LAATSTE BERICHTEN SPORTNIEUWS Kort oorlogsnieuws Turkije weigert handelsverdrag met Duitschland te verlengen. Hitier naar het leger in Polen. Succesvol optreden der Poolsche luchtmacht. Hitier wacht in het Westen op ~^-het eerste schot. De redding der opvarenden van de „Athenia". Duitsche lezing van den strijd. De eerste foto van de Dnitsch-Poolsche krijgsverrichtingen. De „Mecklenburg" arriveerde gisteravond met groote vertraging te Vlissingen. BUMmmsll. _J KERKNIEUWS Loos luchtalarm te Londen. MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND ADVERTENTIEN. Volgens welingelichte kringen te An kara heeft Turkije geweigerd zjjn handels overeenkomst met Duitschland, welke einde Augustus teneinde liep, te verleri"- gen. Bovendien zijn de autoriteiten reeds thans overgegaan tot actieve voorberei dingen met betrekking tot de verdedi ging der natie. In zijn proclamatie aan de soldaten in 't Westen (Siegfriedlinie) heeft Hitier giste ren nog het volgende gezegd: Als oud-soldaat uit den wereldoorlog en als uw opperbevelhebber begeef ik mij in het vertrouwèn op U thans naar het leger in het Oosten. Onze plutocratische tegenstanders zullen erkennen, dat thans een ander Duitschland tegenover hem treedt als dat van 1914. 1500 DOODEN BIJ LUCHTAANVALLEN. Op een persconferentie deelde de Pocl- sche ambassadeur te Londen gisteren mede: „Ieder half uur ontvangen wij draad- looze berichten over luchtaanvallen óp Poolsche plaatsen. Gisteren alleen zijn vijftienhonderd menschen, grootendeels burgers, door luchtaanvallen gedood. Van avond is een begin gemaakt met gasaan vallen. Polen ondervindt thans het ge weld van den Duitsehen aanval, doch het voelt, dat het ondanks de groote moeilijk heden de overwinning zal behalen." HET POOLSCHE „LOURDES" IN BRAND GESCHOTEN. De Poolsche radio deelde Zaterdag mede, dat de stad- Czestochowa, het Poolsche „Lourdes" in brand is geschoten. Het be roemde klooster uit de zestiende eeuw, waarin zich het miracleuze bel van „de zwarte madonna" bevindt, een pelgrimsoord voor geheel Polen en voor vele katholieken uit midden-Europa, is op 1 en 2 September verscheidene malen door de Duitsche lucht macht gebombardeerd. Czestochowa bevat geen enkel militair object. POOLSCHE TREIN MET VROUWEN EN KINDEREN GEBOMBARDEERD. Een trein waarmede Poolsche vrouwen en kinderen werden weggevoerd, is Zater dag door Duitsche militaire vliegtuigen ge bombardeerd nabij Kutno, honderd kilome ter ten Westen van Warschau. Talrijke vrouwen en kinderen werden gedood en vele anderen gewond. Ook zijn talrijke slachtoffers gevallen onder vrouwen en kinderen tengevolge van het bombardeereft van steden, waarvan de meeste geen mili taire beteekenis hebben. De snelheid van de Poolsche gevechts vliegtuigen en de bedrevenheid van de Poolsche vliegers is gistermiddag opnieuw gedemonstreerd tijdens een aanval op War schau, aldus meldt Reuter. Direct nadat alarm was gegeven stegen de gevechtsvliegtuigen op en deze zaten spoedig vlak achter de Duitsche toestellen. Naar het schijnt, is de poging de spoorbrug over den Weichsel te bombardeeren door de Poolsche gevechtsvliegtuigen tot misluk king gebracht, daar zij de Duitsche aanval lers dwongen in Zuid-Oostelijke richting weg te vliegen. Poolsche cavallerie heeft de steden Leszno en Rawicz, welke de Duitschers Vrjjdag hadden bezet, heroverd en zijn bij de achtervolging op Duitsch grondgebied aangeland. De Duitschers hebben bij de stad Grudusk gebruik gemaakt van gasbommen, aldus Reuter. Er wordt gemeld, dat zij burgers in het niet-bezette gebied terechtstellen en hun bezit vernietigen. 300 DOODEN BIJ LUCHTBOMBARDEMENT. Havas verneemt, dat bij het luchtbombar dement van de Poolsche steden Poznan en Bydgoszcz, ongeveer driehonderd personen werden gedood en vijfhonderd gewond. TWAALF DOODEN BIJ BESCHIETING VAN MARKTPLEIN DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Zaterdag hebben laag vliegende Duitsche toestellen geschoten op een menigte, die bijeen was op het marktplein wan het plaatsje Waka, nabij Wahau. Hierbij vielen twaalf dooden en vijftig geworden. ZWAAR BOMBARDEMENT OP LUBLIN. Het Poolsche telegraaf agentschap meldt: de open stad Lublin heeft Zaterdag ver scheidene aanvallen van Duitsche bommen werpers te verduren gehad, die eenige tien tallen bommen op verschillende stadswijken uitwierpen. Er zijn 43 dooden, en 62 ge wonden, waaronder vijf kinderen. KINDERZIEKENHUIS DOOR BOMBAR DEMENT VERWOEST,. Een van de correspondenten van Havas heeft een bezoek gebracht aan het kin derziekenhuis van Otwock, op twintig ki lometer ten Zuiden van Warschau aan de Weichsel gelegen, welke plaats Vrijdag werd gebombardeerd. Een bom is op twee meter afstand van de inrichting gevallen. Het gebouw werd voor driekwart ver woest. Twaalf kinderen werden onder het puin bedolven en slechts tien hunner werden teruggevonden. De meesten waren evenwel volkomen verkoold. Vijfentwintig kinderen van verschillende leeftijden en vijf verpleegsters werden gewond. O Volgens Belgische en Zwjtsersche jour nalisten, die zich nog steeds te Berlijn be vinden, is Hitier vastbesloten dat Groot- Brittannië en Frankrijk aan het Weste lijk front de eerste schoten zullen moeten lossen. In de Wilhelmstrasse wordt verklaard, aldus zeggen zij, dat Duitschland zal re- ageeren, doch niet zal f>rovoceeren. Voor de ramen van de kantoren van de Donaldson reederij te Glasgow is de volgende mededeeling aangeplakt: „De Athenia werd op 250 mijl ten Wes ten van Inishtrahull getorpedeerd. De passagiers en de bemanning, met uitzondering dergenen, die door de ont ploffing zijn gedood, zijn in de reddings booten gegaan en door verscheidene .sche pen opgepikt." Het ministerie van voorlichting maakte hedenmorgen bekend, dat te Belfast (Ierland) 56 burgers der Ver. Staten aan boord van de „Athenia?' waren gegaarf en dat het aantal Amerikanen, dat zich aan boord van dit schip bevond, dus in het geheel 311 heeft bedragen. Torbedobootjagers zijn op volle kracht uitgevaren om de overlevenden over te nemen. ZEER VEEL OPVARENDEN OPGEPIKT. Het Zweedsche jacht „Southern Cross" meldt, dat het 200 passagiers van de „Athenia" heeft gered. Het Noorsche stoomschip „Knut Nelson" zou ongeveer achthonderd personen heb ben gered. Verscheidene reddingsbooten van de „Athenia" werden opgemerkt meldt Havas hetgeen doet hopen, dat het aantal geredden nog grooter zal zijn. DIEPE INDRUK IN DE VER- EENIGDE STATEN. De door de torpedeering van de „Athenia" gewekte beroering in de Ver. Staten is aan zienlijk meldt Havas. Men herinnert aan de torpedeering van de „Lusitania", doch Voegt hieraan toe, dat deze bombardeering nog minder te verontschuldigen valt we gens bet feit, dat men kon weten, dat de 'fi'Athenia" aan boord noch wapens, noch munitie had, doch Amerikaansche en Ca- nadeesche vluchtelingen, die uit verschillen de punten van Europa kwamen. Men stelt Zich reeds de vraag of de Duitsche regee ring besloten heeft tot een oorlog zonder genade, weermede de keizer Amerika be dreigde zelfs nog voor de Vereenigde Stalen Zich aan de zijde der geallieerden schaar den. De gevolgen van de torpedeering kun nen ernstig zijn, en zelfs direct. Zekere kringen achten het mogelijk, zoo ïuet waarschijnlijk, dat Roosevelt vandaag ?!.i?lor®er! ket congres in een buitengewone Zitting zal byeenroepen, hetgeen hem vol gens de bewoordingen van de grondwet zou veroorloven begin volgende week acht dagen na de bijeenroeping door den presi dent te vergaderen. Nog geen treilen In het Westen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldde hedenmorgen volgens het D.N.B. o.m.: De groep strijdkrachten uit Pommeren bereikte den Weichsel bij Culm. Hiermede is het afsnijden van de in het Noordelijk deel van den Corridor staande Poolsche strijdkrachten een feit geworden. De Duit sche aanval op de vesting Graudenz heeft in het Noord-Oosten de fortenlinie bereikt. De uit Oost-Pruisen optredende strijd krachten hebben Przasnysz genomen. Poolschfe cavallerie, welke probeerde ten Noorden van Treuburg Duitsch gebied bin nen te dringen, werd teruggeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft op drie September haar aanvallen op militair be langrijke verkeersposities en groote troe pentransporten in grooten omvang voortge zet. Het optreden van luchtdoelgeschut en jachtvliegtuigen heeft wezenlijk bijgedra gen tot het snelle succes van de uit Silezië oprukkende troepen. De spoorwegverbindingen van Kutno naar Warschau, Krakau naar Lemberg, Kielce naar Warschau, Thorn naar Deutsch en Eylau werden vernietigd. Tal van treinen ontspoord. Er is geconstateerd, dat tal van treinen zijn ontspoord, in brand geraakt en ont ploft. Het station van Hohen Salza ligt in puin. Te Okeeie, bij Warschau, werd de vliegtuigenfabriek ernstig beschadigd. De daar door de Polen in gereedheid gebrachte reservevliegtuigen werden vernietigd. By 'n luchtgevecht boven Warschau werden ze ven Poolsche vliegtuigen en een Poolsche ballon zonder verliezen aan Duitsehen kant omlaaggeschoten. Ook de zeestrijdkrachten waren gisteren met succes werkzaam. Torpedojagers heb ben de in de oorlogshaven van Hela liggen de vijandelijke schepen onder een doeltref fend vuur genomen. Voor de Dantziger Bocht werd een Poolsche duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen op Gdynia en Hela werden herhaald en hebben tot resultaat gehad, dat de Poolsche torpedojager „Wicher" tot zinken werd gebracht. De mijnlegger „Gryf" werd ernstig beschadigd. Het communiqué der Duitschers eindigde met den zin: „In het Westen is tot nu toe geen strijd gevoerd". Een uur tevoren had de Fransche gene rale staf zijn eerste legerbericht uitgege ven, dat luidde: „De krijgsverrichtingen zijn begonnen wat betreft het geheel der strijd krachten te land, ter zee en in de lucht". De mailboot Mecklenburg van de Stoomvaart Mij. Zeeland is gisteravond met bijna 5 uur vertraging uit Engeland te Vlissingen aangekomen. Inplaats van te kwart voor zes arriveerde de boot eerst te half elf op de haven. Naar wij vernemen moet de oorzaak van deze vertraging ge zocht worden in den beperkten treinenloop in Engeland, zulks vanwege den oorlogstoe stand. Aan boord bevond zich, zoo wij ver namen, de Duitsche gezant in Londen. In tegenstelling met de eerste dagen der vorige week is het aantal passagiers heel wat verminderd. De „Mecklenburg" had "V M |T Een der eerste Duitsche daden van agres sie was de beschieting en de bezetting van de Westerplatte te Dantzig. Duitsche solda ten tijdens den aanval en inneming van de Westerplatte. DS. H. JANSSEN 25 JAAR LEGER- EN VLOOTPREDIKANT. Gister herdacht ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant in algemeenen dienst den dag waarop hij voor 25 jaar tot veld prediker werd benoemd. Hector Janssen werd 6 Jan. 1872 te T h o- 1 e n geboren. Op 20-jarigen leeftijd ging hij in militairen dienst te Utrecht bij de Ge nie. Hij slaagde voor het examen militair- adspirant-opzichter der genie. De rijksop zichter van den waterstaat wekte zijn lief de voor de waterbouwkunde. In dien tijd ging hij van de Ned. Herv. tot de Chr. Ge- ref. Kerk over en deed hij in Utrecht belij denis des geloofs. De liefde voor de theol. studie won het van die voor de waterbouw kunde en als milicien korporaal deed hij in trede aan de Theol. school der Chr. Geref. Kerk. In 1898 werd ds. Janssen candidaat en uit 5 beroepen nam hij dat naar de ge meente van Amsterdam aan. Door hem werden in dien tijd ook de gemeenten van Haarlem en Hilversum in het leven geroe pen. In 1909 benoemde de Generale synode der Chr. Geref. Kerk hem tot docent aan de Theol. School. In 1914 werd ds. Janssen bij kon. besluit van 29 Aug. benoemd tot veldprediker en 2 Sept. trad hij als zoo danig op bij de 3e Divisie met standplaats Wóensel. In 1918 werd ds. Janssen w.n. veldprediker in algem. dienst. In 1919 werd hij in die functie definitief benoemd en verleende de Chr. Ger. Kerk hem eervol emeritaat. In 1921 volgde zijn benoeming tot veldprediker in algem. dienst. Ds. Janssen is meer dan een kwart eeuw voorzitter geweest van het hoofdbestuur van den Bond van Chr. Jongelingsver. in Nederland en was tal van jaren hoofdredac teur van Luctor et Emergo, het orgaan van dien bond. Verder is hij voorzitter van de Tuchtunie, lid van het hoofdbestuur van den Chr. Mil. bond voor O. en W. Indië idem van de Zeemanscentrale; idem van den Anti-vloekbond en vice-voorzitter van den Nat. bond tegen Revolutie. In 1935 maakte ds. Janssen in opdracht van de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk een reis naar Amerika, terwijl hij een aantal jaren geleden in verband met de geestelijke verzorging onzer weermacht een studiereis naar Ned.-Indië maakte. Ds. Janssen, die een man is van groote welsprekendheid is officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder van den Ned. Leeuw, drager van het gouden officierskruis, en ridder 2e klasse Duitsche Roode Kruis. Bevestiging en intrede ds. F. Oort. OOSTBURG. Na in den voormiddag door ds. Borgman, voorganger der Ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg, in zijn ambt te zijn bevestigd, verbond ds. F. Oort, gekomen uit Amers foort zich 's middags aan de Ned. Herv. gemeente alhier. Hij las voor uit 1 Petrus Hoofdstuk 5 en koos als zijn tekst het laatste gedeelte daaruit. Hij werd daarna toegesproken door den secretaris van Kerkvoogden, namens dit college door ds. Visser van Cadzand namens den Ring en door den consulent ds. Staal, die hem ge luk wenschte namens den Kerkeraad en de gemeente. DOMBURG. De heer S. de Pagter Wzn. heeft bedankt als Kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk. Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. De diaconie van de Ned. Herv. Gem. van Borssele besloot toe te treden als lid van de federatie van diaconieën in de Ned. Herv. kerk. Vannacht om tien minuten voor drie uur werd Londen opgeschrikt door het gloei van sirenes, welke de bevolking uitnoodigde de schuilplaatsen op te zoeken, daar gevaar voor een luchtaanval bestond. Rustig heb ben de Londenaars de gegeven instructies gehoorzaamd en de schuilplaatsen bereikt. Het ministerie van voorlichting heeft van ochtend verklaard, dat het luchtalarm ge geven werd omdat boven de Oostelijke graafschappen en de Midlands vliegtuigen zijn gepasseerd. Een aantal gevechtsvlieg tuigen werd de lucht ingezonden en zoo dra öp bevredigende wijze was vastgesteld, welke vliegtuigen het betrof, werd het sig naal gegeven, dat alles weer veilig was. slechts 200 passagiers. In plaats van te 12 uur, zooals was bepaald, vertrok het schip te ongeveer 1 uur naar Engeland. Het vroe gere vertrek is het gevolg van diet feit, dat men voor donker te Harwich moet aanko men, volgens het mijnengevaar onder de Engelsche kust. De op de boot correspondeerende trein had echter vertraging. Ook voor Engeland waren maar weinig passagiers. Rotte *r dam, 4 September, Vee markt. Aanvoer: Totaal 2306, vette run deren 919, vette kalveren 264, nuchtere kalveren 10, schapen en lammeren 499, varkens 611, biggen 1. bokken en geiten 2. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 80, 2e kw. 66, 3e kw. 4054 vette ossen le kw. 68, 2e kw. 64, 3e kw. 4254 vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 80, 3e kw. 5565. Varkens (levend gewicht) le kw. 58, 2e kw. 57, 3e kw. 56. schapen le kw 48, 2e kw. 42, 3e kw. 37. lammeren le kw. 52, 2e kw. 47, 3e kw. 42. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 22, :e kw 20, 3e kw. 18 Lammeren le kw. 15,50, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Vette koeien en ossen, aanvoer zeer groot, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag pr. koe tot 82 cent, pr, os 74 cent. Vette kalveren, aanvoer iets rui mer, handel matig, prijzen iets hooger, prima 1,05. Sch apen en lammeren, aan voer kleiner, 'handel tamelijk, prijzen iets hooger. Varkens, iets grooter, handel vlot, prijzen hooger, prima 59 cent. Aardappelen: Brielsche eigenheimers 1,753,10, Brielsche drielingen 1,70 2,10, Zeeuwsche eigenheimers 2,50 2,80, Zeeuwsche bonte 3,804,20, Zeeuw sche blauwe 3,804,20, Eigenheimers blauwe 2,803,20, Westlandsche ronde zand 2,502,80j Westlandsche drielin gen 22,50, Westlandsche eerstelingen 2,503 met redelijken aanvoer, meer vraag. Vlas-aanvoer: 5200 kg Hollandsch Geel 6874, 900 kg Dauwroot 5660. Er was wat meer belangstelling; iets vaster. Alles werd verkocht. Rotterdam, 4 Sept. Buitenlandsche granen Mais (per 2000 kg) Gele La Plata disponibel 16568; Tmerik. gele no. 2 disponibel 16568; Amerik. gele no. 2 bel 16568; Mixed Benguela disponibel 165—68. Binnenlandsche granen: wegens het ver- voer- en afleveringsverbod van de regee ring was er Maandag geen aanvoer van in- landsche granen, peulvruchten en zaden, terwijl in die artikelen geen handel plaats vond. Amsterdam, 3 Sept. Aardappelprij zen. Muizen f 2,603,20, N.H. Eigenh. f 2,90 3,80, idem blauwe Eigenh. f 33,80, idem bonte Eigenh. f 3,203,80, Andijker blau wen f 3,203,60, Andijker bonten f 3,40 3,80, Zeeuwsche bintjes f 33,30, id. Eigenh. f 3,203,50, idem blauwe en bonte Eigenh. f 3,804,40, idem blauwe en bonte f 4 4,40, idem poters f 2,402,80, Friesche bintjes f 33,30, Drentsche zandaardappe len f 3,403,60, Anna Paulowna zandaard- appelen f 3,604, Duinzandaardappelen f 44,40, alles per 100 kg. Aanvoer 367,000 kg. STAATSLOTERIJ. (trekking van heden). Eerste lijst 4 Sept. 5000 4105 1500 11036 1000 21052 400 3899 2161 3653 200 2633 18933 100 5273 10242 11479 19920 VOETBAL. Te Groningen zijn gisteren de wedstrij den gespeeld om den Groninger dagbladbe ker eerste ronde: H.S.C.B.R.C. 51; G.V. A.V.Hoogezand 21; Be QuickVeen- dam 0—1; W.V.V.—G.R.C. 0—3. OM DEN ZILVEREN BAL. Gisteren zijn te Rotterdam de wedstrijden om den zilveren bal gespeeld. De uitslagen waren: OvermaasQuick 41; Heracles Feyenoord 1—4; D.F.C.—S.V.V. 1—2; A.D. O.Willem 2 3—0. Halve eindstrijden: OvermaasFeyen oord 22, Feyenoord wint na het nemen van strafschoppen S.V.V.A.D.O. 07. Aagtekerke. Over de maand Augustus. Bevallen: M. Dekker—geb. Minderlioud dochter. Sint Laurens Van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd: W. Davidse 27 jm. en C. Marinissen 26 jd. Ovezande. Getrouwd: J. Martens 34 j. jm. te Hein- kenszand en J. Boonman 38 j. jd. te Ove zande; Adr. Raas 34 j. jm. te Heinkenszand en J. Boonman 35 j. jd. te Ovezande; S. Riemens 26 j. jm. te Oost- en West-Souburg en P. de Kunder 24 j. jd. te Ovezande. OverledenJ. J. Mol 70 j. Wissekerke. Bevallen: W. M. A. Luijk, geb. Dieleman zoon. (N.B.) Cortgene. Getrouwd: L. den Boer 29 j. jm. te Vlis singen en G. W. de Moor 26 j. jd. Ondertrouwd: P. J. Pennings 29 j. jm. te Roermond en E. Nuszpl 28 j. jm. (N.B.) Colijnsplaat. Bevallen: G. A. de Vos, geb. Van Gilst z. (N.B.) Getrouwd: J, J. BAK en MIMI KONING, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belangstelling. Goes, 2 September 1939. Heden behaagde het den Heere uit ons midden weg te nemen onzen zeer geliefden Vader, Behuwd- en Grootva der, den Heer HUBRECHT WOUTERS, Weduwnaar van Catharina Reinhoudt, in den gezegenden ouderdom van 79 jaren. Mocht de Heere ons in Zij nen wil doen berusten. M. M. GEUZE— WOUTERS. J. J. GEUZE en Kinderen. M. D. GEUZE. W. P. GEUZE— MARINISSEN en Kinderen. Koudekerke, 2 Sept. 1939. N. Vlissingsche weg E 199. De begrafenis zal plaats heb ben op Dinsdag 5 September a.s. te Koudekerke. Geen bloemen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3