$eettvr0cfye GOESCHE COURANT) Engeland is den strijd begonnen De strijd in Polen. Duitschland wacht af. De eerste Engelsche aanval. Bommen op een Deensche stad. jnsvwk»1» o» s.r.s Groote activiteit der Duitsche luchtmacht. )agorder van den opperbevelhebber. Gisteravond zijn Wilhelmshaven en Cuxhaven gebombardeerd. Het D.N.B. meldt, dat verschei dene Engelsche vliegtuigen zijn neergeschoten. DE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND, Schending van onze neutraliteit. De nachtposttreinen gaan weer rijden. Een huis vernield en verscheidene slachtoffers. Hervatting van den Indië-diensf der K.L.M. Wanneer krijgen onze jongens verlof? Beide partijen melden hevige gevechten. De Polen bieden heldhaftig verzet. Waardeering voor het verrichte werk. Nederland *s nachts verlicht. Duitschland in het duister. Vele slachtoffers onder de burgers. Britsche vloot op jacht naar Duitsche schepen. Het regent neutraliteitsver- klaringen. De Duitsche- troepen zijn door den corridor getrokken. „Italië zal zijn woord in het midden brengen." Fransche vliegtuigen in België tot dalen gedwongen. Duitsche radiorede van Chamberlain. „Hitiers woorden zi}n het papier niet waard". NUMMER 209 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en- Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 HIDDELBURfiSCHE COURANT Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct De strijd hier in het Westen is gister avond feitelijk begonnen met een bombar dement van een paar havens in Noord— Duitschland door de Engelschen. Anders dan in 1914 wacht Duitschland thans den aanval af. Frankrijk en Engeland moeten het offensief openen. Zooals men weet, heeft Hitier verklaard, dat Duitsch land zich in het Westen, voorshands ten minste, tot de verdediging zal bepalen. Van de Franschen is nog heel weinig ini tiatief uitgegaan. Algemeen verwacht men echter, dat zij vandaag of morgen, in samenwerking met de Engelschen, tot een hevige beschieting van den Duitschen WestwaJl (Siegfriedlinie) over zullen gaan. En dan zal er allengs van beide kanten ver moedelijk ook steeds meer gebombardeerd worden. Al bepaalt Duitschland zich voor- loopig tot het defensief in het Westen, bom bardementen van Fransche en Engelsche steden, fabrieken etc. zullen niet uitblij ven. Engelsche bombardementsvliegtuigen van de nieuwste constructie hebben gister avond tegen 18 uur de steden Wilhelmshaven en Cuxhaven (Noord-Duitschland) aange vallen. De bombardementen richten, vol gens het Duitsche Nieuwsbureau, geen schade aan, daar zij geschiedden tijdens krachtig afweervuur. Van het totaal aan tal van twaalf Engelsche vliegtuigen wer den er vijf neergeschoten. De aanvallers trachtten zich in Zuidwes telijke richting aan het vuur te onttrek ken en zetten koers in de richting van Ne derlands gebied". DE ENGELSCHE LEZING. Het Britsche ministerie van Voorlichting deelt mede: Eenheden van onze lucht macht hebben met succes een aanval ge daan op schepen van de Duitsche vloot te Wilhelmshaven en Brunsbuttel aan den ingang van het Kielerkanaal. Verscheidene voltreffers met zware bommen werden waargenomen op een Duitsch slagschip op de reede van Wilhelmshaven, waardoor groote schade werd aangericht. Te Bruns buttel werd een aanval gedaan op een slagschip, dat langs de kade lag, waarbij eveneens ernstige schade werd toegebracht. Tijdens den aanval, die werd uitgevoerd in zeer ongunstige weersomstandigheden, werd een tegenaanval gedaan, terwijl lucht afweergeschut in werking werd gesteld, waardoor wij eenige verliezen leden. Het Duitsche gezantschap te 's-Graven- hage deelt mede: „De Nederlandsche radio heeft Maandagavond het bericht verspreid, dat Duitsche vliegtuigen de Nederlandsche grens hebben overschreden. Dit bericht is niet juist. Men heeft geconstateerd, dat deze vliegtuigen de Engelsche lange af- stands-bombardementsvliegtuigen waren, na hun vergeefschen aanval op Wilhelmshaven hebben kunnen redden door over Nederlandsch gebied te vliegen. Meer helft der aan dezen bomaanval op VV ilhemshaven en Cuxhaven deelnemende Engelsche vliegtuigen is-door Duitsche ja gers en luchtafweergeschut vernield." De regeeringspersdienst meldt: Maandagavond kort na 7 uur zijn in het uiterste Noorden des lands twee buiten- landsehe militaire vliegtuigen gesignaleerd die zich binnen ons rechtsgebied in Weste lijke richting bewogen. De in verschillende plaatsen verkregen gegevens worden verzameld en vergele ken, teneinde te kunnen vaststellen tot wel ke nationaliteit de vliegtuigen behoorden en de betreffende regeering voor deze schending van onze neutraliteit aanspra kelijk te stellen. Op enkele blijkbaar verdwaalde vliegtui gen, die om ongeveer vier uur hedenoch tend boven ons land, en met name in de omgeving van Amsterdam verschenen, kon het vuur worden geopend". i i .i Te beginnen met den nacht van 6 op 7 September zullen de nachtposttreinen gaan rijden. De autodienst van de P.T.T. zal in den nacht van 5 op 6 September nog voor het postvervoer zorgen. Het binnenlandsch postverkeer kan dan weer vrijwel normaal worden geacht. Een vliegtuig heeft gisteren vier bom men op de Deensche stad Esbjerg gewor pen. Een huis werd aanzienlijk beschadigd, terwijl er een nog onbekend aantal slacht offers te betreuren is. Volgens de „Afton- bladet" heeft men, zoo meldt Havas giste ren zeven bombardementsvliegtuigen waar genomen, die boven de Oeresund in Noor delijke richting vlogen. Duitsche verklaring. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Munch, de Deensche minister van Buiten- landsche zaken, heeft den Duitschen gezant ontvangen en hem medegedeeld, dat tegen 17 uur een vliegtuig bommen op de Deen sche stad Esbjerg heeft laten vallen, waar door een huis verwoest werd. De nationali teit van het vliegtuig kon niet worden vastgesteld. De bomscherven zullen onder zocht worden. De Duitsche gezant heeft onmiddellijk duidelijk verklaard, dat hier in geen geval sprake was van een Duitsch vliegtuig, om dat het Duitsche luchtwapen van den Fuehrer order heeft gekregen tot eiken prijs het gebied der neutrale staten te eerbiedigen. Ondertusschen is geconsta teerd, dat geen enkel Duitsch vliegtuig over Jutland heeft gevlogen. Dit feit is onmiddellijk ter kennis van de Deensche regeering gebracht. Het wer pen van dezen bom moet ongetwijfeld be schouwd worden als een uitdagingspoging van Engeland en wordt door het publiek gelaakt. Nader wordt nog medegedeeld, dat van de vier bommen slechts één ontploft is. Voor zoover tot nu toe bekend is, werden tien personen gewond, van wie vier ern stig. Een ander bericht spreekt over twee dooden. Een huis van drie verdiepingen stortte in. Hedenmorgen om 6,30 uur is de „To renvalk", gezagvoerder Kooper, van Schip hol naar Batavia vertrokken. De route loopt over Frankrijk en Italië. Het ligt in het voornemen de luchtverbinding Am> sterdamBatavia op regelmatige wijze te herstellen. Donderdag zal dus het Vol gende vliegtuig en Zaterdag het daarop volgende vertrekken. Ook verwacht de directie der K.L.M dat de „Oehoe", die sedert Zaterdag in Alexandrië wacht op nadere orders, mor gen, Woensdag, binnenkomt. M,>i AAN HET OOSTELIJK FRONT. er ls Maandagmorgen op weg naar corridor ?TT de gre"S van den Poolschen corridor gekomen. In den vroegen middag hij het overtrekken van de Duitsche voor hoede bijwoonde. De huizen in de steden en dorpen, waardoor Hitier kwam, waren met bloemen en haakkruisvlaggen versierd. Bij aankomst van den Fueher luidden de kerkklokken. Een vraag die men op het oogenblik her haaldelijk hoort stellen is: Hoe staat het met aan onder de wapenen geroepen dienstplichtigen te verleenen verlof? Het officieele antwoord hierop luidt: De mogelijkheid van het verleenen van verlof zal afhangen van het verloop der om standigheden. Mocht mobilisatie-toestand lang duren en mochten de internationale politieke omstandigheden zulks toelaten, dan zullen zeer zeker verschillende verlo ven worden verleend. Wanneer daarmede een aanvang zal wor den gemaakt, xa-i op hot oogenblik zelfs bij benadering, nog niet werden overzien. W e 1 kan, behoudens voor enkele onderdeelen voor welke de regeling later van kracht zal worden, van Zondag 3 Sept. af in zeer bijzondere gevallen waaronder b.v. te ver staan ondertrouw, huwelijk, ernstige ziek te of overlijden van naaste familieleden, be valling van de echtgenoote en het afleggen van examens- voor een dag of voor enkele dagen buitengewoon verlof worden ver leend. Tot het bekomen van zoodanig ver lof wende de betrokken m i 1 i t air zich, zoo mogelijk onder overlegging van een be wijsstuk, tot zijn onmiddellijken comman dant. Volgens een Reuter-bericht uit Warschau waren de Poolsche troepen genoodzaakt na hardnekkigen tegenstand de steden Byd- goszoz en Drudziadz prijs te geven. Ver klaard wordt, dat de Poolsche luchtmacht gisteren aan alle fronten eenige stoutmoe dige aanvallen heeft ondernomen en dat de Duitschers 17 tegen de Polen 8 vliegtuigen hebben verloren. Aan het Zuid-Westelijk front in de buurt van Przasnysz en Ciechanow, op 70 kilo meter ten Noorden van Warschau wordt naar Reuter meldt hevig gevochten. REEDS 15000 KRIJGSGEVANGENEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche troepen uit Silezië maken snelle vordering in Zuid-Polen en hebben reeds 15000 krijgsgevangenen gemaakt. De Polen trekken in wanorde uit Krakau en Noordelijk van deze stad terug. De Duit schers zitten hen op de hielen en vinden nergens meer tegenstand. De bij Graudenz op den Oostelijken oever van de Weichsel in Zuidelijke richting aan vallende troepen hebben de streek aan bei de zijden van Rehden bezet. Ook de bij Kulm over de Weichsel getrokken troepen rukken in snel tempo voorwaarts naar het Zuid-Oosten. De bij Mlada verslagen vijand is achtervolgd en trok zich verder naar het Zuiden terug: Van het Oostelijke front meldt het D.N. B. verder: Op den weg Rhede-Briesen heeft Maan dag een Duitsch eskader vliegtuigen een co lonne Poolsche militaire voertuigen aange vallen, welke colonne op den terugtocht was. De aanval in duikvlucht van de Duit sche bommenwerpers dwong de Polen tot overijlden vlucht. Neergeworpen bommen deden de geheele colonne der Poolsche voertuigen in alle richtingen uiteenstuiven en richtten een heillooze verwarring aan. Een bom viel midden in een machinege weernest, dat volkomen vernietigd werd.- LUCHTGEVECHT NABIJ LODZ. Het D.N.B. meldt: Bij een luchtgevecht in de nabijheid van Lodz zfjn gistermiddag door eenige Duit sche escadrilles jachtvliegtuigen vier Pool sche bombardements- en twee jachtvlieg tuigen neergeschoten. Daarop probeerde de zich ter plaatse op den grond bevindende Poolsche vliegafdeeling zoo spoedig moge lijk het vliegveld te verlaten. Een deel der Duitsche jachtvliegtuigen viel de startende vliegtuigen aan. Negen Poolsche machines bleven onklaar op den grond. De Duitsche escadrilles, die in totaal vijftien Poolsche vliegtuigen vernielden, keerden zonder ver- ljezen terug. Maandagmiddag tegen 17 uur is een zeer groote luchtaanval op Warschau gericht De Duitsche eskaders bombardeerden ver scheidene plaatsen in de buitenwijken der stad, achtervolgd door jachtvliegtuigen en krachtig aangevallen door luchtafweerbat- terijen. Verscheidene toestellen werden neergehaald. Een der neergehaalde toestel len kwam midden in een straat terecht, tengevolge waarvan talrijke slachtoffers vielen, wier aantal nog niet is vastgesteld Hedenmorgen is voor den troep overal in Nederland de volgende dagorder van 5 September 'van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Reynders, voorgelezen „Het is mij een behoefte mijn groote waardeering uit te spreken voor hetgeen door de onder mijne bevelen staande, tot land- en zeemacht behoorende officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen en het bij de onderdeelen van land- en zeemacht dienstdoende burgerpersoneel in de achter ons liggende dagen is verricht. Zoowel uit eigen aanschouwing als uit rapporten van uwe commandanten is mij gebleken, dat groote inspanning van u is gevorderd en dat gij met opgewektheid en kalme vastberadenheid aan de gestelde eischen hebt voldaan. In het bijzonder wil ik mijn erkentelijk heid uitspreken jegens het personeel van de grens- en kustbeveiliging en van de luchtverdediging, welk personeel reeds se dert geruimen tijd onder veelal moeilijke omstandighedeh zijn taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Ik ben door dit alles gesterkt in mijn overtuiging, dat ons volk wat betreft uwe Generaal Reynders. energie en toewijding met het volste ver trouwen de toekomst kan tegemoet zien, wetende dat, mocht onverhoopt de grootste offers van u worden gevraagd, gij bereid zult zijn deze te brengen uit liefde voor uw land en in trouwe aanhankelijkheid aan onze geëerbiedigde vorstin. Leve de Koningin!". Ingevolge ministerieel besluit is heden nacht de openbare verlichting in Neder land in geen enkele gemeente gedoofd. Al le straatverlichting bleef dus branden. Uit den aard der zaak is deze maatregel getroffen opdat aan vreemde vliegtuigen zal blijken, dat zij zich boven neutraal ge bied bevinden. Sinds Vrijdag zijn de steden en dorpen in Duitschland des avonds en des nachts ver duisterd. De ramen der woningen zijn met papier of gordijnen afgeschermd en ook de ingangen van openbare gebouwen en café's zijn van lichtsluizen voorzien. Treinen en trams rijden met afgeschermde lampen. Het leven gaat toch nog gewoon door. De café's zijn goed bezet en de bioscopen ge opend. Wanneer men op het drielanden punt te Vaals, op ongeveer 340 m boven A.P. staat, heeft men in normale tijden des avonds een mooi uitzicht op het op on geveer 3 km afstand gelegen Aken, met de vele duizenden lichtjes. Thans is, meldt de Telg., de stad en het geheele Duitsche land, tot zoover het oog reikte, één zwarte massa. Geen enkel licht dringt door de duisternis heen. Alleen aan het geknars der tramwielen en het doffe gebrom van een auto in de verte kon men hespeuren, dat er aan gene zijde van de grens nog leven was. De Nederlandsche mijnstreek baadt des avonds in vol licht en duidelijk kan men Maastricht, Heerlen, Waubach en Kerk- rade in hun lichtgroepen onderscheiden. Nooit heeft men de Nederlandsch-Duit- sche grens zoo duidelijk afgebakend kun nen zien als nu, met aan de eene zijde het volle licht en aan de andere zijde de diepe duisternis. Over dit bombardement meldt de spe ciale correspondent van Reuter: Zes Duitsche militaire vliegtuigen vielen, de Oostelijke buitenbuurten van Warschau aan. Over een grooten afstand wierpen zij sterk ontplofbare bommen en brandbom men uit. De rookzuil, door de bommen veroor- zaakt, bereikte een hoogte van meer dan dertig meter. De bommen vielen over een gebied van ongeveer twee mijl leng te. De aanvallers vlogen op zoo'n groote hoogte, dat zij voor het bloote oog on zichtbaar waren. Poolsch luchtdoelgeschut was spoedig in actie, terwijl Poolsche jachtvliegtuigen heftig aanvielen. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden omlaaggeschoten. Volgens Havas hebben minstens 30 Duitsche vliegtuigen aan den aanval deel genomen en zijn drie Duitsche vliegtui gen omlaaggeschoten. De aanval heeft een groot aantal Slachtoffers gemaakt, uitsluitend onder de burgerbevolking, meldt Havas verder. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. De brandbommen zijn met name terechtgekomen op "3e voorsteden Okien- ce en Praga. BOM IN BARAK VAN PADVINDERS Tijdens het bombardement is een bom terecht gekomen in een hulpbarak van padvinders, bericht Havas. Deze barak was opgericht in de buurt van drie trei nen van den geneeskundigen dienst, wel ke voorzien waren van geweldige Roode Kruisemblemen. Officieel wordt medegedeeld, dat vier huizen en een fabriek in deze voorstad verwoest werden en dat eenige tientallen burgers, waaronder tal van kinderen, het slachtoffer zijn geworden. Havas meldt uit Halifax: Het Duitsche vrachtschip „Christoffer Doornum" is bij Botwood (New Foundland) aangehouden en opgebracht. De bemanning is gevankelijk overgebracht van St. John op New Foundland. De Britsche kruiser „Ajax" heeft het Duitsche vrachtschip „Olinda" voor de monding van de Rio Grande tot zinken ge bracht. De bemanning is gevangen geno men en naar Montevideo gebracht aan boord van het Britsche vrachtschip „Saint- gerald". Van overal op de wereld komen neutra- liteitsverklaringen binnen. Niet alleen Ne derland en België, alsmede de Scandinavi sche landen en de Oostzee-Staten hebben onmiddellijk verklaard zich absoluut onzij dig te zullen houden, doch ook van den Balkan en uit Zuid-Amerika komen be richten in dezen geest. Vanmorgen meldden de regeeringen van Roemenië, Zuid-Slavië, Bulgarije, Liechten stein en Argentinië, dat zij hun onafhanke lijkheid en neutraliteit met alle hun ten dienste staande middelen zullen handhaven. Van officieele zijde wordt seint het D. N. B. medegedeeld: Door het snelle optrekken der Duitsche troepen zijnde Polen er niet in geslaagd uitvoering te geven aan hun voornemen dat door mededeelingen van gevangenen bevestigd is de Warthestelling te be houden. Ostrowo, Krotosjin en Lissa zijn in Duitsche handen. Gisteren hebben troe pen uit het Rijk voor het eerst via land Oost-Pruisischen bodem bereikt. Verder meldt het D.N B. o.m nog, dat gisteren een tweede Poolsche onderzee boot door Duitsche zeestrijdkrachten is vernield. In zijn commentaar op de offic|?ele Italiaansche mededeelingen over fle laat ste pogingen van Mussolini tot het behoud van den vrede, merkt de „Lavoro Fas- cista" op, dat het Britsche rijk geleidelijk zijn krachten heeft hersteld om den op- marsch van Duitschland tegen te houden. Het is de terugkeer tot de klassieke poli tiek van Groot Britannia waarbij Frank rijk zich uit een instinct van zelfbehoud heeft .gevoegd. Het duel is gigantisch en zal Vermoede lijk lang zijn, doch niemand zal kunnen meenen, dat deze op de oude wijze met twee tegenstanders zal worden opgelost. Er bestaan in het moderne Europa an dere tegenstanders. Italië is hierbij^ een van de eerste grootte. Ook Italië heeft problemen op te lossen en heeft derhalve op het juiste oogenblik zijn woord in het midden te brengen. Twee kleine Fransche jachttoestellen, die bij Quievrain over de Belgische grens wa ren gekomen, zijn gedwongen bij de grens posten te dalen. De bemanningen werd ge ïnterneerd. Zij verklaarden, dat zij tegen hun wil ove rde grens waren gekomen. Chamberlain heeft zich in een radiorede in de Duitsche taal tot het Duitsche volk gericht. Hij zeide: Uw land en het mijne zijn thans in oorlog. Uw land had bommen geworpen op en was binnengevallen in het vrije, onafhankelijke Polen, dat dit land ge bonden was om te verdedigen. Omdat uw troepen niet teruggetrokken zijn in ant woord op de Britsche nota, is de oorlog ge volgd. Waarom achtten wij het noodzakelijk een Oostelijke mogendheid te verdedigen, ter wijl onze belangen in het Westen liggen? Het antwoord ik betreur het te zeggen is, dat niemand in dit land vertrouwen heeft in het woord van uw leider. Hij gaf zjjn woord, dat hij het verdrag van Locarno zou eerbiedigen en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij noch verlangen had nocht 't voornemen om Oostenrijk te annex- eeren en hij brak het. Hij verklaarde, dat hij de Tsjechen niet zou inlijven in het Duitsche rijk, en hij deed het toch. Hij gaf zijn woord na München, dat hij geen ver dere territoriale eischen en plannen had in Europa, en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij geen Poolsche provincies wilde en hij brak het. Hij heeft gedurende jaren ge zworen, dat hij de doodsvijand was van het bolsjewisme en hij is thans zijn bondge noot. Kan het u verbazen, dat zijn woord voor ons het papier niet waard is, waarop het is geschreven? Het DuitschRussische pact was een cynische ommekeer, die ten doel had het vredesfront tegen de agressie in puin te slaan. Dit gokspel is mislukt. Uw leider ofept U, het Duitsche volk, thans op aan het nog monsterachtiger gokspel van een oorlog om zichzelf los te maken uit een onmogelijke positie waarin hij zichzelf en U geleid heeft. In dezen oorlog strijden wij niet tegen U, het Duitsche volk, jegens het welk wij geen bittere gevoelens hebben, maar tegen het tyrannieke en meineedige régime, dat niet alleen zijn eigen volk heeft verraden, maar de geheele Westersche be schaving en alles, dat U en ons dierbaar is. Chamberlain besloot zijn toespraak met de woorden: „Moge God de rechtvaardigen verdedigen".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1