemeentesecretaris de hr V a n Ballegoyen de Jong, heeft den hr. Van Melle leeren kennen als wet houder en loco-burgemeester. Spr. be wonderde hem om zijn hoogstaand karak ter, om zijn rustige zakelijke wijze waar op hij de dingen behandelde, om zijn vriendschappelijken omgang. Spr. dankt hem voor dat alles. Tenslotte zegt spr. ook den hr Hollestelle dank voor zijn vriendelijke woorden en zijn omgang ge durende die vele jaren. Wethouder Van Melle be tuigt den hr. Van Ballegoyen de Jong zijn erkentelijkheid voor de hem toegevoegde woorden. ALS SIRENES LOEIEN. Door den dienst der gemeentebedrijven is eind vorige week een aanvang gemaakt met het plaatsen van de electrische sirenes ten behoeve van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst. Het is begrijpelijk, dat als een sirene is opgesteld en op de elec trische geleiding is aangesloten, deze moet worden beproefd. Dit nu is vorige week Za terdagmorgen het geval geweest. Sommige ingezetenen, die een sirene maar even had den hooren loeien, meenden dat dit lucht alarm beteekende, doch daarvoor loeide de sirene te kort. Er moeten nog verscheidene sirenes deze week worden opgesteld. Men zai dus meermalen op den dag korte stoo- ten op een sirene hooren. Men wete dan, dat het een proef betreft van een pas op gestelde sirene. Indien er inderdaad lucht- gevaar is, dan hoort men eerst de stoom fluiten voor oproeping personeel luchtbe schermingsdienst en daarna gedurende twee minuten de sirenes loeien. (Verbeterd bericht.) HET GAAT VLOT MET DE UITREIKING DER STAMKAARTEN. Het stelsel, dat men alhier in toepassing brengt bij de uitreiking van de stam- en noodkaarten, mag, gezien de resultaten van den eersten dag, als bijzonder goed worden geprezen. Door in een tijdsverloop van 1% uur slechts de bewoners van enkele straten op te roepen, konden allen geregeld achter el kaar geholpen worden en was er van wach ten in den gang geen sprake en nog min der van wachten buiten het gebouw. Van de ongeveer 400 gezinnen, die in de gisteren behandelde straten wonen, kwa men er ongeveer 40 hun kaarten niet af halen. Zij zullen er later voor in de gele genheid worden gesteld. Men volge de publicatie ter zake van den burgemeester en lette goed op of men mor gen, Donderdag of Vrijdag aan de beurt komt. VRIJWILLIGE HULPVERLEENING. Bij het Comité hulpvérleening door vol wassen mannen, hadden zich tot gisteren avond 60 personen aangemeld en men rekent er op, dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen. Bij het comité voor de vrouwelijke hulp kwam men gisteren tot de 130, het aantal aangegevenen bij het comité voor jongere helpers en helpsters was het aantal giste renavond 290..-! t Ook deze beide comité's zullen nog gaar ne meer personen boeken.- HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN WALCHEREN. Nadat Prins Bernhard onder voorlichting van hen, die op Walcheren de militaire maatregelen hebben getroffen, verschillen de plaatsen had bezocht is Z.K.H. na een verblijf van ongeveer 6 uur en wel te 5 uur gistermiddag van uit Middelburg en met den hof auto naar Den Haag terug gekeerd. Dienst om den anderen dag. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen maakt bekend, dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, met ingang van heden; 5 September haar dienst van en naar Engeland om den anderen dag zal worden uitgevoerd. In verband met de sluiting der haven van Harwich door de Britsche autoriteiten, wordt de dienst ver legd naar Tilbury Docks aan den Noorde lijken oever van de Theems, vanwaar spoor verbindingen met Londen bestaan. Gedurende de maand September zal op de oneven data een boot van Vlissingen en op de even data een boot van Tilbury Docks vertrekken. Het vertrekuur zoowel van Vlissingen als van Tilbury Docks is be paald op zes uur v.m. Met het oog op dit vroege vertrekuur bestaat de gelegenheid aan boord te over nachten. Er wordt op geweien, dat de Nederlan ders, die zich naar Engeland wenschen te begeven, in het bezit moeten zijn van een visum. Dit wordt uitsluitend verstrekt door het „British paspoort office" te 's-Graven- hage. ZIEKENFONDS WALCHEREN. De algemeene jaarvergadering van het ziekenfonds Walcheren, welke was uit gesteld met bedoeling deze feestelijk te vieren in verband met het 25-jarig ju bileum, werd Maandagavond gehouden in de bovenzaal van café Kievit. Vanzelf sprekend werd deze vergadering, in ver band met de omstandigheden, niet in een feestelijke sfeer gehouden, hetgeen de voorzitter, dr. 9A. Staverman in zijn ope ningswoord memoreerde. Het jaarverslag werd goedgekeurd, zoomede de balans per 1 Januari 1939 en de winst- en ver liesrekening over 1938. De aftredende be stuursleden dr. A. Staverman en de heer T. J. C. van Aartsen werden herkozen. Namens de kascommissie verklaarde de heer Lenaerts dat de boeken en beschei den in de beste orde zijn bevonden. Tot lid van ae kascommissie werd benoemd de heer L. C. Janssen van Souburgv Na dit officieele gedeelte heeft de heer L. P. van Oorschot het 25-jarig bestaan van het ziekenfonds herdacht en speciaal woorden van groote waardeering gespro ken tot den voorzitter dr. Staverman, die eveneens 25 jaar voorzitter is. Als blijk van groote waardeering bood spr. hem een stoffelijk blijk aan en wel een radio-toestel. Spr. sprak den wensch uit dat de voorzitter daaruit klanken zou moge vernemen, opbouwend sociaal, die de cultuur en de beschaving zullen die nen. Dr. Staverman dankte diep bewogen voor dit geschenk en deze woorden en bracht warme hulde aan wijlen den heer De Meij, door wiens werk dafgene tot stand is gekomen, waarop het fonds nu terecht trotsch mag zijn. Het ziekenfonds is altijd een mijne'r geesteskinderen geweest, alRus spr. en hij roemde de prettige samenwerking. De heer Al J. van Ockenburg sprak den voorzitter toe namens het bestuur en roemde de leiding van den voorzitter. H bood hem aan de foto's van het bestuur, tot een geheel in lijst verwerVc. Namens het personeel sprak de hëer A. Korteweg en :sc honk de voorzitter een voorzittershamer van ebbenhout mét zil ver beslaf' eüfïriéériptié.' Nadat de voorzitter beide sprekers had dank gebracht voor deze woorden en ca- deaux, werden nog eenige huishoudelijke zaken behandeld. Rest ons nog te vermelden dat alle be stuursleden, zoomede het kantoorpersoneel als persoonlijk souvenir van den voorzit ter een fraai zilveren 4-kleurenpotlood met inscriptie mochten ontvangen. SCHUELLOOPGRAVEN- EN KELDERS. Nu de oorlog is uitgebroken beseft men ook hier ter stede, dat er iets ter beveili ging van de burgerbevolking moet gebeu ren. Hoewel Vlissingen in de eerste geva- renklasse is ingedeeld, zijn nog maar weinig maatregelen genomen. Het stemt daarom tot voldoening dat er thans met spoed een aanvang zal worden gemaakt met het aan leggen van schuilloopgraven, welke zullen komen over de geheele lengte van den Sin gel, op het open terrein aan de Hendrik straat en achter hotel Britannia. Dit werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Verder zullen schuilplaatsen worden in gericht onder de doortrekking van den boulevard bij den Bomvrijen toren en in de kazematten bij het roeiershoofd. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van het Marine Sanatorium Fonds (M.S. F.) heeft 112.62 opgebracht. DOMBURG. Een hond van een alhier vertoevende familie heeft bij enkele kippen houders onder het pluimvee een ware slach ting aangericht. Bij den heer J. Minder- houd alleen heeft hij 32 jonge kippen afge maakt en bij den heer B. Bakker 6 stuks. De eigenaar van den hond heeft zich be reid verklaard de schade te vergoeden. DOMBURG. Het dames-comité voor voorlichting van de afd. Domburg der Ned. Ver. v. Luchtbescherming heeft ten huize van een harer mej. C. van de Putte een etalage gemaakt. Hier in is op duidelijke wijze aangegeven wat de eenvoudigste, maar tevens de voornaamste voorzorgen zijn voor ieder gezin. Een iegelijk wordt dan ook aangeraden van het tentoongestel de ten harer huize, Ooststraat C 2, kennis te nemen. DOMBURG. Benoemd door B. en W. tot tijdelijk ambtenaar ter serectarie de heer A. Minnaar te Middelburg. DOMBURG. Benoemd tot tijdelijk kwee- keling met acte aan de Chr. school alhier de heer W. Jobse Jaczn. te Aagtekerke. RITTHEM. Alhier is uit de ingezetenen een comité gevormd, om voor de militairen een gezellig tehuis aan te bieden voor ont spanning, enz. Verloopen Zondagavond is dit militaire tehuis geopend door ds. H. Bartlema, voor zitter van het comité, met een kort ope ningswoord. Dat de militairen het op prijs stellen, bleek uit het groote bezoek. VEERE. Maandag zijn weer enkele gar- nalenvisschers ter vischvangst uitgetrok ken. Slechts enkele hadden een opdracht voor consumptie-garnalen, terwijl de ove rige voor de puffabriek vischten. Naar wij vernemen zal deze week hoogstwaarschijn lijk maar een beperkt aantal visschers van deze haven visschen. YERSEKE. Naar wij vernemen is de In voer van oesters in Engeland met ingang van 4 September verboden. Wat dit beteekent voor de Zéeuwsche oestercultuur kan ieder begrijpen, die eenigszins met den oesterhandel op de hoogte is. Nu schiet voor de oesterhandel alleen België en Nederland over. KRUININGEN. Tot volontair op 3e gemeentè-secretarie alhier is benoemd de heer A. Westveer uit Krüinigen. ELLEWOUTSDIJK. Toen Zondagavond J. van 't L. uit Ovezande met zijn vriend op den Nieuwen Dijk fietste, kwam eerst genoemde zoo ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. De ijlings ontbo den geneesheer constateerde een hersen schudding. Later op den avond is hij naar huis vervoerd. Er zullen dan op dit dorp vier scholen zijn. HOEDEKENSKERKE. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft beroep bij Ged. Staten aangeteekend tegen het be sluit van den Raad dezer gemeente d.d. 20 Feb. 1939, waarbij geweigerd werd gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school alhier. Dit beroep is door dit college vap Ged. Staten d.d. 18 Aug. gegrond verklaard. Er zal dus, behoudens hooger beroep bij den kroon, alhier een Hervormde-Gerefor- meerde school verrijzen. Deze kerkelijke partijen gaan namelijk voor dit doel sa men. Daar waarschijnlijk de openbare lagere school echter niet kan worden opgeheven komt dus deze gemeente in het bezit van 4 scholen, daar te Kwadendamme, gemeen te Hoedekenskerke, nog een R.K. Jongens en R. K. Meisjesschool bestaan. WATERLANDKERKJE. Terwijl de land bouwer W. de F. bezig was appels te pluk ken had hij het ongeluk van enkele meters hoogte uit den boom te vallen, waar hij be wusteloos bleef liggen. Toen hij door een zijner huisgenooten gevonden werd, werd onmiddellijk een dokter gehaald en die constateerde hersenschudding. Maandagavond vergaderde de Raad van Kruiningen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren De Bat en v. d. Straaten. Op een desbetreffend verzoek werd aan de venters op het kanaal door Zuid-Beve land toestemming verleend om 's mor gens voor 10 uur versch brood te ver- koopen. Een verzoek van enkele inwoners van Hansweert tot het doen aanleggen van een trottoir werd aangehouden. Het voorstel van B. en W. om de mu ziektent te herstellen werd aangenomen. De heer Witte verzocht om met de uit voering hiervan eenigen tijd te wachten. De kosten worden geraamd op 266. Aangenomen werd een voorstel om subsidie te verleenen aan de gewestelijke Landstormcommissie Zeeland. Besloten werd het Slagveldvoetpad te onttrekken aan het openbaar verkeer. De heer Witte stemde tegen dit voor stel. De gemeenschappelijke regeling voor de luchtbescherming op Zuid- en Noord- Beveland werd goedgekeurd. B. en W. verzochten den Raad 275 te voteeren voor het verder in orde ma ken van den Zanddijk. Dit werd door den Raad goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer B u r- k u n k inlichtingen over den steun aan de dienstplichtigen. De Voorz. zeide, dat de vergoeding voorloopig door den burgemeester wordt vastgesteld. De Commissaris der Konin gin stelt deze vergoeding definitief vast. Daarna bracht de Voorz. aan de wethouders en raadsleden dank voor het werk voor de gemeente verricht en voor dè prettige samenwerking in de afgeloo- pen vier jar eb. Mt de bede dat God ons land voor de verschrikkingen van den oorlog zal sparen, werd deze laatste" ver gadering van den oüden Raad gesloten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6