Vijf en twintig jaar veldwachter te Nisse. STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE K MIDDELBURG Veertig jaar bij het onderwijs. GOES Bezoek aan gemobiliseerden. VLISSINGEN ZUID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. Groot aantal Joodsche vluchtelingen kunnen niet naar Engeland vertrekken. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETES DINSDAG, RAADSOVERZICHT VAN GOES LEGER EN VLOOT BURGERLIJKE STAND WEERBERICHT Raad van 's Heer Arendskerke. Op 1 September was het'25 jaar geleden, dat de hr. J. Weststrate, als veldwachter der gemeente Nisse in functie trad. Aanvan kelijk was de indiensttreding op Augustus gesteld, maar de wereldoorlog was uitge broken, en Goes, waar de hr. Weststrate politieagent was, kon hem op den bepaal den tijd niet missen. De heer Weststrate trad dus onder bijzondere omstandigheden in dienst en herdenkt deze indiensttreding ook onder bijzondere omstandigheden. Want onopgemerkt ging het jubileum niet voor bij. Ten giemeentehuize werd de jubilaris toegesproken door burgemeester Van der Poest Clement, die den hr. Weststrate in waardeerende woorden toesprak en hem huldigde voor zijn ijver en nauwgezette plichtsbetrachting,. Spr. besloot met den jubilaris, ook namens de raadsleden, een cadeau onder enveloppe aan te bieden. Men trok nu naar de woning van den jubilaris waar men onder het gebruik van een en ander nog geruimen tijd bijeen bleef. De hr. Weststrate mocht van nog vele andere zijden bewijzen van medeleven ont vangen. Afgevaardigden kwamen hem ge- lukwenschen van den Chr. Bond van Po litiepersoneel, met aanbieding van een fraaien kapstok als blijvend aandenken; na mens de studielub werd hem een rookstel aangeboden en enkele oud-collega's deden hun felicitaties van een bloemenmand ver gezeld gaan. Uit een en ander bleek wel, dat de hr. Weststrate niet alleen hoog aan geschreven staat bij zijn meerderen, doch ook bij zijn collega's en kennissen. Op de foto ziet men den jubilaris met zijn echtgenoote, temidden van familie, col lega's superieuren, afgevaardigden van bonden, en eenige Goesche oud-collega's. Geheel rechts, zittend, burgemeester Van der Poest Clement. Maandag j.l. werd de heer Holsters, lee- raar en waarnemend directeur der Am bachtsschool door den directeur en het verdere personeel onder het aanbieden van een mand bloemen, geluk gewenscht met het feit, dat hij 40 jaar bij het onderwijs is werkzaam geweest. De directeur wees er in zijn toespraak op dat de taak voor den leeraar van het voort gezet onderwijs op nijverheidsscholen heel veel van dezen vraagt omdat het als aan vullend onderwijs, door de leerlingen niet altijd naar waarde wordt gewaardeerd en als zoodanig begrepen. Wij vertrouwen, dat de heer Holsters met voldoening op den door hem verrichten arbeid terug zal kunnen zien en wenschen hem van harte de kracht toe, in den ver zwaarden arbeid van thans met vaste wil door te blijven werken. De temperatuur van het water in het kanaal was heden 72 graden. VELE HANDEN MAKEN HET WEKK LICHT. Het is gisterenmiddag op het Stadhuis wel volkomen bewaarheid, dat er bij alge- heele samenwerking zeer veel kan worden bereikt. Op de ruime zolders van ons historisch en architectonisch zoo mooie gebouw, heeft men gedurende tal val jaren allerlei be scheiden op rekken enz. opgeborgen of wel in pakvorm neergelegd. Daardoor is een massa ontstaan, die het bijna onmogelijk maakte zich «er behoorlijk te bewegen. Men begreep nu dan een en ander een einde te moeten maken en dat wel met bekwamen spoed. Dit nu is mogelijk gebleken. Niet minder dan 150 jeugdige personen hebben van bo venaf tot langs den zoldertrap over het portaal, langs den benedentrap door den gang en over de plaats naar de voorgang, een mensehelijke ketting gevormd, die het mogelijk maakte de te vervoeren artikelen vlug naar beneden te brengen en toen men nog slechts enkele uren gewerkt had, was er op den zolder een zeer groote gaping ontstaan, en lagen beneden heele voorra den, die verwijderd kunnen worden. Het moge hierbij nog wel worden ver meld, dat onder de jeugdige personen, die zich voor dit werk gave, er waren uit alle kringen van de bevolking, en dat het werk werd verricht onder vroolijkheid en zang. Hedenmorgen werd het werk voortgezet, hedenmiddag tijdens de raadsvergadering werd het stop gezet, omdat het te veel le ven zou geven voor den arbeid van het college. O Wat betreft het bezoeken van militairen kan het navolgende worden medegedeeld: Het tijdstip voor bezoek aan dienstplich tigen, die onder de wapenen zijn geroepen, is uit den aard der zaak thans weinig gunstig. Eeerst wanneer de troepen een maal te bestemder plaatse gevestigd zijn, zal er gelegenheid bestaan uiteraard buiten de diensturen tot het brengen van bezoek, voorzoover de militaire dienst zulks gedoogt. De beslissing omtrent het toelaten van bezoekers tot de kazernes, kwiartieren enz. berust bij den betrokken commandant. Voor bezoeken aan zieke militairen geldt, dat de tijdstippen, waarop de in de militaire hospitalen ter verpleging opge nomen militairen bezoeken kunnen ont vangen, worden bepaald door den chef van het hospitaal. Indien met het oog op den toestand of het overlijden van militaire verpleegden beneden den rang van 2e-luitenant, de chef van het hospitaal de overkomst van naaste verwanten of betrekkingen noodig oordeelt, kan, zoo zij dit verlangen, voor rijks rekening schadeloosstelling wor den toegekend voor de kosten van hun ver voer in Nederland van hun woon- of ver blijfplaats naar de plaats, waar de zieken- inrichting is gevestigd en terug. Wanneer in bijzondere gevallen terug keer naar de woonplaats op denzelfden dag niet mogelijk is, hetzij wegens beperk te verbindingen of den grooten afstand, dan wel in verband met den toestand van den patiënt, en belanghebbenden onmach tig zijn de onvermijdelijke verblijfkosten zelf te dragen zulks ter beoordeeling van den chef van het betrokken hospitaal dan kunnen deze kosten eveneens ten laste van het rijk worden gebracht. Onder „naaste verwanten en betrekkingen" worden verstaan ouders, pleegouders, voog den of echtgenooten eh, zoo deze ontbre ken, broeders en zusters en, bij ontstente nis ook aan dezen, het naaste familielid. Men wende zich in voorkomend geval tót den chef van het hospitaal. nen en vrouwen, om 11 uur een Poolsche vrouw en kort na middernacht 5 Duitsche en Tsjechische mannen en vrouwen. Allen waren in het bezit van een paspoort met visa afgegeven vóór 3 Sept. De politie heeft ook hen in hotels alhier ondergebracht en hun papiferen in bewaring genomen. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat van 3 Sept. af ook voor Nederlanders een paspoort met visa noodig is om in En geland te worden toegelaten. DE OORLOG EEN RAMP VOOR DE OESTERKWEEKERS. YERSEKE. Maandagmiddag vergaderde de Vebo, de vereeniging tot bevordering van de oestercultuur, onder voorzitterschap van burgemeester Gunning. De voorzitter wees er in zijn openings woord op dat men in ernstige omstandighe den bijeen komt. Oorlog tusschen de groote mogendheden beteekent een ramp voor den oesterkweeker. Het jaarverslag 1938-'39 werd goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit. Er is een goed saldo van 233. De v o o r z. vroeg nog of een der leden iets wist te doen in het belang der oesterverzending. Dit zou dan .worden doorgegeven aan een regeeringscommissie. Ter kennis van de visschers is ge bracht, dat op sommige mosselperceelen op de Oosterschelde vanwege het mijnenge vaar niet meer mag worden gevischt. Ook verschillende plaatsen waar de Zeeuwsche mosselboot zaad vischt voor haar bedrijf is verboden terrein geworden. Een en an der is natuurlijk een belemmering van het bedrijf. YERSEKE. In de gemeenteraadsvergade ring werden hedenmorgen tot wethouders gekozen de heeren P. de Koeijer (c.h.) en J. C. Cornelisse (a.r.). De aftredenden waren de heeren P. de Koeijer en M. Scheele (s.d.a.p.). VERDUISTERINGSPROEVEN. Woensdag en Donderdag a.s., des avonds van negen tot elf uur, worden verduiste ringsproeven gehouden. Alle licht zal dan gedoofd of afgeschermd moeten zijn, zoodat er buitenshuis niets van te zien is. Overtre ding is strafbaar. Rijwiel vermist. Mej.. G. J. M. E. deed bij de politie aan gifte, dat zij haar rijwfel vermist en ver moedt, dat het gestolen is. GOES Nader bericht men ons, dat de verduiste ring uitsluitend bedoeld is ter controle der woningverduistering. De straatverlichting zal blijven branden. VERGADERING VAN DEN ALG NED. ZUTVELBOND UITGESTELD. De algemeene vergadering van de Alg. Ned Zuivelbond, die op 12 September a.s. te Maastricht zou worden gehouden, zal in verband met den intern ationalen toe stand worden uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Gisteren arriveerden alhier 55 Duitsche en Tsjechische Joodsche vrouwen en man nen, 3 arische Duitschers, een Amerikaan en 3 Chineezen, terwijl de Rotterdamsche politie meldde, dat een 50-tal vluchtelingen met autobussen naar Vlissingen zou komen om naar Engeland te vertrekken. Tegelijkertijd ontving de commissaris van politie bericht, dat door het British Paspoort controle office te Den Haag, zijn de de eenigste instantie die bevoegd is tot het verstrekken van visa voor toelating op Engelsch territoir, het besluit was uitge vaardigd, dat alle visa, afgegeven voor 3 Sept. waren geannuleerd. Daar de alhier verblijvende personen alle in-het bezit wa ren van visa, afgegeven voor den genoem den datum, werd hun vertrek naar Enge land afgelast. Zij zouden anders toch in En geland geweigerd worden en weer in Vlis singen terugkeeren. De Vlissingsche politie waarschuwde on middellijk de Rotterdamsche politie om de aldaar verblijvende vluchtelingen niet naar Vlissingen te zenden. Door bemiddeling van het Joodsche vluch telingencomité is het Joodsche gezelschap in hotels alhier onder gebracht. Hun pas poorten en emigratiepapieren zijn in bewa ring genomen. De drie arische Duitschers zijn naar Duitschland teruggezonden. De Amerikaan en de drie Chineezen vertrok ken naar Den Haag. De commissaris van politie heeft zich met het British Paspoort Controle Office in ver binding gesteld om nog een geldig visa voor deze Joodsche vluchtelingen te ver krijgen. Met den trein van 9 uur gisteravond ar riveerden nog 10 Duitsche Joodsche man- BRESKENS. Maandag 1.1. had alhier in het Wilhelminabad het examen plaats voor zwemmen Diploma A. Geslaagd zijn: Piet Haartsen, Annie Dubois, Kees Vader, me vr. J. Becu-du Bois, Hans Boidin, Piet Waelput, Louisa v. Ooteghem, Jeane Klaas- sen, Adrie v. d. Slikke, Johan de Hulster. Amsterdam 1936-3% 90 Zeeuws. Hyp. B-3% 88 Cities Service Cy. P. 1958 5 55%—.— A Amsterd. Bank 127120 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390 A De Schelde N.B. 39—39 C Am. Smelt Ref. 39%40 ex div. A Houth. Alberts 72—71% C Chesapeake Ohio 26%26% C Pref. Kansas City South. 12%12% C Union Pac. Rr. 76%78% Ned. 38 1000-3 91—84%-85% O. Indië 37 1000-3 87—82% Engeland 1960-90 4 68% A Koloniale Bnk. 162163% A N.I. Hbk. 600 113—116 C Ned. H. M. 1000 90—89% A v. Berkels Pat. 43 C Calvé-Delft 81%—80 A 1 ever-Bros en Unilever 127%125-17 A Philips Gem. B. afg. 188%175-68 C Am. Car en Foundry 18%17%-18% C Anaconda Cop. 27— 26%-27% C Bethlehem St. 56—56%-55% C Int. Nickel Cy. 43%—43%-43 C Kennec Copper 3634%-32% C Rep. Steel 18%—18%-:% C U. States St. C. 45%—46%-45% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 315%—319%-26 C Contin. Oil Cy. 21%—21%-% C Phillips Petr. Comp. 34—33 C Shell Union O.C. 11%—12%-11% C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A Ned. Scheepv. U. 118%—129-22 A H.V. Amsterdam 424%421-27 A Java Cult. Mij. 216%205-04 A N.I. Suiker U. 222-223-17 A Deli Batavia 113116-14 C Deli Mij. 1000 185%—183-78 Schepen 4—IX—'39, Den laatsten dag van zijn in functie zjjn kwam de Raad van Goes nog bijeen. In de eerste plaats wel, omdat twee leden niet meer als raadslid zullen terugkeeren: de heeren Van Melle en Hollestelle. En weer in het bijzonder ging het hier om den hr. Van Melle, die de vorige zittingen, wegens ongesteldheid, niet aanwezig kon zijn, en die men zoo niet van zich wilde laten gaan. De hr. Van Melle is geen man van veel woorden geweest, geen man die het zocht in diplomatieke handigheidjes, en ook geen man, die aan politieke haarkloverij deed. Hij was eenvoudig en recht in zijn optre den, in zijn woorden en in zijn daden; een man die zich alleen liet leiden door zijn Godsgeloof en door het zuivere gemeente belang. Deze overtuiging kwam vooral ook tot uiting in de woorden van den voorzit ter, den gemeentesecretaris en het oudste raadslid den hr. Eckhardt. Met den heer Van Melle verdwijnt iemand uit den Raad, die men daar niet licht zal vergeten, en waar allen zeker met achting en gevoelens van vriendschap aan zullen blijven denken. Het bleek dat ook den heer Van Melle zelf dit afscheid niet gemakkelijk viel. De voorstellen, die-verder ter tafel kwa men gingen vlug onder den hamer door. Ook de opheffing van de functie van con cierge aan school B., welk voorstel twee maal verworpen was. Doch nu, met den stok van G. S. achter de deur, koos men eindelijk den eenigen goeden weg. Ook de bebouwing van het Ravelijn „De Grena dier" vond nu een oplossing en daar tevens medegedeeld werd, dat het postkantoor op de gewenschte plaats zal komen, staat nu vast, dat het daar in de omgeving van de Koepoort, een. móói stadsgedeelte zal wor den. De voorzitter deed voorts nog mededee- lingen over alle getroffen maatregelen iri verband met de bijzondere omstandigheden en bracht daarbij hulde aan de velen, die er mede voor zorgden, dat alles zoo vlot en uitstekend verliep als tot heden het geval was. En eveneens gaf de voorzitter in zijn afscheidswoorden tot den ouden Raad, een beknopt overzicht van wat in die vier jaar te Goes gebeurde. Het was slechts een korte, sobere opsomming, maar die inder daad even scherp memoreerde, dat er spankracht in Goes zit. Bij Kon. besluit is aan den reserve luitenant J. W. de Groot, van het 6de regf ment infanterie, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de benoemde officieren van gezondheid der 2e klasse D. Schotanus, G. A. Catalani A. W. Fries en J. W. Botter- man, den len September 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord. Bij Kon. besluit is overgeplaatst, bij het wapen der militaire luchtvaart, de luite nant-kolonel F. A. van Heijst, van het wapen der infanterie, thans belast met de waarneming varr de functie van com mandant van de luchtvaartbrigade, te vens inspecteur der militaire luchtvaart, bij het wapen der militaire luchvaart, tot kolonel, commandant van de luchtvaartbri gade, tevens inspecteur der militaire luchtvaart, de luitenant-kolonel F. A. van Heijst, voornoemd. Suiker - HVA -a Rubber - KoninkL -f Marlet Unilever Philips Obl.Markt Amerika SedeponMz&g A Senembah 146%147%-43 C Baltimore en Ohio 3%4 C Southern Pac. Cy. 10%—10%-% A Southern Rlw. 10%11 A Amst. Rubb. C. 197%—200%-"g08 A Deli-Bat. Rubb. 150%—151-53 A Hessa Rubber 99%112-108 A Serbadjadi S.R. 93%95%-96% WISSELKOERSEN. heden gister Londen 7.64% 7.58 Berlijn 65.65. Parijs 4.40 4.35 Brussel 32.32% 32.20 New-York 1.88% 1.88 =1 ZESTIG PAARDEN OP HOL. Dezer dagen werd een troep van 160 paarden naar het station te Amersfoort ge leid. Eenige dieren schrokken van het knar sen van een remmende rangeerlocomotief en zetten het op een loopen, gevolgd door een groote troep paarden. Langs de spoorbaan, de perrons en de publieke weg, overal sto ven zij heen, zij zijn zelfs te Soestduinen en in de bosschen van Birkhoven opgehaald. Enkele dieren moesten wegens bekomen ernstige wonden en beenbreuk afgemaakt worden. Goes. Getrouwd: A. P. C. Verton 22 j. jm. en H. M. van der Weele 22 j. jd. te Bruinisse C. Post 26 j. jm. en L. J. Ilmer 23 j. jd. te Middelburg. Ondertrouwd: F. v. d. Lelie 24 j. jm. en Ph. A. van der Peijl 26 j. jd. Bevallen: J. Bolle, geb. Boudens z.; M. Lorier, geb. Maasmans d. te 's Graven- hage. (D.Z.) Westkapelle. Van 28 Augs.4 Sept. Overleden: M. Dekker 74 j. wed. van Js. de Lange. Biggekerke. Over de maand Augs. Bevallen: A. de Buck, geb. Van Sluijs z.; J. Sinke, geb. Van den Broecke d. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Adr. Arentse en van L. Jacobse. Nieuw- en Sint-Joosland. Bevallen: J. C. JoossePoppe z. Overleden: D. Prinze jm. 69 j.; C. v. Bel- zen jm. 68 j. 481STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 4 Sept. 4e Klasse, 1ste lijst. Hooge Prijzen: 5000 4105 1500 11036 1000 21052 Prijzen van f 100. 10242 Prijzen van f 65. 10231 10258 10265 19831 19834 19849 (Trekking van heden). 2000: 4401 1500: 20578 1000: 1648 3232 10323 15298 400: 2890 21524 200: 1314 12426 14540 100: 1525 1616 3284 3339 5272 16649 17220 18445 21081 Verwachting tot morgenavond: DE BILT. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer, plaat selijk ochtendmist. Wo. 6 Sept. Zon op: 5 h 19; onder: 19 hs 37. Licht op: 20 h 07. Maan op: 23 h 09;; onder 14 h 14. L.K. 6 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 5 5.47 18.06 12.10 24.46? Woensdag 6 6.31 18.55 12.58 Donderdag 7 7.25 19.57 1.28 13.51 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeidinge: September. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag Woensdag Donderdag 5 6 7 7.34 19.50 8.14 20.31 9.01 21.25 1.05 13.18 1.47 3A08 2.29 14.51 De heer Hommes tot wethouder her kozen, In de plaats van den heer Lindenbergh de heer De Schipper geko zen. De gemeente distributiecentrum. 'B-HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwamen Vrijdagmorgen te openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Elenbaas.. Alle gekozen leden waren aanwezig. Na beëediging der raadsleden, wees de V o o r z. op de groote verandering in. de samenstelling van den Raad. Zes van de elf leden keerden niet terug. Spr. roemde de vriendschappelijken geest, die altijd onder de leden heerschte en uitte de hoop, dat dit zoo zou blijven. Maar vooral, laat men steeds bedenken, dat het belaag van 's-Heer Arendskerke steeds voorop moet staan. Spr. wijdde dan enke le woorden aan de verschrikkelijke om standigheden waaronder deze raadsperio de aanvangt, en uitte de bede, dat God vorstenhuis en regeering bij hun zware taak zou steunen. De hr Hommes beantwoordde deze woorden en uitte de hoop, dat de burgemeester nog lang aan het hoofd der gemeente zal mogen staan. Hierna volgde verkiezing der wethou ders^ De heer Hommes werd herkozen met 10 st. en 1 blanco. In de plaats van. den hr Lindenbergh werd gekozen de hr De Schipper met 9 st. en 2 op den hr Lindenbergh. Beiden namen hun benoe ming aan. De V o o r z. wenscht de gekozenen geluk. De samenwerking met den hr Lin denbergh duurde slechts enkele weken, maar was van prettigen en nuttigen aard. De gekozenen dankten voor deze woor den. De hr Lindenbergh zegt, dien kor ten tijd zijn functie naar zijn beste weten vervuld te hebben. Dat hij niet herkozen werd, zal er wel niet aan liggen, dat men daarover niet voldaan is. De V o o r z. beaamt, dat dit inder daad de reden niet kan zijn. Spr. doet vervolgens mededeeling van eenige maat regelen in verband met de omstandighe den door hen getroffen, Spr. wijst er op, dat een crediet uitgetrokken zal moeten worden voor de distributiekosten en voor de luchtbescherming. B. en W. stellen voor hiertoe 2500 uit te trekken. Het Rijk zal een deel der distributiekosten vergoeden. Spr. deelt dan mede, dat de gemeente aangewezen is als distributie centrum voor de gemeenten in dit deel van Zuid-Beveland, met uitzondering van. Goes. Dit betreft 29000 inwoners) Er zal' een bureau ingericht worden. Eerst was gedacht aan het vereenigingslokaal doch dit zal een schoollokaal worden. (De Raad staat credieten en verhuur lokaal toe.) Spr. zet verder uiteen, dat bedoe ling is, bij de scholen, schuilloopgraven aan te doen leggen. Zulks ter voorlichtijlg van de inwoners. Dan kunnen ze, zop noodig, dergelijke loopgraven aanleggen in eigen tuin. Voorts zal uitgeke ten worden naar brandputten, en be staande moeten worden schoongemaakt. van

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2